lil ElkewaschmachinedraaitmaardeVELOwascht mm ;OS€IH!i IRVARINGEN GEMENGD NIEUWS C Onderscheidingsteekenen voor Ned. oorlogs^ vaartuigen. Het zachte weer. Door een trein overreden en gedood. Vader en zoon. De berooving in de Konings laan te Amsterdam. Ontvoering van een 8-jarig meisje. Een brug ingestort. Ongeluk met een kabelspoor. Matuschka terug naar Oostenrijk. Een geluksvogel. Een dure papegaai. Uit de Chicagosche bandietenwereld. Een volhardende verstekeling. LUCHTVAART De Postvluchten van en naar Indië. De vliegers van de Uiver te Parijs. De bemanning van den Panderjager in het Vaderland. Eenige grepen uit een algemeen economisch overzicht XII door Jhr. Dr. J. C. Nlollerus L.r\ I LnL/nvj ULV^I-« 11^ 1-1 De grootste Staatslandbouw- bedrijven. jjij Rostov ligt Zernograd. een der grootste Staatslandbedrijven, welke Rusland heeft. Het Centraal Comité der Communistische Partij besloot in 1928 over te gaan tot het stichten van groote collectieve landbouwbe drijven. In 1931 hadden deze tezamen reeds een oppervlakte van 1.564.500 H.A. Vooral in Noord Kaukasië werden uitgestrekte tepreï" nen onder den ploeg gebracht. Helgrootste bedigf, de Gigant, ligt in de «a'urt van Tru- betskaya. Het heeft efeif oppervlakte van 247.000 H.A. en is yiérmaal zoo groot als het bekende C amp^éfl - bed rij f in de Vereenigde Staten van Nóórd Amerika. Dit bedrijf is ge heel genjacfeaniseerd. Paarden en ossen ont breken^ men vindt er slechts machines. Aan vankelijk werden van de 247.000 maar 21.000 H.A. ontgonnen. De rest werd geleidelijk aan bouwrijp gemaakt. Onmetelijke steppenge- bieden zijn thans in cultuur gebracht. Langs de grenzen van het bedrijf zijn een zestal flinke boerendorpen ontstaan. Het geheel is verdeeld in dertien secties; elke sectie vormt een collectieve boerderij. Een dergelijke ge meenschappelijk bedrijf (kolchoz) is de alge- meene vorm, waaronder het landbouwbedrijf wordt uitgeoefend. Zij zijn onder te verdee- len in drie groepen, de z.g. kommune, artel en sosen. Bij laatstgenoemde bedrijven wordt het land gemeenschappelijk bewerkt, zoodat de werktuigen enz. gemeenschappelijk bezit zijn. Bij de artel vallen buiten de gemeen schap het woonhuis, de stallen, het vee, een stukje boomgaard en een gedeelte van den moestuin. Bij de kommune behoort ook het woonhuis tot de gemeenschap en wordt voor gemeenschappelijke rekening het eten ver strekt. In theorie kunnen de boeren zelf tot de kolchoz toetreden. De praktijk wijst even wel uit, dat deze vrijheid imaginair is. Im mers, via de belastingheffing, noopt men den boer tot het gemeenschapsbedrijf toe te tre den. De vrije boer betaalt niet minder dan 60 tot 70 procent van zijn inkomen aan be lasting, de boer, behoorend tot een kolchoz slechts 15 tot 20 procent. Daarnaast wordt ook via de voedselverstrekking dwang uitge oefend. De gemeenschapsboer schijnt meer en gemakkelijk wit brood te kunnen krijgen dan zijn ongeorganiseerde collega. De grond is staatsbezit. Wel namen de boeren kort na de revolutie den grond van de landheeren af en kregen ieder hun portie, maar zij bezaten tenslotte alleen het recht van gebruik. Eigen dom e grond niet. n bezoek aan Zernograd. Zernograu .,ceit een oppervlakte van 30.000 H.A. en ligt in de omgeving van het stationnetje Werblejoed. Op weg er naar toe, in het hobbelende Fordje, was het reeds op gevallen, dat op bepaalde afstanden kleinere troepjes kinderen langs den weg stonden, die tusschen de graanvelden doorleidde. Dat ble ken jeugdige controleurs van de oogst te zijn. Schoolkinderen nog. Alleen de besten komen er voor in aanmerking. In een telegraafpaal houden zij, als in een uitkijktoren, de wacht. Het bedrijf zelf heeft acht veldafdeelingen en één experimenteerafdeeling. Het bezaaide gedeelte van het bedrijf had op 15 Juli j 1934 een oppervlakte van 24000 H.A. Het aantal bewoners op het geheele bedrijf be draagt ca. 7000, waarvan ongeveer 870 ar beiders, van welk aantal 25 procent vrouwen ".ijn. Groote reparatiewerkplaatsen zorgen voor het herstellen der tractoren, combines >nz. Een instituut voor opleiding van vakbe kwame personen geeft gelegenheid aan een >00-tal „studenten" om de verschillende cur- ■>ussen te volgen. De arbeiders wonen in een 13-tal arbeiders-woningcomplexen, waarbij 3lk complex de beschikking heeft over een 140-tal kamers. Een ziekenhuis met eigen laboratoria, voorziet in een behoefte. Een rroote bibliotheek verschaft gratis literatuur. Voor de bewoners wordt een eigen courant litgegeven met een oplaag van ongeveer .000 exemplaren. Deze courant draagt den raam Tractor. Voor het bedrijf en voor de /erlichting der woningen heeft men de be schikking over een eigen centrale. Eigen vee- louderijen zorgen voor de vleeschvoorziening. 'roote bakkerijen leveren het brood. De ge- amenlijke arbeiders hebben voorts de be- chikking over 150 eigen koeien. Het loon er arbeiders is afhankelijk van de hoeveel- eid en van de kwaliteit van het werk. O, 'at verfoeide kapitalisme! Trouwens, deze tormen worden niet alleen hier aangelegd, naar ook in fabrieken en elders komt dit telsel van betaling veelvuldig voor. Ook de student" verdient gedurende zijn studietijd, 'an 120 tot 180 Roebel per maand. En wat Tan 120180 roebel p. maand. En wat men •ok ,voor den „student": meer prestoeren, neer verdienen. De student, die beter werkt lan zijn collega krijgt ook een hoogere be- ooning. De ingenieurs, werkzaam in de ver schillende afdeelingen verdienen van 300 tot 100 Roebel per maand. De gequalificeerde irbeider ontvangt een belooning per maand •an 150 tot 300 Roebel, de niet-gequalifi- eerde arbeider van 80 tot 150 Roebel per taand. Ook dit bedrijf is geheel mechanisch ïgerichti De in gebruik zijnde tractoren zijn an Russisch of Amerikaansch fabrikaat. Iet zuivere landbouwbedrijf wordt geleid oor één Directeur, die de beschikking heeft ver een aantal sub-leiders. Het opleidings- stituut staat onder denzelfden Directeur, verband met het groot aantal arbeiders rden de maaltijden groepsgewijze gebruikt. Onderhoud met den Directeur van Zernograd. De Directeur van Zernograd maakte zich een half uurtje vrij om met ons te middag malen. Een zeer eenvoudig man. In een wit hemd, zonder boord, ongeschoren en met wapperende haren zat hij aan het einde van de tafel. H(j sprak alleen Russisch, zoodat onze vrouwelijke tolk ingeschakeld werd. Als leerlingen van het Onderwijsinstituut, het welk er inwendig eenvoudig en zeer netjes uitziet, kunnen de arbeiders zich laten in schrijven. die behoefte gevoelen verder op te komen. Het aantal leeraren bedraagt 40. Daaronder zijn 4 Professoren en 12 docenten, terwijl de anderen assistenten genoemd wor den. De meerderheid der leeraren is uit de arbeiders van het bedrijf zelf voortgekomen. De professoren zgn uit Leningrad afkom stig. De „student" is na vijf gunstig vol brachte studiejaren afgestudeerd. De eerste twee jaren wordt hij bekwaamd in „algemee- ne" vakken. In het derde studiejaar volgen de „bijzondere" vakken. Op mijn vraag, na hoeveel jar-T. da leerlingen van de technische vraagstukken voldoende op de hoogte waren, werd mg geantwoord, dat de meesten na drie jaren een goede technische kennis bezaten, maar daarna nog veel in de praktijk moesten leeren. Na 5 studiejaren wordt een diploma verstrekt. Het examen wordt ten overstaan van een commissie afgelegd. De afgestudeer den blijven ten deele in het bedrijf zelf, ten deele vinden zij elders werk. Zij, die geslaagd zijn, krijgen gedurende één maand vacantie. Zoolang zij nog aan de studie zijn genieten zjj ieder jaar 2,5 maand vacantie. Zg hebben dan kosteloos vervoer naar de plaats, waar zij wonen. De studie zelf kost den student niets. De Staat betaalt hem 90225 Roebel per maand, al naar gelang men van het le, 2e, 3e enz. studiejaar is. In de studentenhui zen wonen zij gratis. Wel wordt een kleine vergoeding gevraagd voor de maaltijden, wel ke zij per dag ontvangen. Deze bedraagt evenwel niet meer dan 1,5 Roebel. Het stu diemateriaal in den vorm van de benoodigde boeken enz. wordt gratis verstrekt. Ongeveer 12 procent der studenten zijn vrouwen. De Directeur van het Instituut heeft zelf aan deze Onderwijsinrichting zijn opleiding ge noten. Eenige persoonlijke opmerkingen. Voor eenige jaren nog steppengebied, thans een reusachtige landbouwbedrijf. Maar geen bedrijf, zooals wij ons dat zouden voorstellen. De mechanisatie is er ver doorgevoerd, maar de gewassen stonden naar onze begrippen slecht. Niet alleen waren de producten schraal, maar de hoeveelheid onkruid over- heerschte op menige plaats. Zelf in de selec- tietuinen viel het weinig verzorgde geheel mij op. Van de tarwe, die maar eenige tien tallen centimeters boven den grond uitstak, werden alleen de koppen gemaaid. De vrucht opvolging is: braak, tarwe, gerst, maïs. Als wisselproduct komen giest en zonnebloem in aanmerking. Hoewel ik daarvoor geen enkel be wijs kan aanvoeren, geloof ik toch dat de op brengst in geld omgerekend in een zeer slech te verhouding zal staan tot de totale onkosten. Men kan zoo goed zijn ingericht met tracto ren, combines etc. als de stand der gewassen geen minimum-opbrengst waarborgt, is juiste economie van het bedrijf natuurlijk ver te zoeken. Dat daarin geleidelijk verbetering zal komen, staat vast. Een voldoende oogst is voor Rusland een levenskwestie. Controle is daarbij ook noodzakelijk. Wie de Russische couranten leest vindt daarin herhaaldelijk adviezen, ja, voorschriften, van hoogerhand, waarbij gewaarschuwd wordt voor sabotage, diefstallen enz. Ik heb zeer sterk den indruk, dat het landbouwprobleem een uiterst moei lijke kwestie zal blijven en ik weet, dat hoe goed de contröle ook ingericht moge zijn veel ongerechtigheden geschieden. DRAIStflA-vANVMKEtlBURQ'S-- •jLEVERTR^ \<vf BVW' LEEUWARDEN Zooals wjj reecis hebben aangekondigd, be vat Staatsblad no. 593 een Kon. besluit van 19 November, houdende vaststelling van de kenteekenen van een Nederlandsch oorlogs vaartuig en van de onderscheidingsteekenen, welke uitsluitend door Nederlandsche oor logsvaartuigen mogen worden gevoerd. Tegelijkertijd is ingetrokken het Kon. be sluit van 27 Mei 1899 (Staatsblad no. 143). Het Kon. besluit van 19 Nov. bepaalt o.m.: Een Nederlandsch oorlogsvaartuig onder scheidt zich van alle andere onder Neder landsche vlag varende vaartuigen door het voeren van een wimpel, van een commando- vlag of van een standaard. (Artikel 2). Artikel 3 luidt: De in artikel 2 bedoelde wimpel is een een lange en zeer smalle gespleten Neder landsche scheepsvaan van vlaggedoek of an der doek, welke over de gansche lengte na genoeg dezelfde breedte heeft. De wimpel wordt gevoerd op oorlogsvaartuigen met slechts één mast aan den top van dien mast. De in artikel 2 bedoelde commandovlag is een vierkante Nederlandsche vlag, welke in de roode baan aan de broekingzijde voor zien is van 2 gekruiste maarschalkstaven dan wel van 4, 3 of 2 sterren van wit doek. De commandovlag wordt gevoerd aan den groo- ten-,den voor- of den kruistop. De in artikel 2 bedoelde standaard is een Nederlandsche vlag, waarvan de lengte geüjk is aan de breedte, in de breedte driehoekig uitgesneden over de halve lengte van de vlag. De standaard wordt gevoerd aan den grooten top. Artikel 4 bepaalt: Indien op een oorlogsvaartuig met één mast onze onderscheidingsvlag dan wel beoosten de Kaap dc Goede Hoop tot de Oostelijke grens van Neaerlandsch-Indië de onderschei dingsvlag van den gouverneur-generaal van Nederlandsch-Indië wordt gevoerd, wordt de commandovlag of de standaard hoog aan een seinwipper gevoerd. Binnenland De weerkundige medewerker van het Va- derland schrijft: Opnieuw is de temperatuur sedert de laat ste dagen boven de normale gestegen en wel I bijna vier graden. Tot op dit oogenblik zijn hiermede nog geen records geslagen en is dus het verschijnsel niet iets buitengewoons. Al leen valt er hg op te merken, dat om dezen tijd van het jaar de temperatuur ongeveer vijftien graden lager kan zgn, zoodat zij thans in vergelijking met dit uiterste natuurlijk hoog is. Inderdaad waren wij gisteren dicht bij het record voor den warmsten 27sten November, dat van het jaar 1899 is. De oorzaak van deze hooge temperatuur moet wel gezocht worden in den zeer ruimen aanvoer van warme lucht uit het Zuidwesten door een breeden luchtstroom, die tot het systeem der algemeene luchtcirculatie be hoort. Het verdient vermelding, dat deze warme luchtstroom, die met een hoofdrichting West-Oost West- en Midden-Europa binnen dringt, in een heel groot gebied, reikende van den Atlantischen Oceaan, over de Britsche Eilanden en de zee tusschen Schotland en IJsland, over de Noordzee en de omgevende landen tot ver in Oost-Europa, de tempera tuur tot ongeveer tien graden C. heeft doen stijgen. Er is dus geen sprake van een plaat selijk verschijnsel maar wel van een over een zeer groot gebied voorkomende meteorologi- schen toestand, die als het ware uit het Wes ten of Zuidwesten opgekomen is. Plaatselijke omstandigheden kunnen in geen geval in Ne derland zulk zacht weer hebben veroorzaakt. Het tot voor korten tijd over Midden-Europa liggende vorstgebied is daardoor zoo goed als geheel verdwenen. DE MOORD TE NAARDEN. Zes jaar gevangenisstraf. De rechtbank te Amsterdam heeft vandaag den 22-jarigen kappersbediende A. C. V., uit Bussum, wegens moord op zgn meisje, ge pleegd op 18 Maart in de Jansteenlaan te Naarden, tot zes jaar gevangenisstraf veroor deeld, met aftrek van voorloopige hechtenis. Het O.M. had tien jaar geëischt. Donderdagmorgen is te Roermond nabg het landgoed Hattem de 21-jarige H. Laurensen te Hoensbroek, die bezig was met afbraak van de bovengrondsche telefoonlijn langs de spoorlgn RoermondMaastricht en die zich even voor 77 uur, de tgd waarop de sneltrein uit Maastricht daar passeert, op de lgn be vond, door dezen trein gegrepen en gedood. Er hing een zware mist, waardoor het uit- zich werd belemmerd. De machinist schijnt niets bemerkt te hebben, de trein reed op het gewone uur het station Roermond binnen. Hoe Rotterdamsche hotelhouders werden opgelicht. In een eerste klas hotel te Rotterdam kwam eenigen tijd geleden een Franschman, die voor onbepaalden tgd een kamer wilde hebben. Na verloop van den termijn, dier de hotelhouder daarvoor had bepaald, werd den Franschman de rekening voorgelegd. De gast zei, dat hg den daarop volgenden Maandag zou betalen, immers dien dag verwachtte hij zijn vader uit Parijs. Hij bestelde toen ook ineens een ka mer voor zijn vader, waarna hij de stad in ging. De hotelhouder, die de zaak niet heelemaal vertrouwde, stelde een onderzoek in de kamer van den Franschman in. Hij vond tot zijn ge ruststelling de bagage nog aanwezig. Deze bestond uit een mooi smoking-costume, een goedkoope pyama, een versleten tandenbor stel en een oud koffertje. Even later werd het hotel opgebeld en de portier, die de telefoon bediende werd in den waan gel racht, dat hg met Parijs telefoneer de. Er werd naar den Franschen gast ge vraagd. Toen werd gezegd, dat deze er niet was, werd aan de andere zijde van de lijn daar spijt over betuigd. Men vroeg den por tier, of lij een boodschap wilde overbrengen. De vade rvan den Franschman zou niet des Maandags, maar des Woensdags komen. In dien de zoon voor die dagen geld noodig had moest hij bij den hotelhouder maar 50 op nemen. De vader zou dat dan des Woensdags wel verrekenen. Later op den dag kwam de Franschman te rug. Het speet hem, zoo zei hg, buitengewoon, dat hü er niet was geweest, toen zijn vader belde. Het aanbod van 50 stelde hij zeer op prijs, maar hg had het geld niet noodig. De portier drong echter aan, dat hij het geld toch zou accepteeren en tenslotte zwichtte de Franschman. Des Woensdags verscheen de vader even wel niet en de zoon bleek spoorloos verdwe nen te zgn. In zijn kamer vond men wel de oude pyama, den versleten tandenborstel en het koffertje. De smoking had luj blijkbaar onder zgn andere pak aangetrokken. Men vermoedt, dat hg zelf het hotel heeft opge beld, het voor latende komen, alsof men zijn vadet te Parijs sprak. Ongeveer terzelfder tijd is een andere ho telhouder te dezer stede opgelicht door een Duitsch echtpaar, dat in zgn hotel eenigen tijd heeft gelogeerd, daar voor kennissen groote feesten heeft georganiseerd en toen het op betalen aankwam, spoorloos is verdwe nen. Hun nota vermeldde een eindcijfer van ruim 1400. De arrestant wordt verdacht van het plegen van inbraken. Met de arrestatie van den 23-jarigen gla- zenwasscher, die Maandagavond in de Ko ningslaan te Amsterdam, een vrouw, die daar op de fiets reed, een enveloppe met geld heeft ontrukt, blijkt de politie van het bureau Overtoom een goede vangst te hebben gedaan. Den laatste tgd n.L is aan het bureau Mar- nixstraat aangifte gedaan van een aantal in braken, waaromtrent het ernstige vermoeden bestaat, dat de gearresteerde daaraan debet is. Hg is in dit verband naar het bureau Mar- nixstraat gebracht, waar het onderzoek in vollen gang is. Het kind is later gevonden. Men meldt uit Deventer: Woensdag is het 8-jarige dochtertje van G. Pelgrim uit Wilp-Achterhoek, gem. Voorst, door een nan ontvoerd. Het kind verliet om 2 uur de r.-k. school te Bussloo. Een vrachtauto, met betonnen palen geladen, reed het kind achterop en stopte. De chauffeur nam het kind mee in de cabine en reed weg. Jongens waarschuwden de ouders van het kind. De politie uit de omliggende gemeenten ging aan het zoeken. Woensdagavond vond de Apeldoornsche politie het kind bewusteloos aan den kant van den weg liggen i> de buurt schap Wenum onder Apeldoorn. Iet kind kon niet zeggen wat er met haar gebeurd is. De man is nog niet opgespoord. Nader meidt men uit Deventer, dat het kind niet te Wenum, doch te Beemte onder Apel doorn is teruggevonden. Men spreekt tegen, dat het kind bewusteloos zou zijn geweest De Ape< ioornsche politie bracht het meisje thuis. Het staat nog steeds niet vast, wat met het kino gebeurd is. De politie zoekt nog naar den ontvoerder. Tengevolge van een aanvating. In het stadje Willebroek is Woensdagavond tengevolge van een aanvaring de brug over de rivier opvoer, botste met zulk een kracht de rivier opvoer, bostste met zulk een kracht tegen het kunstwerk, dat het ineenstortte, Menschenlevens zgn bg dit ongeluk niet te betreuren. De zeven menschen, die in het wa ter terecht kwamen, konden gered worden. TWEEJARIG KIND LEVEND BEGRAVEN. Woensdagmiddag kwam de landbouwer N. J. M. Mutsaers, wonende in de Aleenhouder- straat 83 te Tilburg met een vracht voer van het land. Hij stortte de kar achter de schuur leeg. Even later werd het tweejarig dochtertje vermist. Men ging zoeken en vond het kindje ten slotte onder het voer. De G.G.D. heeft ,nog getracht de levensgeesten op te wekken, doch het meisje bleek reeds te zijn overleden. KIND VERMIST TE AMSTERDAM. Sedert Donderdagmiddag 6 uur wordt te Amsterdam een zes-jarig kind vermist. Tot dusver heeft de politie geen spoor kunnen ont dekken. Het kind is des middags op een auto ge stapt en des avonds ook nog in de binnenstad gezien. Verder weet men niets. Verdronken. Nader wordt gemeld, dat het kind is ver dronken. Althans het is Donderdagmiddag om vgf uur, uit de Bloemgracht nabg de Lgn- baansgracht levensloos opgehaald. Buren hadden het jongetje in die omgeving op schuiten zien spelen. Het dreggen van de politie had reeds spoedig resultaat. Buitenland Zeven dooden. Nabg Napek is een kabel-spoor tegen een pijler gestcoten. De kabine stortte omlaag, waardoor vier personen op slag werden ge dood en 12 gewond, waarvan later nog drie zijn over.eden. JOSE BOURBON. José Bourbon, een neef van den ex-koning Alfons, -ie, zooals wij hebben gemeld, voor de gezworenen te Madrid heeft terecht gestaan wegens moord op zgn vrouw, is, naar Reuter meldt, vrijgesproken. EEN BERG OP REIS. Een 1800 meter hooge berg is in beweging gekomen en glijdt langzaam naar de vlakte van Hadim, aldus meldt Reuter uit Istanboel. Een nieuwe weg tusschen Hadim en Ermenak is door den berg volkomen versperd. Door de Turksche regeering worden de „be- weglngen" van den berg nauwkeurig gevolgd. „BABY FACE" DOODGE SCHOTEN. Het is geen prettige onderscheiding, in de Vereenigde Staten officieel betiteld te wor den als „vgand no. 1 van het publiek". De eerste drager van den titel, Al Capone, zit veilig opgeborgen in een hechte gevangenis op een eiland. De tweede drager was de ver maarde Dillinger, door de politie neergescho ten. Zijn opvolger, en handlanger „Baby Fa ce" Nelson, dus Nelson met het onschuldige kindergezichtje, heeft nu den to^aan de be roemdheid (of geruchtheid!) betaald. De po litie heeft hem doodgeschoten in een verwoed gevecht met de vuurwapenen. Over deze ge beurtenis wordt nader het volgende gemeld uit Washington: De procureur-generaal, Cummings, heeft medegedeeld, dat de berucnte gangster Geor- ge Nelson, „Baby Face Nelson", in de buurt van Miles Center (Illinois) dood is aange troffen met vijf schoten in de maag, twee schotwonden in de borst en tien in de beenen. Nelson schijnt te zijn bezweken aan de ver wondingen, welke hij Dinsdag bij het vuurge vecht met politiebeambten heeft opgtloopen. Zooals gemeld werd, had Nelson bij dit ge vecht twee politiebeambten gedood." Op het courantenlezend publiek in de Ver eenigde Staten zal dit bericht misschien een ongunstige uitwerking hebben bg dat deel van de lezers, dat geneigd is het doen en laten van de „gangsters, bandieten en revolver mannen" te zien door den bril eener valsche romantiek. „Toch kranig" zullen deze, door prikkellectuur en slechte films uit het spoor gebrachte dwazen zeggen. „Zeki. hij is dood geschoten, maar tot op het allerlaatst heeft hg de politie waar voor haar geld gegeven: 2 agenten schoot hg nog neer als slot van zijn carrière als „no. 1". Voor Je openbare kas is ae wijze, waarop „Baby Face" aan zgn eind kwam, nog voor- deelig ook. Er was op zgn aanhouding le vend of docd een premie gesteld van 7500 die nu, naar men aanneemt, niet behoeft te worden uitbetaald. Het ligt echter voor de hand, dat de nabestaanden van de beide ge- doode politie-agenten op een deel van dat be drag rechtmatige aanspraak kunnen maken. De ter dood veroordeelde Matuschka is heden geboeid en onder sterke bewaking per auto naar de Oostenrijksche grens overge bracht en daar uitgeleverd aan de Oosten- rjjksche autoriteiten. Matuschka moet nog drie jaar straf in een Oostenrijksch tuchthuis ondergaan. Daarna zal moeten worden beslsit of hg zal worden uitgeleverd aan de Hongaarsche overheid voor de voltrekking van het dood vonnis. Peter Kaliscick, een schooljongen uit New- York, heeft in eenige seconden drie kansen gehad om zjjn leven te verliezen. Hg viel van een brug boven de Island-Railway en dit was al voldoende om het leven er bg in te schieten. Hg kwam terecht op de draden van de hoogspanning, en hierdoor kreeg hij een goede kans, geëlectrocuteerd te worden. Tenslotte kwam hg op de spoorbaan terecht, waar juist een trein in aantocht was. De machinist stopte echter nog net bijtijds. De jongen overleefde dus alle drie ongevallen en hij ligt nu in het ziekenhuis om te herstellen van de schrik en van zijn brandwonden. Drie en dertig" jaar geleden vermaakte iemand een kapitaaltje van 275 pond om uit den interest de verzorging te bekostigen van zijn lievelingspapegaai. Dit dier beschikte echter niet alleen over een zeer gezonden, maar bovendien zeer exquisen eetlust, zoodat de interest belegd alsof het een voogdij kind gold in 2,5 pet. Consols niet voldoen de was voor het levensonderhoud van het dier. De executer heeft brieven mét Somerset House gewisseld om dit feit mee te deelen, en verlof te vragen om het kapitaal gedeel- telpk te mogen aanspreken. Dit verviel na den dood van den papegaai aan drie Londensche hospitalen wier besturen ook weer hierin ge kend moesten worden. 'Er bestaan meer dan 50 brieven en wettelijke beschikkingen over deze aangelegenheid en de onkosten, die hier uit voortgevloeid zijn mogen veilig op 300 pond geschat worden. Vorige week is het dier overleden en de erfgenaam van den executeur heeft gisteren aan de drie hospitalen elk een som van 50 pond en eenige stuivers uitge keerd, zijnde het restant van het oorspron kelijk legaat. Babyface" Nelson te Chicago in gevecht met de politie. In Chicago heeft Dinsdag een ernstige schietpartij plaats gehad tusschen „Staats vijand no. 1" en geheime agenten van de Bonds- politie. Deze laatsten bevonden zich in een auto. Plotseling bemerkten zg een verdachte auto, die hen met groote snelheid trachtte te passeeren. Toen zg den auto wilden laten stoppen, openden de inzittenden, twee mannen en een vrouw, direct het vuur uit een machine geweer. Er volgde een hevige schietpartij, waarbij een agent van de Bondspolitie werd gedood en een ander zwaar gewond. De verdachte auto wist te ontkomen. Later werd in Evanston, een voorstad van Chicago, een andere auto gezien, waarvan de inzittenden gewond waren. De chauffeur van de ontsnapte auto bleek het lid te zgn van de vroegere bende van DiUingen, „Babyface" Nelson, die sedert den dood van Dillinger als „Staatsvijand no. 1" wordt gezocht. De geheele politie van Chicago en de om liggende plaatsen werd direct gealarmeerd, om den auto van Nelson op te sporen. Men vermoedt, dat de vrouw, die zich in de auto bevond, zwaar gewond is. Ongeveer drie weken geleden werd eenigen tijd na het vertrek van het stoomschip Ame rican Banker, uit de Londensche haven een versteking ontdekt. Het was een 18-jarige Londensche jongen, Frederik genaamd, die op deze wgze naar Amerika hoopte te komen. Toen hij ontdekt werd zat hij reeds twee en een halve dag in het schip verborgen. Den eersten tijd had hij geleefd van eenige sinaas appelen, die hij bg zich had gestoken, doch toen hij ontdekt werd, had hij reeds anderhal- ven dag niets meer gegeten of gedronken. Bg aankomst te New York werd hij over gebracht nakr Eilis Island, waar hg op zijn deportatie moest wachten en met hetzelfde schip werd hg teruggestuurd. Toen de Ame can Banker echter in volle zee was kon men den jeugdigen Engelschman nergens vinden Bij onderzoek vond men slechts zijn schoenen' doch men miste een reddingsboei, zoodat men aanneemt, dat de jongen over boord is gesprongen om te trachten zwemmend toch de Amerikaansche kust te bereiken en onge merkt de Ver. Staten binnen te komen. De Oehoe te Djask na een snelle rondvlucht. Aneta-Vaz Dias meldt, dat bij de K.L.M. bericht is ingekomen, dat de Oehoe Woensdag te Djask is gearriveerd. Dit vliegtuig, dat een motor aan boord had voor de Havik, die met een motordefect te Djask is pogehouden, heeft het traject Am sterdamDjask, waarvoor het Dinsdagmor gen was vertrokken, zeer snel afgelegd. Zooals bekend zal de Oehoe de post en de passagiers van de Havik naar Bagdad bren gen, waar zij door de Uiver zullen worden opgenomen en naar Amsterdam gebracht. De Oehoe zet daarna de reis voort naar Bata via. De Uiver naar Bagdad vertrokken. Donderdagmorgen om 7 uur 30 is de Uiver met post en passagiers uit Schiphol vertrok ken. Zooals bekend vliegt de Uiver naar Bag dad, waar de post en passagiers aan de Oehoe zullen worden overgegeven. De Uiver keert daarna naar Amsterdam terug. Aan boord zgn één passagier Amster damGaza, één AmsterdamKarachi en één RomeCalcutta, naast 358 kilo post, 47 kilo pakketpost, 143 kilo goederen en 7 kilo dienst' vracht. Vele leden van de Nederlandsche kolonie waren naar het vliegveld van Le Bourget gegaan om de vleigers van de Uiver te ont- Ekster gevlogen kwamen en die de lucht- tentoonstelling zullen bezoeken. Door een misverstand waren zij en de heeren die hen vergezelden een uur te vroeg. De ontvangst viel daardoor om zoo te zeggen in het water, maar aan de hartelijkheid van de begroeting heeft dit geen afbreuk gedaan. Vele hier woonachtige landgenooten hadden hun kin deren meegebracht, die de helden van de lucht van aangezicht tot aangezicht wilden zien. Zg woven hen met nationale vlaggetjes toe. De gezant en de heer Drooglever Fortuyn waren aan het hoofd van nagenoeg alle leden van gezantschap en consulaat-generaal tegen woordig. Tijdens de redevoeringen cirkelden lucht- afdeelingen boven de hoofden. De aankomst in Den Haag. Donderdagochtend is de bemanning van den verongelukten Panderjager, Geysendorffer, Asjes en Pronk met den Genua-expres in Den Haag aangekomen. Het spreekt vanzelf, dat elk feestbetoon achterwege was gelaten, maar uit de groote menigte, welke bij het Staatsspoorstation al lang voor het uur waarop de trein zou aan komen, was samengestroomd, bleek wel, zoo zeer de Haagsche burgerij in het bijzonder met Geysendorffer en zijn vrienden had mee geleefd, een meeleven, waaraan men bij hun thuiskomst uiting gaf door een spontane en sympathieke huldiging. De Rijnstraat was gedeeltelijk afgezet; een sterke politiemacht zoowel bestaande uit rui ters als uit de motorbrigade, zorgde voor een geregeld en geordend verkeer. Op het perron, waar de trein zou aankomen, was het zwart van de menschen. In triumf ging de stoet het perron af en buiten werden zij door een groote menigte op allerhartelijkste wijze verwelkomd en toege juicht, terwijl men het Wilhelmus aanhief. In auto's reden de vliegers, omstuwd door veel publiek, naar Hotel des Indes, waar in de hall zich eenige honderden personen ver zameld hadden om de bemanning een welkom toe te roepen. De heer van Balkom sloot zich namens de verkeersvliegers der K. L. M. bg de harte lijke woorden van welkom van prof. va» Royen aan. DOOR RHEUMATIEK TOT WANHOOP GEDREVEN. Nu is hij veel beter en slaapt weer heerlijk. Wat Kruschen Salts kan doen voor lijders aan rheumatiek, ziet ge uit onderstaand schrij ven uit Alkmaar: „Sinds jaren was ik lijdende aan rheumati- sche pijnen van alles geprobeerd, en tot wanhoop gedreven. Ik kwam bg een mijner kennissen, die mij Kruschen Salts aanraadde. Ik heb direct een flacon gehaald en ben er mee begonnen. Ik heb nu mgn derde flacon en kan tot mgn groote vreugde meedeelen, dat ik zoo goed als geheel verlost ben van mijn pijn. Ik voel me weer jong, heb weer lust tot uitgaan en slaap weer heerlijk." T. B. te A. Kruschen Salts bevat zes verschillende mi nerale zouten. Deze zouten sporen de afvoer- organen aan tot krachtige werking: Uw lichaam wordt bevrijd van overtolig urinezuur en andere schadelijke afvalstoffen, die meestal oorzaak zgn van rheumatiek. Wanneei U trouw blgft aan de kleine dagelijksche dosis, zullen deze stoffen zich niet weer ophoopen. Rheumatiek komt niet terug; frisch bloed zal Uw lichaam doorstroomen, ge voelt U jeug dig en energiek als nooit te voren. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten 0.90 en f 1.60 per flacon, omzetbelasting inbegrepen. Let op, dat op het etiket op de flesch, zoowel als op de buitenverpakking de naam Rown- tree Handels Maatschappij Amsterdam, voor komt 'Adv.)

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 18