't Zand. Land- en Tuinbouw- - nieuws Het proces tegen Hauptmann Marineberichten. Ingezonden. Marktberichten. HELDERSCHE COURANT VAN ZATERDAG 5 JANUARI 1935. Voor den Alkmaarschen Kantonrechter. Polirtrechter Alkmaar Vogels in den herfst Zwervers en trekkers. De doodstraf geeischt. TREDI KHEU UT. Ncd. Herv. Gemeente. Den Burg, v.m. 10 u Ds. Visser Oosterend, v.m. 10 u., Ds. Kok. Waal, v.m. 10 uur, Ds. van 't Hooft Maandeollecle Waal, 10 Jan. 's avonds 7.30, Bijbellezing Den Hoorn, v.m. 10 u., Ds. Scholte De Cocksdorp, v.m. 10 u., Ds. Salm Zuid-Eierl., n.m. 3 u., Ds. Salm. Oudcschild, 'sav. 7 u., Ds. Scholte. Doopsgezinde Gemeente. Waal v.m. 10 u„' Ds. Vis Diakenbevestiging. Gereformeerde Kerk Den Burg, (geb. Fanfare) 'sav. 7.30 u. Ds. v. d. Leer Oosterend, v-.ni.. 10 u. en n.m 3 u., Ds. van der Leer Gereformeerde Kcrli (H.V.) Oos terend, v.m. 10 u. en n.m. 2.45, Ds. Kok „DAAN EN TOMMY." Men deelde ons mede dat de heeeen Daan Pool en Tommy Bouman op Zondag 27 dezer a.s. een avond van ernst en luim komen geven in de groote zaal van café Schrieken, alhier. PRIJZEN VAN SPEK. De Nederlandsche Veehouderijcentrale maakt bekend, dat de prijzen voor het door haar in to nemen versche spek tot 12 Januari 1935 ongewijzigd blijven'. GEWICHTSGRENZEN KALVEREN. Door de Neder landsche Veehouderijcentrale wordt hekend gemaakt, dat ten aanzien van de kalveren, waarvoor een identiteitsbewijs- 1934 vereischt is, met ingang van 1 Januari 1935 als gewichtsgrenzen zullen gelden: a. voor mannelijke, al dan niet gecastreer de, dieren: 140340 kg; b. voor vrouwelijke dieren: 160270 kg. TEELTPLAN 1935. Het Departement van Economische Zaken deelt ons mede, dat de berichten welke kort geleden in de bladen zijn verschenen, waarin mededeelingen voorkwamen betreffende het teeltplan voor den Akkerbouw 1935, ook wan neer die van eenige Crisis-Organisatie afkom stig waren, als voorbarig moeten worden be schouwd. De vaststelling van het teeltplan voor het jaar 1935 heeft nog niet plaats gehad door den Minister van Economische Zaken. De Minister hoopt zjjn beslissing in deze zoo spoedig mogelijk te kunnen nemen en zal onmiddellijk daarna tot publicatie hiervan overgaan. 11 Het Crïsisvaarskalveren speetakelstuk in de Wiëringermeer. De bejaarde veehouder Jan K. had in zijn land 'n 5-tal vrouwelijke vaarskalveren, van welke gehoornde dames hij op 25 October, toen de Controleur der Vee-Centrale Kuiper van Schagerbrug zich aan de boerderij ver voegde voor onderzoek, hij slechts van drie exemplaren het door de regeering voorge schreven identiteitsbewijs kon toonen, waaruit volgde, dat hjj het recht miste de niet geïden tificeerde vaarzen in zijn bezit te houden, zoo dat de Controleur de vrijheid nam, deze vaar zen in beslag te nemen. Heel erg prettig was de verhouding juist niet, want de oude heer K. beweerde pertinent deze bewijzen niet noo- dig te hebben, omdat bedoelde vaarzen het eigendom waren van zijn zoon, die een stuk land van vader huurde en de vaarzen dus onder de hoede van den ouden heer had onder gebracht. Voor deze vaarzen was reeds meer malen aan de Centrale een bewijs, alsmede het verzoek deze vaarzen te willen schetsen, dat wii zeggen op papier uil te teekenen, tever geefs aangevraagd. De inbeslagname van bedoelde vaarzen had dan plaats met medewerking van den rijks veldwachter De W., omdat de Controleur, die nu niet bepaald als een vriend des huizes werd beschouwd, onaangenaamheden vreesde. Deze capsie bleef dan ook niet uit en wie weet wat er nog onder deze tegenstrijdige elementen zou hebben plaats gevonden, indien de rijksveldwachter zulks niet had weten te verhinderen. Niettemin werd tegen den ouden veeboer proces-verbaal opgemaakt wegens overtreding der voorschriften van de veecentrale en stond hij dan ook heden terecht, als raadsman en verdediger bijgestaan door mr. Winkel van Hoorn, die deze Veecentralewetgeving met de- zelver duisterheden goed onder de knie had weten te krijgen. In de eerste plaats werd dan gehoord de bejaarde verdachte, die het voorrecht genoot, te mogen gaan zitten en verklaarde, dat de twee overcomplete vaarzen het eigendom wa ren van zijn zoon, sinds 5 jaar huurder van 3 bunders land, op welk land deze vaarzen echter niet bepaald bleven grazen, doch met het andere vee vrijelijk over vaders eigendom rondliepen. Hierop verscheen als eerste getuige de Controleur K., welke heer verslag gaf van zijn bevindingen en zijn proces-verbaal nader toe lichtte. Hij had, geassisteerd door den rijks veldwachter, de vaarzen in beslag genomen en die laten wegen, waarbij werd geconsta teerd, dat de dieren 190 én 210 kilo zouden hebben gewogen. Bij latere beschouwing begon de Controleur ech V? te twijfelen en liet alsnu de vaarzen op de waag te Schagen nog eens officieel door den waagmeester overwegen en bleek deze wicht 193 en 190 kg te zijn. De Controleur was echter bij deze weging niet persoonlijk aanwezig geweest, hoewel hij in zijn ambtaeedig proces-verbaal wel dien schijn had aangenomen, iets wat hem door den am - tenaar van het Openb. Ministerie zeer kwalijk werd genomen, want, redeneerde mr. Tack, waar moet ik dan het bewijs vandaan halen De Controleur verklaarde voorts door de zoons van den verdachte zeer onaangenaam te Zijn behandeld. Ze hadden gedreigd hem in de sloot te zullen duwén of te gooien, getuige af wa-r zelfs handgemeen geworden en men had zijn boord vernield en hem toegeroepen Als de rijksveldwachter er niet was verzopen we je en al dergelijke liefelijkheden meer Uit het voortgezet verhoor bleek dat K z*ch reeds vroeger bij den heer K. had ver voegd. Hij kon toen geen aanstelling toonen en werd dus geweigerd. Later had hij zich voorzien van een machtiging van den burge meester. Men kan zich dus denken, dat de stemming tusschen de heeren wel wat ge laden was in verband met de uitlatingen van den con- roleur, weid alstoen ook nog eens speciaal gehoord de rijksveldwachter de W. en door hem verklaard, dat deze controleur niet door de heeren K. en Zoonen was geprovoceerd, doch dat hg nog voor er iets van beteekenis was voorgevallen, reeds een bokshouding had aangenomen. Door tijdig in te grijpen, had de W. erger kunnen voorkomen, doch hij achtte het optreden van den controleur absoluut on juist. Hierop werd ook nog gehoord de secretaris der veecentrale, ingenieur D„ die verklaarde, dat de controleur K. kon worden beschouwd als een goed ambtenaar, doch wat agressief in zijn optreden, waarover hem dan ook een bemerking was gemaakt. Hierna was zijn op treden heel wat meer gematigd. De ambtenaar gaf de meening te kennen, dat eenige controle op den controleur niet ongewenscht scheen te zijn. Wat betreft het legitimatiebewijs voor de vaarzen, de veehouders hadden een kaart ont vangen, waarop als datum der sluiting van de aangifte was gesteld 1 November 1934. Later was die termijn weer verkort tot 15 Augustus. Den veehouders was zulks echter niet speciaal medegedeeld, doch men had zich bepaald tot het geven van een persbericht in eenige landbouwbladen en de Staatscourant (die geen boer ooit onder de oogen krijgt). De ambtenaar achtte het ten laste gelégde feit wel strafbaar, hoewel hij zelf zijn stelling niet sterk noemde. Strafbaar was echter de houder van het niet geïdentificeerde vee en als zoodanig kon worden beschouwd de ver dachte, die bedoelde vaarzen had gelogeerd én in pension genomen. Wat de strafmaat betrof, van eenig agres sief optreden van den kant des veehouders was niet gebleken. Integendeel, het stond bij de ambtenaren zelfs wel vast, dat de contro leur agressief en ontactisch waa opgetreden. Zoo als hij zich had aangesteld, kon inder daad niet door den beugel. Het had er veel van, dat hier de controleur zelf onder con trole moest worden gesteld. Voorts becriti- seerde de ambtenaar het onjuiste proces verbaal en vermeende ten slotte, dat een boete van 15 subs. 10 dagen nu voldoende was. Mr. Winkel besprak uitvoerig de moeilijk heden, die de veehouders ondervinden met be trekking der identiteitsbewijzen en liet vooral het licht schijnen op de omstandigheid, dat de veehouders in den waan waren gebracht, dat de aangifte kon plaats hebben tot 1 Novem ber, terwijl op onvoldoende wijze deze datum was vervroegd op 15 Augustus. Pleiter was dan ook van meening, dat de inbeslagname op 25 October onrechtmatig was geweest. Ook stelde pleiter de vraag of de organi satie wel had medegewerkt om het den land bouwers gemakkelijk te maken. Pleiter was ér echter ten stelligste van overtuigd, dat ver dachte alles in het werk had gesteld, om aan zijn verplichtingen te voldoen. De veehouder deed alles, maar de Centrale deed niets. Pleiter achtte hier dan ook geen schuld aan wezig en vermeende, dat ontslag van rechts vervolging zou moeten volgen. Bovendien stond naar de meening van plei ter het gewicht niet vast. Een der vaarskalve ren zou een gewicht hebben van 210 kg en deze vaarzen vallen buiten de aangifte. Pleiter verlangde dus ten aanzien van dat kalf al thans teruggave van dit vaarskalf en ontslag van rechtsvervolging voor den verdachte vee houder. Mr. Tack verzocht den Kantonrechter de zaak te willen aanhouden ten einde een rapport van D. af te wachten met betrekking tot de gedane weging te Schagen. Pleiter achtte deze aanhouding echter onge wenscht en verzette zich daartegen. De Kantonrechter zal op Vrijdag 18 Jan. schriftelijk vonnis wijzen. De heer W. F. G. van E., agent van een bier brouwerij te Schagen, was ook door de veecen trale aan den haak gepikt, omdat hij, hoewel niet erkend, of aangesloten bij de crisisveeor- ganisatie in het bezit was gevonden van 6 niet geïdentificeerde vaarskalveren. Deswege terechtstaande, achtte de heer van E. het telastegelegde onjuist en toonde hij een kaart, waaruit moest blijken, dat hg wel aan gesloten was. Voorts beriep de verdachte zich op de omstandigheden, dat het feit was ge constateerd op 10 September, terwijl de ter mijn van aangifte was 1 Nov. Van eenige ver vroeging was den heer van E. niets bekend. Gevorderd werd 15.boete of 10 dagen en de Kantonrechter zal ook hier op 18 Jan. e.k. schriftelijk vonnis wijzen. c ~^e jaarsmiddagzitting. De bezem, wat (loet men er mee? De bezem wordt gemeenlijk gebezigd om mee te vegen, doch de 63-jarige Heer K. K. te Den Helder gebruikte dit nuttige voorwerp om er de 51-jarige vader van zijn zoon's vrouw J J. C. mee af te rossen, 'n gebeurtenis, die in de Paardestraat plaats greep op 21 Aug. en voor welk feit de Heer K. K. heden terecht stond. De klappen kwamen zoo flink aan, dat de Heer C. zich onder geneeskundige behan deling moest stellen. De Heer K. was zoo vrij de zaak om te keeren en beweerde dat juist C de aanvaller was met een anderen bezem en hij met den hem ten dienste staande bezem den aanval pareerde. Evenmin ais op 2 Aug. konden de partijen heden voor den rechter tot overeenstemming komen. De als corpus delicti geëxposeerde bezem, 'n getuige brak er z'n hals bijna over, werd niet door den verdachte herkend, doch ook C. loochende het eigen domsrecht. Gevorderd werd 20 gulden boete of 10 dagen. Edelachtbare, ik vraag vrijspraak, want ik ben onschuldig, concludeerde de Heer K. K. Echter was de Politierechter een andere mee- ninr toegedaan en veroordeelde tot f 20.— boete of 10 dagen, met teruggave van den bezem en toekenning van f3.— smartgeld, uit te keeren door onzen bezemheid aan den mishandelde. Met een schep er op los geslagen. De Wieringermeerpokler begint ook zoo langzamerhand zich een waardige pte&t» t« vormen »n het strafrechtelijk milieu van het r© ndissement Alkmaar. Zoo verscheen heden dan de 30-jarige grond werker H. G. L. uit Wieringen, die op 18 Oct. in de Wieringermeerpolder een mede-arbeider, C. L., naar aanleiding van een kwestie over een kruiwagen, met een schop op het hoofd had geslagen. De verdachte erkende deze ten lastelegging, doch beweerde vooraf door L bedreigd te zijn. Een andere getuige, J B bevestigde zulks. In verband met deze omstan digheid vordert de officier slechts f 8.boete of 4 dagen. De getuige kreeg 'n schrobbeering alvorens de Politierechter den verdachte vér- oordeelde tot f 8.— boete of 4 dagen. VIII. De morgenuren in de natuur doorgebracht zijn om 't leven der vogels te leren kennen het meest geschikt. In Lente en Zomer zingen ze in die eerste uren van de dag hun mooiste lied en bouwen ook bjjj voorkeur dan hun nest. In Herfst en Winter is om die tijd de trek, het sterkst. De nachttrek wordt nog wat voort gezet en dagvliegers, uitgerust als ze zijn, spoeden zich voort om een flink eind vooruit te komen op de lange weg. Met welk een volharding houden ze de eens ingslagen rich ting. Zonder weifelen, als op 't kompas, snel len ze 't einddoel tegemoet. Slechts als ze grote hindernissen op hun weg ontmoeten, wijken ze af. Voor de meeste is de zee een grens, die ze niet overschrijden, voor die èin- delooze watervlakte schrikken ze terug. Daardoor is de trek op sommige 'plaatsén langs de kust sterk geconcentreerd, o.a. bij dè Duitse bocht, de Waddeneilanden, zelfs enigs zins bij 't IJselmeer. Toch zijn er ook, vooral de spreeuwen, die zich door 't water niet laten ophouden en recht in zee vliegen, om in En geland den winter door te brengen. Van de drijfveren, die de vogels bewegen, weten we zo weinig. Er bestaat zulk een enorm verschil tussen ons en de vogels. Alleen al hun lichaamswarmte, die 42° C. is, is een temperatuur, waarbij wij zouden bezwijken van koorts. Hun ademhaling gaat ongeveer 7 8 maal zo snel, waardoor ook de stofwisse ling zoveel intenser is. Ze zien de werek anders dan wij. Gehoor' en vooral gezieht zijn buitengewoon scherp. Een adelaar, die boven de hoge bergtoppen zweeft, bespiedt z'n prooi in 't dal. Wanneer een lastdier uitgeput aan de zijde van een karavaanweg in de woestijn neerge stort is, verschijnen weldra ais stipjes in de diepblauwe lucht, de gieren; zweven in wijde kringen boven hun slachtoffer, om spoedig met geweldig vleugelgeruis neer te strijken op 't kadaver, dat hun voedsel geeft. Stijgt een vogel een paar km. boven de aarde dan ziet hij ongeveer 150 km. ver en men heeft vogels waargenomen op een hoogte van S A 9 km;hoever zal dan hun blik wel reiken? En dan de snelheid waarmede ze zich door de lucht kunnen voortbewegen. De snelste vlie gers, zooals gierzwaluw en goudplevier, kunnen ongeveer 250 km. per uur afleggen en dit. ge ruime tijd volhouden. Stel u voor, een vogel, die in Canada 's morgens opstijgt en 's avonds, in Brazilië voor 't eerst weer neerstrijkt, een. afstand van ruim 4000 km. Of een gierzwa luw, die in de morgenuren langs onze vaart,$g jaagt en eer de zon ondergaat de Afrikaan-: sche kust bereikt. Niet alle vogels bereiken die snelheid. Spreeuwen halen ongeveer 30 km,, per uur. En kraaien met hun kalme wiekslag- haasten zich nog minder. Een belangrijke groep van trekkers en zwer vers, die we overal in en buiten de stad aan treffen, die ook door hun gedrag sterk de aan dacht trekken, zijn de lijsters. Hun schrille roep sjirpte ons al tegen. We hebben hun ei genaardige wijze van vliegen al opgemakt, waardoor we ze terstond konden onderschei den van andere reizigers. Telkens die snelle vleugeislag afgewisseld met een, oogenblik waarin de vleugels stijf tegen iiet lichaam wer den gedrukt, of ze aldoor vergeten, dat ze de vleugels moeten uitslaan om vooruit te komen en zich dan weer haasten 't verzuim in te ha len. De vogels, die passeerden waren zwart of bruingetint, ook de trektroep was bij alle niet gelijk, maar om ze beter te leren kennen, moe ten we ze bespieden, als ze gedaald zijn om in struik en veld voedsel te zoeken. De meest bekende is wel de merel, diep zwart is zijn verenpak, oranjegeel zijn snavel. Vroeger was de merel een schuwe bosvogel, maar langzamerhand heeft hij zich bij de men sen aangepast, zijn vrees is veranderd in driest heid. Laat men ze rustig hun gang gaan, dan worden ze makker dan spreeuwen of mussen: Vele broeden dan ook tot zeïfs in de tuinen van onze stad. Als ze maar een rustig plekje kunnen vinden in een dichte struik. Had niet een merelpaar dit voorjaar zijn nest gebouwd in de palmenkas bij den heer Heidanus, bloe mist hier ter stede en zelfs onder de togen van het publiek vlogen de ouden door een kleine opening af en aan om hun jongen te voeden. In Lente en zomer horen we vooral 's mor gens en 's avonds zijn zoete fluittonen trillen door het park. Liefst zo hoog mogelijk, op 't uiterste twijgje, op de vorst van het dak, ju belt hij zijn blijdschap uit en doet ons genieten van zjjn heerlijk lied. Toen de zomer ten einde spoedde, vertrok ken onze broedvogels en enkele weken zagen we op onze wandeling tevergeefs uit naar deze luidruchtige, waakse zwartjasjes. Midden September kwamen ze weer, eerst enkele, langzamerhand meer; 't werd zelf» le vendig in de struiken, herhaaldelijk ritselde een merel haastig weg. Snel achtereen weer klonk zijn waarschuwingskreet: tsjok-tsjok,- tsjok, waarmee hij alle vogels op 't gevaar at tent maakte. Tegen de avond klinkt hun tsjieng-tsjieng van alle kanten. Wat zjjn ze druk in de weer. Ijverig werpen ze met hun snavel de afgevallen bladeren naar links en naar rechts. Bladerhopen wei-pen ze uit elkaar; alles wat van hun gading is gaat naar binnen. Op de weiden zien we ze ook aan 't werk: Snel loopen ze een stukjevooruit, blijven dan plotseling staan, kop schuingericht, springen naar voren, boren de snavel in de grond en trekkenDe worm geeft zich zo gauw niet gewonnen. Met zijn borstharen tracht hij zich in zijn gang vast te klemmen Onze merels buigen 't bovenlijf achterover, drukken staart omlaag, 't Is een geweldige inspanning, maar ze spelen 't klaar. Wanneer bij droog weer de wormen te diep zich in de bodem terugtrekken, komen de tuin- en huisjesslakken aan de beurt, 't Baat de weekdieren niet, of ze zich ai dieper verbergen in hun kalken schuilplaats; met eenige krach tige slagen wordt het huisje verbrijzeld. Maar ook de bessen en rijpe roze bottels wor den lang niet versmaad. Vooral op de lijster lijsters gevangen werden uitslutend voor kooi- J strikken. Wilgentakken werden tot een drie hoek gebogen, de einden samengebonden en 'r enkele strikken van paardenhaar er aan be vestigd. In 't midden Jokte een trosje helrode lijsterbessen en menige argeloze lijster hing - 's morgens in de strop te bengelen. Gelukkig is dit nu verboden, alleen mogen, naar ik meen in een bepaalde periode nog lijsters gevangen worden uitsluitend voor hool- vogel, en dan niet zonder vergunning, 't Is te hopen, dat ook d&t spoedig tot het verleden mag behoren. Als wé zo op de zwarte lijster letten, mer- ke we al gauw andere vogels, die in grootte en vorm veel op merels gelijken. Op de trek bezoeken n.1. behalve de reeds genoemde me rel, nog een 5-tal soorten ons. De zanglijster, bovenzijde olijfkleurig, onder zijde lichter met kleine, ronde borstvlekken. Een heel fijn siet-siet, is zijn trekroep, die zelfs 'e nachts opgemerkt kan worden. Zijn zang is daarentegen krachtiger. Dit voorjaar konden we bij 't Westplein zijn lied beluisteren, daar hij in de bomen achter de Westerkerk bijna de gehele dag zat te zingen. Evenals de grote lijster is hij een algemene broedvogel, behalve bij Den Helder. Echte herfst- en winterbezoekers zijn de beflijsters, zwarte vogels met witte halve maan Over de borst. Elk jaar kunt ge er enkele waarnemen. Dan de kramsvogels, te herken nen aan hun grijze nek en romp, gedekt door bruine vleugels en bruine staart. Hun lokroep „tjak-tjak," heeft ze hier en daar de naam tjakker bezorgd. En eindelijk de koperwieken. De lichtgele wenkbrauw streep, de roestrode flanken en okselveren zijn goede herkennings tekenen. Bij zacht weer blijven ze buiten op de velden. Begint het te vriezen, dan zoeken ze meer de bewoonde wereld en ontmoeten we ze geregeld in het Julianapark en op de gazons van de aangelegde plekjes in de stad. En als we dan weten, dat deze vogels hoofdzakelijk in de nachtelijke uren tot ons gekomen zijn, dan blikken we in donkere, mistige herfstavonden, vol bewondering op naar de grauwe luchten, waaruit zovele vogelstemmen ons tegenklin- ken. In niet. begrijpen, komen ons de versregels te binnen uit hét gezang van Paul Gérhard': „Die wolken, vogels, winden Wijst spoor en loop en baan." De wetenschap, hoe ook feiten en oorzaken navorsend, zal wëllieht nooit een antwoord op $1 onze vragen omtrent de trek der vogels kun nen geven A. S. Woensdag is zooals gemeld, te Flemington (New-Jersey) het proces begonnen tegen Hauptmann met het kiezen van de jury. De belangstelling was groot. Ongeveer 700 verslaggevers, filmopèra- teurs, telegrafisten en andere personen, die bij de publiciteit betrokken zijn, woonden de Zitting bij. I Op straat verkoopen de straatjongens foto's tan de hoofdpersonen van het proces. De diensters in de café's waren overver moeid, de café's meer dan vol. Verscheiden restaurants hadden geen vol doenden voedselvoorraad en de klanten moes ten de broodjes samen deelen. Leegstaande huizen werden ingericht als slaapplaatsen. Men acht het proces een goede bron van inkomsten voor het stadje, daar het belooft lang te zullen duren. Mevrouw Lindbergh ter terecht zitting. Groote sensatie heeft Donderdag in het proces Hauptmann het binnenkomen van me vrouw Lindbergh gewekt. Zij zag zeer bleek en werd door een vriendin ondersteund. Op weg naar haar plaats ging zij rakelings langs Anna Hauptmann, de vrouw van den be klaagde, die het hoofd afgewend had. Terwijl de ondervraging van de juryleden nog voort duurde, rustte haar blik een wijle op Haupt mann, die even later op zijn beurt in haar richting keek. In strijd met de verwachting, dat er drie dagen mee gemoeid zouden zijn, was de jury weldra compleet zij bestaat uit acht man nen en vier vrouwen en de openbare aan klager, Wientz, kon het woord nemen. In de richting van Hauptmann wijzend, be gon hij met dé woorden: „Wij gaan bewijzen, dat de man, die den moord gepleegd heeft, hier in de zaal zit"; daarna trad hij in de details van de kwestie, waarbij hij een gruw zaam verhaal ophing van de herkenning van bet lijkje in het lijkenhuisje, waarheen het was gebracht. Hauptmann bleef al dien tgd onbewegelijk voor zich uit zitten kijken, mevrouw Lind bergh staarde naar den vloer en de zweet druppels parelden op het voorhoofd van Lind bergh zelf. Hierna nam de verdediger het woord voor het betoog, dat de aanklager de jury tegen den beklaagde had trachten in te nemen. De rechter wees deze klacht echter van de hand. Nadat een getuige een beschrijving had ge geven van het verblijf der Lindbergh s, ver telde mevrouw Lindbergh met bijna fluiste rende stem van haar ervaringen op den dag van den diefstal van 't kind. Onder het ver haal vulden zich haar oogen met tranen bij de herinnering aan die oogenblikken. Haar man kon een nerveuze beweging niet onder drukken. Mevrouw Lindbergh identificeerde de foto's en de kleederen van het kind. Gedurende haar getuigenis, welke 45 minuten in beslag nam, gaf Hauptmann teekenen van geagiteerdheid. Doodstraf geeischt tegen Hauptmann. Indrukken van den eersten procesdag. Vingerafdrukken op de ladder niet van Hauptmann afkomstig. Nadat de laatste formaliteiten van de samenstelling der jury vervuld waren, stond de procureur-generaal op or zijn requisitoir te houden dat culmineerde in het slot waarbij hij de doodstraf eischte ■voor Brunc Richard Hauptmann. Na het requisitoir var, Wilentz stond de ad vocaat van Hauptmann op en vroeg, dat ver klaard zou worden, dat een vormfout in het proces was gemaakt, omdat «le procureur-ge- j bessen zijn ze verzot. Vroeger werden veélneraal harf getracht de jury te beïnvloe<len tegen oen beschuldigde De rechte: weigerde toe te stemmen ir, dezen cisch Aan de Bngelsche bladen zijn nog de vol gende bijzonderheden ontleend omtrent den eersten dag van het proces tegen Bruno Hauptmann. Lindbergh trad bijna te gebjker- tijd met den verdachte binnen, wierp een lan gen doordringenden blik op hem en ging daar na kalm zitten op vier passen afstand van de bank der verdachten. Hauptmann werd toen hij plaats nam slechts door één hand toegewuifd, n.1. door die van zijn vrouw. De staat New Jersey heeft 123 getuigen al leen uit den staat New York gedagvaard De eersten zijn reeds onder bewaking van 15 de tectives te Flemington gearriveerd. De huis vesting dezer mensehen kost dé stad 5000 dol lar per week. Op verzoek van Lindbergh werd Betty Gow het Schotsche kindermeisje, nogmaals door een ambtenaar van justitie gehoord, ten einde in bijzonderheden na te gaan hetgeen zij reeds vroeger heeft gezegd. Hauptmann's verdedi ging is gebaseerd op alibi's. De vingerdrukken op den ladder niet van Hauptmann. De voornaamste sensatie in de moordzaak werd evenwel gewekt door iets wat buiten de rechtszaal geschiedde. Dr. Hudson, de deskundige, die het bestaan van meer dan 500 vingerindrukken had ge constateerd op de ladder, die na de ontvoering bij Lindbergh's villa werd gevonden, heeft aan New Yörksche journalisten medegedeeld, dat bij het onderzoek der vingerafdrukken „naar hij vernam" niet was gebleken, dat zij konden worden beschouwd als afkomstig van Haupt mann. De aanklacht. In de aanklacht, die in het proces tegen Hauptmann uitgesproken is, wordt gezegd, dat Hauptmann op 1 Maart 1932 na herhaal de vërkenning van het terrein met een zelf vervaardigde ladder ingebroken is in de op de eerste verdieping gelegen kinderkamer en het kind van Lindbergh geroofd heeft. De ladder was toen bij het weer afdalen onder den zwa- reri last gebroken. Daarbij is het kind door vallen gedood. Hauptmann heeft de ladder en het kind meegenomen. Op een afstand van 50 m heeft hij de ladder achtergelaten. Het doode kind is door hem op een afstand van 1600 m begraven, nadat hij het ontkleed had. De kleedingstukken heeft Hauptmann ge bruikt voor het. afpersen van het losgeld. Verklaring van kolonel Lindbergh. Kolonel Lindbergh verklaarde den avond, dat de ontvoering plaats vond, om vijf minu ten voor half tien té zijn thuisgekomen. Hij schetste de gebeurtenissen, die zich hadden afgespeeld voor tien uur, het oogenblik, dat de ontvoering werd ontdekt. Hij verklaarde geraas te hebben gehoord. Hij kreeg daarbij den indruk, dat een ladder kon zijn omge vallen of gebroken. Vervolgens vertelde Lindbergh, dat hij een brief om losgeld had ontvangen en deed hij eenige mededeelingen inzake de onderhande lingen, welke hieromtrent waren gevoerd. Lindbergh verklaarde voorts nog, dat hij direct de politie van de ontvoering in kennis had gesteld, een geweer had genomen en den donkeren straatweg was opgerend. Hij trof evenwel niemand aan. Na de aankomst der politie vond hij een ladder bij het venster van de kinderkamer. Voorts sprak de kolonel van éen tweeden losgeldbrief, welken hij per post had ontvangen. Het gerucht loopt, dat Lindbergh brieven heeft ontvangen, waarin zijn leven bedreigd wordt. De politie zal Lindbergh een speciale bewaking toestaan. Lindbergli herkent de stem van Hauptmann. Lindbergh heeft gisteren nog nadere mede deelingen gedaan over de mannelijke voet sporen, welke hij onder het venster van de klaarde hij, dat de stem van Hauptmann de- kamer van het kind had gezien. Verder verklaarde hij, dat de stem van Hauptmann dezelfde was, die hij bij de betaling van het losgeld op het kerkhof te Bronx had gehoord. Lindbergh is gisteren ook nog ondervraagd door Reilly, Hauptmann's advocaat, die op een gegeven oogenblik sensatie verwekte door er op te zinspelen, dat Lindbergh zelf zijn kind wel eens ontvoerd zou kunnen hebben. Reilly heeft hierop geantwoord, dat het voor Reilly heeft .gezegd het bewijs te zullen leveren, dat aan de ontvoering 5 personen hebben deelgenomen, hun namen kunnen ech ter eerst in het verdere verloop van de be handeling worden bekend gemaakt. Verder zal het bewijs worden geleverd, dat het kind uit zijn slaapkamer langs een trap naar be neden en door een deur naar buiten zou zijn gebracht en niet door het venster en langs een ladder, zooals in de aanklacht wordt be weerd. Lindbergh heeft hierop geantwoord, dat het voor een ieder onmogelijk was de trap af te dalen met zijn kind en de gang over te steken zonder zijn aandacht te trekken. ALKMAAR, 4 Jan. Graanmarkt. Aangevoerd 480 hl als: 31 hl voertarwe 24.85; 149 hl gerst 5.75—5.90; gerst chev. 66.40; 145 hl haver 5.75 7.10; 9 hl boonen, w.o.: paarde 6, bruine 1213, citroen 1215, duiven 8.75 en witte boonen 720; 20 hl kanariezaad 7; tuinboonen 7; 126 hl erwten, w.o.: kleine groene 8.2510.10, groote groene 1116, grauwe 1624 en vale erwten 15, alles per 100 kg. Handel goed. ALKMAAR, 4 Jan. Kaasmarkt. Aangevoerd 40 stapels, wegen de 68,000 kg. Fabriekskaas: kleine 17.50 en 1 stapel middelbare, waaivan de prijs niet ge noteerd. Alles met rijksmerk. Handel matig. BROEK OP LANGENDIJK, 4 Jan. 38,000 kg roode kool 1.202.60, doorschot 1—2; 45,000 kg gele kool 1—1.30; 22,000 kg Deensche witte kool 0.701.10; 14,000 kg ujen: gele 2.102.60, grove 2.60—2.80, drie lingen 1.501.70; 2000 kg peen 0.70—1; 1825 kg bieten 11.80, alles per 100 kg en 235 stuks bloemkool: reuzen le s. 8.109.60 en 2e s. 1.701.90 per 100 stuks. HELDERSCHE EIERVEILING. 3 Jan. Aangevoerd 26,147 kippeneieren: 48—51 kg f 2x0 2.t0, 52—54 kg 2.70—3.00, 55—57 kg 2.70—3.10, 58—60 kg 3.00—3.60, 61—63 g 3.60—3.70, 64—70 kg 3.804.20; 410 eendeneieren 2.00—2.40. Alles per 100 st. NOORDSCHARWOUDE, 4 Jan. Uien 2.302.60, drielingen 1.501.60, grov» J 2.80. gele nep 2; peen 1 0 90; roode kool 1.202 60, Klem div. eeerteD j 11.80J gele kool 11.30, idem «hv soorten ƒ1; Deensche witte 0.70—0 80 idem div. soorten 0.80, alles per 100 kg. HR. MS. „PIET HEIN" EN „EV ERTSEN". Hr. Ms tporedobootjagers „Piet Hein" en „Evertsen", onder bevel vna de kapitein- lpitenants ter zee G. J. Verwijnen en P. Koenraad, zijn Donderdag te Colombo aange boden en weder van daar vertrokken. Overgeplaatst van de Marinekazerne „Oed- jong" (rol) naar het Dep der Marine, de Kap.-luit ter zee J. W. G. van Hengel. Luitenant ter zee 2e kl. P J. van den Burgh, wien vergund is uit Oost-lndië te repatrieeren, zal 23 Januari met het sv Johan de Witt van Tandjong-Priok vertrek ken. Officieren van den marmestoornvaaituienst 2e kl. D. P. de Boer en J. W. van Wingerden zijn aangewezen voor den «lienst in Oost- lndië en zullen 30 Januari met het m.s. Chr. Huygens van Amsterdam derwaarts ver trekken. Officier van gezondheid ie kl. M. Kuperu» is overegplaatst van Hr. Ms. pantserschip Hertog Hendrik naar het wachtschip te Wil- lemmsoord. Luit, ter zee le kl. M Schoo, zoomede off. van adm. le kl. L. A. van Houte, aan wie ver gund is uit Oost-lndië te repatrieeren, zullen 23 Januari met het stoomschip Johan de Wit van Tandjong-Priok vertrekken. Luit. ter zee 2e kl. J. H. Gerjs, onlangs uit Oost-lndië hier te lande teruggekeerd, is ter beschikking gesteld. Luit, ter zee 2e kl. M. J. M. Gorter is aan gewezen voor den dienst in Oost-lndië en zal 30 Januari aan boord van het motorschip Chr. Huygens van Amsterdam derwaarts vertrek ken. Off. van gez. le kl. der zeemacht P S. Wal- ma van der Molen is overgeplaatst van het Wachtschip te Willemsoord aan boord van Hr, Ms. pantserschip Hertog Hendrik te Nieuwe- diep. Bevordering. Met ingang van 1 December 1934: Kwartiermeesters J. J. v. d. Werken en D. T. Hoogvorst >.ot bootsman. M trozen le kl. J. A. van Tol, S. H. C. Dron- kers, M. Glimmerveen, A v. Scherpenzeel, J. A. Geense tot kwartiermeester. Monteurs le kl. H. B. L. J. Gerritsen en S. P. Sparenberg tot korporaal-monteur. Met ingag van 9 December .934: Serg.-vliegtuigmr. E. Westerveld tot ma- joor-vliegtuigmr. Korp.-vliegtuigmr. W. J. de Boer tot serg.- vliegtul jmr. Met ingang van 26 December 1934: Korp.-telegrafist A. van Tour tot serg,- telegrafist. Met ingang van 27 December 1934: Korp.-kok H. Hulmer tot serg.-kok. Met ingang van 1 Januari 1935: Stoker le kl. W. H. Ankringa tot stoker olieman. Matroos 2e kl. A. Prins tot matroos le kl. Met ontslag uit den zeedienst. i 5 Jan. '35: stoker le kl. L. Leffers. 14 Jan. '35: marinier 3e kl. H. J. Zee. 23 Jan. '35: marinier 2e kl. J. van Leersum. 1 Maart '35: tamboer 2e kl. P. H. Hufkens. De sergeant der mariniers T. C. Karstanja is aangewezen voor uitzending naar W.I. op 24 Januari 1935 per s.s. „Simon Bolivar". Ondersta,ade schepelingen zijn 2ö December 1934 per m.s. „Johan van Oldenbarnevelt" ia Nederland teruggekeerd: Opper-ziekenverpleger R. Vos, majoor-schrij ver J. C. Vermeulen, majoor-schrijver D. A. Scharn, serg.-vliegtuigmr. (M) J. Kruidenier, Korp.-vliegtuigmr. (M) M. T. J. van Vorselen, viletgtuigmr. (M) le kl. J. G. van Aggelen, matroos le kl. J. Cornelissen. Overplaatsingen. Serg.-schrijver G. J. A. Lemmens, 11 Jan. '35 van de Marinekazerne te Willemsoord naar het bureau van den Intendant der Zeemacht te Willemsoord. Serg.-schrijver P. Wever 9 Jan. '35 van het bureau van den Chef Staf der zeemacht ta Willemsoord naar de Marinekazerne te Wil lemsoord. Hr. Ms. torpedobootjagers Piet Hein en Evertsen, op reis naar Oost-lndië, zullen 16 Januari te Soerabaja aankomen, alwaar zij worden gestationneerd. Off. van gez. 2e kl. der zeemacht E. A. Hasselbach, zoomede off.-vlieger 2e kl. E. Bak ker, aan wie vergund is uit Oost-lndië terug te keeren, zullen 23 Januari met het stoom schip Johan de Witt van Tandjong Priok naar Nederland vertrekken. Off. van adm. 2e kl. C. P. van den Berg, on langs uit Oost-Ir.dië gerepatrieerd, wordt 14 dezer geplaatst aan boord van het Wachtschip te Willemsoord. Mijnheer de Redacteur, Mogen we nog eens van uw gastvrijheid gebruik maken door een paar regels te plaat sen Wie van de lezers wil ons even helpen aan een kinderwagen, daar de moeder met haar kindje van een paar maanden naar den dokter i»oet en zij nog niet zoo sterk is steeds haar kindje te dragen. Bij voorbaat dank! A. GOIJJER, Californiestraat 71, J. BOS, Polderweg 25. Red. Held. Crt. M. de R. Beleefd verzoek ik U ondervolgende in uw blad te willen opnemen, naar aanleiding van een antwoord, ontvangen van het Bestuur der Gymnastiek- en Exercitievereeniging „Pro Patria", nadat ik bij bovengenoemde mijn zoontje als adsp. lid had willen laten inschrij ven. Het schrijven was van den volgenden in houd: „Daar het bjj onze vereeniging stelregel ié, geen kinderen aan te nemen, waarvan de vader beneden den rang van onderofficier is, spijt het ons U te moeten mededeelen, dat wt) uw zoontje niet als adsp. lid kunnen inschrij ven." Ik zou bovengenoemd bestuur beleefd wil len verzoeken mjj kenbaar té maken wat precies de motieven tot zulk een stelregel zijn en waar in dit geval «le grens getrokken

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 11