Radio-programma BINNENLAND De N I R Ortcode voor de pet r oleum-in d u btrie Een filmbiografie van Prinses Juliana. Uit de Pers, GEMENGD NIEUWS Moord te Gouda. 2 De verantwoordelijkheid voor den aanslag te Marseilte. Eerste Kamer. De inbraak bij Lissone te Amsterdam. Een koudegolf over Midden-Europa. Gevaarlijke internationale smokkelbende ontdekt Door den trein vermorzeld. Sneeuw en koude in België. Het op Gotland gestrande stoomschip. Spoorwegaanslag in Belgie. HELDERSCHE COURANT VAN POKDERDAC 10 JANUARI 935. tjlJ hun binnentreden van het-stemlokaal den Hitlcr groet brachten niet tot' de" stembus toegelaten volgens voorschrift van de plebis ciet-commissie. Ook een oude vrouw in eèn ziekenhuis, die uitriep: „Ik ben als Duitsche geboren en wensch als Duitsche te sterven", mocht haar stem niet uitbrengen, omdat zij door haar uitroep te kennen had gegeven op welke wijze zij stemmen zoude. Het Duitsche front heeft tegen deze gevallen van ongeldig verklaring een officieel protest bij de com missie ingediend. 12 geboden voor de kiezers. Het Duitsche front heeft de volgende op roep verspreid: 1. Het opheffen van den rechterarm geldt als verboden politieke'uiting; 2. Draag geen politieke onderscheiding»^ teekenen. 3. Spreek geen woord in het stemlokaal. 4. Beantwoord alleen eventueele vragen van leden van hef stembureau Vermijd ook hierbij iedëVé politieke tint, 5. Wacht uw beurt af in de wachtkamer. 6. Gehoorzaam alle .voorschriften van den voorzitter, van- het stemlokaal, ook al zoudt ge ze niet begrijpen. Begin dus niet te polemi- seeren. 7. Vul uw stembiljet slechts in het stern- hoekje in. 8. Plaats uw kruis met het ter. beschikking liggende zwartepotlood, want ieder ander sehrijfmiddel ook inkt maakt uw stem ongeldig. 0. Verlaat het stemhoekje niet voor ge het stembiljet, ingevouwen en in den omslag gedaan hebt. 10. Spreek met niemand meer in het stem lokaal als ge uw biljet ontvangen hebt. 11. Onthoud, u ook na de afgifte van uw stembiljet van iedere politieke actie tot,ge u tenminste buiten het stemlokaal, bevindt. -12. Prent deze voorschriften in uw geheu-, gen en volg ze op. Dei Franseh-Saarlandsche van bewaking ontbloot? grens Naai' het D.N.B. uit Saarbriicken verneemt zijn aan de-'geheeie jyotharingsche grens van het Saarland de posten veldwacht terugge trokken-naar den rechteroever der rivier. Daar op den-linkeroever ook geen troepen liggen (aangezien de briitenlandsche troepen allé rechts van- de .rivier, zijn gelegerd,met uitzondering, van 100 Italianen te Saarlouie, is dus het deel van de kreits. Saarlouis en Saarbrücken op den linkeroever van. troepen ontbloot. Tegelijkertijd heeft de bevolking geconstateerd dat de Fransche grensposten versterkt zijn.' Het Duitsche bureau beweert, dat zulke onder de bevolking onrust heeft gewekt, om dat nu communisten uit Lotharingen vrijên toegang tot het Saargebied hebben en dé be volking zouden kunnen terrorise-ei'eh. Ontvangst van de stemmers uit Amerika. Dinsdagmiddag tegen twee uur arriveerde uit Berlijn de extra trein met tot deelneming aan de volksstemming in het Saargebied stemgerechtigden, die thans in Amerika wo nen, en speciaal voor de volksstemming naar Europa zijn gekomen. Een groote menigte aanhangers van het Duitsche Front ontving deaankomenden geestdriftig met het Duitschland-lied en het Horst Wessel-lied, Er ontstonden op sommige plaatsen bot singen met de politie, die eenige malen moest Ingrijpen. De volmacht ongrondwettig verklaard. Het hoogste federale geréchtshof heeft de clausule van de NIRA-code voor de petro leumindustrie, waarin aan de regeering dicta toriale volmacht wórdt gegeven voor de rege ling van de productie, als met de grondwet in strijd zijnde verklaard. In de motiveering wordt gezegd, dat het congres geen grondwettelijke macht bezit om zijn wetgevende rechten zonder beperking aan den president of de regeering van de Ver. Staten over te dragen. Daar de andere NIRA-volmachten, in tijds duur begrensd zijn, verwacht men, dat zij door deze beslissing niet zullen worden ge troffen. Ex-president naar Madrid overgebracht. De voormalige president der Catalaansche republiek, Luis Campanys, is Maandag met vier andere vooraan°taande Catalaansche ge vangenen van het oorlogsschip op de reede van Barcelona, waarop hij sedert October ge vangen zat, naar Madrid overgebracht om daar terecht te staan. De overheid had buiten gewone voorzorgsmaatregelen genomen en liet liet transport streng bewaken. Tegen drie uur des morgens werden de gevangenen van boord gehaald en in een auto gezet, die voorafgegaan en gevolgd werd door auto's van met kara bijnen en machinegeweren gewapende politie- troepen. De voorste auto was voorzien van een sterk zoeklicht. De geheeie weg van Barcelona tot de Catalaansche grens werd bewaakt door gewapende patrouilles. Dc Volkenbondsraad zal er in een vertrouwelijke zitting van kennisnemen. Tibor von Eckhardt heeft Dinsdag voor zijn vertrek naar Genève verklaard, dat de Vol kenbondsraad het antwoord van Hongarije inzake het onderzoek naar de verantwoorde lijkheid voor den aanslag van Marseille in een ve-Li-ouwelijke zitting ter kennis zal nemen, uaarom zullen ook over dit antwoord geen nadere bijzonderheden worden medegedeeld. Reuter meldt omtrent dit anl woord nader, dat het dossier 75 pagina's omvat met een bijlage van 100 bladzijden, hoofdzakelijk han delend over de paspoortenkwestie en de rege ling van de emigratie van politieke réfugié's. Naar verluidt zou het document vijf onder geschikte functionarissen verantwoordelijk stellen, onder wie twee inspecteurs van politie. NAGEDACHTENIS VAN PKIN8 HENDRIK Een hokle van de Bo"< rdantsche IriM-s ;<;»HMhool. Gedachtig aan het vele, dat Prins Hen drik der Nederlanden heeft verricht ten bate van de Nederlahdsche zeelieden, heeft zich te Rotterdam een comité gevormd, dat zich ten doel stelt, de nagedachtenis van den Prins te 'cereni, door het plaatsen van een buste of plaquette in de Gemeentelijke Zee vaartschool te Rotterdam De burgemeester, mr. P. Droogleever Fortuyn, heeft het voor zitterschap van het eere-eomité aanvaard. Giften voor dit doel kunnen worden over gemaakt aan den penningmeester, Beeklaan 435, Pen Haag, giro 01728. Als Vervólg op Neerlands Oranjefilm is thans een film betreffende het leven van Prin ses Juliana vervaaridgd, waarvan gisteravond in besloten gezelschap een vertooning werd gegeven. De film is samengesteld door de H.A.V.O.- ondérneming uit een groot aantal opnamen van nationale gebeurtenissen wélke H.K.H. in den loop der jaren heeft bijgewoond en welke destijds door dé N.V. Profiltl werden vereeu wigd; voor zoover uit de eerste levensjaren van de Prinses nog geen films waren verkre gen, zijn een aantal foto's uit die jaren kiekjes waarvan er verscheidene nog onbekend zijn voor het publiek daarin geïascht; ter wijl hetgeheel in chronologische volgorde is gezeten muzikaal is geïllustreerd. Zoo zien we- de doopplechtigheid óp 30 April 1909, de Prinses ais baby, ais opgroeiend kind; als studente; we ontmoeten aaar verder op diverse bezoeken door-Nederland, bij de weer macht, bij de installatie1 van het Nationaal Crisiscomitéj bij de hulde in her Stalijn, bij de teraardebestelling van Haar Grootmoeder en van. Haar Vader;tezamen met de Koningin bij diverse gebeurtenissen-en -tenslotte o.m. bij de opening van het nieuwe Hoofdkwartier van de Nederlandsche padvinders. '■-> De vertooning van deze interessante film die over. eenigen tijd in net openbaar zal ge schieden duurt ongeveer vijf kwartier. v. LEGAAT VAN 20,00.0 VOOR SIMAVI, Naar vernemen ontving Simavi een. legaat groot f, 20.000, vrij van rechten, dat aan deze voor onze Overzeesche gewest en zoo gewichtige en nuttige vereeniging vermaakt werd door wijlen den héér W, Li N. Smoes, in leven Directeur van N.V. Merauke Compagnie. Het geld moet speciaal voor geneesmiddelen bestemd worden. Op verzoek van het Bestuur van Simavi vermelden wij, dat voor het maken van een testamentaire beschikking de naam van de Vereeniging luidt Vereeniging Simavi („Steun In Medische Aangelegenheden Voor Ihheemschen) gevestigd te Amsterdam. WAAROM AAN HEIT VERKEEK OP DEN hoofdweg geen voorrang? Wijziging vajm artikel 5 Motor- en Rijwielreg1«me»tt niet slechts wen- scheiyk, doch (urgent. De K.NJL.C. dringt aan op wijziging van art; 5 van het "Motor- en Rijwielreglement, waarbij aan het verkeer van rechts onder alle omstandigheden voorrang moet worden verleend. Wij. ontleénen aan-bedoeld artikel het volgende; Het is zoo gemakkelijk het gebod „gij zult voor het van rechtskomend verkeer den doorgang vrijlaten", geboren in een tijd toen het snelverkeer eenige, doch nog slechts ge ringe beteekenis begon te krijgen,onder de huidige en volkomen veranderde omstandig heden, blindelings en met doove ooren te wil len handhaven. Deze veranderde omstandigheden: de bij kans ontstellende groei van het automobiel- verkeer, de alom toenemende - intensiteit der verkeersorde, de wijzigingen van verkeers- teehnisehen aard, de "bouw tenslotte van we gen hoofdzakelijk bestemd voor snel zich voortbewegende vervoermiddelen, grijpen op een niet te vermijden oogenblik zoodanig be slissend in, dat de verloochening van een al- ouden regel, van een gebod dat In zijn meest simpelen vorm ongetwijfeld juist is, noodza kelijk moet worden geacht. De regel; „voor het van rechtskomend ver keer moet doorgang worden vrijgelaten", schept in het moderne verkeer geen zeker heid meer. Waar de rechter nog niet langen tijd geleden als zijn oordeel uitsprak, dat het voorschrift van artikel 5 zoodanig gebiedend moet worden opgevat, dat de van rechtsko- mende zich zelfs de vrijheid kon veroorloven verkeersfouten te maken, bijvoorbeeld links van den weg te rijden, zonder dat aan zijn wettelijken voorrang kon worden getornd, heeft gedurende de laatste jaren eeu rui mere opvatting zich baan gebroken. Door deze interpretatie wordt aan den van rechts komende, de vrijbrief welke hij zich zelf in den loop der tijden uitgeschreven had, afgenomen. Niettemin echter wordt hierdoor allerminst den gebruiker van een snelver- keersweg eenige prioriteit gegeven, evenmin als eenig verschil wordt gemaakt tusschen hoofd- en zijweg. De bestaande regel schept geen zekerheid, geen veiligheid meer. De hoofdweggebruiker komt dikwijls voor verrassingen te staan, die onvermijdelijke en noodlottige gevolgen heb ben, omdat het rijden op een hoofdweg uiter aard een snelheid rechtvaardigt, die belang rijk grooter is dan ten tijde toen artikel 5 werd geredigeerd en men van een belangrijk onderscheid tusschen hoofd- en zijweg niet het minste begrip had. Thans behoort zekerheid en meerdere vei ligheid te worden gegeven door het maken van onderscheid tusschen hoofd- en zij-weg, waaraan verbonden het verieenen van priori teit van den eerstgenoemden. Men versta ons hierbij goed; het ligt niet in de bedoeling de rollen om te keeren en een onvoorwaarde lijke prioriteit te verieenen. De bestuurder die den hoofdweg berijdt, zal zonder twijfel verplicht zijn om zijnerzijds rekening te hou den met mogelijk van rechtskomend verkeer. Het is verheugend te lezen, dat de nood zakelijkheid van wijziging begint door te dringen tot onze wetgevende colleges „Als eerste regel wettelijk erkende priori teit van den bebakenden hoofdweg, desnoods beperkt tot de wegen buiten de bebouwde kommen, v oor alle andere gevallen geldt de tweede regel, het bestaande artikel 5. Mo tor- en Rijwielreglement Inhoudende; „recht| •gaat voor". Als derde regel behelze de wet deze bepa ling, dat de bestuurder van een voertuig, welke uit een zijweg een hoofdweg wil Inrij den, zóó langzaam moet rijden, dat hij met het oog op van links komend verkeer op den hoofdweg dadelijk kan stoppen. Door deze derde regelbetreffende het ver keer op kruis- en vereenigingspunten van wegen vast te stellen, zal onze wetgever ten zeerste hebben bijgedragen tot een behoor lijke regeling op dit punt en zal de veiligheid van het verkeer ten zeerste worden bevor derd". Aldus een Eerste Kamerlid. Ook an deren lieten zich in dezen geest uit. in het schrijven der K.N.A.C. wordt er voorts op gewezen, dat Ned. Indië in dezen het" moederland ver vooruit is. In de Eerste Kamer zijn aan de orde ge komen verschillende wetsontwerpen, o.a.: Wijzigingen van de'artikelen 38, 56 én 97 der lager-onderwijswet 1920. Bij dit wetsontwerp zegt de heer Ossen- dorp (s.-d.) dat deze minister van vrjjz,: dem. huize vroeger over het ontslag der huwende onderwijzeres anders dacht dan nu. Spr. ontkent, dat het geen onderwijsbelang. zou zijn, de huwende onderwijzeres te hand haven. De argumenten van den minister héb ben voor spr. geen overtuigende karcht, Spr. vindt, het een zonderlinge bevordering, van het huwelijksgeluk, als men de huwende, onderwijzeres de school weigert. De quaestie der cumulatie is verschrikke lijk overdreven. In tal van arbeiders- en mid- denstandsgézinnen tracht de vrouw binnep- o£ buitenshuis er wat bij te verdienen. Dat wordt thans geprezen, Waarom dan niet bij de gehuwde onderwijzeres, temeer als men let op de salarissen Het aantal huwende onderwijzeressen, dat in: de school wenscht. te blijven, bédraagt óver het geheeie land niet meer dan gemid deld 40 per jaar. Van werkverruiming zal door den voorge stellen maatregel geen sprake zijn. Dè heer De Jonge (r.-k.) kan zich wel met het wetsontwerp vereenigen. Doch spr. had het willen zien uitgebreid tot dereeds gehuwde onderwijzeres, niet kostwihster. Mevr, PothuisSmit (s.-d.) stemt ge heel in met het betoog van den heer Ossen- dorp. De minister heeft met dit wetsontwerp zijn' steeds door hem gevolgde rechte kjn ver laten. De voorstanders van het wetsontwerp ver- oordeelen de gehuwde onderwijzeres, zonder er over te kunnen oordeélen. Spr. is de eenige in de Kamer, die uit eigen ervaring kan oor- deelen. Het wetsontwerp is een nieuwe bron van verbittering, evenals de steunverminde ring, voor duizenden. Het wetsontwerp is een voorbeeld van machtsmisbruik. De heer Nlvard (r.-k.) betoogt, dat het wetsontwerp een practischen, geen principiee- len gronds'ag heeft. Daarom zijn de inge brachte bezwaren overdreven. Het beroep op de vrijheid der gehuwde vrouw gaat niet op. Spr. stemt geheel in mét het standpunt van den minister en had het wetsontwerp uitge breid willen zien tot dé reeds gehuwde onder- wijzeres. i; De heer Van Embdén (V.-d.) aéht <Je -, hoofdzaak van deze materie, het ontslag dér huwendeonderwijzeres, indruischend tegen dé vrijz.-dem. beginselen en vreest, dat ook in deze Kamer de vrijz.-dem. fractie zal moeten tegenstemmen. Be heer Smeenge (lib.) zegt, dat spr. en zijn politieke vrienden niet anders kunnen doén dan tegenstemmen. Minister Marchant betoogt, dat de beteekenis van hetontwerp wordt overdre ven. Indiening van het ontwerp is nood zakelijk geworden. Spr. komt op tegen de wijze, waarop mevr, PothiusSmit de regeering bestrijdt. Zij ver geet, dat de feministen onder de vrouwen in de minderheid zijn. Het wetsontwerp wordt aangenomen met 2617 stemmen (tegen de soc.-dem., vrijz.- dem. en lib.). De vergadering wordt te 10.50 gesloten. DE DERDE KRUISER. De N, Rott. Crt. schrijft: Hoewel de vliegtuig- en duikbootgedachte p'v een moeilijk uicroeibare kwaal weer eens van zich deed spreken, is het toch voor velen een geruststelling, dat de in aanbouw zijnde j kruiser de Ruijtc--' langzamerhand zijn vol- 1 tooiing begint te naderen. Ten spijt van de Icuhtmachtideallsten, die nog steeds in de combinatie van luchtmacht-onderzeebootvloot 1 de ideale defensie zien voor ons „and. Het is overigens een verschijnsel, dat niet alleen in Nederland zich openbaarde. Ook in England heeft men dergelijke Ideeën geopperd, waar b.v. in een der vooraanstaande Londen- echeen over de kwestie, - of men vor al deze I sche enoevrde westie, of men voor al deze peperdure slagschepen, zooals bijv. Rodney en Nélscn, niet beter groote luchteskaders van bommenwerpers haar vernietigend werk kon laten doen. Sir Herbert Russe) heeft naar aan- leiding hiervan ii de Nav. and Mu, Record gewezen op het gevaar van dergelijke gedach ten vo-r eeri land ais'Engeland, dat nog steeds zoo afhankelijk is van handelswegen ter zee, die door hun ontzettende uitgestrektheid aller minst niet door' luehtëskadérs beveiligd kun nen worden. Bovendien vroeg de schrijver zich af, kan mén mét vliegtuigen voldoende een cönvooi beschermen? Dit laatste is ook iets wat men t.o.z, van onze positie als moederland van onze koloniën in Oost-Indië zich wel eens mag afvragen. De kwestie schijnt in Engeland nog steeds gaande te zijn en is hier te lande weer in on derzoek bij een commissie, bestaande uit hoofd officieren van zee- en landmacht, nadat ruim een jaar geleden hetzelfde vraagstuk reeds onderzocht werd Dij de samenstelling van het rapport-Idenburg. Waarschijnlijk zal de conclusie weer niet ten gunste van vliegtuig- en onderzeeboot- macht uitvallen. Onze marine, aldus dit blad verder, zal zich dus over eenigen tijd verrijkt zien met een nieuwen kruiser en een flottielleleider, welke nog gebouwd zal worden. Hoe .eze flottielle leider zal heetén -j -log niet bekend. De kwestie van een kruiser van 10.000 ton ipet 20 cm geschut of van 5000 ton met 15 cm batterijen was de oorzaak van groote mee- ningsverschillen. De zuinigheid echter, die reeds zooveel ge schillen heeft geslecht liet geen andere keus en er ontstond een project van een kruiser van pl.m. 5200 con dëplacement, waarop gepaatst een batterij van 3 dubbele torens van 15 cm, één toren voor en twee torens achter, een anti-Iucht-batterij van 4 stukken van 10.5 cm, terwijl het schip bij een voor dat type behoor- kjke pantsering een snelheid van 32 nijp zou ontwikkelen. Later heeft men dit project eenigszins gewijzigd 1 De kruiser wordt gebouwd bij de firma; Wil ton te Scheidam in een gegraven dok, dat na voltooiing van den kruiser volloopt, zoodat er geen sprake van te water laten, zooals bij schepen, welke op een helling gebouwd wor- VRIJDAG 11 JANUARI. Hilversum, 301 m. v' 8.00 VARA, 12.00 AVRO, 4.0Ö VARA, 8.00 VPRO, 11.00 VARA. 8.00 Gramofoonpl, 10.00 Morgenwijding. 10.15 Voordracht R. Numan. lo.db Orgelspel J. Jong. 11.00 Voordracht. li;'2Q Gramofoonpl. 12.00 Gramoroonpl. 12.30 Omroeporkest o.l.v. N. Gerharz. 2.30 Voordracht door D, Walland en zang door H. Angenent, a.d. vleugel: Egbert Veen', In de pauze gramofoonpl, 4.00 Pauze. f 4.05 Kniples. 4.50 Gramofoonpl. 5.00 Voor de mëeren. 5.30 Gramofoonp», 5.45 De Zonnekloppers o.l.v. C. Steyn. 6.15 Orvitropia o.l.v. J. v. d. Horst. 7.00 Gramofoonpl. v 7.30 Dr. F. M. Wibaut: Geordende produc tie (I). 7.57 rierh. SOS-ber. 8.0 Lezing Ds. J. W. van Nieuwenhuijzen. 8.30 Con;ert L. Klemm (zang). 9.00 Lezing Dr. J. C. AFetter. 9.30 Vervolg concert. Ij.Oo Vaz Dias. Vrijz. Godsd. Persbureau. 10.15 O. v. Tussenbroek; Moderne Woning- innchting. 11.00 Jazzmuziek (gr.pl.) 11.3012.00 Gramofoonpl, Huizen, 1875 M. Algemeen programma, verzorgd door den KRO 8.009.15 en 10.00 Gramofoonpl. 11.8 Voor zieken en ouden van dagen. 12.15 Gramofoonplaten en orkestconcert. 2.30 Zang en piano. 3.00 Orkesteoncert. 3.454.00 Gramofoonpl. 4.15 Zang en piano. 4.45 Gramofoonpl, 5.00 Causerie. 5.30 Schlagermuziek en-gramofoonpl. 7.15 Causerie. 7.35 Koorcc ncert. 8.00 Vaz Dlas. Gramofoonpl, 8.15 Schlagermuziek. 9.00 Lezing. 9.15 Concert m.m.v, vioolsolist. 10.00 Gramofoonpl. 10.15 Orkestconcert. 1145 Vaz Dias. 10.5012.00 Gramofoonpl, ZATERDAG 12 "JAUNARI. j -i Hilversum, 301 M. VARA-uitzending. 10.00 v.m. VPRO. 8.00 Gramofoonpl. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Voor Arb. in de Continubedr.: De Fliere fluiters o.l.v. E. Walis, de Zonnekloppers o.l.v. C. Steyn, Orvitropia o.l.v. J. v. d, Horst en VARA-tooneel o.l.v. W. v. Cappellen, 12.00 B. Blez (hobo) en R. Schoute (piano), 12.15 De Notenkrakers o.l.v. D. Wins. 12.45 Eddy Walis en zijn orkest. 1.1 5 H. Wiggelaar (viool) en li. Schoute (piano). I.30 -1.45 Orgelspel J. Jong, 2.00 Verkorte opera „Faust" van' Gounod (gr;pl.->. ■2.50 Dr. A, Abus. Astrologie of Sterrenwiche- •darij, 3.10 XX-Ensembie o.l.v. C. Steyn. 3.30 Strijkorkest o.l.v, E. Walis, 3.50 Schalmei o.l.v. P. Renes. 4.15 Flierefluiters o.l.v. E. Walis. 4.45 De Zonnekloppers o.l.v. C. Steyn, 5.00 Orvitropia o.l.v. J. v. d. Horst. 5.30 Causerie A. M. de Jong. 5,30 Pianorecital D. Wins. 6.00 De Wielewaal o.l.v. P. Tiggers en eau- serie. 6.30 Gramofoonpl. 7.00 Groningsch uurtje. J. Cjohen (causerie), Hr. en Mevr. H. W. Plinsinga (zang en de clamatie). ,8-00 SOS-beriohten. Gramofoonpl. 820 Zaterdagavondfilmpje. 8.30 Orgelspel C. Steyn. 9.00 Vaz Dias VARA-varia. 9.15 Eddy Waiis en zijn orkest. 10.00 J. Huy (saxofoon) en J, Jong (piano). ;10,15 De Notenkrakers o.l.v. D, Wins. 10.45 Hcnriëtte Davids: Mijn broer en ik. II.45—12.00 Cramofoonmuziek. Huizen, 1875 m. KRO-programma, 8.009.15 en 10.00 GramofoonpL, 11,3012.00 Godsd. halfuur. 12.15 Gramofoonpl en orkestconcert. 2.00 Voor de jeugd. 2 30 Gramofoinpl. 3.004.00 Kinderuur. 4.15 Gramofoonpl., orkestconcert en lezingen. 7.15 Kath. RVU. 7.35 Gramofoonpl. 8;00 Vaz Dias 8. 5 Schlagermuziek. 8.36 Causerie. 9.05 Hoorspel. 9.40 Schlagermuziek. 10.,-> i, Vaz Dias. gramofoonpl. 10.40 Schlpgermu; ll.iö12.00 Gramofoonmuziek, den, kan zpn. Het schip is reeds zoo ver ge vorderd, dat de dekken van de scheepsromp reeds geheel afgebouwd zijn. Schachten voor de torens en de opstellingen zijn reeds ge-, bouwilschroefassen zijn reeds geplaatst. De geschutstorens, schoorsteen, gevechts- mast, .eommandotoren, met brugopbouw, a.1. batter opstelling ontbreken nog. Het schip heeft een verticaal pantser, ter: wijl er bovendien nog een horizontaal pantser- dek is aangebracht. De vliegtuigen, («elke het schip meeneemt, zullen door twee catapulten verschoten worden. Het schip zal, mede door zijn fraaie lijn, mooie ruime inrichting en overzichtelijke im deeling, zeker een zeer belangrijke aanwinst voor onze marine zijn. En op het oogenblik vormt hét'in elk geval een belangrijk object van werkverschaffing, dat aan ruim driedui zend menschen arbeid geeft, nog ongérekènd het personeel, dat bij andere inrichtingen de onderdeelen vervaardigt. Binnenland De wagenverhuurder R. heeft zich te verantwoorden voor de Rotterdamsche rechtbank. Dinsdagmorgen heeft voor de Rotterdam sche rechtbank terecht gestaan de 43-jarigé J.R., wagenverhuurder, te Gouda, thans ge detineerd in het huis van bewaring te Rot terdam, die, zooals men' zich zal herinneren, op 2 Öctober van het vorige jaar C. Lauwrier; van wien hij een pakhuis' had gehuurd en wa gens gekocht, ha,, neergéstokem e\ was R. ten laste gelegd, dat hij op ge noemden datum te Gouda ter uitvoering van zjjn tevoren genomen besluit en beraamd plan om opzettelijk en met voorbedachten rade Cor- néliS Lauwrier van het leven te berooven, na kalm beraad ei rustig overleg, met een ge- opend mes éen -teek of snede in diens hals had toegebracht en hen vervolgens, nadat Lauw rier op den grond lag en verdachte boven op hem zat, met zijn vuisten op het lichaam had gestompt en geslagen, tengevolge waarvan Lauwrier een schedelbreuk had opgeloopen. Het verhoor van verdachte. Op de vraag van drn president of hjj het feit bekende antwoordde verdachte dat hij van niets wist. „Ze zeggen het", zeide nij: „Dit is éen kunstmatige zaak; de psychologen hebben vastgesteld, dat ik van mijn verstand ben be roofd." Hü sprak daarop een relaas, waaruit bleek, dat hier sprake was van een vee te tusschen sehuldeischer en schuldenaar. Verdachte stond voor 350 bij L,, i het krijt; acht weken huur schuld en afschrijving op de wagens; in de week van het gebeurdewas op. twéé huizen van'verdachte beslag gelegd. L. had gezgd, dat hij, verdachte best kon betalen. De president; Besloot jé toen, jé óp hém te wreken?" Verdachte: Geën kwestie van, iedereen kan verklaren, dat ik uitstekend'in deii 'omgang ben. Is dit mes var. jou? Nep, dat kan ik me niet herinneren. Ik heb altijd, een més bij me. Requisitor. Het O.M. vertegenwoordigd door mr. J. e. V. Meisehke, nam na het getuigenverhoor re- quisitor, Na een „voord van deernis aan de na bestaanden van het slachtoffer, stelde spre ker vast, dat verdachte met voorbedaenten rade heeft gehandeld. Alle omstandigheden en getuigenverklaringen wijzen er op. Den Zon dag voor den fatalei Dinsdag had verdachte een mes uit de kast genomen en iit in den morgen van 2 October bij zich gestoken. Ver dachte wist dat Lauwrier gewoon was op den bëpaaïdén dag langs te komen als hij naar den barbier ging. oevallig is de slagader niet ge raakt. De spbnter in den schedel is zoo goed a' zeker veroorzaakt door den val van het slachtoffer op de - steenen. Mocht de recht bank moord niet bewezen achten, dan blijft toch poging tót moord vaststaan. A.s men ieT mand in den hals steekt, heeft men de bedoe ling hem te dooden, Rekening houdend met de cjjzondre mentaliteit van verdachte en andere verzachtende omstandigheden, eischte het O. M. tenslotte een gevangenisstraf van acht jaar. De rechtbank zal 22 dezer uitspraak doen. Nog een arrestatie. Naar aanleiding van den het vorige jaar bij het reisbureau Lissone in de Leidsche- straat te Amsterdam gepleegden diefstal van 18.000 uit de brandkast, welk misdrijf des tijds heeft geleid tot de arrestatie van twee mannen en twee vrouwen, is door de politie van het bureau Singel thans nog een familie lid van den hoofdverdachte aangehouden. Gebleken is, dat deze persoon eenig meubi lair had gekocht en dit betaald had met van dit misdrqf afkomstig geld, hetgeen hij zou hebben geweten, waardoor hij zich aan heling heeft schuldig gemaakt. Dé man is ih deh loop van den dag op vrije voeten gesteld. Bonenland De strenge koude over Noord-, Midden- en Oost-Duitschland, zal waarschijnlijk nog ten minste eenige dagen duren. Te Berlijn ver wacht men in den nacht op Woensdag een daling van de temperatuur tot 10 15 gra den, naar gelang van de bewolking. De koudegolf is te wijten aan een krach tig gebied van hoogen druk, dat boven. Mid den-Rusland ligt en welks kern den buiten gewonen luchtdruk van 788 mm. heeft. Mid- den-Europa ligt aan den Zuid-West rand van dit gebied van hoogen druk en krijgt de bui tengewoon- koude lucht van het vasteland met den oostenwind toegevoerd. De tempera, turen in Rusland bedragen op het oogenblik tusschen 20 en 40 graden vorst, hier en daaa zelfs nog lager. Koningsbergen had Dinsdagochtend 1£^ Dantzig 18, en Stettin 16 graden vorst. Voor. al in Achter-Pommeren is de vorst wee* streng. 1 Daar van de Middellandsehe 'Zee en vas) den Balkan niet onbelangrijke hoeveelheden warme hichtmassa's worden aangevoerd, mag spoedig, vooral in Silezië, sneeuwval verwacht worden, welke overigens ook voor Midden-Duitschland en voor Berlijn binnen het bereik der mogelijkheid Mgrt. West-Duitschland had Dinsdagochtend nog matige vorst, enkele graden onder nul, doch ook daar neemt de koude reeds toe. Officieel wordt meegedeeld, dat eenigen tijd geleden een bende, die sinds eenige jaren op groote schaal bedriegerijen met verdoovende middelen pleegde, en vele personen voor be langrijke bedragen heeft opgelicht, is ontdekt. De bedriegers knoopten in groote steden of badplaatsen relaties aan met rijke personen, wien zij voorspiegelden, dat zij winstgevende zaken met radium of patenten konden doen. Het doel was steeds heczelfde. Zij wiiuen hun slachtoffers geld laten betalen, hetgeen In de meeste gevallen gelukte. *Den geldschieters vertelden zij dan, dat zij ook zaken deden in cocaine. Om hun geld niet te verl ezen, namen de slachtoffers aandeel in den verboden han del en stelden zich daardoor buiten staat do oplichters strafrechtelijk te .laten vervolgen. Wanneer zij eenmaal van <je zwendelaars af hankelijk waren, dan werden de. eischen om niéuwe voorschotten steeds grooter. Xnplaats van zaken te doen, verbrasten de oplichters hun geld met vriendinnen. Thans ie Ber- lijnsche politie er in samenwerking met an dere politieautoriteiten er in geslaagd een einde aan de prak'ijken der bende te maken, De leden van de bende zijn gearresteerd. Bij Dulverton in Devon zijn gisteravond 8 personen door den uit Barnsaple komende sneltrein vermorzeld. Een knaapje van drie jaar kroop door een gat van den afsluit boom van een spoorwegovergang juist toen de sneltrein naderde. Zijn rroeder en een man, die eveneens wachtte, gooiden den boom open en holden hei kind achtern' dat zich reeds buiten de rails bevond. Ofschoon de machinist uit alle macht iórr e, werden de „He menschen gegrépen en volkomen vermorzeld. In het Oosten van België heeft het Dins dag fel gesneeuwd. Ook te Brussel is in Oen nacht van Maandag op Dinsdag nogal wat sneeuw gevallen en de temperatuur, die tot dusver buitengewoon zacht was, is plotseling veel kouder geworden. Q ik zijn engevojsa vari den zwaren regenval in de laatste dagen tal rijke rivieren in het Walenland buiten hun oevers getreden. Dit is het geval met de Lesse en de Semois; in de vallei van de Lesse en op sommige plaatsen is het verkeer totaal on mogelijk geworden. De bemanning verdacht van smokkelarij gearresteerd Hét Nederlandsche stoomschip Mila, van Gdynia op weg naar Kroonstad, geladen met likeuren, is nabij Hoburg op Gotland gestrand. Dinsdagavond meldde Reuter uit Stock holm, dat dit schip 58.000 liter alcohol aan boord heeft. Ofschoon dit schip de Nederland sche vlag voert s het waarschijnlijk eigen dom van Estlanders of Duitschers. Slechts de kapitein en de hoofdmachinist zouden Neder landers zijn. De geheeie bemanning ten getale van 15 personen is gearresteerd. VERMOORD EN UIT HET VÈMSTER GEWORPEN. Ontzettende daad van een jong echtpaar. Op 4 Januari tegen 3 uur in den ochtend werd de 36-jarige huisbewaarder Herman Scbmidt voor zijn huis in de Manteufl'eistrassc te Berlijn met verbrijzelde ledematen dood gevonden. Terwijl men eerst aannam dat ég oude man tengevolge van éen aanval van zwakte' uit de tweede verdieping van zijn huis was gevallen, is thans uit het onderzoek der politie gebleken, dat een moord met roof heeft plaats gehad. Het onderzoek der politie leidde tot de arrestatie van een jong echtpaar, dat bij den ouden man inwoonde, van wie eerst de vrouw en later ook de man een bekentenis hebben afgelegd. De 25-jarige man heeft den ouden huisbewaarder op 3 Jan. van achteren met een hamer neergeslagen en in den nacht van 3 op 4 Januari uit het venster geworpen om het als een ongeluk te doen voorkomen, Ken bedrag van 94 mark en eenige pfenningen heeft het echtpaar zich toegeëigend. Het be drag werd voor amusement en voor het koopen van eén paar lakschoenen uitgegeven. i Nederlander gearresteerd. V, D. meldt uit Antwerpen: Toen de trein Burg-LeopoldDiest ter hoogte kwam van de fabriek der Chemische Producten van Limburg bemerkte de machi nist plotseling een betonnen paal, die over de rails lag. De locomotief botste tegen den paal aan, doch deze gleed ter zijde. Een rood sein, dat zich gewoonlijk ter plaatse be vond, was verdwenen. Na ernstig onderzoek door de politie en den stationschef van Tesscnderloo kon men over gaan tot de arrestatie van twee schippers, van wie een na een verhoor voorloopig op vrije voeten werd gesteld.' De tweede, een Nederlander, A. G. ge naamd, wonende te Sohyndel, bekende den aanslag te hebben voorbereid. De man is ter beschikking gesteld van dffi Belgische justitie.

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 2