Afscheid van de mariniers. Ingezonden KROON CACHETS Uit het politie-rapport. Visscherij. Voor don Alkmaarschen Kantonrechter. tjrSVSSÏ Werkfonds 1^34. 4Ü7e STAATSLOTERIJ Haven van Nieuwediep. IO HET-ÜERSCHE.COURAXT VAN ZATERDAG 19 ANAUR1 1935. verdrijvet2 kou en pijn ioet. Doos/2 KROONTJES sod Verder is nog een schriftelijke vraag inge komen betreffende een katholieke opleidings- of kopschool. Uitvoerig gaat de spr. nog op een en ander in. Hoe zonderling het misschien mag klin ken, zoo zegt hij, maar de ondersteunde werk- loozen zijn het niet, die de biterste armoede lijden. Zij hebben nog inkomsten. De zwart ste armoede vindt men in die plaatsen, waar geen steunregeling is en bij bepaalde cate gorieën zelfstandige bedrijfjes. Wat de steun regeling betreft, allereerst bedenke men, dat die wordt betaald door anderen. Het is een algemecne regeling, en men kan daar uiteraard niet met allerlei individueele geval len rekening houden. Dank zij het werk der katholieke fractie is reeds veel verbetering in den steun gebracht. Uitvoerig zet spr. dat uiteen; ook is het het werk der r.-k. fractie, dat men tegenwoordig een bedrag van 200 op de spaarbank behouden mag zonder buiten den steun te vallen. Opheffing van het bank geheim (de vraag van den heer Ruhland) spr. is er om psychologische en andere rede nen voor. Maar men stelle zich niet voor, dat hierdoor groote sommen in de schatkist zullen Vloeien. Te ruim 11 uur werd de vergadering door den heer Snel, onder dankzegging aan den spr., gesloten. OPENBARE LEESZAAL EN BIBLIOTHEEK Gedurende de maand December werd de Leeszaal bezocht door 1651 mannen en 32 vrouwen, totaal 1683 personen. Uitgeleend werden 2377 romans, 1042 stu diewerken en 2061 kinderboeken, totaal 5480 banden. Aangeschaft werden de navolgende wer ken: Allen, Het bronzen spiegelbeeld; v. Am- me rsKütter, Heeren, knechten en vrouwen; De Backer, Longinus; Carossa, Der Arzt Gion: Cooien, Dorp aan de rivier; Fabricius, De dans om de galg; De Haan, Auto-diesel motoren; Hausmann, Abel mit der Mundhar- monika; v. Haersholte, Vaarwel!; Jelusich Cromwell; Kisch, Eintritt verboten; Morgan, The fountain; Petersen, De straat der sanda- lenmakers; Rachmanowa, Mijn tweede vader land; Romein, De lage landen bij de zee; SchartenAntink, De gave gulden; De Sin clair, 1 uur minister; Toller, Eine Jugend in Deutschland; Verkade, In blijde gebonden- beid; Werumeus Buning, Maria Lécina; Zischka, De geheime oorlog om de petroleum; Belastingdruk in Nederland 1934/1935; Heero ma, Niet zóó, maar zó; Luning Prak, Weg met de nieuwe spelling. Ten geschenke ontvangen: H. P. Berlage, ter gedachtenis; v. Boo-ven De parocha; Brunn, Oanda; Bulder, De histo rie van Peter en Mégelone; Corthis, Tourmen- tes; Jaloux, La fin d'un beau jour; Tharaud, La randonnée de Samba Diouf; 7 brochures over den nood in Rusland: De landbouwpoli tiek van de regeêring en de belangen van Rotterdam; v. Suchtelen, Het recht tot dienst weigering; Verslag van den dienst der ar beidsbemiddeling enz. te Den Helder over 1933; Verslag van de werkzaamheden der Comm. voor de malariabestrijding in N.-Hol- land over 1933; Vleeschkeuringsdienst kring Barsingerhornverslag 1933. „T.A.V.E.N.U.". Bal-masqué. Lat onze plaatselijke tooneelvereeniging „Tavenu" op 2 Februari haar jaarlijksch bal- masqué geeft, is al wijd en zijd bekend. Reeds zijn bij het bestuur verschillende aanmeldingen binnen gekomen en het ziet er naar uit, dat het aantal deelnemers dat van het vorige jaar verre zal overtreffen en dat, terwijl toen het aantal gemaskerden al 118 bedroeg. Wederom worden fraaie prijzen beschikbaar gesteld. Voor costumes, die naar het oordeel der jury het streven van „Tavenu" het best typeeren, worden extra prijzen (o.a. een schit terende staande schemerlamp) toegekend. Voor degenen, die hun costumes zelf ver vaardigen wat ook gewaardeerd wordt wordt 't zoetjes aan tijd aan den slag te gaan Binnenkort volgen nog nadere bijzonderheden. Voor heden verwijzen wij naar de uitgebreide advertentie, die in dit blad voorkomt. BLONDE GREET. Gezelschap Mie en Ko. Het gezelschap van Gebr. Chanson geeft morgen (Zondag) weer een volksvoorstelling in „Casino". Ditmaal komt het gezelschap inplaats van met een Revue thans weer met één van die rake Amsterdamsehe schetsen, waarin de Gebr. Chanson (Mie en Ko) op zoo typische wijze de hoofdrol vervullen. „Blonde Greet" is een stuk Amsterdamsch volksleven, waarin zoowel dramatische, als (en dan in hoofdzaak komische) tafereeltjes voorkomen. Een stuk met een lach en een traan. Men zie de advertentie in dit blad. Mislukte poging tot oplichting." Door de recherche werd een man aange houden als verdacht van poging tot oplich ting van een brandverzekering-maatschappij. Hij is voor nader onderzoek in bewaring .ge steld. Vechtpartij tusschen vrouwen. Op den Kanaalweg vond gisterennacht een vechtpartij plaats tusschen twee vrouwen, waarvan een van hen een bloedneus be kwam. Pas toch op! Bij de politie werd aangifte gedaan van vermissing van een rijwiel, dat eenigen tijd onbeheerd voor een café aan den Kanaalweg Stond. Een onderzoek wordt ingesteld. Een rijwiel, dat even onbeheerd voor een perceel aan de Van Hogendorpstraat stor d werd vandaar ontvreemd. De recherche stelt een onderzoek in. Aanrijding. Gisterenmiddag had op den hoek Nieuw- straat—Bassingracht een aanrijding plaats tusschen een vrachtauto en een wielrjjc er doordat de bestuurders elkander te laat op merkten. Het rijwiel werd vernield. Persoon lijke ongelukken hadden niet plaats. De Mexicaansche hond. Bij de politie werd aangifte gedaan dat in de omgeving van den Singel hevige raëi - storingen worden verwek'waardoor een goede ontvangst zoo goed als onmogelijk is. Een onderzoek zal worden ingesteld. NEDERL. VER. VAN HUISVROUWEN. Men schrijft ons E. Ostermann en Co. s Handelmaatschappij N.V. heeft voor de leden van de Ned. Ver. v. Huisvrouwen gratis toegangsbewijzen en ge reserveerde plaatsen beschikbaar gesteld voor de Pc rsil-klankfilmvertooningen op Maandag en Dinsdag a.s. in de Witte Bioscoop. Op ver toon van een bon van genoemde firma en lid maatschapskaart kunnen de leden gratis toe gangsbewijzen ontvangen op Zaterdag ig en Zondag 20 Jan. van 10—4 uur en 's avonds van 7—9 uur aan de cassa van de Witte Bioscoop. Men leze de advertentie in dit blad. Bedriegen de teekenen niet dan zal er dit jaar al heel vroeg een aanvang gemaakt worden met de voorjaarsharingvisscherij. Reeds deze week waren enkele ha ringbooten in gereedheid gebracht en ter haringvisscherij uitgetogen, wat wel buiten gewoon vroeg is, in vergelijking met andere jaren. Voorheen werd als regel met Maart een begin gemaakt, wat de laatste jaren ver vroegd werd tot half Februari. Maar om thans, half Januari, al haring te visschen, is wel heel vroeg. Waarschijnlijk is het onge woon zachte winterweer de oorzaak, dat de haring nu al begint te trekken, want reeds werd door kommenvisschers en haringtrek kers al wat haring aangevoerd, door een trekker zelfs al 17 tal, voorwaar voor een begin niet kwaad. Veel zal voor het a.s. ha ringseizoen afhangen van het weer. Zou het nog gaan viiezen, zoodat we nog wat win ter krijgen, dan zou de haring misschien nog weer voor eenigen tijd verdwijnen; maar an ders zal men stellig aanstonds meerdere boo ten gereed maken, om zijn geluk te be proeven. De aangevoerde haring was mooi van kwa liteit en werd tegen flinken prijs verhan deld. GarnalenvisscherijMet enkele uitzonderin gen werd door de botters in hoofdzaak ge- vischt op garnalen en bot. De garnalen- vangst was echter schraal, heel veel garna len zijn er blijkbaar momenteel in de reede en langs de Texelsche kust niet te vangen. De garnalen werden aan boord gekookt voor export naar het buitenland. BotvisscherjjWas er een geruimen tijd haast geen bot te vangen, thans is dat weer even beter, vrijwel alle dagen was er bot- aanvoer, in hoofdzaak echter van de botters, een enkele vischte daartoe zelfs in de haven en niet zonder succes. Noordzeevisscherij: Met den aanvoer van Noordzeevisch was het ook deze week weer treurig gesteld, al was het wel iets beter dan de vorige week. De prijzen, zoowel voor de fijne als grove visch waren zeer bevredigend (voor dezen tiidl in de voorweek gelijk en in het laatst der week zelfs hooger dan in IJmuiden. maar toch bracht men de visch weer weg op hoon van zegen. Men schijnt dat niet te kunnen laten, wat ongetwijfeld jammer is, want hier door wordt de plaatselijke handel benadeeld, en dat mede door hen, die zelf van de ge meente steun genieten. Het lijkt ons daarom gewenscht nog eens de andacht van de auto riteiten op dit euvel te vestigen. PAARD OP HOL. Vrijdagmorgen ongeveer 10 uur sloeg een paard op hol, dat gespannen was voor een ledigen wagen. Het dier snelde in groote vaart den Ruighweg af en draaide een van de nieuwe straten in langs de nieuw gebouwde auto- boxes. Door een telegrafist van het radio-peil- station werd het dier tot stilstand gebracht. Alles liep zonder ongelukken af. De verkiezingen, zouden we ouderwetsch in Holland zeggen, zijn afgeloopen... maar toch in de kazerne in de Bleichstrasse blijft men op post. Zeer zeker is, nu de beslissing gevallen is, uiteraard een groote ontspanning ingetreden. Men moet echter r' vergeten, dat ruim 40.000 menschen ir largebied zijn, die tot de verslagenet: n. Onder hen be vinden zich velen anhopige en deer niswaardige positie. „n ongewenscht ge worden, ze kunnen gaan. Aan den anderen kant zijn overmoedigen, die door den over winningsroes beneveld, de juiste maat niet weten te houden, ondanks de opgelegde discipline. De rust in 't Saargebied, moet nu zeer zeker, in 't belang van heel de wereld ge handhaafd worden. Wij twijfelen niet, of, zoo spoedig als het mogelijk is, zal de Nederland- sche Regeering de Mariniers naar Holland terugroepen, waar, hen zonder twijfel een blijde „incomste" bereid zal worden. j De verzorging der beide kampen. Er is heel wat toe noodig om dit groote gezin, verdeeld over twee, ver van elkaar liggende kampen, te verzorgen... d.w.z. goed te verzorgen. Hun „natje" en „drogie" moeten ze op tijd hebben èn goed èn goedkoop. Alles moet haarfijn berekend worden. Welke vader moet dit gedeelte betalen Paps Genève? Papa Lebrun Vater Hitier of tante Saartje? Dat is een heel uitzoeken. Vooral in een vreemd land, waar je een vreemden groenteboer aan de deur krijgt, en een vreemde slager bestellingen komt opne men. En als je dan voor twee huishoudingen, die op vele mijlen van elkaar liggen, hebt te zorgen, dan is 't te begrijpen dat 't hoofd, van 't Hoofd van al die huismoederlijke zor gen wel eens omloopt. Een interview met den Intendant. In een bescheiden kamertje, achter het verblijf der manschappen op de eerste ver dieping zit de officier van administratie le klasse J. K. Leyen, de intendant van het Ne- derlandsche contingent te Saarbrücken, die moet zorgen, dat de vette hap en de gort en 't koffiewater, de rotmok, de snert, de groen te en de raasdonders op trjd klaar en gaar zijn; die moet zorgen, dat 't kommaliewant in orde is, dat de bedden goed zijn, kortom dat alles, wat in een geordende huishouding, moeder de vrouw met zorgzaam, wakend oog gadeslaat en met naastige hand verricht, gedaan wordt. Als wij het kantoor betreden, komt de heer Leyen ons vriendelijk tegemoet. Wat verschaft ons het genoegen? Ik zou graag eens van u willen weten, hoe u allen hier in die twee groote gezinnen, die honderden mannen van de Bleichstrasse en St. Ingbert van eten voorziet. Zeer zeker zal men het op prijs stellen te vernemen, hoe alles in dit vreemde land geregeld is, wat voeding, kleeding, materiaal en betaling be treft. De intendant glimlacht. Dat is een heel vragenlijstje, zegt hij, en betrekkelijk een moeilijke zaak, aangezien mij niet bekend is, wat u reeds weet, en aan vullen derhalve bezwaarlijk is. Het beste is daarom enkele algemeene punten te noemen, waarbij ik onderscheid zou willen maken tus schen: de voorbereiding (a); de uitvoering (b); en de afwikkeling (c). Wat (a) betreft zou ik het volgende willen opmerken, aldus vangt de intendant zijn mededeelingen aan. De Verpleging, waaron der ten deze verstaan moet worden niet al leen de behoefte voorziening van het perso neel, docji ook van het „doode materiaal", houdt o. a. uiteraard direct verband met de organieke samenstelling van de betrekelijke eenheid, alsmede met het tactisch gebruik ervar., terwijl de omstandigheden, waaronder de legiering plaats vindt van eminent belang zijn. Bij de voorbereiding was door diverse om standigheden van een en ander weinig met zekerheid bekend; zoo werd op het laatste oogenblik nog op aandringen van den Volken bond de organisatie weder gewijzigd, wat na tuurlijk ten koste van het Verplegingsperso- neel moest gaan om de gevechtskracht van den troep zooveel mogelijk intact te laten. Waar onze troepen als mobiele eenheden bedoeld waren en de houding van de Saarbe volking alstoen nog twijfelachtig gedacht werd, werd mede in verband hiermede inge steld op een „oorlogsverpleging" gedurende eenige weken. Hierdoor zou het mogelijk zijn geweest desnoods zonder de bronnen van het land, de troep te kunnen verzorgen en lege ren. Dat hierbij minimum-eischen gesteld werden, spreekt wel van zelf, in verband met voornoemde mobiliteit (voorraden en uit rusting zoo gering mogelijk). Van de Landmacht werden keukenwagens en noodrantsoenen overgenomen, terwijl voor de te venvachten transporten personen en vracht-auto's met personeel van de Land macht aangevraagd werden. (b) Uitvoering; In 3 Echelons werden de troepen naar het Saargebied verzonden, t.w. de z.g. trein, (dat is de bagage plus de auto's) en het personeèl der Landmacht. Gedurende het transport werd reeds in de keukenwagens gekookt. Dit transport geschiedde op 21 De cember j.1.; het verplegingspersoneel vertrok een dag later, terwijl het combatante gedeel te op 23 December vertrok. Waar het verplegingspersoneel en de voor raden slechts één dag vóór den troep aan kondeh komen (in verband met transport gelegenheid), zal u duidelijk zijn, dat in dien éénen nacht en dag heel wat gebeuren moest. Daarbij komt, dat op het laatste oogenblik DE COMMANDANT VAN DE MARINE TE SAARBRÜCKEN EN ZIJN OFFICIEREN. Voorste rij van links naar rechts: vlootpredikant v. d. Giessen. Officier van vreemde nationaliteit. Commandant van het contingent marinisrs kapit M P T Bruyne. Ie Luitenant der mariniers J A. J. de Bruin. Vloot-aalmoezenier Banger, Tweede rij van links naai rechts: de 2de luitenant der mariniers J. G. M Nass Ie luitenant der mariniers H. Lieftinck. Kapt. W. A J Roelof*™ Offi 1 administratie I, Mar,. J. K. Ly van hezondheid le klasse Lacroix, bekend geworden was, dat de troepen ovei 2 kwartieren verdeeld zouden worden op on geveer 10 hm onderling. Deze kwartieren waren in restauratie, (een oude fabriek en een villa), en nog geheel niet gereed voor ontvangst der troepen. Hoe dit ook zij, de zaak hèeft gemarcheerd en is goed blijven marcheeren. In het bijzonder wil ik hierbij gewagen van de groote toewijding en plichts opvatting van het verplegingspersoneel, hun omschakelings- en aanpassingsvermogen. De koks (sergeant Smit en korporaal Meijer) in Saarbrücken en korporaal Hulmer in St. Ingbert, gewend aan scheepskombui zen, brouwden na eenige dagen in de leer te zijn jgeweest bij de Landmacht de snert eveil smakelijk als aan boord; de eenige schrijver van het Contingent, korporaal Braurt, trok, gezeten aan een pahkist, de meest geraffineerde staatjes, etc., terwijl de botteliers, sergeant De Boer en korporaal 't Mannetje, zich ware duivelskunstenaars toonden en in een uitgewoonden kelder alras een model „zaak" stichtten. Slechts één hof meester, sergeant Van der Ent, voor officie ren en onderofficieren der beide kwartieren en daarbij nog zooveel feestdagen, u begrijpt, dat deze direct de vuurproef heeft ondergaan. De intendant zwijgt een oogenblik, dan vervolgjt hij: Wat zal ik u verder vertellen: we heb ben feestelijk Kerstfeest gevierd, (u was er zelf bij). Oud en Nieuw is zeker niet onopge merkt vooorbrjgegaan, terwijl we morgen als alles goed blijft gaan, een Speenhoff-avond zuilen hebben. Voor de menschen zijn pouzick- instrumenten gekocht en is op initiatief van den korporaal-ziekenverpleger Kortman, zoo wel in I Saarbrücken als St. Ingbert mondhar- monicaj-orkesten georganiseerd. Waar we den 22sten i December eerst aankwamen, waren die feestdagen voor het werk echter een groote handicap. Dit zal u duidelijk worden als ik er op wijs, dat onze verblijven prac- tisch inog geheel geïnstalleerd moesten worderi. Hoe zit nu eigenlijk die afrekening, met Volkenbond, Duitschland, Frankrijk en Saar- land? De verrekening en betaling van al die aanschaffingen is een kwestie op zichzelf, waarover ik hier niet zal uitwijden, herneemt de heer Leijers. Ik wil slechts aanstippen, dat de kosten hiervan gedragen worden door de Saarregeering, terwijl de extra uitgaven voor hef onderhoud van de troepen komen ten laste van de Abstimmungscommission. Deze zaak was echter ook nog in wikkels, zoodat daarvoior met de bevoegde instanties nogal een woordje gewisseld is moeten worden. Het leek mij den eigenlijken stemmings dag, tpen de troepen naar alle deelen van Saarlahd uiteengespat waren, een heel karwei alles gjoed te laten marcheeren. Interessant was de verpleging op gisteren, den dajg der stemming. Beker, antwoordt de intendant. Zooüls U terecht opmerkt, zaten de mari niers over het geheele land verspreid. Waar het terrein nogal moeilijk was, was een nauw keurige verkenning tevoren noodzakelijk, te meer waar de keukenwagens nogal zwaar wichtige instrumenten zijn. Het nut hiervan kwam nog meer aan het licht, toen de sneeuw begon te vallen, vlak vóór den grooten dag. Zelf heb ik de leiding gehad bij het trans port op het grootste traject. Een extra vrachtwagen was medegenomen, om bij te steile hellingen achter den keukenwagen ge spannen te kunnen worden, doch deze tijdroo- vehde manoeuvre bleek gelukkig niet noodig te zijn. De landmacht-chauffeur was voor zichtig en verstond zijn vak volkomen. U be- grpt, dat de „rotmoktreinaa overal een fees telijk onthaal ten deel viel. Ook vandaag zou den de keukenwagens gereden hebben, doch op het laatste oogenblik is de grensbewaking ingetrokken. Velg andere zaken vragen natuurlijk de aandapht, welke aan boord automatisch gaan. Ze zijn echter van te internen aard om er hier oip in te gaan, anderzijds ontbreekt mij voor heden daartoe den tijd ten eenenmale. Enkele wil ik nog aanstippen als: wasscherij- kwesties, plunje-herstellingen, afvoer van vuil, barbierderij. Wat de afwikkeling betreft, evenals elke likwidatie, zal ook deze (het half bataillon is speciaal voor deze uitzending geformeerd), de noodige moeilijkheden opleveren. Ook dót zal echter in orde komen, overtuigd van de me dewerking van allen, die hun persoonlijke be langen ter zijde schuiven en alleen het wel slagen van deze eerste Volkenbondsonderne- mihg voor oogen hebben. (Wordt vervolgd). 1 Strafzitting van Vrijdag 18 Januari. Twee; „rechtschen", die elkander verdachten van „links" te zjjii, De j eerste zaak van deze zitting, die zoo langzamerhand ongeveer 5 uur van den natio- nalen tijd begint te vorderen, was wat men noemt: 'n reuzeschlager. Het betrof het mysterieuze geval van 2 automobilisten, die elk met «Je hand op het hart verzekerden, strikt rechts op den Rijksweg onder Zijpe te heb ben gereden en toch had er tusschen beide correct rijdende wagens een zoodanige caram bole plaats gevonden, dat geen der beide be stuurders op eigen motorkracht zijn weg had kunnen vervolgen. Terecht stond dan ook S., de chauffeur van den j;xpeditcur Van Os, te Den Helder, die volgens verklaring van den tegenligger, visch- autochauffeur H. uit IJmuiden, in den nacht van 28 op 29 November zonder eenig merk baar j motief op het rechtsche deel van den rijweg met grof geweld den vischwagen had aangereden, zoodat van dit rijtuig de remmen werden ontzet,, en het plm. 100 meter door liep, terwijl de verhuiswagen in den wegberm terecht kwam en nog op het nippertje voor een j onvrijwilligen duik in het N.-H. kanaal kop Worden bewaard. voor den kantonrechter ontspon zich heden een vinnige strijd omtrent de schuldvraag, ,met jden ambtenaar aan de zijde van den heer H. en de Heldersche advocaat, mr. Mulder, die zijnerzijds 2 getuigen décharge had ge mobiliseerd tegen de drie gedagvaarde kroon getuigen, juridisch vechtend voor den ver dachte. Na een uitvoerige overweging van het pro en contra, scheen de schaal der gerechtigheid ten plotte te zullen overslaan naar de zijde van .IJmuiden en requireerde de ambtenaar 30 boete of 30 dagen, waarop mr. Mulder n soort verkeerspuzzlc trachtte uit te werken wegens gebrek aanbewijs, ver0Or- van uiterste clementie bij event deeling, omdat dc expediteur reeds het ge Sik van zijn niet verzekerde wage" miste, met de noodlottige gevolgen daarvan. Uitspraak a.s. week. Dc caféhouder op stap- De Heldersche verlofhouder 1 J- van die m geen der rechtszalen te Alkmaar en Den Helder 'n vreemdeling genoemd kan worden, had op 26 September met een doo hem gehuurden auto 'n bezoek aan Alkmaar enz^ vrouw, gebracht, en scheen na« conferentie en misschien ook eenige ge spiritualia in eenigszins opgewonden stem ming te zijn geraakt, zoodat hr, niet gehee meer meester was over het stuur. Althan volgens de politic-anna!en, reed hrj eerst een stuk van de door mej. Gouwe in de Ster straat bewoonde villa af en daarna moest de paal waarop de standplaats van de stadsbus voor het gebouw V. en D .is geannonceerd, het ontgelden. De wagen was door ai die onzachte aanrakingen zoo ontredderd, dat de heer Van N. het vehikel maar parkeerde op de Oude Gracht en met een andere vervocr- gelegenheid zijn home aan de vesting bij het Marsdiep wist te bereiken. De Alkmaarsche politie, met name agent Staats, die thans de tevredenheidsbetuiging van den heer Ambtenaar betreffende zijn detective-capaciteiten in ontvangst mocht nemen, kon zoowel door sprekende als stille getuigen, zooveel bezwarend bewijsmateriaal tegen den „zwierenden" caféhouder bijeen brengen, dat hij heden als verdachte was uit- genoodigd en tegen hem, trots zijn met lof waardig flux de bouche uitgesproken ontken ning, hoorde eischen 60 boeten of 40 dagen, plus ontzegging rijbewijs voor den tijd van 1 jaar. Uitspraak 25 Januari. Vraagt naar den stempel van het Commissariaat. Een zekere mijnheer M. H. i.ad op 6 De cember, 'n dag, waarop Sinterklaas ieders hart tot mildheid heeft bewogen, de gemeente Alkmaar met bonnen a 1 gulden bewerkt ten behoeve van een werkverschaffing aan hulp behoevende blinden. Ook mej. M. Koelman had een offer gebracht, doch het scheen met dit bonnenstelsel niet geheel in den haak te zijn, althans de colporteur vergat heelemaal den naam van de liefdadige dame te noteeren en ook bleek, dat bedoe.'de persoon heelemaal geen vergunning had van den commissaris, deze inzameling te mogen houden. Heden werd deze aangelegenheid voor den kantonrechter behandeld. De dienaar der Christelijke Charitas was echter niet aanwezig en werd de zaak, mede in verband met den wensch van den ambtenaar, om nog etnige getuigen te hooren, aangehouden tot a.s. week. Vonnissen omtrent dc vorige week behandelde zaken. Jan K., veehouder, Wieringen, overtreding crisisveewet: Geen straf opgelegd. W. J. T. van E., veehandelaar, Schagen, als .voren. i Uiteenzetting van den voorzitter mr. J. W. Beyen. Donderdagavond vergaderde het Departe ment 's-Gravenhage van de Nederlandsche Maatschappij voor Nijverheid en Handel, waarop mr. J. W. Beyen, directeur der Rot- terdamsche Bankvereeniging en voorzitter van het Werkfonds 1934, een uiteenzetting gaf van het Werkfonds. Mr. Beyen ving zijn rede aan met er op te wijzen, dat helaas het Werkfonds een teleur stelling is geworden. Het is met groote praal ingehaald, doch al spoedig bleken de organi satorische moeilijkheden bijzonder g. t t en maandenlang heeft het fonds met kinderziek ten te kampen gehad. Eerst thans pas begint het raderwerk, zij het ook moeizaam, te loo- pen. Spr. wees op de groote verwachtingen en belangstelling, welke men van en voor dit Werkfonds gekoesterd heeft. Ongeveer 150 plannen zijn ingediend, tezamen vorderende een bedrag van ruim 250 millioen. In het begin van den arbeid van het fonds stonden openbare werken en de uitvoering daarvan op den voorgrond. Al spoedig slaag de men er in een aantal projecten te vinden. Maar de besprekingen met die gemeenten en Tiet Rijk betreffende de financiering dier wer ken, eischten veel tijd. Vooral de onderhandelingen aangaande de loonsverlaging, welke door het Werkfonds werd geëischt, bemoeilijkten het werk. Het duurde geruimen tijd eer men zich op dit punt gevonden had. Naast deze steünverleening voor openbare werken staat de industrieele steünverleening. Tal van plannen zijn ingediend, doch na on derzoek bleken slechts relatief weinig ideeën voor verwezenlijking in aanmerking te kun nen komen. Wat de industriebanken betreft, spr. ver wacht er niet veel van. In vele gevallen zou nog wel iets te berei ken zijn door fabrikant en afnemer nader tot elkaar te brengen. Tenslotte is er de steünverleening voor den export. Hoewel het terrein moeilijk is en er veel aan vast zit, zal men hier binnenkort tot resultaten kunnen komen. Voorts is een speciale commissie ingesteld voor de jeugdwerkloosheid. Ook heeft het Werkfond; eenige bemoeie nis met het woningvraagstuk en de daarmede verband houdende quaestie der huurverlaging. Op de rede van mr. Beyen volgde eenige gedachtenwisseling. Wat betreft steun aan gemeenten, hierbij wordt een bepaald schema gevolgd. Er is een groot aantal projecten, die bijzonder interes sant zijn, doch van geen waarde blijken, om dat zij niet direct uitvoerbaar zijn. En de plannen, die inderdaad, na besproken te zijn, direct utigevoerd zouden kunnen worden, zijn slechts gering. Wat de plannen betreft, deze betreffen in hoofdzaak rijkswegen, provinciale wegen, ver betering van waterverbindingen, tunnelbouw, uitbreiding van Schiphol, enz. De scheepsbouw valt buiten de werkings sfeer van het Werkfonds. (Niet o.ficleel» 5de klasse, Ide lijst Trekking; van Donderdag 17 Januari lü;j Hooge Prijzen 1000— 15084 15726 20257 400 17608 17916 22939 23026 f 200.- 13840 22284 ICO.- 2705 3780 11152 13784 14405 14718 15732 18095 23384 Prijzen van 70.— 34 199 322 574 740 1031 1124 1157 1101 1175 1215 1296 1315 1376 1378 1605 1795 2074 2146 2293 2505 2772 3151 3191 3225 3239 3906 3979 4234 4485 4594 4341 4755 4845 4851 4884 5027 5341 5398 5452 5458 5736 5930 6254 6571 6705 6762 6773 6959 7544 7549 8"®® 8®®5 8586 8799 9146 9297 9365 9557 9916 9972 IOIC'9 10417 10435 10543 10598 10656 10671 10701 10730 10744 10770 10318 10902 11173 11174 11404 11445 11452 11477 11505 11537 12025 12081 12235 12328 12354 12099 12859 12975 13524 13705 13769 13872 13903 13910 13956 13966 14019 14211 14337 14564 14693 14703 14722 14830 15044 15066 15170 15*42 15280 15625 15354 16015 16C48 1G344 16026 16809 16893 17050 17241 17350 17565 17588 18118 18157 18256 18439 18507 18785 18840 18941 19164 19"39 19254 19270 19643 19682 18823 19S24 19885 20079 20157 20161 20176 20257 20..62 20430 20457 20668 20722 20878 21228 21463 21589 21982 22198 22323 22498 22600 22672 22304 22837 2-376 23230 23242 23330 23334 23351 23403 23445 23714 23741 23898 23961 Nieten 83 149 189 343 425 440 477 503 572 612 642 636 848 853 857 803 900 905 926 9S6 1026 1058 1072 1089 1122 1127 1189 1200 1225 1230 1281 1328 1346 1550 1024 1636 17C0 1806 1820 1854 1031 1264 1970 1981 2035 2071 2170 2279 2306 2311 2351 2489 2415 2447 2450 2466 2583 2C47 5673 2777 2350 2835 2035 2909 2915 2319 2929 2039 3046 3216 3271 33l9 3348 3415 3434 3474 3559 3037 3390 3743 3759 3801 3030 3932 4156 4159 4273 4274 4309 4436 4135 4516 4603 4322 4651 4690 4729 4740 4744 4705 4848 4912 5049 5138 5223 5224 5316 6340 5353 5426 5429 5509 5519 5537 5503 5592 5626 6708 5754 5775 5822 5342 6035 5936 5800 5836 6039 6139 6156 6171 6182 6244 6277 6239 6336 6337 6437 6445 6425 6510 6522 6041 6884 6838 6867 6376 6913 6021 6044 7054 7089 7162 7166 7275 7316 7412 7403 7498 7497 754a 7557 7558 7505 7s91 7826 7640 7712 7721 7747 7763 7766 7031 7900 7907 8CS9 8084 8033 8155 8104 8179 8137 8037 8381 8435 8533 -8550 8502 8093 8758 8720 8854 8853 8867 8000 9089 9149 9150 9218 9233 9307 9314 9370 9444 9465 9510 9620 9717 9723 9724 0745 9*87 9791 9029 9SÜ4 9927 8380 10037 10018 10034 10"20 10183 10239 10271 ld.07 10309 10317 10323 10077 10392 10415 10458 105C2 10731 10786 10789 10S26 10832 10953 11038 11214 11227 11314 11316 11321 11327 11067 11514 11530 11621 11624 11077 11718 11787 11800 11801 11899 11936 12042 12080 12086 12C89 12120 12156 12201 12319 12349 12421 12435 12438 12508 12546 12372 12630 12667 12395 12745 12315 12847 12332 10329 12948 13008 13012 13015 13038 13091 13106 13140 13143 13148 13173 13200 13203 13307 13359 10091 13533 13567 10031 13710 13738 13833 13979 14163 14171 14217 14271 14357 14358 14000 14376 14450 14459 14494 14514 14517 14594 14636 14046 14030 14692 14713 14749 14S31 14855 14082 14839 14045 14S61 15004 15021 15067 15210 15213 15216 15317 15337 15338 15425 15428 15558 15765 15045 15355 15055 16017 16C59 16271 16348 16425 16462 16500 16008 16340 16786 16818 16870 18896 16349 17105 17165 17174 17285 17287 17295 17300 17307 17405 17424 17442 17462 17466 17478 17695 17729 17739 17759 17877 17879 17928 17997 18017 18018 10027 18115 18228 10288 18410 18441 18469 18560 18586 18595 18630 18716 18730 18786 18902 18319 18S97 1S007 ICC33 19188 19201 19309 11342 19346 19416 19440 19478 19510 195)2 19538 19603 19071 19674 19675 19717 19820 19927 19959 19937 20073 20084 20145 20295 20363 20382 20392 2U448 20478 20541 20567 20502 20362 20124 20728 20748 20809 20313 20351 20376 20881 20S13 21011 21026 21043 21130 21135 21137 21263 21302 21410 21498 21501 21C01 21621 21823 22013 22166 22201 22229 22292 2237(1 22387 22392 22473 22550 22562 22678 22687 22091 22730 22738 22788 228C4 22879 22907 23047 23059 23110 23137 23182 23198 23360 23371 23376 23417 23451 23432 23533 23C63 23571 23610 23S21 23G29 23632 23647 23678 23736 23770 23837 23959 23962 23963 Verb. 5de kl. 3de lijst: 11277 m. z. 11257; 10711 (Buiten verantwourdclijkneio van de red-ctia, Niet geplaatste stukken worden uiet teruggezonden.) DE ORANJEGARDE. Geachte Redactie! Beleefd verzoekt ondergeteekende een plaatsje in Uw blad voor de Oranjegarde. In dit blad heeft men reeds kunnen lezen, dat in dezen winter in Den Helder een afdeelii g is opgericht van de Oranjegarde, een orga: 1- satie, die over het geheele land haar vertak kingen heeft. Het doel van deze vereeniging is bjj onze jeugd de liefde voor Vaderland en Vorstenhuis levendig te houden. Men tracht dit te bereiken door zich aan te sluiten tij 's Lands roemvolle geschiedenis. Vandaar dat de uitrusting der Oranjegarde bestaat in een grijze Geuzenkiel, terwijl men heven» getooid is met een baret, voorzien van een Oranjeveer. Wanneer een groep jongens en meisjes zoo uitgerust paradeeren, maakt dat stellig een zeer goeden indruk. De Oranjegarde beslaat uit jongens en meisjes, die staan onder leiding van Vendei- Commandanten. Onder de leiding van dezen worden ze geoefend om behoorljjli te kunnen marcheeren op Nationale feestdagen. Er zijn in de organisatie weer verschillende onderafdeelingen, b.v. een Fluitclub, een Man dolineclub enz. al naar dat men liefhebberij heeft. Heel veel tijd behoeft het niet te kosten. Naar ik meen, wordt eenmaal per maand ge oefend, de muziekafdeelingen vergaderen meer. Op het oogenblik bestaat de Heldersche af- deeling der Oranjegarde uit ongeveer 80 leeen. We zouden dit getal echter gaarne wat grootcr willen hebben. Daar zijn, dunkt ons, in onze stad nog tal van jongens en meisjes, die met ons meevoelen voor Vorstenhuis en Vaderland en die ook wel tijd hebben en gelegenheid cm zich aan te slui'Zooals ik reeds betoog 6, het kost niet eel -ijci en er wordt reken g mee gehouden, u_andere dingen als cat c ïï- satie, J.V. enz. niet in het gedrang kome We zouden gaarne zien, dat de Heldert., e Jeugd straks met den verjaardag van de Prinses een goed figuur maak'e, o.a. ook door een af deeling te vormen van ten minste 100 jongelui. VVie gelegenheid heeft, sluite zich aan hij de Oranjegarde. Met beleefden dank voor de plaatsruimte, F. TOLLENAAR. 17 Jan. 1935. Aangekomen van Londen en vertrokken naar Harlingen het Eng. s.h. „Groningen". Aangekomen van Zaandam, met bestem- ming Kopenhagen, de Ned. motorschoeneï „Patra".

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 10