BINNENLAND BUITENLAND HELDERSCrtE COURANT VASl DÓKlDTrRDAG JANUARI 1935 Zesvoudige doodslag gevolgd door zelfmoord. Het bij Gotland gestrande smdkkelschip. Malariabestrijding op Nieuw-Guinea. Bioedig incident in Britsch-lndië. Bankoverval. De oudste vrouw van gestorven. Mexico Urker visschers van steun i uitgesloten De Nederlandsch-Belgische handelsbesprekingen. Plaatsing bij werkverschaffing. De voorstemmiug in liet 1 Saargehied. kI Bolivië en Paraguay De Fransch - Italiaansche overeenkomst. De verdwenen kaslooper. Wat voor weer vandaag? Burgerlijke Stand Marineberichten. In Mount Vernon, in den staat Kentucky, heeft een man na een familietwist zijn beide schoonouders, een zwager en een schoonzuster gedood en een andere zwager en schoonzuster gewond. Daarna nam hij de vlucht en ver moordde een 5 K.M. verder wonend echtpaar. Toen de moordenaar door de politie achter volgd en omsingeld was, pleegde hij zelfmoord. Naier verneemt de Nw. -Rott. Crt., dat Dinsdag een vaartuig van de douane de wacht bij het gestrande 'schip heeft betrokken' om. te beletten, dat de lading door onbevoegden geborgen zou wordeó. Het onderzoek van, de politie heeft nog Weinig result^it opgeleverd en zoolang men ,geen bewijzen Van drank- ïmokkelarij heeft; kan de lading niet in be slag genomen worden. Volgens de laatste berichten uit Visby is de Mila, die vrij hoog zit, nog niet wrak geslagen. Een inspecteur van de drankpolitie uit het district Stockholm is naar Visby vertrokken, om het onderzoek te leiden. Naar Reuter uit Port Moresby meldt, is de malaria bijna geheel uit dit gedeelte van Nieuw Gainea verdreven, met behulp van een kleine vischsoorc, de Gambusia affinis, waarvan er twee jaar geleden een hoeveelheid is inge voerd, en uitgezet in alle wateren en moerassen. Dit vischje is zoo groot als een grondel, doen heis zeer vraatzuchtig en valt alle kleinere visschen en insecten die in zijn nabij heid komen aan. De Gambusia affinis leeft en vermenigvuldigt zien zelfs in zeer, modderig water, en legt een sterke voorkeur aan den dag voor de larven van de anopheles, de mug, die de malaria overbrengt. Zeven Mohammedanen gedood, 20 gewond. Te Itshalkaranji in den staat Kolhapur is een bloedig incident tusschen de Indische politie en de Mohammedaansche bevolking ontstaan. De politie had opdracht eenige per sonen te arresteeren, doch werd, toen zij deze opdracht wilde uitvoeren, door een groote menigte menschen aangevallen. Zij maakte tenslotte van haar vuurwapens gebruik, ten gevolge waarvan zeven Mohammedanen wer den gedood en 20; gewond. Dinsdagmiddag hebben vijf bandieten een overval gedaan in het filiaal van de National Bank te Scotts Bluff, in den staat Nebroska. Zij stalen een bedrag tusschen de 5000 en 7000 dollar en namen zes aanwezige personen <Us gijzelaar mee, doch lieten spoedig vijf auiuier weer los, De zesde, een vrouw, wordt echter "nog door de bandieten vastgehouden. 122 jaar gewórden? De oudste vrouw van Mexico, Juana Paula, is te Ocoayacan naar het heet in den ouder dom van 122 jaar overleden. Wij weten niet of deze leeftijd door behoorlijk documentair bewijs gestaafd wordt. BEDREIGDE FILMSTERREN. De woning van Mariene Dietrich in het Wes pen van Los Angeles en van Colleen Moore in Beverly Hills wordt door politie bewaakt, na dat de filmsterren vorige week per telefoon met ontvoeringen of andere gewelddadigheden waren bedreigd. Bovendien wordt Colleen Moore's „poppenhuis", dat bijna voltooid is en 500.000 dollar kost, met vernieling bedreigd. NIEUWE AUTOWEG DOOR DE WOESTIJN NAAR MEKKA. Binnen korten tijd zullen de bedevaarten uit Irak en Perzië doo. Syrië en Palestina naar Mekka een geheel ander aspect krijgen door de opening van den nieuwen directen autoweg van Irak dwars door Arabië naar de heilige stad. Zaterdag arriveerde reeds te Najaf in Irak een commissie, die per auto via Medina uit Mekka was gekomen. Men verwacht, dat de reis van Najaf naar Medina vijf dagen zal duren, voor welk traject de pelgrims tot nog twee a drie weken en vaak nog langer noodig hadden, door per boot van Basra naar Dzjedda te gaan of van een Mid- dellandschezee-haven door het Suez-kanaal naar Dzjedda. KADE MET MAGAZIJN IN EEN FJORD GESTOFT. Vier menschen omgekomen. In de havenstad Drammen (Noorwegen) is tengevolge van een aardverschuiving een kade ter lengte van eenige fionderdën meters weggezakt, tengevolge 'waarvan- de opslag plaatsen van de glasfabriek te. Drapimen in de fjord gestort zijn. Bij deze natuurramp zouden drie menschen om het léven zijn ger komen, doch bijzonderheden zijn nog - -niet ontvangen. Nader wordt gemeld, dat men als oorzaak van de aardverschuiving te Drammen een verandering in den zeebodem aanneemt. Voorts is vastgesteld, dat niet drie. doch vier personen vermist worden. OP ST. BEItNHARD DOOR LAWINE OVERVALLEN» Blijkens berichten in Parijsche bladen vreest men dat een vrij groot aantal toeristen op de St. Bernahrd-pas door een lawine zijn over vallen en bedolven. Men heeft onder de sneeuw een lijk gevonden en vreest, dat nog meer personen zijn ged<*- EXAMENS DER STUURLIEDEN TER KOOPVAARDIJ. De commissie voor de stuurliedenexamens. bedoeld in de Schipperswet, zal. aanvangende 5 Februari, zitting- houden te 's-Gravenhage, Carel van Bylandtlaan no .5. De aanvragen, om tot de examens te wor den toegelaten, moeten den voorzitter der- commissie bereikt hebben vóór 20 Januari '35. (St.ct.). Om welke redenen? Het Tweede Kamerlid, de heer Van Dis, heeft aan den Minister van, Waterstaat de' volgende vragen gesteld: 1. Is het den -ministter bekend,, dat een belangrijk aantal Urker visschers, die hun motoren niet tot het toegelaten maximum van 20 pk konden ombouwen én met hun sche pen niet uitsluitend op de Noordzeèvisscherij zijn ingesteld, tot op heden i van allen steun krachtens de Zuiderzeesteunwet zijn uitge sloten. niettegenstaande de minister van Fi nanciën op hem in Juni 1934 gestelde vragen ten antwoord heeft gegeven, (ingezonden 12 jdli 1934), dat zou overwogen worden of het mogelijk is den betreffenden visschers eeni- germate tegemoet te komen krachtens de Zuiderzeesteunwet 2. Kan de minister mededeelen, om welke reden de in vraag 1 bedoelde visschers van steun krachtens genoemde wet uitgesloten werden? 3. Is de minister bereid te bevorderen, zoo noodig in overleg met' zijn ambtgenoot van financiën, dat aan de betreffende visschers alsnog een zoodanige steun wordt verleend, dat zq hun bedrijf kunnen gaande houden en met hun gezinnen niet aan algeheelè verar ming worden prijsgegeven? Het slotcommuniqué De correspondent van de „Nw. Rott. Crt." te Brussel meldde gisteravond: De Nederlandsch-Belgische handelsonder handelingen hebben vandaag te Brussel een einde genomen. De beide delegaties hebben na de plenaire vergadering, een communiqué aan de pers verstrekt, waarvan de vertaling luidt alsvolgt: „Zooals voor den aanvang van de bespre kingen tusschen de betrokken regeeringen was overeengekomen, zijn de op 7 Januari met België geopende onderhandelingen voor de vernieuwing van het contingenteerings- accoord, dat 1 Februari a.si vervalt, vandaag onderbroken. Zij zullen 25 Januari ih Den Haag worden hervat. In den loop van de te Brussel gehouden bijeenkomsten hebben de twee delegaties na. een algemeene gedachten- wisseling zich beperkt tot de mededeeling van hun respectievelijke mogelijkheden en het be spreken van de vraagstukken, die nog op een oplossing wachten, alvorens een nieuwe over eenkomst kan worden gesloten. Er is overeengekomen, sub-commissies sa men te stellen met het doel de verschillende kanten dér vraagstukken te bestudeeren en een oplossing voor te bereiden, die behandeld zal worden op de plenaire vergaderingen, wel ke 25 Januari worden hervat. Er zijn drie van die sub-commissies. De eerste zal zich bezig houden met de landbouwcontingenteering en de derde met den handel tusschen de beide landen. Gebleken is, dat de te regelen kwes ties zekere moeilijkheden opleveren, doch de twee delegaties hebben goede hoop tot een c omis te komen, waarbij de essentieele behagen van de beide landen gevrijwaard blijven." WERK -EN RUSTTIJDEN VAN HET P. T. T.-PERSONEEL. Voorstel tot verkorting van de werkweek. Op 7 Januari hebben te Utrecht de ver tegenwoordigers van vier organisaties in de commissie van overleg Voor het Staatsbedrijf der P.- T. en T. vergaderd,, te weten de C.N.A.B., de C.B.P.T.T., Door Plicht tot Recht en Sint Petrus, ter bespreking van de werk- en rust tijden van het P.T.T.-personeel. Na uitvoerige discussie werd besloten, gezamenlijk een voorstel in te dienen bij gënoemde commissie, om tè geraken tot verkorting van de 51-urige werkweek tot de 48-urige. Dit voorstel zal worden ingediend voor een van de eerstvolgende vergaderingen der com missie. Inmiddels zal de vraag worden overwogen, of via de hoofdbesturen geen nadere stappen zullen moeten worden gedaan bij de regeèring, aangezien het betreft een onderïvèrp van al gemeen maatschappelijk belang, waarbij werk gelegenheid zou worden geschapen voor naar schatting 600 personen. DE CONTRACTEN IN HET IJMUIDER VISSCHEKI,JBEDRIJF. Hét voorstel van de reeders verworpen. Omtrent de verschillende contracten in het IJmuider visscherij-bedrijf .vernemen wij nog- het volgende: De christèlijk georganiseerde arbeiders heb ben het voorstel van de reeders met 57 stem men tegen, 6 voor en één blanco vérworpen. De uitslag van de stemming, welke is gehou- houden door de modern georganiseerde ar beiders, werkzaam in de vischvangst of als opvarenden van stoomtreilers, was, dat een groote meerderheid eveneens tegen de voor stellen van de reeders stemde. Omtrent de juiste cijfers kon men niets mededeelen, daar het stembureau was gevormd door buiten staanders in het visscherijbedrqf. Dinsdag avond vergaderden de verschillende hoofd besturen gezamenlijk om den toestand te be spreken. Voorloopig geen staking. Besturen der beide bij de onderhandelingen in het visscherijbedrqf betrokken arbeiders organisaties hebben in een bespreking met het bestuur van de reedersvereen. te IJmuiden mededeeling gedaan van den uitslag der stem ming over de voorwaarden, waarop nieuwe collectieve contracten tot stand zouden kunnen komen Het bestuur van de reedersvereeniging heeft nota genomen van de mededeeling en te kennen gegeven, dat het deze in een op korten termijn te beleggen ledenvergadering zal over brengen. De besturen van de-arbeidersorgani saties zullen daarna bericht .krijgen over de beslissing van'de reedersvergadering. Het be stuur van de reedersvêrëéniging was bereid tot dat tjjdstif) de voorwaarden ongewijzigd te doen voortduren. i SUBSIDIE-VOORWAARDEN KINDER- UITZENDING. In de voorwaarden, gesteld ter verkrijging t van een subsidie in de kosten van de kinder uitzending, zijn eenige wijzigingen aange bracht, zoo is,o.a .bepaald, dat vereenigingen, die kinderenuitzenden naar gezinnen, als inspectrice in dienst moeten hebben een ver pleegster, wier benoeming aan de goedkeuring van den minister is onderworpen. De leeftijdsgrens vervallen. De minister van sociale zaken heeft den inspecteurs voor dé werkverschaffing opge-" dragen, aan belanghebbende gemeentebestu ren in hun ressort een brief te doen toeko men, waaraan hier het volgende is ontleend: Tot nog toe kunnen hoofden van gezinnen en kostwinners eerst voor plaatsing bij de werkverschaffing in aanmerking komen, zoo dra zij den leeftijd van 23, c.q. 18 jaren heb; ben bereikt. Voor het verkrijgen van steun geldt deze leeftijdsgrens niet. Teneinde nu ui dit opzicht oyereenstemming aan te, bren gen zal, te beginnen met 1 Februari a.s. een bepaalde leeftijdsgrens voor plaatsing in de werkverschaffing komen te vervallen. Ge handhaafd blijft echter de bepaling,; dat zij, die na 1 April 1934 tijdens hun werkloosheid zqn gehuwd, niet als gehuwden rijn geplaatst, dan nadat rij na hun huwelijk ten minste drie maanden in het vrije bedrijf hebben ge werkt. Diegenen, die gaan huwen, terwijl zij als kostganger waren géplaats, kunnen mitsdien ook nó hun huwelijk voor plaatsing als kostganger in aanmerking blijven komen, zoolang zij nog geèri drie maanden in het Vrije bedrijf hebben gewerk,. Het ligt voor de hand, dat slechts zij als kostwinner mogen worden beschouwd, van wie werkelijk vaststaat, dat zij in het levensonderhoud van het gezin, waartoe zij behooren, kunnen voorzien. De regeling van de plaatsing van kost gangers bij de werkverschaffing blijft onver anderd van toepassing. UJ naar Rome voor de Duitscfie binnenlandsche politiek beteekèht, is'te groot om zë geheel te verbloemen. Men hadbij de jaarswisseling ook té duidelijk de hoop te kennen gegeven, dat die pogingen tot toenadering tusschen Frank rijk en Italië zouden mislukken, om nu de rpl van een onpartijdig waarnemer te kunnen 'spelen. De politiek der collectieve verdragen, welke Duitse hl and sedert anderhalf jaar met alle middelennu eens met lijdelijk verzet, dan weer met aanbiedingen van vriendschapsver dragen aan zijn naburen trachtte te belem meren, heeh thans tastbare vprmen aangeno- ihen- Vlak vóór het'vertrek van Rudolf Hess tiaar Parijs, waarvan men tot het laatst groote 'verwachtingen hééft gekoesterd, is het accoord van Rome,'dat dë vinger op het Oostenrijksdie vraagStuk legt, wêl héél ontnuchterend. Hét' gévöel van eigènwaar'dé der nat. soc. tlegeering laat met toe, dat Dliitóchland „als deif' doort"' aanhangsel"'achteraf tót het Frknsdi-Italiaimseh-Ehgelsch verdrag; van ïhet-inmériging 'wordttoegelaten. De Aeiging yari' Duitschland om 'toé te treden is dus zeer gering, te meer daar zij met een ontkenning vin de tot 25 Juli gevolgde en sindsdien niet- qitdrukkelijk herroepen politiek jegens Oos tenrijk gelijk zou staan. Naar het schijnt zal Hitier allereerst pro- zeereu tijd te winnen en van de bezwaren die Zij 'van - Poolsche. en, Hongaarsche zijde ver- Hehit. partij te trekken. T t i Paraguay wenscht vrede Ongeld ige'verklanngjn. D: N.- B. meldt uit Saarbriicken Ook op den- tweeden dag van de voor-stenri ming in ziekenhuizen, gevangenissen, enz., zijn weer eenige kenschetsende gevallen van on geldig-vérklaring van'stemmen voorgekomen, die voor Duitschland zouden uitgebracht zijn. Bijzonder ergerlijk was het gevai van de echtgenoote van een ambtenaar te St. Wendel. Toen deze vrouw uit haar handtasch haar stembiljet en oproeping haalde, viel er tevens een roode lidmaatschapskaart van het Duit-" sche front, bij toeval, uit. De vrouw werd daarop niet tot de stemming toegelaten. Dd bekendmaking van d n uitslag der verkiezing in het Saargtbied. Tijdens de Dinsdag door de stemmings- comrnissie gehouden persconferentie is mede/; gedeeld, dat het eindresultaat van het Saar- plebisciet waarschijnlijk laat op den avond van 14 Januari (Maandag) tegelijkertijd in Saarbriicken en Genève bekend zal worden gemaakt. De conventie inzake Tunis. Uit de officieele mededeeling blijkt nader; dat de concentie inzake Tunis, wat betreft de nationaliteit tot 1965 wordt verlengd. De grens is Zuid Libye wordt zoodanig verlegd, dat .zij in de toekomst van Tummo in noord-oostelijke,-i richting tot den vier en twintigsten lengte graad met het snijpunt op de breedte van 18 graad en 45 minuten op de breedte van 18 stane gebied omvat naar schatting 114.000 vierkante km. Behalve de kuststrook in de na bijheid van Bab el Mandeb heeft Frankrijk aan Italië het eiland Doumerah afgestaan. Nu de Duitsche wapeningskwestie. De diplomatieke medewerker van dé Daily Telegraph schrijft, dat de-volgende phase in de Europeesche onderhandelingen, die door het Fransch-Italiaansche accoord is ingeluid, wel licht een algeheele zwenking in de houding van Frankrijk ten aanzien van de Duitsche bewa pening zal laten zien. Het schijnt, dat de regeering Flandin bereid is, in deze zaak een andere houding san te nemen, wanneer Duitschland van zijn kant be reid is, bevredigende politieke garanties voor de instandhouding van den vrede te geven, en in den Volkenbond terugkeert. Engeland staat met evenveel beslistheid op hetzelfde standpunt. - De Duitsche pers zeer terughoudend. De Duitsche pers neemt groote reserve in acht bij de bespreking van de overeenkomst, te Rome tusschen Mussolin! en Laval gesloten! Onder het opschrift „Berlijn in verlegen heid merkt de Berlijnsche correspondent van de Neue Zürcher Ztg. daaromtrent op: De te leurstelling die d" uitkomst van Laval's reis j De president van Paraguay heeft tegenover éen persvertegenwoordiger den wensch naar onmiddellqken en definitieven vrede, welke bij dé fegeerïng van' Paraguay bestaat, bevestigd. - r: - - i v - 11 WERKLOOSHEIDSBESTRIJDING IN POLEN,. i;: li .Werkioozen, die hun eigen boer- 1 - derjj verdienen. In het \vesi.en van Polen'hebben verschei dene gemeenten éen nieuw plan opgevat voor rde bestrijding der werkloosheid. Met behulp van den staal wil men namelijk in iedere ge meente boerderijtjes oprichten, bestaande uit een of twee hectaren grond met ee. huisje en een schuur. Tot dit doel wil men aan den staat of aan (ie gémeente toebehoorende gronden in kleine stukken verdeelen. Werklooze arbeiders, die aan zekere eischen voldoen, kunnen zulk een boerderijtje toegewezen krijgen, en ze beta len dit door het verrichten van arbeid. Door b.v. in een steenbakkerij te werken, verdie nen rij de steenen waarvan het huis wordt gebouwd. Zij verdienen het hout door het vak van houthakker er uit te oefenen. Men heeft berekend, dat voor iedere boerderij slechts 870 ziot aan contanten noodig is, en deze schuld zou overeenkomstig de wetten inzake de hervorming van den landbouw verrekend kunnen worden. OOSTENRIJKSCHE TROEPEN NAAK 1 t,. BEIERSCHE GRENS. Vijftig vrachtauto's- met Oostenrijksche i soldaten zijn naar de Beiersche grens ver- tfe'kken uit vrees voor invallen van nazi's in verband met het Saarplebisciet. Arron/rlicc^rnontS- reentoanri ie Alkmaar. ü-; Strafzitting van 8 December. Belangstelling voor een aalfuik! iRropvol was de engelenhak, maar deftig, publieke Tribune, van wprkeloóozen, die wachtten op de „Cause Célèbre", de zaak te gen den banklooper A. G., die de brutaliteit had gehad er met een slordige 8000 pop van door. te gaan, een roekelooze daad, die hem meer ellende dan vermaak bracht.' Maar deze belangwekkend figuur verscheen nog in geen uren en de toehoorders moesten zich te vreden stellen met de verschijning van een los arbeider, den 31-jarigeri jongen P. de W: uit St. Maarten, die geen 8000 pop, maar alleen een aalfuik, eigendom van den bin- nenvisscher Dirkmaat, zou hebben ontvreemd èén feit dat hij bovendien nog ontkent, zoo dat Dirkmaat Senior nog verplicht was een uitvoerige omschrijving te geven om aan te kunnen toonen, dat gestolen fuik, als corpus delicti aanwezig, speciaal zijn eigen dom was. Ook D's zoon verklaarde nog dat verdach te de fuik had verkocht aan getuigè G. C. S., s éii hij .deze fuik had weggehaald en die door vader als zijn eigendpm werd aangemerkt. In 'de fuik quastie bevond zich een door Klaas aangebracht merk, dus mooier kon het niet De verdachte bleef echter ontkennen en i was zoo in de veronderstelling dat Klaas die een grooten hekel aan 'm had, het probeerde hem er in te draaien. Na verhoor van den heer G. C. S., die ver klaarde dat hij einde September van Piet W. een fuik voor 1.dus beneden de waarde had gekocht en stellig vermeende dat die fuik heni nu vertoond werd. verklaarde ver dachte onschuldig te zijn. Hij was niet in stagt het geluk van zijn gezin, zijn Vrouw en 3 kinderen in de waagschaal te stellen voor één hardeh guldeh. Dé officier hield er echter een andere, minder gunstige meening op na en requireerde na passende inleiding -10.— boete of 20 dagen. Verdachte bleef bij zijn ontkentenis. D. liad de fuik verruiid en hij zelf achtte zich niet in staat om zooveel gevaar te loopen voor zulk een onbeduidend feit! i De vroegere kastelein van De Roemer. Alvorens te pauzeereh, werd nog behandeld een zedezaak, betreffende het -beruchte arti kel.250 bis tegen den Caféhouder P. K., voor heen verlofhouder te Alkmaar, in het café „De Roemer" aan het Hofplein en diens Duitsche „huishoudster" C, H. St., echtge noote M. H., beiden te Den Helder woon achtig, aan welk paartje werd ten laste ge legd het hier bovenaangeduide delict. 6 ge tuigen charge werden in deze zaak. die op grond van het zedekwetsende, met gesloten deuren werd afgedaan, gehoord. Als verdedigers fungeerden Mr. Bruskool van Schagen en Mr. Smal te Alkmaar. Tegen ieder der verdachten werd gevorderd 4 maanden gev., doch de rechtbank sóhorste de behandeling voor onbepaalden tijd ten einde nog twee getuigen, mariniers, momen teel in het Saargebied, te hooren. Twee jaar gevangenisstraf geëischt. Om 3 uur n.m. eindelijk werd verdachte die uiterlijk een gunstigen indruk maakt, voor geleid en beantwoordde hij de formeele vra gen omtrent leeftijd en beroep. Op het tafeltje met 'de stukken van over tuiging waren versehillerid van deze vóor- werpen, zooals kleedingstukken, reiskoffer;, toiletartikelen en zoo geëtaleerd. Ook ditmaal was de publieke tribune weer geheel gevuld. De verdachte gaf een beves- tigend antwoord op gestelde vragen. Hij ver- j toefde aanvankelijk te Amsterdahi ën toeri hij zich daar niet meer veilig gevoelde, week hij uit naar Den Haag, waar hij geknipt werd, dank zij in hoofdzaak het knappe recher- cheurswerk,' door hoofdagent Vedder gele verd. Bij aanhouding had hjj nog pl.m. 6000 vau.de buit over. Allereerst werd gehoord.mr. Offers, die direct na verhoor, met het oog op zijn veelomvattende werkzaamheden als agent van de Ned. Bank, kon vertrekken. De heer directeur van de Middenstands- bank, had volkomen vertrouwen gesteld in de nagemaakte handteekening van mr. Offers, ai- waar de verdachte het te storten geld niet had afgedragen. De verdachte stond gunstig bij den Direc teur bekend. Verdachte was vanaf Maart in betrekking als wissellooper èn verdiende 10 gulden per week, feitelijk geen belooning voor iemand die zoo in de verleiding was. De heer BI., destijds boekhouder-kassier, had het stortingsbewijs en het geld voor de Ned. Bank plus .een portefeuille met wissels aan verdachte meegegeven, niet wetende, dat hij deze den eersten tijd niet meer zou terug zién. De heer R., steenhouwer te Alkmaar, de vierde getuige, had op 12 Nov. aan den ver dachte een wissels betaald, groot il2.15. Ook was dit het 'geval met den heer Van B. De heer H. A. S. sloot het half dozijn getui gen; Hij had op 12- November een kwitantie van de Alkmaarder Post Voldaan. Hierop werd verdachte door president mr. Ledeboer vaderlijk toegesproken en hem ge wezen op het goede voorbeeld, dat hem thuis altijd was gegeven. Verdachte gaf het voornemen te kennen, goed te willen maken wat hij misdreven had. De Officier bracht in zijn requisitoir ter sprake het keurige gezin, waaruit verdachte was voortgekomen en waarvan hij de trots was. Oorspronkelijk ging alles normaal, doch later zakte de jongen af in geheel verkeerde richting en dat kon als eerste oorzaak wor den genoemd voor zijn latere afdwaling: Hij begon twee rollen te spelen. Hierdoor werd een abnormale en onhoudbare toestand geschapen, waarop een zekere gebeurtenis (zedenschandaaltje) hem ten slotte dwong zijn huiselijk milieu te ontvluchten. Zijn be trekking bij de Middenstandsbank maakte hem zulks gemakkelijk en op 12 November gaf hij uitvoering van zijn beraamd diefstal en ontvluchtingsplan. Hij sloeg zijn slag, maakte 'een valsche handteekening, zeèr verdienstelijk, zoodaf de kassier geen wantrouwen oftwijfel koefeter- de. Met ruim 7006 nam hij de beenen, doch men had goede rechercheurs die de eigen aardigheden van den vluchteling t kenden en vanuit Amsterdam het spoor volgende, ver dachte in Den Haag konden irirejeenen. Om echter een beeld te geven van de naïviteit Van dén verdachte,' releveerde de Officier nog het feit, dat verdachte bij verschillende schouwburgen een Alkmaarschen agent zag staan. Wetendè dus, dat men op hem loerde, bleef hij toch in' Dén Haag vertoeven. Tegen den Officier had verdachte gezegd, liever in het Huis van Bewaring te willen blijven dan in het ouderlijk huis terug te keeren. Door den Officier werd verdachte eigenlijk niet als een misdadiger van professie be schouwd en daarom zóu de Officier de zwaar te van zijn requisitoir aan deze meening toet sen en in casu niet meer requireeren dan 2 jaar gevangenisstraf. Mr. Judell schetste den overprikkelden toe stand van de Alkmaarsche bevolking in den tijd, dat: verdachte zich aan het tenlaste ge legde féit schuldig mahkte, en waardoor het geheele géval abnormale proporties aannam. Voorts gaf pleiter nog een résumé van dep gemoedstoestand vanden verdachte en het streng godsdienstig milieu waarin hij ver keerde; waardoor hq werd aangezet om zich aan die omgeving te ontrekken. Evenals den Officier frappeerde het pleiter, dat verdachte zich in het Huis - van Bewaring meer thuis gevoelde dan in de ouderlijke woning. Pleiter zou wefischen, dat alsnog een psy chiatrisch onderzoek zou worden ingesteld en refereerde zich tenslotte aan het oordeel der rechtbank. Verdachte sprak de meening uit, dat zqn gedachtengang niet normaal was. De eenige door pleiter gemaakte opmer king werd door den Officier gerepliceerd, terwijl de Officier weinig voelde voor een psyéhiatrisch onderzoek omdat het hier een vermogens- en geen zedendelict gold. Pleiter gaf hierop nog een uitvoerige du pliek, waarop de behandeling werd gesloten en de uitspraak bepaald op a.s. week. In het afgeloopen najaar hadden te Alk maar verschillende inbraken plaats waar van de politie tevergeefs de sporen zocht, die tot ontdekking konden leiden. Een tweetal jongelui, de schildersknecht K. P., 20 jaar en rijn 18-jarige kameraad Jan V., stonden voor verschillende feiten terecht. De tenlaste gelegde feiten werden door bei den erkend. Geëischt werd tegen J. V. 2 jkar, tègerf K P. 1 jaar gevangenisstraf. van Den Helder van 8 en 9 Janpari 1935. K|0™cTT: W' How'« if;0d™o ecn B E H ker I T °uke3 en T- Bak- wk™ G h fappe,». A. O. GETROUWD: P. F van v. en C. J. M. Nauta. Ko ngsbruggen OVERLEDENWed p i r jaren. B' ""V^ens, 99 Naar waarnemingen verricht in del» morgen van 10 Jan. Medegedeeld door het Koninklijk Meteorologisch Instituut. Barometerstand te Den Helder 774.6 Verwachting! Zwakke tot matige Z.O. tót Z. wind, be trokken tot fcwaar of half bewolkt, weinig of geen sneeuw, temperatuur om het vriespunt in het Z.W., elders licht vorst. DE „PIET HEIN" EN DE „EVERTSEN". Aneta meldt d.d. gisteren uit Sabang: De „Piet Hein" en de „Evertsen" zijn naar Soérabaja vertrokken. DE HERTOG HENDRIK. Blijkens een t>ij het departement van defen sie ontvangen bericht is Hr, Ms. Hertog Hen drik Dinsdagavond Dungeness gepasseerd. DE POSITIE VAN DE „K XVIH'. Ware plaats hedennacht te 12 uur: 426,2 Noord, i656.2 West. Lange deining uit het Zuidoosten, wind kracht 0 tot .1, onweerswolken, drukkende, hooge temperatuur; warme, zwoele nachten. Alles wel aan boord. i I)E K XVI EN K XVII DOVER GEPASSEERD. Hr. Ms. onderzeebooten, dé K XVI en K XVII, passeerden gistermiddag 12 uur Do ver. Degroepscommandant, luitenant ter zee le klasse J. A. de Gelder, meldt, dat de weeisonjstandigheden gunstig zijn en aan boord alles wel is. Luit. ter zee 2e kl. J. van Haga; wien ver gund is uit Oost-Indië te repatrieeren, zal 6 Februari met het m.s. Sibajak van Tandjong- Priok vertrekken, wordt 26 Februari te Mar- seille eb daarna hier te lande terugverwacht. Luit. ter zee 3e kl. L. E. van Laer, die be stemd is voor den dienst in Oost-Inclië. zal aan boord van het m.s. Johan van Olclënbar- nevelt van Amsterdam daarheen vertrekken. Bij beschikking van den minis van de fensie jis luit. tér zèe der 3e kl. bij de Kon. marine-'resc-ve W, Jansen, den' 14en dezer ge plaatst bij de marinekazerne te.Amsterdam. De ondefvólgande. schepelingen zullen 'met het op 30 Januari 1935 van Amsterdam ver trekkend mailschip „Christiaan Huygens" naar Nederlandsch-Indië worden uitgezonden, onder' bevel van den luit. ter 'zee der 2e kl. M. J. M. de Gorter: Bootslieden H. J. C. M. Boheurs, W. v. Gen- deren, C. Schoónenwolf; majoor-konstabel D. J. M. v. de Vijver, sergeants-konstabel M. C. de Lange en. C. v. Toornenberg, majoor-torpe- domkr. A. Jansen, majoor-vliegtm. (M) J. C. L. Broekhuizen, sergèanten-vliegtm. (MG H. Gaemers en A. v. der Graaf, serg.-vliegm. (H) W. Gingnagel, majoor-monteur M. Staats, sergeanten der mariniers W. van Nek en G. Schut, kwartiermeester H. Luiting, matroos le kl. P. C. Kerkhove, matrozen 2e kl. P. A. Brandei, C. F. i»I. Diemei, R. A., J. v. Dun. G. Dijkstra. I. Fluijt, J. H. v. den Heuvel. P. C. N. Koning, L. E. de Kovel en F. A. Snellaars, matrozen-kostabel E. C. Lijtsman Piernbaum en M. Wolter. korporaals-torpedomaker J. C. v. Ballegoorj, A. v. Erk, M. R. de Groene, E. H. de Langen, C. Neefjes, A. W. A Rehorst, W. Snel en J. F. J. Visser, korp.-vliegtm. (M) H. J. M. Wolthuis, korporaals ier marns. L. v. Blijenburgh, J. D. Bootsma, W. A. v der Heij den, G. J. Langstraat, K. H. Moraal en K. Vos; mariniers le kl. W. Becks, J. T. v. Bemmel, C. v. Dijk en E. Stuut; mariniers -3e kl. L. Al- mekinders. C. Boogaard, H. Bosma, A. G. Bresser, pijper 3e kl. C. de Leeuw. NOMINATIEVE STAAT van de benianingen van Hr. Ms. onderzeeboo ten „K .XVI" en ,,K XVH", welke op 7 Jan. 1935 n.aar Nedeflandsch-Indië zijn vertrokken. Hr. Ms. K XVI". Luit. ter zee le kl. J. A. de Gelder, luits. ter zee 2e kl. W. J. Hootsen en G. J. Platerink, luit. ter zee 3e kl. J. P. Korthals Altes, off. M.S.D. 2e \1. M. A. Weiter en E. Wijvekate, off. M.S.D. 3e kl. P. C. Kiepe. Schipper J. J. p. v. der Spek, kwartiermees ter W. W. H. Peeters. matrozen le kl. R. Goedhard, M. Jacobs, J. A. Koppes, matrozen 2e kl A. Hartman D. C. Janse, J. v. de Vijver, korporaal-konstabel W. P. Marquenie. ser geant-telegrafist J. G. Harrenis, korporaal telegrafist G. de Bruijn, majoor-torpeuomaker J. C. Brouwer sergeant-torpedomaker J. van. Kapev korporaal-torpedomakers E. Dam' J. Moerbeek, majoor-machinist J. var. Loo, ser geant-machinist P. A. Besuijen, korporaals- machinist P. H. F. Bastin, \7. P. Blom, J. Sjardqn, stokers-olieman D. Schaatsbergen, G. ns, A. v. der Wal, majoor-monteur E. Beu- mer, sergeant-monteur C. den Braber, korpo- raaf-monteur A. Freen. korporaal-ziekenverpl. ,y. M .Sturm, corporaal-kok J. C W. P v. der Vliet, qiariniei Ie kl. L. Hermson. 'HR. MS. „K XVII". tpFilt' £er,^eeTle k1, A- H- Kramers, luits. ter zee 2e kl. J. H. Scheltema de Heere en E. ker ftil ter 2ee 3e kl- H- D B. Beude- jrervpi i 3 kl' A' A' Bruins eh J. Lan- sThi!;,f 3e kI-E-A-Morks- p R J P r W. van Baars, kwartiermeester G. lenh^H rfZem le kl' W' Barentsen, W. Ko lenbrander, A. MarinuS, D. J. Paape J. van Renssen, J.Q. de Zwarte, korporaal-konstabel Niem'™' Aemptte' sergeant-telegrafist C. Nieuwpoort, korporaal-telegrafist J. P. Ja- fiffijoor-toredomaker W. J. v. der Valk. re»fa i °rPCd0rT'aker N- J va» Veen. korpo- rimls-torpedomaker G. W. G. Krijger, C. van LapfWen' umaj00r-machinist C. Kindt. ser- geant-machimst M. J. H. v. der Klein, korpo- raaismiachimst M. Bronke, A. K. v. den Heu- a 'r i stokers-olieman C. M. Bals, Duniir 6 Riebel' majoor-monteur H. J. PS' sergeant-monteur C. Selderbeek, kor- V Zr ^°,nteur B G' Merck' korporaal-kok T. v. aer Rqd, marinier le kl. J. J. v. Koperen.

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 8