Radio-programma BINNENLAND HELDERSCIIE COURANT, VAK UONDTTITK De scheiding van ex-koning Alfons. De moeilijkheden in het visscherijbedrijf te Ymuiden. Goedkoope melk voor schoolkinderen? Hitier over uitslag Plebisciet. Veroordeeling achteraf van Verdrag van Versailles". De Duitsche spoorwegen bestaan 100 jaar. Waarheen reist men? Onafh. Soc. Partij en Rev. Soc. Partij. De fusieplannen. Herdenkingsfeesten Het buitenland steeg in de belangstelling. Nieuwe'' haringen in het aquarium van Artis. Uit Den Helder. Roosevelt's poodschap aan den Senaat. Twintig jaren commissaris der koningin. Het huwelijk van Beatrice van Spanje. De opheffing van spoorlijnen. Mededeeling van den secretarisgeneraal van de spoorwegen. f Het comité van actie buiten de organisatie i heeft de leden van de bonden opgewekt de voorstellen der reeders af te wijzen. naar het naastbijgelegen groote station zal worden gebracht. Het oprichten van derge lijke vrachtbureaux beteekent voor de clientèle een groot gemak, daar in den regel de stations van de kleine plaatsen, die hier bedoeld wor den. nogal ver van het centrum dezer, plaat-, sen verwijderd zijn. OPBRENGST WELDADIGHEIDSZEGELS TE AMSTERDAM. Iets lager dan het vorige jaar. Het Amsterdamsch Comité tot plaatsing, van de weldadigheidspostzegels en -prentbrief kaarten zendt het volgende communiqué: In de maand, welke 10 Januari j.1. eindigde, zijn in Amsterdam in totaal de volgende aan tallen kinderpostzegels verkocnt: 185.219 van l'/3 (3). 136.959 van 5 (8). 183.207 van 6 (10). 95.871 van 12'/," (16). De winst „voor het Kind" bedraagt bjj dezen omzet f 17.574.02. Ofschoon dit bedrag 7.7 pet. lager is dan het vorig jaar, mag het resultaat, gezien de moeilijke tijdsomstandigheden, zeker bevredigend worden genoemd. VOLIvEN BONDSRAAD ZOU HEDEN BESLISSEN. .De havenarbeiders .verwerpen met groote meerderheid de voorstellen. In aansluiting op bovenstaand bericht meldt men nader: De toestand in het visscherijbedrijf te IJmuiden laat zich ;mstig aanzien. Wij heb ben reeds gemeld, dat de hoofdbesturen van de moderne en christelijke transportarbeiders organisaties hun leden ernstig hebben aan geraden de voorstellen van de reedersvereeni- ging te aanvaarden en onder geen'voor-waar de een staking goed te keuren. Ibesondanks hebben Dinsdag de haven arbeiders van beide organisaties met groote meerderheid de voorstellen verworpen. Van de leden van den christelijken bond waren 15 stèmmen voor aanvaarding, 47 tegen en 5 blanco; van den centralen bond 49 voor, 89 tegen en 5 blanco. Het bestuur van den centralen bond be sloot de voorwaarden voor de zeevisschers te aanvaarden, omdat de christelijke bond dit Dinsdagochtend rèed3 had gedaan eii dit per cicrulaire bekend had gemaakt. De toestand is dus zoodanig, dat de i visschers de voorwaarden hebben aan vaard en blijven varen, terwijl de haven- arbeiders op de nieuwe Voorwaarden niet willen werken. In bevoegde kringen te Genève werd gisteren meegedeeld dat de reden waar om de zitting van den Volkenbondsraad verdaagd werd, is, dat de Fransche regee ring de quaestie te berde bracht van de demilitarisatie van het Saargebied. Ingevolge de artikelen 42 en 44 van het verdrag van Versailles moet alle Duitsche ge bied op den linkeroever van den Rjjn gedemili tariseerd worden en mogen er geen troepen zijn gelegerd. Voorts stellen de Franschen zich op het standpunt dat de demilitarisatie ook omvat de vernietiging van strategische spoorwegen en van alle inrichtingen op de stations welke kunnen dienen voor het laden en lossen van militaire treinen. Wegen, bruggen, kanalen enz. kunnen ook onder bepaalde omstandig heden geacht worden strategische waarde te hebben. Een nader Reuter-telegram uit Genève meldt dat het incident hetwelk leidde tot verdaging van de zitting van den Volkenbondsraad geen gevolgen zal hebben. Men zou een formule voor een accoord hebben gevonden waardoor de raad in staat zal zijn waarschijnlijk heden de hereeniging van het Saargebied met het Duitsche rijk af te kondigen tegelijk met den datum van de overdracht van het gezag, welke echter afhankelijk is van een voorafgaande regeling van de hangende quaesties. Hierover zullen onverwijld besprekingen worden geopend tusschen de Fransche en Duit sche deskundigen onder de auspiciën van het comité van drie. De le Maart zou de datum zijn, welken men op het oog heeft voor de inbezitne ming van 't Saargebied door Duitschland. De zitting van den Volkenbondsraad is op Donderdagmiddag 4 uur bepaald, zoo meldt het D.N.B., dat evenwel tevens meedeelt, dat de Saarquaestie niet op de agenda voorkomt. De A. JST. W. Toeristenbond .voor •Neder-, land,.schrijft ons; In de dezer dagen verspreide beschrijvings biljetten voor de personeele belasting is niet vermeld, dat motorrijwielen, die volledig uit- gerust, niet meer dan 60 kg' wegen, alsmede motorrijtuigen op twee of drie wielen, kenne lijkingericht voor invaliden, buiten deze be lasting vallen. Voor de houders van bedoelde vervoermid delen is het dus zaak deze bij het invullen van hun beschrijvingsbiljet niet te vermelden, teneinde te voorkomen dat zij hiervoor onver plicht belasting zouden betalen. De besturen van de bonden willen geen staking. Uit mededeelingen van de hoofdbesturen van de moderne en chr. bonden aan de leden( blijkt dat de reeders-vereeniging, na de tweede verwerping van de voorstellen, nog slechts een kleine concessie voor de zeevis* schers heeft willen doen. De Reedersvereeni* ging had voorgesteld, dat geen procenten- geld zou worden uitgekeerd bij besommingen beneden 1650, indien de reis elf dagen of langer duurde. Thans wildenzij dit bedrag veranderen in 1540. De. hoofdbesturen van de moderne en chr» bonden hebben Dinsdag een circulaire aan de leden uitgereikt, waarin meegedeeld wordt, dat behoudens bovengenoemde kleine ver betering voor de zeelieden de reeders niet bereid waren eenige verdere wijziging in de voorstellen aan te brengen en dat het be stuur van de Reedersvereeniging hieraan toe voegde, dat de reeders vast besloten waren de wijziging door te zetten. Voor moeilijk heden zouden zij niet op zij gaan en zij had* den zich thans reeds verzekerd van voldoende werkkrachten, die zich bereid hebben ver klaard de schepen te lossen indien de visch- lossers zouden weigeren. Men meende de besturen deze ernstige waarschuwing nog eenmaal te moeten doen, omdat bij weigering het aantal slachtoffers groot zou zjjn. s De hoofdbesturen achten het niet ver antwoord een conflict te ontketenen, daar de omstandigheden voor het voeren van een actie zoo ongunstig zijn, dat met groote zekerheid verlies moet worden verwacht. -> De hoofdbesturen besloten dan ook onder geen voorwaarde een staking goed te kèureh of de verantwoording en leiding daarvan té aanvaarden. Evenmin zal eenige financieelè verantwoordelijkheid worden aanvaard, indien op ónórganïsatorische wijze tót staking onder leiding Van anderen wordt overgegaan. Dé besturen merken nog op, dat staken onder deze omstandigheden een wanhoopsdaad zoü beteekenen. Gisteren zjjn 14 schepen op de nieuwe voorwaarden gelost. 1 Inzake dé moeilijkheden in het visscherij bedrijf te IJmuiden kan worden gemeld, dat het tot gisterenmiddag rustig is gebleven. De veertien lJmuider stoomtreilers, welke Dinsdag avond binnen waren gekomen, zijn gisteren nacht door de havenarbeiders gelost, waarbij zich geen enkel incident heeft voorgedaan. Toch geschiedde dit tegen de nieuwe door de rieedérsvereeniging vastgestelde tarieven. De Vief stoomtreilers, die Dinsdag binnen waren en die gisteren weer moesten varen, zjjn gis terenmorgen zonder eenige moeilijkheid 'naar zee vertrokken. Gisterenmiddag belegde het comité van actie dat reeds eenige weken leden van de moderne en christelijke bonden rondom zich vergadert, een bijeenkomst in de zaal „Cycloop". Men verwacht dat deze bijeenkomst druk bezocht zal worden en dat hier besluiten zullen worden genomen omtrent het al 'of niét werken door de havenarbeiders. De minister van oeconomische zaken heeft aan de Friesche Maatschappij vari Landbouw in antwoord op een adres, onder méér ge schreven: „Het is riiij: tóekénd, datde afdeeling Ex port der Nederlandsche Züivel-Centrale doen de is' voorstellen te óntwërpeii tot verstrek king van góedkoópe melk aan schoolkinde ren;'zóodra déze voorstelleri zijn ingekomen, zal ik nauwgezet overwegen, of en hoevérre dit ook nip sympathieke denkbeeld voor prac- tische verwezenlijking vatbaar is. Andere fondsen dan die uit het zïg. „zuivelpotje" kun nen echter noch voor propaganda/ noch voor verstrekking "van goedkoope melk beschik baar worden gesteld". De Führer en Rijkskanselier Adolf Hitier heeft in een interview met den correpondent van de Hearst-pers Pierre Huss o.a. het vol gende verklaard: Het resultaat van de stemming is een ver oordeeling achteraf van het Verdrag van Ver sailles en van een waarlijk historischen om vang, want in dat verdrag werd dit gebied van Duitschland afgescheurd met de bewering dat er 150.000 Franschen woonden. Na een 15-jarig bewind van den Volkenbond en daarmede ten slotte toch van Frankrijk is thans uitgemaakt, dat er in dit gebied geen 150.000 maar nauwelijks 2000 Franschen wonen, d.w.z. op 1000 Saarbewoners nog niet eens 4 Franschen. Kan men zich er dan over ver wonderen dat een verdrag, dat op zulke onware argumenten gebouwd is, aan de menschheid geen geluk en geen zegen vermag te brengen jGkAfcL ic&ÉA, -t -H- -T De Fakkel, orgaan van de Onafhankelijke Soc. Partij, meldt: Zondag vergaderden de partijbesturen van Ö.S.P. en R.S.P. tezamen over de voorwaar den voor de fusie van beide parijte^ De be- sprekingen hadden in het algemeen een be vredigend verloop. Enkele technisch-organi- satorische kwesties werden tér definitieve re geling gedeleerd aan de dagelijksche bestu ren, die daartoe nog deze week bijeen zullen Wdmen. Er werd besloten gezamenlijk aan de a.s. Statenverkiezingen deel te nemen in alle pro- yijjeies, behalve Brabant en Zeeland. De af- deelingen krijgen spoedig bericht over de sa menstelling van de candidatenlrjst. r.' X-.1 J.i Een belangrijke gebeurtenis is dit jaar de herdenking van het eeuwfeest der Duitsche spoorwegen. Einde Mei zullen de feesten be ginnen met een herinneringsplechtigheid voor den schepper van den eersten Duitschen spoorweg tusschen Neurenberg en Furth, burgemeester Johann Scharrer van Neuren berg. Einde Juni wordt dan in de groote zaal van het stadhuis te Neurenberg het eigen lijke herdenkingsfeest gehouden, waarbij een standbeeld van Scharrer onthuld zal worden en waaraan veie autoriteiten zullen deel nemen. De stad Neurenberg richt in den zo mer een spoorwegtentoonstelling in en het jubileumsjaar zal op 7 December eindigen wanneer een copie van de eersté Duitsche lo comotief dé Adfer met het treint je van 100 jaar geledèn weer op 'denzelfden dag én het zelfde uur als toen te Furth zal aankomen. In het afgeloopen jaar verstrekten de vier kantoren van den A.N.W.B., Toeristenbond voor Nederland aan zjjn leden tezamen 53.596 reisplannen en ontwerpen van reisroutes. Uit de verdeeling over de verschillende landen is eenigszins op te maken, welke landen zich mogen verheugen in de belangstelling van reizend Nederland. DE WERKLOOSHEID IN DUITSCHLAND. Van de bovengenoemde 53.596 reizen be troffen er 36.435 het- buitenland; daarvan gingen er 36% naar Duitschland, dat blijkens" de cijfers de groote belangstelling van vorige jaren geleidelijk weer terugwint; in 1933, het jaar de politieke verwikkelingen, ging 32% naar Duitschland. Ruim millioen werkloozen. Volgens officieele opgaven is het aantal werkloozen in Duitschland gedurende Decem- met 252.000 tot 2.604.000 gestegen. De stij ging wordt toegeschreven aan seizoeninvlóe- den, die zich telken jare herhalen. Zoo be droeg' de stijging in Dec. 1933: 344.000, in Dec. 1932: 418.000. Over het geheele jaar BOEKHOUD-EXAMEXS. De uitslag der Examens in Boekhouden voor de praktijk vanwege de vereéniging van Leer aren in het Boekhouden te Amsterdam in De cember j.1. te Amsterdam', 's-Gravenhage, Rottérdam, Roosendaal, Arnhem, Meppel, Hengelo, 's Hertogenbosch, Maastricht, Gro- ningeii, Leeuwarden en Utrecht gehouden, Is aldus: Totaal 501' candidaten, niet opgekomen 10 candidaten, teruggetrokken 3 candidaten, ge slaagd 207 candidaten. ,pieegsch mannenkoor o.l.v. Th. -N.an Gerritsen ^sopraan) en J. v. Duuren (bariton). 9 "0 Lezing J. H. Tmi.gs. 9.30 Vervolg concert Om 10.00 Vaz Dias. 30 25-11.30 Gram.pl. VRIJDAG 18 JANUARI. De Nw. Rott. Crt. schrijft: Eenigen tijd geleden heeft het aquarium van Artis wéér eens een zending van ongeveer 150 levende haringen uit Den Helder ontvan gen. Vaak komt een dergelijk transport niet voor. Want bij de huidige voedingswijze blij ven de haringen in Artis jaren lang in lt /n. Dit is des te meer een verblijdend verschijn sel, daar de haringen in allerlei opzichten „teere" visschen zijn, die met veel zorg be handeld en gevoerd moeten worden. Reeds het vangen en naar het aquarium overbrengen moet onder allerlei voorzorgen geschieden, willen de dieren in goeden toestand in het aquarium arriveeren. Vandaar dan ook dat men levende haringen, behalve in het aquari um van Artis, alleen nog maar in dat te Plymouth aantreft. Wanneer de leverancier in Den Helder ha ringen voor het aquarium wil bemachtigen, gaat hij met zijn vlet, waarop de haring- kuipen van Artis geladen zijn, naar de z.g. kamers of kommen, waarin de haring door de visschers gevangen wordt en brengt daar uit de levende haring, niet met een net, dat den haring van een deel zijner schubben zou berooven en de teere huid van het dier zou beschadigen, maar met behulp van een emmer over in de haringkuipen. Daarna worden de kuipen per snelste gelegenheid naar Artis ver voerd, waar de haringen met behulp van een geschikt bakje, dus ook weer zonder dat van een net gebruik gemaakt wordt, in het ha ringbassin worden overgebracht. Als voedsel krijgen de haringen in Artis afwisselend met schaal en al fijngehakte rau we gamaleiy en fijngewreven gekookte mosse len. Daarbij worden de dieren niet eenmaal per dag gevoerd, doch wordt den geheelen dag door telkens (wel 12 maal per dag) iets van dit voedsel over de oppervlakte van het ha ringbassin uitgestrooid. Het bassin van deze visschen, willen zij langen tijd blijven leven, mag nooit geheel donker zijn. Boven dit bassin is dan ook een nachtlicht aangebracht. De haring is n.1. een visch, die thuis behoorend in het vrije, ruime water, op plotselinge geluiden of een plotse ling kortstondig lichtverschijnsel in het don ker, reageert met een snelle vlucht. Is het nu volkomen donker in het bassin, dan stoo- ten de dieren bij een dergelijke vluchtbewe- ging hun kop te pletter tegen de wanden of tegen de spiegelruit van het bassin. Is het bassin even verlicht, dan ontwijken zij deze hindernissen. In verband met deze „schrikachtigheid" der haringen moet ook de wacht, die 's nachts de ronde doet, steeds oppassen niet met zware voetstappen, die de nachtelijke stilte verstoren, het haringbassin te naderen, terwijl hij ook zorg moet dragen het licht van zijn lantaarn niet plotseling in het haringbassin te laten vallen. Buiten gewoon fraai is de aanblik van d© school zwemmende haringen, wanneer de bas sins kunstmatig verlicht zjjn, zooals thans den middags en des avonds het geval ls. Toetreding tot het Haagsche Hof een stap in de richting van Genève. Hilversum, 1875 m, .'resident Roosevelt heeft gisteren een bood- chap gericht tot den Senaat, waarin hij aan dringt op het ratificeeren van het protocol in zake het toetreden der Vereenigde Staten tot het Permanente Hof van Internationale Justitie. Onmiddellijk nadat de boodschap van den president was ontvangen nam de Senator Johnson het woord om het voorstel tot toe treding op zeer felle wijze te bestrijden. „Het toetreden van de Vereenigdo Staten tot het Haagsche Hof", zeide hij, „zou ons regelrecht naar den Volkenbond leiden'.. Het Hbl. schreef Dinsdagavond o.m.: Tusschen morgen en den oorlogswinterdag, waarop Jhr. Roëll de positie van Amstels burgervader verwisselde voor het hoogste ambt in Noord-Holland, liggen twintig jaren. Van moeite en strijd, maar ook van groei en ontwikkeling voor dit gewest. De zorgen van het provinciaal bestuur be staan niet meer alleen in toezicht op gemeen ten zonder geldzorgen en op de krankzinni genverpleging, in het onderhoud van enkele landen en waterwegen, dijken en polders. Het werk van de leiding eener provincie als Noord-Holland is dan ook verveelvoudigd in die twee decenniën, en aan jhr. Röell komt bij dezen mijlpaal in zijn ambtelijk leven de hooge lof toe, dat die leiding bij hem in uit stekende handen geweest is. De critiek op het beleid van het bestuur onzer provincie, heeft nooit den heer Röell persoonlijk gegolden. Men kent en waardeert zijn hooge onpartijdigheid; men weet, dat voor hem de regeering eener groote gemeente gelijk staat in rechte met den nederigsten boerenarbeider. Tusschen al de zorgen, die het gewest thans drukken, tusschen al de verschillen, die zijn inwoners verdeelen, klinkt toch uit Noord-Holland een woord van eenstemmigen dank aan den Jubilaris van heden. ZATERDAG 19 JANUARI. Hilversum, 1875 m, Blijkens de gepubliceerdecijfers over ,1934 is de uitvoer van steenkolen, cokes, bruinko len m briketten in dat jaar iets nooger ge weest dan in lt33. In laatstgenoemd jaar was de uitvoer 5.775.000 ton, tegen in 1934 5.797.000 ton. Het waren voornamelijk cokes, die tot een hooger kwantu..; werden uitgevoerd. De invoer steeg evenwel ook; van .6.230.000 ton in 1933 tot 6. >73.000 ton in 1934. De waarde van den uitvoer ging met 8 pet. achteruit; de waarde van den invoer daalde met 14 pet. In tegenwoordigheid van verscheidene vor stelijke personen en tal van vertegenwoor digers van den hoogen Spaanschen en Ita- liaanschen adel is Maandagmiddag te Rome het huwelijk van prinse Beatrice, de oudste dochter van ex-koning Alfonso van Spanje met den Italiaanschen hertog Alexander Tor- lonia voltrokken. Het huwelijk is voltrokken in de Gesu. Er bestond zoo'n belangstelling, dat het verkeer door de omringende straten moest worden gestaakt. In de kerk, die zich toch al onder scheidt door zijn prachtlievende barokstijl, waren extra versieringen van tapijten en bloemen aangebracht. Geheel in overeenstemming van de praal van de kerk was het geschitter der unifor men en decoraties en de rijke juweelen en de vele mantillas van de dames. Ex-koning Alfonso geleidde zijn dochter naar het altaar. De bruid droeg een schoon, doch eenvoudig wit satijnen kleed en een krans van oranje-bloesem, die per vliegtuig uit Valencia was aangebracht. Haar sleep werd gedragen door drie kleine bruidsmeis jes, die volgens den correspondent van de Times, zoo uit een schilderij van Velasquez schenen gestapt te zijn. Kardinaal Segura y Seans, de oud-primaat van Spanje, vroeg de bruid in het Spaansch of zij Don Alessandro wenschte te huwen. De bruid kuste haar vaders hand. „Si quiero". Na de mis, die op de huwelijksvoltrekking volgde, hield de kardinaal een toespraak In het Spaansch, waarin hij de glorie van Span je en het geloof van het Spaansche volk ver heerlijkte, en bruid en bruidegom en hun fa milie gelukwenschte. Na het huwelijk begaven Don Alessandro en zijn bruid zich naar het Vaticaan, waar de Paus hun een speciale audiëntie verleende. Bij hun vertrek via den St. Pieter, bleven zij in de Bazilique een kort oogenblik in gebed verzonken. Na een intiem dejeuner in het LUCHTPOST VOOR DE „K XVIII' Huizen, 301 m. Het Volk heeft een onderhoud gehad met jhr. dr. C. Bee.aerts van Blokland, secretaris generaal van de Ned. Spoorwegen in verband met de geruchten over opheffing van verschil lende kleine spoorlijnen. Het blad deelt naar aanleiding daarvan o.m. mede: De lfjn Hoorn-Medemblik blijft dit jaar nog intact; omtrent de lijnen in de Haarlemmer meer wordt nog onderhandeld. Stukgoederenvervoer, Tenslotte heeft het blad nog inlichtingen in gewonnen omtrent een voornemen dat bestaan zou om op groote schaal het stukgoederen- vervoer over te geven aan Van Gend en Loos. Daaraan is geen sprak aldus werd verzekerd Wel zal men in het centrum van tal van kleine plaatsen bureaüx opriclnen voor de A.T.O., die in samenwerking met de spoorwegen zal zorgen, dat het stukgoed op de snelste wijze

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 2