Stadsnieuws TPof wilt 11 Imnl IVoot f aan wc FRANS NEYTS TWEHDE BLAD HELDERSCHE COURANT VAN DINSDAG 15 JANUARI 1935. Licht op voor alle voertuigen. aparte afde£!.tngen voor: huiskamers, s laapkamers, karpetten enz. tijdens de verbouwing vérkoop overzijde complete Woninginrichting tel. 208 M. KL.ERCQ ZN SPOORSTRAAT 8-10 Visscherij. BINNENLAND Minister KalfF overleden. Uit het •rapport.: 70 jaar koorzanger. Tekort van negen ton bij Amsterdamsche tram. de Het vetrapport. heeft ALLE werkzaamheden, VOLLEDIG HERVAT Dinsdag 15 Jan. Woensdag 16 16.43 uur. 16.45 uur. Onze vroegere stadgenoot, de heer C. Wit monteur bij het P. E. N. thans Wonende te' Wormerveer, is met ingang van 1 Januari j.i. bevorderd tot metercontroleur 1ste klasse. Aan de Universiteit' te Amsterdam slaagde voor het doctoraal -examen genees kunde onze plaatsgenoote Mej. B. C. Mulders. 'Ware plaats „K 18" 14 Jan. '35 12 u 4o,pj:7" Z.B. 26° 17' W.L- Goed weer, alles wel. Geen bizonders. AANBKVUi.l! VG CEMEENTE-gEdKETAMg Naar w ij vernemen is door B. en W. de vol gende aanbeveling opgemaakt voor gemeente secretaris: No. 1 R. Kamman, gemeente-secretaris, Tiel No 2 Mr. dr. -E. van Bolhuijs, commies- redacteur ter gemeente-secretarie van Hilversum. AANKOMST IN DISCHE MAIL. D - boottrein in aansluiting op het van Nederl Indië thuisvarende mailschip „Indra- poera", dat heden te Marseille wordt ver wacht, komt i orgeno htehd 9.44 uur te Am- sténja... CS BRIEVENMALEN- VOOR Hr, Ma. „HERTOG HENDRIK". Volledig (vqor het internationaal verkeer) gefrankeerde stukken voor Hr. Ms. .Hertog Hendrik" kunnen worden verzonden naar: Catania 17, 18 Jan. laatste busiichting hoofdpostkantoor 20.55 Athene 20 _an. laatste buslichting hoofd postkantoor 7.00. 21, 22, 23, 24, 25 en 26 Jan. laatste busiich ting hoofdpostkantoor 20.55. De aandacht wordt erop gevestigd dat de correspondentie om in de bedoelde brieven malen te worden opgenomen, volledig gefran keerd moet zijn en voorzien van twee elkaar Snijdende lijnen over het adres. - JLNSCHUiJVi. /GEN HANDELSREGISTER, 815 Januari 1935. Nieuwe zaken: Den Helder: Salon „De Permanente" (eig. F. Weil), Jou- ïoertstraat 31, kapper; Dodgë Garage, Lange- ètraat 60a. Venn.: Th. N. S. Conneman en J. J. Schnittfinck; E. G. TabakBrouwèr, fruithandel, Spoorstraat 94; A. Noorloós, Ooievaarstraat 58, loodgieter en handel in electrische artikelen; J. Biersteker, Ooievagr- straat 74, groentenhandei; Drogisterij „De Fazant" (eig. G. Kort^v. d. Vlugt), Fazan tenstraat 1. I: j v' '-li or tuil i.Mti '.ii v. Wijzigingen. t- i*. i- r i ,j 1 Anna Panlownar „Qoop, Land.; en tutnbouwersaankoopvereén. Annex malerij. Bestuurswijziging. Den Helder: H. de Haan, Kahaalweg 164, Stoffeerderif ®n brandstoffenhandei. Wijziging bedrijf en handelsnaam. Den- Helder: J. A. Zegel, Pplderweg 62, schilder. ONS KRUISWOORDRAADSEL, In 't Juttertje is in verschillende nummers de v. bij vraag 19 „Eerste vrouw!', onduidelijk of geheel niet afgedrukt, waardoor men moei lijkheden had bij de oplossing. Wij vullen hierbij deze vraag dus aan en hu men weet dat het geen „eerste rouw", maar eerste vrouw moet zyn; zal mén"verder geeti moeilijkheden- hebben. SOIREE AMUSANTE .„HELPERS MANNENKOOR". Amusant .was het Zaterdagavond in „Ga-, sjno", toen .„Helders Mannenkoor" den, kunst- Iievendep .leden zijn ja&rlijksche 3oirée aan- bpod, wprdt zij ze.er.op prij?, ge steld en versterkt zij in niét geringe malte den band tusschen koor en aanhang, yvapt de zaal was at tijdig goéd bezet en later, na. Het si uiten der winkelzaken, waren maar weinig plaatsen onbezet. Het programma was zeer yarieerend sa mengesteld- Gezien de vele dansiustigen .voor dergelijke avonden, was alles wel wat laat afgewerkt, doch wij meenen gerust te kun nen zeggen, dat men zich evenwei geen mo ment heesft veryeeid. De stemming bleef tot het einde én als naar gewoonte gedurende het bal, dat, na wjj hoorden, tot ver, na midder nacht allen bijeenhield, ten volle bewaard. Dé „Casino"-band zette den avond in met eenigé vroolijke jazz-nummers, waarna de Voorzitter der Vereeniging, de heèr J. M. Peters, de vele aanwezigen in een kort spèéchje' de bedoeling van deze avonden uit eenzette, de verschillende medewerkenden in troduceerde en hoopte, dat men zich zou amuseeren. Als no. 3 van het programma "was het Kinderkoor van den héér A'. Krijgs man opgesteld, en nadat de heer Peters er op had gewezen, dat men door middel van de radio dikwijls eën dergelijk koor en debu- tantjes onder leiding van Jac. Hamel hoorde, twijfelde hü niet of mea zou het van „Man nenkoor" apprecieereri, dat men ook dit koor eens gelegenheid gaf voor het kunstlievend publiek op te treden. En het bleek dan opk wel eeti succes voor de leiders en hun groote schare. Ze Zongen leuk, zuiver en met een zelfvertrouwen, dat respect afdwong. We zul len niet alle liedjes vermelden: het Clublied, compositie van den heèr Krijgsman, hetwelk hij zelf op den vleugel begeleidde, was vooral aardig, terwijl het kwartetje lief was De verdere begeleiding was in goede handen van Mej. Hertsworm. De tractatie op chocolade hadden de kleintjes dan ook wel verdiend. No. 4 vermeldde: „Cello-solo door? Dit was een ware verrassing. De vraagteekens waren spoedig beantwoord. Hier was een kunstenaar aan het woord, die meesterlijk werk gaf, en H. M. mocht zich gelukkig ach ten, den heer Bandel bereid te vinden zoo ge heel belangeloos zijn medewerking te verlee- nen. Met de uitstekende medewerking van den heer Nico Visser was het gepresteerde Af. Daarna liet de heer A. J. van Weelde, bas- bariton van het koor, zich in een tweetal lie deren hooren; ook deze heer toonde weer eeris nog niets van zijn krachtige prachtstem ver oren te hebben. En de heer Bandel èn de heer van Weelde verwierven eeh daverend welverdiend applaus! Vóór de pauze trad de hier van de vorige soirée welbekende humorist en conferencier Max van Laarhoven op. die met goede rwinkslagen en voordrachten er wederom e stemming in wist te brengen. Deze kwam na de pauze nog eenmaal voor het voeUicht en ceecl de zaal af en toe genieten van zijn lijnen humor en op hoog peil blijvende liedjes. Nadat de ,,Casino"-band het tweede ge deelte van het programma had ingeluid, stel- ap het koor zich op onder leiding van den hoer Leeuwens en zong „Omhoog" van Hein- ze en „Het Lied van den Arbeid" van Wierts. Vooral het laatste werd goed uitgevoerd, on danks de gapingen in het koor, wat zich na tuurlijk wel deed gelden. Tot slot yhn den avond werd door eeaige leden een komische scène met zang en pro loog ten toóneéle gébracht, getiteld „Een re petitie van Helders Mannenkoor", Deze dol vermakelijke klucht gaf een beeld hoe het er op een repetitie in den goeden ouden tijd toe ging in de toenmalige sociëteit op het Dijkje („Klompje"). Om de type van den vriende lijken kastelein (G. Abbenes), den directeur (J. M. Peters), den president (B, Abbenes) en overige zangers werd gebruld; het was een succesvol slot van den avond. We noemen nu nog den pianist, den heer Nic. Visser, die èn zang, èn humorist, op on- overtreffelijke wijze begeleidde, terwijl de heer Schooneveld voor grimeering zorgde. Ai met al een gezellige avond, waarop H. M. met voldoening kan terugzien, en die een aansporing zal zijn om op dien weg voort te gaan. „ROSE-MARIE" Door het gezelschap Frits Schakels. Zondagavond ging voor éen uitstekend be zette zaal de beroemde operette „Rose-Marie" in een interpretatie van het operette-gezel schap Frits Schakels. Dit ensemble gaf aan Rose Marie een uitvoering, die alleszins waar dig was door een zoo groot auditorium bij gewoond te worden; en we gelooven ook wel, dat allen zeer genoten zullen hebben, hetzij van de lieve melodiën, waaraan deze operette zoo rijk is, hetzij van de vocale prestaties dan wei van de grollen en grappen, die, naar Hollandsche aard, veelvuldig ingelascht wa ren. Het was geen model-uitvoering, daarvoor was het gemiddelde peil niet hoog genoeg terwijl er fouten in regie en aankleeding te bespeuren vielén. Maar wat de opvoering tot een succes maakte, (en dat wAs het, getuige het langdurige hartelijke applaus bij het in gaan van de pauze en bij het einde der voor stelling,) was het. vlotte spel, de vloeiende dia logen, de overheersching van den glimlach dooor heel het werk heen. De lachlustigen ma ken bij Frits Schakels altijd een goede beurt, doch de schouwburgbezoekers, die ook voor oog en oor het allerbeste willen hebben wor den zoo niet teleurgesteld dan toch niet geheel en al voldaan. De operette is overbekend; Zoo ook haar melodieën. Vooral „The Indian Love Calling" is een glanspunt, de vocalisten Lilly Cassani en Emile van den Bosch hadden er solistisch en als duet groot succes mede, döch ook de bekwame instrumentalist René de VÓS,'' die er een voortreffelijke viool-solo van gaf. Het orkest was niet groot ((eden van 'det Casino-band hadden er Ook kzitting? in) iep kon dan ook aan scherp gestelde eischen niet voldoen, doch de kwaliteit van het door de leden geproduèeerdè was we( zoodanig, dat het weiiiigë geluid dat voortgebracht werd welluidend was. Daarvoor 'zorgde bovendien René de Vos als dirigent. Zooals gezegd was het op de Bühne vooral Frits Schakels, die Aan zijn naam als revüe- en operette-komiek nieuwen luister bijzette, dank zij zijn leuke make-up en zuiver per soonlijke wijze van acteeren. Bmmy. Eme- rants stond hem braaf terzijde als Lady Jane, zij is' misschien iets te geforceerd-grappig, maar toch heeft men om haar spel en mimiek hartelijk gelachen. De hoofdrollen waren in handen van Lilly Cassani, het Dultsche zan geresje, dat het moeilijke Hollandsch nog niet geheel 'ónder dé khiè heeft, doch over een goed' geluid beschikt, dat haar in dit milieu een uiterst geschikt Rose Mariè maakte. Emile V. d. Bosch, de vertolker van den goud zoeker Jim Keynon, hoort men altijd gaarne zingenhet 'publiek applaudisseerde hartelijk bij zijn entrée en na elk door hem gezoiigen onderdeel, v. d. Bosch heeft Zijn persoon mee, groot en forsch gebouwd als hij is en zijn ge luid is naar evenredigheid. Zijn dictie is echter minder, soms konden we den tekst1 riièt vèr- staan. Aan Schotanus heeft dip-.dictie, .wei 'en ook zijn-stem kan er- bestzijn, maar we-kre gen er slechts weinig van te genieten,wijl hij als Malone er. weinig de gelegenheid toe had. Echter van den sergeant maa\cte hij een luèhtig, frisch, type, dat inslpeg. De kleinere rollen waren in handen, van resp. Simon Kap per als de bonthandelaar Hawly, Han Verne als Emile, Johnny Toering als de Black Eagle, terwijl de Wanda-vertolking van Nelly van Son speciale vermelding verdient alleen al door de wijze, waarop zij het „Totempaalr Hotel", bracht. Koor en ballet waren niet sterk bezet; costuums en décors waren daar entegen goed verzorgd. MET HET KOOPEN VAN UW MEUBELEN, WANT OVER; ENKELE DAGEN WORDEN GEOPEND L '1 Het lijkt o.l. zoo iets als onze Vissqbefjj Centrale die immers ook regelend in het g|e- heele visscherijbedrijf optreedt. Hieruit spreekt weer duidelijk, dat, zal er nog een zeker lie- staanspeil voor allerlei groepen blijven, hjel noodzakelijk is, dat misschien tijdelijk J— de vrije concurrentie wordt uitgeschakeld en dat er voor de groepen gebondenheid eerste noodzakelijkheid is. Daarbjj blijkt de moeilijkheid om iedereen tevreden te stellen, doch iedereen voelt, dat er geen andere mogelijkheid is om te redden wat er nog te redden valt. Uit Scheveningen komen berichten dat, toén 10 Nov. 1.1. de aanvoer van pekelharing was verboden, toch het kwantum daar aange brachte kantjes haring 100000 stuks grooter was dan toen de visscherij in 1933 op 5 Déc. was geëindigd. Hieruit blijkt dus weer duidelijk hoe g! de haringstand in de Noordzee dit jaar ujel was. In dit geval dus geen sprake van ovcjr bevissching; integendeel, de voorraad zoo overstelpend groot, dat men er eigen geen raad mee wist. Dit voorbeeld voor oogen hebbend, mi we telkens weer even voorzichtig zijn met het uitspreken van de meening in pen minder gunstig (in hoeveelheid althans) visohjaAr, dat de vischstand zoo achteruit gaat. Van heel vroeger weten we immers, dat ier goede ansjovisjaren waren en slechte en mien was aan deze sterk varieerende vischvangster. zóó gewoon, dat zelfs een mèening omt'ront. het verminderender ansjovis niét werd uit-f gesproken. j O Zoo 'n zelfde verschijnsel was het, en is het nu weer, met de sardijn. Eénigè jaren soms aaneen slechte vangst en andere plotselihg een teelt van zoo'n geweldige omvang, dat men er verbaasd over staat. Daarom hebbjen we altijd nog de hoop, die echter op niets ge fundeerds gegrond Is, dat pieterman en ma kreel ook nog weer eens onze kusten zullen bevolken zodals we dat vroeger gewoon wa ren. -. I: j De voortplantlngsmogelijkheid is in zéej hetgeen met de haring nu weer blijkt, zóó geA weldig, dat een vleugje hoop toch ons vjrel mag blijvèn bemoedigen, dat het nog eenfaial wel weer-eens beter zal worden. -Ai fit Ui'/.' rt'i i-'<-i» Al zijn de vangsten van wulken niet gr de prijs, die per baal besteed wordt, is 'melijfe hodg. 'Daarmee is geenszins 'gezegd, vm dat hét bedrijf zelf zoo'loonend is, maar |tet'> bewijst, dat de consument voor dit ViSch'a^tF kei nóg altijd flinken prijs Wil besteden.' pit ook geeft hoop, dat als de vangsten groojtef wórden en de Belgen de wulk tegen wat mini- der prijs op tafel kunnen krijgen, het aantal consumenten ook wel weer belangrijk zal tóe- nemen, zoodat een te groote val van den prijs daardoor zal worden opgevangen. Bovendien beschikken de visschers ai over een prijsregelend apparaat door, in dergelijk geval, de aanvoer te regelen naar de vraag. Tenzij, er. een ernstige wending komt, was het hier en daar gelanceerde bericht, dat j'er beslist een ioonconflict in het IJmuidervisjh- bedrrjf zou optreden, wel wat voorbarig. :i De organisaties zijn nog bezig aan het on derhandelen en een definitief besluit is pp bit moment nog niet genomen, zóódat de orga nisaties zelf, in het algemeen belang, er ,vóor waarschuwen door onjuiste mededeeUhgjen'1 deze ernstige aangelegenheid niet tp vértr1"'1 beien* Hopeji 'we, dat jmen tóp vergelijk wiet te komejx. o.. ji EERE WIEN EERE TOEKOMT. Een ministerieële beschikking van 7 Jariu- ari j.i. brengt het besluit, dat tot en met 31 Dec. 1935 geen maat op schar en schol wordt vastgesteld. Dit geldt weliswaar voor de Zeeuwsche stroomen en we zouden er geen gewag van maken zoo daaruit geen andere conclusie zou kunnen worden getrokken. Wat toch is het geval; de puf verbodkwestie wordt weer brandende en omdat de minister had gezegd, dat maatregelen zouden worden genomen tot beteugeling van klein-vischaan- voer, leefde de veronderstelling (zie de pro testen van Katwijk en van eendenhouders) dat wellicht binnenkort dat besluit zou vallen. Doch uit bovenaangehaald besluit omtrent de Zeeuwsche stroomen kan o.i. de conclusie worden getrokken, dat de voorgenomen maat regelen omtrent de kleinvischaanvoer r.og even nader bekeken zullen worden. Want het zou eenigszins vreemd zijn, dat voor de Zeeuwsche stroomen een uitzondering zou worden gemaakt. Zooais reeds vaker ge schreven: deze netelige kwestie verdient nauw keurige beschouwing van alle kanten alvo rens bindende bepalingen uit te vaardigen. We lazen dat in Engeland een z.g. „Ster- ring Board" is ingesteld, welk lichaam rege len voorschrijft omtrent dezen tak Van vis- scher(j, waarin ook zouters en handelaars zijn betrokken. EEN NIEUWE REISVEREENIGING Vergadering van ontevredenen. Men schrijft ons: Gisterenavond werd in de bovenzaal van het café Van Weelde. Koningsplein, een ver gadering gehouden, uitgeschreven door en kele leden der Heldersche Reisvereeniging, die niet langer accoord konden gaan met den onbevredigenden gang van zaken in deze Ver eeniging. Een 50-tai leden had gevolg ge geven aan den oproep. Gezien het feit, dat de oproep alleen gold voor hen die genegen waren zitting te nemen in een voorlóopig comité, is dit een sprekend cijfer. In den loop der bespreltingén kwam tot uiting de groote ontevredenheid welke er on der de leden bestaat. De moeilijkheden die het autobusbedrijf meer en meer in den weg wor den gelegd, de soms meer dan slechte orga nisatie der gezelschapsreizen, zoomede de eigenmachtige houding van het bestuur, dat geheel in handen is der autobusondernemers, werden van alle zijden belicht, en unaniem was men van meening, dat hierin verandering diende te worden gebracht. Als middelen hiertoe werden voorgesteld een algeheele re organisatie of het oprichten van een nieuwe reisvereeniging welke zich niet uitsluitend zou bepalen tot het reizen per bus, doch zoo mo- gelijk ook meer gebruik zou maken van de ■spoorwegen, wanneer zulks in het belang der leden zou worden geacht. Een voorloopig bestuur werd gekozen, welk bestuur de opdracht kreeg alvorens uitvoe- ring te geven aan de plannen tot oprichting der vereeniging een conferentie aan te vra- gen bij het bestuur der bestaande vereeni ging. Verdere plannen zullen dus geheel van den uitslag dezer conferentie afhangen. Ook als hij er niet op feT Wij ontvingen de vorige week een ingezonden stuk van den heer J;,.G., waarin huldè Wérd gebracht aan een besteller der P. T.< T.p wem-, wien het initifttipfi uitging voor de naehtelijpcé bestelling van. de „Pelikaan-post" en de extjra bestelling op den nieuwjaarsdag, waarvan ;de baten, de extra opbrengst van de wéldadlg- heidspostzegels, voor het noodlijdende ktnd' waren. Het stuk getuigde van warme sympa thie voor het initiatief van genoemden beëtélfer, doch getuigde eveneens van weinig'nücht^r-; heid. Waar wij echter in de sympathie vian deze daad deelden plaatsten wij een correspón- dentie in ons vorig nummer. Velen zullen niet instemming dit berichtje hebben gelezen, niet alzoo echter de bedoelde besteller, wiei\ het aanging. Deze was zeer verontwaardigd, dat hem een pluim werd gebracht, voor een initla-' tief, dat hij op inspiratie van een collega ge nomen had. Hij beschouwde het, evenals zijn collega's, die het mede hadden uitgevoerd, van geenerlei beteekenis en vond de hulde dus, onaangenaam. Wij hebben hem moeten beloven zgn naam nooit meer in de krant te vermelden en deelen dit dus eventueele ingezonden Stuk ken schrijvers mede. Bjj de politie wérd aangifte gedaan dat Zon-, dagmiddag op den nieuwen weg in Koegtas (verlengde Langevliet) door een onbekend manspersoon niet nader te noemen handelin gen zijn gepleegd tegenover zijn 16-jarige dochter en haar vriendin. De recherche stelt een onderzoek in. Oud-directeur van de Néd. Spoorwegen Ir. J. A. Kalff, Minister van Water staat, dié zooals men weet door het vat-i ten van koude ernstig ziek was gewor-< den, is in den nacht van Zaterdag op Zondag te Wassenaar, 65 jaar oud, over leden. Kenau's. I Te omstreeks middernacht had op den Ka- naalweg een vechtpartij plaats tussclien eciiige vrouwen en een taxi-chauffeur, waarbij èen der vrouwen aan de onderlip bloedend werd verwond. Een onderzoek wordt ingesteld. Vernieling. Aan de achterzijde van een woning aan' de Oude Kerkstraat werden twee glasruiten Ver nield. Een onderzoek wordt ingesteld. Ir. J A. KALFF t i Op een inspectiereis in Limburg had hij Zaterdag 5 dézer kou gevat. Den volgenden Maandag verscheen lij) weer als gewoon op zijn departement, doch dien nacht had hij reeds hooge koorts. Desondanks heeft hij aan zyn ziekbed nog ambtelijk bezoek ont vangen, wat mede een beeld geeft van de hooge opvatting, die de overledene van zyn taak had. Vrijdag bleek, dat de minister lijdende was aan longontsteking. Hoewel de temperatuur voortdurend hoog bleef, achtte men nog geen levensgevaar aanwezig, totdat Zaterdag de toestand ernstig werd. De dok ter constateerde, dat de longontsteking ver ergerd was en dat beide longen aangedaan waren. In den nacht van Zaterdag óp Zón dag is toen het einde gekomen. Zyn levensloop. De heer Kalff had, voordat hy by Kon, besluit van 24 Mei 1933 tot Minister yan Waterstaat was benoemd in het huidige kabinet-, zijn werkzaamheid voor het mee- rendeel in dienst van de spoorwegen gesteld. Op 15 September 1894 deed hij, na kort tevoren te Delft zijn diploma als civiel inge nieur te hebben behaald, zijn intrede bij de H. IJ. S. M., en na eenigen tyd op de lyn te hebben gediend by den dienst van het ver voer, kwam hij in 1900 op het hoofdbureau, waar hij drie jaar lang gelegenheid had, de andere zijden van het spoorwegbedrijf te zien. Daarna keerde hij naar den dienst van het vervoer terug. Op 29 Juni 1909 kreeg bij zitting in den raad van administratie. Dit lichaam werd in 1912 beperkt tot drie leden: Van der Wyck, 's Jacob en Kalff. Na het heengaan van den heer 's Jacob trad de directie op met de heeren Van der Wijck en Kalff als leden. Gedurende den wereldoorlog, in 1916, kwam de belangengemeenschap van H.IJ.S.M. en S.S. tot stand. Men arbeidde verder onder den naam Mij. tot exploitatie van de Nederl. Spoorwegen. Toen heeft ir. Kalff zijn groot ste kracht ontplooid. De fusie stelde de lei ding voor groote moeilijkheden. Toen hij op 1 Juli 1929 afscheid nam, werd in de kolommen van Spoor- en Tramwegén o.m. geschreven: „Indien ooit een otium cum dignitate welverdiend is, dan stellig door dezen directeur der Nederlandsche Spoor wegen, die èn om zyn bekwame en krachtige leiding èn om de warmte en geestdrift, waar mede hij te allen tijde naar binnen en buiten voor de belangen der Spoorwegen in de bres gesprongen is, een eereplaats in de annalen van het spoorwegwezen zal blijven innemen." Spoedig na zijn aftreden by de Spoorwegen, op 7 September 1929, werd ir. Kalff .voor zitter van het Verbond van Nederlandsche -werkgevers en in Januari 1932 werd hy tot voorzitter van den Ondernemersraad van Nederlandsch-Indië benoemd. Ir. Kalff was groot-officier in de Orde van Oranje-Nassau en ridder in de Orde van den Nederlandschen Leeuw. De deelneming. Naar wij vernemen, heeft de Koningin gis teren langs telegrafischen weg aan de familie van wijlen minister Kalff te Wassenaar deel neming met diens overlijden betuigd. De minister-president, dr. H. Colijn, en de minister van justitie, mr. Van Schaik, heb ben bezoeken van rouwbeklag ten sterfhuize afgelegd. Voorts hebben de ministers Deckers en Oud, alsmede verschillende andere autori teiten, telegrammen van deelneming gezon den. Ook minister Slotemaker de Bruine heeft een bezoek van rouwbeklag afgelegd ten huize van wijlen minister Kalff. Begrafenis te Westerveld. De teraardebestelling van het stoffelijk overschot van minister Kalff zal Donderdag a.s. op de begraafplaats te Westerveld ge schieden na aankomst van den trein van 14.14 uur aldaar. Een niet alledaagsch jubileum vierde Zondag de 90-jarige heer M. Mulders te Berghem by Oss. De grijsaard is niet minder dan 70 jaar verbonden geweest aan het parochiaal zang koor in de r. k. kerk ter plaatse. Tevens vierde de heer Mulders zyn 90sten geboortedag. Hy is de oudste inwoner van zijn woonplaats. Het heugelijk feit werd Zondag op feestelijke wijze herdacht, terwijl in de kerk een speciale dienst werd gehouden. Op de receptie kwam o. a. het gemeentebestuur den jubilaris complimen teeren, terwijl de burgemeester den krassen koorzanger heeft toegesproken. De gemeente moet er f 550.000 in bijdragen. Vrij uitvoerige beschouwingen wijden B. en W. van Amsterdam in hun memorie van antwoord aan de uitkomsten van het trambedrijf. Het tekort over 1934 wordt voorloopig op f 900.000 geraamd. Daarvan zal ongeveer f 270.000 ge dekt kunnen worden uit eigen fondsen, zoödat naar rataing f 630.000 aangevuld moet wordèn. Daarvan zal de gemeente rond f 550.000 moe ten betalen. Het tweede deel gereedgekomen. De commissie ter bestudeering van het ,vet- vraagstuk, ingesteld door de drie centrale' landbouworganisaties en de F.N.Z., is thans gereedgekomen. In verband met de beperking van de melksteun, de vee-levering en de teelt regeling was de commissie nader belast met de bestudeering van de volgende twee vragen: I. Is het onder de huidige omstandigheden mogelijk dé uitkeering van melk te vérhoogen, ook wanneer het botei menggebod gehand liaafd blijft? Ei zoc ja hoe is deze verhpo- ging dan te bereiken. •II. Indien de afzet van margarine, spijsvet- ten, oliën in het binnenland wordt beperkt, welke zijn dan de gevolgen direct in financieel opzicht voor den melkprijs en welke voor de toekomstige positie onzer veehouderij Welk beperkingspercentage acht de commissie ge- wenscht Mogelijkheden tot .verhooging van den melksteun. I. De commissie somt de volgende mogelijk heden tot verhooging van de steunregeling op de melk op: 1. Verhooging van de heffing op de marga rine van 0.40 op 0.55, waarbij de boter niet 1 belast blijft. (Dit is in het eerste rapport uitgewerkt). 2. Vergrooting van den afzet van melk en melkproducten in het binnenland wordt moge lijk geacht. Hierdoor kan het deel van den export, dat thans minimumprijzen opbrengt, worden ingekrompen. De commissie denkt aan de mogelijkheid tot vergrooting van het ge bruik van consumptiemelk, die goed betaald wordt én waarby het veschil tusschen den prijs af boerdery en den consumentenprijs zoo klein mogèiyk moet gehouden worden. Verder wordt gedacht aan een algemeen gebruik vai ver- sche melk of volleme'kpoeder in brood, aan reclame voor het gebruik van boter en vooral van kaas. 3. Beperking van het gebruik van margari ne, spijsvetten en C''ën 4. Beperking der melkproductie, zóodat de hoeveelheid gesteunde melk afneemt en de uitkeering per kg melk kan worden verhoogd. 5. Het aan het melkfonds ten goede laten komen van bedragen uit het Landbouw-Crisis- Fonds. Gevolgen van beperking van het gebruik van margarine, oliën en vetten. II. Wat betreft de tweede vraag is de com missie van oordeel, dat de beperking van het gebruik van margarine, oliën en vetten slechts tot op zekere hoogte bruikbaar is voor het verhoogen van het boterverbruik en daarmede van de steunuitkeering. Ze acht de te verwachten uitkomsten van dien aard, dat van het toepassen van beper- FeuilletonPag. t Buitenlandsch Overzicht t Zware brand te Alfen aan den Pijn. Een schade van tienduizenden B Amelia Earhart is over dm Oceaan gevlogen e Gevaarlijke communistische propa ganda op de Amcrikaansche vloqt t Oostenrijk en Italië op alle gebeurtc# nissen van de stemming in het ^aar- gebied, voorbereidt De reorganisatie van de r<:3. in Duitsehland. Een keurkorps van 20.000 man Zaterdagnacht is m den ouderdom van 65 jaar de minister van water- staat, ir. J. A. Kalff, overleden u 5 Chineesch stoomschip met 500 passa giers, in zinkenden toestand g Japansche stad in brand. Vijfhonderd huizen vernield Auto met acht personen te Heer Hu- gowaard te water. Alten gered 6 De Middelburgsche cafêlumder die zijn huishoudster vermaordde, ts tot 5 jaar gevangenisstraf veroordeeld 6 De uitslag van de stemming in het Saargebied. Ongeveer90 pet. voor Duitsehland7 ,v c y Dreigende moeilijkheden te Genóve. Belgrado ontevreden over Hongaarsch rapport 3 Aanslag op Japanschen trein Twaalf dooden, achttien gewonden -. Minister Colijn, minister van water staat, ad interim De Indische maü komt morgen in ons land5 Man uit een sneltrein gesprongen bij Wolfheeze. Aan de gevolgen overleden 2 Omtrek-nieuws6 MarktberichtenS M arineberichten Sportnieuws 8 Dinsdag 15 Januari. Tooneelvoorstelling Tooneelverecniging ,,T, A.V.E. N. U.", Casino, 8.S0 uur. .Woensdag-16 Januari. Muziekuitvoering Leger de,s Hesls, gebouw Palmstraat, 8 uur. Zatendag 19 Januari. Feestavond Bond van Oud-Onderofficieren Damesafd.)Musis, 8 uur Feestavond ,jHuisduiner Belang", Dennenheu vel, 8 uur. RECLAME ATELIER king van den afzet van margarine, spijsvetten en oliën in het binnenland weinig financieel heil is te verwachten. Zoodat zij bezwaarlyk tot een bepaald beperkingspercentage kan ad- vis-eeren. »e toekomstige positie van «le raeikveehoudery. Ten siotte is de commissie van oordeel, dat de toekomstige poóiïié van de melkveehouderij verbeterd kan worden door een blijvende be perking van 4e consumptie yan andere vetten dan boter. Deze beperking _s niev alleen te bezien uit een oogpunt van het directe voor deel uit hoofdë vaii de hoogere inkomsten.' uit de heffingen, évenzeer is daarbij vaft belang de positie van dehotei- ia de toekomst! Tenge volge van dé stijgende moeilijkheden bij den boterexport moet de boterafzet zich noodge dwongen steeds meer op de biimeniandsche markt terugtrekken! Dit beteekéht niet het veroveren van.nieuw, terrein, doch is te be schouwen als het hernemen van de plaats, welke, als gevolg van den meer voordeeligen export in vroegere jaren, aan de margarine is ingeruimd. Hoe de toestanden zich in de toekomst zui len ontwikkelen, !s niet te voorspellen en. daarom acht de commissie het beter, dit ge deelte der vraag verder onbespro :en te laten. Zij meent-haar rapport niet te moeten beslui ten zonder de ópi'uérklng;, dat door een ver plichte rose-kleuring van de margarine, da boterafzet ongetwijfeld sterk zou worden be vorderd. DE CENTRALE 'LANDBOUWORGANISA TIES OVER WERKVERSCHAFFING EN STEUN VERI.ELNING. Zet de menschen aan het werk. De centrale landbouworganisaties hebben er den minister van sociale zaken op gewezen, dat het een onbevredigende toestand geacht wordt, dat honderdduizenden werkloozen een steunuitkeering wórdt verstrekt, zonder dat daar eenige arbeidsprestatie egenover staat. Afgezien van de moreele gevaren, ontbreekt het niet aan werkobjecten. Er valt nog heel wal te verbeteren, ook voor wat betreft da bewoonmaking van het platteland. De kosten voor electrificatie en aanleg van telefoon naar afgelegen boerderyen zouden niet hoog zyn, wanneer daarbij werkloozen te werk gesteld werden en van eleclrische installaties gebouwd met steun uit het werkfonds 1934 en van elders door de automatiseering overbodig geworden toestellen werd gebruik gemaakt. Verder zou den in het Oosten des lands taliooze zandwegen door werkloozen kunnen worden bestraat met klinkers uit Nederlandsche steenovens; bjj dit werk is voor 100 pet. nationale arbeid betrokkea.

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 5