Hoe staan de Vorstkansen Land- en Tuinbouw- nieuws De verbinding perluchtschiptusschen Nederland en Indié Marktberichten. Het proces tegen Hauptmann. HELDERSCHE COURANT VAN DONDERDAG 10 JANUARI 1935. Julianadorp Wieringen. HollandscheMaatschappij van Landbouw. Nog een strenge winter te wachten GEMENGD NIEUWS Binnenland Door een auto overreden en gedood. Het auto-ongeluk bij Munsterscheveld. Schietpartij te Amsterdam Boerderij afgebrand. Overval niet berooving te Deurne. De hooge stand van de Maas. Een schrede nader tot het doe!. De K.F C.-midden-voor en oud-internaiionaal voetballer Jaap Mol is Woensdag te Zaan dam in bet huwelijk getreden met mej. M G. Mieaies WIJDINGSAVOND VAN DEN RING „HOLLANDS NOORDEN" IN HET NED. JONG.-VEltBOND. Woensdagavond werd in do Ned. Herv. Kerk, alhier, een wijdingsavond gehouden door bovengenoemden ring van afdeelingen uit Hollands Noorddpunt. Ds. M. van Wichen had de leiding. Spreker was de Secr. van het Ned. Jong. Verbond, terwijl het Dames-Zang koor, onder leiding van den heer Joh. F. Asma, medewerking verleende. Ds. Van Wichen opende met een woord.T«an welkom tot allen dezen avond, waarna ge meenschappelijk „Wij loven U, o God", werd gezongen, gevolgd door gebed. Het dameskoor zong „Lof zij den Heer". Daarna werd een liturgische dienst gehouden. Het Dameskoor liet zich nog eenige malen hooren. Door eenige gasten uit zustervereeni- gingen, werden vervolgens eenige declamaties ten beste gegeven. Hier tusschen in was als „Het lied der ruste", gezongen door mej. Alie intermezzo een solo-zang ingelast getiteld: Stins en begeleid op het orgel door den heer Asma. Door den predikant werd daarna een toespraak gehouden en in het bijzonder gewe zen op de grootsche taak, die de jongeiings- Vereenigingen kunnen hebben. Nadat het „Ruwe stormen mogen woeden" gezongen was, werd gepauzeerd, welke ver aangenaamd werd door muziek en orgel en viool door eenige Heldersche jongelui. Daar na was het woord aan den secretaris van het Ned. Jong. Verbond, de heer M. C. Fallentin, die sprak over „De geestelijke beteekenis van ons werk". Op duidelijke wijze werd door spr.. dit on derwerp behandeld. Nadat nog een nummertje muziek was ge maakt, volgde sluiting van dezen avond. De afdeeiing alhier kan met voldoening op dezen' wijdingsavond terugzien. Jammer, dat zoo weinigen aanwezig waren om paarhet gebodene te luisteren. VERGADERING DER A.R. KIES VER.. „NEDERLAND EN ORANJE." Gisterenavond 9 Januari 1935 hield boven genoemde Kiesvereeniging een vergadering in de Gereformeerde Kerk, te Hippolytushoef, waar als spreker optrad de heer Stensma van Heer-Hugowaard. Ongeveer half acht opende de waarn. voorzitter, de heer W. Janse, de ver gadering met te laten zingen Ps. 84 3, gebed en voorlezing van 1 Kon. 19 1321. Spr. heette allen hartelijk welkom in bijzonder den heer Steensma, welke daarna het woord ver krijgend, spreekt over het onderwerp: „Sta- ten-Generaal en Provinciale Staten". Spr. sfehetst het werk dat door beiden wordt ver-, richt, daarbij opmerkend, dat eerstgenoemd lichaam algemeen meer de belangstelling trekt dan het tweede. Toch mcpfen wij ook het werk der Prov. Staten niet onderschatten. Wat be treft de souvereiniteit der Staten-Generaal, deze had haar keerpunt in 1813 en werd over gedragen op den Kroon. Provinciale Staten, als zijnde een zelfregeering met een zelfbestuur, had toezicht te houden op de gemeenten, als ook op waterschappen en polders en door haar werden ook gekozen dë leden der Eerste Ka mer. Spr. wees op het belang der samenstelling van Prov. Staten. Enkele vragen werden gesteld welke door spr. tot genoegen werden beantwoord. De voorzitter dankt spr. voor de leerzame lezing om daarna nog enkele huishoudelijke zaken af te handelen waarop de heer Oranje, cand. tot den H. D., met dankgebed deze goed bezochte vergadering sloot. N EDERLANDSCHE VEEHOUDERS CENTRALE. De Nederlandsche Veehouderscentrale maakt bel:end, dat in de week van 27 Januari tot 2 Februari 1935 op de onderstaande plaatsen gelegenheid zal worden gegeven runderen in de gevraagde soorten aan te bieden. Maandag' 28 Januari: Amsterdam9-11 uur v.m., veemarkt, Dinsdag 29 Januari: Purmerend 8—10 uur, veemarkt. Donderdag 31 Jannari: Schagen 8—10 uur v.m., veemarkt. Zaterdag 2 FebruariHoorn 9—li uur v,m„ bij abattoir. Prijzen en voorgaarden als vorige week. De aangiftekaarten, welke verkrijgbaar zijn bij de districtssecretarissen der Gewestelijke Landbouw-Crisis-Organisaties, moeten vóór Zaterdag 19 Januari a. s. bij de Ge westelijke Landbouw-Crisis-Organisaties,waar onder de betrokken veehouders ressorteeren, zijn ingezonden. In verband met het geringe aantal runderen op de Zeeuwsche leverings plaatsen zullen de aangiftekaarten voor leve ring op die plaatsen mogen worden inge- monden tot Dinsdag 22 Januari as. De hoofd bestuursvergadering te 's Gravenhage In de dezerdagen onder leiding van den voorzitter, den heer P. Stapel Czn. in Den Haag gehouden hoofdbestuursvergadering van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw werden gekozen tot lid van het dagelijksch be stuur de heeren R. C. Schenk te Groote IJpol- der en E. Huysman te Pijnacker. Tot lid van de akkerbouwcommissie werd gekozen de heer A Waiboer te Winkel. Als lid der crisis vee- teelt- en zuiveicommissie werd gekozen de heer E. Dz. Koster te Berkhout. In de vaca ture in de credietcommissie werd gekozen de heer W. Kroes tc Overschie. In verband met hst bedanken van den heer P S. Oudewater als voorzitter van de wegencommissie Zuid- Holland werd 'wsloten den heer L. I. Oudewa ter uit Strijen uit te noodigen zitting te nemen in deze commissie. Kennis werd genomen van den brief door de drie centrale landbouworganisaties gericht tot den minister van oeconomische zaken met be trekking tot de uitvoercontróle op uien. In dezen brief wordt er op gewezen, dat die cen trale landbouworganisaties nog steeds geen antwoord van de regeering hebben ontvangen, op een missive, waarin voorstellen werden ontvouwd ten aanzien van de regeling en de ccntröle van den uitvoer van uien, hoewel deze brief reeds meer dan een maand geleden is verzonden. Aan den minister werd verzocht ten spoedigste een beslissing te nemen. Hoe wel de 3 centrale landbouworganisaties het volkomen eens waren over de reorganisatie van het U.C.B. en de beoogde nieuwe regeling voor de uitvoercontróle op uien, mocnt het niet gelukken de regeering van de redelijkheid en de noodzakelijkheid van een en ander te over tuigen. Daarom werd besloten om aan het K.NL.C. in overweging te geven zich inzake samenwerk'ng met de beide andere centrale landbouworganisaties te wenden tot de volks vertegenwoordiging, wanneer van de zijde van de regeering op geen medewerking in deze ge rekend kon worden. De afdeelingen Texel en Rotterdam, Schie dam en omstreken wezen op de nadeelen, welke verbonden zijn aan de invoering van den Midden-Europeeschen tijd. Het hoofdbestuur was mede van oordeel, dat bij invoering van den Midden-Europeeschen tijd speciaal de vee houders-bedrijven hiervan moeilijkheden zul len ondervinden in verband met de aflevering van de zuivelproducten aan de groote steden. Vervolgens gaf dr. 't Hooft aenige inlich tingen in verband met het niet, meer kunnen toetreden als lid -an een plaatselijke t.b.c. be- strij dingsvereeniging. Hierna sprak de heer B. Biesheuvel, me de namens de overige aftredende hoofdbe stuursleden, aan het hoofdbestuur woorden van dank voor de prettige en aangename samenwerking, welke zij, die thans aftreden, van het hoofdbestuur en van het secretariaat hebben mogen ondervinden. BOTER EN 1JARGARÏNE. Het mengpercentage zal van 23 tot 15 worden verminderd. Naar de Nw.Rott.Crt. verneemt zal het per centage boter dat krachtens regeeringsvoor- schrift in de margarine moet worden ge mengd zeer binnenkort van 25 worden ge bracht op 15 pet. CONSli MPTIE-MELK, De prijs voor het taxegedeelte van consump- tiemelk, gekocht op regeeringscontract, is voor de volgende week bepaald op 6% cent per liter, eventueel verhoogd met premie of ver minderd met de afdracht voor de kwaliteit. De afdracht voor andere dan consumptie- melk is vastgesteld op 2% cent per liter. RIJKSZUIVELINSPECTIEDIENST. De directeur-generaal van den landbouw brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de leiding van de werkzaamheden van den Rijkszuiveünspectiedienst in de ambtskring Amsterdam voor het jaar 1935 is opgedragen aan de Rijkszuivelvisiteur. AMSTERDAM, 9 Jan. Aardappelenprjjzen Op de heden gehouden aardappelenmarkt waren de prijzen onveran derd. Aanvoer 181,800 kg. AMSTERDAM, 9 Jan. Veemarkt. Aangevoerd: 273 vette kalveren, le kw. 5460 cent, 2e kw. 4452 cent, 3e kw. 36_43 cent per kg levend gewicht; 39 nuch tere kalveren 4—7.50; 464 varkens, vieesch- varkens, wegende van 90110 kg 3940 cent, zware varkens 3839 cent en vette varkens 37—38 cent per kg slachtgewicht. Ter vee markt waren Heden 3 wagons geslachte run deren uit Denemarken aangevoerd. BROEK OP LANGEND r)K, 9 Jan. 700 kg aardappelen: Bevelanders 2.40; 40,000 kg roode kool 2. L9— 2.49, 2e s. 1.60 3.90; 28,000 kg gele kool 1.10- 2.60; 13,000 kg Deensche witte kool 0.70- -1.50, 5000 Kg groene kool 1.102.20; 9400 kg uien: nep 1.80, drielingen 1.702.10. gele uien 2 90 3.40, grove uien 2.903.50; 12,000 kg peen 0.70—1.20, alles per 100 kg. NOORDSCHARWOUDE, 9 Jan. 2600 kg uien 3.20, drielingen 1.90, grove 3.30; 2100 kg kroten 0.90—1.70; 51,800 kg roode kool 2.4.50, d.s. 1.50—3.80; 19,800 kg gele kool 12, d.s. 11.80; 36,000 kg D. witte kool 0.90—1.40, d.s. 0.70—1.20, alles per 100 kg. PURMEREND, 8 Jan. Gem. Kaasbeurs. Verhandeld 19 partijen, wegende 31,000 kg. Hoogste prijs 15.50. Han del goed. Kaas. 4 stapels kleine boeren 16.50 per 100 kg. Handel matig; 500 kg boter 1.60 1.70 en weiboter 1.301.40 per kg. SCHAGEN, 10 Jan. 13 paarden 150300; 8 geldekoeien (ma gere) 80—130; 6 idem (vette) 159—230; 2 vaarzen 60110; 3 graskalveren 3545; 34 nuchtere kalveren 716; 108 schapen (vette) 1217; 154 overhauders 812; 5 bokken en geiten 2; 34 varkens (vette) p. kg .310.32; 7 konijnen 0.501.50; 6 kippen f 0.30—0 70; haantjes 0.30—0.80. Eicrenveiling. 42.000 kipeieren: 5455 kg 2.502.60; 56—58 kg 2.70—2.90; 58—60 kg 2 90—3; 6062 kg 3—3.20; 62—65 kg 3.20—3.60; kl. witte eieren 2.2Ó—2.60; 500 endeieren 2, alles per 100 stuks. De weerkundige medewerker van het Va derland schrijft: Reeds eenigen tijd geleden heb ik er op gewezen, dat zich in het Oosten eeD belang rijk gebied van hoogen druk en sterke vorst ontwikkelde, waarop het oog moest worden gehouden en in verband met de mogelijkheid, dat het zich naar het Westen zou uitbreiden en dat daardoor Nederland voor een vorst periode zou kunnen komen te staan. In de laatste dagen, eigenlijk sedert het einde van de vorige week, is dit vorstgebied voor ons tot een soort dreigement geworden, dat niet meer onverschillig kan worden aan gezien. Het vorstgebied heeft zich althans zoo ver naar het Westen uitgebreid, dat Neder land er gisteren in is opgenomen. De vraag is nu wat wij hiervan te duchten hebben. Voorop dient te worden gesteld, dat de toe stand er nog niet zoo dreigend uitziet als in 1929, toen het al langer had gevroren en een der voornaamste voorwaarden voor een periode van strenge vorst in Nederland, een dik sneeuwdek in Midden-Europa, reeds ver vuld was. Het is daarmede thans nog wej anders en voor zulk een vorstperiode minder gunstig gesteld dun toer:. Voorloopig moetcii wii t'aarom den toestand maar even aanzièri zonder verstrekkende gevolgtrekkingen te maken. Over een week zullen zich de kansen wel duidelijker afteekenen. In het Oosten is de algemeene weerstoe- s^and wel zeer gunstig voor strenge vorst. Uit Rusland worden temperaturen van 35 graden onder nul, uit Polen van 2025 en uit Duitschland van 1015 gemeld en men verwacht in Oost-Europa zeer strenge, in, Midden-Europa sterke vorst. Een zeer mach'-; tig gebied van hoogen druk heeft zich over! Rusland ontwikkeld, waarbinnen buitenge-! woon strenge vorst heerscht. Dit gebied vormt! een uitlooper naar het Westen van Skandi- navië en de algemeene luchtstrooming in Midden-Europa is daardoor een Oostelijke,! zoodat veel zeer koude lucht naar het Westen afstroomt. Dit alles schept voor West-Europa kwade kansen als men strenge vorst in deze tijden als een ramp beschouwt. Er staat echter wel wat tegenover. Het is laat dit jaar, dat het spel van den strijd tegen de vorst uit het Oosten en de dooi in het Westen tot volle ontwikkeling komt. In het Westen en Noordwesten trekken nog diepe depressies voorbij, die haar invloed tot over de Noordzee doen gevoelen. Een kleine verschuiving van het geheele weerstelsel naar het Oosten brengt ons land buiten de vorst. Verder verplaatst het genoemde gebied van hoogen druk zich in Zuidelijke richting, het geen altijd een verzwakking beteekent. Ten slotte is het ook nog niet gekomen tot een krachtigen Oostenwind, die noodig is om de strenge vorst naar ons land over te brengen. Alles bijeen schijnen de naaste vooruitzich ten nog zeer onzeker en zoolang de wipd zwak blijft, zal het zeker nog niet sterk gaan vriezen. De verdere ontwikkeling' van den weesrtoestand in West- en ook in Zuid- Europa dient thans met groote aandacht ge volgd te worden. Groote koude in Oost'Poien. Een koudegolf die zich ook naar West'Europa zal uitstrekken Het Nationale Poolsche meteorologische station deelt in een speciaal communiqué mee, dat een lange periode van koude in aantocht is. In Oost-Pruisen vriest het thans reeds 30 graden, tengevolge van de verplaat sing van koude luchtlagen uit het Oosten. Verwacht wordt, dat deze koude-zone zich over geheel Midden- en West-Europa zal uit strekken, v/aar men thans dus toch nog een strengen winter zou moeten tegemoet zien. Met betrekking tot de plotseling ingetreden koude wordt 'emeld, dat alleen in de berg achtige streek van Tatra een gematigde temperatuur heerscht. In de omstreken van Wilna is een tempe ratuur van 23 graden beneden het vriespunt geregistreerd. Er is schade aangericht aan de spoorweginstallaties, waardoor tal van treinen met vertraging zijn binnen gekomen. Meer dan 200 personen hebben zich in verband met de koude onder geneeskun dige behandeling moeten stellen. Dit betreft in hoofdzaak het district Lemberg. AANHOUDENDE STERKE KOUDE IN NOORD-DUITSCHLAND. D. V. B. meldt uit Hamburg, dat sedert Maandagmiddag in geheel Noord-Duitschland de temperatuur gestadig is gedaald. Dinsdag middag was de temperatuur te Hamburg nog om het vriespunt, Woensdagmiddag was zij reeds 7 graden beneden nul. Ook in Sleeswijk-Holstein vriest het 6 a 7 graden C. In het Wesergebied is het >ete zachter, daar vriest het slechts 4 graden. Men rekent met een verder aanhouden van het vnesweer te Hamburg, alsmede met een ver dere temperatuursdaling tot ongeveer 10 gra den beneden nul. Te Maastricht is gistermiddag op den oprit van de oude Maasbrug de 17-jarige jongen Emands, die per fiets reed, in botsing ge komen met mej. Simons uit Utrecht. Beiden vielen en kwamen terecht onder een kolen- auto van de firma Prick. De jongen werd dood opgenomen. Mej. S. is ernstig gewond naar het ziekenhuis overgebracht. Een der geredden hersteld. De 21-jarige mej. A. Buter, die bij het nood lottige ongeluk te Munsterscheveld in den nacht van den tweeden Kerstdag, waarbij zeven personen zijn verdronken, met verwon dingen naar het Academisch ziekenhuis te Groningen is gebracht, is gistermorgen daar uit hersteld ontslagen. Zij is naar haar woon plaats teruggekeerd. DOODGEVALLEN. In het hoofdgebouw van de R.-K, Univer siteit is gisteravond de 48-jarige pedel J. Smulders, toen hij daar werk verrichtte, van een trap met het hoofd op een hardsteenen vloer gevallen. S. liep een zware schedel breuk op en is Kort daarna in het universi teitsgebouw overleden. Man verwondt vier vrouwen met een jachtgeweer i In de St. Jansstraat te Amsterdam hebben gisterenmiddag twee mannen verschil van meening gekregen. Dit liep zoo hoog, dat een van beiden plotseling zijn woning inliep, om met een dubbelloops-jachtgeweer terug te keeren. De man begon in het wilde weg te schieten. Vier vrouwen liepen verwondingen aan been en gelaat op. Zij zijn naar het ziekenhuis over gebracht, De schutter is gearresteerd. Veel vee omgekomen. Te Nijelamer bij Wolvega is Dinsdagnacht de boerderij van den heer K. de Boer door onbekende oorzaak afgebrand, Van het vee, ten getale van 55 stuks, zijn 28 runderen en 2 paarden in de vlammen omgekomen. Voor het meerendeel was dit stamboekvee. Ook de inboedel ging verloren. Alles is verzekerd. Op 22 dezer zullen voor de rechtbank te Roermond terecht staan J. P. C. uit Oss, ge detineerd in het huis van bewaring te Roer mond, en P. de B. uit Oss, onlangs veroor deeld tot 15 jaar gevangenisstraf terzake van •doodslag op zijn neef G. d. B., beiden verdacht •van overval met berooving gepleegd in den nacht van 3 op 4 Juli 1934 op den 73-jarigen landbouwer G. te Deurne. Als getuige in deze zaak is gedagvaard de 19-jarige v. d. P. uit Oss, die als kroongetuige optrad in de moord zaak-de Bie. |p 1 De Burgemeesters van Oudkarspel, St. Pancras, Z. en N. Scharwoude en Broek op Langedijk, en de directeur der gasfabriek te Noord-Scharwoude bezichtigen de maquette op de tentoonstelling welke ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan der gasfabriek wordt gehouden. Het water begint te vallen. Het water van de Maas valt snel. Nadat Dinsdag de hoogste stand was bereikt, werd hedenmorgen te Venlo reeds 46 centimeter val geconstateerd, zoodat de peilschaal 13.73 plus N.A.P. aanwees. De overstroomde los plaats te BleriK was gisterenmorgen reeds gedeeltelijk weer vrij van het water. Ook Maastricht meldde gistermorgen 32 centime ter val, zoodat aangenomen mag worden, ook in verband met de veranderde weersomstan digheden, dat het water snel zal dalen. EEN GOEDE VANGST. Dinsdagnacht heeft de gemeenteveldwach ter van Berghem op den provincialen weg al daar aangehouden zekeren V., een berucht misdadiger uit Oss, die zich daar op verdachte wijze ophield. Op korten afstand van de plaats waar hij werd aangehouden, werd een gordel gevonden met drie revolvere, geladen met 32 scherpe patronen, die hij blijkbaar bij de komst van de politie had weggeworpen. Buitenland Inzake de ladder, die Maandag voor de eerste maal tijdens de terechtzitting werd getoond, verklaarde Hauptmann aan een verslaggever: „Indien ik die ladder gemaakt zou heb ben, zou ik een tweederangs timmerman zijn." Haack, een der helpers van den officier van justitie, verklaarde, dat de voetsporen onder het raam der kinderkamer overeenkwamen met die van Hauptmann. Het voormalige kindermeisje bij de Lind- berghs, Betty Gow, heeft nadat zij gehoord was een flauwte gekregen. De gendarme Josef Wolf, die als eerste na de ontvoering van de baby het huis van Lind- bergh was binnengekomen, verklaarde, dat het bed van het kind onbeslapen was. Onder het venster heeft hij een voetstap gezien. Kelly, de deskundige voor vingerafdrukken, verklaarde geen afdrukken te hebben gevon den, noch op den brief, noch in de kamer. Nieuwe bedreiging. Uit New York wordt gemeld, dat op het landgoed van mevrouw Morrow, de schoon moeder van Lindbergh, dreigbrieven zijn ont vangen aan het adres van mevrouw Lind bergh en haar tweede kind. De bewaking om het landgoed is hersteld. De vijfde dag. Bleek als een doode kwam Hauptman gis teren de gerechtszaal binnen bij het begin van den vijfden dag van het proces, keek hij strak toe, hoe de jury haar plaatsen innam en keerde zich daarna naar zijn vrouw, die hem toelachte, als wilde zij hem bemoedigen. Weldra begon hij een levendig gesprek met haar. Kelly, de officieele deskundige inzake vin gerafdrukken, verklaarde, dat hij geen enke len afdruk had gevonden, noch in de kinder kamer, noch op de ladder. Reilly, de verdediger van Hauptmann, opende onmiddellijk een handigen aanval op Kelly, er op wijzende, dat toch mevrouw Lindbergh en de kinderjuffrouw voorwerpen in de kinderkamer hadden verplaatst, dus aangeraakt, maar Kelly bleef bij hetgeen hij gezegd had. Condon wijst Hauptmann aan. In het begin van de zitting van gisteren scheen Hauptmann, met bleek gelaat voor zich uitstarende. geheel gevoelloos te zijn tot aan het oogenblik, dat zijn vrouw binnen trad, toen ontspanden en verzachtten zich zijn trek ken, hij glimlachte en begon een gesprek met haar. Lindbergh en Condon kwamen tezamen bin nen. Condon wees in zijn getuigenis Haupt mann als de „John" aan, wien hg het losgeld had gegeven. Hauptmann werd bleek enkeek Condon strak aan, toen de laatste hem met den vinger aanwees. Condon beantwoordde de hem gestelde vra gen met zooveel nauwkeurigheid, dat de ver dediger hem eenige malen moest verzoeken niet zoo in details te treden. De getuige had eenige minuten noodig met het zorgvuldig reinigen van zijn bril alvorens de biljetten van het losgeld te identificeeren. Condon vertelt, hoe hij Hauptmann aange troffen had, bevangen door schrik, toen hij het geluid aan het hek van het kerkhof hoorde en hoe Hauptmann hem vervolgens deelgenoot had gemaakt van sqjn vrees van te worden geëlectrocuteerd, indien de baby dood zou zijn. Condon had hem geantwoord, dat hij zulks niet zou worden, indien hij hét kind niet ge dood had en een volledige bekentenis aflegde. Hij beloofde hem te helpen, indien bij ertoe zou meewerken om het raadsel tot oplossing te brengen. Het onderhoud op het kerkhof duurde ten naaste bij 75 minuten en eindigde met de be lofte van Hauptn a in de babykleertjes te zullen zenden. Condon zeide, dat hij Hauptmann ge smeekt bad hem het kind te laten zien, maar tevergeefs. Hauptmann door twee getuigen berkend. Den vijfden dag van de behandeling der zaak-Hauptmann hebben twee getuigen den verdachte definitief geïdentificeerd als den man, die zich den avond van de misdaad in een auto, waarop zich een ladder bevond, in de nabijheid van het verblijf van Lindbergh ophield. Een taxi-chauffeur verklaarde, dat de verdachte hem geld had gegeven voor de be zorging van den brief, waarin aan dr. Condon mededeelingen zijn gedaan, betreffende het losgeld. Het getuigenis van een 87-jarige. Bij de voortgezette behandeling van het pro ces tegen Hauptmann heeft een 87-jarige grijsaard, Amandus Hoehmutb, een getuigenis afgelegd. Hij verklaarde, dat, toen hij op den middag van den dag der ontvoering in de wa randa van zijn huis, gelegen op den hoek van den straatweg en den naar het verblijf der Lindberghs voerenden weg stond, een donker- In de middagvergadering van een gisteien te 's-Gravenhage gehouden bijeenkomst van het Koninklijk Instituut van Ingenieurs heelt ir. J. Hofman een rede gehouden over de ver binding per Zeppelin tusschen Nedeiland en Ned.-Indie. Ter inleiding hierop heeft de heer Bionsing, directeur van de Stoomvaartmaatschappij Nedeiland, eenige mededeelingen gedaan over de werkzaamheden van het syndicaat, dat zich met de bestudeering var. het tot stand brengen van een dergelijke verbinding bezig houdt. De mogelijkheden. Deze deelde mede, dat het syndicaat o.a. op grond van het rapport, door den heer Van Tijen, tot de conclusie is ge komen, dat een verbinding per luchtschip voor de toekomst mogelijk, veilig en voor- deelig geacht moet worden en zelfs be trekkelijk goedkoop. Het vervoer met een met helium gevuld luchtschip zou ongeveer evenveel kosten, als dat in de eerste klasse van een passagiers schip, Voor met waterstof gevulde lucht schepen ligt de vervoerprijs belangrijk daar onder, Hierom meent de heer Bronsing dan ook, dat in de toekomst ernstig rekening moet worden gehouden met concurrentie door luchtschepen voor het passagiersvervoer over langere afstanden over zee. We! is het com fort niet betzelfde aan boerd van een lucht schip als aan boord van een zeeschip, maar biertegenover staat, dat de overtocht zooveel korter duurt Vergelijkt men de kosten van het vervoer per luchtschip met dat per vliegtuig, dan blijkt, dat het vervoer met het modernste luchtschip per ton-kilometer ca. een derde kost van het vervoer met het modernste vliegtuig. Het is niet gezegd, dat dit op den duur zoo zal blijven en spr. acht het zeer goed mogelijk, dat door de verdere ontwikke ling van de techniek de genoemde verhouding nog wijziging zal ondergaan. Samenwerking met de K.L.M. Spr. vestigde er de aandacht op, dat er reeds geruimen tijd een basis van samen werking bestaat tusschen de K.L.M. en de reederijen, die op Indië varen. De K.L.M. is als lid toegetreden tot het luchtschip-syndi caat eh de reederijen zijn voorloopig vertegen woordigd in den raad van bestuur van de K.L.M. Ér zijn op het oogenblik nog verscheidene leemten aan te vullen met betrekking tot het verkeer per luchtschip naar Indië. Even wel heeft het syndicaat de tot dusver ver kregen uitkomsten van zooveel belang ge acht, dat naar het meent de tijd gekomen is om het kapitaal voor het tot stand brengen van een zoodanige verbinding te vergaren. Van eenige zijden heeft het syndicaat reeds toezegging van deelneming ontvangen. Internationaal contact. In overleg met dr. Eckener en de Luft- schiffbau Zeppelin wordt er naar gestreefd, de samenwerking (die reeders en luchtvaart belanghebbenden in Engeland en Amerika zou omvatten) op internationale basis te stellen, en te komen tot stichting van een internationaal lichaam voor exploitatie van het verkeer per luchtschip. Het bureau van dit lichaam is voorloopig te Amsterdam ge dacht. Daar het van belang is, dat men hier te lande nader kennis maakt met de mogelijkheden van het verkeer per lucht schip, is met dr. Eckener afgesproken, dat hij in den a.s. zomer met het lucht schip L. Z. 129 een bezoek aan ons land zal brengen en zoo mogelijk een reis naar Ned.-Indië en terug zal ondernemen. groene automobiel naderde. Toen de auto on geveer acht 5 tien meter verwijderd was, en den „Bergweg" insloeg, keek de bestuurder uit het raampje en staarde hem, den getuige, in het gelaat, als zag hij een spook. De getuige had ook een deel van een ladder in den wagen opgemerkt. Op de vraag van den openbaren aanklager, of de man, die in den auto zat in de zaal aan wezig was, antwoordde Hoehmuth van ja en wees met bevende band op Hauptmann. Op dit oogenblik gingen eenige electrische lam pen in de rechtszaal uit. Hoehmuth begaf zich daarop naar de lessenaar van de verdediging en legde de hand op Hauptmann's schouder. Hauptmann antwoordde: Gij zijt een leuge naar. De voornaamste advocaat der verdediging Reilly, heeft aan het openbaar ministerie een concessie gedaan, door goed te vinden, dat de mededeelingen, gedaan door 22 personen, die de nummers hebben geverifieerd van de in be slag genomen bankbiljetten, die deel hadden uitgemaakt van het door Lindbergh betaalde losgeld, als juist werden aanvaard, zonder dat deze lieden als getuige behoeven te verschij nen. Dr. Condon, de man die bet losgeld be taald had, zou heden als eerste getuige wor den gehoord. Hauptmann, de beklaagde lijdt volgens me dedeelingen van zijn dokter aan verkoudheid en rheumatische pijnen in de borst. Hauptmann of Fischer schuldig. De verdediger van Hauptmann wil het bewijs leveren, dat de brief over het losgeld door Isi- dor Fiscber en niet door Hauptmann was ge schreven. Hoewel er een nieuwe overeenkomst is te bemerken tusschen het schrift van Hauptmann en dat van den brief, bestaan er nog veel meer punten van overeenkomst tusschen het schrift in den brief en dat van Isidor Fischer.

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 11