Stadsnieuws NIEUWJAARSREDE Uit het politierapport. VAN DEN BURGEMEESTER Gemeenteraad Predikbeurten DERDE BLAD Licht op voor alle voertuigen. Zaterdag 5 Jan.16.30 Zondag 6 16.31 Maandag .-7 16.32 APOTHEKEN. Van hedenavond 10 uur tot Maandagmorgen Is alleen- geopend 'de apotheek van A. P. Höólmans, Spoorstraat.' V^n Maandag 7 Januari wordt avond- en Zondagsdienst waargenomen door W. H. Klngma, Kanaalweg. LITURGISCHE JEUGDDIENST. Zondag 6 Januari a.s., des avonds te half zeven, zal in de Nieuwe Kerk aan de West- straat, de eerste jeugddienst van dezen winter worden gehouden. De voorganger, de Eerw. Heer A. P. Gouds bloem, heeft voor dezèn avond als onderwerp gekozen: „De onbekende soldaat". Voor bijzonderheden verwijzen w(j naar de advertentie in dit blad. NIEÜ W J A AKS WE N SCH AAN DE K XVIII. De Commandant dankt telegrafisch. Via Amsterdam-Radio ontving net Comité „Onze Marine" van den Commandant van Hr. Ms. K XVm te Dakar het navolgende tele gram: Hartelijk dank voor goede wenschen 1935. Wensch U allen zeer gelukkig nieuwjaar. Ver zoeke zoo mogelijk langs persweg overbren ging onzen dank voor vele gelukwénschen en toevoeging onze goede wenschen. HarteUjk dank voor alle goede gaven, Uw vele moeite hieraan besteed. Alleen zeer erkentelijk. Brief VOlgt. I Commandant K XVIII. VISSCHERIJ. Het is maar heel stil in het visscherij- bedrijfniet dat er minder gevischt wordt dan anders, maar er zit geen leven, geen •activiteit in; er is van alles zoo weinig. Komt er van het een of ander iets meer, dan is er weer gauw te veel. Er was wat aanvoer van Noordzeevisch; de vangst was niet groot, maar de prijzen, zoowel voor fijne als :grove visch, waren bevredigend. 'Ook was ér wat haring aan de markt, maar dit heeft nog heel weinig te beteekenen. Bo vendien is ook de kwaliteit niet mooi. Het is ongeregeld goéd, meest kleine, jonge haring, z.g. „tootérs" of „halve haring", zooals de vlsscherman ze noemt. Het is trouwens ook nog géén tijd voor de voorjaarsharing; dan moeten we nog wel 6 a 8 weken verder zijn, zoo tegen Maart; we moeten dus nog even geduld hebben. Ook de garnalehvisscherij is stil. De laatste week van December was er een heel kleine opleving. Er was nog een klein overschot van het contingent gekookte garnalen voor Frank rijk én dat moest volgemaakt worden; de prijs in Frankrijk wals beslist goéd, Zöódat er hi(:r aan de markt met graagte 25 ct per kilo gekookte garh'aien werd betaald; jammer genoég behoort dit thans weer tot hét ver leden, want *het voorloopig vastgestelde con- tingent voor het lste kwartaal 1935 geeft weinig reden tot vérhaugènis. Integendeel, het is zoo miniëm, dat hét èri Vbor koop man èii voor viSscherman niets te beteekenen heeft. Met de levende garnalen voor'Arhóter- dam vlot het' ook niet al te best. De vis- scherman ontvangt zoo weinig voor zijn levende garnalen, dat hij er haast niet voor visschen kan, terwijl in Amsterdam tegen heel bevredigende prijzen wordt verhandeld; maar naar men beweert zou de tusschen- handel hier aan de markt voor de garnalen geven wat ze kwijt wil z I Voorwaar, dit is geen ideale toestand en stellig voor de overheid niet gèmakkelijk om hierin regelend op te treden.. Toch zal naar een oplosing van deze moei lijkheid gestreefd moeten worden. Botaanvoer was van geen beteekenis. WAARSCHUWINGEN. De Burgemeester van Best geeft iedereen, doch speciaal grossiers en winkeliers, in over weging niet in handelsrelatie te treden met P. Biermann, wonende te Best D. 45. De Officier van Justitie te Rotterdam ver zoekt allen, die ter verkrijging van een krediet geld hebben afgedragen of gezonden aan de önclêrlihgé Spaarinstelling, de Spaar- en Credietvereediging Éigen Hulp of de Veree- nigde Spaar-Credietbank, alle té Schiedam (houder M. van Weerden), zich ten spoedigste te wenden tot de politie van hun woonplaats tot het verstrekken van inlichtingen. Een hitje vermist. By de politie werd aangifte gedaan van vermissing van een zwartharige hit van een weiland, gelegen aan den Middenweg alhier. De recherche stelt een Onderzoek in. Verdachte aangehouden. Door de politie werd een persoon aange houden en aan het hoofdbureau van politie in bewaring gesteld, die verdacht wordt van den dezer dagen gemelden diefstal van een pórtemonnaie met géld. Proces-verbaal wordt Opgemaakt, Baldadige kwajongens? Van een 6-tal lantaarnpalen in deze ge- imeente -werden- de glazen mantels vernield, .vermoedelijk door de baldadige jeugd. Een onderzoek wordt ingesteld. Konijnen gestolen. Bij de politie werd aangifte gedaan dat gisterennacht een konijn uit een hok, staande op een erf aan de Dahliastraat, is ontvreemd. Een onderzoek wordt ingesteld. Dezer dagen werd bfj de politie aangifte gedaan dat met een meisje van 14 jaar niet nader aan te duiden handelingen zjjn gepleegd door eenige opgeschoten jongens. Proces-ver baal wordt hiervan opgemaakt. jPortemonnaie niet inhoud gestolen. Door een bewoner dezer gemeente werd aangifte gedaan van vermissing van zijn por- tegnonnale, inhoudende plm. f 80.De recher- onderzoekt deze zaak- VERTREK OORLOGSBODEMS. Maandagmorgen om half twaalf zullen dé beide onderzeeërs, de K XVI en K XVII naar Indië vertrekken, De stafmuziek zal bij het vetrek aanwezig zjjn. De „Hertog Hendrik" vertrekt reeds voor dag en dauw,' Maandagmorgen om zeven uur zal dezè orologsbodem van de marinewerf door de slui zen m de haven komen en dan om circa half acht Den Heidér Verlaten. De eerste étappe gaat tot Cathania, terwijl men 25 Januari te Athene hoopt aan te kómen. EEN AARDIGE RECLAME. De heer Godschalk, Koningstraat, heeft een aardige reclame bédacht. Iedere bezoeker der zaak krijgt n.1. een zakje, waarin zich een gedeelte bevindt eener vliegmachine. Wie dé geheele machine bijeen heeft, ontvangt eep fraai cadeau: dames-of heerenrijwiel, horlog^, enz. Wij verwijzen voorts naar de advertentie. OPERETTE „ROSE MARIE". Het operettegezelschap van de welbekende Frits Schakels, heeft aangemoedigd door het groote succes 'van „Marie Louise" een tweede operette op het repertoire genomeé, n.1. ,Rose Marie". Deze zeer populaire voorstelling wordt Zon dag 13 Januari ten tooneele gebracht. Mon verzuime niet zicli tijdig van plaatskaarten te voorzien. i 4 j Onze financieele positie geeft geen reden tót optimisme. - Toename der bevolking. Verfraaiirjg der stad. Bijna 51.000 ma grond in erfpacht uitgegeven. In de Donderdagavond gehouden vergade- ring van den Raad heeft de Burgemeester de volgende rede gehouden: Mijn Heeren, Nu Uw College hedenavond voor de eerste maal in het jaar 1935 bijeenkomt, wil ik deze vergadering openen met den wensch. dat het U en Uwe gezinnen, alsmede onze burgerij dit. jaar wel moge gaan. Vanzelf gaan mijn gedachten hier naar ons Vorstenhuis, dat het afgeloopen jaar tot twee maal toe in diepen-rouw werd gedompeld dóór het overlijden van H. M. Koningin Emma, de bij allen zoo geliefde Moeder onzer Vor stin, en van Z. K. H. Prins Hendrik. Ik meen Uwe gevoelens te vertolken met den wensch uit te spreken, dat het Koninklijk Huis in de toekomst voor verdere droefenis gespaard rpoge blijven. Het vorig jaar heb ik geen nieuwjaarsrede gehouden. Ik zal dit thans wel doen en aan den economischen toestand onzer gemeente een min of meer uitvoerige beschouwing wij den. Daarbij wil ik een terugblik slaan op de achter ons liggende jaren 1933 en 1934. Burgemeester DRIESSEN. Ongunstig jaar. Weinig reden tot optimisme. Vertoonde het jaar 1933 zich reeds aan ons als een jaar van algeheele maatschappelijke ontreddering op bijna elk gebied, gebleken is wei, dat het afgeloopen jaar voor velen in me nig opzicht nog ongunstiger is geweest. Uiter aard heeft dit verschijnsel zich in meer of mindere mate ten opzichte van onze gemeente voorgedaan. Mocht ik vorige jaren dari ook nog als mijne meening uitspreken, dat onze gemeente de toekomst met vertrouwen tege moet zou kunnen zien, thans bestaat, voor wat betreft de financieele positie der ge meente als zoodanig, minder reden voor een dergelijk optimisme. Ik heb hier speciaal het oog op de aanzienlijke offers, welke de onder steuning van werkloozen en behoeftigen in haar verschillende vormen van de gemeenten in het algemeen is gaan vragen, en waardoor ook onze gemeente gedwongen is geworden verschillende ingrijpende maatregelen te tref fen, als het verhoogen van bestaande en het invoeren van nieuwe belastingen en voorts op de onlangs door de Regeering aangekondigde wijziging van de wet op de financieele ver houding tusschen het Rijk en de gemeenten en de instelling van het werkloosheids-subsidie fonds. Over de verslechteringen, welke tenge- volge van deze maatregelen in den financiee- len toestand der gemeente zullen worden aan gebracht en voorzieningen, welke in verband daarmede reeds zijn, getroffen, behoef ik niet uit te weiden; dit alles is U reeds voldoende bekend. Het aantal werkloozen en steuntrekkende!! in deze gemeente is de laatste jaren vrij aan zienlijk toegenomen, mede als gevolg van ont slag en op wachtgeldstelling van personeel van 's Rijkswerf! Het aantal van gemeente wege ondersteunden bedroeg op 31 Dêcember 1934 841, Toch zekere welvaart. Wat het zakenleven in onze gemeente aan gaat, is reeds meer door mij betoogd, dat het in deze tijden een gelukkig feit is, dat de ge meente slechts weinig instellingen van han del en nijverheid telt, doch dat zij daaren tegen een groote kern inwoners heeft, die een betrekking in overheidsdienst bekleeden en dus over vaste inkomsten beschikken. Hier door is onze plaatselijke middenstand, ondanks de crisis, tot dusverre voor ernstig nadeel in zijn zaken gespaard gebleven. Vergeleken b(j andere gemeenten kan hier zelfs van een ze kere welvaart worden gesproken. Er zijn ech ter verschillende verschijnselen, welke ook voor deze groep van ingezetenen successieve lijk op een verzwaring van bedrijfslasten eenerzyds, ik denk hier b.v. aan de ver schillende nieuwe, op het bedrijfsleven druk kende, heffingen, welke ook de Rijksregeering tót het sluitend maken van hare budgetten. heeft moeten invoeren anderzijds op eën derving van inkomsten als gevolg van de door de salaris- en loonsverlagingen verminderde koopkracht van het publiek wijzen. Landbouw, veehouderij. Vergeleken bij het jaar 1932 was de toe stand ten plattelande, dank zjj de van regee- ringswege getroffen steunmaatregelen,' ovsr het algemeen genomen de laatste jaren iets beter, ofschoon de prijzen der verschillen ie producten nog betrekkelijk laag bleven. Hjet veehoudersbedrjjf werd in 1933 zwaar geteis terd door het mond- en klauwzeer, dat z$n nadeeligen invloed op de melkproductie depd gelden. Ten aanzien van het bloembollenbe- drijf valt op te merken, dat de saneeringjs- maatregelen de exportprijzen in gunstigen rin hebben beïnvloed. c Visseherij niet rooskleurig. De resultaten, welke het visscherijbedrijf in deze gemeente over de jaren'1933 én 1914 hebben opgeleverd, kunnen niet bepaald roe s kleurig worden genoemd, al valt er dan t0 3h het laatste jaar weer een kléine vooruitgang te constateeren. Dit blijkt wel uit de cijfers, welke den omzet van den gemeentelijken viscji- afslag over die jaren geven, t.w. respectievelijk 240.871.03 en 250.565.40, welke cijfeBs, vergeleken bij den omzet over het jaar 19! 2, ad 470. 127.36, éen achteruitgang van bijha 50 pet. beteekenen. De oorzaken van dezen terugloop moeten niet zoozeer worden gezocht in een minderen vischaanvoer; het zijn voor namelijk de geweldige prijsdalingen, welke dM gevolg van de verschillende door het buiten land getroffen contingenteeringsmaatregëlèn en andere invoerbeperkingen, het visscherij bedrijf den nekslag gaven. Ook andere ifajp- toren zijn hierbij in het spel geweest, als de afsluiting van de Zuiderzee, waardoor de hk- ringvisscherij en -handel zich naar elders ver plaatsten. Dat het gemeentebestuur dan ook niets onbeproefd laat om, waar dit mogelijk is, dezen oiid-vaderlandschen tak van nijver heid er weder bovenop te brengen, is wel be wezen door de medewerking, welke den vis- schers, dank zij het destijds door de Econo mische Commissie genomen initiatief, bij het transport van levende garnalen naar Am sterdam werd verleend. Bovendien wordt op andere wijze van gemeentewege steun aan de visschers verleend, teneinde hen in staat te stellen hun bedrijf op normale wijze te blijven uitoefenen. Stijgend bevolkingscijfer. Het bevolkingscijfer heeft zich ook de laat ste jaren weder in stijgende lijn bewogeh. Volgens een voorloopig opgemaakte bereke ning bedroeg het aantal zielen op i Januari 1935 34.370; op 1 Januari 1933 bedroeg dit aantal 32.321. In het aantal gesloten huwe lijken valt een kleine achteruitgang te consta teeren. In 1934 werden 332 huwelijken geslo ten, tegenover 335 in 1933. Het aantal ge boorten bedroeg 798, in 1933 795. In 1934 overleden 234 personen; dit aantal bedroeg in het voorafgaande jaar 294. Nu kunnen wij ons over deze toeneming der bevolking, waarvan ik als een der voornaam ste oorzaken beschouw de overplaatsing van het personeel van de thans opgeheven rijks werf te Hellevoetsluis naar deze gemeente, wel verheugen, toch moet aan den anderen kant niet uit het oog worden verloren, dat deze maatregel wederom gepaard ging met op wachtgeldstelling en ontslag van personeel werkzaam op 's Rijkswerf alhier, waardoor verscheidene van deze menschen ten laste der gemeente kwamen. Woningbouw. Grondbedrijf. Met deze overplaatsing in zeer nauw. ver band stond het vraagstuk der woningbehoefte, hetgeen er toe heeft geleid, dat de Woning stichting in het jaar 1933 wederom een cre- diet verkreeg voor den bouw van 148 wonin gen nab\j den Ruyghweg. Ook de particuliere bouwnijverheid heeft de laatste jaren een bui tengewone activiteit aan den dag gelegd. Vol tooid werden in 1934 pl.m. 520 woningen, ter wijl op 1 Januari 1935 pl.m. 320 woningen in uitvoering waren. Over het voorafgaande jaar waren deze cijfers respectievelijk 469 en 449. De resultaten van het gemeentelijk grond bedrijf houden met dezen nieuwbouw vrijwel gelijken tred. Gedurende het afgeloopen jaar werd 50.968 M2. grond in erfpacht uitgege ven, terwijl 19.048 M2 grond werd verkocht. Over 1933 waren deze cijfers respectievelijk 45.650 M2 en 21.406 M2. Verfraaiing der stad. Het aspect der binnenstad onderging op verschillende plaatsen verfraaiing. De nieuwe Postbrug kwam in het jaar 1933 gereed. Ik mag wel zeggen, dat hiermede een buitenge wone verkeersverbetering tot stand is ge bracht. Ook de nieuwe Willemsbrug over den mond van het Heldersche Kanaal werd voor het verkeer opengesteld; in verband hiermede wil ik tevens wijzen op de belangrijke verbe teringen, welke de Binnenhaven, de Zuid straat, de Weststraat en de Hoofdgracht heb ben ondergaan. En het is daarom voor ons een troost, dat, wanneer onverhoopt straks op verschillende uitgaven zal moeten worden bezuinigd, dit niet ten koste behoeft te gaan van het aan zien der stad op zich zelve. Dat het vreemdelingenverkeer in de afge loopen twee jaren goed is geweest, danken wij voornamelijk aan de tot stand koming van den korten verbindingsweg tusschen onze provincie en de provinciën Friesland en Gro ningen via den afsulitdijk. Hulsduinen heeft in het bizonder geprofiteerd; mede dank zij het vrij gunstige zomerweer konden de afge loopen seizoenen dan ook voor onze badplaats tamelijk bevredigend worden genoemd. Strandleven. Hoewel het schijnt, dat het eigenlijke strandleven zich meer in zuidelijke richting zal gaan verplaatsen, is het gemeentebestuur van meening, dat Huisduinen de seizoenplaats zal blijven en dat daarom de instellingen, welke er naar streven de aantrekkelijkheid van onze badplaats te vergrooten, zooveel mo gelijk gesteund dienen te worden. Het feit, dat verschillende ingezetenen zich aldaar met terwoon zijn gaan vestigen, is wel het beste bewijs, dat dit gedeelte der gemeente voor velen een zekere bekoring heeft. Naar ik meen heeft de tot stand koming van het rijwielpad vanaf den Strooweg door de duinen naar het zeestrand de volle instem ming van de burgerij; de pogingen om ook ln het tot de militaire landsgronden behoorende, thans afgesloten duinterrein, dergelijke paden te verkrijgen, zullen, zooals U bekend is, waarschijnlijk met succes worden bekroond. Uiteraard zal ln de toekomst ten aanzien van de uitvoering van werken, tengevolge waar van de gemeente aanzienlijke lasten op zich zal moeten nemen, de noodige voorzichtigheid in acht behooren te worden genomen. Met de hoop, dat wij er, ondanks de moei lijke tijden, in mogen slagen het evenwicht in de gemeente-financiën te behouden, waarbij lk op aller eendrachtige medewerking meen te kunnen rekenen, verklaar ik deze zitting thans voor geopend. De rede werd oor den heer Biersteker, namens den Raad, beantwoord. Hiervoor ver wijzen wij naar het raadsverslag, elders in dit nummer opgenomen. -•'■f— - - Vergadering van den Raad der gemeente op Donderdag 3 Januari, des avonds 8 uur, ten raadhuize. Opening. Notulen. Afwezig wegens ziekte wethouder De Boer. Verder de heer D. van der Mast Bij den aanvang der vergadering houdt de Voorzitter de elders in dit nummer op genomen N ieuwjaarsrede. De notulen van vorige vergaderingen wor den na een correctie van wethouder Smits, goedgekeurd en vastgesteld. Ontslag-aanvrage D. v. d. Mast. Ingekomen is een schrijven van het raadslid D. van der Mast, waarin met ingang van 1 Januari ontslag wordt genomen als lid van den Raad, wegens het aanvaarden eener be trekking, die de waarnerning van het raads lidmaatschap verbiedt. De Voorzitter deelt mede, dat in rijn plaats benoemd is ver klaard de heer G, Dol, wiens geloofsbrieven bereids ter onderzoek zijn ingekomen. De heeren Biersteker, Kraak en Bot worden be noemd tot commissie van .onderzoek, en in afwachting van het resultaat wordt de ver gadering geschorst. Na heropening adviseert de heer Biersteker namens de commissie tot toelating van den gekozene, die met dit resultaat in kennis zal worden gesteld. Antwoord op de Nieuwjaarsrede. De heer Biersteker vraagt alsnog het woord voor een kort antwoord aan den voor zitter op diens rede. Namens den Raad zegt spr. den Voorzitter dank voor diens geluk- wenschen, en op rijn beurt wenscht spr. per soonlijk den burgemeester alles goeds toe, ho pend dat hij in staat moge zijn rijn volle werkkracht aan de gemeente te geven. We komen in het nieuwe jaar voor vele belang rijke kwesties te staan, zegt spr., daar is aller eerst het zeer belangrijke vraagstuk van het maatschappelijk hulpbetoon. Ook het vertrek van onzen secretaris, 's Voorzitters rechter hand, komt aan de orde, alsmede de vernieu wing van den Raad. Wij hopen, dat in al deze zaken de Burgemeester voldoende kracht, lust en moed zal vinden voor zijn vele werkzaam heden. Namens rijn mede-raadsleden geeft spr. de verzekering, dat het hem daarbij aan medewerking uit den Raad niet zal ontbre ken, die in alle opzichten het werk zal steu nen en schragen (applaus). Ingekomen stukken. Goedkeuring van diverse Raadsbesluiten, alsmede enkele andere, reeds kortelijks door ons vermeld. Geen van alle geeft aanleiding tot op- of aanmerkingen en ze worden con form het voorstel, voor kennisgeving aange nomen. Adres Horecaf verlaging pers. bek Voorstel om afwijzend te beschikken op het adres van het bestuur der afdeeling Haar lem van „Horecaf", betreffende verlaging van de personeele belasting. De heer Terra bepleit aanhouding van dit verzoek; B. en W. zijn blijkbaar onvol doende doordrongen van de noodzakelijkheid eener verlaging voor deze categorie. Spr. acht het een misdaad op den ingeslagen weg voort te gaan; straks zullen verschillende bedrij ven niet meer in staat zijn zich te handha ven. Spr. stelt voor het verzoek aan te hou den tot de volgende vergadering, dan kan het College zich inmiddels nader oriënteeren. De Voorzitter heeft op zichzelf tegen aanhouding geen bezwaar. „Of we 't nu ver werpen dan wel een volgende maal, blijft het zelfde". Spr. w(jst er op, dat de pers. belas ting ook op andere bedrijven drukt en dat men, indien men dit 'verzoek zou toestaan, zich op gevaarlijk terrein gaat begeven. De heer De Nij s is tegen aanhouding. Gegronde argumenten, waaruit blijken kan, dat speciaal voor deze bedrijven de belasting drukkend is, worden niet aangevoerd. De heer Biersteker zou, uit conside ratie jegens een mede-raadslid, het verzoek om aanhouding wel willen ondersteunen. De Raad heeft destijds al besloten geen onthef fing te verleenen, en daarop wil spr. niet te rugkomen. Maar mogelijk worden in het adres nog eenige argumenten aangevoerd. De heer Van L o o wijst er op, dat in ieder geval het adres te laat is ingekomen voor dit jaar. De Voorzitter zegt, dat in de Tweede Kamer op het oogenblik een wetsontwerp in behandeling komt, waardoor misschien wijzi ging zou kunnen komen in deze belasting. Op grond daarvan is spr. bereid het verzoek aan te houden. Nog andere raadsleden geven hun meening te kennen; wethouder Van der Vaart wijst er op, aat net adres kan worden aange houden, maar dan niet tot de eerstvolgende vergadering, maar tot het tijdstip, waarop bedoeld wetsontwerp in de Volksvertegen woordiging is behandeld. Het adres wordt tenslotte aangehouden con form het verzoek. Vergoeding Heldersche School- vereenlging. Voorstel tot het toekennen van vergoeding overeenkomstig art. 100 der L. O.-wet over 1933 aan de Heldersche Schoolvereeniging. Overdracht gasmeters. Voorstel tot overdracht aan het Rijk van de by de Rijkswerf in gebruik zijnde gas meters. (De prijs is hooger dan in de bijiage vermeld, n.1. 836.25, zooals de Voorzitter mededeelt) De heer Schoeffelenberger meent, dat hier met twee maten gemeten wordt: aan particulieren wordt niet toegestaan de meters over te nemen, aan de rijkswerf wel. De heer Van der Vaart licht dit na der toe. Het betreft hier meters, die zuiver voor lokaal gebruik dienen van de werf. Het Rijk zegt: je kunt ze weghalen, wij hebben ze niet meer noodig, en nu kunnen wij ze op deze manier opruimen. Als de heer Schoeffe- lenberger overigens klanten heeft voor oude gasmeters, laat hij ze dan noemen: we hebben er nog honderden, die te koop rijn. Maar ze moeten natuurlijk waarborgen hebben, dat ze niet worden gebruikt om gemeentelijk gas af te tappen. De heer Schoeffelenberger repli ceert en merkt op, dat het hier een kwestie van principe betreft. De Voorzitter wijst er op, dat tusschen- meters, zooals dezé, voor de gemeente zon der belang rijn. Alleen de hoofdmeter geeft den stand aan van het gasverbruik. Het voorstel wordt tenslotte aangenomen met algemeene stemmen. Rekening-courant Twentsche Bank. Binnen- berm Held. Zeewering. Zonder discussie of stemming worden aan genomen de beide voorstellen tot het aangaan van een rekennig-courant-overeenkomst met de Twentsche Bank, en het voorstel om mach tiging te verleenen tot het aanvaarden van de privaatrechtelijke vergunning voor het ge bruik van een gedeelte binnenberm der Hel dersche Zeewering ten behoeve van de Melk- centrale. Wijziging Politie-verordening. Voorstel tot wijziging van de Algemeene Politie-verordening. Bij dit punt komen uit den Raad nog ver schillende wenschen naar voren betreffende verduidelijking enz. van enkele bepalingep. Zoo vraagt de heer Biersteker wat er gedaan wordt ter verduidelijking van het aan geven van parkeerterreinen. De Voorzit ter antwoordt, dat op diverse plaatsen in ijle binnenstad borden komen. De heer M e ij e r meent, dat de verbods bepaling, dat rijwielen niet meer tegen den trottoirband mogen worden geplaatst, aanlei ding zal geyen tot allerlei peuterige proces sen-verbaal. Thans hebben we ook al veel te veel van dergelijke verbalen; spr. wijst op ver schillende van die peuterige verbaaltjes, en wijst op het velé werk van den kantonrech ter, die deze alle onmogelijk serieus behande len kan. Den Helder wordt onbewoonbaar door het optreden op deze wijze van de politie. Spr. wijdt hierover nog uitvoerig uit, en haalt vele gevallen aan. In plaats dat men den menschen een waarschuwing geeft, krijgen ze een proces-verbaal en dat kost dan een gulden of 3 of 5, die ze in vele gevallen niet kun nen betalen. De politie moet opvoedend wer ken ln haar optreden, niet bestraffend. Eén openbare zitting in de maand van het kan tongerecht is thans te weinig gebleken. De Voorzitter is het met deze opmer king eens, dat voor een stad als Den Helder een zitting te weinig is. Onze bepalingen zijn overigens goed, maar men vergete niet, dat de binnenstad uiterst smal is én dat wij niet kunnen toestaan, dat aan dën eenen kant autos zijn geparkeerd, terwijl op het trottoir aan de overzijde fietsen staan. Op aandrang uit den Raad verklaart spr. zich tenslotte bereid het bedoelde artikel 94bis (waarbij het plaatsen van rijwielen te gen den trottoirband strafbaar werd gesteld) terug te nemen. De heer Biersteker wijst op de groote beteekenis, dat het verkeer op behoorlijke wijze kan geschieden. De kwestie van een meer soepele toepassing der bestaande bepa lingen is er een van internen aard; inderdaad dient de politie wat meer soépeler op te tre den, Zij moet met de bevolking meeleven, waar noodig, moet zij ingrijpen, maar niet noodeloos verbaliseeren. Dit geldt ook voor al voor vreemdelingen, die hier komen en uiteraard niet met onze bepalingen bekend zijn. Zelfs in de groote steden wordt dan niet verbaliseerd, maar wordt men gewaar schuwd. Vragen worden nog gesteld betreffende een algeheel ventverbod op Zondag (dit laat de wet niet toe, men kan het alleen beper ken); op het schreeuwen onder kerktijd door venters, op het ontsieren van gebouwen door reclame enz., op vervoerbepalingen voor var kens. De heer De Nij s krijgt inlichtingen betreffende de nieuwe borden, die volgens rijksmodel zullen worden aangebracht; spr. bepleit het plaatsen van een specialen ver keersagent op drukke punten. Nog andere op merkingen worden gemaakt, welke evenwel geen wijziging meer in het ontwerp van B. en W. brengen, behoudens de hierboven genoem de terugname van art. 94bis. De wijzigingen worden vervolgens met alge meene stemmen aangenomen. Beheerder centrale kas. Jaarwedde enz.* Vader Verpleeghuis. Zonder discussie of stemming worden aan genomen een voorstel tot instelling van de functie van Beheerder der Centrale Kas, als mede een tot regeling van de jaarwedde en van den pensioensgrondslag van den Vader van het Verpleeghuis voor Ouden van Dagen. Voorschot Landarbeiderswet. Voorstel tot het verleenen van een voor schot ingevolge de Landarbeiderswet aan Joh Waasdorp. Zondag 6 Januari Ned. Herv. Gem. (Nw. Kerk, Weststraat) 's Morgens 10.30 u.. Ds. H. A. Enklaar Bevestiging van Ouderlingen en Diakenen 's Avonds 6.30 u., de heer A. P. Goudsbloen Liturgische Jeugddienst. Onderwerp: „De onbekende soldaat". Ned. Herv. Gem. (Westerker*, Westplein) Geen dienst. Geref. Kerk (Julianapark). 's Morgens 10 uur, Ds. Tollenaar 's Avonds 5.30 uur, Ds. Joh. Meynen Geref. Kerk (Rehoboth-Kerk). 's Morgens 10 uur. Ds. Joh. Meynen s Avonds 5.3J0 uur, Ds. F. Tollenaar Oud Geref. Kerk (Hoogstraat). s Morgens 10 u. en 's avonds 5.30 u. Ds. N. v.d. Kraats Donderdagavond 7.30 uur, Ds. v. d. Kraats Chr. Geref. Kerk (Steengracht). 's Morgens 10 uur 's middags 5 uur de heer J. Rebel. Woensdagavond 7.30 uur, de heer Rebel Herst. Evang. Luth. Gem. (Weezenstr. 's Morgens 10.30 uur, Ds. G. Moer. Doopsgez. Gem. Geen dienst. Evangelisatie (Palmstraat). 's Morgens 10 uur en 's avonds 5.30 uur. Ds. J, H. Vaandrager, Gebouw Crocusstraat 60. Donderdagavond van 7.30—8.30 uur, Bijbellezing door den heer Franck, Oud-Katholieke Kerk (Langestraat 78) Driekoningen 's Morgens 10 uur, kerkdienst. Evangeliesatiegebouw, Vijzelstraat: Zondagmiddag 4 uur, straatprediking Molenplein Verschillende sprekers. Bijeenkomst 's avonds 8 uur Verschillende sprekers. Leger des Heils. 10 uur v.m. Heiligings-Samenkomst 3.30 Openluchtsamenkomst. 8 uur n.m. Verlossings-Samenkomst. Hersteld Apostolische Zending Gemeente Sluisdijkstraat hoek Schagenstraat. Geen dienst. Kerk van Jezus Christus, Janzendw.str, 8 's Morgens 9.30 en 's avonds 5 uur Samenkomsten. HUISDUINEN Ned. Herv. Gemeente. 's Avonds 7 uur, Ds. M. van Wichen De heer Terra wil den prijs wat lager stellen; hij acht dien nogal zwaar. De Voorzitter ..ontraadt dit; wij ken nen 'S mans finantieele toestand, hij is vol komen in staat aan zijn verplichtingen te vol- doèni 1 De heer Biersteker wijst er op, dat dit het eerste geval in onze gemeente is. en dat wij dit voorstel daarom moeten toejuichen. Het plattelandsdeel onzer gemeente ziet nu, dat het mogelijk is op deze wijze zich een woning te verschaffen; tot dusver werd deze mogelijkheid wel wat onderschat. De heer Ti essen vindt den prijs ook wat hoog. Hét betreft evenwel een oppassend per soon, die alleszins in staat is zijn verplichtin gen na te komen en daarom juicht spr. di' voorstel toe. Conform vastgesteld. Idem N.V, Zeebad Huisduinen. Voorstel tot het verleenen van een voor schot aan de N.V. Zeebad Huisduinen, De Voorzitter deelt mede, dat B. en W. dit voorstel terugnemen. Spr. is dezer da gen in Haarlem geweest teneinde door be sprekingen met Ged. Staten de zaak te be spoedigen door thans reeds sanctie te willen schillende achterstallige zaken, waaronder ook deze betreffende het Zeebad. Een nadere be spreking zou alsnog plaatsvinden met de Fi nancieele Commissie uit den Raad en deze zou reeds hebben plaats gehad, indien niet op het laatste oogenblik een der Haarlemsche heeren een begrafenis moest bijwonen en dus verhinderd was. De bespreking is nu uitge steld tot den 16den, en vandaar, dat B. en W. thans aanhouding vragen van dit voorstel. De heer M e ij e r zou de zaak willen be spoedigen door thans reeds sacntei te willen verleenen aan het voorstel; de Voorzitter ontraadt dit Wij moeten niet op de zaak vooruitloopen; zoodra de goedkeuring is af gekomen, stelt spr. zich voor een spoedver gadering van den Raad bijeen te roepen. Naar aanleiding van een opmerking van den heer R a ndie niet begrijpt waarom deze bijlage is verzonden, geeft de heer Van der Vaart nadere toelichting. Tusschen Ged. Staten en het gemeentebestuur was verschil van inzicht en daarover is gediscussieerd. Aan de bezwaren van Gedeputeerde Staten is tege moetgekomen, nochtans wenschte dit College nog eene nadere bespreking. De Bijlage werd daarop gereedgemaakt teneinde die heden avond tè kunnen behandelen. Op de beslissing van Ged. Staten werd daardoor geenszins vooruitgeloopen. Nu evenwel de conferentie moet worden uitgesteld, moet dezé Bijlage worden aangehouden. Aldus wordt tenslotte besloten. Een niet op de agenda vermeid punt betreft een voorstel van B. en W. tot het splitsen van een reeds aangenomen suppl. begrooting (de 7e), omdat Ged. Staten bezwaren maken tegen het voorschot, dat verleend is aan de Vereeniging Sportpark. De begrooting wordt thans in 5 verschillende aanvullingsbegrootin- gen gesplitst, waardoor verschillende, wel goedgekeurde zaken, voortgang kunnen heb ben. zooals het motorrijwiel voor de politie, de rioleering enz, te Julianodrp, aanleg vah diverse straten en de woningbouw in Smid straat en Wachtstraat. Werken op ryksgrond. Voorstel om machtiging te verleenen tot het aanvaarden van vergunning tot het ma ken, plaatsen enz, van werken op of in gron den, behoorende tot den Rijksweg no. 19 (Binnenhaven, Zuidstraat, Weststraat en Hoofdgracht). Conform voorstel.

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 9