PAG 6 ZATERDAG 5 JANUARI 1935 T JUTTERTJE Vogelvoeding. Hoe jullie de vogels kunnen helpen. GÉÉN BROODKRUIMELS Beste jongens en meisjes. De Kerstdagen zijn voorbij., nieuwjaar is voorbij, de Decembermaand is achter de rug. 1934 is er niet meerde vacan- tie js om. Ja, er is in 14 dagen heel wat gebeurt, zooals je leest. We staan in een spiksplinternieuw jaar. Ik zal mijn wensen van vorige week niet herhalen, maar ik hoop, dat. jullie een fijn en prettig 1935 hebben. Het nieuwe jaar is eigenlijk wel goed ingezet voor jullie, want het begon met vacantie en mooi weer, en wat kan je dus meer wensen en verwachten? Ik heb op de 1ste dag van het jaar van tal van vriendjes en vrien dinnetjes een mooie ansichtkaart met ge lukwens gehad. Ik was er heus echt ver rast door, jongens en meisjes, en zeg jul lie er hartelijk dank voor. Op mijn lesse naar glanst het van het goud, waarmee de kaarten rijkelijk versierd zijn, Van avond neem ik alle kaarten mee naar huis en verblija er m'n drietal mee, of eigen lijk twee van m'n kindertjes, want kleine Jaap heeft er nog niet veel waardeering voor, dan die mooie kaarten te gebruiken voor scheurpapier. Tjibbe en tla zijn ech ter in de wolken, met zoveel glanzende kaarten. En nu de Nieuwjaarsbrieven, maar laat ik eerst vertellen, dat JOHANNA KUHLER. Brakkeveldweg 52, het hoek gewonnen heeft. Het raadsel, dat je ingezonden hebt, Joh, heeft enige we ken geleden reeds in 't Juttertje gestaan. Die week heb je zeker zelf niet opgelost, anders had je het nog we! geweten. Een bof, dat jij de eerste bent, die in het nieu we jaar een boek wint, hè? Is dat even een goed begin. Nelli6 Boot, De Waal (X.)Nee, dat was net geen vroljjke uitzet van het jaar, Nellie, dat je een half uur voor het einde nog de dokter moest halen en je zusje de volgende dag meteen naar het hospitaal moest worden gebracht voor een operatie. Gelukkig is het maar een blinde darm, daar draaien de dokters tegenwoordig hun hand niet meer voor om. Je vertelt me volgende week wel hoe het gaat, hè? Ons huis staat voor jullie open hoor, oome Piet weet het adres. Oom Piet, De Waal (T.). Hartelijk dank voor uw gelukwens, Oome Piet, ook namens m'n vrouw. Wij wensen u en uw vrouw in het nieuwe jaar een goede ge zondheid. We hopen elkaar ook dit jaar nog wel eens te ontmoeten. Marie v- Horik. Die zetter had de vorige week het oude jaar in z'n hoofd zit ten, Marie, want je rolde om van de fou ten in 't Juttertje. Maar je moet eens kij ken, hoe goed hij het nieuwe jaar inzet, nog beter dan Piet met z'n 25 oliebollen. Dat die jongen er geen buikpijn van ge had heeft, ik snap niet waar hij ze ge stopt heeft, heb je de zakken van z'n broek en jas niet nagekeken, misschien dat hij er wat weggewerkt had voor de volgende dag. Ik hoop, dat jij dit jaar zoo boft als Fransje van Engel het vorig jaar, hoor Piet v. Horik, Ik begrijp best waar om jij me vorige week niet geschreven had, Piet, je buik was natuurlijk te rond van de oliebollen. Je kon niet bij de tafel zitten- Je zal de volgende dag wel niet veel zin hebben gehad in voetballen, denk ik. Of wel En nu ga je alweer naai school, Piet. Doe je best, hoor, kom me je rapport maar eens laten zien met April. Lieny v. Lopik. Gelijk heb je, Lieny, met de Paaschdagen is het fijner in Rot terdam, omdat de dagen langer zijn en je dus meer kan genieten. De Kerstdagen wa ren toch ook fjjn thuis, hé, eigenlijk zijn dat ook dagen om thuis te blijven, of met de heele familie op stap te gaan. Vind je het jammer, dat onze Kindermiddagen voorbij zgr Nu, de andere vriendinnetjes ook en ik zelf ook wel een klein beetje, omdat ze zoo fijn geslaagd zijn, en het dus ieder Woensdag weer feest was. Klaas Blokker. Dat was een dubbele feestdag voor je, Klaas, de le Januari, een nieuw jaar in dubbele beteekenis. Ik feliciteer je nog wel met je elfde verjaar dag, hoor. Ik hoop, dat het een jaar met veel zon voor je wordt. Dank je wel voor je goede wensen, voor mij en mijn gezin. Stoffel Krynen. Dat is een verstan dige kraai, die jij hebt, Stoffel. Je ziet wel, dat vogels vaak verstandiger zijn dan mensen. Ze kibbelen lang niet zoveel met elkaar, behalve dan de mussen, dat zijn net oude vrouwtjes, zo kakelen ze de hele dag, maar die kraai van jou, die kan de mensen een lesje geven. Heb je hem ook van de lekkere pudding laten snoepen, die je moeder gemaakt had? Of is dat niet goed voor hem? Zus Wilkens. Dat was een fijne tijd om een boek te winnen, Zus, zo midden in de vacantie. Als de regen op de ramen tikte, zei je bij jezelf: „Geen nood, ik heb een fijn boek." En je dook weg, voor de kachel en ging heerlijk zitten genieten. Ja, jij bofte dubbel de vorige week. Ik be grijp dat je het fijn vindt dat je opoe een- maand bij jullie komt. Mijn grootvader kwam vroeger drie maanden, iedere win ter en wij jongens huilden als hij weer wegging. Sientje Nieuwdorp. Jij hebt de laatste dag van je vacantie vast een paar uurtjes voor mij besteed aan die lange gezellige brief, Sientje. Laat ik eerst je vraag be antwoorden of jullie schuilnamen mogen gebruiken. Ja, dat vind ik best. Ik weet alleen niet of m'n andere vriendjes en vriendinnetjes het ook aardig vinden, want je moet weten, dat er-keel wat ooms en tantes zijn, die trouw het Kinderhoekje lezen om te zien of hun neefje of nichtje ook een antwoord hebben gekregen en dat zouden ze bij schuilnamen niet meer kun nen zien. Ik wil dus voorstellen, die jon gens en meisjes, die het aardiger vinden om onder schuilnaam te schrijven, mogen dat doen, die het echter leuker vinden hun eigen naam in 't Juttertje te zien nu die schrijven hun eigen naam. Hoe noem jij je nu voortaan? Duinroosje of zeedistel of Lelietjte van Dalen of Vergeet mij niet? Je opgegeven raadse} zal ik plaatsen, hoor. Jan Dekker. Dank je wel, kleine fantast, voor je „hartelijk" nieuwjaar. Hoe ik er bij kom jou een kleine fantast te noemen, nu, omdat je me wijs wil maken, dat 5 Janu ari Holland tegen België speelt. Je hebt er zeker van gedroomd? Marie Leys, Rotterdam. Ja, dat zal mooi geweest zijn, Marie, dat kersttableau dat je in Roterdam gezien hebt. Toch vond je de kerstfeestviering in Den Hel der altijd fijner dan in Rotterdam, hé? Nu, wjj hebben het hier ook fijn gehad, 't was ook alles zoo feestelijk versierd met den nengroen en rood papier temperde het felle licht en gaf een fijne sfeer en dan een grcote kerstboom, eenvoudig versierd en met veel brandende lampjes. Dat was alles om uiterlijk stemming te geven, het kerst verhaal en de vrije vertelling deden het andere. Berthi en Gilles Hendrikse. Ja,zo'n feestelijke kerstboom, kan niet zo lang in de huiskamer blijven staan, want iedere morgen ligt er een regen dennen-naaldjes in de kamer en als je nog een klein broer tje of zusje hebt, die zou die naaldjes op peuzelen en een soort dennenboompje in z'n buik krijgen en dat zou niet goed zijn, hé? 't Is dus verstandig dat je moeder hem bijtijds weggehaald heeft. Fransje v. Engel. Als het nieuwe jaar zo goed ingezet is, als het oude is geëindigd. Fransje, dan belooft het voor jou vast een gelukkig jaar te worden. Nu, dat hoop ik hoor. Geertje Putting. Hé, Geertje ik voel me beschuldigd, dat ik jou een paar slapeloze uren heb bezorgd door dat raadsel van de vorige week, maar de voldoening was na tuurlijk groot, toen je toch de oplossing vond. Als je iets vindt wat moeilijk te vin den is, dan is de vreugde veel groter, dan het vinden van iets waar je helemaal geen moeite voor gedaan hebt Toon Troost. Ik weet het niet meer. Toon, maar ik vrees dat de vorige week je raadsels niet goed geweest zün. Heus. ze worden altijd goed gecontroleerd en als je dus niet bij de goed oplossers gestaan hebt, dan was er iets niet in orde. Dank je wel voor je goed wensen. Tony Sinnige. Nog wel gefeliciteerd met m'n nieuwe raadselvriendje, Nico, Tony. Hjj is nu vijf weken oud, hè, als ik in de buurt kom, kom ik eens naar hem kijken, dan kunnen we alvast kennis met elkaar maken, en zijn we geen vreemden meer, als hij me straks briefjes gaat schrijven, want je zal eens zien hoe hard hij groeit daar in het boerenland. Hij hapt de hele dag zeelucht en ligt natuurlijk 's zomers altijd in de zon. 't Zal me een batter worden. Nu, dag hoor. de groeten thuis. Rika Sinnige, Julianadorp. Wat zal het bij jullie mooi zijn, als er een dik pak sneeuw komt, Rika, zo'n wijde witte we reld, van ongerepte schoonheid, zo ver om je huis, dat is ontroerend mooi. Als er sneeuw gevallen is, ga ik meestal 's mor gens vroeg, als het dag wordt, naar buiten, want daar is de wereld nog veel mooier dan in de stad. Kwamen die witte vlinders maar. hè? Netti Lap, Den Hoorn (T O, o, o, hoe kan dat zo, dat jij nu geen tijd hebt om me te schrijven, Nettie, op Texel is het zoo stil en rustig, daar heb je toch nog wel tijd om een dikke brief te schrijven? Jansje Lap, Den Hoorn (T.). Dat is leuk, Jansje, zo'n brief op rijm, die plaats ik hoor, helemaal. Oudejaarsavond en Moeders verjaardag. Zeer gezellig bij elkaar Vieren wij het oudejaar. Chocolade koekjes fijn. Gaan hier rond op dit festijn. 't Is hier altijd dubbel feest. Maar 't is nog nooit zoo mooi geweest Ik eindig met de beste groet Omdat ik naar mijn bedje moet. Maar wensen u nog altegaar Een gelukkig Nieuwejaar. Jac. P. Nieuwdorp. Dat is weer feest geweest, Jac, dat je oom, je tante en je Haarlemse neefje met de kerstdagen en nieuwjaar over waren, dan vliegen de da gen zo snel om, door alle plezier dat je hebt, dat het precies lijkt of ze geen 24 uur duren en als je je verveelt dan duren ze wel 48 uren. Vind je ook niet? Catrientje Laan. Hartelijk dank voor je goede wensen, Catrientje, breng ook onze beste wensen over aan je vader en moeder en ik hoop, dat jij een jaar hebt met enkel zonneschijn. Stientje Beekma, Ja, er moeten ook eens raadsels ip 't Juttertje staan, waar je een ernstig gezicht bij moet zetten om ze op te lossen, Stientje, want als ze altijd even gemakkelijk waren kreeg ik duizend vriendjes en vriendinnetjes en dan had ik drie weken nodig om alle briefjes te be antwoorden- Nu, jongens en meisjes, alle briefjes zijn beantwoord. Tot volgende week dus. Kindervriend Wat r\jdt die chauffeur voorzichtig, zeker pas zijn rijbewjjs gekregen?" „Dat niet, maar ik denk, dat-ie z'n wagen contant heeft gekocht. Nou wil h^j er van nrofiteeren ook". Pa, ik wil Poolreiziger worden! Dat is heel mooi, jongen. Ja Pa, ik wou direct met de training beginnen geeft u me een dubbeltje dan kan ik een portie ijs koopen om aan de kou te wennen Nu is de Kerstmis alweer voorbij! Jam mer hè! Maar de feestelijke stemming, die is gelukkig niet voorbij. Met de kerstdagen is er zeker iets extra's geweest. Als het hiet gevulde koeken wa ren en taarten, dan waren het kerst kransjes; van die lekkere met witte balle tjes erop. Met de feestdagen is er altijd iets extra's, al is het nog Zo weinig. Als het maar „anders dan anders" is. Want die kleinigheden „maken" het feestelijk. Dat begrijpen jullie zeker wel. Juist met die feestdagen vergeet je wel eens. dat er an dere kindertjes zijn. die niet hebben waar jullie wel van kunnen genieten; Het is heel goed te begrijpen dat jullie dat vergeet, «n je kunt moeilijk alle arme kindertjes op kerstkransjes trakteren! Hoogstens zou je een zakje flikjes op je wandeling mee kun nen nemen, en als je dan een arm kindje tegenkomt, geef je hem wat. Je begrijpt mischien niet, wat dit hele verhaal te maken heeft met het plaatje, dat jullie hierbij ziet. Wacht maar. ik za.1 het je wel uitleggen. De vogels zou je kunnen vergelijken met de arme kindertjes. De vogels krijgen óók niets extra's. Ze krijgen nauwelijks genoeg te eten. Ze hebben het. wanneer ze niet zoals de zwaluwen en de ooievaars naar warmere streken gaan, vooral in „Januari" er hard. Hei is dan zoo koud en waar moe ten ze eten vandaan halen? Het is erg zielig, en ik weet zeker, dat .jullie helpen wilt. Want als je zelf plezier hebt, dan wil je anderen ook gelukkig zien. Zelfs de vogels! Misschien geeft moeder of het meisje wel eens broodkruimels aan de vogels. Dat is erg vriendelijk van hen, maar nu moeten jullie maar eens zeggen, dat kruimels géén goed voedsel is voor de vo gels. Want in de nattigheid worden de krui mels zuur en dat maakt dat de vogels hun - voedsel niet goed kunnen verteren. Weten jullie wat wel goed is? Zonne bloempitten en gerstekorrels! Ga maar eens naar een vogelhandelaar, die zal je er wel van allerlei van kunnen vertellen, véél meer dan ik dat kan met zo weinig plaatsruimte! Het kost heel weinig. Misschien heb je nog wel wat h je spaarpot nè. St. Nicolaas en Kerstmis en Nieuwjaar!

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 18