taosnieuws Met Hr. Ms, K XVIII langs vreemde landen en zeeën. TPcrf witt 11 Uzenl §am m, hm% 'TWEHDE BLAD HELDERSCHE COURANT VAN DONDERDAG 10 JANUARI 1935. Licht op voor alle voertuigen. Visscherij. Radiopech. - Kerstviering. - Dakar. - De pikzwarte negers van Senegal. Vóör de aankomst te St. Vincent filmopname door luit. t. zee Wytema. Heldersche Reisvereeniging. - 1 Donderdag 10 dan. Vijrd&g 11 16.36 uur. 16.37 uur. w-/ Aan 't Insti.jut Mercurius, Loodsgracht 72, slaagde voor. het diploma machineschrijven de heer J\. v. Gorselen, leerling .an genoemd instituut. r- .Voor het te Den Helder gehouden examen van de Vereen, van Leeraxjeix iu de Handel^-, wetenschappen slaagde voor het diploma Boekhouden onze stadgenoot L. van Loö Jzn. ZONDAGSSCHOOL. DEK NEL». HERV. KÉRK. Blijkens een in dit nr. voorkomende adver tentie vangen op Zondag 13 Januari a.s. te half één de lessen weder aan. Voor opgave van nieuwe leerlingen zie men de advertentie. DE POLITIE EN' DE MARINIERS. De Heldersche politie heeft aan de mari niers in het Saargebied een zending sigaretten doen toekomen. Dat deze sympathieke daad door het korps zeer op prijs is gesteld, blijkt uit onderstaand schrijven, dat de Commissaris van Politie, dee heer Van der Hoeven, ontving van Politie, de heer Van der Hoeven, ontving nel C. J. O. Dorren: WelEdelGestrenge Heer, In antwoord op Uw schrijven van 3 Januari 1935, no. 10, behelzende bericht van aanbie ding éener hoeveelheid sigaretten aan het in het Saargebied vertoevende detachément ma riniers héb ik de eer Uweledelgestrenge te berichten, dat voor de prompte' doorzending is zórg 'gedragen en een afschrift van Uw schrijven is verzondèn naar dèh Commandant van net N ederlandsch Contingent Saartroepen. Gaarna maak ik van deze gelegenheid ge bruik hierbij uiting te geven aan mijne bij zondere waardeering voor dit blijk van sym pathie ten opzichte van het in het Saargebied vertoevende detachement mariniers, hetwelk zoo spontaan uit Uw onderhebbend politie corps is voortgekomen. Ik moge U beleefd verzoeken wel mijne er kentelijkheid voor deze gevoelens jegens het Korps Mariniers aan Uw onderhebbend per- soneel te willen overbrengen. „VOLKENBOND EN VREDE".' De afdeeling van de vereeniging „Volken bond en Vrede" houdt op Vrijdagavond a.s. haar laatste bijeenkomst van den cursus over het onderwerp „Hoe de wereld groeide naar een internationale gemeenschap". Daar deze avond verzet is, wordt den be langstellenden dit ter kennis gebracht. Men leze daarvoor de advertentie in dit blad. ABONNEMENTSVOORSTELLINGEN. Naar uitherhaalde vragen oni inlichtin gen' 'blokt, dat Vêien der abónné's doét vacan- tieuitstedigheid, niet op de hoogte zijn, her halen wij nóg ééns önh bericht, dat de eerst volgende 'SbóriHeïhéntsvoorStelling zal plaats hebben op Donderdag 24 Januari met een op voering van liet bekende stiik„Mannen in 't wit", door het gezelschap Cees Laseur. De aangekondigde abonh. voorstelling van het ensemble Esther de Boer-v. Rijk met het blijspel „Tante Roosje", is verzet en zal plaats hebben op 25 Februari. NIEUWE WINKEL. Nogmaals 'maken wij hier melding van de opening van een nieuwe zaak, wederom een winkel in kruidenierswaren en aanverwante artikelen,, ditmaal op den hoek Ooievaarstraat hqek Havikstraat. Hier heeft de heer J. M. Vlaming een winkel in deze levensbehoeften geopend, waar men, behalve allerlei soorten kruidenierswaren, ook drogistartikelen, sigaren e.d. kan vinden, kortom, alles wat in zoo'n nieuwe buurt aan èerste levensbehoeften noodig is. FEESTAVOND LEERLINGEN-VEREEN. .AMBACHTSSCHOOL". Met een klinkende toespraak opende giste renavond de voorzitter van de L.V.A.S. den feestavond van die vereeniging. „Casino" was beneden geheel vól met feedingen en genoo- dgiden en dat was al een van de voornaam- Ste'voÖrteekexien voor het welslagen van de zen avond. 1 Na dé opening speelden N. Haupermans op Viool en H. van Hall, piano, het bekende „Ave Maria" vah Schubert. Een hartelijk applaus was dè welverdiendè belooning. Daarna „kwam het in orde". U zult mis schien vragen wat dan wel. Welnu, mijnheer Rudolf Verhagen was 27 jaar getrouwd. Z'n vrouw had hem flink onder den duim. Mijn heer was gedresseerd als een zeeleeuw en deed niets op eigen initiatief, behalve slapen. Daar had-ie een zwak voor. Mijnheer Verhagen z'n dochter, Paula, was juist op de huwelijksreis met Freek, maar zij kwamen samen geheel onverwachts terug. Het bleek, dat Paula, evenals mama dat met papa deed, Freek wilde leeren opzitten en pootjes geven. Maaren tóen kwam het: „Freek is eén man!" zei Paula met tranen in haar oogen. „En papa dan?" vraagt moeder. „Weet ik niet...!" Kortom, de „man" jaagt papa uit z'n droo- menland en blaast hem wat fut in. Paula en mama moeten bukken. Letterlijk moeten ze op hun knieën. En toen was alles kits. Van daag zjjn ze de Lange Jan in'Middelburg be zichtigen! Met z'n vieren! Na de:pauze kreeg mijnheer Natan de voor hem ontstellende mededeeling, dat zijn secre taresse Clara ging trouwen. Mijnheer de ad vocaat heeft een drukke practijk. Roerende taferéelen spelen zich op zijn kantoor af. Tot een uitvinder van een nieuwe springstof aan toe, die geweldige knallen ten beste geeft en ailes op stelten zet. Mijnheer- Natan heeft een advertentie ge plaatst voor een nieuwe secretaresse en daar op komen allerlei reflectanten. Mijnheer be sluit vlug en kiest een aardig meisje uit Het was wel aan hem te zien, dat het hem speet, dat Tilly, zoo heette de nieuwe secretaresse, al een Bobby heeft Desondanks probeert hij het, want hij mikt net niet zoo nauw. Via een storing in het licht blijkt het echter, dat hij dat spel al bij voorbaat verloren heeft Het iuo Haupermansvan Hall trad na de pauze nogmaals op met „Grootmoedertje". Een flinke pluim bij deze! En dan tenslotte, want na de verloting volgde het bal, een compliment aan den ijve- rigèn voorzitter van de vereeniging J. v. d. i Sande Jr. voor al z'n werk. O.a. was het too- néelstukje vande nieuwe secretaresse van- zijh hand. De „Casinö-band" zorgde voor dé uitstc- kende verpoozing tusschen de nummers door en bij het bal voor de stemming en het rhythme. Naar verluidt worden ongeveer 100 motor- loggers gereed gemaakt voor de kusttrawl- visscherij. Dit zijn de loggers, die de haringvisscherij pekel, steur en versche hebben uit geoefend en nu dus zonder emplooy zijn en sinds de laatste jaren, toen de motor dat mogèlijk maakte, aan de trawlvisscherij gaan deelnemen. Deze datum is nu vervroegd, omdat, zoo als bekend, de aanvoer van pekel- en steur- haring sinds 10 November was verboden, terwijl de aanvoer van versche haring zoo overstelpend groot was, dat ook daardoor vele loggers met deze visscherij eindigden. Het gevolg zal zijn, dat de vischaanvoer daardoor zal worden vergroot en mét' al de geknotte export-mogelijkheden van thans, beteekent dat vermoedelijk een spoediger overvoerd zijn van de markt, waardoor de kleine kusttrawler het meest zal worden gedupeerd. Dat zijn de schaduwen, die het bedrijf over dekken en die, in verband met het geheele tegenwoordige distributie-apparaat, niet zoo gemakkelijk zijn weg te vagen. In groote schematische trekken is, ook door ons, wel een beeld geformuleerd hoe een beter distributie-apparaat zou dienen te werken, doch het is niet gemakkelijk van elk raderwerk, dat dit apparaat moet doen loo- pen, tandje voor tandje te toetsen en te con troleeren. Als er niet voorzit, bij elke te doorloopen instantie, om fair play te maken, dan is het een titanen arbeid om alles goed te laten functioneeren. Er liggen echter nog geheele terreinen bloot, die voor visschconsumptie te bearbei den zijn, mits de prijs niet hoog wordt ge steld en men den consument de goedkoopste bereidingswijze bijbrengt. O. i. zou in dorper», die, in het algemeen, het meest verstoken zijn van visch, met pro paganda het meeste succes zijn te behalen. Luxe moet zijn uitgeschake'd; alles dient zoo eenvoudig mogelijk te worden gehouden. In. „Het Handelsblad" troffen we het vol gende bericht aan, dat ons wel wat frap peerde: „Te Wesermünde-Bremerhafon, de grootste visscherijhaven van Duitschland. zijn in 1634 in het geheel 2.876.000 centenaar zeevisch en haring met een waarde van 24 millioen Mark aangevoerd. Vergeleken met het vorig jaar beteekent dit een quantitatieve daling van rond 10.000 centenaar. In waarde is de totale vangst echter gestegen met 2.884.000 Mark. De aanvoer aan haring bedroeg in het haringseizoen ongeveer 75 millioen pond met een waarde van 5.605.000 Mark tegen 78,6 millioen met een waarde van slechts 4.496.000 Mark in 19333. De gemiddelde prijs van de haring steeg dus van 6.8 pf. per pond in 1933 tot 7.48 pf. per pond in 1934". Dan vraagt men zich af, waaraan de prijs stijging is te danken, terwijl hier de visch- prijzen uiterst laag blijven. En al beschik ken we niet over flinke gefundeerde gege vens, toch meenen we daarvoor enkele' rede nen te mogen noemen. Duitschland toch heeft zijn vischimport op alle mogelijke manieren geknot, zoodat er de vischvoorziening van het land meer in eigen hand werd gehouden. Ondanks de verarming, die Duitschland heet door te maken (en die ze daar met alle andere landen wel gemeen zullen hebben) was men, volgens bovenstaande cijfers, in staat hoogèr prijs voor visch te besteden. Waarschijnlijk ligt dat hieraan, dat welis waar een zekere categorie van. vischgebruik door financieele onmacht zal zijn uit geschakeld, doch dat een andere categorie consument is geworden. Deze laatste cate gorie is waarschijnlijk vischconsument ge worden door de geweldige vischpropaganda, die men daar te lande heeft gevoerd. Ook de vervoertarieven in het land hebben misschien een handje meegeholpen om den eindprijs van de visch toch niet hooger te doen zijn dan vroeger de producent minder voor zijn visch ontving. Zeer zeker zal een grooter aantal men- sch'en door de propaganda vischgebruiker zijn geworden. En dat zooiets in een land van Duitschlands afmeting gemakkelijker gaat dan in ons zeer begrensd land, spreekt wel vanzelf. poch het blijft een teekenend feit, 'dat het vischprijsgemiddelde aan den afslag hooger was dan het vorige jaar. Van zijn buren kan men soms nog wel eens iets leeren en met aandacht zullen we trach ten dit vraagstuk te volgen. Blijkens krantenbericht krijgen de Kat- wijksche visschers reeds steun in hun actie tegen een pufverbod van de zijde der eenden houders. Van de Veluwe is het gehuil geko men, waarin te kennen werd gegeven aan den Minister van Economische Zaken, dat een pufverbod beteekende de ondergang der een- denhouderij. Zooals al meer geschreven: het vraagstuk is niet zoo eenvoudig, vooral juist hierom, dat, door de vischwgze, zoo ontzettend veel klein visch toch gedood wordt, dat, door het aanvoeren, althans nog waarde vertegen woordigt in tweeërlei opzicht ten goedé koniend, zoowel aan visscher als aan de pluimveeteelt. Wijs beleid is, ook in dit geval, geboden. In „Het Handelsblad" wordt een lans ge broken om, nu te Brussel onderhandelingen worden gévoerd over een nieuw handelsver drag mCt ons land, om betere en billijker voorwaarden voor onzen vischhandel te be 'dingen. Kerstmis! Behalve van de zee, krijgen we nu ook last van onze radio, twee dagen duurt het repa- reeren van het mankement, een diep geborgen j klein draadje 'bakt ons deze poets. Als we I dan den tweeden dag weer kunnen seinen is het eerste, wat de telegafist 'van'- het radio station Sehevenihgen seint, na zekerheid 'te hebben gekregen dat wij het werkelijk zijn: „hoera, hoera, waren hier allen ongerust",-' een -leuke spontane reactie; maar die ons met-' een laat merken, dat men blijkbaar in onge-.' rustheid heeft verkeerd. Het is gelukkig al leen de radio geweest, een tegenslag, zooals op zoo'n reis wet eens moet voorkomen, daar- niet alles van een leien dakje kan gaan' als- het tot nu toe het geval is geweest. Dakar. Met de gerepareerde radio is het tegelijk Kerstmis geworden, dat des avonds om half zeven gevierd wordt. Waarmee, zult U vra gen. Een echten Kerstboom konden we ner gens krijgen, dus er moest wat anders ge beuren. Onze sergeant-torpedomaker, een handige knutselaar, neemt het werk op zich een „teeh-; nischen kerstboom" te maken. Dagen lang, is hij geduldig bezig, geweest om koperdraad in elkaar te draaien, om een plankje van een kist, en dan het koperdraad te beplakken met strooken papier, die eerst .zorgvuldig uitge knipt zijn in den vorm van dunne dennenaal- den en dan bestreken zijn met groene verf. Als dan ook op Kerstavond de „boom" op- - - m A 'b -Z' j'?V' 4 v •v jf' ri>. ',..r - -,vy;; -v r. - •y 1§, X. getuigd wordt, met wat versierselen, dan kan geen mensch verschil met een werkelijken boom ontdekken. Het is een meesterstuk ge- j worden en de geduldige maker heeft de vol doening niets dan glundere en bewonderende gezichten naar zijn boom te zien kijken. Dé Commandant houdt een korte toespraak, van de officiersgamelle worden sigaren uitgedeeld, sigaretten zijn ons in Holland al door éen milden gever voor Kerstmis meegegeven, de kok heeft een heerlijken schotel met drie-in- de-pan gemaakt en er is voor ieder een klein mokje warme wijn. Er is weer een genoeg lijk, gezellige en rustige stemming, we eten en drinken de' genoemde heerlijkheden met smaak op. Maar lang kan het niet duren, we willen Vrijdag op Dakar zijn en met den harden wind en zee tegen mogen we niet te veel tijd verliezen en bij zoo'n feest worden de machines gestopt, om iedereen in de ge legenheid te stellen tegenwoordig te kunnen zijn. Zoodat om 8 uur de diesel weer begint te draaien. Als speciale Kerstattractie vertoónen zich nu ook een paar schepen, die onzen koers kruisen.op weg van Zuid-Amerika naar Eu ropa, een groote bezienswaardigheid vóór ons, waar we eigenlijk allemaal een beetje opgewonden van worden, net als een kind, dat voor het eerst naar de bioscoop gaat of zooiets. We komen ook nooit wat tegen en zoo'n enkelen keer is het een leuke afleiding. Wel zien we veel vliegende visschen, die op dek neervallen, als ze weer opgejaagd zijn uit het water en dan tijdens hun viucht panne krijgen boven onze boot, waar ze netjes opgezameld worden. Soms zijn hèt in één nacht wel 20 van die slachtoffers. Ook de bekende „Portugeesche oorlogssche pen" zien. we hier veel. Een zeldzaam mooi, gróót soort, zooals ik nog nooit gezien heb. Het zijn kwalachtige dieren, die door middèl van een gas een soort zeiltje kunnen opzetten, dat prachtig rose-blauwachtig gekleurd is 'en reeds op eenige honderden meters op het wa teroppervlakte te zien is. Door den wind worden deze kwhllen dan voortgedreven, een gemak kelijke, luie manier van vooruitkomen. Een paar keer wordt de beruchte driehoe- tfcjige vin van een haai gezien en al deze die ren zorgen voor de noodige afwisseling. De „oezienswaardigheden". f We naderen, Dakar, maar erg warm wordt 'hét toch nog niet. .We hebbéxi van Dakar eigenlijk geen van allen'een góede vóo'rstel- ;ling, omdat er zoo weinig gégevens van zijn f«n de stad zich enorm uitbreidt de laatste f jaren. Pas sedert 1927 xs men begonnen de l groote havenwerken' aan te pakken en het resultaat is al geweldig. j 'Öp de Dagwacht van Vrijdag 28 December f komen we binnen. Al van buiten zien we het j ifféinè eilandje Jorée, dat in den ingang ligt en waar vroeger onze Admiraal de Ruyter i nög gevochten heeft tegen de Engelschen, töfen wij hier handelsbelangen hadden. Als ik me niet vergis, was het ook hier, dat de Rilyter zijn oude negervriendje Jan Kompany tei-ug zag als koning van een groote neger- stam. i Maar nu is het anders en de K XVIH komt met heel vreedzame bedoelingen een bezoek bfengen aan de Fransche kolonie Senegal met hóófdplaats Dakar. Eigenlijk is dit ook niet waar, want Dakar is de hoofdplaats van ge- heel Fransch West Afrika en de zetel van den Gbüverneur-Generaal. De provincie Senegal is eén onderdeel van dit gewest en heeft als hoofdplaats St. Louis, Noordelijk van Dakar. De baai ligt mooi beschut tegen de heer- schende N.O passaat en de haven biedt nog een extra beveiliging. We zullen dan eindelijk Voor de eerste maal eens rustig liggen in een eehte haven langs een echte kaai. We worden geïmponeerd door deze uitgebreide havenwerken, die we hier eigenlijk niet verwacht nadden. Even voor achten stoomen we de pieren oinnen en liggen binnen een kwartiertje gemeerd aan de Boule vard Maritime Sud. Het is een grap pige, kleurige aanblik, onze binnen komst, die drommen negers mét hun fel-gckleurde kaftans, rood, blauw en wit, die een scherp contrast vormen met hun pikzwarte huid. Want ner gens hel ik zulke zwarte negers ge zien als hier, zeldzaam zwart zijn ze. Ook de lokale geur (ja. ja. het is geen tikfout van me) ontbreekt niet en doet ons al een voorproefje geven van het straatje bij de Roode Brug in Soerabaja. /lak oij onze ligplaats zien we groote heuvels van iéts, wat op kie- zclsteenen lijkt. Alleen moetten die negers hier en daar wat ongelooflijk sterk zijn, want ze dragen op hun hoofd groote zakken van deze „stee- nen" naar boven. Bij nader inzien blijken het ook geen steenen te zijn, maar „apenootjes". Een luilekkerland voor de liefhebbers, alleen jammer dat ze nog niet gebrand zijn. Deze apenootjes vormen wel het voornaam ste handelsartikel voor den uitvoer. Veel andere zaken heb ik nog niet gezien en schijnen er ook niet te zijn. Van at havenwerken hoorde ik iets van ;en Hollandschen baggermolen kapitein, die hier al vele jaren met zijn machine werkt voor de Fransche maatschappij van havenwerken. In 1927 zijn de Franschen pas goed begonnen de zaak hier aan te pakkan, maar in die paar jaar is er ook met een enorme en ergie gewerkt. De haven is nu al zoo groot, dat de grootste schepen makkelijk kunnen ronddraaien en ligplaast vinden. In Dakar zijn reeds verscheidene 45.000 tonners ge weest, voornamelijk Italianen. Nog regelma tig wordt verder gewerkt, vooral ook omdat Dakar, zooals mijn zegsman vertelde, een groote marinebasis moet worden. De ontvangst te Dakar en de groote verrassing. De ontvangst in Dakar is allerhartelijkst en we hebben al talrijke uitnoodigingen ge- kregen voor bioscopen, autotochten enz. Het wordt hier een drukke tijd, want behalve deze pretjes moet er ook het een enander voo.r de' boot gebeuren, zooals batterijwater bijladen, kleine reparaties, het overpakken van onze blauwe plunje in de daarvoor bestemde kis ten, die we hier vonden met onze. tropen- plunje erin enz., enz. Deze kisten gaan nu weer met ons Europeesche goed erin naar de volgende haven, waar we in blauw moeten loopen, Montevideo. Aan boord is er, zóoals U begrijpt geen ruimte meer voor. Behalve deze, ons bekende kisten, zagen we gistren tot noze groote verrassing ettelijke kisten van het Comité Onze Marine. We wisten wel, dat er iets gaande was, maar dat het zóó zou wor den hadden we niet verwacht. Van alles kwam er uit, sigaren, sigaretten, tabak, bier, boeken, Kerstkransen, kerstversiering, het is teveel om op te noemen. Het is jammer, dat de gulle gevers en geefsters en de Comité-leden niet de gezichten hebben kunnen zien, toen de kis ten uitgepakt werden. Het is op de film vast gelegd en misschien ziet U dit moment later nog wel eens in de bioscoop. We zijn heel dankbaar voor al dit meeleven en deze belang stelling van onze landgenooten en het wordt door ons als een aanmoediging opgevat om te meer alles in te spannen dezen tocht tot een goed einde te brengen. Voor dezen keer is dit weer het einde van den brief, we gaan nu eens in de stad rond neuzen en hopen nieuwe stof te vinden om U van deze opkomende stad en van zijn bewo ners wat naders te kunnen vertellen. Nu zijn de consenten in handen gelegd Van de Belgische importeurs, die als het ware vrijelijk de beschikking hadden vanway.r 'de visch te betrekken, zoodat onze vischexport naar België sterk in het gedrang kwam. Aangedrongen wordt op eenzelfde regeling als in Frankrijk, waar een procentsgewijze contingenteering geldend is, zoodat er meer evenredige invoerbeperking voor elk land is. Inderdaad wordt hier een euvel belicht, dat voor onze visschery van groot belang kan zijn. II.K.C.O. Volgende week zal een aanvang gemaakt worden met de uitvoering van het plan om te komen tot 5 stations voor de Heldersche Radio Centrale. Zooals wij reeds vorig jaar hebben mede gedeeld kon ongeveer half Januari met de werkzaamheden hiervoor begonnen worden. Thans deelt de Directie ons mede, dat vol gende week de aanbesteding zal plaats vinden. Het nieuwe werkplan. Een in teressante lezing over de Zuider zeewerken. Ontevreden leden. Gisterenavond werd in „Musis Sacrum" een ledenvergadering gehouden van de Hel dersche Reisvereeniging. Zooals men zich her inheren zal, is op 24 Dec. een dergelijke ver gadering gehouden, naar aanleiding van de aanhouding van eenige bussen met reizigers. Op. bedoelde vergadering, zette de rechtskun dig adviseur der Vöreeniging, mr. van Leeu wen. de noodzakelijkheid eener reorganisatie der H. R. V. uiteen, die, wilde zij .wettig blij ven, een ander werkplan moest volgen. In de gisterenavond gehouden vergadering nu werd bédoeld werkplan nader uiteengezet. Bedoelde vergadering was niet openbaar; slechts leden en dan nog alleen op vertoon van hun kaart, hadden toegang. De heer Prins, voorzitter der .Vereeni ging sprak het gebruikelijke welkomstwoord. Daarna werden door den secretax-is-penning- meester, den heer Verkerk, de notulen der vorige vergadering gelezen en zonder op of aanmei-king goedgekeurd. Aan Het nieuwe werkplan der vereeniging, zooals spr. dat vervolgens uiteenzette, is het volgende ontleend: De px-actijk bewijst, dat het publiek gaarne wil reizen, mits de kosten dragelijk zijn. En de moderne techniek heeft ook op het gebied van reizen, dezen eiscli vervuld. Doch de oude we moeten helaas constateeren ver ouderde wet op de openbare vervoermid delen maakt het voor het publiek- bijna onmogelijk de vruchten te plukken van wat de moderne techniek aan mogelijkheden biedt. En om deze moeilijkheden-te boven te komen, kwaixx voor eenigen tijd tot stand- de Stich ting Heldersche Reisvereeniging, welke in zeer. korten tijd duizenden- leden telde. Wel een bewijs dus, dat ze recht van bestaan had. Toch, helaas, wees de practijk uit, dat hare werkwijze nog in botsing kwam met meergenoemde, echter verouderde wet. Het bestuur echter, heeft niet stil gezeten. In korten tijd is veel werk verzet. En na diep gaand overleg met. den rechtskundigen advi seur, Ir. Mr. N. J. van Leeuwen, te Alk maar, heeft het bestuur het op -de volgende wijze mogelijk gemaakt goedkoop, dus veel te kunnen reizen. In de eerste plaats, heeft het bestuur in gericht een Bemiddelingsbureau (natuurlijk uitsluitend ten dienste van de leden). Dit bu reau is gevestigd in het perceel Loodsgracht 38 (dus tegenover de vroegere Scala- Bioscoop). Dit bureau is geopend van 9 uur voorm. tot 8 uur n.m. en des Zaterdagsavonds zelfs tot 10 uur. Des Zondags is, het gesloten. Ieder, lid nu, dat een reis wil maken naar een of ander punt, melde zich voor dit doel bij zijn bemiddelingsbureau. Men wordt dan door het bureau geboekt voor die reis. en behoeft niet zelf te zoeken naar iemand, die ook den gewenschteh tocht wil organiseeren en leiden. De organisator/leider huurt voor zijn gezelschap een bus af en leidt de leden zonder verdere ongemakken naar de plaats, waar zij heen willen. Het op het bureau ge storte bedrag wórdt den organisator/leider ter hand gesteld met een lijst, waax-op de na men der deelnemers Vermeld Zijn. De leden moeten er echter wel aan denken hun bewijs van lidmaatschap bij ..zich te hebb,en, wanneer zij zich bij het bemiddelingsbureau vervoegen. En dat bewijs óók mede te nemen op reis. De hierbij uiteengezette wijze van wen ken nu, aldus de Voorzitter, komt niet meer in botsing met de betreffende wet. En thans doet het bestuur een beroep op het medeleven van vele leden, en wel in dezen vorm, dat zij zich willen belasten, ten bate hunner medeleden (welke daartoe geen tijd ter beschikking kunnen stéllen) niet het van tijd tot tijd organiseeren en leiden van reizen. Voor de opoffering, die rij zich ge troosten, is er groote kans, dat rij hun reis kunnen vrij maken, wellicht zélfs er zich meerder voordeel uit kunnen verwerven. Spr. doet een beroep op de aanwezige da mes of heeren, die zich eventueel hiertoe be reid willen verklaren, om zich na afloop van de lezing met lichtbeelden bij het bestuur op te geven. Wil in dè naaste toekomst het rei zen weer mógelijk worden, aldus spr., dan moet door het bestuur nog door heel wat werk heen geworsteld worden. Gezien de thans in korteix tijd behaalde resultaten meent bet bestuur deze quaestie tot een spoedig en goed einde te kunnen bx'engen en rekent het op het vertrouwen en de medewer king der leden. Scherpe en heftig# discussies. Ook nu weer kwamen uit de vergadering een aantal vragen en opmerkingen naar vo- ren. De eerste spreker zeide nog, alles be halve gerust te zijn over het uitblijven van conflicten met de justitie. Zoolang in het Be stuur nog personen zitting hebben, die in ver band staan met autobusondernemingen, zal z.i. een conflict niet uitblijven. Er koxne, al dus deze spr., een geheel zelfstandig en on afhankelijk bestuur. No. 2 vroeg waarvoor zoo'n bemiddelings bureau nog noodig was. De groote Nederl. Reisvereeniging organiseert ook reizen, maar zonder de hulp van een „bemiddelings bureau". No. 3 vraagt, wat voor bezwaar er bestaat, uit de leden zelf een bestuur te kiezen. Deze spr. heeft bezwaar tegen de aanstelling, door het Bestuur, van dén secretaris-penning meester. Niet hét bestuiir, maar de leden hebben daarover te beslissen. De Voorzitter, die ook op andere op- mei-kiiigen heeft geaixtwoord, ontkent dit laatste; het Dag. Bestuur bezit het recht zich andere leden tekiezen. Nog een ander vraagt, of nu ook in Den Haag en Rotterdam zoo'n bemiddelings bureau komt. voor de leden. Hieraan wordt gewerkt. Met de nadere antwoorden is de oppositie het niet eeixs. De eerste debater blijft van meening, dat het sukkelen blijft; hij wil voorts een buitengewone algemeene vergadering met als onderwerp „bestuursverkiezing". Dat tot secr.-penningmeester iemand uit Bei'gen is benoemd, keurt men sterk af. De vergadering wordt, als de voorzitter zich blijft beroepen op het Regiement, rumoe rig en eischt een speciale vergadering. „We moeten eerst de gelegenheid scheppen voor het publiek, öm weder te kunnen reizen; al het andere komt later, meent de voorzit ter. Feuilleton Pag. Buitenlandsch Overzicht De leeftijdsgrens voor plaatsing bij de werkverschaffing is met ingang van 1 Februari voor allen Bet slotcommuniqué betreffende de Nederlandsch-Belgische handelsbe sprekingen De uitslag van de stemming in het Saargebied zal Maandagavond wor den bekend gemaakt Het water van de Maas begint te vallen Dn verbinding per luchtschip iusschén Nederland 'en Ned.-Ir.dië Voorstel tot verkorting van de werk week van het P.T.T.-personeel Urker visschers van steun uitgeslo ten. Om welke redenen Ernstig vliegongeluk in Brit^ch-In- diè'. Elf dooden De contracten in het IJmuider vis- scherybedrijf. Het voorstel van de rce ders verworpen Engelsche tankschip vermist met S0 man aanboord Nog een strenge winter te wachtenT Een koudegolf in Oost-Polen, die zich ook naar West-Europa zal uitstrek ken Het spoorwegongeluk op de lijn Le ningradMoskou, heeft 16 dooden en 67 gewonden geëischt Treinontsporing bij Stettin. Drie dooden Laval op bezoek bij den Paus. Op vorstelijke'Wijze ontvanger» De volksstemming in het Saargebied. Onthouding van alle politiek vertoon De tocht van de „K XVIII". Reisbrief van onzen bizonderen medewerker Omtrek-nieuws Marktberichten Marineberichten Sportnieuws 3 3 1 i 5 6 8 Is 8 Donderdag 10 Januari. Feestavond Ned. Herv. Kerkkoor, Musis. Zaterdag 12 Januari. Uitvoering Speeltuinver. afd. „Tuindorp", Musis, 8 uur. Soirée ,JIeld. Mannenkoor", Casino, 8 uur. Toen dit incident gesloten werd, werd be gonnen aan het tweede deel der vei'gade- rixxg. lezing, door den nieuw benoemden seer-penningmeester, den heer Verkerk, over de Zuiderzeewerken, toegelicht met fraaie lichtbeelden. De heer Verkerk was bij de M.U.Z. werkzaam geweest en had zich een buitengewoon fraaie en interessante col lectie photo's hiervan vervaardigd, zeer in het bizonder betrekking hebbend op de technische wexkzaamheden aan den dijk. In reeksen van lichtbeelden, de een al mooier dan de ander, kregen we een goed overzicht van het werk; speciaal de storting van het keileem en het dichten van de laatste openingen. En boeiend wist de heer Verkerk, die deze werkzaam heden zelf heeft bijgewoond er van te vertel len. Van de sluiting der laatste opening wo nen we op deze wijze als het ware iedere fase van het werk bij. Ontzaglijke zinkstukken zien we vei-vaardigen, en als ware dit nog niet genoeg, kregen we in een tweede serie een aantal opnamen te zien van de winter periode in Januari 1929, toen alles stillag en op de oude Zeug een aantal gezinnen inge vroren waren. Pogingen om ze brood en post te brengen eerst, om ze naar den veiligen wal te brengen later, vormen een boëienden, avontuurlijken roman-in-lichtbeelden en als we niet wisten, dat het onder den rook van Den Helder heeft plaatsgehad, kon men zich verplaatst wanen in Siberië. Wederom incidenten. Na afloop dezer lezing, toen we allemaal rustig naar huis dachten te gaan, kregen we nog een herhaling van de incidenten aan het begin van een bezoeker, die met alle geweld een nieuwe vergadering wilde. Dit liep met een sisser af en om even half elf konden we de straat op. IJSBAAN DOGGERSPLAATS. Het bestuur van de ijsbaan Doggersplaats, bij de Donkere Duinen, maakt in een adver tentie in dit nummer bekend, dat het bij aan houdende vorst, Zaterdagmiddag de banen opent. OPERETTE „ROSE MARIE". Met Corrle v. Bosch en Frits Schakels. Het Revue- en Operettegezelschap Frits Schakels heeft de goede gedachte gehad de bekende, mooie operette „Rose Marie" weer op te halen en daarmede een tournée door óns land te maken. Het blijkt dat men overal deze keurige en door zijn bekende, lieve me lodieën zoo populair geworden operette nog gaarne wil zien, want overal in alle steden is er weer groote belangstelling voor. Ook hier, waar „Rose Marie" reeds 2 nxaien werd vertoond, zal op Zondag a.s. nog een 3e op voering worden gegeven en deze voorstelling zal weer even keurig verzorgd zijn. ais de door ditzelfde gezelschap laatstelijk gespeel de operette „Marie Louise". Ook nu weer zuilen de bekende zanger Emile van Bosch, de operettester Lily Casany en de operette komiek Frits Schakels de hoofdrollen vervul len. Het geheele, uitgebreide gezelschap ver leent zijn mede verking eigen orkest en koor komt mee, evenais de prachtige tooneelde- cors en costumes, „Rose Marie", gespeeld door dit gezelschap, zal weer blijken te zijn: één van de beste Operette Schlagers, welke nog lang op het repertoire zal blijven.

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 5