Stadsnieuws DE VOORBIJE KERSTDAGEN Wat voor weer vandaag?; GEMEENTERAAD. tweede blad DF HELDERSCHE COURANT VERSCHIJNT MAANDAG Heldersche Reisvereeniging. heldersche courant van donderdag 27 december 1934. Uit het politie-rapport. Met het oog op den Nieuwjaarsdag zal de Heldersche Courant van Dinsdag 1 Januari niet verschijnen. In de plaats daarvan zal Maandag 31 Dec. een Heldersche Courant uitkomen. Advertenties voor dit nummer kunnen worden opgegeven tot Maandaq- morgen 9 uur. CE DIRECTIE Li'dht op voor alle voertuigen^ Donderdag '27 Dè'c. 16.2r uiirj VlJnla- 28 16.22 uur! Crisis-lijders weest gerust! Gij wordt niet vergeten! Want iJw beste vriend, dat is 't Menseheliil geweten, öiille kranen! slaap gerust Tot den prillen nnorgen! Elk steunt het Crisis-Comité Om voor U te zorgen. -- Op het groot nationaal solistenconcours, gehouden te Zwijndrecht, op 25 December j 1 hertaalden de heeren J, Kamp, (trombonist) en H. Jongkees (clarinettist) beiden, lid van de Ojanje Harmonie Kapel een eersten prijs in de eerste afdeeling. Voorwaar een mooi resultaat. Her°swon^ement ha,lden van mej. R. SLUITING BUREAU GEM. ONTVANGER. Blijkens een advertentie in het nummer van heden zal het Bureau van den Ontvanger der Gemeente, tévens Beheerder der Centrale Kas voor de Bedrijven, op 31 December voor het in ontvangst nemen van betalingen gesloten zijn. „VOLIi^BELANGEN VOOR GEHEEL NEDERLAND". Wij vestigen er de aandacht op, dat de rede van den heer S. C. Keiman over dit onderwerp hedenavond 8 uur ih Casino gehóuden wordt en dus niet, zooals ift ons vorig nummer werd ge titeld, Zaterdagavond. Men zie de advertentie in dit nummer, INSCHRIJVINGEN HANDELSREGISTER van 18—25 December 1934. Nieuwe zaken: - Den Helder-. Garage Kapperstraat", Kap perstraat 6. UITSLAG VERLOTING VAN HET TRAINERSFOXDS DER H.F.C. „HELDER". Prijzen, kuhnén afgehaald' wördèïi in het club lokaal Koningstraat 83. Prijzen welke voor 15 Januari 1935 niet zijn, afgehaald, vervallen aan de vereeniging. ,.o e. X 'r o, O g... 03 f cu 3318 43 1716 13 4101 30I2 2164 3ö57 47 4272 40 4S1 3 3183 18 1221 20 2143 21 3615 30 774 14 9 39 10 2983 25 3432 12 375 37 2239 26 1608 32' 2231 46 2423 31 937 38 3442 42 2577 33 116 t9 2046 11 3857 34 2653. 29. 2660 15 2669 50 4894 49 3*53 35 1657 16 1624 4 484-, 2 836 48 1442 28 1120 22 3705 23 3887 8 o J 1856 3'34 fh 5. 7 4584 45 1115 2058 36 1 1999 44 344' 24 43°4 4' 2204 27 376 2955 6 17 Hen viertal bussen aangehouden. Spoedvergadering in Café Centraal. Oftewel: drama in een aantal bedrijven en een voorspel. Ziehier het voorspel Zaterdag zijh door een Controleur van het Rijkstoezicht op de Spoorwegen, tevens op sporingsambtenaar, een viertal bussen met passagiers aangehouden. De bussen werden in beslag genomen, de menschen op straat gezet. Een dezer autobussen was onderweg, 'tiaar Hellevoetsluis; drie andere werden op de terugreis naar Den Helder opgewacht in de nabijheid van Delft en eveneens in beslag ge nomen. De passagiers, voor zoover ze niet een ander middel van vervoer konden vinden, moesten naar Rotterdam of Delft Ioopen. Hierbij was een meisje van een jaar of 12, dat alleen reisde; zij werd door den verbali- seerenden ambtenaar naar Rotterdam terug gebracht. Begrijpelijk is het, dat de inzitten den, die hierdoor ten zeerste gedupeerd wa ren, zich over het geval zeer opwonden; er waren er„ die zonder meer den Controleur te lijf wilden, een oud moedertje, dat in één der bussen zat, stond met gebalde vuist vóór hem. Door verstandig en kalmeerend optreden van anderen is dit onheil, dat de zaak verergerd zoii hebben, afgewenteld. De chauffeurs der bussen hebben al het mogelijke gedaan om het verder vervoer der reizigers te verzekeren; zij stelden zich in ver binding met het naastbijgelegen station om te trachten een gezelschapsbiljet te krijgen, het-: geen den prijs aanmerkelijk zou beïnvloeden. Aanvankelijk lukte dat ook, tegen bijbetaling van slechts 86 cent per persoon zou men van zoo'n biljet gebruik kunnen maken. Toen het gezelschap evenwel het station bereikt had en men vernam hoe het geval zich had toege dragen, werd een gezelschapsbiljet geweigerd, zoodat ieder reiziger den vollen prijs naar Den Helder moest betalen. Tot zoover deze inleiding. De „slachtoffers" bijeen. Het Bestuur der Heldersche Reisvereeni ging had aanstonds maatregelen genomen tot het beleggen eener vergadering, teneinde al daar te bespreken wat in verband met deze aanhoudingen, in de toekomst zou moeten ge beuren teneinde dergelijke onaangename er varingen te vermijden. Het Bestuur had, zoo als de lèzer'heeft kunnen zien, voor Maandag - avond eenvergadering belegd in Café „Cen- der VprL d6n rechtsk"ndig adviseur mr' Van Leewen uit Rotter- Se richt, geV°nden naar hier te komen en de richtlijnen aan te geven waarop in de toe komst moest worden gewerkt. lomn heer P r n a' voorzitter der H.R.V mr VaTi 6611 k°rt woord den sPr- 111 en k W6n gaf daarna even- bonrt 0pte beschouwing over de ge beurtenissen van Zaterdag en de maatrege- wl, ^°°r de t0ek0mst gnomen moesten worden. Zijn betoog kwam hierop neer: f.,e _'n,K's'a£narne ja geschied volgens een artikel m de Wet op de Openbare Vervoer- mi e en. Deze wet is een tiental jaren gele engemaakt, toen de toestanden geheel ver schillend waren van thans. Uitgangspunt was, a de geregelde autobusdiensten onderwor pen moesten zijn aan toestemming van Ged; a en, of, m.a.w.: er bestaat ten aanzien vari c e autobusdiensten het concessiestelsel. Daar naast werd in de wet erkend het recht van organisatie van reisgezelschappen. En langzaam is nu de behoefte gegroeid om, naast de bestaande concessies, meer en meer gebruik te maken van dergelijke gezel schappen. Die behoefte groeide, mede dank zij de hooge spoorwegtarieven en de vrijheids zucht van den Nederlander, die zich voorbe hield een reisgelegenheid te kiezen, zooals hjj wilde. Hieruit zijn vanzelf weer organisaties ontstaan, die dit regelen en nu komen de Spoorwegen, die daarin voor hun bedrijf een gevaar zien. In stede evenwei van de wet te wijzigen en te doen aanpassen aan de gewij zigde behoeften, huldigt men het standpunt, dataan die moderne eischen van het verkeer den kop behoort te worden ingedrukt. En onophoudelijk wordt thans tegen de onderne mers strafrechtelijk opgetreden. Autopark van in beslag geno men bussen te Rotterdam. De laatste maanden, aldus gaat spr. voort, houdt men zich speciaal bezig met de inbe slagnemingen van bussen. Hiervoor is thans te Rotterdam een groot autopark ingericht, uitsluitend voor in beslag genomen autocars. Spr. acht deze in beslagnemingen juridisch ongeoorloofd; dit zal evenwel moeten worden uitgemaakt door den Hoogen Raad. Wij voor ons zitten hier thans voor de -feiten, die de vraag doen ontstaan: Wat moet voor de toe komst onze houding zijn Wat geoorloofd is ten aanzien van het rei zen per bus is doro den Controleur bovenge noemd als volgt uitgestippeld Men mag niet aan willekeurige personen de gelegenheid geven met zoo'n bus mee te gaan. Het is wel geoorloofd de bus in haar geheel te verhuren voor een in zijn geheel af te legJ' gen weg. Bij een geoorloofden gezelschapsrit moet een leider zijn, iemand die de reis orga niseert en de bus afhuurt. Onderweg mogen geen passagiers worden uitgelaten; ook per sonen; die niet tot het reisgezelschap behoo- ren, mogen niet worden toegelaten. Spr. wijst er tenslotte op, dat de Heldersche Reisvèreeriigingóók een cultureel doel heeft:, algemeene ontwikkeling- der leden én dat zij zich van dit doel meer bewust moét worden! bijv. door het organiseeren van lezingen, films e. d. En hij drukt den wensch uit, dat dan de belangstelling evengroót mogë zijn als dezen avond. :ri Rumoerige én verwarde discussies/ 'i i*v.i j Er ontstaat nu èen levendige gedaclitên-i wisseling tusschen de aanwezigen en - de be-; Stuursleden der H.R.V. Zij betreft in hoofd zaak dè concrete vraag hoe men nu verder te handelen heeft. Hoofdzaak is voör het oogen- blik om thans weef met dezelfde gelegenheid, terug te reizen. Het Bestuur zegt toe al het mogelijke daarvoor te zullen doen, doch kan uiteraard geen garantie geven. Het is volko men overrompeld, vandaar déze spoedvergade-, ring der leden, waar feitelijk nog geen con crete en overwogen plannen ter tafel kunnen komen. Met spoed wordt er aan die plannen gewerkt, teneinde binnenkort een tweede ver gadering te kunnen uitschrijven, waarop men dan tot definitieve reorganisatie der Vereeni ging kan overgaan. Trouwens, noch de rechts kundig adviseur, noch het Bestuur, zijn op het oogenblik overtuigd van eenigerlei scheeve handeling der H.R.V., en hetgeen thans te Rotterdam gebeurd is, zal juridisch moeten worden uitgevochten. In ieder géval zal de H.R.V. zorgen voor terugreis, anders kan men natuurlijk het reisgeld terugkrijgen. Op de vraag van den Voorzitter wie zich als leidef beschikbaar stelt, melden zich een aan tal personen aan, met wie een ett ander thans nader wordt geregeld conform de richtlijnen, door den Controleur uitgestippeld. De langza merhand rumoerig geworden vergadering wordt omstreeks 10 uur gesloten. EEN AARDIG GESCHENK VOlffl DE KINDEREN. De bekende Shell-maatschappij, die o.a. de K.L.M. voorziet" van de benzine, noodig voor de vluchten, heeft een legpuzzle doen vervaar digen, voorsteller, de „Rijstvogel", die op Schiphol aan het benzine innemen is. Deze puzzle vormt voor de kinderen een aardige tijdpasseering; zij is bij alle verkoopers van de Shell-producien, alsmede aan het bijkan toor Rijksweg no. 5, gratis verkrijgbaar. Dezelfde maatschappij gaf ook in het licht een kaart voorzien van de schillende ver- keersteekens (in de origineele kleuren). Gok deze kaart kan men aan de hierboven ge noemde adressen gratis verkrijgen. Aan de vereeniging „Veilig Verkeer" hier ter stede is bereids een aanta hiervan uitgereikt. ln sombere grauwheid zijn, wat het wee[ .betreft, de Kerstdagen voorbijgegaan. Wafi het op dén eersten Kerstdag fel koud, door een scherpen Oostenwind, die deed hopen, ei vreezen tegelijk, op vorst, den tweeden dag was het weer troosteloos; een grauwe lucht; die het daglicht nauwelijks toeliet, wat vrooj- lijkheid te geven. Al vroeg moesten de lichte^ op. Neen, het zag er naar den buitenkant der dingen, niet vroolgk uit deze feestdagen. Toen is er licht geweest, in vele huizen, in vele har ten. Hebben de kerstliederen geklonken, ip kerken en zalen, brandden de kerstbooihen feestelijk in menig huis. Ja, er was toch vee? licht, licht van binnen, geestelijke vreugde om het Licht dat kwam en de wereld verlichtte. Kerstfeest blijft toch in het bizonder een feest van geestelijke genieting. Niet uitsluitend,ech- ter, want daar zijn op deze dagen zoovéél goede gaven en goede gevers, die blijdschap en vreugde brengen in menig gezin, waar het anders in dezen tijd aan het hoogst noodigé ontbrak. Daar was dan in de eerste plaats -li' Het Leger des Heil» j dat zijn traditioneele kerstuitreiking hau, aan de meest behoeftige gezinnen in de stad onzer inwoning. Ja, ze weten het wel de armen ih onze stad, dat ze tegen de Kerstdagen een open oor en open hart vinden voor hun noodea, bij onze trouwe Legersoldaten. Hoe menig get- zin is er al verblijd op deze dagen, door dé milde gaven, van deze, ook in maatschappej- lijk opzicht, zoo zegenrijke instelling. „Ik ontvang nooit zooveel post, als vlak voor de Kerstdagen," zoo vertelde ons kapif tein Korts. Uit alle hoeken van de stad, van alle gezindten, zenden de menschen hun noodi- kreten en het kost heel wat, voordat uit dezè stapel correspondentie, de juiste adressen,. d£ adressen van de meest behoeftigen, zijn ge*- zocht, zoodat men weet dat zijn gaven voof honderd procent nuttig zijn besteed. Den avond voor het Kerstfeest, Maandag avond dus, zijn een honderdtal gezinnen, iij intieme samenkomst, in de Legerzaal bij elkaar gekomen. De Heilsoldaten waren natuurlijk ook allen present en zorgden voor een feeste lijk lied. De plaatselijke leider, kapitein Kort4 hield een korte toespraak, en toen ving dé feestgang aan van de menschen langs de rij li voorziene tafel. Bij iedere nieuwe verrassing- stond een legersoldaat en die reikte maar uitl Het was of er geen eind aan kwam. Ieder bezoeker kreeg om te beginnen eeij blik spercieboonen, twee pakjes vet, waarop in dit geval geen belasting was geheven. Eet) pond suiker, een pond gr. erwten, een pont) rijst of br. boonen, een pak thee, een heerlijk kerstbrood, eeri pond boter, een pakje koffie) een pond runderlappen, een fijne worst, een' óns chocolade en een pakje speculaas. Mën begrijpt, dat na al deze rijke gaven eij heel wat dankbare harten waren en dat vooj menig gezin hierdoor het kerstfeest ook een materieele vreugde werd. Het is voor hen, die het Leger des Heils tot deze feestgaven in dp gelegenheid hebben gesteld, evefieens een vol doening. De Kerstpotten waren dit jaar nie vergeten' en de giften daarin waren rijke; toegevloeid dan andere jaren. De klompje; „Voor het Kerstfeest der armen," in verschil lende winkels in onze stad geplaatst, ware: meer dan gevuld. Door al deze gaven w. het Leger des Heils in staat zooveel gezinne; vreugde te verschaffen. We hoorden van ee: vrouw, die bij het vernemen van het blijd' 'feit dat zij een kerstgave van het Leger zoii bfitvangen, zoo ontroerd was van vréugde, dat zé er niet goed van werd. Ja, er Wordt in onze stad nog heel wat ellende geleden en die mee te mogen lenigen moet, een gepote voldoening geven. Over de verdere staat van dienst van het Leger des Heils op beide Kerstdagen schrijft men ons van Leger des Heils zijde: Op Kerstdag zelf hadden we om zes uur 's morgens onze eerste samenkomst waarin honderden tegenwoordig waren; waarna de eene samenkomst de andere opvolgde. Tweede Kerstdag hadden we gereserveerd voor het brengen van bemoediging en t,toost bij anderen. Om negen uur klonk ons eerste Kerstlied op de binnenplaars van het Hospi taal, gespeeld door het muziekkorps dat; het gure weer en den regen trotseerde. Na de muziek trok onze zangbrigade van gang tot gang om voor de patiënten te zingen. Wij danken hen die ons hiertoe ih staat stelden. Van het hospitaal was het een korte gang naar de Provoost, waar voor de ingëslotenen een mooi Kerstprogramma werd afgewerkt. Ze genoten daarvan zichtbaar en wij vonden het prettig hun Kerstfeest wat op te vroolijken Onze Reclasseerings-Brigade had voor een mooi Kerstpotje voor élk der gedetineerden gezorgd. Nu ging het naar vèfschiilende ziékèn Wstar gespeeld en gezongen weid. Des middags was het Tehuis van dè Verg. „Liefdadigheid naar vermogen" het eerst aan de beurt en was daar een dankbaar auditorium; De huis-vader dankte vriendelijk voor -, het bezoek en de versnapering. Het langste bezoek gold het Tehuis vooi Ouden van dagen op de Kerkgracht. Hier was alles ingericht Voor een complete samenkomst Wat genoten de oude luidjes van de zang! wat luisterden ze aandachtig naar het wóórd van hart tot hart van den kapitein en -wat zongen ze spontaan het: „Stille Nacht,' Hei lige Nacht!" 't Was aandoenlijk. We besloten onze openbare Kerstfeestyiering met een muziek- en zanguitvoering in onze zaal en daarna de opvoering van het stuk dat diepen indruk maakte: „Laat ons aanbidden!'! Nu nog de besloten kerstfeestvieringen van de kinderen der zondagschool op morgén 'en de dames-leden van den Gezinsbond' op A.s. Vrijdag en dan behoort Kerstfeest 1934 tot het verleden. ;i u s Kerstwjjdmg Ds. v. -Wichen. Aan den vooravond van het Kerstfeest werden in onze stad en omgeving, zooals wij vorige week reeds meedeelden, verschillende wijdingsdiensten gehouden. Een diepst van bizonder karakter was die, door Ds. v. Wichen/ Ned. Herv. predikant te Huisduinen en Juliana- dorp, in drie plaatsen van onze omgeving ge houden, n.1. behalve in de hier reeds gèfioetnde dorpen, ook te Callantsoog. Het was een kerstwijding in de open lucht, althans te Cal lantsoog en Julianadorp. De koster van de kerk te Huisduinen vond het voor d,e bezoe kers vermoedelijk te koud en had (ie boom in de kerk geplaatst. Wel was de Oostenwind ojk doordringend, maar het uitzonderlijk ka rakter van dezen dienst ging toch voot 'een groot gedeelte verloren, toen de vele bezoekers van Den Helder werden uitgenoodigd naar finnen te gaan. Daar had zich het fanfare korps „Harmonie" van Julianadorp, onder luding van zijn directeur, den heer Glabbeek, opgesteld. Voor in de kerk was een eenvpudige kei - boom neergezet en in de kop wen kronen lieh t r-n ende k lar envlanr me; jes. Er werd doo. de gezellige intimiteit van ue, kerkge bouw wel iets vergoed voor het gemis dat de dienst niet buiten gehouden werd, waar de maan aan bijna wolkenlooze hemel, een stil licht over de omgeving verspreidde. Het programma werd geopend met het fijne kerstlied „Stille Nacht". Het werd beschaafd gespeeld en doorde koperen -instrumenten, deunden als klokketonen de klanken van het klokke-klank-instrumént, dat de muziek bege leidde. De prediant las daarna het Kerstevan gelie uit Lucas 2 voor, waarrna klankvol uit de koperen monden vari het fanfarekorps v.Eere zij God" schalde. - Beide liederen werdén nog eens herhaald"- en nu door de aanwezigen- mee gezongen. Aan het slot van dezen korten wijdirigs- dienst, die door zijn soberheid wijding gaf, sprak Ds. v. Wichen een zegewensch uit voor het komende kerstfeest, waarin hij hoopte dat allen zouden mogen ondervinden den vrede, waarvan de engelen zongen en die het Kind in de kribbe, Jezus, schenken kan. Het kerkje was voor dezen dienst tamelijk bezet, vooral it Den Helder waren heel wat belangstellenden gekomen. Zij zullen er zeker geen spijt van gehad hebben. Kerkconcerten Aafje Kamp en Feike Asma. Tevens werden aan dezen vooravond door onze beide stadgenooten Aafje Kamp en Feike As- ma de orgels bespeeld resp. van de Luther- sche en Nieuwe Kerk. Aafje Kamp bracht een half uur bekende Kerstmelodieën. Een zestigtal aanwezigen genoten hier in het kerkgebouw, dat geheel duister was gehou den en alleen bij de kerstboomen verlicht was, van een gewijde rust met heerlijke muziek. Fijne oogenblikken kunnen dat zijn om stil te luisteren naar goede muziek, waarvoor voor al ter inleiding van het Kerstfeest hét kerk orgel aanwezen is. Feike Asma had inplaats van een wijdingsuur een meer officieel con cert aangekondigd, dat natuurlijk obk gedeel telijk met Kerstniuziek gevuld werd. Daar naast stonden echter eenige andere orgel stukken op het programma, o.a. de Toccata et Fuga in D moll van Bach, een Toccata van Renaud en nog een Toccata, n.1. het prachtige deel uit Widor's vijfde symphonie. Deze laatste vooral was een genot om aan te hooren. De streng doorgevoerde boven toonmotieven waar doorheen de bassen, ver velen, ondanks de vrij vele herhalingen, geen oogenblik. Verder hoorden wij nog een Andante van Borowski, met een liefelijk be gin, dat overgaat in een sterk aanzwellend middengedeelte om weer zacht te eindigen. Zoowel Mej. Kamp en als de heer Asma speelden de bewerking van Jan Zwart over; het Eere zij God. Tusschen de beide uitvoe ringen was een zeer duidelijk verschil op te; merken. Mej. Kamp speelde in een statig, rustig tempo, terwijl Feike Asma er meer jubel in legde, dus levendiger. Beide opvattin gen pasten echter wonderwel bij het geheel van de bespelingen. De Kerstmuziek is meer gevoelig en rustig dan het programma, dat Feike. Asma had samengesteld. Met de boven gemelde drie Toccata's, waarin hij zijn levendig temperament naar hartelust kor) bevredigen, was het wel begrijpelijk, dat het Eere zij God een lichte indruk daarvan zoü ondervinden. Feike Asma besloot met een Kerstliederen- bewerking van hemzelf. Een apart iets was daarin de Stille Nacht-melodie, welke in ver schillende toonsoorten tegen elkaar werden uitgespeeld. In het eerst deed dit eigenaar dig aan, zooals elke nieuwe vondst (voor zoover ons bekend is, is het dat) moet wennen. Het bleek een welluidend geheel te vormen en voor deze bewerking kunnen wij Feike Asma dan ook een woord van dank niet onthouden. Eri als wij het bij het rechte eind hebben, dat ook dit principe een vinding van hem is, dan kunnen wij er een geluk- wensch aan vastknoopen. Beide concerten besloten met het koraal: Daar is uit 's Werelds duistre wolken. Ook het concert van Feike Asma werd door een ongeveer gelijk aantal hoorders bezocht. Voor Den Helder niet slecht dus; maar vooral voor de Luthersche Kerk, waar geen toe gangsprijs een bezwaar kon zijn, hadden wij meer toehoorders verwacht. Op het bezoeken van orgelconcerten door onze beide begaafde stadgenooten hebben wij echter reeds zoo dik wijls gewezen, dat wij dit nu maar achter wege zullen laten. Kerstconcert „Stedeiyk Muziekkorps". In den vroegen Eersten Kerstmórgen trok ken weer vélen naar een samenkomst of wijdingsuur. Kennisgevingen over ochteridzang door- koren hebben wij niet ontvangen, doch dit ge bruik zal ook thans wel weer gehandhaafd zijn. Om half negen gaf het „Stedelijk Muzièk: korps" het ochtend-kerstconcert, dat al zoo vele jaren lang wordt gegeven. Het was be paald onaangenaam om er een vol half uuf te blijven luisteren, niet vanwege de kwaliteit der muziek natuurlijk, die, zooals zult bej grijpen, op de bekende, goede, gewijde wijze werd uitgevoerd, doch vanwege de koude voeten. Er waren weinig toehoorders, hetgéèri wel te begrijpen, doch voor het Stedelijk zeer jammer is. We hopen maar, dat de energie, welke voor zoo'n concert wordt vereischt, daardoor niet verminderd zal zal en dat wij volgende jaren bij leven en welzijn er niet van verstoken zullen worderi. Kerstfeestvieringen elders. Het Tehuis voor ouden van Dagen in de Jan in 't Veltstraat heeft ook weer een goed, rustig Kerstfeest achter den rug. Een fraaiè kerstboom was opgesierd, terwijl ook de zaal, waar de feesten plaats vonden, met klokken en dennengroen gezellig was gemaakt. Op den eersten Kerstdag werd hier- door de meisjes-padvindsters een bezoek gebracht, waarbij zij eenige liederen ten gehoore brach ten. Gisteren kwam het Leger des Heils het gebruikelijke bezoek afleggen, waarbij gezon gen werd en eenige versnaperingen uitge deeld. Het Kerstfeest in het Verpleeghuis aan de Kerkgracht werd evenals de vorige jaren ge zellig gevierd in de mannen-conversatiezaal. De kerstboom werd met medewerking van den heer F. Winter en den huisvader, aardig versierd en verlicht. De bewoners werkten niets van een crisis tijd. allen werden rgyaal onthaald. Van het Maatsch. Hulpbetoon ontvingen zij een heerlijke kerstkrans, sigaren, tabak en mandarijnen. Van den heer Goes, slager, Oostslootstraat, ontvingen de bewoners leverworst, van den heer B. Schol ten een kistje sigaren. Op den eersten Kerstavond gaf de zang- vereeniging „Morgenrood", onder leiding van den directeur F. van der Mey, voor de bewo ners een uitvoering. Vooral zang en pianospel van de dames RijkeGeervliet en D. Geervliet, vielen zeer in den smaak. Op den tweeden Kerstdag werd des mid dags gezongen door het Leger des Heils, welke liederen da bewoners gaarne mógen hooren. De bewoners .ontvingen .allen een geschenk van het Leger des Heils. Voocts ontvingen zij van den heer R. J. Wijma-, bankethakker, Violenstr.. 73,- heerlijke kerstkransen. Des avonds kwam Helders Gemengd Koor, hetwelk eveneens onder leiding van den heer F. v. d. Meij stond; enkele bestuursleden van Maatsch. Hulpbetoon waren aanwezig. Dit alles te zamen heeft het Kerstfeest voor de bewoners tot een gezellig feestge maakt. Nogmaals dank aan allen voor hun bijdragen. In het Diaconiehuis der Ned. Herv. Ge meente, Oostslootstraat, werd een rustig Kerstfeest gevierd. Dat waren de Kerstdagen in 1934. Natuur lijk is er veel, dat niet vermeld kan worden, veel, dat niet bekend is. De stille weldoeners, die graag de Kerstdagen uitzoeken voor het brengen van Kerstvreugde, die stille wel doeners zijn velen, daarvan zijn wij overtuigd en al zullen zij den dank niet kunnen ont vangen, toch zal die er zijn. Misschien nog erger dan verleden jaar zullen er menschen geweest zijn, die geen Kerstvreugde hebben kunnen smaken, die door den moeilijken tijd alle hoop opgegeven hebben. Hen willen wij hier ook gedenken en met hen wenschen, dat in die vele donkere wolken èen nieuw licht zal beginnen te schijnen, dat nieuwe hoop brengt, Een onwillige. Door een tapper werd aangifte gedaan dat een chauffeur, dien hij niet in zijn zaak wilde hebben, op zijn herhaalde vorderingen het café niet wilde verlaten. Vandalisme. Door een bewoner van de Vogelwijk werd aangifte gedaan dat van een aan zijn zoon toebehoorende. ledig staande woning verschil lende vernielingen zijn gepleegd. Een „groote" kwajongen Een bewoner van het Tuidorp gaf Zaterdag avond-telefonisch kennis dat één van een vijf tal opgeschoten jongens een ruitje van de nabij de Keizersbrug staande verkeerszuil heeft vernield. Deze boosdoener zal zich onge twijfeld op een voorbeeldige bestraffing kun nen voorbereiden. Opsluiting in een gesticht gedurende eenigen tijd zou hier zeer zeker op z'n plaats zijn. Oplichting. Door een inwoner dezer gemeente werd aan gifte gedaan dat nij door een persoon is opge licht. De recherche stelt een onderzoek in. Beleediging. Bij de politie werd door een bewoner van de Soembastraat aangifte van beleediging ge daan. Proces-verbaal wordt hiervan opge maakt. Dronkenschap. Een persoon, die zich, in staat van dron kenschap verkeerende, in het Stationsgebouw der Ned. Spoorwegen bevond en op aanmaning van het personeel der Spoorwegen niet wilde vertrekken, werd door de politie daaruit ver wijderd. Een man, die zich in kennelijken staat van dronkenschap op den openbaren weg bevond, werd aangehouden en aan het Hoofdbureau van Politie in bewaring gesteld. Omdat hij zich tegen zijn overbrenging verzette, wordt hier van proeces-verbaal tegen hem opgemaakt. Voorwoord der begrooting. Finantieele toestand niet gunstig. Wordt Den Helder noodlijdend Verschenen is het Voorwoord voor de ontwerp-begrooting 1935. Wij óntleenen er het volgende aan: Zooals reeds aan den Raad was medegedeeld, is er sedert de aanbieding en vaststelling der begrootingen voör 1934 een belangrijke wijziging gekomen iri den gang van zaken volgens welken de gemeëntebegrootirig wordt vast gesteld. Itnmérs, als gevolg van het met ingang van 1 Juni 1934 in werking treden van de wet van 22 December 1933,; zullen de artikelen 5 en 6 dier wet voor het eerst op de gemeentebegrootingén voor 1935 van toepassing worden. Artikel 5 nu geeft aan de Ministers van Binnenlandsche Zaken en van Financiën de bevoegdheid om, nadat Gedeputeerde Staten zullen zijn gehoord, aan het desbetreffende gemeentebestuur vóór de vaststelling der gemeente- begrooting eischen kenbaar te msjkeh, waaraan; naar de meening dier Ministers, die begrooting zal behooren te voldoen, telkens wanneer naar hun oordeel een gemeentebegrooting aanleiding geeft te verwachten, dat het -evenwicht tusschen de ontvangsten en de uitgaven niet zal zijn te hand haven. En ten einde deze bepalirig aldus uit te voeren, dat het daarmede beoogde doel zooveel mogelijk kan; worden bereikt, achten dè Ministers het gëwënscht. dat,'zöod'ra" de ontwerp-begrooting voor 1935 met de daarbij behoorende stukken gereed is, eeri qxemplaar van alle desbetreffende stukken, zooals zij aan den Raad zullen worden aangeboden, aan Gedeputeerde Staten zal worden toegezonden.. Verder hebben Gedeputeerde Staten nog' onder de aandacht van het College gebracht, dat met de behandeling van de ontwerp-begrooting in den Raad eerst na ontvangst van een bericht hunnerzijds kan worden aan gevangen. Ter uitvoering van een en ander hebben B. en W. de begrooting met alle daarbij behoorende stukken aan Gedeputeerde Staten ingezonden, en reeds zond de Voorzitter van dat College een en ander terug met de mede- deeling. dat het College, na een summier onderzoek van een en ander er, geen bezwaar tegen heeft, dat de begrooting thans door den Raad wordt behandeld. Verschillende verslechteringen, tengevolge van de wetswijzigingen. Ofschoon wij, aldus B, en W. verder. U reeds verschillende mededee- lingen hebben gedaan omtrent verslechteringen, die tengevolge van door de Regeering voorgenomen maatregelen in den financieelen toestand dezer gemeente zullen worden aangebracht, meenen wij toch, dat die mededeelingen in het „Voorwoord' bij de begrooting niet mogen ont breken. Immers, dat voorwoord wordt „publiek domeinen de inge zetenen der gemeente hebben er recht op te weten, uit welken hoofde er wijziging in het financieel beleid wordt gebracht, mee name ook welke bijzondere maatregelen er zullen worden getroffen, om de straks bedoelde verslechteringen te elimineeren. In het schrijven van B. en W. is dan opgenomen een staat van dezë ver slechteringen met de redenen, die er toe leidden. Deze zijn: Bedrag der verlaging* Uitkeering hoofdsom grondbel. gebouwd voor 1934 75 ad 43.800.— (75 zou voor 1935 geweest zijn 45.000.voor 1935 wordt 35 uitgekeerd, omdat het Rijk 40 gebruikt voor het Werkloosheids-subsidie is 21.000.— 22.800.—' Alsvoren ongebouwd voor 1934 3.200.— reden van verlaging alsvoren. Voor 1935 1494.— 1.706.—, Hoofdsom personeele belasting, voor 1934 100 ad 100.000.(zou voor 1935 geweest zijn 404.000.voor 1935 wordt uitgekeerd 20 der hoofdsom naar den len, 2en en 3en grondslag, omdat het Rijk de overige 80 voor het Wcrk- loosheidssubsidiefonds gebruikt, en 100 der hoofdsom naar de overige grondslagen, is te zamen 25.480.—. 74.520.— Opcenten op de hoofdsom der gemeentefondsbe lasting voor 1934 62 opcenten ad 150.000.— (bij 62 opcenten zóu voor 1935 geweest zijn 152.374.voor 1935 mag de gemeente „nor maal" niet meer heffen dan 55 opcenten omdat het Rijk 25 opcenten' gebruikt voor het Werk- loosheidssubsidiefonds; 55 opcenten wordt 134.167.—. 15.833. Belasting wegens classificatieverschil voor 1934 21.666.is 2/3 van het totaal bedrag (zou in 1935 plm. 32.500.-T- geweest zijn) voor 1935 enkel maar het overblijvende 1/3 van 1934/'35, omdat deze uitkeering wegens wetswijziging (fin. verh. wet) voortaan vervalt, is 10.834.— Gezamenlijke verlaging Dit bedrag moet verminderd worden omdat door wetswijziging (fin. verh. wet) voortaan een be drag van 3.per aangeslagene wordt uitge keerd bij plaatsing der gemeente in de 2e klasse. Dit wordt bij 11100 aangëslagenen 33.300. waarvan voor 1935 komt -/3 is 22.200 Voorts moet er nog afgetrokken worden, zulks omdat, volgens het wetsontwerp, houdende voorziening ter zake van gemeentelijke werk- 10.832 125.691.—

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 5