luute AtUdt Onze tweede reis naar de mariniers en naar de stembus van Saarbrücken Callantsoog. Anna Paulowna. Wieringen. Schagen. Texel. HELDERSGHE COURANT VAN DONDERDAG 10 JANUARI 1935 Uit het politie-rapport. Algemeene vergadering Holl. Maatschappij van landbouw. R\Jwiel gestolen. Door een persoon werd aangifte gedaan van "vermissing van zijn rijwiel, dat hij eenige •"Ogenblikken onbeheerd voor een winkel in de Spoorstraat had laten staan. CORRESPONDENTIE. H. K. en J. K. U komt wat laat met uw klacht over een ongeluk, dat bijna een maand geleden is gebeurd, bovendien is het schrijven van te persoonlijken aard en daardoor ook niet voor plaatsing geschikt. Red. Held. Crt. t Is een long way naar Saarbrücken. Het Fransche Metz. De geheime Fransche politie voor onzen coupé. - Saarland komt nader en in den trein wordt het stiller. In den trein naar Saarland. 't Is toch even een verademing geweest, den tijd, dien ik in Den Helder heb doorge bracht! Nu zijn wij weer van Den Helder vertrokken en lijdt de U-trein ons met donderend geweld over de rails f n den Belgischen spoorweg. 't Reizen in België is niet alleen een stuk goedkooper dan in Holland, maar ook zijn de meeste Belgische wagens heel wat gerieflijker ingericht dan de Hollandsehe en niet alleeen in den D-trein! Zelfs in de z.g. wi kraans- treinen zijn keurige closets en niet zulke $ieze, door den heelen wagon stank verspreidende closets zonder water, als de meeste wa gons 3e klasse in Holland hebben. In België schijnt de werkloosheid ook schrikbarende afmetingen te hebben aangeno men. Overal, waar de trein doorjaagt, zie je de fabrieken stilliggen, geen rookwolkje zweeft boven Ie groote fabrieksschoorsteenen. De uitkeering, die de werkloozen krijgen, is ook al leel laag. Van de grens naar Antwerpen had ik een werkmanstreinZe zaten daar allemaal te mopperen, ïat zij bijna niets verdienden. "Werkeloozen nadden 't heel wat makkelijker! Voor die paar f ranken minder hadden ze zich niet krom te sjouwen. Krijgen de werkloozen dan zooveel per week, vraag ik. i Ah wel, zulle! Die krijgen wel 100 fran ken en dat is *och zeker schoon! Honderd frank ir 7 Hollandsehe guldens per week. Ik geloof niet, dat een Hollander het daarmee zou kiaren. 100 francs is al hitter weinig 't Is trouwens geen maatstaf, want in Bel gië is het eten en de huur veel goedkooper dan in Neaerland, men kan er veel meer met zijn geld doen. Ook in België woedt de crisis fel. De café's en de estamipnts, die in jaren van welvaart 's avonds overvol plegen te zitten, met vroo- lijke Belgen, zijn nu als uitgestorven. Heel wat landen moet de trein doorjakkeren, voor we in Saarbrücken zijn. Nederland, Bel gië, Luxemburg, Frankrijk en dan 't Saarge- bied. Een lekker tukkie pakken in den trein kun je niet, want bij iedere grens komt steeds een gendarme en vraagt om de passen. Is die ver dwenen en zit je weer rustig te pennen, dan komt een douanier je storen en kijkt-ie de koffers na. Zelfs in 't kleine Luxemburg laten ze me niet met ru3i. Nauwelijks zijn we de Luxem- burgsche grens over of een vriend lijk oud mannetje, met een rood-wit-blauwen band om zijn irm, komt den wagen binnen. Hij heeft een schippersbaard aan zijn kin. Goeden c'.ag, zeg ik, niet betei denkende of een nationaal voelende Nederlandsche schip per staat tegenover me. Maar de man met de rood-wit-blauwe vlag orn zijn arm -egt heel ernstig in 't Fransch, dat hij mijn koffer wil visiteeren en even later komt er een Luxemburgsche soldaat mijn pas nakijken. Ergens in de verte waait een rood-wit-blau- we vlag van een Doerenhuis. C'est le drapeau hollandais, dat is de Hollandsehe vlag, rood, wit en blauw, zeg ik tegen den Luxcmburgschen soldaat. Ce n'est pas le drapeau hollandais, her neemt de soldaat 't Is heeleinaal niet de Hol landsehe vlag. 't Is de Luxemburgsche! Ineens snap ik 't. Hij heeft gelijk en ik ook. Onze koningen waren tevens Groot-Hertog van Luxemburg, vandaar die rood-wit-blauwe band om den arm van den douanier en de vlag. Die hoererij vlagt vandaag, omdat ze daar een bruiloft vieren, boer Thijssén is 25 jaar getrouwd, vertelt de soldaat. Luxemburg lijkt erg klein, erg knus en ook een gezellig landje te zijn. De krijgsman ver telt me verder, dat 't heele leger uit 250 sol daten en 5 officier u bestaat, en dat er nooit herrie is, en dat, o, groote uitzondering, Luxemburg reuze goed in de spijkers zit, dat zijn leeningen ver boven pari in 't buitenland staan en dat dit allemaal komt, omdat ze, toen 't vetpot, hoogconjunctuur was, den boel niet hebben frisch gemaakt, maar een appeltje voor den dorst hebben weggelegd. Wij zijn nog lang niet afgebrand, zegt de soldaat, maar we doen niet dik van andermans centen! Heel eenvoudig, zonder glinsterende knoo- pen en lakensche uniformen, loopen de Luxem burgsche conducteurs langs den trein. Even ben ik de stad Luxemburg in gewipt. Typisch, die vele Hollandsehe namen op de ramen: v. d. Eert en Peereboom en Thijssen. Dan komen we in Frankrijk. Opnieuw douane! Een heeft er een hark bij zich, waar mee hij onder de banken naar sigaren harkt. Weer passen en dan kom ik bij Metz Hier moet ik „umsteigeren", pardon, dat moest ik 15 jaar geleden, nu moet changer. 't Typische is, uat Metz, voor 15 jaar ge leden een absoluut Duitsche stad, volmaakt verfranscht is. 15 jaar geleden zag je hier niets anders dan soldaten met pichelhauben, Duitsche snorrebaarden en nu, op de hoeken de stratenFransche naamborden. Kinde ren, mannen en vrouwen loopen vroolijken te parlevoezen. Winkels la Paris. Niets, abso luut niets, herinnert hiei meer aan Germania. Fransche soldaten met lichtblauwe jassen en alpines op 't hoofd, flaneeren door de straten. Metz is wel een soldatenstad gebleven, Metz heeft wel zijn kazernes, maarvoor Fran sche soldaten. Die soldatten in de straten zijn zonen van Duitschers, die 15 jaar geleden streden tegen de legers, waarin nu hun zonen dienen. Zal hetzelfde straks gebeuren met Saar land? Zal ove 15 jaar Saarbrücken een Fran sche stad zijn Zal het dan dezelfde metamor- phose ondergaan hebben als Metz? Peinzend ben ik naar 't station van Metz teruggeloopen Ik heb Saarbrücken gezienhet leven er gadegeslageneen door en door Duitsche stand, zonder eenig Fransch kenteeken! Saarbrücken is nu wellicht Duitscher dan Ber lijnEen status quo is mogelijk. Maar, Fransch? ik geloof het niet! We zitten in een boemeltrein naar Saar brücken. Een conducteur komt binnen. Op zijn pet staat A. L. Wat beteekent A. L. vraag ik. Alsace Lorraine (Elzas Lotharingen) zegt de conducteur. Vroeger was de Elzas Duitscn, merk ik op, u was zeker ook Duitscher? Een Elzasser en een Lotharinger is nooit Duitsch geweest, zegt de conducteur in sap pig Fransch. U voelt dus meer voor Frankrijk? De conducteur lacht als een sphynx. We zijn bewoners van Alsace Lorraine (Elzas Lotharingen) en onze nationaliteit is Elzas-Lotharingseh. Nü behooren we weer tot de Franscne i, maar op den een of anderen dag zeggen ze weer: Jullie zijn Duitsch! Ze hebben 't allebei mis! Wij vormen ons eigen volk, maar dit moet gezegd, met de Franscben kunnen we 't best vinden. We zijn goede buren e vrienden. De hoofdzaak is, dat we te eten hebben, zegt een andere Elzasser, of we dit nu van Duitschland krijgen of van Frankrijk! rie hebben geen van tweeën recht op ons. We hebben met die landenpolitiek niets te maken. Zou, als het m.i. onmogelijke gebeurt en Saarland voor Frankrijk stemt, Saarbrücken net zoo spoedig als Metz verfranscht zijn? In Saarbrücken wonen in hoofdzaak Duit schers, die passen zich niet zoo gauw aan. De Lotharingers zijn in den loop van 50 jaar al 3 maal van nationaliteit verwisseld. Eerst Franschen, na 1871 Duitschers, na 1918 weer Franschen! We zijn net kameleons, zegt de conducteur sarcastisch. De Elzasser eet het eene oogenblik met smaak Nougat de Montillimart en even later Mainzer zuurkool met Duitsche knakworst, maar in zijn hart blijft-ie Elzasser. Zoo is de 'Saarlander niet! Boemelend rollen de wagens Saarland tege moet. Op alle stations houdt de trein stil De stationschef met een witte pet op 't hoofd geeft 't sein tot vertrek. De chef is een Franschman, maar de menschen, die nu in den coupé komen zijn bijna allemaal Duitschers. Ze zwijgen of fluisteren, de atmosfeer wordt drukkender. De grenzen van Saarland zijn niet veraf men is schuw iets te zeggen. Toen ik voor de eerste maal, even voor Kerstmis, in deze streek reisde, kwam er een jongeman op een dezer stations binnen. In vloeiend Fransch begon hij over de poli tiek van Saarland, poogde mij uit te hooren en wilde weten wat ik in Saarbrücken moest doen. Toen ik niets beteekenende antwoorden gaf, werd de pseudo-Fransehman plotseling een volbloed Duitscher, die bij mij aandrong, hem mijn adres in Saarbrücken te geven, dan zou hij mij precies vertellen wat er te doen was en mij van dienst zijn. Toen ik hem vroeg, waarom hij eerst Fransch en later Duitsch sprak, zweeg hij in alle talen. - En nu weer hetzelfde beeld. Iedereen is bang zjjn mond voorbij te praten. Men is hier, zelfs op Fransch grondgebied, bang veel te zeggen, althans de menschen die op weg zijn naar Saarland. Alleen een sergeant van de Fransche artil lerie, die in den trein zat, kan de politiek van het Ryk en Saarland niets bommen. Hij is Elzasser en gelooft precies wat de conducteur met A. L. op zijn pet gelooft, n.1. dat Elzas en Lotharingen nog eigenlijk een aparte staat is en dat Frankrijk een heel goed land is. Nog een paar kleine stations moeten wjj aandoen, 't Lijkt precies of we met de boemel tussehen de Polder en het „Bittere Einde" zitten, want ieder stationnetje is raak. Plotseling wordt het portier opengeworpen. Een man in burger staat op de treeplank Waar gaat u heen? vraagt hij aan den Fransehen wapendrager. De sergeant noemt de plaats. De man op de treeplank knikt: in orde! Dan slaat het por tier dicht. Een van de gmeime Fransche politie, zegt de sergeant. Hij zag mij zitten, en waar schuwde nu, dat ik niet verder dan het vol gende station mee mag. Het is n.1. voor een Fransch militair verboden, om in uniform in Saarland te komen. Als ik bij ongeluk ver der rijdt, dan het volgende station, hen ik er gloeiend bij. De Frar.schman is uitgestapt... het volgend station is de Saarlandsche grens... een diep zwijgen valt in de coupé. Plots begint de man in den hoek te spreken: Een schande is 't voor iederen Saarland- sehen Duitscher, zegt hg, dat die vreemde troepen er zijn! Over Duitsche weger mar- cheeren ze gewapend, en hun pantserauto's rij den door Saarland, of we in vollen oorlog zijn en dat alles om de stemming, die een Duitsche bevolking opgedrongen wordt. De man kijkt mij aan, doch ik doe net, of hij niet tot mij spreekt... ik heb mij voorge nomen niet in 't openbaar, zeer zeker niet in treinen, te polemiseeren... Maar hij wordt fel ler in zijn betoog tegen mij en ook tegen do andere passagiers. Aan den overkant heeft onze Bürckel ge zorgd, dat duizenden arbeiders weer aan deji slag kwamen. Heftig betoogend spreekt de man. Hij kan zoo spieken... misschien spreekt hij oprecht, misschien is hij treinpropagandist... na deji 13en wordt het hem niet aangerekend. De ari- dere menschen in den trein luisteren zwijgend toe. Zij willen niet antwoorden, want als een dreiging werpt de dag na 13 Januari zijn scha duw vooruit. De trein staat stil, de grens van Saarland is bijna bereikt. LEZING JAN P. STRIJBOS. I Dinsdagavond j.1. hield de bekende ornitho» loog Jan Strybos in „Hotel de Haan" een lezing over„Het ontstaan der duinen en in verband daarmede het vogelleven aldaar"In de hem eigen geestige verteltrant wist spr, de toehoorders te boeien, terwijl keurig ver-I zorgde lichtbeelden voor de illustratie zorgden. Hetgeen ons Callantsoogers wel hijzonder in teresseerde was het vogelleven in het zoo be roemde „Zwanenwater", waarvan de lepelaars den hoofdschotel vormden. De heer Rtrijbos bleef ditmaal dicht by huis, maar wy zijn er van overtuigd, dat hg ons de duinen thans op een andere wijze doet bekijken dan voorheen. Na afloop sprak de heer P. Vos namens de V.V.V.. onder wier auspiciën deze lezing was georganiseerd, de hoop uit, dat dit niet de laatste keer zal zijn, dat de heer Strijbos hier een lezing hield. R.-K. STAATSPARTIJ. i De af deeling van de R.K. Staatspartij hield j in café Alkemade een ledenvergadering on-; der voorzitterschap van den heer N. Zwart-; hoed. Na de gebruikelijke verslagen, waaruit wij het batig saldo der kas van j' 42 noteeren, werden besprekingen gevoerd over de dool- i het Kringbestuur voorgestelde candidaten voor de Prov, Staten. Nadat de aandacht ge- vestigd was op den candidaat van vier jaar geleden, die het toen tot nummer 3 had ge-i bracht, werd aan ieder lid gelegenheid ge geven de namen in volgorde te plaatsen en eventueel de lijst aan te vullen. Bij den uitslag bleek de volgorde te zijn: 1. H. v. Nuland, Schagen; 2. A. v. d. Berg Gzn., Anna Paulowna; 3 J. Groot, Schar- woude; 4. Kolster, Den Helder; 5. Cramer, Zuid-Scharwoude; Leber, Texel. Daar de heef van den Berg niet ter ver gadering aanwezig was, moet worden afge wacht of deze de candidatuur aanvaart. Hierna werden een nieuw reglement voor de afdeeling en een nieuw kiesreglement vast gesteld, waarna door den voorzitter verslag werd uitgebracht' van de in November te Alkmaar gehouden jaarvergadering van den Rijkskring. i Ten slotte werden een vijftiental personen uitgenoodigd deel uit te maken van een z.g. „Kern" in de afdeeling, Besloten werd om iederen eersten Dinsdag van de maand een kernvergadering te beleg gen, voorloopig onder leiding van den voor zitter der afdeeling. HOLL. MIJ. VAN LANDBOUW. De afdeeling van de H. M. v. L. vergader de in de zaal van den heer Slikker en had voor deze bijeenkomst ook de dames der leden en vele anderen genoodigd. Het was dan ook geen gewone vergadering. Zooals de heer Rezelman in z'n openings woord meedeelde, hadden verschillende land bouwers als gasten van een kali-importmaat- schappij een bezoek gebracht aan een kali- mijn en zou een der deelnemers, de heer V. Kaan, vertellen van zijn reis daarheen. Vooraf hield de heer Balk, die met andere vertegenwoordigers der kalimaatschappij aan wezig was, een inleiding over bemesting, meer in het bijzonder over bemesting met kali. Met het oog op de aanwezigheid der dames en den korten tijd, die voor de inleiding be schikbaar was gesteld, kon deze slechts in bekHopten en populairen vorm gegoten wor den. De heer B. wees er dan in de eerste plaats op, dat de cultuur voor verschillende gewassen een volledige besmesting (stilistof- fosfor-kali-kalk) eischt. Het groote voordeel van bemesting met kunstmest zag spr. hierin gelegen, dat men meer oordeelkundig te werk kan gaan dan bij toediening van kunstmest. Er is gemakkelijker rekening te houden met den bijzonderen aard van den grond en het te telen gewas. Vaak wordt beweerd, merkte spr. op, dat kleigrond van nature rijk is aan kali en deze bemesting wel gemist kan worden. De eerste proeven die men nam, wezen daar schijnbaar ook op. Gaf men een niet groote hoeveelheid kalie op klei, die het lang buiten deze mest stof had moeten stellen, dan kreeg men wei nig gunstige resultaten. Er waren juist groote hoeveelheden noodig, daar de grond een belangrijk deel van den mest absorbeer de en niet vrij gaf aan de planten. Dat was waarschijnlijk een gevolg van den gepleeg- den roofbouw en wees er dus op, dat wel degelijk regelmatige bemesting met kali nood zakelijk is. Het is ook de vraag of de kali, die van nature in klei aanwezig is, door de plant opgenomen kan worden. Spr. zei, dat zeker 95 pet. van die z.g. rijke klei behoefte heeft aan kali en het blauw of zwart wor den van de aardappelen moet aan een tekort van deze meststof geweten worden. Spr. be handelde nog kort de verschillende soorten kali en leidde daarop de te vertoonen films in. Hiervóór echter vertelde eerst de heer V. Kaan van zijn reis, en zijn causerie werd niet alleen een beschrijving van de kali- werken onder- en bovengrondseh, doch een compleet reisverhaal. De inleider had veel van het natuurschoon op den tocht genoten en ruimde aan de beschrijving daarvan dan ook een groote plaats in. Natuurlijk had de heer Kaan, als vakman, het doorgetrokken land met de gewassen en de manier waarop de bewerking plaats had, nog met andere oogen bekeken dan de doorsnee toerist dat doet en ook daarover vertelde hij op vlotte wijze. Uit het geheele verhaal bleek, dat op reis het aangename in ruime mate aan het nuttige was verbonden. De heer Kaan be sloot zijn boeiende voordracht met zijn dank te uiten aan den vertegenwoordiger der maat schappij, die hem tot deze excursie had uit genoodigd, en met woorden van waardeering voor de zorgen, die aan de producten der kalimaatschappij worden besteed. Een film van het balibednjf illustreerde het reisverhaal van den heer Kaan. Een groei en bloei-film en een paar propagandistische, geestige teekenfilmpjes vulden het program ma van deze genoeglijke „vergadering De heer P. Smit heeft zijn zaak in kruide nierswaren, tabak, sigaren enz., overgedaan aan den heer Jb. Leyen, die met alleen deze artikelen zal blijven verkoopen, doch er ook een melkhandel in zal vestigen. GOUDEN HUWELIJKSFEEST. Het echtpaar G. Meijring-A. Schilder hoopt Zaterdag a s. z'n 50-jarig huwelijks feest te vieren. OPVOLGER VAN DEN HEER BRUUL BENOEMD. Naar wij zoo juist vernemen is tot kantoor houder P. T. T. te den Oever met ingang van 16 dezer benoemd de heer J. die der halve officieel zijn vader, va: ar auto riteiten een dezer dagen o, ootscne Wijze afscheid werd genome pvolgen. Tot dusverre was de zoon wa. -end kan toorhouder. Moge hij in de voetsporen treden van znn vader en roet zijn werk evenveel eer oogsten als de heer S. Bruul dit in zijn lange en eervolle carrière heeft gedaan. LOOP DER BEVOLKING. Ingekomen: 23 m. en 12 vr. Mw. H. Vledder uit WeststellingweriB. L v d. Woude uit Franeker; E. Kuiper uit Winschoten H. ten Have en gezin uit Medem- blik; M. A- Janssen en gezin uit Medemblik; Y. J' Bakker en gezin uit MedemblikPSchol ten en gezin uit BorgerC. Boot en gezin uit Sneek; M. Struik en gezin uit Zweeloo en H. J. Hommes uit Enkhuizen. Vertrokken: 23 m. en 11 vr. M. Narol en echtgen. naar Bunnik; R. C. Franck en gezin en Wed. Fr. Mulder naar Den Helder; Jac. Francken naar Medemblik: R, Leenknegt naar Hengstdijk; Mw. Tr. Lont naar Castricum; Mw. M. M. C. Schutte naar Laren (N.H.); J, Meilink n. Anna Paulowna; P. Glim naar Wijk aan Zee en Duin. Tj. Kuipers naar Westdongeradeel, Holwerd; :J, G. Berkeveld naar Barsingerhom; J. Halma naar Ferwerderadeel; G. Dijkstra en gezin naar Anna-Paulowna; D. Timmerman naar Den Helder; H. Zweep naar Anna-Paulowna; A. J. Hazes en echtgen. en Wed. J. Mulder naar Den Helder; J. Lambrachtsnaar Wouw; A. Kroos naar Ouderamstel; C. J. F. v. Gulik en gezin naar ZeistE. v. d. Ploeg naai MèdemblikG. J. Koek en gezin en Jz. Hidden haar Den Haag. CRLSISVOOKSTELLIN G. Het bekende Nederlandsche circus Amanda R'óberti hoopt ook in 1935 in deze gemeente weer eenige voorstellingen te geven. Hiertoe is inmiddels toestemming verkregen. In Sep tember van dit jaar zal het hier dus wederom zijn tenten opslaan. •3 Hippolytushoef. Onze plaatsgenoot de heer J. Koorn Sz. te Stroe, lanbouwkundig assistent bij de Directie der Wieringermeerpolder, slaagde voor diploma boekhouden, uitgaande van de vereeniging van leeraren en handelswetenschappen. BOND VAN NAT. S. S. Men deelt ons mede dat voornoemde, bond, leider de heer Ir. A. A. Mussert, op Vrijdag 18 Januari n.s., des avonds 7'/s tiur, een ver gadering houdt in Coneordia te Hippolytushoef. POLITIE. Verloren: een reservewiel van een vracht auto, waarvan de buitenband is gemerkt „En- gelbert". Inlichtingen bij den gemeentebode te H.hoef (afd. Wieringen) Lezing van Ir, Huisman. -Dinsdagmorgen 10 uur hield bovengenoem de afdeeling een vergadering in hotel S. Kaan te Hippolytushoef. Toen om half elf de voor zitter O. J. Bosker het woord nam bleek, dat de zaal uitermate goed bezet was. Na de opening verkrijgt Ingenieur Huisman, Secre taris van het Hoofdbestuur der genoemde ver eeniging het woord. Als onderwerp was geko zen: „Uiteenzetting omtrent de crisismaatre gelen". Geleidelijk ontwikkelt spreker den gang der steunregelingen. De regeering begon met de steunregeling van den bietenbouw en met de tarvvewet. Het verschijnsel deed zich immers voor het eerst de akkerbouw in den put geraakte en vervolgens de veehouderij, Een en ander houdt logisch verband met el kander, (questie van vraag en aanbod). In Canada en de U.S. Amerika heeft men kunst matig getracht de geproduceerde granen aan den handel te onttrekken (door stichting van pools en dergelijke inkoop-organisaties), om zoodoende de distributie-prijzen op peil te houden. De gevolgen (werkloosheid e.a.) zijn echter niet te overzien geweest. Dan be spreekt Ir. Huisman de import-questie van Duitschland om vervolgens te komen op de Nederlandsche boter. Bij boter heeft men den toestand dat kunstmatig een prys-gemiddelde wordt bewerkstelligd zoowel bij export als bij binnenlandsche comsumptie. Dit ge schiedt dan door middel van het bekende steunsfonds. Het Hoofdbestuur van de Holl. Mij. v. Landbouw tracht daarom één vaste lijn vast te stellen voor den geheelen boerenstand. Reeds werd over dit onderwerp in het orgaan der Mij. van 27 Dec 1934 uitgeweid. Uitgegaan wordt van het standpunt te on derzoeken, hoeveel de verschillen bedragen tuschen den prijs die den boer ontvangt en dien, welke de consument betaalt. De daartus- schen liggende marge is in vele opzichten te hoog. Uit een enquête, die werd ingesteld bij diverse Middenstands-organisaties bleek, dat ook daar de inkomens sterk terugloopen. De hooge marge is evenwel te verklaren daar een ietier zich tracht te handhaven en de door omzet-vermindering geleden verliezen tracht terug te vinden bij bedoelde hoogere marges. Wat de lasten betreft, deze zijn bij de vee houderij te hoog. Vooral pachten, hypotheek rente, loonen enz. De steungelden worden dus praktisch ge bruikt om vooral de twee eerstgenoemde di recte kosten t voldoen, hetgeen inhoudt, Uat juist de kapitaalkrachtigen (verpachters en hypotheek-trekkers) hiermede gebaat worden. Veel critiek wordt uitgeoefend op de invoer rechten van granen (1.50 per 100 K.G.) bij de veehouders, daar de voeder-granen t€ duur worden. De veehouder betaalt de invoerrech ten en daarvan wordt de binnenlandsche ak kerbouw gesteund. Bij intrekking dezer inv - rechten is het onmogelijk de cultuur van den graanbouw te steunen. Dat de akkerbouw ten veehouderij wordt onderhouden is v Aanbeveling verdient dat de vee- li .steund wordt uit haar eigen potje (in\. _ht). Is jlien er export-mogelijkheden bestonden, dan zou de prijs in het binnenland zeer zeker gaan stijgen. Maar die zijn er nu eenmaal niet meer. Doordat de aard der veehouderij in het Oosten des lands zooveel verschilt van die in het Westen (vooral N. en Z.-Holland), komt het voor, dat de Hollandsehe boeren grooten- deels den steun opbrengen voor de Oostelijke collega's. De boeren uit het Oosten des lands voeren meestal met eigen voer terwijl de Holl. boeren met geïmporteerd krachtvoer voeren. Doordat de invoerrechten tot een potje ver- eenigd worden is het logisch, dat nu vooral de niet-importeerende boeren profiteeren uit dien pot. Spreker wil de varkenshouderij (een neven bei 1 beperken, opdat èèn loonende prijs wc bereikt. Op die manier kan de groote vt idenj in stand blijven. Indien be wezen zou worden, dat dit plan slagen kon, dan zou het Hoofdbestuur de invoerrechten na eenigen tijd trachten in te trekken. Verder wordt medgedeeld, dat voor 1935 nog geen teelt-regeling werd overeengeko men voor de aardappelen. Ten slotte geeft spr. nog enkele meeningen van voorzitters van Kamers van Koophandel weer, waarmede hij zich absoluut niet kan vereenigen. Discussie. Na deze aandachtig toegehoorde lezing, welke op zeer aangename en vlotte wijze werd gehouden, herneemt de voorzitter het woord en stelt de gelegenheid open tot het stellen van vragen aan Ir. Huisman. De heer P. Veerdig heeft het over de opmerking van Ir. H. over de veehouderij van Oost- en West-Nederland. De heer V. noemt hierbij eenige cijfers. Antwoord: De toeslag op melk is 2 56 cent per K.G. melk. Eensdeels is de heer H. het eens met de opmerking van den heer Veerdig. Wat betreft de rijke boeren en min der goed gesitueerden, merkt spr. op, dat door de daling der landprijzen ook het kapi taal sterk teruggeloopen is. Wie is er eigen lijk nog een rijke boer?, meent spr. te moe ten vragen. Men vraagt immers ook niet of een fabrikant nog een auto rijdt of niet, al ontvangt de industrie steun? De heer Jan Lont vraagt ook iets in denzelfden geest en merkt mede in dit ver band op, dat iets dergelijks tot uitdrukking komt hij de kalveren-houderij. Een rijke boer kan wel, een arme geen kalf aanhouden. In het kort gezegd, de rijke hoer kan dus zijn veestapel wel handhaven en de arme niet. A n t w. Het hoofdbestuur is ook van mee ning, dat het kalveren schetsen onredelijk geschiedt. Spr. is het eens met den héér Lont. De heer Jn. Kooy brengt de regeling van gerst en winterrogge ter sprake. Antw.: De rogge moet eerst gekleurd worden. De toeslag is verminderd, daar het doel was een zekeren prijs te herei ken. Daar deze prijs steeg (ten koste der veehouders) heeft men dezen steun moeten verminderen. Onbillijkheden komen overal voor. Zoo zullen er ook wel boeren zijn die te veel kregen. Het is moeilijk een ieder zijn zin te geven. De 1 ;r Mulder wil heffing der aard appelen naar oppervlakte van den grond, op dat de uitvoeringskosten tot een minimum worden gereduceerd. Zooals het thans gaat, is het veel te duur. Antw.: Spr. vindt het huidige stelsel ook afkeurenswaardig. Het kan best zijn, dat dit plan van den heer Mulder straks aanvaard wordt het is werkelijk beter dan hei be staande. De heer Veerdig vraagt of bij de var kensinkrimping nog onderscheid wordt ge maakt tussehen gras- of graanboer. Antw.: Op dat punt heeft spr. eigenlijk medelijden met de graanboeren. De beperking zal dan ook in breede mate moeten geschie den. "Vervolgens begmt de heer P. Veerdig weer over den toeslag. Totaal moet 2.11 worden afgedragen ingevolge de Zuivelwet, dus per saldo bedraagt de steun 53 et., zegt hij. Ir. H. zegt, dat dit onjuist is; men moet de steunregeling in grooter verband bekijken. Spr. vergeet de haas. Tezamen komt alles nog gunstig uit. De heer M. Bakker vraagt iets over den invoer van Deensch vleesch, etc. Wanneer hierna de rogge-denaturalisatie ter sprake komt, blijkt, dat op Wieringen te dien opzichte misstanden heersehen. De rogge moet, om gekleurd te worden, heelemaal naar St. Pancras, zoodat de kosten veel te hoog worden. Ook als de rogge in eigen bedrijf wordt gebruikt, kan men steun krijgen, doch moet er weer gebruik worden gemaakt van een handelaar. De heer J. Veerdig (com missie-lid Crisisregeling brengt bet boven staande naar voren. De voorzitter had dit onderwerp zelf bestemd voor het einde der vergadering. In felle en gloedvolle woorden laakt spr. ten zeerste de behandeling van reeds ingediende verzoeken, door Alkmaar e.a. De daar heer- schende bureaucratie is ten hemel schreiend. Zeer scherp brengt de heer C. J. Bosker zijn meening naar voren, waarmede hij een warm applaus heeft te incasseeren. De Voorzitter van het Hoofdbestuur, de heer Stapel, verdedigt daarna in een bescheiden redevoering de werkwijze der maatschappij en raadt een ieder aan, geen verdeeldheid in dezen tijd te stichten. Eenige rumoerigheid komt in de gelederen wanneer de heer P. Veerdig tracht het bestuur de pen op den neus te zetten; zelfs laat hg zich verleiden tot persoonlijke aan tijgingen. De heer O. J. Bosker laat hen* echter uitspreken en geeft daarna zijn ant woord namens het bestuur, dat niets aan dui delijkheid te wenschen overliet. Met der gelijke dingen dient men bij bestuursverkie zingen op de proppen te komen. Het blijkt dat de vergadering in meerderheid op dé hand van den voorzitter is. Tegen 1 uur sluit de voorzitter ond-r dankzegging aan Ir. Huisman en den heer Stapel, benevens aan de andere bezoekers deze interessante vergadering. T T™m1 Den Oever. POGING TOT DOODSLAG IN DEN WIERINGERMEERPOLDER. In aansluiting op ons bericht van Dinsdag, betreffende de poging tot doodslag in den Wieringermeerpolder, (gemeente Wieringen), kunnen wij nog mededeelen, dat door de Rijks» veldwacht van Oosterland en Den Oever een onderzoek is ingesteld, waarbij de dader be kend is geworden, zoodat proces-verbaal ig opgemaakt. BU RENT WIST. Door de Rijks veldwacht te Oosterland en Den Oever is procesverbaal opgemaakt tegen een zekere mejuffrouw H., te Oosterland, die bij gelégenheid van een twist met de buren, verdacht wordt van het vernielen van een glasruit. Het huis aan de Regentenstraat alhier, eigendom van T. Hoekema, is verkocht aan Joh. Schenk te Barsingerhom. De heer S. Paulusma alhier en de heer Ravin te Wieringermeer, slaagden te Alkmaar respectievelijk voor de aete Nederlandsche Handelscorrespondentie en acte Boekhouden van de Vereeniging van leeraren in boekhouden en handelswetenschappen. Beide heeren waren leerlingen van den heer J. J. de Vries, alhier. VERVOER T.E.S.O." Gedurende het jaar 1934 zijn door de booten van T.E.S.O. vervoerd: 147008 passagiers, 34567 rijwielen en 4068 auto's. In 1933 be droeg het vervoer: 141343 personen, 32346 rij wielen en 3803 auto's; dit is dus een stijging van 5665 pass., 2221 rijw. en 265 auto's. Den Burg. EEN CADEAU VOOR PATER M. WITTE. Alhier heeft zich een comité gevormd uit de burgerij, waarin zoowel niet-katholieken als katholieken zitting hebben en dat zich ten doel stelt aan pater M. Witte, die in 't laatst van Januari weer naar de Missie in Britsch Oost-Afrika vertrekt, een radiotoestel ten geschenke aan te bieden. Naar wij ver- hemen, wordt druk op de lijst geteekendj zoodat ongetwijfeld dit initiatief met succes bekroond zal worden. UITVOERING FANFARECORPS. Voor de donateurs van Texels Fanfarecorps zullen uitvoeringen gegeven worden in Hotel „Texel", op Vrijdag 18 en Zaterdag 19 Januari a.s. VADERTJE LANGBEEN. Door leden van Volksonderwijs alhier is in studie genomen het tooneelstuk „Vadertje Langbeen", naar het bekende boek van J. Webster. Eenige jaren geleden is dit stuk reeds hier opgevoerd in de schouwburgloge, die geduenrde de Texelsche kermis op het land van den heer Roeper staat. De opvoe ring was een succes; wij vernamen van de toeschouwers niets dan lof. Deze opvoering zal thans vermoedelijk in Februari plaats hebben. DE IJSBAAN „DE ILLEMERT". De ijsbaan „De Illemert" belooft, indien de vorst blijft aanhouden, prachtig te worden. Door afdammen is de baan thans veel groo ter dan voorheen en door de windstilte wordt het ijs mooi glad. Een ideaal voor goede schaatsenrijders; een mooie baan, zoo dicht bij den Burg als de Illemert. Oosterend. ZIEKENFONDS „HELPT ELKANDER". Zaterdagavond werd in het „Wapen van Amsterdam" alhier een vergadering gehouden van de leden van het Ziekenfonds „Helpt El kander". De voorzitter, de heer IJ. Koppen, opende de vergadering en betuigde zijn tevredenheid over de groote opkomst. Hierna kreeg de heer Rv. d. Vis, penningmeester van het fonds, net woord. Spr. las eerst een schrijven voor van het Ziekenfonds „Den Burg", waarin voorgesteld werd van de drie Texelsche zie kenfondsen één groot fonds te maken. Door het bestuur van Oosterend was met de be sturen der andere vereenigingen hierover be spiegelingen gehouden, doch men kon niet tot overeenstemming komen. Het fonds tc Den Burg heft 2 cent meer contributie en dat oordeelde het Oosterender bestuur een be zwaar. De penningmeester gaf vervolgens een overzicht van den financieelen toestand ge durende de eerste drie kwartalen 1934, waar uit bleek, dat aan het eind van het 3e kwar- aal de schulden nog ruim 300 bedroegen. r het laatste kwartaal zijn de rekeningen nog niet ingekomen, doch spr. kan toch wel de verzekering geven, dat het fonds er 1000 beter voor staat dan begin 1934. Dooï eeni&e personen werd nog gesproken over tandheelkundige behandeling voor fonds leden. De heer Van der Vis deelde mede, dat met contributieverhooging van 1 cent pet •<eek per lid de fondslcden deze ook zouden kunnen krijgen. Besloten werd echter, dit jaar voorloopig alles te laten zooals het is en te wachten op de jaai-vergadering. Medegedeeld werd nog, dat 13 gezinnen hun lidmaatschap hadden opgezegd. Hierna sluiting.

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 10