POPULAIR BIJVOEGSEL VAN DE HELDERSCHE COURANT JANUARI ZATERDAG 1935 AUTEURSRECHTEN VOORBEHOUDEN DE MOORDZAAK-UAUPTMANN Opzienbarende onthullingen-van den verdediger Riley. i CORRUPTIE BIJ DE AMERIKAANSCHE POLITIE? Het einde van het rijkste Duitsche Vorstenhuis Het huis Mecklenburjr. Strelitz - - in mannelijke linie - uitgestorven. POPULAIRE RUBRIEK Chu Chin C how door WILLEM BAKKER dooi' W. van Baaren.. Wanneer men de geschiedenis van den roof en moord van Lindbergh's baby be schouwt, mag men niet nalaten de mate- looze persoonsvereering in aanmerking te nemen, waarvan Amerika's nationale held, Charles Lindbergh, ook thans nog het voorwerp is. De kleinste kleinigheden uit 2ijn particuliere leven kunnen aanspraak maken op de onverdeelde belangstelling van het Amerikaansche publiek. En 200 is het dan ook begrijpelijk, dat de roof van het 19 maanden oude kind, dat nog ziek was bovendien, zulk een ontzaglijken schok en ontsteltenis in Ame rika heeft teweeggebracht. De algemeens opwinding steeg bijna tot in -het waanzin nige, toen half Mei het ljjk van het kihd gevonden werd. Aller verontwaardiging keerde zich tegen detectives en politie, die er niet in geslaagd waren ook maar eenig licht te brengen in deze duisteren zaak. Inderdaad heeft de Amerikaansche politie in deze heele aangelegenheid zich niet van haar beste zijde doen kennen. Ondanks de herhaalde verzekeringen, dat het ontvoer de kind terecht zou komen, werd er niets bereikt. Toen ten slotte het lijk van het kind niet eens ver van de ouderlijke wo ning af werd gevonden was het voor iedereen duidelijk, dat de door de politie gevolgde methoden van .nasporing geer ig worden geweest,, stematisch onderzoek in de omgeving van het huis, dat door de politie breed genoeg was opgezet, had men het lijk al veel eer der dan na drie maanden moeten vinden. Op deze eerste blamage -der politie volg de spoedig een tweede. Nu vaststond, dat het kind vermoord was, begon het zoeken naar de ontvoerders. Daar de ontvoerders Lindbergh nog geld hadden afgeperst, toen zijn kind reeds dood was, stelde de politie de theorie op, dat de misdadigers 2ich van het kind hebben ontdaan, toen zij bemerkten, dat zij de politie niet meer konden ontkomen. Door spot en hoon, die de Amerikaansche politie zich al op den hals gehaald had, was het voor haar een eereZaak geworden, deze misdaad op te helderen. Bij het verdere onderzoek ging men uit de bankbiljetten, die Lindbergh aan een onbekenden man al9 losgeld had laten uitbetalen. De nummers van deze (het waren 50.000 in biljetten van? 100 en 1000) waren genoteerd, zoodat het er nu om ging, in het oog houden, waar een dezer blijetten het eerst zou opduiken. Dit gelukte half September van dit jaar, toen een vraéhtautóhouder te New-York, die een aantal der bewuste biljette in be taling had gegeven,kon worden gearre steerd. Bij een huiszoeking werd $13.750 gevonden, afkomstig van het door Lind bergh betaalde losgeld. De gearresteerde Hauptmann ontkende in eenige verband te staan met deze zaak. Politie en justitie^ zoowel als het publiek waren echter -lgemeen van het tegendeel overtuigd, zoodat Hauptmann dan ook. in voorarrest bleef, doch van het onderzoek werd weinig 'bekend. Nu is Kef Amerikaansche' - publiek op nieuw, in beroering gebracht door een be roep van Hauptmann's verdediger, Eduard Riley, po President Roosevelt. Riley dringt erop aan, dat drie politiebeambten, die het voorloópig onderzoek tegen Hauptmann geleid hebben, bij het verdere onderzoek als getuige zullen Worden -gehoord. Riley verklaart n.i., dat de aanklacht 'Wegens moord tegen Hauptmann niet kan worden gehandhaafd, als deze getuigen worden ge hoord, daar hun uit het voorloopig onder zoek Zou zijn gebleken, dat er meer dan één persoon bij den moord betrokken moet zijn. Men kan hier terecht de vraag stel- „Dat is nou toch wel de armzaligste actrice, die ik ooit zag-" „Mijnbeer, dat is mijn vrouw!" „Ahemwat ik eigenlijk cedoel is, dat dit een voortrefefiijke actrice is, die hier optreedt in een' abominabel stuk. Ik ben benieuwd wie de schrijver is." „Dat ben ik." len,- waarom de President gemoeid moet worden in een aangelegenheid;- die bij de afwikkeling van een strafproces thuis hoort.- Ook hierover geeft Riley een ver klaring. Hij beweert- n-.l,, dat -inv-loedrijke- kringen van New-York er belang bij heb ben, de juiste toedracht te verdoezelen. In verband hiermede heeft 'de staat New- Jersey onlangs een. wet uitgevaardigd, volgens welke slechts getuigen kunnen worden gedagvaard, die pp minder dan 1600 K.M. afstand van Flemihgton, de plaats der terechtzitting, wónen. Na. hét aanne men van deze wet zijn echter de-drie poli tiebeambten in kwestie naar San Antbnio en Saltlake City overgeplaatst,, welke plaatsen ver buiten de 1600 KM, grens liggen. Roosevelt zou nu. van Zijn' volmacht als President gebruik moeten maken, om de drie beambten, ondanks deze. wet. toch te doen dagvaarden. Het is nu maar de vraag of het 'hier gaat om een handige zet van den verdedi ger, die zijn cliënt tot eiken prijs ivoor de electrische stoel wil bewaren, of dat zijn voorstelling van. zaken op feiten berust, Mocht het laatste het geval zijn, dan zou de politie daarmede de blaam op zich heb ben geworpen, niet alleeij van onbekwaam doch door corrupt te zijn. Eén ding. schijnt Riley toch reeds gelukt te-zijn,- namelfjk de theorie dat: Hauptmann de eenige moordenaar is, te logenstraffen'. Wie wéét,, hoeveel verrassingen 'en yoor de Ameri kaansche politie wellicht pijnlijke onthul lingen er in deze onverkwikkelijke zaak nog te wachten staan. -' - De op 17 December overleden Hertog Michael was de laatste mannelijke telg van het vorstenhuis MecklenburgStrelitz. Het huis MecklenburgStrelitz, eertijds het rijkste onder de Duitsche vorstenhui zen, is door zijn dood uitgestorven. Van het Huis-Schwerin bestaat thans nog slechts de tak MecklenburgSchwerin. In het jaar 1170 werd de toenmalige Heer van Schwerin tot Rijksvorst verhe ven en in 1179 nam hjj den titel van Her tog van Mecklenburg aan. De strijd om de macht, die in de Middel-eeuwen tus- schen verschillende dynastieën onderling werd gevoerd, verliep van het land Mecklenburg met steeds wisselenden uit slag; gedurende den 30-jarigen oorlog was Wallenstein er tijdelijk Hertog. Tot het begin van de 18deeeuw bleef het Huis van Mecklenburg onverdeeld. Doch in 1701 splitste een kleinzoon en een zoon van Hertog Adolf Friedrich I bij het Verdrag van Hamburg de bezittingen van het Hertogdom In de lijn Mecklenbug Strelitz en MecklenburgSchwerin. Uit het huis MecklenburgStrelitz koos de Pruisische Koning Friedrich Wilhelm III zich zijn gemalin, Koningin Louise. De laatste generatie van het Vorsten huis heeft veel leed moeten doormaken» Het lot, dat de kinderen van den Groot hertog Adolf Friedrich V .van Mecklen burgStrelitz niet gunstig gezind was, heeft de wereld in dèn vóór- en na-oorlogs tijd druk bezig gehouden. Vier kinderen werden geboren uit het in het begin zoo gelukkige huwelijk van Adolf Friedrich V en Elisabeth von Dessau: de troonopvolger Adolf Friedrich, een tweede zoon Borodln en twee dochters Marie en Jutta. alle kinderen waren van buitengemeene schoon heid. Doch spoedig trof hen het .noodlot. De bejaarde Groothertog vervreemde meer eii meer door zijn verhouding met de tooneel- speelster Urbas, van zijn gemalin, en in het begin van deze eeuw werd de diep be proefde hertogin voor het eerst teleurge steld in haar kinderen. Een schandaal door de verhoudingen,' dié de beide' minder jarige hertoginnen met den kamerdienaar hielden, kon men nauwelijks verdoezelen. In hét jaar 1908 stierf de tweede zoon Borodin, plotseling, en het is nooit be kend geworden waaraan hij stierf; Nóg was daar de jonge hertog Adolf Fried rich, van wien men hboge verwachtingen koes terde. Hij was uitverkoren om'den schoon zoon van den keizer te worden. In l9ll kwamen de keizer éh de kèizèriü naar -Mecklenburg-—Strelitz: -alles -was- -voorbe reid 'Vóór de verloving, toen de jonge Adoïf Friedrich zrjn toestemming introk. Als overste van het eerste Garöe- Ulanen-regiment, maakt Adolf Friedrich, die ondertusschen zijn vader had opge volgd, den oorlog mee. In Februari 1918 pleegde hij gedurende een jacht om een ongelukkige liefde heet het zelf moord. De laatste mannelijke familielid was hertog Carl Michael, een neef van den laatsten Groothertog. Daar hij den oorlog aan de zijde van Rusland mee maakte, zag hij van den troon af, trok zich echter later toch op het slot Remplin in Mecklenburg terug, waar hij nu gestor- ver is. Wat zou je vrouw zeggen als je een wagen kocht? Kijk uit, Jan! Let op de stopborden! Pas op! Rij niet tegen dién vrachtwagen ,op! Waarom gebruik je je oogen niet! JIJ leert het nooit! en nog een heeleboel meer Er is geen enkele reden om het huwe lijk langer uit te stellen, zei Bertrand en keek zijn meisje aan door z'n glinsterende lorgnetglazen. Laten we nu alles in orde brengenje zult hulp genoeg hebben aan mijn moederennu we eenmaal een huis hebbenen een aardig huis... Het treft, dat er voor moeder zulke goeie kamers zijn. Meta zweeg. Ze krabbelde werktuigelijk letters op een stuk papier met een potlood en haar gezicht stond zoo ernstig-naden- kend als men niet verwachten zou van een aanstaand bruidje. Dat is dus afgesproken, zei Bertrand. Meta knikte en stond op. Tot ziens Hij kuste haar vluchtig op een Wang en zij verliet z'n kantoor en wandelde naar huis. Het was een zoele najaarsdag, ginds we ken wachtte men op de kille winden, re gens en gure dagen van den herf3t en wat men kreeg waren zonnige dagen, waarin iate rozen bloeiden en chrysanten, dagen die deden droomen van lente inpiaats van den komenden winter. Meta óók. droomde van lente, vaag en melancholiek. Lente...... jong geluk wat heerlijke dwaasheid...... Ze stond stil voor een winkel, waarvan een spiegel in de étalage haar beeld weer kaatste. Daar stond ze: tenger en fijn, niet mooi, maar aantrekkelijk én jóngHet leek vreemd, dat de liefde niet komen wilde juist tot haar......; Of misschien bestond de liefde wel heelemaal niet! Misschien was al les wel droomerjj'. en boekendwaasheid...... Meta had gedroomd, tot aan haar vflf- en-twintigste jaar. Toen had Bertrand haar ten huwelijk gevraagd. Bertrand was acht- en-dertig. keurig, welgesteld, m alle op zichten een modeltype voor echtgenoot. Meta had geen enkele grondige reden kun nen bedenken om Hem af te zeggen, of het moest zijn, dat Bertrands koel gezicht met de flonkerende lorgnet nooit eenige trilling van ontroering of verlangen in haar wekte. Maar dat waren bakvischdwaasheden. Ber trand was goed en respectabel, en met hem zou zé een tehuis hebben, iemand om voor te zorgen iemand dié-haar nóödig ha Meta was het moe, een onbeduidend ra dertje te zijn aan de machine van een kan toor, was het moe. öp «amers te wonen en de praatje# van hospita'* te moeten wachten. Ze verlangde naar een eigen home, naar iemand om l'ef voor te z\jn...... Toch terwijl ze liep te denken aan de spoedige vervülling vah haar wensch was er geen vreugde in haat- Ze riep het ee op van het huls. dat ze gevonden hadden. Of eigenlijk ldl- Zy had een andere keus gedaan...... maar hij was absoluut voor dit huis geweest. Dat zijn moeder zou komen inwonen, was eigenlijk een onverwacht nieuws. Bertrands móéder had het Zelfde onbewogen gezicht, dezelfde onverstoor bare respectabiliteit...... Meta voelde een vagen angst voor de komende dingen. Maar toen ze thuis kwam werden haar gedachten op iets anders geleid. Haar hos pita stevende uit de keuken, zoodra ze, de lichte voetstappen in de gang hoorde en begon dadelijk: Juffrouw, honde, dat ken nietik heb u altijd gezegd: geen honde of katte. Meta staarde haar aan. Zij verdacht de dikke dame een' oogénblik van alcoholisme. Voor die hond zei de hospita op een toon. U mot er dadelijk een thuis voor Z0@k6< Waarvoor? informeerde Meta. Voor die hond. zei de hospita op een toon, alsof het een zeeleeuw goW Welke hond? Op uw kamervanmorgen ange- komme, zei de juffrouw. Meta ging haar kamer binnen. Daar stond op tafel, een mandje en uit dat mandje staken twee zwarte oortjes Meta opende het mandje en nam den hond er uit. Het monster was zoo groot als een vuist, maar kwispelde £$l en Meta s eenzaam hart opende zich onmiddellijk en wagenwijd. O, wat een dot. wat een achat... Dat is zeker van mijn -nichtje Fr&neine. Ze weet hoe dol ik ben op hondenmaar ze heeft er natuurlijk niet aan gedacht dat ik op kamers woon Meta wierp een smeekende blik op de dikke hospita maar deze schudde beslist het hoofd. Als 'k' het u toesta... dan is 't end er van weg, zei ze. Ik zal u een weekie late.-s maar dan moet de hond weg. Meta zuchtte Dien avond zat ze met haar hond op de schoot en doopte hem Chu- Chin-Chow, omdat hij scheeve oogjes had, en vertelde hem een hoop van zichzelf en was wanhopig over de aanstaande schei ding, totdat haar iets inviel. Den volgenden dag kwam ze met onge wone levendigheid het kantoor van Ber trand binnenloopen. Bertzei ze, alleen in een heel opgewekte stemming kwam ze er toe, dit verkleinnaampje tegen den vaardigen Bertrand te gebruiken Bert, ik heb een klem hondje gestuurd gekregen van Fran- cine en mag het niet op m'n kamer houden. Jij woont toch bij je moeder... neem het zoolang, tot we getrouwd zijn. Bertrandi trok zijn wenkbrauwen op bo ven de fonkelende lorgnet. Hoe kom Je er aan, zei hij vaderlijk- ontdaan. Een hond! Moeder houdt heele maal niet van honden... ik trouwens ook niet Meta's gezichtje verduisterde. Maar... het is zoo'n schat. Toe, om my plezier te doen we trouwen toch gauw en... Maar lieve kind. denk je dan dat ik

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 13