Stadsnieuws FRANSNEYTS A.S.T.O..TAX TWIvRDE BLAD Licht op voor alle voertuigen. mm rMMASTRAAT 22 Beëediging officieren- vlieger K.M. voor Toeren, Trouw- en Visiterijden. JÏ.O.-TAX HELDERSCHE COURANT VAN ÖONDERDAG 17 JANUARI 1935. Gemeenteraad RECLAME ATELIER VOLLEDIG HERVAT Wat wilt Ivienl IVaat gaan Donderdag 17 dan. Vgrdag 18 t 16.46 uur. 16.48 uur. Onze stadgenoote mej. Annie de Nijs Blaagde aan de Rijksuniversiteit te Leiden voor het 2e deel candidaats in de medicijnen. IULDÏGING VAN DEN HEER LEISTIKOW. Morgenochtend repetitielokaal u lts werf. Morgen, 18 Januari, hoopt de heer Louis II. F. Leistikow, kapelmeester an het Staf- muziekcorps Kon. Marine, den dag te her denken, daf hij 30 jaar in militairen dienst is Ruim 10 jaar hiervan als kapelmeester van ons Stafmu'Jekiorps. De neer Leistikot ontving zijn muzikale opleiding groote. deeis in Duitschland (Leip- zig), n.1, voor cello-klarinet, piano en theorie. Na ongeveer 20 jaar bij verschillende regi menten der landmacht gediend te hebben, werd hij op 16 October 1924 benoemd tot kapelmeester an het Stafmuzie-corps der Kon. Marine. Wat hij in die functie verricht heeft, weten onze lezers zoo goed als wjj; bij een vorige gelegenheid hebben wij reeds vermeld hoezeer onder zijn leiding de marine- kapel omhoog is gekomen; zoowei binnen als buiten de gemeente heeft het corps bij ver schillende "elegenheden successen geboekt. De regeering erkende zijn verdiensten door den heer Leistikow te begiftigen met de gou den medail'e met de zwaarden, verbonden aan de orde van oranje Nassau. Natuurlijk zal het den jubilaris morgen niet aan belangstelling ontbreken. Het is de be doeling hem in den intiemen kring van het corps zelf een stoffelijk bewijs van hoogach ting te overhandigen. Radio-luisteraa. s weten natuurlijk, dat te 12 uur een middagconcert wordt uitgezonden van de Stafmuziek; dit geschiedt over den Hilversumschen zender van de A.V.R.O.; hierbij worden o.a. eenige composities van den directeur zelf ntgevcerd. Geopend wordt met den „Jonkervaandelmarsch", terwijl als no. 3 wordt gespeeld de „Marinemarsch", beide van den heer Leistikow. Maar gedurende den ver deren middag zullen nog verschillende andere composities worden uitgevoerdbehalve een be werking, eveneens van den heer Leistikow, van den marsch „Love and Life in Holland", zal in het tweede gedeelte (na het eerste tus- schenspel) de marsch „Vertrek naar zee", en na het tweede tusschenspel, dus in het derde deel va.i het nrogramma de marsch „De Vlag-Officier" alle composities van den heer Leistikow, ten gehoore worden gebracht. Ook de „Michiel Adriaansz. de Ruytermarsch" van den heer Hazebroek zal worden uitgevoerd. Voor een en .-nder raadplege men de offi- cieele programma's. Welnu, hét i. de bedoeling, vóór den aan vang van dit oncert, dus even voor 12 uur, bedoelde huldiging te doen plaats hebben in het repetitielokaal op de Werf. Tot 12 uur wordt het programma verzorgd door de V.A.R.A., die dan gramofoonplatenmuziek geeft. Of nu vooraf door den omroeper nog van deze huldiging kennis zal worden ge geven aan de luisteraars, is ons op het oogen- blik, dat wij dit schrijven, niet bekend; even tueel zoelte men deze mededeeling op een andere plaat3 in dit nummer. Maar in ieder geval zullen de Heldersche luisteraars goed doen alvast een kwartiertje vóór den aan vang. op Hilversum af te stemmen. In aanvulling hierop wij komen natuur lijk uitvoeriger op deze huldiging terug kunnen wij als voorloopige mededeeling hier- aan toevoegen, dat het vierde marine-concert a.s. Woensdag, 23 dezer, zal worden gegeven. Hierbij zal vóór de pauze worden opgevoerd Beethoven's groote, derde symphonle (De Eroica). Ook hierop komen wij a.s. Zaterdag uitvoerig terug. BRIEVENMAIL VOOR K 16, K 17, „HERTOG HENDRIK" EN K 18. Volledig gefrankeerde stukken voor het internationaal verkeer kunnen worden ver zonden naar: Hr. Ms. K 16 en K17 naar: Alexandria 1 en 2 Febr. laatste buslichting hoofdpostkantoor 12.05 u. Port-Said 6 Febr. laatste buslichting hoofd postkantoor 20.55 u. Aden 14 Febr. laatste buslichting hoofd postkantoor 9.10 u. Colombo 22 Febr. laatste buslichting hoofd postkantoor 12.05 u. en 27 Febr. 20.55 u. Padang 7 Maart laatste buslichting hoofd postkantoor 9.10 u. Daarna is te adresseeren aan Batavia. Hr. Ms. Hertog Hendrik naar: Istambul 3 Febr. laatste buslichting hoofd postkantoor 7.10 u. en 4, 5, 6, 7, 8, 9 h ebr. idem 20.55 u. Mytilini 11 Febr. laatste buslichting hoofd postkantoor 20.55 u. Tinos 17 en 18 Febr. laatste buslichting hoofdpostkantoor 20.55 u. Syra 23 Febr. laatste buslichting hoofdpost kantoor 20.55 u., 24 Febr. idem 7.10 u., 25 en 26 Febr. idem 20.55 u. Cagliari 9 Maart laatste buslichting hoofd postkantoor 20.55 u., 10 Maart idem 7.10 u., 11 en 12 Maart idem 20.55 u. Daarna is te adresseeren aan Den Helder. Hr. Ms. K18 naar: Kaapstad 14, 21 en 28 Maart laatste bus lichting hoofdpostkantoor 18.20 u., 30 Maart en 2 April idem 7.10 u., 4, 11 en 17 April idem 18.20 u. De verzending naar verdere aanloophavens -a! nader worden bekend gemaakt. SPEELTUIN-VEREENIGING „DEN HELDER". ^rijzen ouderavond, af deeling Tuindoip. 20, 28, 60, 67, 113, 152, 169, 178, 179. 192, 234, 239, 244, 249, 263, 2gl, 364 374, 422, 451, 460, 479, 493. ■ze prijzen moeten binnen 14 dagen zijn -haald anders vervallen zij aan de afdee- Plechtigheid op de Kooy VC'kmV?-^ A f 'aSSe: ciit waren de heeren nout' H mT' A' W' Witholt' W' °- P R. Aer- C T M» ,f' Van eijden' M- Holewijn en F. C. J. Margadant, van welke een in plaats van den eed de belofte aflegde e heer A. C. Zoethout, die luit. ter zee 2e kl. WES' en hetzelfde Kon. Besluit als zoodamg eervol ontslagen werd en die thans alsoff.vheger 2ekl. tit in actieven dienst werd eeedigd. Totaal dus zeven jonge officieren, die hun intrede deden in het corps, en die op dezen Dinsdagmorgen door den Commandant van het vliegkamp, kapitein ter zee H. Fer- werda, hartelijk en soms vaderlijk werdén toegesproken. Vry, in moreele gebondenheid. Kolonel Ferwerda begon met de jongelui geluk te wenschen met hun intrede in het corps en den wensch uittedrukken, dat de keuze hen niet zal berouwen, omgekeerd, dat ook de Marine zelf goede officieren zal heb ben verkregen. Dan wijst spr. op de beteeke- nis van den zooeven afgelegden eed: „trouw aan de Koningin" beteekent, dat men naar beste weten Koningin en Vaderland moet dienen, als het moet met inzet van eigen leven. Door den eed van de „gehoorzaamheid aan de wetten" erkent ge, te beseffen, dat een offi cier een goed staatsburger moet zijn, een voorbeeld voor ieder. „Onderwerping aan de krijgstucht" beteekent onderwerping aan een samenstel van wetten en voorschriften, die alle tezamen zijn ontstaan uit den wensch onze weermacht in staat te stellen aan de gestelde eischen te voldoen. Maar, aldus gaat spr. voort, wie zich ten taak gesteld heeft zijn plichten te vervullen en dat ook in klei nigheden weet te doen, zal die krijgstucht nooit voelen als een knellenden band. Hij voelt zich, ook onder de krijgstucht, vrij, in moreele gebondenheid. Krijgstucht bedoelt geenszins mannen te kweeken zonder geest of wil, integendeel, onderwerping aan de krijgstucht vereischt karakter. Eén van wil moet de militair zijn, om steeds te doen wat Hr. Ms. regeering van hem verlangt. Onderling vertrouwen het fundament. Speciaal op den officier rust in dezen de plicht van het gehoorzamen; hij moet steeds een voorbeeld zijn voor zijn minderen, zoo ooit, dan geldt voor hem het noblesse oblige! Houdt de tradities der marine in eere en dient haar naar uw beste weten. Bedenkt, dat gij hier als leerlingen komt, ik ben verantwoor delijk voor uw eerste opleiding, maar ik, aanvaard, zegt spr., die verantwoordelijkheid gaarne, omdat ik weet, dat vele officieren mij daarin behulpzaam zijn en mij die taak aanmerkelijk zulien verlichten. Wij kunnen evenwel slechts aan den buitenkant werken en vormend optreden: het Leven zelf is de leermeester voor de vorming van het karak ter, en voor een deel hebt gij het zelf in han den om dat ten goede om te vormen. Be denkt, dat meer dan kennis karakter is, en dat slechts hij, die beschikt over voldoende menschenkennis en -liefde vertrouwen wekt en geeft. En onderling vertrouwen, van hoog tot laag en van laag tot hoog, is het funda ment waar onze weermacht op rust! Zonder dat vertrouwen kunnen wij nooit tot oplossing komen van de moeilijke problemen, waarvoor het leven ons plaatst, en helaas, dit wordt wel eens te zeer uit het oog verloren. Deze uw benoeming en intrede in het corps is, zoo gaat spr. voort, wel een geïukwensch waard. Misschien is daar den laatsten tijd wel eens aan getwijfeld, buiten (en ook in) de weermacht Ongetwijfeld liggen moeilijke omstandigheden achter ons, en is veel ver trouwen in de taak en de beteekenis onzer weermacht zoek geraakt. Maar naar spr. vaste overtuiging zijn we in dit opzicht op een keerpunt: in het Nederlandsche volk komt een andere geest, die hoop geeft op de toekomst! Maar de weg ter verbetering is al tijd moeizaam en gaat nimmer met sprongen omhoog. Tenslotte wijst de Commandant op de veel zijdigheid van het beroep van den marine officier; hopen wij, dat de dienst ook uw be langstelling zal krijgen. Op de oudere offi cieren doet spr. een beroep om hun jonge ka meraden op te nemen in hun corps en ze te helpen. Natuurlek zullen ze wel eens een terechtwijzing oploopen, maar dat mag aan de goede verstandhouding natuurlijk geen af breuk doen. Vertrouwt uw kind gerust toe aan de Marine. Tot de ouders en verdere familieleden zich richtend, zegt spr., na ze te hebben gelukge- wenscht: U kunt uw zoon of echtgenoot met vertrouwen aan ons afstaan; het beroep, dat zij zich kozen, is volstrekt niet een bizonder gevaarlijk beroep. Iedere dienst heeft natuur lijk zijn risico's, maar onder de huidige tech niek is dat risico volstrekt niet grooter dan bij andere onderdeelen der marine. Op de gebruikelijke wijze en met het ge bruikelijke militaire eerbetoon had deze plechtigheid plaats. Na afloop werd door den troep langs de nieuwbenoemde officieren en hun familieleden gedefileerd. Hier zoowel als in het begin, verleende de Stafmuziek mede werking. Toch ook Uw adres voor buiienritten Vanal S ct, per K.1VI. Vergadering van den Raad der gemeente, op Dinsdag 15 Januari. Nadat de Raad Dinsdagavond, 15 Januari j l„ gedurende ongeveer een uur in besloten vergadering beraadslaagd had over het voor stel tot het aangaan van geldleeningen, werd te omstreeks 9 uur overgegaan tot de open bare vergadering. Deze vergadering werd voorgezeten door. den heer W. de Boer, wethouder, wegens af wezigheid van den burgemeester, in verband met diens verblijf in het Saargebied. Alle leden waren aanwezig. Eén vacature. Met algemeene stemmen werd besloten tot het aangaan van de volgende geldleeningen. Een kasgeldleening voor den tijd van een jaar, groot 200.000.van de Coöperatieve Centrale Boerenleenbank te Eindhoven tegen 3 Hiervoor moet een afsluitprovisie ad worden betaald aan H. Oyens en Zoon N.V. te Amsterdam. Een leening op onderhandsche schuldbe kentenis, groot: a. 150.000.van de Nutsspaarbank te Den Helder, af te lossen in 15 jaren, tegen een rente van 4 b. 500.000.— van de N.V. Maatschappij voor Gemeente-crediet, af te lossen in 40 jaren tegen een rente van 4 (4 c. 150.000.van de N.V. Hollandsche Sociëteit van Levensverzekeringen anno 1807 te Amsterdam, af te lossen in 40 jaren tegen een rente van 4 (4 d. 60.000.van de Eerste Hollandsche Levensverzekeringsbank N.V. Opgericht in 1884, te Amsterdam, af te lossen in 40 jaren, tegen 4% Voor de leeningen onder b, c en d moet een afsluitprovisie ad (4 worden betaald aan den heer A. W. Sauer te 's-Gravenhage. Vervolgens werd overgegaan tot het hou den van de rondvraag. De heer Boogaard vestigde er hierbij de aanadcht op, dat hem ter oore is gekomen dat het nieuwe radio-distributienet door een Amsterdamsche firma zal worden gelegd. Hij vreesde, dat bij dit werk zoodoende ook vreemde arbeiders zullen worden te werk ge steld. Hij vroeg of het Gemeentebestuur aan* drang wil uitoefenen, om te maken dat ei- zooveel mogelijk Heldersche menschen bij dit werk worden aangenomen. Dit werd bij monde van den heer Van der Vaart toegezegd. De heer F'eenstra Kuiper vroeg of de gemeente de Hoofdgracht met struikgewas beplant. Geantwoord werd, dat het Rijk dit doet. De heer Eylders stelde een vraag om trent de uitbetaling van het gemeenteperso- neel van het bedrag der compensatie wegens verhooging van pensioenverhaal. Hij heeft gehoord, dat deze compensatie wordt uitge keerd, ofschoon hiervoor niets op de ont- werpbegrooting voor 1935 is uitgetrokken. De Voorzitter merkte op, dat het be sluit s'an den Raad tot het uitbetalen van dp compensatie moet worden toegepast. Dat hier voor geen bedrag op de ontwerp-begrooting is uitgetrokken, zegt niets, omdat die begroo ting nog niet is vastgesteld. Hierna volgde sluiting. ,a:»i HELDERSCHE TOONEELVEREENIGING „T.A.V.E.N.U." 'Sm En eëh D Achttien nieuwe leden, griezelspél. HEEFT ALLE WERKZAAMHEDEN Ja, ja, zóó maar achttien nieuwe leden. Zonder reclame, zonder advertentie zelfs mirabile dictu in de Heldersche Courant. Zóó maar spontaan zich aangemeld, aus. dem Stegreif, zouden onze Duitsche buren zeggen. Wat blieft u, dat zegt toch wel wat? De heer Kottmann, T.A.V.E.N.U's onovertrof fen regisseur, kwam er speciaal voor voor het voetlicht om het ons te vertellen. Want1 zoo midden in een serie houdt men als regel geeja inleidende toespraken. Maar dit feit moest toch even worden vermeld. Bovendien waren er nog introducé's ook in de zaal, van wie wij hopen, dat ze eveneens lid zijn geworden. En na deze mededeeling werd met het grie zelen aangevangen. Want de leiding van T.A.V.E.N.U., die natuurlijk zooveel mogelijk zorgt aan elk wat wils te geven, had thans het meer „literaire" genre om het zoo maar eens te noemen, verlaten en het in de geheimzinnigheden gezocht. Onze Angelsak sische buren zijn sterk in dit genre, en ook dit stuk was blijkbaar van Angelsaksischen huize. Volgens een definitie van een Ameri kaan moet een goed griezelstuk deze eigen schappen bezitten, dat het, om zoo te zeggen van minuut tot minuut geheimzinniger moét worden. Deze geheimzinnigheden krijgen dan aan het slot een knal-effect, waardoor we opgelucht naar'huis gaan. Welnu, TAVENU's „Verdwenen Documenten" pastoh in dit genre: het was een en al geheimzinnigheid wat de klok sloeg (met het luiden van de klok, midden in den nacht, begon de serie geheimzinnigheden), en alle middelen, die we uit detective-romans, kennen, vonden er ruiih- schoots hun toepassing. Geheimzinnige gelui den, gemaskerde verschijningen, moord in het j donker, whiskey-met-slaappoeders, doeken met chloroform, wetenschappelijk geraffineer de misdadigers-methoden, dit alles kregen we j in ruime mate. Denk niet, dat het „eng" was, j lezer-lief; het was amusant en boeiend. Jej had zoo'n veilig gevoel, speciaal de gefèsér- i veerde plaatsen, want die hadden van die pracht-crapauds waar je in wegzonk. En 'jei wist dat op het tooneel alles spel was, en dat' het allemaal op z'n pootjes zou terechtkomen, j En denk ook vooral niet, dat het vervelend was; heelemaal niet, 't was boeiend en span nend en vooral aan het slot, waarin allé ge heimzinnigheden culmineerden en de oplossing ervan heel anders was dan men had ver wacht. Iets ervan navertellen? Geen denken aan, daarvoor was de zaak veel te ingewikkeld. Voorspellingen doen ten opzichte van den' „dader"? Onmogelijk: tusschen twee happen van een amandelbroodje in (het zijn eigen lijk intieme aangelegenheden van het leven in de kleedkamers, die ik hier naar vorenj haal, maar het staat er nu eenmaal en moeti maar big ven staan), heb ik heftig ontken nend geschud praten ging nu eenmaal niet gearticuleerd toen men van de „Pers" een oplossing verlangde en een aanwijzing omtrent den dader. Maar wel kan dit worden gezegd: dat het een van de beste stukken in dit genre was,j die bestaan. Dat het, zelfs voor beroepsmen-j schen, behoorlijk moeilyk was en een uitge-j breide voorbereiding, enscèneering enz., ver-| eischte. Dat het in dit opzicht, van de- zaaj| uit gezien, niet te zien was, dat we hie „slechts" met dilettanten te doen hadden. E dat zeg ik heusch niet vanwege dat amandel-) broodje, maar daarvoor kan ik de heele zaal tot getuige roepen. Eén geluk had de regie: dat er geen décorverwisseling was. Alles speelde zich, vier bedrijven lang, af in de hall van een groot Engelsch landhuis. Maar als steeds, was ook nu weer deze regie keu rig en nogmaals keurig verzorgd. Meubilee ring en stoffeering was van de firma Harjer. Electrische ornamenten van de firma Schel lingen Dan: de costuums. Niets wordt bij zoo'n gelegenheid vergeten; tot in de kleinste on derdeelen is het verzorgd. Als een van de spelers door „den" misdadiger neergeknup- peld is en in het volgend bedrijf, blijmoedig rondloopt met een verband rondom zijn hoofd, reken dan maar, dat een wetenschap pelijk uitgekiend bloedplekje niet mankeert in dat verband. Griezelig, wat? Ja, maar u ziet zelf, hoe aan alles gedacht is. Costumee- ring was verzorgd, voor wat de dames be treft, door de firma Herschel. Het kapwerk door den heer M. M. Wolzak, tooneelkapper te Amsterdam. Alleraardigste effecten had deze heer bereikt, die zich heelemaal aan de persoon in kwestie aanpasten. In het bizon- dér noemen we hier de zeer eerwaarde ver schijning van den ouden notaris (C. J. Mol Jr.). Jammer, dood-jammer, dat dit zoo'n doorgefourneerde schurk bleek te zijn; je zou, gezien den hoogst eerwaarden kop, hem zóó je heele hebben en houden toevertrouwen. De heer Westhoeve zag er als Schotsche Hoog lander aantrekkelijk uit, maar dit costuum bleek maar tijdelijk dienst te doen. 'n Aar dige oude dame was mevrouw Westhoeve als Se eigenares van de villa, niet minder aar dig Dolly, haar nichtje (Hetty Polak), die we in het 'vierde bedrijf met verschrikkelijk- booze oogen en een revolver zagen opkomen. Dan was er de „interessante" vrouw, die in mevrouw WestenhoeveSpaans zulk een goede vertolkster vond, en het aardige ka merkatje (mevr. MolHeiligenberg). Het spel verliep, behoudens enkele hape ringen, vlot en ongedwongen. Och, al die Tavenu-menschen zijn geroutineerde, oude rotten, die niet voor een kleine hindernis op zij gaan. De heer Westhoeve had, als Lord Malvern, zoo'n beetje de vroolijke, maar te vens de belangrijkste rol; hij ontpopte zich als geboren speurder, maar toch moest Dolly op het allerlaatste moment komen om hem uit de klauwen van den verschrikkelij- ken James te redden. Vooral mag hier wel eens gewezen wor den op de pracht-scène tusschen den notaris en Lord Malvern, een staaltje van drama tisch spel, dat geen beroepsartisten zouden verbeteren. Het laatste bedrijf was het spannendste en het geheimzinnigste; daar zaten we werke lijk in de hoogste spanning te wachten op het einde. Na Hetty Polaks revolver was dat einde er gauw en om twaalf konden we nog aan het bal beginnen. Zaterdag 2 Februari doen we dat in 't groot over: dan krijgen we het traditioneele jaarlijksche bal-masqué, waarvoor prachtige prijzen beschikbaar wor den gesteld. NAT. SOC. BEWEGING. Lezing van den heer Geelkerken. In het gebouw Huize Born, Hoogstraat 65, alhier, had de groep Den Helder van de Nat. Soc. Beweging gisterenavond een vergade ring belegd, waarbij als spreker optrad de heer Van Geelkerken, alg. secretaris. De ver gadering droeg een besloten karakter; voor belangstellenden waren introducties verkrijg baar; circa 100 bezoekers waren aanwezig. Hun werd het welkom toegeroepen door den heer Verstegen, leider van de Heldersche groep. De heer Geelkerken gaf in een hartstochte lijke, vlot uitgesproken rede een uiteenzetting van beginselen en idealen dezer beweging. Is zij voor Nederland wel noodig? wordt wel eens gevraagd. In Italië, in Duitschland zijn de toestanden zoo gansch anders, daar was iets met en door Nat. Soc. te bereiken. Hier in ons land hebben wij deze middelen niet noodig; wij hebben geen corrupt gezag, geen achterlijkheden op veel gebied. Is het noodig in ons land naar een dergelijk uiterste mid del te grijpen? zoo vraagt men. Maar wg N.S. voelen het juist niet als een uiterste middel; het N.S. is historisch in ons volk gegroeid. Wij hebben hier inderdaad die erge toestanden niet. wij hebben een parle mentair stelsel en iedere politieke partij aan vaardt den staat zooals hij is ook al is zij het in veel niet met die politiek eens. Dien tengevolge kregen we een staat, waar eigen lijk niemand mee tevreden is. Worden wij geregeerd uit een beginsel of uit een systeem? We hebben een nationaal concentratiekabi net, maar waar is de wezenlijke grondslag er van? Wat houdt het bg elkaar? Het systeem of het beginsel? Jarenlang hebben wij er in geloofd en ge meend, dat w\j inderdaad uit een politiek be ginsel moeten worden geregeerd. Thans zegt zelfs de heer Colijn, dat de homogeniteit van het huidige kabinet mogelijk is, enkel omdat de beginselvragen buiten den kring der werk zaamheden worden gehouden. Hoe zit dat? Wanneer is een beginsel dan van kracht? In dagen van druk, zou men zoo zeggen, maar in de politiek zien we juist het tegendeel; „de beginselvragen worden buiten den kring der werkzaamheden van het kabinet gehouden". Zou het dan niet zóó zijn, dat een beginsel dan levend is als het tot uiting kan komen in het volksdeel waarin het leeft Er moet een nieuwe geest komen. De Nat. Soc. willen een nieuwen geest brengen in ons volk. Spr. wijst er op, dat de N.S. beweging in ons land reeds 3 jaar ge leden opkwam, vóór Hitier aan het bewind was gekomen. Het blgkt thans reeds, dat de corporatieve gedachte langzaam wortel be gint te schieten. Veel van wat het Nat. Soc. propageert, lijkt dwaas. Maarhet is dat slechts in den gedachtengang van het liberalistisch denken. Getuige bijv. onze verkiezingen. Vrij zijn we, als kiezer, als we maar uit die waschlijst van namen er één kiezen. Moeten we dan het Duitsche voorbeeld vol den. Geen Duitsch of Italiaansch Nat.-Soc. Geenszins: ons Nationaal Socialisme is niet wezensvreemd aan het volk, het is er mee op gegroeid. Er is toch óók verschil tusschen het Duitsche liberalisme en socialisme en het Nederlandsche en Engelsche? Zoo zal ook het fascisme verschillend zijn in de verschillende landen. Spr. wijst op de stemming aan de Saar, waar 90% vóór Hitier stemde. En het is daar toch hoofdzakelijk een arbeidersbevol king. Onder applaus van de vergadering be spreekt spr. de houding van Henri Polak ten aanzien van Mussert. Liefde en kameraadschap. Pas als ons volk de politieke partijen ver werpt, zal er rust komen, meent spr. Nat. Soc. is liefde voor ons volk en kame raadschap. Nat. Soc. wil een gezond volk, in vrede en vriendschap samenlevend met an dere volken. De beide begrippen nationalisme en socia lisme zijn naar spr.'s meening niet te schei den De geest van Mussert. Nog Zaterdag zei Colijn op een vergadering van het Nat. Jong. Verbond, dat er een an dere geest gekomen is in ons volk. Hij zei niet welke geest, maar 800 armen gingen omhoog. Natuurlijk kan Colijn het niet zeggen, maar wij kunnen het wel; wij zeggen: het is de geest van Mussert die opkomt in ons volk! Het is heel wat moeilijker als plaats- en landgenoot kameraad te zim en solidair te voelen, dan om internationaal te doen en b.v. te zeggen: handen af van China! Een crisisbeweging. Men zegt: het Nat. Soc. zakt wel weer af; het is een crisisbeweging. Was dat zoo, wij waren niet waard dat wij bestonden. Rondom ons zijn mogendheden die doelbewust hun be- langenpolitiek voeren. Terwijl ons volk, dat in de wereld toch een zeer belangrijke taak heeft, is ingeslapen. Wij doen niets, naar onze kostbare koloniën sturen we een wrakke schuit! En wij laten toe hoe onze positie on dermijnd wordt. Als wij straks van onze plaats worden afgedrongen, worden wij een tweede Joodsche natie; zonder vaderland moe ten we maar zien met 8 millioen menschen aan den ko_t te komen. Systemen hebben uitgediend. Zooals het nu gaat, moet het op een cata strofe uitloopen. De systemen en stelsels die heerschen, hebben uitgediend; de Nat. Soc. gedachte is de eenig levende die zal blijven. De eenige oorzaak van het verval moet men zoeken in de terreur van de politieke partijen. Om een of ander baantje te kunnen houden, is het noodig politiek kleur te be kennen. De christelijke zedeleer als basis. Wij aanvaarden de Chr. zedeleer als basis van ons leven. Het materialisme verwerpen wij. Is het afkeurenswaardig als wij voor dit alles strijden? Op alle mogelijke manieren worden wij nochtans tegengewerkt; de regee ring zegt in een staatsstuk b.v., dat de Bur gerwachten „gezuiverd" zijn van N.S.-ele- menten. Ja, de laatste wandluis is er nu uit gehaald. Nog andere staaltjes van terreur en tegenwerking geeft spr. Desondanks groeien wij. Wij zien noch rechts, noch links, maar verburgerlijken ook niet. Groepsindeeiing. Wij hebben nu in onzen staat een politieke indeeling, naar de kleur. Maar er is ook een andere: naar groep en beroep. Boerenstand, handel, middenstand. In die groepen eerst hooren we de ware stem van het volk en een regeering kan er rekening mee houden. Met welke middelen denkt gij dat te bereiken? vraagt men ons. Dat weten ook wij niet. Ver geet niet, dat wij straks een boedel te liqui deeren krijgen. Spr. zal niet zeggen een fail liete boedel, maar hij moet noodig beschre ven worden. Hij geeft daarvan voorbeelden, staat stil bij de leeningpolitiek van Rijk, Pro vincie en Gemeente, die ons ondragelijke lasten oplegt. In den Nat. Soc. Staat noemt men een schurk een schurk. Er zullen ook in den Nat. Soc. Staat offers moeten worden gebracht. Thans evenwel zegeviert de onwaarachtigheid. Met hectoliters vergif wordt het volk iederen dag overgoten. Eerst moet dan ook de geest in ons volk veranderen, alvorens het nat.-socialisme in gang zal vinden. Ook het productiestelsel zal anders moeten worden; er moet een bedrijfs- ordening komen en toezicht van den staat op fabrieken e. d. Staatsabsolutisme noemt men dit. Neen, staatsabsolutisme is het als de staat zich bemoeit met den burgerlijken staat bijv. van varkens! Wij daarentegen willen, dat de Staat zich bemoeit met de banken en hun politiek en met Stoomvaartmaatschap pijen, die bij massa's hun personeel op straat smijten, maar zelf wel zorgen hooge tantiè mes in den zak te steken! Volksverpesting of volksverheffing? Er zijn slechts twee wegen: of u doet mee aan de volksverpesting of u wil de volksver heffing. En voor dit laatste is maar één weg: het nationaal-socialisme. Tenslotte behandelt spr. het Marxisme, d.i. het communisme en het socialisme. Tegen het marxisme als systeem nemen wij stelling. Wij hebben dit systeem laten voortwoekeren tot onze schade. Spr. gaat daar nog uitvoerig op in en citeert aan de hand van het com munistisch manifest wat het maxisme eigen lijk wil. Vragen. Na dè pauze werden eenige vragen beant woord, die schriftelijk waren ingediend. Zg gaven den spr. de gelegenheid op verschil lende punten nader in te gaan. Zoo zette hij uitvoerig uiteen wat men te verstaan had onder corporatieve ordening. De gedachte is al in een pauselijke Encycliek uiteengezet; ook dr. Kuyper sprak reeds van een indeeling, niet naar stand, maar naar een groep. Thans is b.v. de landbouwstand verspreid over di verse politieke partijen. De heer Van der Goes van Naters heeft in dit verband ook al een pleidooi gehouden voor „schappen" landbouwschap, waterschap, e.d. en meer en meer dringt deze gedachte door. Maar die corporatieve ordening moet gedragen worden door een geest van saamhoorigheid, anders is zij een dood ding, en er zal een volksopvoe ding aan vooraf dienen te gaan. En juist dit laatste is een der zwaarste opgaven van het Nat.-Soc. FeuilletonPag. i Buitenlandsch Overzicht1 Crisis-vleeschbesluit 1935. De con- tingenteering voor een jaar verlengd. 7 Onderhoud tusschen vier groepen 7 De fusieplannen van de O.8.P. en R-8Pe De moeilijkheden in het visschcrybe- drijf te IJ muiden. De besturen van de bonden willen geen staking 2 Geestdriftige ontvangst van de Snip te Maracaibo Venezuela7 Beperking van den rundveestapel. Geen snellere afneming van vee g De Alkmaarsche wisseilooper is tot 3 jaar gevangenisstraf veroordeeld 7 Wat de buitenltmdsche pers zegt over het resultaat van de Saatstemming 1 Het proces tegen Zinowjef en Kame- nef te Leningrad begonnen 7 De beperking van den invoer van nar- 'Cisbollen naar de Ver. Stalen, in De cember 1936 opgeheven6 De brand in de Cunerakerk te Rhe- nen. Opnieuw twee maanden tegen den loodgieter geëischt 7 Duitsch s.s. hedennacht bij Terschel ling gestrand. Door 4 sleepbooten van Doeksen vlotgetroklcen7 De Volkenbondsraad zal waarschijn lijk hedenmiddag beslissen over de te ruggave van het Saargebied aan Duitschland. Als datum wordt 1 Maart genoemd De „K XVIII" zou heden te Pernam- buco aankomenj Onregelmatigheden bij het Paleis voor Volksvlijt. Directeur en commissaris sen opgesloten7 Omtrek-nieuws6 Marktberichten 8 Marineberichten Jt s Sportnieuws 8 Donderdag 17 Januari. Openbare propaganda-vergadering. Spreker M. v. Poll, lid Tweede Kamer S.G., R.K. Volksbond, 8.30 uur. Zaterdag 19 Januari. Feestavond Bond van Oud-Onderofficieren (Damesafd.), Musis, 8 uur. Feestavond ..Huisduiner Belang", Dennenheu vel, 8 uur. Zondag 20 Januari. Tooneelvoorstelling ,J3londe Greet", Casino, 8.15 uur. Onder de andere vragen, die werden ge steld, was deze: of de Nat. Soc. Bond kennis genomen heeft van de brieven van den spe- cialen verslaggever der Heldersche Courant van het Saargebied. Uiteraard was dit niet het geval; spr. hoopte, dat ze verhelderend en leerend zouden werken op de bevolking. Ook over het Jodenvraagstuk en de ver houding van den N.S.B. daartegenover wer den verschillende vragen gesteld. Wij denken er niet aan ze te verdrijven, zeide spr., wg hebben veel aan de Joden te danken en we dienen i: bedenken, dat wijzelf ook onze ge breken hebben. Andere vragen betroffen de Vlaamsch-na- tionale beweging en den godsdienst, ook deze werden door spr. beantwoord. Godsdienst be schouwt het Nat.-Soc. niet als privaatzaak. Nat.-Soe. is voor 50 gevoel, het is niet alles in cijfers uit te drukken of te verklaren. Na tuurlijk zult gij ook wel eens ontnuchterd worden en teleurgesteld. Als gij gelooft Ko ning Kiezer te zijn, word dan geen nat.-soc Maar als gij het belachelijke inziet van een maal in de 4 jaar in zoo'n hokje te moge staan om „uw" stem uit te brengen, kom de bij ons. Met het zingen van het eerste couplet v het Wilhelmus werd de vergadering, die u delijk verliep, gesloten. MUZIEKAVOND LEGER DES HEILS. Gisterenavond had het Leger de3 Heils i het Evangelisatiegebouw Palmstraat een bi, zondere muziekuitvoering belegd. Medewer king hierbij verleenden Adjudant G. Claeijs aan het orgel en Br. C. van Doesburg als tenor en met trombone. Beneden was de zaal zeer goed bezet en de aanwezigen hebben kunnen genieten van een zeer afwisselend programma met over het algemeen goede muziek en zang. Na opening en het welkom van Kapitein D. J. Korts, onder wiens leiding deze avond stond, bracht allereerst het muziekkorps een selectie gewijde melodieën. Br. Van Doesburg uit Amsterdam zong hierna de bekende melodie van Beethoven: „De Meemlen roemen". Br. Van Doesburg zong een sympathieke partij. Rustig, eenvou dig en vol gevoel. Hij bezit een warme stem klank en een groot geluidsvolume. In de hoo- gere gedeelten bleef z'n stem vast en helder. Aan het orgel werd hij begeleid door Adju dant Claeijs, die daarna een solo bracht, n.1. een bewerking over „Scheepke onder Jezus hoede". Adj. Claeijs bleek een goed orgelist te zijn. Hij legt veel variatie in z'n spel en bleek de verschillende moeilijke passages volkomen te beheerschen. Nu en dan kwam het ons voor, dat het tempo iets te vlug was, waardoor soms de indruk gewekt werd, dat noten overgeslagen werden. Dit was niet het geval, doch iets langzamer spel zou o. i. beter genoemd kunnen worden. Br. Van Doesburg trad behalve als tenor zanger op als trombonist. En welk een trom bonist! Een trombone-solo is nu niet bepaald alledaagsch en daarom heeft zijn optreden dan ook groote bewondering gewekt. Een

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 5