BUITENLAND LUCHTVAART Oost-Indië. GEMENGD NIEUWS Giften voor de gemeenschap. De internationale wapeningen. Vegen Gandhi. Roosevelts jaar-boodschap. De Postvluchten van en naar Indië. Het spookvliegtuig weer gesignaleerd. Windhoos op Madoera. Honderd gouden ringen gestolen. Inbraak te Rotterdam. De Noordgeul gelicht. Een ernstig ongeluk op de. Oost Rivier bij New-York, dat goed afliep. Tegen het bandietisme te Peking. Wij, vrouwen eischen.... Mijnwerkers weigeren 3 boven te komen. Eén sensationeel proces te s. Kerstmis in Rusland. De malaria op Ceylon. De dood op den weg in Engeland. 1 wee Chineesche generaals terechtgesteld. Radium van een vuilnishoop. j De zaak-Srawisky. Wat voor weer vandaag? Het slee pen van de Sisto Een ramp te Baltimore, Afgedreven op het ijs. HELDERSCHE COURANT VAN-ZATERDAG 5 JANUARI >935. kan worden geschoven, zich over het systeem der maritieme defensie van Indië uitspreekt. Wjj: hopen dat het verslag der commissie met denzelfden bekwamen Bpoed als dat der com- missic-Idenburg 'gei-eed zal komen; er mag niet nog meer .tijd Worden verloren, want, zoo als de minister van Defensie in de Kamer te recht heeft geconstateerd: „De"Nederlandsche weermacht is niet'volmaakt; aanvuMingen en verbeteringen zijn noodig". De verantwoor delijkheid die wij dragen'in een storméentrum aan den rand van den Groot en Oceaan veroor looft ons niet ons in dit Opzicht ook maar eenigszjns in onzen plicht tekort te schieten. VOORLOOPIG 4000 ARBEIDERS IN DIENST BIJ CITROEN. Bij de autofabrieken van Citroen zouden, naar V.D. uit Parijs meldt, voorloopig slechts 4000 van de 22.000 arbeiders, die werkzaam waren aan de hoofdfabriek, in dienst kunnen worden genomen. Robert McDougall uit Manchester, die on langs twee uitgestrekte goederen in het dal van de Dove heeft geschonken au de Natio nal Trust, de Engglsche vereeniging tot be houd van natuurschoon, heeft opnieuw twee stukken land in die streek aan de Trust ge schonken. Een anonymus heeft 30.000 pond geschon ken aan het St. Mariaziekenhuis te Londen voor een aantal bedden voor lieden met be scheiden middelen. Dezelfde schenker heeft "reeds eerder 95.000 pond gegeven voor uit breiding van het ziekenhuis en nog 5000 pond toegezegd. Président Roosevelt zal ingrijpen. President Roosevelt is besloten om In 1935 een eind te maken aan de bewapeningswed loop. Hiertoe moet in de eerste plaats dienen het ontwerp van secretaris van Staat Huil voor contróle op de wapenfabricage en in de tweede plaats hoopt de regeering een vergelijk tot stand te brengen in hét kader van de Geneefsche ontwapeningsconferentie. De Ame- rikaansche gezant te Bern zal 10 Januari naar Europa terugkeeren met instructies om d.e regeeringen te peilen over de bijeenroeping der ontwapeningsconferentie. De Ver. Staten zouden voornemens zijn Duitschland te ver zoeken deel te nemen aan de voorbereidende besprekingen, misschien zelfs aan de ontwa- peningsconf erent ie. Men verdenkt hem van heimelijke f revolutionnaire actie, i De Britsch-Indische regeering heeft den regeeringen der provincies een waarschuwing doen toekomen, welke op Gandhi betrekking heeft, verneemt de Daily Herald uit Bombay. Deze waarschuwing zegt, dat bewijzen voor- handen zijn volgens welke Gandhi, ofschoon hij openlijk verklaard heeft zich niet meer met de politiek bezig te houden, inderdaad op een handige en clandestiene wijze het volk organiseert om een nieuwe campagne van burgerlijke ongehoorzaamheid te openen. Men beweert, dat Gandhi in de dorpen on schuldig lijkende organisatie? sticht, die inder daad een onderdeel vormen van de nieuwe politieke beweging, De districtsambtenaren zouden van de regeering opdracht hebben gekregen Gandhi's gangen zorgvuldig gade te slaan en de dorpelingen aan den invloed van het nationale congres te onttrekken door concurreerende Organisaties op te richten. Ook is aan de provinciale regeeriDgen op gedragen, om de bepalingen van het wetboek van strafrecht ter onderdrukking van de propaganda van het Congres, zonder pardon pit te voeren. Voor sociale maatregelen en werkverschaffing aangekondigd. President Roosevelt las gisteren voor de beide huizen van het Congres zijn jaarlijksche boodschap voor over den toestand in de Ver- eenigde Staten. Daarin zegt hij o.m.: Wij wensch?n geen schematische gelijk makerij of verdeeling van het nationale ver mogen over allen met gelijke deelen. Wij er kennen veeleer het feit, dat velen ingevolge nun grootere capaciteiten meer verdienen unnen. Elkeen heeft echter recht op sociale varborgen voor zich en zijn familie. Daar na zijn noodig: Verzekering van het levens onderhoud door een betere gebruikmaking van de schatten uit den bodem, veiligheid tegen slagen van het noodlot bedrijfsongelukken) waarborgen van een behoorlijke huisvesting. Er moet daarom gezorgd worden voor C een w er kloo zen verzekering, voor een ouderdomsverzekering, voor kindervoor- zorg, .voor zorg voor moeders, aanstaande moeders; zieken en invaliden. Het is mijn vast besluit, aldus Roose velt, de 5 millioen personen, die staan op de lijst voor federale steunuitkeeringen, niet langer- te voorzien van geld, etc., want daardoor verliezen zij hun zelf respect en hun wil tot arbeid. De millioen, die vroeger door de ge-: meenten weruen verzorgd, zullen weer door dc gemeenten geholpen moeten worden. Voor de resteerendc 3y millioen moet dc federale regèering werk verschaffen en wel werk( datj zoo min mogelijk concurreert met de particu liere ondernemingen. Dit grootc arbeidsplan- zal het federale crediet niet in gevaar brengen. 8 BELASTING OP HET CELIBAAT LN BELGIE. En op de kinderloow gezinnen. Naar de corr. van de N.R.Ct. te'Brussel meldt, denkt de minister van financiën ern stig aan het instellen van een speciale belas ting op het celibaat. Alleen de priesters en kloosterlingen zouden daarvan vrijgesteld zijn. Verder wordt ook in denzelfden gedachten- gang, de heffing van een belasting op de kin- derlooze gezinnen, zeer goed mogelijk geacht. De opbrengst zou dienen om een deel van de uitgaven, voor de uitkeering van de bestaan de vergoeding aan de groote gezinnen ge vergd, te dekken. De „Kwartel" (heenreis) vertrok 4 Januari van Rome en is denzelfden dag te Athene aangekomen. De „Havik" (terugreis) vertrok 4 Januari van Bangkok en is denzelfden dag té Calcutta aangekomen. O- Tidens Tegn meent de oplossing te hebben gevonden van het mysterie van hei spook vliegtuig, dat verscheidene malen boven het noorden van Scandinavië is Waargenomen. Enkele leden van het personeel van het blad en experts op radiogebied hebben een onder zoek ingesteld en naar de geheimzinnige mor- seteekens geluisterd, die, naar men veronder- stélde, gewisseld werden tusschen het myste- rieuse vliegtuig en draadlooze ïahdstations. De draadlooze1 peilingen, die door Tidens Tegn te Oslo, Andenis' en Vardi zijn verricht, schijnen volgens het blad erop te wijzen, dat de diaadloóze seinen afkomstig zijn uit Kare- lië in Sowjet-Rusland, en dat het spookvlieg tuig uit een militair centrum aldaar instruc ties ontvangt. Een vrij sensationeele factor, zoo vervolgt het blad, is het féit, dat de raadselachtige morseseinen nu en dan ook op zee, ter hoogte van de Noorsche kust uitgezonden worden. Het spookvliegtuig is de laatste weken meermalen gesignaleerd, zoowel in het noor den an Noorwegen als van Zweden, Generaal Laakt verklaart in Aftenposten dat de draadlooze correspondentie niet van di rect militair belang is. Aan den anderen knt is voorloopig het be wijs nog niet geleverd, dat deze draadlooze seinen verband houden met het spookvlieg tuig. Het onderzoek heeft tot nu toe geen ontstel lende resultaten opgeleverd, en indien ér in de naaste toekomst niets gebeurt, zal 'hét on derzoek worden stopgezet. DE BURGEMEESTER VAN ALBURY. Soerabaja. De burgemeester van Albury, de heer WaUgh, is uit Australië gearriveerd. Hjj verklaarde aan de: pers' hoe enthousiast hij was over de algemeene sympathie, wellie hem en zijn gemeente Van Nederlandsche zijde ten deel is gevallen. Hierdoor heeft de kleine stad Albury plotseling de grootste gebeurte nis in haar 100-jarig bestaan meegemaakt. De heer Waugh gewaagde ook nog van de intense deelneming der burgerij van Albury over het lot dat de „Uiver" heeft getroffen_ Groote verwoestingen. Het zoüt-emplaéement Ragoeng is door een windhoos geheel verwoest. Tachtig woningen, waarvan negen van de zoutregie, zijn gedeel telijk vernield. Drie personen zijn zwaar en vele licht gewond. INTREDE VAN DEN DIRECTEUR GENERAAL VAN DEN LANDBOUW. Op 2 Januari heeft ir. Alph. Roebroek de leiding der directie van den landbouw aan vaard. De directeur-generaal werd in rijn ka mer namens alle ambtenaren der directie ver welkomd, waarna hij dankte voor de tot' hem gerichte woorden en "de hoop uitsprak, dat allen eendrachtig met hem in de bestë ver standhouding zouden willen samenwerken en dat op dézen gemeenschappelijkén arbeid Gods zegen moge rusten tot heil van den zwaar beproefden landbouw en dus ook van ons vaderland, waarin de landbouw zulk een belangrijke plaats inneemt. Binnenland Bij een juwelier te Rijswijk. Gistermiddag omstreeks 1 uur is een juwe lier aan den Haagweg te Rijswijk het slacht offer geworden van een brutalen diefstal. In den loop van den ochtend had hij eenige malen bezoek gehad van een man, die voorgaf een horloge te willen koopen. Tot een koop kwam het echter niet. Op genoemd uur schijnt de man echter na te voren de situatie goed in zich te hebben opgenomen wederom een bezoek aan den goudsmidswinkel te hebben gebracht. De juwelier, die zich in een vertrek achter den winkel bevond, hoorde n.1. eenig geraas. Hij ging onmiddellijk naar voren, maar toen had de onbekend gebleven bezoeker dén winkel reeds verlaten. Een onderzoek, dat de juwelier instelde, bracht aan het licht; dat de onge- wenschte klant zich had meester gemaakt van een tableau met ongeveer 100 gouden ringen. De waarde van het gestolene was nog: niet na te gaan. De dief had om zijn bezoek zoo ongemerkti mogelijk te doen geschieden, de hel van dc. winkeldeur buiten werking gesteld. De politie beschikt' over een' vrij volledig, ignalement, (H.'bt) Gisterennacht is ingebroken in de distilleer derij van de firma J. H. aan den Soetendaal- Bchen weg te Rotterdam. De dieven zijn in de Heer Vrankenstraat .een leeg pand binnen gegaan.. Aan de achterzijde daarvan konden zjj op een plat dak komen, vanwaar zij zich door een luik in het pand van de firma H. hebben laten zakken. In het kantoor hebben rij de brandkast opgepakt, welke zij naar de fabriek hebben gesleept. Daar hebben zij het slot uit de deur geboord. Uit de kast is een bedrag van f 250 gestolen. Bovendien hebben de dieven voor f 12 aan post- en plakzegels ge el olen, benevens een aantal flesschen limonade. De politie stelt een onderzoek in. O- Dc lijken van de slachtoffers niet gevonden. Het sleepschip „Noordgeul", dat nabij Mar ken kwam te zinken, bij welke ramp twee personen zijn verdronken, is gisteren met behulp van een tweetal bokken door van der Tak's Bergingsbedrijf gelicht. De werkzaam heden hadden een vlot verloop en men was juist gereed vóór het ruw weer werd. Alle luiken van het schip zijn verdwenen. Men is er niét in geslaagd de lijkén van de schippers vrouw en "van den knecht te vinden. DE ZAAK-ONNES. De behandeling van de zaak-Onnes in hoo- ger beroep voor het gerechtshof te Amster-., dam is thans vastgesteld op 19 en 23 Maart. EEN BEGEERD BAANTJE. Voor de-vaceerende betrekking van ge meenteveldwachter te Kerkwerve (Zeeland) eiland Schouwen, een plaats van 800 inwoners, hebben zich 249 sollicitanten aangemeld. DOOR EEN DRIJFRIEM GEGREPEN. In de maalderij van den heer Mulder aan de' Zeelterstraat onder voormalig Strijp (N.Br.) is Donderdagavond de 27-jarige ongehuwde molenaarsknecht A. Broeks uit Berghem door een drijfriem gegrepen en eenige malen rond geslingerd. De kleeren werden hem van het lichaam gescheurd, B. werd in bewusteloozen toestand naar het binnengasthuis vervoerd, waar hjj gisterenmorgen nog niet tot bewust zijn gekomen was. Bonenland Op "de Oostrivier, welke het eiland Man hattan scheidt van Brooklyn, heeft zich giste ren een zeer ernstige ramp voorgedaan. Het s.s. Lexington, met ongeveer 150 passagiers aan boord en een bemanning van 60 koppen, kwam in aanvaring met het s.s. James Chris- tenson. De Lexington zonk binnen de' 10 minu ten.' Veien van de personen aan boord spron gen té water. Gelukkig warén inmiddels tjal van veerbootjes én andere kleine vaartuigen ter plaatse van de aanvaxihg verschenen en liep het ohgéluk boven verwachting goéd af. Dit blijkt ri.l.uit het bericht dat later over de ramp binnenkwam: De kapitein van de Lexington deelt mede, dat alle opvarenden van hét schip rijn gered. Omtrent het ongeluk wordt nog nader ge meld, dat het 1249 ton metende kustvaart- tuig Lexington van de Coloniallijn, dat zich op weg bevond naar Providence (Rhode Island) Woensdagavond op de East River door een tahkboot werd aangevaren. Na de botsing ramde een tweedetankboot, de James Christenson, de Lexington, waar schijnlijk door het niét begrijpen van signalen aan stuurboord. Teneinde het instroomende water zooveel mogelijk tegen te houden, drukte de James Christenson zjjn steven zoolangin het gat, tot de opvarenden door te hulp snellende sleep- booten waren opgenomen. De aanvaring had plaats dicht bij de brug, welke Manhattan en Brooklyn verbindt. Thans steken alleen de schoorsteenen van de Lexington nog boven water uit. De omge ving wórdt door havenbooten met zoeklichten afgezocht. Twee uur na het ongeluk bedroeg het aan tal personen, dat gered was 155; het zoekep wordt bemoéiljjkt door het féit, dat de scheepspapieren verloren zijn gegaan. De Lexington had ongeveer 55 man beman ning en 150 passagiers aan boord. Enkele lichtgewonden werden in het zieken huis opgenomen. De aanvaring en de redding gingen zoo snel, dat niet eens een S.O.S.-sein werd uit gezonden. De geredden verklaren, dat zrj geen doodeü hebben gezien en er is geen paniek uitgebro ken. Naar weer later kon worden gemeld, zijn alle passagiers en alle koppen van de be manning der Lexington gered. Er wordt natuurlijk naar de oorzaken van de ramp van overheidswege een onderzoek in gesteld. Dat zjj heeft kunnen plaats vinden is te meer bevreemdend, wijl er geen mist hing, en het ook niet sterk woei. Het wrak van de Lexington moet nog door duikers worden doorzocht. Het zou natuur lijk kunnen wezen, dat toch nog enkele men- schen niet intijds hebben kunnen ontsnappen. Ook lijkt de bewering, dat iédereen gered Is, misschien wat al vertrouwend, daar het niet met absolute zekerheid bekend was, hoeveel menschen zich aan boord bevonden toen de aanvaring kwam. Men moet er echter het beste van hopen. Toch nog slachtoffers. Nadere berichten uit New York melden dat bij de aanvaring van het stoomschip Lexing ton. op de Oost Rivier 6 leden van de beman-: Hing zijn omgekomen. Van de passagiers rijn er 20 gewond, maar de meesten niet ernstig, Er worden nog 4 passagiers vermist, maar aangezien er geen ljjst was is dit aantal mis-' schien nog grooter, HUIS IN AANBOUW INGESTORT. Te Milaan,is een groot woonhuis van.zes verdiepingen dat in aanbouw,was, ingestort- Er werkten 52 arbeiders van, wié 'ei; vtfftien werden gewond. Vier hunner zijn er ernstig aan toé 'Bovendien worden vijf arbeiders'ver mist, van wie men vreest dat zjj'verpletterd, Kort en scherp recht. De laatste dagen rijn in dé omstreken van Peiping (Peking) uitgebreide maatregelen, ge nomen ter bestrijding van de Ynisdaad. Men maakt hierbij-gebruik van politie en van mili taire troepen. Het gelukte 700 bandieten te arresteeren, en dezen zullen zwaar gestraft worden. Reeds zijn 70 misdadigers terechtgesteld. Staking van huwbare meisjes in China. Sjanghai maakt op het oogenblik een hoogst ongewone staking mede. Een groot aantal Chineesche meisjes heeft n.1. een staking georganiseerd als protest tegen het nieuwe wetboek van strafrecht, kracht.ens hetwelk gehuwde vrouwen gestraft kunnen worden met een jaar gevangenisstraf ingeval van wangedrag, terwijl gehuwde man nen wegens hetzelfde feit niet strafbaar rijn. De staking bestaat daaruit, dat de meisjes, die voor het grootste deel tot de hoogere society-kringen behooren, weigeren te trou wen met een jongeman uit Sjanghai, zoolang het wetboek van strafrecht niet is herzien! 'Thans is de staking nóg plaatselijk, maar 'voöi- hét geval de regeering niet naar haar 'afgumenten luistert, hebben de meisjes ge dreigd 'een „nationale staking" als protest tegen het geïncrimineerde wetsartikel te zul len ontketenen. Reëds een wéék ondër dén grond. Tachtig mijnwerkers, in dienst van de „Baska"-kolenmijn bij Kattowiee in Poolsch Opper-Silerië hebben geweigerd weer boven te komen vóór hurl eischen zijn ingewilligd. Zoo zitten zij daar nu, 250 voet onder den grond in de modder. Al hun lampen, behalve één, rijn uitgegaan. Het is nu al de zevende dag, dat zjj daar zijn. Slechts weinig voedsöl is hun overgebleven. Een van de mannen werd eenige dagen geleden zoo ziek, dat vier van zijn kameraden hem naar boven móesten dragen. De politie, die met een sterke macht den mijningang bewaakte, verbood deze vier nian weer naar beneden terug te keeren. Het heeie geval heeft in Ópper-Silezië veel onrust gewekt en de autoriteiten zijn het er nog niet over eens welke houding rij in deze aan zullen nemén. Hét gerucht gaat, dat aan de stakers het ultimatum gesteld zal worden, dat dé mijn geheel en al onder water zal worden gezet, indien zij niet binnen een be paalden tijd boven zijn 'gekomen. De arbeiders beweren, dat (te eigenaars van de „Baska"-mijn hun geld schuldig zijn. i óft V :.i: Tusschen een graaf en gravin 1 Een proces, dat den geheélen Franschen adel 'eri den Rüssischen geërtiigréérdèn adel bezig zal houden zal eerstdaags in Frankrijk ge voerd worden. Eischerés Is vorstin Hadische Scherbatow, dé geschéiden vrouw van den Rüssischen graaf.' Haar vader was adjudant van den grootvorst en Rüssischen generaal Nicola; hakr moeder was een kleindochter van den veldmaarschalk Bariatinsk, die onder tsaar Nicolaas I den Kaukasus veroverde. Zij had de Russische revolutie weten te ont- loopen en nam zooals vele van haar landge- n'ooten haar intrek té Parijs, waar rij in zeer behoeftige omstandigheden leéfde. Op zekeren dag' maakte zij kennis met den jongen'en rij ken graaf Louis de Brar.ües, wiens genegenheid rij weldra won. De Brantes is uit den voor- naamsten en rijksten Franschen adel. De fa- milie van den jongen graaf verzette zich echter tégen een huwelijk en liet daartoe geen middel onaangewend. Om niet onterfd te worden ble ven zij ongetrouwd bij elkaar. Zij ondernamen gezamenlijk vele reizen, o.a. doorkruistén zij in een auto de Sahara. De familie zag dit alles met leede oogen aan en deed' al het mogelijkje om hem van de schoone gravin te verwijderen. Zij stuurde hem naar Bangkok, waar hij ook Wérkelijk heenging. Onderweg werd hij echter 'riékj ZSjn geliefde ging hem per vliegtuig ach terna en verpleegde hem wekenlang met dé grootste opoffering. Toen vertelde zij hem, dat hij spoedig vader zou worden. Als dank voor haai verpleging liet de graaf h^ar na deze mededeeling in den steek en ver trok zoo gauw mogelijk naar Parijs. Hadischa reisde ook terug om in Marseille moeder te worden van een meisje. Van haar geliefde hoorde ze niets meer. Om m haar on derhóud te voorzien, nam ze een betrekking aan bij een modezaak. Eehigen tijd geleden ontving ze als eenig teekén van leven een mand met witte leliën van graaf de Brantes. Ze vatte dit als een smaad op, toen ze ver nam, dat hij zich met de Engelsche aristocrate Lady Moyra Forbes verloofd had. Ze begint nu tegen den graaf een proces, dat een van de grootste Fransche advocaten, Charles Legrand, voor haar zal Voeren. Zé eischt, dat dè graaf rijn kind zal erken- neh en een'maandeljjksch onderhouu zal beta len vaii 5000 francs. Verder eischt ze schader vergoeding van 1 millioen francs wegens vér- brekihg van trouwbeloften. Het proces zal in veler belangstelling staan. In verband met de Kerstdagen, welke vol gend dén oüd'-Russischen kalender op 6, 7 en 8 'dezer vallen, hebben de Godloozenvereenigin- gén besloten in de groote steden carnavalsop tochten te organiseeren gèpaard gaande aan toonéélvoorsteliingen en atheistische propa- ganda.Op déze wjjze wil men het volk afhou den van het bezoeken van de kérken. Vérder wordt ook het verzuimen van den ar-i béid op deze 'dagen ten strengste gestraft. De' Oódróozen wijden ook veel aandacht aan dé kinderen: groote kindersportfeesten wórden géofgahiseèrd, téncinué zoo dé kinderen af té Hóuden van dé kerkéh, hdéwèl de scholen .van T tdt-15 januari vdcantie' hebben. De ziekenhuizen op Ceylon büjven gevuld met lijders aan malaria Men vreest, dat de epidemie niet zal verminderen voordat de re gentijd is aangebroken. Reuter maakt gewag van de zelfopoffering van een geneesheer, die in een der ergst ge- troffen eterken werkzaam was en zgn zorgen aan zjjn patiënten was blijven wijden, hoewel hij zelf ook door de ziekte was getroffen. Hij is thans overleden aan hersenmalaria DE EERSTE SLACHTOFFERS VAN HET IJS. In het dorpje Pakowitz bij Beuthen in Si- lezië vermaakten zich Woensdag vijf kinde ren op den dorpsvijver, die slechts met een dunne ijskorst bedekt was, met sleetje-varen. Het ijs brak en de kinderen vielen te water. Een oude vrouw van 67 en een Hitler-jongen poogden de kinderen te redden, waarbij de vrouw echter zelf te water geraakte en ver dronk. Een paar passeerende mijnwerkers haalden met den jongen de vijf kinderen aan land, maar een kind van vier en één van vijf bleken reeds te zijn overleden. Record aantal slachtoffers In de week, in welke de Kerstdagen vielen, zijn 187 personen op de openbare wegen in Engeland gedood, het hoogste aantal sinds de officieele wekelijksche tellingen in Maart begonnen zijn. In de 42 weken tot 30 Dec. zijn 6098 liéden gedood en 196,672 gewónd. Minis ter Hore Delisha heeft in verband met de schrikbarende cijfer, die ondanks de veilig heidscampagne nog een verslechtering bétee- kenen tegenover vorig jaar, Donderdagavond in een radiorede het publiek opnieuw gewezen op de gevaren van den weg en hoe ze zooveel mogelijk te vermijden. Reuter meldt uit Peking: Twee Chineesche generaals, Tsji-Hung Tsjang en Jen Ying-Tsji, zijn hier op last van de regeering terechtgesteld wegenj hun ver standhouding met de communisien. Zij waren in hechtenis genomen, nadat generaal Tsjang Kai-Sjek de overwinning had behaald bij zijn aanval op den communistischen staat, die in de provincie Kiangsai was uitgeroepen. Generaal Tsji Hung-Tsjang is ook betrok ken geweest bi, het gewapend verzet tegen de regeering in de provincie Tsjarhar, ongeveer een jaar geleden. j 'te- t: Reuter meldt alt Southampton: Na alle vuilnisbergplaatsen in den ointrek te hebben laten doorzoeken, zijn zeven busjes radium, die in .en vuilnisbak van net Royal South Hampshire en Southamptonziekenhuis waren terechtgekomen, teruggevonden: De secretaris van het ziekenhuis vertelde hierover aan Reuter, dat acht buisjes, in totaal bevat tende 20 milligram radium, per ongeluk met eenige oude kteedingstukken waren wegge gooid. De kleedingstukken waren gebruikt voor de behandeling van een patiënt en ver volgens in een vuilverbrandingsoven vernie tigd. Zoodra het verlies bemerkt werd, zyn wij in de aschhoopen gaan zoeken met behulp van f electroscoop. Het was een opwindend ge zoek en het duurde den geheelen dag. Ten slotte vonden wij zeven van de busjes terug. Pas wanneer wij deze met speciale instru menten onderzocht hebben, weten wij hoeveel radium zich nog in de vuilnis bevindt. Wel licht is het zoo weinig, dat het met de moeite loont het onderzoek voort te zetten. Wjj rijn met het tot diisver behaalde resultaat zeer gelukkig. Mevrouw Stawisky. Mevrouw Stawisky, die zich nog steeds in hechtenis bevindt, heeft opnieuw een verzoeji gedaan om voorloopig in vrijheid te worden gesteld. De rechter van instructie heeft dit verzoek opnieuw afgewezen. Mevrouw Stawisky heeft voorts van de ge vangenis uit, waarin zij is opgesloten, een brief geschreven aan den voorzitter van de parlementaire commissie van onderzoek in de zaak Stawisky met verzoek door de commissie te worden gehoord. Hoewel mevrouw Sta wisky reeds in den loop van het onderzoek door de commissie is gehoord, schrijft zjj nu in haar brief: „ik wensch ernstige feiten ter kennis van de commissie te brengen, die haar kunnen inlichten omtrent politieke en poli- tioneele handelingen, welke ik haar ter be oordeeling laat". Tegen Bonny, den befaamden inspecteur van den nationalen veiligheidsdiénst, is een nieuwe aanklacht ingediend en wel op grond van valschhéid in geschrifte. De klacht Is in gediend door een groep vrienden van den dir recteur eener groote Parijsche verzekerings maatschappij, die zich in hechtenis bevindt, omdat hij betrokken was bjj de zaak der ver- valschte bons te Bayonne. De man was voor loopig op vrije voeten gelaten, maar werd ge arresteerd Ingevolge een brief van den wet houder uit een provincie-plaatsje ,waar Gué- bin, zoo heet de directeur der verzekerings maatschappij, een buiten had. In dien brief werd allerlei ongunstigs van Guébin verteld en met verontwaardiging geprotesteerd tegen zijn vrijheid. Guebin werd in hechtenis geno men. De vrienden van Guébin, die nu een klacht tegen Bonny hebben ingediend, zeggen, dat die brief van den wethouder een verval- sching is en dat Bonny die heeft gemaakt. Het einde van een legende. - De diamanten, van Stawisky, een' scheermes en'de stoom uit een pan; De politie, houdt zich ijverig met de lègen- daire diamanten van Stawisky bezig. Zijn we- duwe noch iemand anders schijnt er van te weten. De „schat" was zeker niet onverdeeld een Croesus waard. Zoo moeten zich er „sma ragden" b(j bevonden hebben, waarvan de waarde op welgeteld frs. 39.75 gerekend wordt. Als de „smaragden van den negus" stonden ze in den nauwen kring bekend. Deze en andere stukken kon de politie in vejiligheid brengen. De „Intransigeant" meent, dat men er anderhalf millioen franc uit Kan halen, als ze na het proces geveild worden. Drie zouden op het appèl ontbreken voor een totale waarde van misschien 150.000 fr, Stawisky en zijn boezemvriend Hayotte had den te Parijs voor elf millioen edele steenen laten aanmaken. In hun filialen te Parijs, Cannes en Deauville moesten zij er voor 300 duizend frank verkoopen. Hayotte beweert nog, dat de befaamde smaragden echt waren en hij te goeder trouw aan de beleening deel genomen heeft. Een gloeiend scheermeslem met en de uit een pan stijgende stoom waren voldoende geweest om de „huls" los te wee ken, waarin de 3 smaragden van frs. 400.000 per stuk met zijn attest besloten waren...... Het is de zwarte Zee tenslotte toch niet gelukt het schip binnen te brengen. L. Smit Co.'s Internationale Sleepdienst deelt nader omtrent het sleepen van de „Sisto": Nadat de Nederlandsche motorsleepboot „Zwarte Zee" *t Noorsche stoomschip „Sisto" op Nieuwjaarsdag op sleeptouw had genomen, is koers gezet in Oostelijke richting. Het weder was den geheelen tijd zoo slecht, dat geen bemanning op het schip kon worden overgezet. Woensdag sloegen zware zeëen over het achterschip van de „Sisto" en be merkte men aan boord van de .Zwarte Zee", dat de diepgang grooter werd. Donderdagmorgen was mennog circa 100 mijl van de Iers„ae kust verwijderd; echter dreef toen het achterschip van de „Sisto" nog slechts op haar lading, terwijl de diepgang van het schip .steeds vermeerderde. Nog immer kon de „Zwarte Zee" geen be manning overzetten en. kon zrj «jus alleen trachten alsnog een haven ofeen beschut tende baai te bereiken. Donderdagavond laat is echter bij de ree- derij bericht ontvangen, dat de „Sisto" op 75 mijl uit de Iersche kust gekapseisd en gezon ken is. Een groot gedeelte van de deklading is waarschijnlijk losgeraakt en drijft op zee. De „Zwarte Zee" is tot gisterenmorgen ter plaatse gebleven, om zich hiervan te overtui gen en de scheepvaart eventueel te waar schuwen. DOODSTRAF IN ASTURIE GEEISCHT. Tegen 25 beklaagden. In het proces voor den krijgsraad te Gijon tegen 66 deelnemers aan den October-opstand in Asturië, verklaarde de vertegenwoordiger van het O. M., dat strenge maatregelen noo dig waren. Tegen 25 beklaagden eischte hij de doodstraf en tegen de overige 41 levens lange kerkerstraf. Den beklaagden wordt de dood van verschillende burgerlijke autoriteiten en militairen, waaronder een overste en een majoor, tijdens den opstand, ten laste gelegd. GETROFFEN DOOR EEN STROOM VAN 70.000 VOLT. En er levend afgekomen. De portier van het ziekenhuis te Adelaïde is, naar Reuter rrirèdt, getroffen door een electrischen stroom van 70.000 volt spanning zonder gedood te worden, niettegenstaande deze spanning 35 maal zoo groot is als de ge middelde spanning, die voor den electrischen stoel wordt gebezigd. Het ongeval had plaats, toen in het zieken huis een röntgenfoto van een patiënt werd genomen. Deze bewoog zijn arm, en toen de portier deze weer in de juiste positie wilde brengen, raakte hij een der hóogspannings- leidingen van het röntgenapparaat aan. Door den geweldigen scl>ok werd hij door de kamer geslingerd, en dat hij er het leven heeft af gebracht, is te danken aan het feit, dat on middellijk de stroom werd afgesloten. Zeven negers, die zich in een kelder bevon den te Baltimore, zijn daarin levend verbrand. Naar Reuter uit Barrie in Ontario meldt, zijn zeven visschers, die op het ijs van het Simcoemeer aan het visschen waren, verrast door het uitbreken van een storm en op een ijsschots weggedreven. Men haast zich om hun hulp te bieden. MISHANDELING DOOR KAMERAADJES? Aan de gevolgen overleden. In het hospitaal te Paramaribo is, naar wij in De West lezen, een schooljongen overleden van wie beweerd wordt, dat hij door kame raadjes mishandeld zou zijn, De zaak is in onderzoek bij de politie. De overledene is een leerling der Zuiderstadsschool. LENTEWEER IN DEOEMBEIL In Norrhanclië én het zuiden van Frankrijk dragen sommige lxxjmen weer blocsëm's en op vele plaatsen bleven de planten groen.

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 6