Amsterdamsche Brieven. Marine-brieven uit indië T JUTTERTJE ZATERDAG 5 JANUARI 1935 PAG- 5 Venus komt langzamerhand uit de avond schemering te voorschijn en wordt aan het einde van de maand wellicht aan den avond hemel zichtbaar. Op 26 Jan. 's avonds en 31 Jan. 's avonds staat Mercurius 0°6, resp. 1*8 ten noorden van Venus. Mars beweegt zich rechtloopend in de Maagd. Begin Januari komt de planeet on geveer te middernacht op, einde Januari ongeveer llu 's avonds. De helderheid neemt toe van lmO tot 0m4. Begin Januari staat Mars niet ver van de ster der derde grootte: gamma Virginis. Jupiter beweegt zich rechtloopend in de Weegschaal. Begin Januari komt de pla neet om ongeveer half vier des morgens op, einde Januari cm ongeveer 2 uur 's nachts. Saturnus verdwijn»- langzamerhand in r,3 avondschemering. Begin Januari gaat de planeet om ongeveer half acht 's avonds oifder, einde Januari reeds om 6 uur. De planeet beweegt zich rechtloopend van den Steenbok naar den Waterman. Het Zodiacale Licht is nog niet geschikt voor de waarneming. Sterrenbeelden. Bo.ven het Zuiden, op het verlengde van de ljjn, die door de sterren van den grooten gordel van Orion gevormd- wordt, prijkt Sirius (schijnbare grootte —lm6; spectrum Ao)„ de helderste ster van den geheelen hemel en de kenmerkende ster van het sterrenbeeld de Groote Hond (Canis Major). Haar parallax bedraagt 0"36 (haar afstand dus 9 lichtjaren). Iets ten zuiden van het verlengde van de verbindingslijn van gamma en alpha Orionis (Bellatrix en Beteldjuza) staat Procyon (schijnbare grootte 0m5; spectrum Ao; paralaxe 0"30; afstand 11 lichtjaren), de helderste ster van den Klei nen Hond (Canis Minor). Sirius en Procyon zijn beide physische dubbelsterren met zeer zwakke begeleid sters (grootten resp. 7m en 13m). Dé pé riode van het Siriusstelsel is 50 jaren, die van het Procyonstelsel is 39 jaar. De Groote Hond bevat de open sterrenhoop M41, die reeds voor het bloote oog als een ijl, wazig vlekje zichtbaar is en een afstand van 1300 lichtjaren heeft. De Eenhoorn (Monoceros) bevat twee heldere open sterrenhoopen: N.G.C. 2244 en M50, die respectievelijk de afstanden 4000 en 2700 lichtjaren hebben. Tusschen den Leeuw en de Tweelingen staat het kleine sterrenbeeld Kreeft (Can- cer). Zêta Cancri is een interesasnte dub belster. Beide componenten wentelen om haar gemeenschappelijk zwaarteput in 58 jaren. De halve groote as der schijnbare relatieve baan bedraagt 0"87. Op 5"5 af stand staat zêta C, die physische met zêta A én zêta B verbonden is en door onregel matigheden in haar beweging aantoont een begeleidster, zêta D te bezitten. Deze vierde componente van het veelvoudige stelsel zêta Cuucri, is tot. nu toe onzichtbaar. Zêta C en zêta D wentelen in 17 jaren om elkaar. Het feit, dat men weet welfeen.omlooptijd 2 sterren om elkander hebben, terwijl een der componenten toch onzichtbaar is, vormt een interessant astronomisch vraagstuk, waarop wij hier niet kunnen 'ngaan. De Kreeft bevat twee mooie sterrenhoopen: M44, Praesepe of de Krib, die zich aan ons oog voordoet als een lichtend wolkje (af stand 450 lichtjaren) en M67, met een af stand van 2400 lichtjaren. Copyright Redactie „Kemel en Dampkring" en „De Jutter" De Nieuwjaarswensch. Met de Nieuwjaarswensch, door Tho- masvaer, tijdens de viering van de Brui loft van Kloris en Roosje op de planken van het „Leidsche plein" uitgesproken, ten overstaan van een zaal vol hoofdstee delijke notabelen, öirdër"wiê diverse stads bestuurders, zijn we dan het jaar 1935 in- gezeild. Veel auteurs hebben in den ioop der jaren reeds hun krachten op deze tra ditioneele wensch beproefd. Dit keer was j de taak aan Barbarossa ten deel gevallen, die, .'het: dient gezegd, met deze rijmelarij niet "opleefde; tot zijn, als S.O.S.-schró'ver en criticus verdiende reputatie van pun tigheid.' Wat'„esprit" betreft kwam zijn „wensch" zeker niet uit boven vroegere „wenschen" als b.v. die van den, zoojuist geridderden Speenhoff, Rido of Hunsche. Wèl waren er enkele geslaagde „poin tes" in, die dan ook niet nalieten een in stemmend applaus '.aan het min of meer feestelijk gestemde publiek te ontlokken. Zoo kregen b.v. de Amsterdamsche Zomer spelen, een gebeurtenis die vrijwel on gemerkt aan-het: groote publiek voorbij ging, de volgende steek: De zomerfeesten, jongen wat een prét, Van verveling lag menigeen om tien uur in bed en werd ,Den Haag", naar aanleiding van de voogdij pogingen van de Regeering, in een woord tot onzen Burgemeester, de volgende „lik uit de pan" toegediend: Blijf baas op 't Koggeschip, houdt vast aan ons devies, Regeeren doen w'ons zelf, en niet een Haagsch commies... Al stak de Wensch, naar behoort, de Amsterdammers tenslotte een flink hart onder den riem, al werden-Zij terecht; op- gewékt: niet te „versagen", toch kon het moeilijk anders of mihéur-accóördën wér den hier en daar aangeslagen. Zoo leverde Thomasvaer o.a., naar aanleiding van de gehouden Zesdaagsche het volgende com mentaar: Het eenige dat nog in Amsterdam tiert, Is de sport, die er vele triomfen viert... Nieuwjaarsrede in de Kamer van Koophandel. Naast de traditioneele Nieuwjaars wensch op de planken, die dan de „luim vertegenwoordigt, krijgen we op een der eerste dagen van het jaar ook steeds de traditioneele Nieuwjaarsrede van den voor zitter van onze Kamer van Koophandel, die in deze „ernst" representeert. De te genwoordige Voorzitter, de heer Gottf. H. Crone, die in dezelfde vergadering van de Kamer met algemeene stemmen als leider herkozen werd, sprak ook voor een groot deel nog in een mineurtoon, al ging hij niet zóó ver als de bruiloft-rymeiaar, die geljjk men gezien heeft, in den bloei der .sport nog het eenige lichtpunt ontdekte. Hü drong, voor wat Amsterdam betreft, aan op verlaging van den erfpachtcanon en van de tarieven voor electriciteit, gas water en telefoon en spoorde tenslotte zijn hoorders aan, niet al te sterk den nadruk té legg op zwarigheden en nood, die zeker ook in de komende twaalf maanden nog een groote druk op velen zouden uitoefe nen. „Beter is het" besloot hjj, „om dé mogelijkheid te ontdekken, die ook thans nog bestaat"Die mogelijkheid, dit was verder zeer zeker wel het belangrijk ste punt uit deze rede, zou, naar hêt "Inzien van déze leidende figuur van het hoofdstedelijk ecpnomiscji leven, onge twijfeld niet vermeerderen indien de Re geering hier ter lande ook zou overgaan1 tot „devaluatie". De Regeeringspolitiek die bij voortduring gericht blijft op hand-, having van den gouden standaard, vónd in hem een krachtige medestander. Nu van enkele zijden, o.a. ook van de zijde onzer groot-industrie, den laatsten tijd, met behulp van een speciaal daarvoor in het leven geroepen vefeeniging voor „waardevast geld" en van hoog en zeergeleerde adviseurs, den laatsten tijd op energieke wijze propaganda wordt ge maakt vöor het loslaten van die gouden standaard, is het wel van belang even, de woorden van dezen autoriteit uit de praktijk te vermelden, waarmede de gave gulden verdedigd werd. „Niet alleen", al dus dan de heer Crone, „hébben terecht onze Regeering en circulatiebank zich bij herhaling verklaard tegen iédere manipu latie van onze geideenheid, doch ook de groote meerderheid van het Nederlandsche volk verzet zich hiertegen. Het ware wel licht gewenscht, dat zulks niet alleen door individueele uitingen, doch ook door een collectieve verklaring van een aantal voor aanstaande persoonlijkheden werd beves tigd. Erj waaróm verzet nien zich tegen devaluatie? Omdat het oneerlijk is; om dat het onnoodig is: omdat het... niet doeltreffend is.'! Met een dergelijken ruwen maatregel als devaluatie kunnen wij in Nederland de crisis niet bezweren En inteimatiónaalzou'de" algemeene ont reddering slechts worden vergroot..." - Inderdaad zou een dergelijke collectieve verklaring, als waarop hier gedoeld wordt, gezien de bovengenoemde tegen-actie, een goed din g zijn! Dit door een figuur als de Heer Crone opgeworpen denkbeeld is ove rigens een goed aanknoopings-punt voor minister-president Colijn, als hjj, naar zijn voornemen is, hier ter stede aan een kof fiemaaltijd, georganiseerd door „De In- dustrieele Club" en „De Groote Club" een rede houdt. Het zou ons inderdaad niet ver wonderen indien dr. Colijn bij die gelegen-' heid op deze uitlating van den Voorzitter van onze K. v. K. teruggreep... Stand der bevolking. Een punt, dat bij de wisseling des jaars van velen ook steeds even de aandacht heeft is: de stand van de bevolking der hoofdstad. Die stand is volgens de laatste cijfers iets teruggeloopen, niettegen staande de nog steeds vrij groote buiten- landsche import aan nieuwe ingezetenen... Op 1 Januari j.1. bedroeg zij 778442 in woners tegen 780.085 op 1 November j.1. Nog steeds bleef het aantal geboorten dat der sterfgevallen aanzienlijk overtreffen (het eerste: 14.37 per 1000 inwoners; het tweede 8.82 per 1000), zoodat de terug gang wel moet geweten worden aan een zekere „terugvloeiing" naar de provincie, die zeer zeker op haar beurt weer veroor zaakt wordt door een soort belasting- vlucht... Een niet geheel onaanzienlijke aderlating van onze bevolking heeft ons den laatsten tijd, boven en behalve deze reeds ingetreden „terug-vloeiing", ook nog boven het hoofd gehangen met de plan nen die bestonden om de Rijksverzeke ringsbank, die met een zeer groot perso neel werkt, naar Delft te verplaatsen. Voorloopig behoeven we echter, naar zoo juist bekend werd, voor deze bijkomende aderlating niet bevreesd te zijn. De Burge meester heeft zich namelijk onlangs, naar hij op desbetreffende vraag verklaarde, „op de hoogte gestéld van hetgeen er gaande is". Bij dit, zijn onderzoek is geble ken, dat, „op het oogenblik bij den Minis ter van Sociale Zaken de verplaatsing van de Rijksverzekeringsbank naar Delft niet in overweging is."... Een nieuw monument. Een aantal Amsterdammers heeft, blij kens een dezer dagen opgericht Comité, het nieuwe jaar niet willen ingaan, alvo rens de hoofdstad op te roepen tot het stichten van een blijvende herinnering aan een figuur die ons volk in het afgeloopen jaar ontviel, een figuur die ook aan Amstel en IJ zeer geliefd was: de Ko ningin-Moeder. Bedoeld Comité, dat onder voorzitterschap staat van wethouder J. ter Haar Jr„ en dr. de Vlugt tot eerevoorzitter heeft, wil komen tot het oprichten van een monument, dat „dén zin van haar schoon leven, de verheven taak, welke de ontslapen vorstin z.chzelve had opgelegd, aanschouwelijk maakt." Een initiatief zeer zeker dat veler sympathie zal hebben en dat men van ganscher harte succes kan toewenschen, al was het alleen maar om dat Amsterdam nog steeds arm, al te arm, is aan waarlijk zinrijke gedenk- teekenen... Verbinding met Amsterdam aan Zee. De overgang van het jaar geeft altijd de optimisten het gevoel, dat men „nu toch weer met snelle schreden de lente tegemoet gaan"... Dit keer hebben zjj, ga- zien de tot nu toe „onnatuurlijk" zacht* winter, niet alleen het gevoel van die snel le schreden, maar zelfs van „er al met één voet in te staan"... Bij die, bij velen dit keer wel wat ontijdig opkomende len- te-gevoelens, behoort, al sedert verschei dene jaren, de... wensch voor een betere treinverbinding met Amsterdam-aan-Zee, alias Zandvoort. Aan die wensch, die den laatsten tijd in min of meer georganiseer- den vorm werd voorgestaan door het „Co mité Trein 8.08", grootendeels bestaande uit Zandvoortsche forensen, zal nu, vol gens een door dat Comité bijwijze van nieuwjaarsgroet dezer dagen van de Spoorwegen ontvangen schrijven, - in 1936 voldaan worden. Het baanvak Haar lemZandvoort zal namelijk in dat jaar geëlectrificeerd worden. „Ja, ik kan me er op beroemen, dat ten minste een van mijn aanbidders zich voor het hoofd heeft geschoten." „Inderdaad? Ik meende, dat je man een natuurlijken dood was gestorven." Beste Lange! Zoozoo! dus eindelijk zal jij ook weer in deze gewesten aankomen. „Slamat djalan en slamat dateng!" hoor. We zullen je met open armen ontvangen. Het treft dat ons beider makker Nicolaas binnenkort „het warme met het koude" zal gaan verwisse len en ik heb met hem reeds afgesproken dat ik, zoodra jij hier bent, aan hem zal gaan schrijven. Dank zij mijn brieven zal je hier weinig vreemds voor je vinden. Al het onbekende, dat je hier vinden zult, heb je in het „Jut- tertje" kurtnen lezen en zul je bemerken .dat ik noch overdreven, noch onwaarheid gesproken heb. Van da Oedjoeng valt deze week weinig nieuws te vertellen. Mr. Ms. „Prins van Oranje" ging dezer dagen het zeegat uit,- met aan boord Zijne Excellentie den Leger commandant, generaal Koster. Deze hoog geplaatste 'egerautoriteit ging met zijn ad judant een inspectiereis maken. De jagers „Witte de With" en „v. Galen" brachten een laatste bezoek aan Batavia, waar op het oogenblik veel vreemd vlootbezoek is. De Engelsche aucraft career „Eagle" en de Amerikaansche kruiser „Augusta". Boven dien was er een escadrille Dorniers van ons, onder bevel van den Commandant van Mo- rokrembangan, de overste Josselin de Jong. De verrichtingen van onze vliegers wekten de bewondering van hun Engelsche colle ga's, onze gasten. Hier op Soerabaja was weer op bezoek een escadrille vliegtuigen van de Royal Air force, van Australië terug naar de moeder- landsche basis. De Eskadercommandant inspecteerde de jagers en de divisie onderzeebooten. Deze week kwam Z.H.E.G. aan boord van de. „K 12" hier weer de haven binnen en nam zijn intrek in het paviljoen aan de Kruiser- kade. Op het terrein van de „Dee Cee" (Dienst Conservatie) is aan de Öostzijde een oud dekhuis neergezet, hetwelk thans is inge richt als radiocentrale voor deze kazerne. Voor de seiners aan den Oostkant van de basiningang zal eenzelfde huisje geplaatst worden. Hr. Ms. „Floris" en „Soemba" gaan weer GS.O. houden (gevechtsschietoefeningen) waarvoor de Serdang schijven uit gaat leg gen, samen met den mijnenverger D. Je kent dat werk nog wel van vroeger. Zeemacht, de voetbalvereeniging, ver richtte goed werk door tegen het sterke H.B.S.-team uit Soerabaja gelijk te spelen. Zij hebben nu een goéde kans om wederom in de hervormde eerste klas te worden in gedeeld. Hierover schreef ik je reeds in mijn vorigen brief. Het elftal van de M.L.D. boekte helaas een nederlaag. Dit laatste elftal, samen met dat van de M.K.O. maakt eèn goeie kans om het de Ruyterschild te winnen, dat, nu de vloot weer wat meer binnen is, weer verspeeld wordt: Van de re sultaten van de Tjimahi schutters is nog niets bekend, ze zijn daar in Bandoeng druk bezig. In ieder geval gaven de resultaten op Goenang Sari veel hoop op een goeden uit slag. De mitrailleur- en geweerschutters van Soekaramé zijn juist' vandaag terug gekeerd. De pas afgetreden adjudant van Zijne Excellentie den Gouverneur-Generaal, lult. ter zee le kl. Van Bemmelen is tegelijk met dezen brief thuis gevaren. Het moet enorm druk geweest zijn aan boord, toen Z.W.E.G. per „Oldenbarnevelt" uit Priok vertrok. In de haven van Priok heeit weer eens een „Sumatraantje" huis gehouden. Een windhoos deed menig schip van zijn trossen losslaan, terwijl eenige daken vart goedangs het ook weer moesten ontgelden. De ma rineschepen bleven echter rustig liggen. Uit de couranten vernam ik het thuis- vaartbericht van den Chef Staf op het De partement. Dat zijn wel alle berichten, die ik. op het oogenblik voor je weet. Natuurlijk,, dat begrijp je, waart Sinter klaas weer rond in Soerabaja. Ook bij den Dienst Conservatie zal de goede bisschop op den avond van 4 December komen. Dat belooft weer een mooie avond te worden, de recreatiezaal in deze niéuwe gebouwen leent zich bij uitstek voor zulke festijnen. In Soerabaja zelf natuurlrjk weer voorop Sinterklazen. Einde November reeds hield er één zitting in een Japansche toko. Je begrijpt wat een doodsangst of "we met de kinderen uitstaan dat er twee tegelijk zul len manifesteeren, want dan sta je als Papa toch maar gewoon voor „leelijkerd". Het vliegveld Darmo wiens station chef; de statige robuste héér Beelaarts, thans met verlof is kreeg de afgeloopen week weer bezoek van 2 militaire vreemde vliegers. Een Portugeesch officier, die naar Timor was geweest en de Deensche mili taire vlieger Hansen, die aan de Melbourne- race met zooveel succes deelnam. Beiden op weg naar het moederland. Per Holland-Indië vliegtuig bestaat er gelegenheid om 'n brief te sturen naar Am sterdam en vandaar per „Snip" door t e gaan naar Curagau. Nu er weer zoovele marinemenschen een termpje op Curagau doorbrengen, zal er ook uit deze gewesten wel gebruik van gemaakl orden. Maar nu, het beste kerr' eindig ik mijn praatje. Het beste maar weer, nog een paar keer en ik verander weer van adressant. Tot slot rest mij nog om al mijn geachte lezers en lieftallige lezeressen een gezegend Nieuwjaar tc wenschen en jou speciaal Lange in den vorm van een ferm - pap'c-en vijf. HENK.

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 17