DE MARINIERS IN 'T SAARGEBIED HELDERSCHE COURANT VAN DONDERDAG 27 DECEMBER 1934 We worden gefilmd. - Hollandsche zindelijkheid. Of Racing gewonnen heeft. - De heksenketel van de Saar. - ln een Hitler-huis. Onder de Kerstboom. Conferentie met den regeeringspresident en generaal Brind I Voor de Marinekazerne in Saarbrüeken. - n. - t Bij de mariniers in het Saargebied. De manschappen ingekwartierd voetbal tijdens de pauze. te St. Ingbert, bij een parti,tj tje loozenzorg, de gemeenten in de 2é klasse der gemeentefondsbelasting per aangeslagene 0.50 uit het Werkloosheidssubsidiefonds ontvan gen, is voor 11100 aangeslagenen 5550.waarvan 2/3 voor 1935, 3.700.— 25.900 Blijft verlaging Eindelijk wordt er door wetswijziging (fin. verh. wet) eene verlaging van uitkeering toegepast Over 1931 werd er geraamd aan jaarwedclenuit- keering 3000.en aan inwoneruitkeering 685.273.—, is te zamen 688.273 (over 1935 zou dat samen geweest zijn ongeveer 693.678.In 1935 is te ramen aan jaarwed- denuitkeering 3000.en aan formule-uitkee- ring (de inwoner-uitkeering is vervallen) 653.211.—samen 656.211 99.791.— 32062. In 1935 alzoo in vergelijking met 1934 totaal verlaging131.85 Was de wettelijke regeling omtrent de boven staande punten gelijk gebleven, dan had dc ge meente in 1935 meer kunnen ramen dan voor 1934 voor volgno. 675 1200.679 en 680 4000.—; 689 2374.—; 690 21.700.—; totaal1 29.274.- Ten slotte behelst het wetsontwerp op de voor ziening ter zake van gemeentelijke werkloozenzorg een bepaling, dat in het WerkJposheids-subsidie-. fonds de opbrengst van 10 opcenten op de hoofd som der vermogensbelasting zal worden gestort, zoodat er voor de gemeente slechts 40 opcenten te heffen overblijven. Dit berokkent een nadeel voor de gemeente van 1 660 Het nadeel dat de gemeente door de twee ge noemde wetswijzigingen ondervindt is dus voor 1935 totaal 162.737.— en dit totaal bedrag komt 's Rijks kas ten goede. "Voorloopig ongedekt tekort van ruim f 166.000. Grootendeels tengevolge van dit nadeel, zou de voorloopig opgemaakte ontwerp-begrooting, voor zoover de overige posten betreft normaal opge maakt, een niet gedekt tekort aanwijzen van ruim 166.430.—. Nu hebben B. en W. eerst getracht, door opvoering van het aantal opcen ten op de personeele belasting en op de gemeentefondsbelasting tot zoodanige hoogte als toelaatbaar is, alsmede door plaatsing van de gemeente van de 2e in de 3e klasse der gemeente-fondsbelasting, het bedrag van dit tekort te verkrijgen. Zij kwamen daarbij tot het volgende resultaat: a. een verhooging van het thans uitgetrokken aantal opcenten op de Gemeentefondsbelasting, ad 55 (het „normale" maximum) met 20, alzoo tot 75 (het „abnormale" maximum), hetgeen, gerekend op 2/3 van een voljaarsopbrengst, over 1935 een geraamd voordeel geeft van 30.000. b. een verhooging van het thans uitgetrokken aantal op centen op de Personeele belasting, ad 145 (het getal dat ook voor 1934 wordt geheven) met 55, alzoo tot 200. hetgeen over '35 een geraamd voordeel geeft van 57.200 c. het brengen van de gemeente van de 2e in de 3e klas se van de Gem. fondsbelasting, hetgeen, met de in 1934 gemaakte berekening als maatstaf, aan hoofdsom een meer-bedrag geeft van 23.000.alzoo aan 75 opcenten over 2/3 jaar11.500. d. de plaatsing van de gemeente van de 2e in de 3e klasse. Dit geeft, volgens het nieuwe wetsontwerp gem. fondsbelasting, voor de gemeente een extra- bijdrage, ad 2.per aangeslagene meer. Volgens raming van den Inspecteur der D.B. zouden er b?i plaatsing der gemeente in de le klasse 10.600 en bij plaatsing in de 2e klasse 11.100 aangeslagenen zijn; toename 500. Rekent men nu van de 2e naar de 3e klasse ook een toename van 500, dan wordt het aan tal aangeslagenen 11.600 en de meer-opbrengst over 1935: 11600 X 2.— X 2/3 15.466.66X Een en ander geeft een totaal meer van 114.166.b6X Blijft dus nog een tekort van 52.263.33X ongedekt. Een bijdrage uit het werkloosheids-subsidiefonds zou het tekort kunnen dekken. Verder hebben B. en W„ met inachtneming van een geschat bedrag, ad ruim 40.000.—, dat bij aanvaarding der Rijkssubsidieregeling in de kosten van steunverleening minder aan de ondersteunden zal worden uitbetaald dan bij de huidige regeling, een berekening opgezet, waarbij is gebleken, dat een bijdrage van 121.783. kan worden verwacht uit het Werkloosheids-subsi diefonds, wanneer de gemeente de evengenoemde subsidieregeling aanvaardt, en voorts, dat alsdan de begrooting zonder verdere buitengewone maatrege len sluitend is te maken. De berekening van de bovengenoemde bijdrage is als volgt: voor steunverleening is op de begrooting voor Maatschappelijk Hulpbe toon uitgetrokken: op art. 12 64.600.waarvan te rekenen voor bedeelden f 24.334— blijft 40.266— op art. 21 13.000.waarvan te rekenen voor bedeelden f 4.333—blijft8.667— °P art 13 161.400— Totaal bedrag aan werkloozensteun voor subsidie in aanmerking komend ƒ210 333 De Raad in besloten zitting reeds besloten de rijksregeling te aanvaarden. Waar nu de zaken zóó staan, dat zelfs met toepassing der straks ge noemde maatregelen nog een tekort van ruim 52.000— zal blijven bestaan, zoodat er al zeer drastische middelen zullen moeten worden aanqewend om een sluitende begrooting te verkrijgen, heeft de Raad, in zijn vergadering van 6 December j.1., bereids besloten tot het aanvaarden der Rijks-subsidiereqelinq in de kosten van steunverleening. Den Helder noodlijdend Wij brengen U hierbij in herinnering, zoo gaan B. en W. voort in hun schrijven, dat wij er den Raad reeds op hebben gewezen, dat, zou al worden besloten om het tekort van ruim 52.000.- op deze wijze tc doen verdwijnen, de toestand der financien in 1936 zoodanig precair zou worden, dat de qe- meente zeer zeker onder hare thans reeds noodlijdende zusteren een plaats zou verkrijgen. Immers waar tengevolge der voorgenomen wijziging der wet op de rinancieele verhouding de vroegere inwoner-uitkeerinq, thans formule- uit eenng, voor 1935 reeds met 32.062.— wordt verminderd, zal die vermin- iV taT CerSt vol,edi9e doorwerking er van geschiedt, j 43.23i.06 meer bedragen, terwijl in de volgende 8 jaren, tenzij er weer een wetswijziging kome, telken jare eenzelfde vermindering meer plaats vindt tot- rL/o7z Tin9i °P het 'aa9tePunt van 234.867.75 Per jaar (in 1934 nog J 685.273.2al zi|n aangeland. a Nog meer verslechteringen. Hebben wij in het vorenstaande een overzicht gegeven van de meer bijzondere wijzigingen, die er in de begrooting voor 1935, in vergelijking met hare voorgangsters, moeten worden aangebracht, wij willen hierna nog eenige mededeehngen doen van wijzigingen van meer gewonen aard. Men zou beter kunnen zeggen: van wijzigingen, die niet of minder rechtstreeks met de huidige crisis in verband staan. a Immers wij komen dan reeds direct bij een eveneens bijzondere wijziqinq - helaas al weer een verslechtering! - waar wij melding hebben tc maken van het leit, dat in 19 34 voor de laatste maal werd geprofiteerd van de inder- tijd ontvangen uitkeering uit de Oorlogswinstbelasting, en wel tot een rcstan'- qedeelte ad 18.56*4.-overgenomen van den Kapitaaldienst. Voor Jjj derft de qemeente dus een zoodanige inkomst, terwijl zij in dit jaar nog aan crisislasten uit den oorlogstijd heeft te betalen 40.000.— aan aflossing en ruim 10.000 aan rente, samen ruim 50.000 Hierbij worde opgemerkt, dat die bedragen voor 1936 en volgende jaren tot pl.m. 500 zullen zijn gereduceerd, doch alsdan zullen er voor nieuwe objecten weder hoogere afJos- sinqen te doen zijn. Tenslotte noemen B. en W. dan nog een aantal posten, die afwijking vertoonen van de correspondeerende posten der begrooting voor 1934. Dit zijn de volgende: .Wegenbelasting" voor 1935 11.000 meer. ..Recognitie voor kabels, buizen, enz. in gemeentegrond voor 1935 meer 3.925.-. ..Inkomsten internaat Zeevaartschool", voor 1935 meer 15.720. „Winst Electriciteitsbedrijf", voor 1935 meer 4.847. „Winst Waterleiding", voor 1935 meer 3.765. „Winst Gasfabriek", voor 1935 minder 4.250. „Verlies Gemeentereiniging", voor 1935 meer 3.948. „Verlies Zwembadvoor 1935 meer 314. „Gemeentewerken", voor 1935 6000. Verder zijn nog de volgende uitgaafposten hooger uitgetrokken dan voor 1934. Eventueel te noemen redenen zijn hierbij aangegeven. „Jaarwedden ambtenaren secretarie" (bevordering, enz.) 1.932.—. „Kosten kiesverrichtingen" (periodieke verkiezingen) 4.925.—. „Couponbelasting 684. „Kosten uitbreidingsplan" (voortzetting) 2.880. „Kosten leggen der wegen' (nieuw) 5.750.—. „Kosten onderhoud O. L. scholen 3.434. „Subsidie fröbelscholen' pensionnecring 2 onderwijzeressen) rond 1.200.-. „Verpleging behoeftige krankzinnigen" 3.000 „Bureau Maatschappelijk Hulpbetoon 18.250. Toezicht en invordering pl. belastingen (aanstelling klerk, enz.) 1.880. Dan nog is bij de begrooting der Gemeentereiniging gerekend op een be drag van 300 als vergoeding aan d4n Directeur voor gebruik van een eigen auto. j Tenslotte nog de mededeeling, dat qp den Kapitaaldienst werd uitge trokken: i- „Kosten van aanleg van nieuwe strateij, rioleering, enz." 106.000.—, „Kosten verbouwen bureau van Gemeentewerken 15.476.—. „Kosten aanschaffing nieuwe banken .voor de Openbare U.L.O. school 1.200.—. i „Kosten uitbreiding Gemeentereiniging88.500 gespecificeerd: aanschaffen electr. pomp 500 aanschaffen 2e motor-vuilnistransportschip 48.000.—, vergrooten Storthuis 40.000. Vanuithet telefoonkantoor in Saarbrüeken komende, vanwaar ik juist het laatste nieuws over dit zonderlinge plekje grond uit Europa heb doorgeseind naar Den Helder, begeef ik mij naar de Bleichstrasse, waar in een groote fabriek de Nederlandsche Marine onderge- brachtis. Op de kleine straat staat een drom van Saarlanders, die vol aandacht naar binnen in de poort kijken. Vele fotografen en cinemamenschen zijn druk bezig opnamen te maken. Ik verhaast mijn tred, er is vast iets belangrijks te zien, daarmoet ik ook bij zijnbepaald iets heel gewichtigs Als ik de poort binnenkom, zie ik hoe een aantal mariniers met groote bezems gewa pend het voorplein der kazerne staan te schrobben... Deze demonstratie van Holland sche zindelijkheid slaat blijkbaar zoo geweldig in, dat ze waardig wordt gekeurd op de witte doeken der bioscopen in de heele wereld te verschijnen en in tal van Europeesche bladen op de voorpagina zal worden afgedrukt. Heb ben de Nederlandsche mariniers het prestige van Holland op militair gebied hooggehouden, ook voor de hoog geroemde Hollandsche zin delijkheid breken ze demonstratief een lans en het mag ook wel. Denk niet, dat het voor onze door de lange reis vermoeide troepen een zoete inval was, toen ze in Saarbrüeken aan kwamen. Er is nog heel wat werk te doen voor de verblijven zjjn ingericht, zooals een zindelijke Hollander het zoo graag heeft. Niet alleen het voorplein was schmutzig! Deze kazerne, waar we ondergebracht zijn, was vroeger een fabriek, ik denk van chemicaliën, zegt de Heldersche sergeant-ma joor Weiland. Het verblijf is ruim en prachtig, maar zoo kan het niet in gebruik worden ge nomen. Alles heeft zich ingevreten op de vloe ren! en'steenen. Als u even wacht dan zal ik u rondleiden. Ik wacht even en zie met genoegen, met welk élan die mariniers het water over de straat putsen. Ik kan best zien, dat ze voor moeder de vrouw thuis in Den Helder ook dikwijls het plaatsje hebben geschrobd. !t Begint wel zijn beschot te krijgen, zegt sergeant Weiland, en vol trots toont hij mij nu in de kazerne de waschlokalen voor de manschappen. Een ruim, breed vertrek, waarin circa 20 a 25 keurige waschbakken. De monteurs zijn juist gereed met de waterleiding, want ver heugd roept een marinier, terwijl het frissche wafer in den bak klatert: Gelukkig, majoor, noü doet-ie 't, zooeven geen spat. Water en zindelijkheid daar leeft een Hol lander bij. Voor het waschvertrek is een heele ruime zaal, die als slaapvertrek fungeert. Daar mag je komen kijken, dat is dik in orde. Önze bedden zijn puik, daar valt niets op af te dingen. Prachtbedden. 't Zijn ook prachtige bedden met fijne wol len dekens en om alles zindelijk en stofvrij te houden een sprei van grauw linnen er over heen. Een deken is zoo breed, dat we er wel twee van kunnen maken, zegt een marinier, 't Is hier best uit te houden. Toch leveren deze bedden een buitengewo nen, vreemdsoortigen aanblik. Tegen iedere krib staat recht overeind een geweer, tusschen het ransel, over het ge weer, hangt de stormhelm en het gasmasker, daaronder bij andere bedden het pionierge- V ''V -< >x. -o - ■v. *4 Z v H reedschap, bjj de manschappen, die een rao- trailleur bedienen, ligt dit wapen eveneens aan het hoofdeinde. Hieraan kun je zien, dat het toch geen ge woon touristenuitstapje is, dat onze mannen maken. -i- Hoe heb Racing Zondag gespeeld Daar ben ik nog nieuwsgieriger naar dan naar be richten van me meissie, zegt een Heldersche- sportlievende voetbalenthousiasto marinier. Weer betrok het gelaat van den jongen net meisje, waarmee hij verloofd was, stiet hem zachtjes aan, doch toch zag ik het. En men ging op mijn vraag niet verder in. Dat was een ontmoeting met Hitler-men- schen. Ik kan in dezen eenen brief niet tege lijk alle andere bezoeken, die ik bij Saarlan ders aflegde en de interviews, die ik had, ver slaan. Het is hier een heksenketel. Alle journalisten zijif nu met de Kerstdagen bijna naar huis. Polygoon is hier en filmt druk. Hij filmde ook de schrobbende mariniers en ook de wacht, die afgelost wordt voor de kazerne. Een Duitsche fotograaf liet ik eeni ge opnamen, met goedkeuring van den luit. der mariniers Nass, speciaal voor de „Helder sche Courant" maken. Ik ga even een chekkie van de Weduwe draaien, zegt de sergeant-majoor, als wij de cantine van de kazerne binnen komen. Een cantine is het eigenlijk nog niet. Er zijn alleen kisten en pakken. Een kist zit vol met pakjes van de Weduwe, zoo noemen de mariniers de firma Van Nelle, is het soms de Weduwe Van Nelle Hoe het ook is, ze draaien heel wat cigaret- jes. Ook hebben ze briefpapier, bedrukt met „Detachement Mariniers Saargebied". Hier hebben we ook poetsextract, poma- de,izegt een sergeant. Wil je vjel gelooven als de tamboers daarmee in de Oost poetsen, krij gen ze er het heimwee van als ze de leuning van de halltrap onder handen hebben en de brandende zon op hun body schijnt. Kan ik hier met Fransch geld terecht, zeg ik, ik heb geen rooien koperen cent bij me. We nemen alles aan, frankies, marken, en alles wat hier maar rolt. We zijn hier de Hollandsche kolonie. Hier is het hotel „De Gouden Leeuw", zegt de majoor mij de kamer van de onderof ficieren binnen voerend. We moeten er als de kippen bij zijn, anders eet majoor Bartelomeus ons portie ook op. Het ziet er uit om mee te smullen. Een net gedekte tafel, met lekkere harde knappende Duitsche broodjes met leverworst en zure au gurkjes. Majoor Bartelomeus hebben ze valsch be schuldigd, want die zit in een kamer er naast, goedig en zorgzaam met naald en draad aan zijn militaire broek een knoop te naaien. Op den grond staat een kist N.S.D. Ik schrik er van. Hé jongens, doen jullie ook al aan poli tiek. Ik houd me er liever buiten. N.S.D., Na tionaal Socialistische Dienst. Niks hoor. Het beteekent: Nederlandsch Saar-Detachement. Nee hoor, laten anderen de kachel maar aan maken. We beginnen al wat goed Duitsch te poeke- len, maar warempel om dat Saarlandsch te praten, moet je eerst spraakles gaan nemen. Je breekt zoo waar je tong over de woorden. %s.ii m tm-ï-w m De kachel brandt lekker, hè, prijst een sergeant, maar dat moet ook, want 't is hier zoo vochtig, het water loopt van den muur af en we gaan direct onze kapstokken er tegen hangen. Majoor Bartelomeus heeft tien kapstokken in zijn hand. Het zjjn groote glimmende spij kers. Allen eenvoudig, maar afdoende. De Commandant en zijn officieren verleenen de pers alle mogelijke medewerking. Uiteraard zjjn ze met werk overladen en het is heusch met schroom, dat ik op hun kostbaren tijd beslag durf te leggen. Vandaag heeft Commandant De Bruyne een conferentie met den regeeringspresident. De Commandant was bij die gelegenheid verge zeld van den 1tenant ter zee le klasse J. A. J. de Bruyn, de verbindingsofficier en kapitein Roelofsen. De heeren hebben gezamenlijk ge luncht en tevens werden wederkeerig de offi cieren van diverse nationaliteit aan elkaar voorgesteld. Ook heeft een diepgaande be spreking. met den opperbevelhebber der inter nationale troepen, generaal Brind, plaats ge had. Hij is heel teleurgesteld, dat ik het niet weet en verzocht Racing bij dezer de uitslagen telegrafisch naar de marinierskazerne Bleich strasse Saarbrüeken door te zenden. Ruimte hebben ze hier genoeg, want ook op de tweede verdieping van de kazerne is dezelfde ruimte voor slaapzalen enz. gereser veerd. De mariniers mochten tot nu toe niet pas sagieren. De officieren leven geheel met hun mannen mee en de geest in den troep is voortref felijk. Als om strijd roemen de manschappen hun meerderen. Discipline tot het uiterste wordt gevergd en dat is ook noodig. Met argus-oogen bekijkt de Saarlander de vreemde troepen. De minste afwijking wordt geregistreerd, en in de bladen opgeblazen tot iets geweldigs. We moeten niet vergeten, dat een groot deel der Saarlanders zeer ontstemd is, dat vreemde troepen op hun bodem de orde moeten helpen handhaven. De tijd die ik hier ben, heb ik benut om de verschillende meerlingen uit den mond der abstimmungs berechtete Saarlanders zelf te hooren. Ik heb bij den gewonen burger-Saar- lander aan tafel gezeten, mijne notities ge maakt. Verwoede Hitler-aanhangers heb ik gesproken hun meening heb ik aange hoord. De emigranten, de Polen, de Joden, de Katholieken, bij arm en rijke Saarlanders heb ik brutaal 's avonds en 's morgens aange klopt en aan hun tafel gezeten. De Saarland- sche politie heeftmij zelfs voorgesteld des nachts met haar een ronde te maken om te laten zien, dat al die troepen overbodig wa ren,, dat het een beleediging voor hen was. Zij konden de rust best handhaven, want het Saargebied was rustig. Ik heb in den laten avond op de grens van Saarbrüeken in den stillen zwarten kerstnacht gestaan op een eenzamen landweg ver buiten de stad en door de ramen drongen kerstliederen, zoeto tonen vloden uit die huizen ontroerd hoor de ik het aan. Op den eenzamen landweg was geen mensch te bekennenniets be woog. Stille, heilige vrede was neergedaald... Stille nacht, heilige nacht. Hier zal vrede zijn, dacht iken ik klopte aan de deur. Het luikje ging open ik zag het vriendelijk gezicht van een vrouw en hoorde blijde jongensstemmen en toen ik de kamer binnentrad, zag ik een kerst boom een Duitsche kerstboom. De radio, de Duitsche radio stond aan de kamer was vervuld van het gebeier. Ik ben journalist, zei ik Hollander ik sta neutraal tegenover uwe Abstimmung, maar ik hoorde hier kerstliederenhier lijkt vrede te heerschen. Hoe staat u tegen over de status quo. Een Duitsche jongen, van een jaar of twin tig stond op. Hij wees naar den wand Er hing een groot portret van Hitier van Göring, van Hindenburg. Boven alle drie was een dennetak, een tak van den kerst boom, van den boom des vredes, van den Christusboom, den boom, die groen blijft, ook in den winter, en de Duitsche jongen sprak, en zijn heele gezicht straalde als verhêerlijkt: Ilörc, Dreiszig deutsche Domen und auch zwei Saarbrüeken kirchen lautenStille Nacht". „Hitier, dazu gehören wir, das ist dia Hauptsache. Da an den Wanden sind die Nap pen und Abzeichen von Kundgebungen, und politische Verantstaltungen in Deutschland von N.S.D.A.P. Hitier, daartoe behooren wij. Kijk daar te gen de wanden, zijn de medailles en bekend makingen van de Duitsch-Nationaal Socialis tische Partij. HiUcr is hoofdzaak! En die het niet met u eens zijn Het gelaat van den jongen betrok. Wir sehnen uns nacht dem 13en Januar, sprak een andere broer, een student. Und die Judenfrage(Wij verlangen vurig naar den I3en Januari).

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 6