Op en om het Binnenhof. INIOCSHS Ingezonden Ondertrouw- 0| kaarten I ürukkerij De Boer$ GEMENGD NIEUWS Onze handel met Rusland. Het aannemen van giften door ambtenaren. io-programma i Kolendampvergiftiging. Overval met berooving. Mislukte poging tot ontvoering van een arrestant. Ernstige vechtpartij te Oss. Ossche inbrekers. P. W. de B opnieuw veroordeeld. m jm IMiOCUtI HELDERSCHE COURANT VAN ZATERDAG 5 JANUARI 1935 Waekkroniek Weer een nieuw jaar van staatkundig werk voor den boeg 1 - Heeft het Crisis'Kabinet voldaan - Gerechtvaardigde en ongerechtvaardigde critiek Greote bezwaren tegen den Middel'Europeeschen tijd en tegen de Kieswetwijzigingen. - De laatste Senaatszitting in 1934. Den Haag, 3 Januari 1934. Het nieuwe jaar is ingetreden en heeft he laas de zorgen en narigheden van zijn voor ganger moeten overnemen. Op economisch terrein zitten wij nog even bar in 't moeras en blijft het parool: bezuiniging!, alom klinken. In sociaal opzicht gaat 't al even belabberd, -het ieger der werloozen groeit nog en nie mand kan met eenige zekerheid zeggen, dat er spoedig aan dien verwenschten wasdom een einde zal komen. Politiek en Staatkun- ligzijn wij er nu weer niet zoo slecht aan toe, dat is waarlijk een groot lichtpunt 'n de duisternis! Mèt Engeland en de Scan- iinavische rijken hebben wij het bést de ,waan van den dag" op bovengenoemd' ter rein weten te weerstaan,en dat is stellig een gelukwensch waard. „Wij willen oris zelf zijn en blijven" is een gevleugeld Koninklijk woord, dat niet tevergeefs in de lage landen bij de zee gesproken werd! Het Crisis-Kabinet-Cölijn heeft sedert Juli 1933 het roer in handen gehad én wie zal leggen, dat niet met rustige, doch vaste hand de orde en veiligheid, het recht en de vrij heid gehandhaafd werden? Natuurlijk heb ben de tien leidslieden aan vaak onmalsche !om maar niet te spreken van zekere aller innigste critiek!) beoordeelingen bloot ge-: «taan en zeker nioet worden erkend, dat sommige ministers hét den criticasters wel eèns makkelijk hebben gemaakt, van leer te trekken. Vooral minister Marchant was de man, die de klappen kreeg (maar er zich niet veel van aantrok!). Het spreekt vanzelf, dat 1 de premier, dr. Cólijn, wat dé hoofdtrekken van het Regeeringsbeleid betreft, het groote middelpunt was van het algemeene staat kundige leven en dan ook het meest „te doen" kreeg met stroomingen, welke voor ons land een anderen koers begeeren. En uit de achter ons liggende begrootingsdebatten weten wij, hoe dr. Colijn de overtuiging wist te vestigen, dat er in de huidige omstandig heden voor ons land nog geen keuze om trent de richting, waarin de völkjsjivashou- ding zich zal moeten bewegen, jjjgf te maken. Mén heeft uit deze verjej^rihgen Van het Ministerie ook wel afgej&fa, dat dr. Colijn en z'n mannen eigelUr^f v00r (je crisismoeilijk heden op de Vlucht zijn geslagen, aithans geen kreunt bezitten tegen den vernielenden st'.'öóm op te roeien. Deze meening is er toch glad-naast„Voor de aardigheid" heb ik nog eens opgeslagen hetgeen de premier bjj zijn eerste optreden in de Kamer als hoofd van het Cris1 ^-Kabinet óver de richtlijnen van de te volgeiï algemeene politiek heeft gezegd, en daarbij kWp.ni Ik tpt de slotsom,' dat aar dig wat 'verwezenlijkt wérd, hetgeen de pre mier in 't vooruitzicht stelde. Zijn sobere Re- geeringsverklaring was voorzichtig gesteld, kon ook moeilijk uitgebreid zijn, doch de - ministerieele antwoord-rede na de debatten over die Regeeringsverklaring verduidelijkte heel wat. Zeker, er zijn enkele punten, welke thans nog niet nader tot een oplossing kon den worden gebracht, doch geen mensch zal in gemoede kunnen beweren, dat de premier in Juni '33 „te veel" heeft beloofd. Het pa rool was toen: Ordening van het bedrijfsle ven, aanpassing bij de wereldmarkt. En van de te nemen sociale maatregelen noemde dr. Colijn: Verlichting van de lasten der groote gezinnen; gelijke verdeeling der werkloos heidslasten over alle gemeenten; belemme- ring der toelating van buitenlandsche werk krachten; regeling van het pacht vraagstuk; nadere bepalingen omtrent de gehuwde vrouw niet kostwinster in loondienst; maatregelen tegen de gehuwde vrouw in Overheidsdienst. Ten aanzien van het algemeene Regee ringsbeleid verklaarde dr. Colijn, dat hij ter handhaving van orde en rust niet verder wenschte te gaan dan strikt noodzakelijk is. Ik noem nu slechts enkele punten, destijds door den minister-president aangestipt. Het Crisis-Kabinet heeft immers een beperkte op dracht, heeft tot taak de gevaren van de cri sis te bestrijden, zonder het ondernemen van riskante pogingen om de malaise in ons land door middel van ongewisse „proeven" op het gebied der economie uit te bannen. Maar nogmaals: er was natuurlijk reden voor ern- tige critiek, doch de vraag is, of het Ministe rie in de groote lijn heeft voldaan. Als er in ons land over deze vraag eens een enquete werd gehouden, dan zou de uitslag onge twijfeld geen eensgezind antwoord opleveren, om 't nu eens voorzichtig uit te drukken! Maar een goedgunstige meerderheid mag ze ker ondanks alles worden verwacht; Ondanks alles, zeg ik, want het behoort in deze dagen tot de „mos" om op de Regeering te foeteren. Doch 't is gelijk oud-minister De Geer het dezer dagen in een artikel in de „Ned." zei: „Ieder Kabinet heeft zijn zwakke steeën. Zoolang het algemeen beleid zóó ver trouwenwekkend is als van het huidige, laat men zich daardoor (de critiek o.a. op de gestie van minister Marchant aangaande zijn spellingstrijd) niet uit zijn evenwicht bren gen. Vooral niet in een situatie, waarin nauwelijks een Kabinetswisseling denkbaar is, die niet ernstige gevaren zou meebren gen". Precies! Bij het oefenen van critiek op onze huidige regeerders houde men de wijze woorden van den grijzen veteraan in het oog! Die dit zij tusschen haakjes opgemerkt bij het scheiden van het oude jaar een nieu wen collega" gekregen heeft, nameljjk prof. Aalberse, onze „allerjongste" Minister van Staat! Deze hooge onderscheiding, verleend bij den recenten „lintjesregen" op Oudejaar, wsa volkomen op haar plaats en zal zeer zeker bij degenen, die prof. Aalberse kennen als een nobel socioloog van groote bekwaamheden echte voldoening hebben gewekt! Aangaande de openbare parlementszittingen valt thans niet veel te melden, aangezien het I Binnenhof in tijdelijken recesdommel gedom peld ligt. Zeer tijdelijk! Want reeds op 9 dezer komt de Eerste Kamer bijeen om het ontwerpje tegen de huwende onderwijzeres af toe doen. En zeer spoedig zal de Rjjksbe- grooting ter hand worden genomen. Wel werkt de Senaat regelmatig in de af deelingen en komen langzamerhand de voorloopige verslagen los. Zoo dat over de vervanging van den huidigen tijd door den Middel-Euro- peeschen. Er worden vrij ernstige bezwaren tegen geuit, en bij nader beschouwing moet ook worden toegegeven, dat voor den han del en voor den landbouw het 'a morgens langer doen branden van kunstlicht schade lijk kan worden geacht. Doch of dé geopper de bezwaren overwegend zijn moet worden afgewacht. De thans geldende tweeledige re geling heeft immers ook haar groote na- deelen De Tweede Kamer deed het V.V. betref fende de wijziging der Kieswet het licht zien en ook kwamen scbier-onoverkomenlijke be denkingen naar voren. Het eischen van drie zetels alvorens een nieuwe partij toegang tot bet Lagerhuis kan verlangen ontmoet krach tig verzet, niet het minst om mogelijken strijd met de Grondwet. Ook cleze materie is bg nader beschouwing minder aannemelijk dan zij bij oppervlakkig kennisnemen lijkt. Dat de wetsvoordracht er zoo zonder meer zal „komen" is weinig waarschijnlijk, ook al om de maatregelen tegen de z.g. vrijgestel den, welke erin vervat zijn. Misschien trekt minister De Wilde zijn geestesproduct ten slotte wel in!..... Ten slotte mogen nog wel enkele bijzonder heden worden genoemd betreffende de laatste zitting van den Senaat in het vorige jaar. De heeren hadden in de laatste week van De cember ondanks de Kerstdagen ter dege getoond, hoé „spoedwerk" behoort te worden aangepakt.' Verschillende ontwerpen, die enkele dagen tevoren in de Tweede Ka mer wareri afgedaan, werden behandeld, daar ze vóór bet einde des jaars voor dé Koninklij ke sanctie dienden te worden rijp gemaakt. Op 28 Dec. stonden een reeks ontwerpjes op de' agenda en dies opende president De Vos van Steenwijk te elf uur 's morgens de ver gadering. Men verwachtte aanstonds éemge oreed- sprakighéid over de ontwerpen tot invoering, in verband met de rubberrestrictie, van een tijdelijk invoerrecht op Indische bevolkings rubber en jnadgre regeling van zekere Indi cie pensioenen, doch men gaf geen „kik" en liet den voorzitterlijken hamer kalm de zaak jes alleen regelen. Iets anders was het met de voorstellen om trent wijziging der inkomstenbelasting en in voering eèner loonbelasting in Ned.-Indië, het geen tot gevolg zal hebben, dat de tot dusver geheven crisisopcenten op de Inkomstenbelas- ting voor 2/3 zullen worden verwerkt in de normale inkomstenbelasting en voor 1/3 als opcenten gehandhaafd blijven. Ten slotte zul len ook inkomens beneden de 900 onder worpen worden aan een loonbelasting 14 pet. Evenals dat in de Tweede Kamer het geval was geweest, openbaarde zich hiér ook- een oppositie, en welvoornamelijk van den kant' des heeren Mendels (s.d.), die gróóte bezwa ren had tegen het drukken op de laagste in komens. Het feit, dat de Volksraad de rege ling met groote meerderheid verwierp, bracht prof. Kranenburg (v.d.) tot het opperen van diverse bezwaren, waarvoor mr. Fock (v.b.) ook wel voelde, doch die bij hem toch niet zoo zwaar wogen, temeer, daar de minister in de Tweede Kamer beloofd, had, verschillende geopperde bezwaren te zullen bekijken. Wat Z.Exc. wederom toezegde. Bijde stemming over de ontwerpen openbaarde zich nog een beduidende oppositie, wijl niet alleen de v.d. en de s.d.a.p. tegenstemden, maar ook een viertal Katholieken (de heeren De Bruyn, Serrasens, Visser en Andriessen). Dit kwam wijl de minister niet bevredigend had geant woord op een vraag van den heer De Bruyn, of aftrek voor noodzakelijk levensonderhoud plaats vindt. De presidentieele namer Kiecg c weer druk, toen de ontwerpen met de strekking om het aantal leDpri van den Raad van Ned.-Indië van zes op vier terug te brengen en tot be perking van den scholenbouw in ons land (het z.g. „stopwetje", dat tot '37 gelden moet) aan de orde kwamen. Wel werd weer even stilgestaan bij de voor twee jaar op schorting van den vaccinatiedwang, omdat dr. Wibaut (s.d.) vond, dat het algeiiieen be lang behoort vóór te gaan bij het zeer weinig bedreigde persoonlijk belang, waartegen de heer Van Asch van Wijk (a.r.) zich met kracht verzette. Evenals minister Slotemaker. Het ontwerpje ontmoette bij de stemming toch nog verzet bij de aanwezige socialisten en liberalen en bij den heer Kranenburg. Een wijziging der Ziektewet (aangenomen zonder stemmina). was het weinig kleurrijke einde- aan de Senatoriale bespiegelingen des jaars 1934. Gelukkig, dat baron de Vos een even plechtig als bloemrijk afscheidsspeechje hield, zoodat ieder ten slotte „zijns weegs" kon gaan zonder ai te „droge klanken" in het oor! Men luistere: „Wederom wenkt het einde eens jaar. 1935 dient zich ras aan. Zulks stort overvloedig sprake uit aangaande het voorbijsnellen van de dagen. Der tijden God, Die de jaren voor zich henen strooit, gelijk de landman het koren, en in Wiens oogen duizend jaren zijn als de dag van gisteren, als een nachtwake, schenke Mi nisters, Kamerleden, Griffiers en wijders allen, die hier werkzaam zijn, een gezegenden uit gang van het oude jaar, en bekwame ons voor de taak, welke in het nieuwe wacht". Vele handen werden den voorzitter ten af scheid gereikt. Toen behoorde „het Parle ment in 1934" tot een afgesloten periode. Waarop de Hoogedelgestrenge dames en heeren niet zonder eenige voldoening kunnen terugzienDe debatten hebben zich geken merkt door zakelijkheid en door rustige ernst en geen oogenblik hebben de ingewikkelde cri- sisnooden ter bestrijding waarvan men het leeuwendeel zijner krachten wijdde! tot „on- beheerschtheden" van de zeer bedenkelijke soort geleid. Nederland verkeert ongetwijfeld in bange moeilijkheden, maar het hoofd verloren neen dat hebben de Nederlanders nog niet! Parlementariër. Binnenland Naar de „Nw. Rott. Crt." verneemt, zullen in de eerste helft van deze maand de heeren E. D. van Walree, mr. A. N. Molenaar en Rethmeyer voor het comité voor de Neder- landsch-Russische handelsbetrekkingen naar j Moskou vertrekken ter bespreking van deze handelsbetrekkingen. I De kwestie van het Instituut van den beëedigden Werk. De rechtbank te Rotterdam, gepresideerd door mr. C. L. van Oosten Slingeland, heeft Donderdag een zaak behandeld tegen den 40- jarige C. F. O., uit Schiebroek, en den 35-ja rigen G. C. v. L., te Rotterdam. De eerste is boekhouder, de ander adjunct-commies aan het kadaster te Rotterdam. Zij hadden zich te verantwoorden inzake het misdrijf omschre ven in artikel 363, tweede lid, van het Wet boek van Strafrecht: het als ambtenaar aan nemen van giften, wetende dat deze hem ge daan tengevolge of naai- aanleiding van het geen door hem, in strijd met zijn plicht is ge daan'of nagelaten. Er was hun ten laste ge legd, dat zij 's avonds na diensttijd lijsten met namen en adressen van huiseigenaren en hou ders van andere onroerende goederen op het hypotheekkantoor hadden verzameld en over gelegd aan jhr. Th. RoëU, directeur van het bijkantoor Rotterdam van den Eersten Ned. Dakonderhoudsdienst en dak verzekeringmaat schappij voor 5 cent per naam en in totaal voor een bedrag van dertig gulden. Beide verdachten legden een volledige be kentenis af. Zij verheelden niet, zich er van bewust te zijn geweest een strafbare hande ling te verrichten, en er mee fc- zullen zijn doorgegaan als de politie niet tusschenbeide ware gekomen. Het O.M., waargenomen door mr. E. D. H. Schutter, begon zjjn requisitoir met aan te nemen, dat het Rijk hier inderdaad niet is be- nadéeld, en dat het ook niét benadeeld kon zijn- geworden al waren verdachten met hun prac- tijken doorgegaan. De bepaling van de straf maat is in dit geval de eenige moeilijkheid. Want het geval blijft wel degelijk vrij ernstig, omdat door handelingen als de onderhavige men het vertrouwen in ambtenaren verliest. Het gaat hier om twee ambtenaren immers, die, ofschoon een goed salaris genietend, der gelijks in strijd met hun plicht hebben gehan deld. Juist als zulke dingen bij het kadaster door ambtenaren in een vrij hooge positie ge schieden, moet men zich wel afvragen, waar het heengaat, als zulke menschen niet zwaar worden gestraft. Spreker meende dan ook niet mee te: mogen gaan met het reclasseerings- rapport dat op een voorwaardelijke veroor deeling wil aansturen. Omdat echter verdachten bij een oplegging van een onvoorwaardelijke straf hun betrek king zullen komen te verliezen, wilde spre ker slechts korte gevangenisstraf eischen. Het OM. requireerde derhalve twee weken. Daarna was het woord aan den verdediger, mr. J. J. W. v. d. Hoeven, optredend voor beide verdachten. De rechtbank zal 17 dezer uitspraak doen. ZONDAG 6 JANUARI. Hilversum, 301 m. ».uó VARA, 10.00 VPRO, 12.00 AVRO, 5.00 VARA, 8.00 AVRO. 8.30 Gramofoonpl. 8.35 Tuinbouwpraatje S. S. Lantinga. 9.00 Voetbalnieuws. 9.05 Gramofoonpl.. 9.15 Orgelspel J. Jong. 9.45 A. Pleysier: Van Staat en Maatschappij. 10.00 Sluiting. 10.30 Krekd. uit de Vereen, v. Vrijz. Herv.'te Apeldoorn. Voorg.: Dr, C. J. Blgeker, :v 12.00 Klokkenspel en uurslag v. d. St. Nioo- laaskerk te Utrecht, .12.01 Filmpraatje door L. J. Jordaan. 12:30 Het Lyr; Trio. 1,30 Disco-nieuws, 2.90 Boekbespreking Dr. P. H. Ritter Jr. 2.30 .Gönc'ertgeboüworkest oll.v. E. v.; Beinum m.m.yMi'scha Ëlman .'(viool). '1 4.00 Mannenkoor „öndér Ons". 4.20 Gramofoonpl. ((Om 4.45 Vaz Dias). d.00 „Collegium musicorum", o.l.v. G. Stam. 6.00 Voetbalpraatje. 6.20 VARA-orkest o.l.v'. H. de Groot. 7.00 Declamatie F. Nienhuys. 7.15 „De Flierefluiters" o.l.v. E. Walis. 7.30 H. Wiggelaar (viool) en J. Jong (piano). 7.45 „X-X"-ensemble o.l.v. C. Steyn. 8.10 Vaz Dias. 8.15 Omroeporkest o.l.v. N, Treep, m.m.V. -Fr. Baumann (tenor). 9.15 Radiojournaal. 9.30 Orgelspel P. Palla. 9.50 Omroeporkest o.l.v. N. Treep, m.m.v. C. Kijnekè (piano;. 10.15 Tegenlicht opname. 10.30 Omroeporkest o.l.v. N. Treep. 11.00 Vaz DiaS. 11.1012.00 Uit „La Gaité", A'dam: Ray Fo- rest en zijn orkest. Huizen, 1875 m. 8.31 KRO, 9.30 NCRV, 12.15 KRO, 6.Q0 NCRV, 7.45—11.00 NCRV. 8.30 Morgenwijding. 9.30 Gewijde muziek. 9.50 Kerkdienst uit de Ned. Herv. Kerk (Nieu we Kerk) te Utrecht. Voorg.: Ds. Jhr. J. L. A. Martens .an Sevenhoven. Orgel: J. Hf. Verkerk. Hierna gewijde muziek. 12.15 Orkestconcert en lezingen. 3.00 Concert en lezingen. 4.00 Ziekenlof. 5.00 Ziekenlof. 5.00 Dameskoor o;l;v. F. Kloek. 5.15 Klokgelui. 5 20 Orgelspel. 5.30 Kerkdienst uit de Geref. Kerk (Dorps kerk) te Ermelo. Voorg.: Ds. J. v. Herksen. Orgel: C. J. de Koning. Hierna orgelspel door C. J. de Koning. 7.45 Sportnieuws. 7.50 Lezing. 8.15 Vaz Dias. 8.15 Orkestconcert en gr.pl. 9.15 Orkestconcert m.m.v. orgel. 10.20 Gramofoonpl. 10.30 Vaz Dias. 10.35 Gramofoonpl. 10.40—11.00 Epiloog. MAANDAG 7 JANUARI. Hilversum, 301 M. Algemeen Programma, verzorgd door de VARA. 8.00 Gramfooonpl. 10.00 Morgenwijding VPRO. 10.15 Declamatie C» Rijken. 10.35 Orgelspel J. Jong. 11.00 Vervolg declamatie. 11.20 Gramofoonpl. 12.00 „De Notenkrakers" o.l.v. D. Wins. 12.30 E. Walis en zijn orkest. 1.15 Gramofoonpl. 1.30 Orgelspel C. Steyn. 1.45 Zenderverz. 2.00 „Orvitropia", o.l.v. J. v. d. Horst. 2.30 „De Zonnekloppers", o.l.v. C. Steyn. 3.00 „De Flierefluiters" o.l.v. E. Walis. 3.30 Voor de vrouw, 4.00 Zenderwiss. 4.15 Gram.pl. 4.30 Voor de kinderen. 5.00 „Schalmei", o.l.v. P. Rencs. 5.15 Gramofoonpl 5 30 Strijkorkest o.l.v. E. Walis. 6.00 ,,X-X"-Ensemble o.l.v. C. Steyn. 6.30 Muzikale causerie P. Tiggers. 7.10 Dr. H. Engel: Do wjjsheid der dieren. 7.30 Zang door H. v. Oss. A. d. vleugel F. de Nobel. j. 8.00 Herh.IsOS-Ber. 8.03 „Das Lied von der Erde", Mahler, m.m.v. het Residentie-orkest o.l.v. Dr.. P. v. Anrooy, - Suze Luger (alt), en L. v. Tulder (tenölj. 9.30 Vaz Dias. 9.40 VARA-orkest O.l.v. H. de Gróót. 10.25 „Plicht", hoorspel van F, Nagl. Vert.: N. Bakker. 10.45 De Flierefluiters oJ.v. E. Walis.' 11.1512.00 Gramofoonpl. Huizen, 1875 m. NCRV-uitzending. 8"00 Schriftlezing en meditatie. 8.i5'9.30 Gramofoonpl. .10.30 Morgendienst o.l.v, Ds, N. P. E. G. V. Üchelen. 1 11.00 .Chr. lectuur. .11.30,.Gramofoonpl. L'1<2.30 Orgelconcert Jan Zwart. 5l00 Vbór d: scholen. 2.35 Causerie A. J. Herwig. 3.153.45 Kniples. 4.00 Bijbellezing Dr. C. Bouma. M.m.v. zang en orgel. 5.00 J. v. d. Rosière-v. Emmerick (alt, en A. v. d. Rosière (piano). 6.30 Vragenuur. J.00 Ned. Chr. Persbureau. '7.15 Gramofoonpl. ■7.30 Vragenuur. - 8.0Ó Vaz Dias. •- 8.05 Ned. Evang. Vereen. Ds. N. Lofvers: De aard en vroomheid van denNoord-Gronin- ger. 8.50 NCRV-Kleinorkest o.l.v. P. v. d.Hurk, m.m.v. Rie Beute (piano). Óm ca. 9.45 Vaz Dias. 10.30—12.00 Gramofoonpl. DINSDAG 8 JANUARI. Hilversum, 301 M. AVRO-uitzending. 5.30 VPRO, 6.30 RVU. 8.0Q Gramofoonpl. 9.00 Omroeporkest o.l.v. N. Treep. j 10.00 Morgenwijdmg. 10.15 Gramofoonpl. 10.30 Vervolg Omroeporkest. 11.00 Kook- en bakpraatje mevr. R. Lotgering- Hillebrand. 11.30 Oramofocnpi. 12.00 Rembrandt-Theater-Orkest o.l.v. D. Hartogs. i.45 Gramofoonpl. 2.00 Orgelconcert P. v. Egmond, m.m.v. Boris Lensky (viool). 3903.55 Kniples. 4.15 Gramofoonpl, 4.30 Radio-Kinderkoorzang o.l.v. J. Hamel. 5.00 Voor kleine kinderen. 5.30 Jeugdhalfuur v. d. VPRO o.l.v. Ds. B. J. Aris. 6.00 Gramofoonpl. 6.30 RVU. Dr. H. E. Enthoven: Aan den Voor avond van de Vólkstemming in het Saarge- bied". 7.00 Pianorecital S. S. Strawinsky. 7.30 Engelsche les Fred Fry. 8.00 Vaz Dias. 8.05 Gramofoonpl. 9 00 Zang door Ilona Durigo (alt) m.m.v. E. Veen (piano;. 9.2Ó Omroeporkest o.l.v. N. Treep. 9-50 „De familie Kegge" (Uit Hildebrand's Camera Obscura). Leiding: Kommer Kleyn. 10.30 Vervolg Omroeporkest. 11.00 Vaz Dias. il.1012.00 Uit „Pschorr", R'dam: De Ram- blers o.l.v. Th, Uden Masman. Huizen, 1875 M. KRO-uitzending. 8.009.15 en 10.00 Gramofoonpl. 1 .30—12.00 Godsd. halfuur. 12.15 Gramofconpl. en orkestconcert. 2.00 Voor de vrouw. 3.00 Cursus. 4J5 Zang en gramofoonpl. 5.15 Orkestconcert en gramofoonpl. 6.40 Cursus. 7.15 Lezing. 795 Gramofoonpl. 7.45 Causerie. 8.00 Vaz Dias. Gramofoonpl. 8.15 Orkestconcert m.m.v. solisten. 9.30 Gramofoonpl. 9.45 Vervolg concert. 10.30 Vaz Dias. 10.35 Populair concert. 11.15—rl2.00 Gramofoonpl. DE KADIO-CENSUUH. Een rede van kolonel Ferwerda ge weigerd. Kapitein ter zee. H. Ferwerda commandant van het vliegveld „De Kooy" bij Den Helder, zou Donderdagavond in het algemeene pro gramma, dat door de A.VIR.O werd ver zorgd, een rede houden over „Ons volk en de marine". De uitzending heeft echter niet plaats gehad, aangezien de algemeene pro grammacommissie er bezwaar tegen had. Echtpaar ernstig ongesteld. Woensdagnacht gevoelden de heer en me vrouw Blom, wonende in de Kaniperfoelle- straat té Goes zich onwel. Zij waarschuwden den dokter. Deze zou gisterenmorgen terug komen doch kreeg geen gehoor toen hij om half elf aanbelde. De politie verschafte zich toegang tot het huis, waar men beide perso nen bewusteloos in de slaapkamer aantrof. Zij zijn naar hét r.k. ziekenhuis gebracht. Hun toestand was Donderdagmiddag ernstig. De oorzaak is vermoedelijk kolendampvergif tiging. DE INBRAAK IN HET TRAMSTATION TE LEEK. Een arrestatie. Woensdagavond heeft de marechaussee te Leek deh verdachte van de inbraak in het tramstation aldaar, den 30-jarigen M,, wo nende te Roden, gearresteerd. 1 Woensdagavond prri half negen is te Bruns- sum een brutale overval met berooving ge pleegd. Twee gemaskérde personeri waren doorgedrongen tot 'de' bovenverdieping van de woning van de agent van politie der staats mijnen P.S., die met zijn familie beneden was. Op dat oogenblik ging de vrouw van den agent even naar buiten waarbij ze stiet óp een der 'mannen, die haar met een revolver be dreigde. De andere die intusschen op de slaapkamer een kistje inhoudende f 260 buitgemaakt, sprong naar beneden en sloeg de vrouw op het hóófd. De twee dieven zijn ontkomen. Woensdagmiddag gevoelden depolitiebe ambten, die een uit Groningen op transport gestelden arrestant naar Amsterdam moe- stek overbrengen, zich bedreigd door de ge- idragingén yak;;eèh: aantal personen, die naar üit ihun-optneikingèn viel'op te maken, aan stalten schenen te maken om den arrestant, een politieke geestverwant, van uiterst link- sche zijde, te ontzetten. De beambten trokken den sabel. In het hevige gedrang dat steeds na de aankomst van drukke treinen aan de stationsuitgangen te Amsterdam plaats vindt, kon het niet uitblijven, dat een onschuldige een onverdiende klap opliep. In dit geval was het een Vrouw, een dienstbode,''die met den trein was meegekomen, dié; nadat ze op het politiebureau voorloopig was verbonden, zich voor vérdere behandeling tot een geneesheer moest wenden. Na dit incident werd de arrestant per cel wagen overgebracht naar zijn bestemming. Woensdagmacht heeft een ernstige vecht partij plaats gehad tusschen den voorzitter der Ossche Wielrenclub en den directeur van de Ossche wielerbaan. De aanleiding tot deze vechtpartij was een ogde veete. De directeur bekwam zeer ernstige snijwonden aan het ge laat, terwijl de bij hem zijnde van O. eveneens snijwonden aan het gelaat bekwam. Van O. trachtte nog den directeur naar dr. Stolz te brengen, doch móest deze poging halverwege opgeven. Nadat dr. Stoltz van andere zrjdé gewaarschuwd was, legde deze een noodver band, waarna de directeur naar het zieken huis werd vervoerd. Daar bleek, dat dé won den niet van ernstigen aard waren. De voorzitter van de Ossche wielrenclub had inmiddels aangifte bij de politie gedaan. De marechaussee, in samenwerking met de gemeentepolitie, stelt een onderzoek in. Voor de rechtbank te 's Hértogenbosch heb ben Donderdag terechtgestaan de arbeiders Th. M. v. B. 19 jaar en F. W. H. 32 jaar, te Oss, ter zake van drie inbraken in den avond van 6 Nov. 1933. Verdachten namen een zeer onverschillige houding aan en beriepen zich op armoede. In de Fratersschool hadden zij een spaarpot, koekjes en sigaren gestolen, in de kistenfabriek van de firma Hes een kistje sigaren en in den winkel van Oppenheimer winkelartikelen en 10 aan geld. Tegen ieder der verdachten, die ook van andere misdrijven verdacht worden, eischtc het O. M. 3 jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. Mr. Pullen uit Oss en mr. de Haas uit Eindhoven voerden aan dat verdachten pas voor den eersten keer terecht staan en pleit ten voorwaardelijke veroordeeling. De rechtbank te 's Hertogenbosch heeft den 19-jarigen arbeider P. W. de B., te Oss ver oordeeld ter zake van doodslag op Gerrit de Bie wegens diefstal met braak in café van Dinther te Schayk overeenkomstig den esich veroordeeld tot 2 jaar gevangenisstraf, doch met aftrek van voorloopige hechtenis. De medeplichtige A. J.- H., landbouwer te Oss kreeg dezelfde straf en de 22-jarige opper man H. v. d. P. te Oss wegens medeplichtig heid 10 maanden gevangenisstraf. Tegen hem was 1 jaar geëischt met aftrek van de voorloopige hechtenis. 5 Januari. De „Times" bestaat 150 jaar, en afgezien van alle ander groote kwaliteiten van het Cityblad is dit vooral het jubileum van de „agony column". De agoncy column is het S.O.S. van de moderne courant. Moderno courant? Dat zou u denken! De mooiste S.O.S.-advertentie hadden juist de ouderwet- sche bladen. Wat daar tegenwoordig van over gebleven is, is maar een poover aftreksel, een nuchter soepje, ontdaan van romantiek. Waar is de; agony-advertentie gebleven ala eens in 1851 in de „Times" stond: „Willem, ge wilt naar zèe gaan go zult gaan; maar o, keer terug, en ontvang eerst de zegeningen van een Vader en een Moeder, wier hart is gebroken! O, mijn zoon Willem, mijn zoon, mijn zoon Willem! Geve God dat ik vóór U ware gestorven, O, Willem, mijn zoon, mijn zoon!" „Personal" heet nog steeds de rubriek in do „Times", die den bijnaam van Noodkreet-ko lom draagt, maar even materialistisch als het nuchtere onderschrift luidt: „6 shilling per regel" het kan ook iets minder zijn, ik ben getrouwd en maak er sedert lang geen ge bruik meer van even onromantisch zijn tegenwoordig de advertenties erin Met 'n en kele „W. -kom terug, alles is vergeven en vergeten" en „D. waarom hoor ik niets? Brief ligt sedert veertien dagen aan kiosk'? is het afgeloopen. En bij ons? De romantiek heeft ons nooit bijzonder ge legen. Daarentegen wel het koopmanschap.' De commercialiseering van de liefdé is aan onze advertentierubrieken dan ook niet on-' gemerkt voorbijgegaan. Indien de.'bladen alles opnamen wat hun zoo A ter plaatsing werd aangeboden, zouden ze moeilijk in de huiskamer kunnen liggen. Dé behoefte van den merisch aan kennisma king met lieden met of zonder fiets, met ol zonder vrijen Zaterdagmiddag, met of zonder gemeentebetrekking, met of zonder inkomen boven f 2000—met of zonder „zonnig hu meur", schijnt onuitputtelijk. Op 'n dag was er in Amsterdam een dagblad-directie, die een Salomontische beslissing nam. Elke adverten tie is er één, overwoog ze, en ofschoon „stan ding" voor een blad veel waard is, strijdt het met de beste tradities van koopmanschap, een rijksdaalder te weigeren. Toen er; dan ook iemand kwam, die weer eens kennismaking zocht, zei de directie: „Wij nemen die adver tenties niet meer op. Tenzij u er Huwelijk bo ven zet." Maar ik wil heelemaal niet trouwen, zei de kennismakingzoeker. Dat beweert ook niemand, zei 6e direc tie met 'n sublieVue struisvogelallure. Voortaan kreeg iedere candidaat-adverteer- der dezelfde tip. En iedere verdachte adver tentie het opschrift Huwelijk. De eer yan d« courant was gered. Menschelijke drama's komen bij ons niet o£ zelden in advertenties tot uiting. Eed Uitzon dering mag gemaakt worden voor de nood kreet: „Huisvriend gezocht door echtpaar wegens vermindering van belangstelling den tegenwoordige." Deze advertentie droeg niet het opschrift: Huwelijk, want in dit ge val zou het opschrift de reputatie der cou rant géén goed gedaan hebben. Zoo ziet men weer, hoe betrekkelijk alles is! (Buiten verantwoordelijkheid van de redactié); Niet geplaatste stukken worden niet teruggezonden.) Den Helder, 3-l-'35. Geachte redactie, Uw medewerker van „Noch zot noch spot" schreef onlangs over de naamsveranderingen van verschillende steden en had het o.a. ook over Ankara (Angora), de hoofdstad vaii Turkije. Ook de naam van Constantinopel heeft de Turksehe regeering veranderd in Istanboel. Daar de „Hertog Hendrik" naar deze stad vertrekt, vestig ik de aandacht der belang hebbenden er op, den naam Istanboel te ge bruiken, daar anders Uw brieven onherroe pelijk worden teruggestuurd of niet be zorgd. „HOOFDPIJNEN VERDWENEN" Toen zij het juiste middel vond. Hier volgt weer een schrijven, waaruit blijkty dat voor allen, voor wie beweging en frissche lucht schaarsch zijn, Kruschen Salts onont beerlijk is. „Ik wil U even schrijven om te zeggen hoe goed ik Kruschen Salts vind. Ik had ondraag lijke hoofdpijnen en voelde me dikwijls ellendigi. Ik probeerde alle soorten verschillende zouten, tabletten enz., maar niet één hielp me. Een vriendin zeide mij toen, dat voor naar niets boven Kruschen Salts ging. Toen i.eb ik het ook een paar maanden lang geregeld ingeno men, met het gevolg, dat Kruschen mij geheel van mijn kwaal bevrijd heeft. Ik zou nooit meer mijn flacon Kruschen willen missen, want door Kruschen Salts voelt men zicil jeugdig, blijft men jeugdig en men ziet en jeugdig uit." Mevr. V. M. Wat doet U tegen hoofdpijnen? Neemt U maar een of ander middel, dat de pijn stilt en verbeeldt u zich dan, dat u genezen bent Maar de oorzaak der hoofdpijnen bestaat meestal in een gedeeltelijke constipatie, een kwaal waaraan velen ongemerkt lijden, dio een zittend leven hebben. Kruschen Salts dringt regelrecht door tot den wortel van het kwaad en neemt de oor zaak weg. De zouten in Kruschen neutralisee ren ophooping va.i schadelijke zuren in het lichaam en voorkomen, dat deze zich weer kunnen vormen. Ze maken een einde aan da lastige constipatie, omdat ze de afvoerorga- nen zachtjes aansporen tot geregelde werking, zooals de Natuur dit bedoeld heeft. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar b(j alle apothekers en drogisten 0.90 en 1.60 per flacon, omzetbelasting inbegrepen. Let op, dat op het etiket op de flesch zoowel als op de buitenverpakking de naam Rowntrea Handels Maatschappij Amsterdam voorkomt, ,(Adv.), j

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 2