t Zand. Wieringen. Texel. Julianadorp. HELDERSCHE COURANT VAN ZATERDAG 1 DECEMBER 1934. Callantsoog. Breezand. Anfté Paulowna. Gemeenteraad van Texel Raadsoverzicht 10 RUNDVEEFOKVEKEENIGING „KOEGRASV Waar ons van bevoegde zijde werd medege deeld, beeft bovengenoemde vereeniging in hare kortgeleden gehouden ledenvergadering hec 10-jarig bestaan herdacht. Door uen voor zitter den heer N. Hoornsman werd in het kort, over het gepasseerde tijdperk, een over zicht gegeven, waaruit ten duidelijkste naar voren kwam, dat de vereeniging reeds zeer veel goeds in het belang van den veestapel in deze omgeving heeft tot stand gebracht, en daardoor dan ook zeker bestaansrecht heeft verkregen. Lezing Ds. van Wichen. In de Ned. Herv. Kerk alhier werd door Ds. M. van Wichen. een leziDg gehouden over een boekwerk dat handelt over de achter buurten van de wereldstad Londen. Deze avond werd opgeluisterd door zang van het Dames kerkkoor onder leiding van den heer Joh. F. Asma, terwijl een kinderkoor eenige nummers ten beste gaf onder leiding van d->" Schroevers. SINT NICOLAAS^ej^T 0-L-S. Het Sint Nicolj der O. L. dag 2 Dec^ zaai de ^wfeest voor de kinderen M wordt gehouden op Zon a.s., des avonds 6 uur in A ai A. Kossen. tnn, zullen voor de kinderen optreden het gezelschap Lotte en Alex Wins met de pop penkast, goocheltoeren en grappige tooneel- stukjes, terwijl Sint. Nico laas met zijn zwarte knecht ook van de partij zullen zijn. Het be looft voor de kinderen een prettige avond te worden. Omdat de toeloop van bezoekers groot dreigt te worden, heeft de Ouder-com- missie moeten besluiten, dat de kaarten, die uitgereikt zijn, strikt persoonlijk zijn, en dat dit jaar geen kleine kinderen kunnen worden toegelaten. Eventueele bezwaren kunnen mo gelijk nog besproken worden, met het Hoofd der school. VER. VOOR DE BIJENTEELT. Afd. Den Helder. Vrijdagavond vergaderde bovengenoemde vereeniging in de Chr. School te Koegras. Aanwezig waren 12 leden. Eenige leden hadden bericht van verhindering gezonden. Dij ontstentenis van den voorzitter, opende de secretaris, de neer Jac. Kiljan de vergadering. De notulen werden goedgekeurd. Hierna vol gen een aantal ingekomen stukken. De Ver eeniging van Rijksmerkimkers verzocht aan het afd.-bestuur om aan het voor dit district zitting hebbende Tweede Kamerlid te willen verzoeken, dat hij er bij den betrokken minis ter op aandringt, dat er contingenteering van bi' '■"nlandsche honing komt. ■erna volgen tal van aanbevelingen voor het bezetten v>-> in het Hoofd bestuur De was kverkoopen aan N. V. Was-Import Mij. te Rijswijk. De heer van Giersbergen zond de voorwaarden voor een te houden lezing toe. Een der leden zond een schrijven in, om in samenwerking met de Ned. Ver. van Huisvrouwen propaganda te maken voor het gebruik van inlandsche ho ning. Daar de afgev. naar de Alg. Verg. te Amsterdam, niet aanwezig is, moest het ver slag daarvan ook uitgesteld worden. Leden, die nog suiker noodig hebben, kun nen die bij de suiker-commissie opgeven. Naar aanleiding der lezing besluit men een vraagavond te houden, en hierover te corres- pondeeren met den heer ter Brugge. —Bij de rondvraag wordt besloten, om op de aan staande Pluimveetentoonstelling in Den Hel der met een expositie imkersgereedschappen en ook honing voor den dag te komen, opdat ook op deze manier zeer goed reclame is te maken voor het product inlandsche honing. Opgaven daarvoor bij den Secretaris, welke zich met den voorzitter der Pluimveetentoon stelling in verbinding zal stellen, hoeveel ruimte er beschikbaar is. Daarna volgde met dank voor de besprekin gen, sluiting van deze zitting. PREDIKBEURTEN. Ned. Herv. Gem. 's Morgens 10 uur, Ds. M. v. Wichen. Zang Zenuuigsgebouw „De Ster der Hope", 's Morgens 10 en 's avonds 7 uur de heer I. Kuiper, van Bilthoven. PREDIKBEURT. Ned. Herv. Gem. 's Avonds 7.30 uur, Ds. M. van Wichen Zang FILM VAN DEN BOND VAN LAND- PACHTERS EN HÏPOTHEEKBOEREN. Wij verwijzen naar een in dit nummer voor komende advertentie, betreffende een vertoo ning van den bondsfilm, uitgaande van den Bond van Landpachters en Hypotheekboeren, en welke gehouden zal worden te 't Zand, a. Dinsdagavond te halfacht, in de zaal van den heer Schrieken. De film Is brandvrij. BAZAR ORANJEVEREENIGING. Vrijdagavond opende de heer L. Pieterse den bazar in de zaal van den heer Borst, die, zooals we reeds eerder meldden, enf spr. ook nu uiteenzette, wordt gehouden om het na- deelig saldo van de laatste Koninginne-viering uit den weg te ruimen. Veie neringdoenden en particulieren hadden van alles en nog wat voor verkoop en als prij zen voor de spelen geschonken. Spr. dankte hen daarvoor; zoo ook den heer Borst voor het beschikbaar stellen van de zaal, allen die meehielpen bij den verkoop en de atracties en de beidt muziekvereenigingen, waarvan Con- cordia Vrijdagavond medewerking verleende, terwijl doli Deo Gloria dat heden, Zaterdag avond, zal doen. In 't bijzonder vroeg spr. nog de aandacht voor een attractie, die we hier nog niet eerder zagen. In de zaal is een imi tatie-brievenbus geplaatst, die om het kwar tier gelicht wordt. In een bijbehoorenden stand zijn ans chtkaarten te koop, die men aan personen, m de zaal aanwezig, kan adres- seeren, ter plaatse posten, en dan prompt door den zaal-postbode besteld worden. Een aardig idee, dat zeker wel wat op zal brengen. En daar is 't natuurlijk om begonnen. De heer Pieterse uitte dan ook den wensch, dat niet alleen het publiek een genoeglijken avond mocht hebben, maar na afloop het bestuur ook verheugd mocht zijn over de opbrengst. Hierna verzocht hen de muziek vereeniging het Wilhelmus te spelen. Zoodra het volkslied had geklonken, kon men z'n hart ophalen aan de vele attracties: ballen werpen, spijkers slaan, enz., het rad van avontuur draaide, de schoten in de schiet tent knalden, de muziek speelde een vroolijk nummerde bazar was geopend! PREDIKBEURTEN. Evangelisatie (Ned. Herv. Gem.). 's Morgens 10 uur en n.m. 3.30 uur, de heer P. Boon. OPBRENGST COLLECTE. De collecte voor de „Ver. voor werkver schaffing aan hulpbehoevende blinden" bracht 32.73% op. OPKOMST EERSTE OEFENING. Na vroeger verleend uitstel zijn J. W. Cor- nelissen en A. de Graaf opgeroepen om voor eerste oefening bij het 5e Reg. Inf. te Amers foort onder de wapenen te komen. POLITIE. Gevonden: Een Swan-vulpen. PREDIKBEURTEN. Ned. Herv. Gemeente. 's Moigens 10 uur, Ds. M. A. G. Vorst man. Geref. Kerk. 's Morgens 10 uur en 's middags 2.30 u., Da S. U. Zuiderna. Hippolytushoef. EEN AUBADE. Ter gelegenheid van zijn 12'/,-jarig huwe lijksfeest bracht de muziekvereeniging „Har monie" j.1. Donderdagavond aan het lid, den heer H. Zon, een aubade. OVERTREDINGEN. Door den brigadier der Rijksveldwacht is wegens overtreding der Arbeidswet proces verbaal opgemaakt tegen de N.V. E. en Th. en wegens rijden zonder licht tegen H. H., beiden alhier. POLITIE. Verloren: Een gebreide handschoen. Aan komen loopen: een schaap. Gevondeneen blauwe overall. Inlichtingen bij den gemeentebode. PREDIKBEURTEN. Ned. Herv. Gem. (Hyppoütushoef). 's Avonds 7 uur, Ds. van Beek Evangelisatie (Ned. Herv. Gem., H.Hoef). 's Middags 4.30 u., de heer O. Deen Evangelisatie (Ned. Herv. Gem. Den Oever) 'sMorgens 10 uur, de heer O. Deen. Doopsgezinde Gemeente Hippolytushoef. 's Morgens 10 u., Ds. H. W. Meihuizen Doopsgezinde Gemeente te Den Oever, 's Avonds 7 uur, (in de Kapelkerk) Ds. H. W. Meihuizen. Ger. Kerk (Beltstraat). Hippolytushoef. 's Morgens 10 uur, leesdienst. 's Middags 2.30 uur, Cand. J. Oranje Geref. Kerk. (Den Oever). 'sMorgens 10 uur, Cand. J. Oranje, 's Middags 3 uur, Leesdienst Ondeschild. OUDERAVOND. In de O.L.school alhier werd de eerste ouderavond gehouden. De opkomst was flink. De voorzitter van de Oudercommissie, de heer J. Beumkes, opende met een kort woord. Het deed hem genoegen dat zoovelen waren opgekomen. De vorige ouderavond waren we nog vol goeden moed. De school was nieuw en hoofd en onderwijzer waren betrekke lijk nog pas in functie. Nu pakken zich don kere wolken aan den hemel samen. 1 Januari komt de heer Elion op wachtgeld en zal een lokaal van de school leeg komen te staan. Het is te hopen dat het slechts tijdelijk zal zijn en er na niet al te langen tijd weer een derde leerkracht zal worden benoemd. De heer en mevr. EelmanDogger moesten aftreden. In hun plaatsen werden gekozen mevr. Boekel- Grin en de heer Slaman. Nu volgde een be spreking over het al of niet houden van een schoolreisje. De gemeentelijke subsidie is in getrokken en voor veel ouders levert het spa ren bezwaar op. Toch kwam men na eenige besprekingen tot 't resultaat, dat voortaan weer 5 ct. per leerling zal worden gespaard. Na afloop der vergadering ging men naar de bovenverdieping, waar een kleine tentoonstel ling werd gehouden van handwerken en ver schillende voorwerpen vervaardigd door de 'ongens op de handenarbeidles. Ook was er een keur van fraaie teekeningen, de meeste van de leerlingen der hoogste klassen. Ieder was hier vol bewondering voor en voldaan ging men huiswaarts. NIEUWE VEREENIGING. Alhier is opgericht een Vrouwenvereeniging van de Nederl. Herv. Gemeente, aanvankelijk met 23 leden. BURGERLIJKEN STAND. van 27 tot en met 30 November. GEBORENJanna Hendrika, d. v. S. J. de Waal en A. H. Dogger, Henny, d, v. J. P. Stam en S. van der Slikke, GEHUWD: T. Witte on C. C. E. van Noordende. OVERLEDENAuke Boon, 62 j., geh. m. G. Bakker. Gevonden: 1 halsketting, 2 handschoe nen, 1 alpinomuts. KERKNIEUWS. Tot predikant bij de Ger. Kerk H. V. is be roepen Ds. E. Kok, thans in dezelfde functie te Nyewirdum, F, PREDIKBEURTEN. Ned. Herv. Gemeente. Den Burg, 's av. 7 uur, Ds. Visser. Oosterend v.m. 10 u. Ds. Kok. Den Hoorn, v.m. 10 u., Ds. Visser De Cocksdorp, vjn. 10 u., Ds. Salm Zuid-Eierl., n.m. 3 u., Ds. Salm. Oudeschild, v.m. 10 u., de hr. A. F. Scholte Cand. Ld. H. Dienst. De Koog, 's av. 7.30 uur, Ds. Kok. Waal, 6 Dec. 's avonds 7,30 uur, Bijbellezing Doopsgezinde Gemeente. Oosterend, 'savonds 7 uur, Ds. Smidts, van Den Helder. Gereformeerde Kerk Den Burg, (geb. Fanfare) - 's av. 7.30 u. Ds. v. d. Leer Oosterend, v.m. 10 u. en n.m 3 u., Da v.d. Leer Gereformeerde Kerk (H.V.) Oosterend, v.m. 10 u. en n.m. 2.45, de heer Fokkema. op 29 November 1934. Voorzitter de heer W. B. Oort. Secretaris de heer C. Jonker. Tegenwoordig 21 leden. Afwezig wegens ziekte de heer J. Bruin. Na opening der vergadering worden de notulen der vorige vergadering voorgelezen, welke onveranderd worden vastgesteld. Ingekomen stukken. Rloleering. Een naar de voorzitter mededeelt heden in gekomen adres van Dill Vlas, waarin wordt verzocht voor rekening der gemeente te nemen de kosten van een rioleering zijner in aanbouw zijnde wasscherij. De voorzitter stelt voor het adres om prae- advies te renvoyeeren naar B. en W., waar toe, na diverse besprekingen, besloten wordt. Personeele belasting. Op een adres van den caféhoudersbond om verlaging der personeele belasting voor hunne bedrijven, wordt op voorstel van den voor zitter niet ingegaan. Aanleg vliegveld. Voorlezing volgt van een schrijven van de K.L.M., waarin wordt medegedeeld, dat een vliegveld in Everste Koog, op terrein zooals door B. en W .aangegeven, op vliegtechnische gronden moet worden afgekeurd, waarom het naar hare meening aanbeveling verdient thans zoo spoedig mogelijk tot den aanleg van het vliegveld in Eierland over te gaan. De Voorzitter deelt mede, dat B. en W. voornemens zijn, een dezer dagen met het plan een begin van uitvoering te maken. Voor den heer De Graaf opent de brief geen nieuwe gezichtspunten. Spreker acht het gewenscht er de aandacht op te vestigen, dat het Gemeentebestuur met zijn besluit tot vestiging van het vliegveld in Eierland op den goeden weg waren. De heer E p e is van een tegenovergesteld gevoelen. Het spijt spreker, dat hij op het laatste moment met bezwaren voor den dag moet komen. Er is niet onderzocht bij het Staatsbosch beheer, of het bezwaar van de KL.M., gegrond op de aanwezigheid van een vooruitspringend gedeelte bosch, is te onder vangen. Op het gebied van het vliegwezen zijn sedert den aankoop van de gronden in Eierland, vooral in de laatstverloopen weken, zulke overweldigende perspectieven geopend, dat de mogelijkheden op dit gebied schier onbegrensd zijn. Binnen een kort tijdsbestek voorziet spreker een 4- of 5-daagsche ver binding per luchtautobus met den vasten wal en daarom kan spreker zich met zijn excen trisch gelegen terrein in Eierland niet meer vereenigen. Hun, die zeggen, dat het zoo'n j vaart niet loopen zal, brengt spreker in her innering den grooten omvang, ook op Texel, die 't autobusverkeer in weinig jaren bereikt heeft. Spreker zou tegen den maatregel nog anders staan, als expansie-mogelijkheden in Eierland grooter waren. Ook de Voorzitter is optimistisch ten opzichte van het luchtverkeer. Een groot risico zou de gemeente echter aanvaarden, een vliegveld te maken op terrein, dat de K.L.M. afkeurt. De heer E p e had gewild, dat de Raad mondeling door deskundigen zou zijn inge licht; tevens informeert hij waarom de Direc teur van gemeentewerken het college van B. en W. niet vergezeld heeft op zijn tocht naar Haamstede. De Voorzitter zegt, dat hieruit wan trouwen spreekt. De tocht naar Haamstede is gemaakt niet voor zuiver technische doelein den, maar voor andere besprekingen, waarbij de tegenwoordigheid van den Directeur niet vereischt was. De heer Lap komt over het algemeen niet op eenmaal genomen besluiten terug. Spreker I is echter uitgenoodigd, als van geen opdracht gesproken moet worden, om met den heer Epe te trachten gronden in Everste Koog voor een vliegveld in handen te krijgen. Dit is ge- I beurd, nadat B. en W. ruggespraak haddenj gehouden met de K.L.M., waarin ligt opge sloten, dat uit een technisch oogpunt een vliegveld in Everdekoog mogelijk werd ge acht. Spreker begrijpt daarom niet, dat B. en W. thans zich direct neerleggen bij het afwijzend antwoord van de K.L.M. De heer De Graaf wijst er op, dat nergens vliegvelden worden aangetroffen onmiddellijk aan den rand van een stad. Ook om finan- cieele redenen zou spreker het afkeuren als nu besloten zou worden een vliegveld aan te leggen in Everdekoog, terwijl met algemeene stemmen voor dat doel indertijd gronden in i Eierland zijn aangekocht. Ondanks dit besluit hebben B. en W. twee der raadsleden belast met het doen van po gingen gronden in Everdekoog in handen te krijgen hier heeft men de andere leden ge passeerd. De heer Vlaming (wethouder) zegt, dat de desbetreffende handc>jg moet worden ge- i zien in verband met het geheel. Van meer dan één zijde werd gewezen op de wensche- lijkheid het vliegveld in Everdekoog te vestigen. De heeren Lap en Epe stonden i tegenover het denkbeeld niet onsympathiek en als tegemoetkoming van de zijde van B. i en W. aan deze heeren is hun verzocht de i stukken, in die richting gaande, spoedig ter tafel te brengen, omdat B. en W. anders aan het raadsbesluit uitvoering zouden geven. Wat de grootte van het terrein in Eierland betreft, dit is 600 X 600 meter, terwijl de Ui ver om uit een modderig terrein op te stijgen slechts 300 meter noodig had om te starten. rw> heer Kikkert gevoelt zich door den brief van de K.L.M. geheel bevredigd. Het vliegveld wordt niet gemaakt voor Den Burg, doch voor geheel Texel en voor den vreem- rie die gebracht wordt bij het prachügc natuurmonument De Slufter, terwijl een schit terend rijwielpad onder den duinrand naar De Koov leidt. De heer Parlevliet zegt, dat ook thans nog niet alle voor een vliegveld in Everdekoog benoodigde gronden in handen zijn gekregen. De koopsom van deze gronden zal in ieder geval de waarde ver overschrijden, in tegen stelling met de gronden in Eierland. Daarom is het nog niet zoo'n groote strop, als na ver loop van tijd eens mocht blijken, dat de lig ging in Eierland minder gewenscht is. ill nierop volgende discussie deelt de heer Vlaming mede, dat B. en W. van den brief van de K.L.M. aan den Raad kennis geven, en een dezer dagen een aanvang zul len maken met het aanleggen van een vlieg veld op de gronden in Eierland. Steunregeling. Een adres van den Texelsehen Bestuurders- bond, waarin wordt verzocht bij de Regeering er op aan te dringen, dat in den steun aan de werkloozen diverse verbeteringen worden aan gebracht. De voorzitter zegt, dat de Raad z.i. njet kan overzien, in hoeverre dergelijke maat regelen, voor het geheele land bedoeld, uit voerbaar zijn. Bovendien bestaat voor Texel geen steunregeling, zoodat het niet op onzen weg ligt een dergelijk adres te verzenden. Het voorstel om op het adres niet in te gaan, wordt na discussie met 9 stemmen verworpen; tegen de heeren Epe, Dogger en Henkes. Veeverordening. Het in de Vorige vergadering genomen be sluit tot wijziging van de veeverordening wordt zonder hoofdelijke stemming gewijzigd overeenkomstig het voorstel van B. en W. ingediend, ten einde een door den veterinairen inspecteur gemaakt bezwaar te ondervangen. Bijzonder onderwijs. Zonder hoofdelijke stemming worden op voorstel van B. en W. de over 1932 uit te kee- ren vergoedingen voor het bijzonder lager on derwijs vastgesteld als volgt, die bedoeld in art. 101 der l.o.-wet-1920: voor de R. K. school te Den Burg op 3027.40, voor de Christelijke school te Den Burg op 1188.41, voor de School met den Bijbel te Oosterend op 1343.27; die bedoeld in art. 102 der l.o.-wet-1920: voor het R. K. Kerkbestuur te Den Burg op 266.72, voor de Verg. voor Chr. Volksonder wijs op 233.58. Onderwijs in lichamelijke oefening. Aan Ged. Staten zal naar zonder stemming op voorstel van B. en W. besloten Wordt, ver lenging worden gevraagd na 1 Jan. 1935 van de verplichting tot het geven van onderwijs in lichamelijke oefening op de o.l. scholen. De Voorzitter schorst hierop de vergadering. Na de heropening der vergadering is aan de orde: Aanvrage van W. Dijker om vergoeding ex- art. 13 der lo.-wet-1920. De voordracht van B. en W. wördt na dis cussie aangenomen met 8 stemmen; tegen de heèren Dogger, Henkes, Dros en Parlevliet. Jaarwedden. B. en W. stellen voor aan Ged. Staten te be richten, zich te vereenigen met de voorgeno men herziening van de jaarwedden van den Burgemeester, Secretaris en Ontvanger, waar door de sedert 1932 toegepaste verlagingen zullen bedragen resp. 13,9%, 15 en 15.8 Evenwel zijn B. en W. van meening, dat aan de voorgestelde verlaging geen terugwerkende kracht behoort te worden toegekend en zij niet vóór 1 December a.s. behoort in te gaan. De heer Epe zou er geen bezwaar tegen hebben de herziening met 1 Januari a.s. in te voeren. Voor 1934 zijn de gelden op de be grooting gevoteerd. De voordracht wordt zonder stemming aan genomen. Subsidie bloemententoonstelling. B. en W. stellen voor 50 beschikbaar te stellen voor het uitloven van eereprjjzen en medailles ter gelegenheid van de in 1935 te Heemstede te houden bloemententoonstelling. De voordracht in stemming gebracht wordt met elf stemmen aangenomen. Tegen de heer Kikkert. Herziening hondenbelasting. B. en W. stellen voor de hondenbelasting te verhoogen voor honden behoorende tot de le klasse van 4.tot 10.— en voor bedrijfs- of wachthonden van 1.50 resp. 2.50 tot 5.zulks uit overweging, dat de belasting een onvoldoende rem is voor beperking van het aantal honden. Na bespreking aangenomen met 8 stem men, tegen de heeren Epe, Dogger, Henkes en Dros. Kolcnbjjslag. In plaats van een door de Federatie van den Modernen Landarbeiders bond gevraagde brandstoffenbijslaf ad 1.voor hen, die dezen winter uit de kas trekken, over elke week, waarin dit plaats vindt, stellen B. en W. voor in zoodanige week twee dagen te laten werken in werkverschaffing, in welk ge val de inkomsten 1.13 hooger zullen zijn dan wanneer over die dagen aan uitkeering ge noten werd. koop. B. en W. zouden wel meer werken wil len uitvoeren, als zij niet gehandicapt waren door de tijdsomstandigheden en de schulden gemaakt vanaf 1914. Aan renten en aflossin gen buiten de N.E.M. schulden, moet jaar lijks 40.000 worden opgebracht, zijnde de ge heele opbrengst van de opcenten op de ge meentefondsbelast ing en classificatiebelasting. Spreker bedoelt hiermede niet het vroegere beleid te becritiseeren, want als hij toen be stuurder was geweest, zou hjj wel niet anders gehandeld hebben. De heer Lap heeft de schuld, waar geen rentegevende objecten tegenover staan, becij ferd op 283.000.— een niet overdreven hoog bedrag. De Voorzitter stelt aan de orde de be handeling van het rapport van de Commissie van Onderzoek, waarbij blijkt, dat de Com missie zich met de beantwoording door B. en W. vereenigd. Na nog enkele besprekingen komt in be handeling de nota van opmerkingen, inge diend door den heer Lap. De Voorzitter zegt, dat de werkzaam heden van de wethouders door de tijdsom standigheden verzwaard zijn en zij minstens 2 volle dagen per week vorderen. Zich op het standpunt plaatsende, dat ook een werkman het ambt moet kunnen waarnemen, acht spr. een jaarwedde van 500.— niet te hoog. De heeren Dogger, Keyzer en Kikkert zijn van hetzelfde gevoelen. De heer L a p is van oordeel, dat een ver laging van 15 gehoord de mededeelingen van den Voorzitter, ten volle gemotiveerd is, en dient een daartoe strekkend voorstel in. Het voorstel van den heer Lap wordt ver worpen met 10 stemmen; vóór de heeren Lap en Parlevliet. Vergoeding verplaatsingskosten. Naar aanleiding van een desbetreffende op merking van den heer Lap, stellen B. en W. voor de verordening tot regeling der vergoe ding wegens verplaatsingskosten te wijzigeD in dien zin, dat per afgelegden kilometer in plaats van 20 cent voortaan 14 cent zal wor den genoten. Zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Begrooting Armbestuur. van kabels. Presentiegelden. Een voorstel tot verlaging van het presen tiegeld van 3.— op 2.50 per vergadering, ingediend door den heer Lap, wordt verwor pen met 10 stemmen; vóór de heeren Dros en Lap. Plantsoenen. Met de toelichting van B. en W. op den post onderhoud plantsoenen, geraamd op 1.000. gaat de heer Lap accoord, vernemende dat verschillende invalide werkloozen daarbij wel arbeid verrichten. Commissie wering schoolverzuim. De heer Lap wil het presentiegeld limitee- ren op 15 per lid per jaar. Het voorstel van B. en W. voor een regeling, waarbij het bedrag is bepaald op 1 per lid per vergadering, wordt aangenomen met 10 stemmen; de heeren Lap en Kikkert onthouden zich van de stem ming. Reiskosten contactcommissie. Gehoord de toelichting van den heer Parle vliet, doet de heer Lap geen voorstel tot intrekking van de vergoeding van reiskosten van de leden der Advies-Commissie inzake werkloosheid voor het bijwonen van vergade ringen der commissie. Jaarwedden. De voorzitter antwoordt den heer Lap op desbetreffende vragen: a. dat de jaarwedden van den wijkzuster de voorwaarden van het Proviciaal subsidie gebonden zijn; doch kortingen daarop plaats hebben; b. dat op het personeel in dienst bij het Algemeen Weeshuis en Armbestuur, de wet telijke kortingen voor pensioensbijdragen worden toegepast; c. dat B. en W. naar aanleiding van de minis- terieele aanschrijving van 24 April 1934 geen termen aanwezig hebben geacht voorstellen In te dienen tot verdere kortingen op de jaar wedden van het gemeentepersoneel, die lager zijn dan in andere gemeenten, o.a. in Enk huizen en Ermelo; ten aanzien van de aldaar geldende regelingen voor de ambtenaren ter secretarie, heeft de Regeering zich met ver dere verlaging niet kunnen vereenigèn. Personeele belasting. De heer Lap oordeelt, dat volstaan kan worden met 140 opcenten op de personeele be'asting, in plaats van met 150, hetgeen be streden wordt door den heer Parlevliet, door de vraag te stellen, of een post voor onvoorziene uitgaven van 2900 in dezen tijd op een begrooting van 400.000 te hoog is. De door B. en W. bij nota van 29 Novem ber 1934 voorgestelde wijzigingen van admi- nistratievén aard worden ongewijzigd aange nomen. De begrooting, hierop in stemming ge bracht, wordt met algemeene stemmen vast gesteld, sluitende aan inkomsten en uitgaven wat betreft den gewonen dienst op 429.006.49 en wat den kapitaaldienst betreft op 10931.98. Personeele belasting. Voorstel B. en W. de opcenten op deze be lasting ingaande over 1935 te verhoogen van 75 tot 150. Aangenomen. Rondvraag. Aan den heer Leber antwoordt de voor zitter, dat de electrificatie van Eierland ver traging heeft ondervonden door het uitblijven Overeenkomstig het rapport van de Com missie van Onderzoek wordt zonder hoofde lijke stemming besloten tot goedkeuring van de begrooting van het Algemeen Armbestuur voor 1935, sluitende in ontvangst en uitgaaf op 19.505.28, en het daarop uitgetrokken ge meente-subsidie van 16.000.te verleenen. Gemeente-begrooting voor 1935. De heer De Graaf zegt, dat de ontwerp- begrooting het beeld van bezuiniging draagt en het ook afkeuring zou verdienen op het beleid van B. en W. scherpe critiek uit te oefe nen in dezen moeilijken tijd. Dit beleid draagt in. het algemeen sprekers goedkeuring weg. De heer Parlevliet trekt uit de niet-in- grijpende voorstellen van de Commissie van Onderzoek de conclusie, dat de Raad in het algemeen met het beleid van B. en W. accoord gaat. Spreker acht het niet ondienstig er op te wijzen, dat in 1934 geen leeningen zijn ge- dipten en op de bestaande schuld rond 27.000 is afgelost. In 1935 zal eveneens een.dergelijk pedrag worden afgelost, mede voor landaan Rloleering. De heer Lap wijst nogmaals op de sloot- vervuiling bij de haven. De heer Vlaming (wethouder) ant woordt, dat de demping deel uitmaakt van een omvangrijk werkverschaffingsplan voor Oude schild, met een loonpost van 27.000, waarop de góedkeuring van den Minister van Water staat ls aangevraagd. Olie-aankoop. De heer Parlevliet stelt voor den ver tegenwoordiger van den Raad op te dragen, te informeeren naar de wijze van aankoop door de N.V. T.E.M. van motorolie. De voorzitter deelt mede, dat deze aan koop is geschied met zjjn volle goedkeuring, waarover hij zich in de eerste plaats zal heb ben te verantwoorden tegenover den Raad van Commissarissen. Het voorstel, dat de voorzitter beschouwt als een motie van wantrouwen, in stemming gebracht, wordt verworpen met zeven stem men. Sluiting. BAADSOVERZICHT. Niet minder dan 7% uur heeft Donderdag de Texelsche raadsvergadering geduurd; aan vankelijk bevonden zich enkele belangstellen den op de publieke tribune, doch de heeren waren zoo lang van stof, dat de een achter den ander verdween. Het plan was aanvan kelijk om vóór den middag de gewone zaken af te handelen om na een uur pauze de be- erooting onder handen te nemen; dit liep ech ter geheel mis, reeds bij behandeling inge komen stukken kwam een adres van de KLM. over het aan te leggen vliegveld, ter tafel, dat zeer langdurige besprekingen met zich brachL Er is n.1. nadat het plan om dit veld op de hofstede „Vlijt" in Eierland aan te leggen geheel voor afwerking gereed was, een actie begonnen om het veld in de Everste Koog aan te leggen, omdat het daar meer in het centrum van ons eiland is gelegen. Nu was een schrijven ingekomen van de directie van de K. L. M., dat het terrein daar niet geschikt is omdat er ten Noorden en ten Westen te veel geboomte is. De eerste spre ker, die hierover het woord voerde was de heer Epe, die den raad ln overweging gaf, voor men tot de werkzaamheden op „Vlijt" overging, de zaak nog eens kalm onder de oogen te zien. Spr. wees op den geweldigen vooruitgang, die het vliegwezen maakt en stelde zich voor, dat binnen enkele jaren Texel een geregelde vhegbusdienst 6 4 7 maal per dag met het vaste land zou hebben en dan zal met het oog op den geweldigen voor uitgang van de techniek het landen in Everste Koog wel geen bezwaar meer zijn. Ook de heer W. H. Lap sprak in dien zin, met den heer Vlaming en den heer De Graaf geraakte deze heer echter heftig in actie over het al of niet geven van een „opdracht" aan hem en den heer Epe om te trachten het veld in Everstekoog in handen te krijgen. De overgroote meerderheid in den raad bleek evenwel voor het voorstel van B. en W. om, nu de K.L.M. heeft gesproken, direct de spade op „Vlijt" in den grond te zetten. Het tweede punt waarover lang werd ge discussieerd was het verzoek van den Bs- stuurdersbond om aan het adres van het Ned. Vak-Verbond, dat dezer dagen overal heeft gecirculeerd adhaesie te betuigen. De raad bleek hier niets voor te gevoelen. Bij stem ming verklaarde alleen de heeren Dogger, Henkes (Bruin was afwezig) en Epe zich er voor. Ook een ingekomen stuk van den heer W. Dijker, om vergoeding volgens art. 13 der Lager Onderwijswet, voor een pupil, had heel wat voeten in de aarde, deze pupi wil hij de Bijz. School te Oosterend laten bezoeken; een afstand van 6600 m. Het Rijk verplicht de Gemeente dit verzoek in te willigen, de kes- sten voor vervoer per autobus zullen bedra gen 46.per jaar. Wethouder Parlevliet was er voor het kind per rijwiel naar die school te zenden, dat zou 18.per jaar kosten; ook deed hij nog een bemiddelings voorstel n.1. 's winters per bus en zomers per auto. De meerderheid in den raad was echter tegen deze voorstellen van den heer Parle vliet. Met 8 tegen 4 stemmen werd besloten geen pressie op den heer Dijker uit te oefe nen, om het kind naar de naastbijzijnde o.L school te zenden en daarom voor het 7-jarig kind auto-vervoer toe te staan. De heer Pal- ievliet bracht nog hulde aan de zeer velen op dit eiland, die gezamenlijk de gemeente op geweldige kosten zouden kunnen drijven en die van het recht, dat de wet hen geeft, geen gebruik maken. Ook de voorgestelde wijziging van de Hon denbelasting ging niet vlot onder den hamer mer door, vooral de heeren Epe en Dogger waren tegen de 100 pet. verhooging. Op voorstel van den heer Lap kwam nu een overgangsregeling tot stand, waardoor de verhooging in 1935 en '36 75 pCt. zal be dragen. Daarna kwam het adres om brandstoffen- toeslag voor werkloozen langen tijd de aan dacht vragen. De heer Dogger meende dat B. en W. zich verrekend hadden, bij hun be wering, dat hiervoor aan loon 1.13 in de 14 dagen meer wordt uitbetaald. Het bleek ech ter na veel gereken, dat B. en W. gelijk had den. Nadat nog de begrooting van het Algemeen Armbestuur was goedgekeurd en besloten was daaraan de hooge subsidie van 16.000 toe te staan, kwam de Gemeente-begrooting aan de orde. De commissie van onderzoek, bestaande uit de heeren Epe, Leber en Hen kes, had een groot aantal vragen ingediend. Die allen reeds bij de stukken waren beant woord. De vraag echter: Of naar het oordeel van B. en W. met 120.000.— geld genoeg was uitgetrokken voor werkloozen", lokte nog <:eer veel bespreking uit; vooral de heer Henkes voerde daarbij het woord. Spr. wees er op, dat men reeds 2-maal dezen post te laag geraamd had; hij wilde de werkloozen er in 1935 voor behoeden, dat weder werkbeperking zou plaats hebben. De heer Parlevliet wees er op, dat nu 50 pet. meer was uitgetrokken dan over 1934; wat de werkbeperking aan gaat, was dit z.i. noodzakelijk, omdat in het particuliere bedrijf de loonen lager zijn in den zomer, waardoor de landbouwers, werklieden van elders (Friezen en Drentenaren) hier te werk stellen, terwijl bij de werkverschaffing 10-tallen aan het werk blijven. Naast de commissie van onderzoek had de heer Lap een reeks van vragen ingediend, waarbij vooral het voorstel om de wethouders salarissen van 500 op 425 te brengen, sterk de aandacht trok. De heer Lap stond echter met dit voorstel vrijwel alleen, ooit met zijn andere bezuinigingsvoorstellen, be treffende verlaging presentie-gelden van da raadsleden en van de leden der Commissie tot wering van schoolverzuim. Bij de rondvraag wilde de heer Parlevliet aan de raadsafgevaardigde van de T. E. M. de opdracht geven om een onderzoek in te stellen naar de offerte van 230.000 liter olie; de levering was niet gegund aan den laagsten Inschrijver. Deze opdracht ging echter niet door, toen de Burgemeester als voorzitter van de N.V. T.E.M. de geheele verantwoording voor dit feit op zich nam. Besloten was n.1. om, bij het geringe prijsverschil de olie te ne men, die naar het oordeel van de directie steeds goed had voldaan. In de Texelsche haven ligt thans een R()n- aak te lossen, zoo groot als wij hier nog bijna nooit gehad hebben. Het schip kon de nieuwe haven niet binnen varen en heeft te Den Helder last ondervonden met schutten.

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 22