Md de DiiS langb ttïkde landen m m Ingezonden Koninklijke onderscheidingen BUITENLAND Het verdwijnendeanalfabetisme in de Sowjetunie. NEW-YORKSCHE GARDEROBEMEISJES STAKEN. Ergerlijke beleediging van een Engelsche te Frankfort a d. Main. GEMENGD NIEUWS Boerderijbrand. Door een auto overreden en gedood. Gentlemervinbrekers VIERDE BLAD HELDERSCHE COURANT VAN MAANDAG 31 DECEMBER 1934. Bij Kon. Besluit zijn: benoemd tot ridder in de Orde van den Nederlandsehen Leeuw de schout-bij-nacht M. H. van Duim; de gepensioneerd kapitein ter zee A. M. van Roosendaal te 's-Gravenhage, voorzitter van de examen-commissie voor de stuurlieden ter koopvaardij en voor de vis- scherij-examens bevorderd tot officier in de Orde van Oran- je-Nassau, met de zwaarden, de kapiteins ter zee J. T. Furstner en H. Jolles; benoemd tot officier, met de zwaarden, de hoofdofficier van administratie der le kl. W. H. Heeris; benoemd tot ridder in de Orde van Oranje- Nassau, met de zwaarden, de luit. ter zee le kl. H. G. de Bruyne en J. B. Meijer; de kapi tein der mariniers M. R. de Bruyne; de offi cieren M.S.D. le kl. H. Dollekamp en J. van Rugge; de officier van adm. le kl. L. P. van Boven; de kapitein van den staf der genie J. Zwart; benoemd tot ridder in de Orde van Oranje- Rassau de heer A. J. J. M. van Gessel, chef van den magazijttost te Willemsoord; t. ter zee le kl. H. M. van Bemmelen, (vezen adjudant van den ouverneur-Genfl (het versiersel met de zwaarden); toegekend de ^-medaille, verbonden aan de Orde van Or -Nassau, in zilver, met de zwaarden, aan <adj. onderoff. mach. T. N. Bleeker; opperznverpleger R. Vos; opper- schrijver G. vanen; maj. konst. A. Feen- stra; maj. monl A. Boom; serg. maj. der mariniers A. T( in zilver, aan bewaarder der magazijnen van kleeding enen smid del en der marine te Willemsoord A J. Labout; den gepen sioneerd commjir le kl. der scheepmakers te WillemsoordMeijer; in brons- aam koper- en blikslager bij de Rijkswerf tillemsoord J. F. Asma; den machine-bankier bij de Rijkswerf te Wil lemsoord N. Dj; zijn de volge titulaire rangsverhoogingen verleend: de tang van vice-admiraal aan den gepensionen schout-bij-nacht C. Aron- stein en aan gepensioneerden schout-bij nacht titulairjL. van Buuren; de titulaire rang van si-bg-nacht aan de gepen sioneerden klins ter zee S. P. 1'Honoré Naber en H. ilbarda. t» Vlug gaat onze tijd in Madeira voorbij, iedereen voelt zich daar prettig op zijn ge mak en voor we het weten is de tijd om. We hebben natuurlijk ook een opslagplaats van de beroemde Madeirawijn bezocht, waar fa belachtig groote vaten rij in rij staan. Vroe ger ging deze wijn, nadat hij gemaakt was, in houten zeilschepen naar Indië en terug, daar anders het juiste aroma ontbrak. Nu worden de vaten met wijn erin verwarmd en heen en weer geslingerd of geroerd, welke be werking op hetzelfde neerkomt als die met de schepen, en alleen een beetje eenvoudiger en goedkooper is. De dag van ons vertrek gaan we echter nog niet weg, de Commandant heeft een lichte keelaandoening, waar eerst vrij hooge koorts bij was en de dokter acht het beter, dat we een paar dagen wachten. Gelukkig is de koorts gauw verdwenen en op Sinterklaas verdwijnen we uit Madeira, waar we een zeer genoegelijken tijd hebben gehad, met als eerstvolgende bestemming St. Vincent. Tot onze groote verrassing vergeet Sinterklaas de K. XVIII niet en komt de heilige zoowaar met Piet de knecht 's-avonds bij ons aan boord. Met alle eerbewijzen, waar hij recht op heeft wordt hij ontvangen en houdt hij zijn welkomstgroet, die hij helaas niet tot het einde toe weet uit te spreken, hij zegt zoo iets, van dat hij eigenlijk geen redenaar is en begint maar met de pakjes uit te deelen, die hij in Holland al stilletjes binnen boord gesmokkeld had. Voor allemaal is dit een ge weldige verrassing en we zien alleen maar vroolrjke snuiten, als de pakjes worden open gemaakt en er allemaal herinneringen aan Holland te voorschijn komen; er is van alles, er is een armbandhorloge voor een korporaal, er zijn voor matrozen en voor officieren kiek jes van thuis, van hun vrouwen of van hun kinderen, er zijn mooie boeken en sigaret ten, er is marsepein en taai (echte Helder- eche taai midden op de oceaan!), het is een genoeglijke, gezellige stemming daar vooruit, waar de heele boot verzameld zit en staat. We zijn onpommandant dankbaar, dat hij den Sint «elegenheid geboden heeft zijn pakjes in fiid al aan boord te laten bren gen, om zs in eigen persoon op zee te kunnen uifen. Het is maar een uurtje, het feest, maat heeft ons weer even in Hol land terugacht en opgewekt gaat het dan weer verdVe varen op de Canariscihe ei landen af,en nog even de Piek van Tene- riffe te zmaar door dikke wolken zien we alleenorgens vroeg een paar lichten van de eih Teneriffe en Gran Canaria en dan ligt groep ook weer achter ons. Voor prof Vening Meinesz sturen we nu op de Aansche kust aan. We zien er niets vajnt we blijven toch nog een flink einit de wal, maar de diepte is ver minderd «n 1000 meter en dat is wat de Proffesoidig heeft. Hij noemt deze diepte al „conti', een begrip, waar wij nog even aan mo wennen, omdat het wel wat vreemd :t om „op het continent" onder water ten, althans met een onderzeeboot. Maar gische begrippen worden ons deze reis wefebracht en we raken aan rare dingen nd. Zoo vinden wij tegenwoordig ook tijc&n een paar millioen jaar „piep jong" esn al net of we nooit anders ge dacht in dan in zulke getallen. De reis van 8 4en van ons, is heelemaal een be- lachelijiimmetje als we onze geologische gedach.ng inpikken, maar dat doen we niet gld. Hoewel, er is nu toch alweer ongevön maand voorbij, het gaat wel vlug. iwe zijn nog bezig op de Afrikaan- sche iwaar we een dagje evenwijdig aan varen, warmte merken we niet veel en er bepen flinke Noordooster op te ste ken. Yan weer van de kust af en zetten dan kop St. Vincent. Het is hard gaan waaie noteeren windkracht 7, er is hoo ge zedeining, die gelukkig achterin ko men <een zoo nu en dan de brug komen oprolFaar het dan plotseling een alge meen "ing en gehang is om droog te blij ven. irlijk moet onze filmman, de oud EEN RUSTIC OOGENBLIK OP D^ANJISCHEN OCEAAN. De ziekenverpleger staaf k gooien> om dit bij een onverwacht ste officier, zoo'n zeetje nemen. Hij neemt het ook maar staat dan meteen tot over zijn middel toe in het water, waar niemand mede lij mee heeft en hij nog uitgelachen wordt op den koop toe. Maar de hardste lachers komen er zelf ook nog aan te pas en de kwartiermees ter pikt op een morgen 4 flinke zeetjes ach ter elkaar, natuurlijk weer tot groot ple zier van de droog-geblevenen. Zoo slingerende komen we toch op St. Vincent en op de Dagwacht van 12 December zien we het meest Westelijke eiland, Sint Antonio uit de zee voor ons opdoemen en zich langzaam, maar zeker, scherp afteekenen tegen de stra lend blauwe ochtendlucht. Een kwartiertje la ter zien we het veel lagere St. Vincent. Het is een schitterend gezicht deze woeste, steil uit den brandenden oceaan oprijzende rots-eilan den en dit moment is alweer een genoegdoe ning voor alle dagen slingeren. Nog even gaan we n' uurtje onder water en dan loopen we tus schen de twee genoemde eilanden door, om tegen 11 uur de .reede Porto Grande, van de hoofdplaats Mindello, binnen te loopen. Van het fort, van het seinstation en van het ha venkantoor waaien ons vlaggen tegemoet, „welkom", en wij bedanken in dezelfde kleu rige taal voor deze ontvangst. Reeds komt het loodsboot je langzij en de negerloods wijst ons onze akerplaast. Snel liggen we geankerd, omringd door een groote schare prauwtjes met belangstellende en belanghebbende ne gers bemand. De havendokter komt aan boord, de havenmeester en even daarna de consul. De dokter verleent practica, maar neemt onzen jongsten officier, die behoorlijk hooge koorst heeft sinds gisterenavond, mee naar het hospitaal. Hij wordt daar goed be handeld en kan na twee dagen weer terug aan boord komen. Hier in St. Vincent blij ven we aan boord, behoorlijke hotels zijn er niet en het is maar voor een viertal dagen St. Vincent is een Portugeesche „provincie", en heeft voornamelijk bestaansrecht als bun kerstation voor kolen en olie. Doch ook in dit bedrijf is de toestand slecht geworden, en was voor eenige jaren de jaarlijksche kolen- leverantie 360.000 ton, dit jaar is dit terug gelopen tot 60.000! Het plaatsje ziet er erg armelijk uit en de bevolking, voornamelijk negers heeft het zeer armoedig. Groeien doet hier bijna niets en op het tegenovergelegen eiland worden geregeld vruchten en groente gehaald. Op dit eiland wil nog wel wat groei en, maar aangezien daar geen sprake is van een eenigszins beschutte aanlegplaats of baai, is de plaats op St. Vincent ontstaan. Voor een paar oude schoenen, een oude ma- ririniersjas komen de negers met oen groo te mand met vruchten, sinaasappelen en ba nanen terug. Van het plaatsje zelf valt niet veel te vertellen, er is natuurlijk een kleine „esplanada",waar zich tegen den avond het Europeesche deel der bevolking verzamelt voor een soort dorpspraatje, er is een gedenk naald voor een tweetal Portugeesche oceaan vliegers, die van hieruit gestart zijn, er Is een fort, een hospitaal, een postkantoor, stad huis, school en gouverneurshuis en hiermee is het voornaamste van deze plaats wel ge noemd. We zijn er niet rouwig om, dat we het hier noodgedwongen zoo rustig hebben, we rusten des te beter uit, kunnen onze corres pondentie eens goed bijhouden en ons op ons op ons gemak klaarmaken voor den volgenden trek naar Dakar. Zooals U weet gaan we daar niet rechtstreeks naar toe, maar gaan eerst naar een punt midden in den Oceaan, waar we moeten liggen om de Snip bij zijn Kerstvlucht over den Oceaan te assisteeren met het geven van radiopeilingen. De Snip zal vertrekken van één van de andere Kaap- Verdische-eilanden, San Thiago en zal dan op regelmatige tijden radioseinen geven. Wij lig gen op een punt, waarvan we door middel van de sterren, de plaats precies hopen te we ten en zullen trachten de door de Snip uit gezonden teekens op te vangen en met onzen radiopeiler de richting te bepalen, van waar uit de teekens komen. Deze richting, tezamen met onze plaats op zee seinen wij naar de Snip, die zoodoende weet op welke lijn hij zich bevindt. Zoo is het programma tenminste op gesteld en we hopen, dat deze onderneming geheel volgens dit programma zal verloopen. Het is prettig, dat we weten, welke mannen we zullen helpen, want de bemanning van de Snip met gezagvoerder Hondong is in Nieuwediep bij ons aan boord geweest en dit maakt de samenwerking veel aangenamer. Ik weet niet, wanneer deze brief U zal be reiken, want de mailverbindingen hier zijn niet erg vast, maar in elk geval zal het re sultaat van deze merkwaardige samenwerking éérder in Holland zijn. Ik hoop, dat we in den volgenden brief aardige dingen kunnen vertel len van de nu komende, spannende dagen en eindig met een „Prettig Kerstfeest" en een „Gelukkig 1935". DE NEUTRALE VOORZITTERS DER STEMBUREAUX IN HET SAARGEBEED. De 950 personen uit neutrale landen, o.w. 350 Zwitsers, 350 Nederlanders en 250 Luxemburgers, die zijn gekozen tot voorzit ters der stembureaux bij de volksstemming op 13 Januari, zullen op 10 Januari te Saar- brücken aankomen, vanwaar zij zich na den eed voor de plebescietcommissie te hebben afgelegd, naar de stemdistricten zullen be geven, die hun zijn aangewezen. Saargrenzen voor vreemdelingen gesloten. Naar V.D. uit Saarbrücken verneemt, zijn de Saargrenzen gesloten voor het vreemdelin genverkeer. Tot na het plebisciet zullen nu nog slechts vreemdelingen in het Saargebied worden toegelaten met paspoorten, die van een speciaal visum zijn voorzien. Als veilig heidsmaatregel is voorts bepaald, dat voort van financ. blijkt, dat in de Vereenigde Staten om middernacht zullen moeten sluiten. Dezer dagen was het vijftien jaar geleden, dat het decreet over de liquidatie van het analfabetisme in de Sowjetunie uitgevaardigd werd. Sedert dien zijn er op dit gebied aan merkelijke vorderingen gemaakt, al laat de sowjetpers niet na, er op te wijzen, dat met de liquidatie van het eigenlijke analfabetisme de taak niet geëindigd is en het er nu om gaat, de ontwikkeling hooger op te voeren In de autonome republiek der Tsjoewassen kon in 1917 7.1 pet. van de volwassen bevol king lezen en schrijven, thans 95 pet.voor andere gebieden zijn deze cijfers resp. Adygeja 11.5 en 99.3, Basjkirië 22.2 en 76.5, Mordowië 23 en 90 (voor de eigenlijke Mordwen 12 en 86), Oedmoertië 18 en 86,9 en Jakoetië 2 en 69.6. BOI.IYIE EN PARAGUAY. Boliviaansche krijgsgevangenen. Uit de hoofdstad van Paraguay, Asuncion, wordt gemeld, dat aldaar 500 Boliviaansche krijgsgevangenen zijn aangekomen, die zich bij de jongste gevechten in het Chaco-gebied hadden overgegeven. Tot hen behooren vele leiders en ambtenaren. De tijd van groote fooien is voorbij. New-York, 29 Dec. (Reuter.). De gar derobemeisjes van de New-Yorksche nacht clubs, die een integreerend deèl vormen van het nachtleven der stad, zijn in staking ge gaan. Op verschillende punten van Broadway wordt gepost door lieftallige meisjes, die groote borden dragen, waarop de grieven staan vermeld, De voornaamste hiervan is, dat de meisjes 84 uur per week moeten wer ken voor een loon van slechts 15 a 30 gulden. Enkele directeuren van nachtclubs hebben uit woede de borden van de meisjes afgenomen, doch zij halen bij het gebouw van hun vak- vereeniging eenvoudig nieuwe, en nemen hun post weder in, waar zij tot den vroegen mor gen blijven. Een der meisjes verklaarde, dat de tijd van de groote fooien voorbij is. Kreeg vroeger een meisje wel eens vijftien gulden, soms zelfs honderdvijftig gulden, thans is een gulden meestal de hoogste fooi die gegeven wordt. In de dagen voor Kerstmis was te Frankfort a. d. M. een boycot tegen Joodsche midden standers op touw gezet, onder de leus „Koopt niet bij Joden". Een poster bij een Joodschen schoenwinkel is in zijn ijver zoover gegaan een Engelsche „nurse", mej. Sarah Jameson, in het gezicht te spuwen toen zij, in weerwil van zijn waarschuwing, toch den winkel binnen ging. De Engelsche heeft zich over het gebeurde bij den Engelschen consul-generaal beklaagd, die zich, volgens de Times, in verbinding heeft gesteld met de politie. Ook een Franschman is door posters (meest jongens van 14 tot 20 jaar) lastig gevallen. Bij de bevolking van Frankfort, ook de arische, heeft deze boycot verontwaardiging en afkeer gewekf, zegt de Times. Het blad verneemt nader dat de commissaris van politie te Frankfort daarover zijn veront schuldiging aan den Engelschen consul-gene raal heeft gemaakt. Excuses zullen ook aan mej. Jameson worden aangeboden. Biniw <anij BELEEDIGING VAN MINISTER COLIJN. Voor het gerechtshof te 's Hertogenbosch heeft Vrijdag terecht gestaan A. J. M., alge meen leider van het Ned. Volksfascisme Zwart Front te Oisterwijk. De rechtbank te Breda had hem veroordeeld tot f 100 boete of 40 dagen hechtenis wegens opzettelijks beleedi ging van minister Colijn in een in het openbaar verspreid pamflet. Verd. verklaarde, dat hij alleen het systeem had aangevallen en geen beleediging bedoeld heeft van den persoon van minister Colijn. Hij ontkende voorts, dat de pamfletten in Tilburg moesten verspreid worden op den dag, dat de minister in Tilburg kwam. De adv.-gen. zag in het pamflet een onder mijning van het gezag in dezen toch al zoo moeilijken tijd. Een boete van f 100 achtte spr. een te geringe straf. De eisch luidde 2 maanden gevangenisstraf. Uitspraak 7 Jan. MARECHAUSSEE BEDREIGD MET DOODSLAG. Voor het gerechtshof te 's Hertogenbosch heeft Vrijdag terecht gestaan de koopman G. J. v. L. te Eindhoven, ter zake dat hg op 16 Aug. in dienst zijnde van een smokkelcombi natie, toen hij door marechaussées gesommeerd werd te stoppen, op den marechaussée W. Meurs is ingereden. Deze wist nog tijdig ter zijde te springen. De adv.-gen. eischte 1 jaar gevangenisstraf. De verd. pleitte vrijspraak sub. clementie. HONDSCH. In den Vierambachtspolder onder de ge meente Alphen a. d. Rijn, Woubrugge en Ter Aar wordt sinds eenige dagen door een aantal honden een ware slachting aangericht onder de in het land loopende schapen van verschil lende veehouders. Tot dusver zijn niet minder dan 23 schapen door de honden verscheurd; 18 daarvan behoorden toe aan den veehouder K. uit de Ridderbuurt te Alphen a. d. Rijn voor wien een en ander inderdaad een groote schadepost beteekent. Men is er nog niet in geslaagd de honden te vangen. De eigenaars der dieren zijn niet bekend, zoodat den veehouder voorloopig niets anders overblijft dan bijzondere beschermings maatregelen te treffen. Eenig vee omgekomen. Vrijdagi. ag is de boerderij van H. van Andel in ue buurtschap Oudendijk onder de gemeente Woudrichem tot den grond toe af gebrand. Er kon zoo goed als niets van den inboedel van de twee huisgezinnen, die het huis bewoonden, worden gered. De geheele landbouwinventaris alsmede een partij hooi en koren werden een prooi der vlammen. Er kwamen eenige varkens in de vlammen om. Het overige vee kon worden gered. De oor zaak van den brand is onbekend. Zaterdagmorgen omstreeks kwart voor zeven heeft op den Sloterstraatweg te Amsterdam een ongeluk met doodelijken afloop plaats ge had. De 18-jarige J. Struik, wonende aan den Akerdijk in de gemeente Haarlemmermeer, fietste vlak achter een autobus van ljjn G., welke in de richting Amsterdam reed. Toen de bus stopte gooide de jongeman het stuur om en reed met flinke vaart langs den autobus. Juist op dat oogenblik naderde van den anderen kant een ongeladen vrachtauto. De bestuurder van dezen auto zag den jongeman, die, doordat hij achter den gemeentebus had gereden, eerst op het laatste oogenblik zicht baar werd, te laat. Een ongeluk was onder deze omstandigheden onvermijdelijk. De fiets rijder werd door den vrachtauto gegrepen en vrjjwel op slag gedood. Het lijk is per zieken auto naar een der ziekenhuizen gebracht. Euiienland Was de .huishoudster' in het complot? Volgens „Paris Soir" is de heer Padberg, b(j wien ongenoode gasten een bezoek hebben gebracht, van Nederlandsehen oorsprong. Naar men weet vond hij, Zaterdagavond van een toertje in de bosschen bij zijn villa te Sèvres terugkeerend, gentlemen-inbrekers thuis. Zij gelastten hem de handen in de lucht te steken en de meer dan 60-jarige had geen tijd de revolver in den achterzak uit het foudraal te trekken. Dies besloot hij de zaak als een, ietwat pijnlijke grap op te vatten. Gelijk een volleerd gastheer ging hjj de volgelingen van Arsène Lupin voor. Dezen ontdeden hem van een 400 frank uit de brandkast en van een biljet van duizend uit zijn portefeuille. Alweer een, die bankiers vertrouwt, voegde een van het span hem toe en Padberg rispos- teerde gevat: In bepaalde gevallen is dat nuttig. Als we geweten hadden, dat er zoo wei nig te halen is zouden we ons de moeite be spaard hebben, beet de ander Padberg toe. Zij maakten zich als internationale bandie ten bekend en knevelden hem op het bed, nadat hij zijn pyjama aangeschoten had en de lamp bij het ledikant was ontstoken. Daar vond hem zijn lieftallige huishoudster. De elegant gekleede onbekenden hadden zich in een auto met radiotoestel, fono, twee gouden gebitten, twee bronzen beelden, een horloge en een pas van het meisje in veiligheid ge bracht. Het onderzoek van de recherche duurt voort. Men is geneigd aan een mise-en-scène van Padberg zelf te denken. Blauwe plekken zijn op zijn lichaam niet ontdekt. Wel wenschte hij niet ontbonden te worden alvorens de politie ter plaatse was, aangezien zij anders argwaan zou kunnen opvatten. De spoedige terugkomst van de „gouvernante" geeft niet temin te denken. De beroofde had zich op wonderlijke „hulpen in het huishouden" gespe cialiseerd. Volgens de „Petit Parisien" wendde hij zich oorspronkelijk tot een zekere Riri, welbekend in de plaatsen van vermaak van Montmartre. Achtereenvolgens nam hij de dametjes Jeanette, Lily en Mado in dienst. De namen duiden al aan, dat hun de handen voor die bezigheden verkeerd moesten staan. Een hunner richtte bij afwezigheid van den patroon in diens villa een braspartij aan en een ander oefende zich van het terras af in het schieten. De politie vermoedt, dat de heer-bandieten in de omgeving van een dier lieftallige wezen tjes verkeerden. En daar zij in een beneden kamer hun revolver beproefd blijken te hebben wordt aangenomen, dat zij, na er binnenge komen te zijn, zich wilden vergewissen of het wapen in orde was voor het geval de bewoner, thuis gekomen, tegenstand mocht bieden. VERKEERSSLACHTOFFERS IN EEN JAAR. 27.000 personen gedood te Parijs. Bij de debatten over de begrooting van de begrooting van de stad Parijs sprak de politie- prefect Langeron over maatregelen van be veiliging bij het verkeer en gaf daarbij de volgende cijfers: In de twaalf maanden van 1 Juli 1933 tot 1 Juli 1934 zijn in het depar tement van de Seine in totaal 26.000 personen gedood en gewond door verkeersongelukken. Voor de stad Pargs alleen zijn de cijfers: 9.000 voetgangers, 10.000 automobilisten en 8.000 politie-agenten. AMERIKA HEEFT VOOR 3.000.000.000 DOLLAR OPGEDRONKEN. Uit de statistieken van het departement van finën blijkt, dat in de Vereenigde Staten in het eerste jaar na de afschaffing der pro- hobitie 1.647.000.000 galons bier, wijn en sterke drank is gedronken, waarvan de totale waarde bedroeg ongeveer 3 milliard dollar. De gesmokkelde drank is daarbij niet inbe grepen. DE EERSTE HITLER-TOREN. Te Offenbach. Naar Reuter uit Munchen meldt, is te Of fenbach zoo juist de eerste „Hitler-toren" in Duitschland gereed gekomen. Van de 537 „Bismarck-torens", die aan den grooten staatsman van het Tweede Rijk herinneren, werd er niet een gedurende Bismarck's leven gebouwd, daar zulks niet in overeenstemming met diens wil was. Hitier heeft daarentegen in September 1934 toestemming gegeven tot het bouwen van den eersten „Hitler-toren". Het volledige bouwwerk is 41 meter hoog en weegt 500 ton. De bouw ervan heeft een jaar en vijftien dagen geduurd. Volgens de bladen, zijn de bouwwerken uitsluitend door het publiek opgebracht. AUTOMATISCHE VUURTOREN IN WERKING. Ingenieuze uitvinding. Op het eiland Ouessant aan de Bretonsche kust bevinden zich vier vuurtorens, waarvan er thans een vol-automatisch werkt. Het brein van bekwame ingenieurs en de toepassing van de modernste technische hulpmiddelen hebben hier een werk geschapen, dat van zeer groot belang voor de navigatie is gebleken. Twee van genoemde vuurtorens liggen mid den in zee n.1. die van Jument en Nividic. De zware stormen, welke vooral des winters om het eiland woeden, maken het vaak maan denlang onmogelijk om de bemanning op den vuurtoreD af te lossen, wat natuurlijk groote moeilijkheden geeft in verband met levens middelentoevoer. De vuurtoren van Nividic, welke nu geheel automatisch werkt, ligt op een kilometer afstand van het uiterste punt van het eiland. I UIT DE EERSTE JAREN VAN IV FIETS. De begrafenis van een veteraan. Een groot aantal wielrijders en motorrijders te Weenen heeft de begrafenis bijgewoond van Karl Schug, die den eersten luchtband voor rijwielen uit Engeland te Weenen heeft inge voerd. Schug, die destijds bekend was van wege zijn enthousiasme voor het toen nog hooge rijwiel, bracht in 1895 ook het eerste motorrijwiel naar Oostenrijk. Het was een uiterst primitief apparaat, waarvan de motor pas kon gaan loopen, nadat hij vooraf met een spirituslamp was opgewarmd. Ook heeft Schug de „Rover" fietsclub opgericht, waar van de leden in het glorietijdperk van het rijwiel tot de hoogste kringen in Weenen be hoorden. Een der eerste leden was Katharina Schratt, vriendin en vertrouwelingen van keizer Frans Joseph. (Buiten verantwoordelijkheid van de redactie Niet geplaatste stukken worden niet teruggezonden.) Den Helder, 26 Dec. Zeer gaarne zag ik dit ingezonden stukje in Uw veel gelezen blad opgenomen, waar voor mgn dank. De concerten van het Symphonie-Orkest van het Stafmuziekkorps der Koninklijke Marine onder leiding van den eminenten directeur, Louis Leistikow, worden door mij, oud-lid, dat 30 jaar het korps gedier.d heeft, bijgewoond. Nu moet ik den laatsten tijd bij ieder concert waar ik weer verschijn, constateeren dat het bezoek steeds minder wordt. Daar ik er niet bij stil zit, vraag ik velen: waar om zie ik jullie niet meer op het concert, het is toch zoo mooi, het geld doet het hem toch niet? Hier krijg ik ten antwoord: het concert wordt ons te zwaar. Wat het eerste deel betreft is het een pracht-programma, hoewel het ons al te zwaar is en zoo blijft het. Als het nu na de pauze maar wat lich ter en vroolijker werd, zooals ik het bijvoor beeld opgeef: „Ouverture Tempelweihe" van Keler Béla, „Fantaisie La Traviata", Veidl en er liggen zoo veel mooie walzen in de kast op de Marinewerf (repetitiezaal) van prachtcomponisten zooals Waldteufel, Strauss enz. Dan was er voor ieder eens wat begrij pelijks te hooren. Zooals voor de pauze een solo als het laatste concert en dan eens van den heer Pala, dien men den laatsten tijd ook niet meer ziet optreden. Dit is ook aan velen opgevallen. Hopende dat iedereen dit zal lezen en het korps er toe kan brengen dit te doen, voor het behoud van deze mooie concerten. Tevens was het een pracht-gezicht de zaal in te zien met die prachtstoelen; je zit echt op je gemak; een pluim voor de Directie van Casino. Hoogachtend, K. K. Wij gelooven, dat de inzender den toestand wel wat al te donker inziet, als hij meent, dat „bij ieder concert" het bezoek minder wordt. Bij het laatste concert was er een zeer onvoldoend aantal bezoekers, maar wij meenen, dat de oorzaak daarvan aan den minder gunstigen tijd van het jaar moet wor den toegeschreven en geenszins aan vermin derde belangstelling. Het is mogelijk, dat be paalde nummers voor sommige bezoekers wel eens wat zwaar zijn; o. i. is evenwel de be doeling van deze concerten niet om specaile lichte muziek te geven. Overigens zal men steeds weer de waarheid bevestigd vinden van het spreekwoord .Effen is kwaad treffen" en altijd zullen er categorieën van mensehen zijn. wier wensehen niet worden vervuld. Maar juist op dit laatste concert was er een pro gramma in hun geest, zooals de Faustmiwmk en de marsch van Halvorsen get"!~',~ Mijnheer de Redacteur. Het is naar aanleiding van het mg ^onuen stuk van den heer Boogaard, voorkomen in uw blad van Donderdag 27 December 1934, dat ik u een plaatsje verzoek in uw ge- eerd blad. Bij voorbaat mijn dank. De heer Boogaard schijnt erg getroffen en boos te zijn over een citaat, voorkomende in het ingezonden stuk geteekend door een trouwen lezer van uw blad, onder opschrift: „De Steun verleening en Begrooting 1935 van Den Helder" en luidende als volgt: „Bij deze bespreking werden door den heer Tiessen nogal harden woorden aan het adres van de S.D.A.P. gelanceerd ten aanzien van het aan nemen van transportarbeiders, die in werke lijkheid geen transportarbeiders zijn dit hoofdzakelijk om een groot aantal leden te bezitten om den Bond zijn bestaansrecht te verzekeren ten koste van de Gemeentelijk- financiën, de Steunregeling." Op dit citaat welkwelk hij heeft overgenomen en in zijn eigen ingezonden stuk geplaatst, wil hij nu zijn boosheid koelen en zegt, dat dit een grove leugen en een groote hatelijkheid tegen den Centralen Bond van Transportarbeiders moet zijn, hetgeen hij vermeend te kunnen aantoo- nen door een opgave te doen van de in- en uitgeschreven leden van zijn Bond gedurende den tijd van af 1 Januari tot 26 December 1934, hetgeen gecontroleerd kan worden op de Arbeidsbeurs, enz., enz. Nu de heer Boogaard, in zijn ingezonden stuk de waarheid van vermeld citaat betwist en dit een groven leugen noemt omdat het een haat zou zijn tegen den Centralen Bond van Transportarbeiders en dit als zoodanig lanceert, geeft dit een geheel andere kijk op de zaak. Hiermede heeft de heer B. den kat de bel aangeboden, de staat opgejaagd, en nu loopt deze te rammelen. Bedoeld citaat is ook door mij in de Held. Cour. van Maandag 24 December gelezen, heer Boogaard, en toen ik bij nadenken de overtuiging had, dat mijn naam door den schrijver alleen was gebruikt tot het weer geven van een gedeelte van mijn betoog ge houden bij de behandeling van het voorstel van B. en W. betreffende de Steunverleening in de vergadering van 6 December, had ik geen behoefte om daarop te reageerea. Ik heb immers meer betoogd heer B., en w ;1 dat ik hoopte, dat de ongeorganiseerden nu met de Rijkssteunregeling een betere uitkeer ng zul len ontvangen als deze ooit voor hen is ge weest en het voor mij een grief is, dat de on georganiseerde werkloozen als steunverlee ning voor man en vrouw maar met ƒ8.— plus voor elk kind 0.50 naar huis werdei gestuurd en dat daartegenover de georgani- seerden voor man en vrouw 12.plus voor elk kind 1.ontvingen voor hun levens onderhoud, dus met ruim 1/3 verschil, dat steeds vergroot werd in verband met de ge zinspersonen, terwijl de steungelden voor allen uit de gemeentekas werden betaald, en dat bovendien de gemeente toch voor eiken inwo ner evenveel door het rijk uitbetaald wordt. Meermalen heb ik dit als grief naar voren gebracht zooals bij de Begrooting 1934. Zie ten aanzien hiervan de notulen van de raads vergadering van 22 Maart 1934, bladz. 536 t/m. 530. Dat dit geen grief is voor den heer Boo gaard, als S.D.A.P.er en als lid der commis sie van het Maatschappelijk Hulpbetoon, be aamt hij dan zelf, door in zijn stuk te vermel den, dat hij er trotsch op is tot die fractie te behooren (om dit groote verschil v»**~ "eeJ verleenen te handhavep1 - air 1 Januari 1935, B., men zaLmg" voor de werkloozen regelma- de

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 13