„MATAX" DE GRAAF L. DEKKER 20 °/0 Prijsverlaging Firma W. LAMMERS Marineberichten. DE UIVER IN MOEILIJKHEDEN. Marktberichten. üütïïersche kerk Aan onze Correspondenten. „Kerstliederen". H. HOOGLAND Hector Treubstr. 35 De Evang. Bibliotheek HELDERSCHE COURANT VAN DONDERDAG 20 DECEMBER 1934. 7 De berna.ini.ig van de Ulver te Londen. Tweede Kamer. Laval over de buitenlandsche politiek KONIJN, SPOORSTRAAT 98 Laatste berichten. De Oceaanvlucht van de Snip. Sinds half één vannacht geen draadlooze berichten meer. Wat voor weer vandaag^ Burgerlijke Stand De Openbare Leeszaal en Bibliotheek zal MAAHQAG 24 DECEMBER en de beide KERSTDAGEN Gevèstigd Tandarts Koningstraat 86. ste spaarder is ingeschreven. NUTSSPAARBANK Taxi nodig Bel opTel. No 533 V03RDEELIGE AANBIEDING EMMASTRAAT 61 Feestdagen naar Geen groote partij! Friesche Nageikaas. mm,- Voor de a.s, Kerstdagen hebben wij ons Krentenbrood en Kerstbrood met 20 verlaagd. Wij leveren thans ons KRENTENBROOD van 25 ct. voor 20 ct. 35 30 ^O Fijn KERSTBROOD van 80 ct. voor 60 ct. 100 80 i> 125 100 en hooger. Alles met amandelpers gevuld. Fijn TULBAND vanaf 80 ct. en hooger. Doet Uw bestelling vroegtijdig. Telefoon 181. Voor de Feestdagen: Brokken Speculaas 35 ct. Brokken Taai Taai 18 ct. Aanbevelend, KONINGSTRAAT 94. Recht tegenover de Witte Bioscoop. 1 p. p P. p- In Park Lane hotel heeft Dinsdagavond het door de drie Nederlandsche vereenigingen te Londen georganiseerde diner ter eere van de mannen van de Uiver plaats gehad. Eeregast was met de vier leden der bemanning de heer Plesman, directeur van de K.L.M. Tafel-presi dent was onze gezant, jhr. de Marees van Swinderen. Eenige honderden leden der Neder landsche kolonie namen aan den maaltijd deel. DE POST VAN DE UIVER UIT A U STR ALIE. De K.L.M bericht: Nog niet allen, die post met de Uiver naar Australië meegaven, hebben nun brieven terugontvangen. Dit mag echter geen reden tot ongerustheid zijn, want het is een gevolg van de omstandigheden, waaronder de terug zending moest plaats hebben. Thans heeft de K.L.M. bericht gekregen, dat den 3en December de laatste post van de Uiver uit Australië terug gezonden is. Uiter lijk half Januari zal dus ieder, die een brief aan de Uiver heeft meegegeven, weer in het bezit van dit poststuk zijn. Daar onze krant Maandag 24 December verschijnt, verzoeken wij onze correspon denten er wal voor te willen zorg dragen, dat hun copie van Zaterdag en Zondag a.s. Zondagavond, per expresse aan ons wordt afgezonden, zoodat ze Maandagmorgen vroeg in ons bezit is. Redactie Heldersche Courant. De uitkeeringen aan gemeenten. In de ziting der Tweede Kamer van Dins dagnamiddag waren aan de orde de algemee- ne beschouwingen over de wetsontwerpen: „wijziging van de wet van 15 Juli 1929"; „voorzieningen terzake van gemeentelijke kos ten van werkloosheidszorg" en „wijziging van de wet van 8 December 1933, houdende tij delijke voorziening tot versterking van de middelen tot dekking van de uitgaven des Rijks". De heer Van den Tempel (s.d.) merkt op, dat een aanzienlijke daling van de uitkee ringen aan de gemeenten uit het Gemeente fonds wordt veroorzaakt door het eerste wets ontwerp. Hij bespreekt vervolgens de instelling van het werkloosheidssubsidiefonds. De strekking van het regeeringsvoorstel is zeer ongunstig voor het behoud of het her stel van de financieele zelfstandigheid der ge meenten. Wetsontwerp 75 (het eerste der bovenge noemde) randt de financieele zelfstandigheid der gemeenten aan. Deze overweging bepaalt de houding van sprekers fractie tegenover dit wetsontwerp. De heer Fleskens (r.k,) betoogt, dat het beter ware geweest als de minister met min der opcenten tevreden ware geweest, of als hij een progressie in de opcenten schaal had aangebracht. Wil bij dit alsnog doen Wat het ontwerp nopens werkloosheidszorg betreft, de instelling van het fonds zal maken, dat de werkloosheidskosten meer naar draag kracht gaan drukken op het geheele Neder landsche volk. Hij maakt zich ernstig bezorgd, dat als de garantiebepalingen afloopen, de gemeenten de daling der inkomsten van het gemeentefonds niet zullen kunnen dragen. Wil de regeering alsnog besluiten de crisis- opcenten aan het gemeentefonds ten goede doen toekomen? Dan kunnen de gemeenten uit eigen kracht in eigen behoefte voorzien. Hiermede ware een groot algemeen belang gediend. Het lot der gemeenten. De heer Kooyman (v.d.) sluit zich aan bij de geuite bezorgdheid voor het lot der ge meenten bij aanneming van het ongewijzigd wetsontwerp. Dit lot zal dan een noodlot zijn. Te vreezen is alsdan een ineenstorting van het gemeentewezen. Te Amsterdam zijn buitengewoon krasse bezuinigingen toegepast. Zal de stad nu nog elk jaar 600.000 bezuiniging kunnen vin den. Spr. juicht de instelling van een werkloos heidssubsidiefonds toe. De heer Drees (s.d.) zegt, dat het stand punt der regeering is, dat de werkloosheids zorg in de eerste plaats een gemeentelijke aangelegenheid is, klaarblijkelijk onjuist is. Spr. bespreekt nog het wegvallen van de werkloozenuitgaven bij den uitgavenfactor in verhand met de wijziging van de weg op de financieele verhouding en hoopt, dat de mi nister zoo spoedig mogelijk zal herzien en de gemeenten weer meer ruimte van leven zal geven. De heer Rutgers van Rozenburg (c.h.) gaat de strekking na van de Wet op de financieele verhouding. Het voorstel is een nieuwe lap op een oud kleed. De gemeenten worden nu getroffen door maatregelen, die haar financieele positie ten zeerste verzwaren. Uitgeknepen citroenen. De 26 miliioen, die de regeering als „uit- gestooten" berekent, zijn afkomstig van vol komen uitgeknepen citroenen. Spr. wijst er op, dat diezelfde uitgebeende gemeenten ook in de komende jaren dit bedrag niet zullen kunnen opbrengen. Toch beseft spr., dat het thans niet moge lijk is, deze wetsontwerpen te verwerpen. Op korten termijn dient de verhouding opnieuw onder de oogen té worden gezien. Met deze bloedtransfusie kan niet lang worden voort gegaan. Nationale ramp eischt »aam- hoorigheid. De heer Goseling (r.k.) wenscht zich in hoofdzaak te beperken tot het stellen van eenige vragen. De gedachte van instelling van een werk loosheids-subsidiefonds juicht spr. op zichzelf toe. Voorts vraagt spr. o.a. waarop de raming berust van de 10 miliioen grootere opbrengst «Ier gemeentefondsbelasting in 1935-'36 De heer Wendelaar (lib.) wijst erop, dat in vele gemeenten de belastingen ver hoogd moeten worden ten gevolge van deze voorstellen. Dit lijkt hem op het ©ogenblik toch wel zeer bezwaarlijk. Begrijpende den moeilijken toestand van de schatkist, wil spr. niet tegen het wetsontwerp inzake de financieele verhouding stemmen. Wat het Werkloosheidssubsidiefonds be treft, de liberale fractie zal het wetsontwerp alleen kunnen aanvaarden, als de minister een bevredigend antwoord zal geven op spr.'e vragen. De heer IJzerman (s.d.) bespreekt de verlaging van belasting op de hooge inkomens, die één dezer wetsontwerpen brengt. Spr. zal een amendement indienen om die verlaging ongedaan te maken. In de avondvergadering komt de begrooting van hooger onderwijs ter sprake. De Tweede Kamer heeft Dinsdagnacht voortgezet de behandeling van de Ondeiwijs- begrooting (Hooger Onderwijs). Minister Marchant vervolgt zijn rede. N jj verlieidsonderwijs. Eij afdeeling IV (Nijverheidsonderwijs) be spreekt de heer Louw es (lib.) de belangen van de Zeevaartschool te Den Helder. Spr. bepleit ock de belangen van het huishoud- onderwijs. Mej. Mèqer (r.-k.) wenscht het Nijver heidsonderwijs voor meisjes zooveel mogelijk te steunen,- evenals dat voor jongens. Mevr. De V r i e sB r u i n s (s.-d.) vestigt de aandacht op de moeilijkheden van de Zee vaartschool te Groningen. Mevr. BakkeNort (v.-d.) bepleit de belangen van oude practijk-leeraren, alsmede eveneens die van de zeevaartscholen te Gro ningen en elders. De cursus voor tweede stuurlui te Den Helder moet ook behouden blijven. Tegen beperking uitgaven. De heer K. ter Laan (s.-d.) waarschuwt tegen beperking der uitgaven voor het Nij verheidsonderwijs, dat in dezen tijd juist be- bevorderd moet worden. De heer Vervoorn (p.b.) wijst op het nut van Zeevaartscholen voor jongens op de Waddeneilanden. De voorbereidende klassen behooren te worden behouden. 's Ministers antwoord. De Minister zal de verschillende be langrijke redevoeringen ernstig overwegen. Ook spr. vindt het jammer, dat de Zeevaart school op Schiermonnikoog moet worden op geheven. Het is jammer, dat er niet meer geld voor Nijverheid en Onderwijs kan wor den uitgetrokken. Misschien ware het heter, dit onderwijs naar Sociale Zaken over te brengen. Des Woensdags wordt, nadat enkele kleine wetsontwerpen zijn afgedaan, voortgegaan i met de behandeling van de finantieele ont werpen. De heer S m e e n k (a.r) is van meening, dat de werkloosheidsvoorziening historisch tot de taak der gemeenten behoort. Deze kan die taak ook beter ter hand nemen, omdat het gemeentebestuur de plaatselijke toestanden kent. Maar nu de werkloosheid een nationale ramp is, is er voor het Rijk aanleiding op te treden. Dat het aantal noodlijdende gemeenten kleiner zal worden, erkent spr. gaarne. Maar veel gemeenten zullen in moeilijkheden komen. Dit schept het gevaar, dat het gemeentewe zen een knauw zal krijgen. Spr. is geneigd voor te stemmen en hoopt dat het overleg althans eenige vrucht zal dragen. Samenhang niet onverbrekelijk. De heer De Geer (c.h.) verdedigt den minister tegen het verwijt, dat hij de crisis- opeenten ontneemt aan het gemeentefonds en aan het rijk geeft. De crisisopeenten zijn inderdaad altijd bedoeld geweest voor het rijk. Vernietigende invloed. De heer Van Poll (r.k.) zegt, dat het eerste wetsontwerp een vernietigenden in vloed zal hebben op de financieele positie van de groote gemeenten. Nu echter eenmaal de voorgestelde rege ling gekozen is, zal het moeilijk vallen, er tegen te stemmen, want anderzijds zullen er verscheidene gemeenten van profiteeren. De gebreken der regeling zijn door amendeering moeilijk weg te nemen. De heer IJsselmuiden (r.k.) betoogt, dat deze regeling andere gemeenten nood lijdend zal maken. Met welk recht maakt men iemand noodlijdend, om een anderen noodlij dende te helpen? De noodlijdendheid der gemeenten zal in de toekomst erger worden. Het ware funest, als een blijvende noodlijdendheid niet werd voorkomen. Genadeslag. De heer Wijnkoop (c.p.) zegt, dat men door deze wetsontwerpen 30 miliioen per jaar gaat afnemen van de gemeenten, aan welker zelfstandigheid de genadeslag wordt toege bracht. De minister is in een zielige situatie. Vroe ger behoorde de heer Óud tot de burgerlijke jongeren in de Kamer, die frisch van leer trokken tegen de reactie der rechterzijde. Nu krijgt zijn voorstel den zegen van het hoofd der rechterzijde, den heer de Geer, al geeft deze den minister nog eenige aanwij zingen, omdat hij het vak nog wat beter kent dan de heer Oud (Vroolijkheid). De gevolgen der regeeringsvoorstellen zijn erg voor de gemeenten in het algemeen en voor Amsterdam in het bijzonder. Minister Oud spreekt. Minister Oud, heeft geen oogenblik verwacht, dat de Kamer de wetsontwerpen met warme instemming zou ontvangen. Ze in te dienen, was voor hem een pijnlijke noodzakelijkheid. Spr. achtte het in het belang der gemeen tebesturen, de nieuwe regeling zoo spoedig mogelijk in werking te laten treden en er niet nog een jaar mee te wachten. Als de heer De Geer een amendement in dient, om het eerste wetsontwerp als tijde lijk te aanvaarden, wil spr. dit wel aanvaar den. Als spr. het ministerieele leven tegen 1937 nog gegeven is wil hij voor dat jaar met nieuwe plannen voor de werkloosheids zorg komen. Wat betreft het tweede wetsontwerp, is spr. het met den heer Goseling eens, dat de uitvoering van de werkloosheidsregeling be ter thuis hoort bij de gemeente, die er boven op zit. Aan banden gelegd. De heer Wendelaar zei, dat de ge meenten er nu, geen belang meer bij hebben om de werkloosheidsuitgaven laag te stellen. Dit is waar. Maar de vrijheid der gemeen ten wordt dan ook op alle mogelijke manie ren aan banden gelegd. Spr. denkt voorts aan een commissie, waar in regeering, provincie en vereeniging van Nederlandsche gemeenten zijn vertegenwoor digd: Spr. is voorts bereid van de 50 opcenten op de inkomstenbelasting en van de 30 opcenten op de vermogensbelasting, die het Rijk krijgt volgens het derde wetsontwerp, 10 opcenten van de inkomstenbelasting en 10 van de ver mogensbelasting te geven aan het werkloos heidssubsidiefonds. Spr. raamt dit bedrag op omstreeks 6 miliioen. S.D.A.P. bl\jft tegen. De heer Van den Tempel (s.d.) repli ceert. Zijn fractie blijft tegen het eerste wets ontwerp. Hij onderschat niet de beteekenis van 's ministers concessie, maar ook na deze concessie zuilen tal van gemeenten onder eeh zwaren druk blijven. Verschillende leden replf- ceeren. In de Woensdagavond gehouden vergade ring is voortgezet de behandeling van hoofd- stukVI (Onderwijs) der Rijksbegrooting 1935. Bij afd. V (lager onderwijs) betoogt de heer Thijssen (s.d.), dat de concentratie tot nu toe neer is gekomen op ernstige schade voor de pacificatie ten nadeele van de openbare school. Spr. dient een motie in, uitsprekend dat verdere bezuiniging bij het openbaar lager onderwijs achterwege moet blijven, zoolang geen gelijksoortige maatregelen bij het hijzon der lager onderwijs zijn genomen. Mevr. De VriesBruins (s. d.) wijst op de ondervoeding van een aantal schoolkin deren. In een groot aantal gemeenten van ons land is geen schoolvoeding. Invloed van Rome. De heer L i n g b e e k (h. g.) zet uiteen, hoe groot hij den invloed van Rome op onze open-, bare school ziet, tot schade en ondergang van het openbaar onderwijs. De heer West er man (n. h.) wil een on derzoek naar de gezindheid der onderwijzers.; Spr. vestigt de aandacht op de verkeerde mentaliteit van de meerderheid der openbare onderwijzers. Wie geen struisvogelpolitiek voert en wie ziet, dat de bijzondere schooi; steeds meer leerlingen trekt, weten dat dit grootendeels is, om den geest van de open bare lagere school. Voor de onderwijzers moeten dezelfde rege len gelden als voor de ambtenaren. Spr. be treurt, dat de minister zoo gemakkelijk over dit vraagstuk heenglijdt. Anders bewijst hij; het openbaar onderwijs geen dienst. Het Fransch'Russische protocol. In ëen redevoering, die Laval, de minister van buitenlandsche zaken Dinsdag in den Se naat over de buitenlandsche politiek heeft ge- houden, heeft Laval den tekst voorgelezen i van de overeenkomst tusschen Frankrijk én de Sowjet-Unie, waartoe intusschen ook Tsjechoslowakije is toegetreden. Hij luidt: De Fransche minister van buitenlandsetië zaken en de Sowjet-Russisehe volkscommis saris voor buitenlandsche aangelegenheden, die te Genève een gedachtenwisseling hebben ge voerd over den stand van de onderhandelin gen over een Oostelijk pact, waartoe hun re geeringen het initiatief hebben genomen, heb ben vastgesteld, dat beide regeeringen beslo ten zijn het voorgenomen internationale ver drag tot stand te brengen. Zij zijn overeenge komen op het oogenblik, dat de onderhande lingen een actieve wending hebben genomen, in naam van hun regeeringen de volgende hou ding aan te nemen: 1. Geen van beide regeeringen zal zich met de regeeringen, welke tot deelneming aan het Oostelijk pact zijn uitgenoodigd en in het bijzonder met de zoodanige, welke hun prin- cipieele toetreding nog niet verklaard hebben, in onderhandelingen treden, welke tot het af sluiten van twee- of meerzijdige zouden kun nen leiden of welke de voorbereiding en het afsluiten van het regionale Oostelijk pact én de daarmede samenhangende verdragen zou kunnen schaden. Tot dit doel zal elk van beide regeeringen de andere op de hoogte houden van ieder voor stel, dat een zoodanige draagwijdte zou kun nen hebben, ongeacht op welke wqze het door één van de in aanmerking komende regeerin gen in overweging zou zijn gegeven. Deze ver plichtingen gelden voor den duur van de loo- pende diplomatieke ondernemingen en van alle volgende ondernemingen, welke in over eenstemming met dezelfde algemeene opvat ting en met dezelfde bedoeling daarvoor in de plaats zouden komen. Beide regeeringen verplichten zich van deze samenwerking niet af te zien, zonder bij ge meenschappelijke overeenkomst te hebben vast gesteld, dat het nutteloos is daarmede voort te gaan. In dat geval zullen zij zich over nieuwe waarborgen beraden, welke zij doel matig achten elkander in denzelfden geest en met hetzelfde doel te geven. Beide regeeringen zijn er van overtuigd, dat een zoodanige waarborg voor de continuiteit in de Fransch-Russische diplomatieke samen werking het succes van de loopende interna tionale onderhandelingen zal bevorderen en tegelijkertijd er toe zal dienen om de officieele betrekkingen tusschen beide landen te ver- stérken. Daarop vertrouwend hebben de on- dergeteekenden door hun regeeringen daar toe gemachtigd, het onderhavige protocol on derteekend. VLOOTCONFERENTIE UITEEN. De voorbereidende vlootbesprekingen te Londen zijn thans geëindigd. Een datum voor hervatting der onderhandelingen is niet vast gesteld. PARAGUAY ANTWOORDT AFWIJZEND. Paraguay heeft afwijzend geantwoord op de voorstellen van Genève tot oplossing van het conflict in het Chacogebied. IERSCH STAATSBURGERSCHAP. De Iersche Kamer heeft de wet waardoor een Iersch staatsburgerschap wordt ingesteld, aangenomen. Minister Thomas ontkent dat deze wet aan een Engelsch staatsburger zijn statuut kan ontnemen. VLEESCH-,ZALM-en HARINGSALADE Mooi opgemaakt 25 35 cent per persoon TEL. 339 HR. MS. „HERTOG HENDRIK". Blijkens bij het departement van defensie ontvangen bericht is Hr. Ms. Hertog Hendrik gistermiddag te 14 uur Dungeness gepasseerd en zal zij hedenmiddag 5 uur onze haven bin- nenloopen. VERBODEN GESCHRIFTEN VOOR MILITAIREN. Weer twee periodieken verboden. De minister van defensie heeft onder de verboden geschriften doen ponemen. Onze Strijd, orgaan van den Algemeenen Neder- landschen Bond van handels- en kantoorbe dienden, en Jonge Strijd, orgaan van den jon gelieden geheelonthoudersbond. Off. van adm. Ie kl. L. A. van Houte en off. van gez. 2e kl. der zeemacht E. A. Hasselbach is vergund uit Nederl. Indië naar Nederland terug te keeren. Off. van adm. Ie kl. F. A. Kuhn is overge plaatst van het vliegkamp De Kooij naar het Wachtschip te Willemsoord. Bij beschikking van den minister van defen sie zijn de 1. its. ter zee de. 3e kl. G. R. Kruys, S. L. de Jong, H. C. van de Stadt, M. H. van Duim en J. B. M. J. Maas, J. W. Hees en A. Koldewijn, alsmede de off. van den M.S.D. der 3e kl. J. A. Bokkes, W. D. J. Gestel en V. H. baron van Lawick, allen dienende aar. boord Hr. Ms. Hertog Hendrik, den 2 Januari ter be schikking gesteld. Luits. ter zee 2e kl. J. van Haga en P. J. van der Bergh is vergund binnenkort uit O.-I. naar Nederland terug te keeren. Off. van adm. 2e kl. K. J. Vigeleijn Nikijn- luw is overgeplaatst van het Wachtschip te Willemsoord naar het vliegkamp De Kooij. Bij Kon. besluit van 17 Dec. is met den da tum van dit besluit bevorderd tot luit. ter zee der 2e kl. bij de Koninklijke marine-reserve de luit. ter zee der 3e kl. bij die reserve H. N. Sax. Bij Kon. besluit van 17 December is, met in gang van 1 December, de heer Floris Jaeobus Parlevliet benoemd tot off. van gez. der 2de kl. bij de Koninklijke marine. De ondervolgende schepelingen zijn bestemd om op 27 Febr. '35 per m.s. Baloeran naar O.-I. e worden uitgezonden: Opper-konst. D. Jongsma, serg.-konst. A. de Bruijn, opper-torpmr. W. N. Bouwman, serg.- torpmr. L. H. Uijlenbroek, maj.-vltm. (M) A. H. M. de Boer, sergeanten der mariniers H. Salome, P. J. Wijnants, seinersmaats J. Boom, F. Jalving, H. Gerritsen, H. Esmeijer, korpo raals-machinist A. C. Aiderlieste, J. H. Zand bergen, C. de Wijn, W. Weterkamp, stokers le kl. H. Visesr, O. Verboom, D. van Hoepen, P. F. Brands, korporaals-schr. P. Willemsen, J. Jacobs. De radioberichten blijven gunstig luiden en toonen aan, dat het vliegtuig goed vordert. Te 3 u. 40 g.m.t. (4 u. Amsterdamsche tijd), bevond de „Snip" zich op 10° N. B. 36° W. L. Het vliegtuig was toen in geregelde verbin ding met het Nederlandsche s.s. Stuyvesant, dat voor weerberichten zou zorgen. Behal ve de scheepsgo'ven, werkt de Snip ook op 26,8 m. Gedurende den nacht drong deze golf slech" tot Nederlanc' door. Te 5.15 Amster damsche tijd, hedenochtend werkte v. d. Mo len met het radiostation Natai. De positie van de Stuyvesant was te 4.30 hedenochtend 9° 50' N. B. en 42° 44' W. L. Dit is onge veer 700 mijlen van Paramaribo; te 7.15 he denmorgen werd via Paramaribo-radio een be richt van de Stuyvesant ontvangen, dat de Snip t s.s., steeds vliegende met een snelheid van ongeveer 200 km per uur, gepasseerd moet zijn. De Snip had dus ruim 2/3 gedeelte over de Oceaan achter den rug. Te 8.20 G.M.T. (8.40 Amsterd. tijd) bevond de Snip zich op 40° N.B. 44°30' W.L.. Volgens mededeelingen van Paramaribo-radio zal het vliegtuig te 10 u. 's morgens plaatselijken tijd te Paramaribo aankomen. Volgens de positie- opgave bevond de Snip zich hedenmorgen te omstreeks half negen op ongeveer 660 mijl (1200 km) van Paramaribo op 5°49'32" N.B. en 55° 5' W.L. Paramaribo heeft de tijdsbepaling van 60", dit is een verschil van 4 u. met Amsterdam. Volgens bovenstaand bericht zal de Snip dus te 2 u. 's middags Amsterdamsche tijd te Paramaribo kunnen arriveeren. O Uit bij de K.L.M. ontvangen berichten blijkt, dat ds Uiver, die gisteravond te 21.50 Amster damsche tijd uit Caïrj naar Bagdad is vertrok ken, tusschen Gaba en Rutbah, tengevolge van slecht weer in moeilijkheden is geraakt. Sinds 0.25 uur Amst. tijd zijn geen draad looze berichten meer van de Uiver ontvangen. Er zijn alle maatregelen genomen om de plaats waar de Uiver zich bevindt, te bepalen. De Royal Air Force stelt daartoe alles in het werk. Het zoeken wordt echter door slecht weer belemmerd. Er is geen reden tot ernstige ongerustheid, zoo bestaat b.v. de mogelijkheid dat tengevolge van slecht weer (het weer in de buurt van Rutbah), de radio van de Uiver onbruikbaar is geworden en het toestel op een daartoe geschikt terrein een tusschenlanding heeft genaakt. T BROEK OP LANGENDIJK, 19 Dec. 200 kg aardappelen: robijn 1.20; 40,000 kg roode kool 1.302.4t, doorschot 11.50;; 12,000 kg gele kool 1l.oO; 16,000 kg Deen-, sche witte kcol 11.50; 3300 kg uien 2, grove 2.402.50 en drielingen 1.401.50;| 750 tg bieten 1.60 5300 kg peen 0.80 1.10, alles per 100 kg en 230 stuks bloemkoola reuze 9.5011.10 en 2e si i. per 100 stuks. NOORDSCHARWOUDE, 19 Dec. Uien 2, drielingen 1.30; roode kooi 1.30 2.70 en 1; gele kool j 11.30; Deensehe witte V ol 1.301.50 en 0.701.20, alle» per 100 kg. SCHAGEN, 20 Dec. 13 paarden 150300; 20 geldekoeien (ma gere) 90140; 61 idem (vette) 50280;| 179 vaarzen 60125; 32 graskalveren 33 55; 25 nuchtere kalveren 614; 110 schapen (vette) 1520; 264 overhouders 812; 19 varkens (magere) 1219; 21 idem (vette) p. kg 0.320.33; 94 biggen 610; 49 konijnen 0.50—1.770; 117 kippen 0.30 1; 25 eenden 0.150.75; haantjes 0.25L Eierenveiling. 40.000 kipeieren 5456 kg 2.602.80; 56—58 kg 2.80—2.90; 58—60 kg 2.90—3; 60—62 kg 3.10—3.20; 62—65 kg 3.30— 3.60; kleine witte 22.40; 600 eendeieren S 2.402.70, alles per 100 stuks. van Den Helder van 18 en 19 December. ONDERTROUWD: C. E. Xoopma- en M. Ligthart; G. Otten en H. Wassen; P. F. v, Koningsbruggen en C. J. M. Nauta. BEVALLEN: H. Nijssen-'t Gilde, d.; T, Adema-v. d. Werf, d. OVEP 3EDENGeen. I De Heer en Mevrouw LIJ TEN-Vos, geven kennis van de geboorte van hun Zoon DON. Den Helder, 18 Dec. 1934. Molengracht 16. Tijdel. St. Lidwinastichting. Geboren: WILHELMlNA, Dochter van: J. v. AMERSFOORT en M. M. v. AMERSFOORT- Heetsworm. Den Helder, 19 Dec. 1934. Bierstraat 1. Verloofd RIE BAKKER en NIC. KRUL. Den Helder, 19 Dec. 1934. Keizerstraat 72. Javastraat 136. Thuis: Zondag 23/12 van 2—4 u. Keizerstraat 72. Zondag 30/12 van 2—4 u. Javastraat 136. Ondertrouwd P. F. VAN KONINGSBRUGGEN en C. i. M. NAUTA. Huwelijksvoltrekking zal plaats hebben op Dinsdag 8 Januari 1935, te 10 uur, in de Parochiekerk van de H. H. Petrus en Paulus. Den Helder, 19 Dec. 1934. Singel 45. Kanaalweg 143. Thuis: 30 December 1934, 15—16.30 uur Kanaalweg 143. Toekomstig adres: Ceintuurbaan 54a, Hillegersberg. G. WIJKER. L. WIJKER-SLORT. Beijerstraat 751. Den Haag. t.a. WEEZENSTRAAT 68. Maandag 24 Dec. van 8 30—9 uur Orgeliste AAFJE KAMP. Toegang vrij. Aan de uilgang collecte. GESLOTEN zijn. Heden overleed zacht en kalm onze geliefde Vader, Behuwd- en Grootvader, de Heer MICHIEL J0NANNES KOENS, laatstelijk Wedn. van JANNETJE HEMELRIJK, voordies v.JOHANNAMEIJER, in den ouderdom van 85 jaar. Dat hij mag rusten in vrede. Den Helder, 18 Dec. 1934. Kerk gracht 33. J. W. KOENS. J. O. A. XOENS— slngelinq. JOHANNA en Verloofde. MAARTJE L. J en Verloofde. De ter-aarde-bestelling zal plaats hebben Vrijdag 21 December n.m. 1 uur vanuit het Sterfhuis op de Algemeene Begraaf plaats te Huisduinen. Spreekuur: dagelijks 9—11 en 1—3. Avondspreekuur: Dinsdag en Donderdag van 7 8. Telef. 23. De Oude en Jonge Edammer kaas 40-F 75 ct. Leidsche kaasjes 2 pond zwaar 40 ct. Kruid Edammers vanaf 59 ct. Voor de Gemeste tamme Konijnen p pond f 0.45 Duinkonijnen p. stuk f 0.80 Soep- en Braadkippen p. pond f 0.40 Gemeste tamme Eenden vanaf f 1. Poulet p. pond f 0 40 Verder Braadkuikens, Kalkoenen, hazen, enz. Lage prijzen ziet de Étalage Maar wei kwaliteit in alle soorten oude en jonge kaas* (Ook in Kerstverpakking). Iets fijns is de echte Verkrijgbaar Zaterdags op de Markt bij L. de Haan, winkel Spuistraat 1 Zaterdag 22 Decembee verplaatst van het gebouw „Irene" Hoogstraat naar de Rehobothkerk aan de Ooievaarstraat, hoek Fazantenstraat Ingang voor de Bibliotheek aan de Ooievaarstraat (zijde kazerne O.Z.D.) UITLEEN1NG: 's-Zaterdags van VI)F UUR tot HALF ZEVEN. V Woensdags van HALF ACHT tot HALF NEGEN CATALOGUS 25 CENT LEESGELD 3 CENT

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 7