de Adelaarfietsers voldoen. ert, Koningstr. Julianadorp Van Ewijcksluis. Breezand Callantsoog. 't Zand. Wieringen. Anna Paulowna. Schagen. Texel. Marktberichten. 935. Coöp. Land- en Tuinbouw- aankoopvereeniging. HELDERSCHH COURANT VAN ZATHRDAC 19 JANUARI 1 TT LEZING VAN DK AF». i)EN hkEDER DElv HOLL. MIJ. VAN LANDBOUW. Vrijdagavond werd bovengenoemde verga- dering gehouden in de zaal van het café „Piins Hendrik" van den heer A. Kossen. Aanwezig waren 45 belangstellenden. De Voorzitter, de heer I. J. S c h o e v e r s, heet allen welkom, in het bijzonder den heer G. van der Molen, landbouwkundige te Vlaar- dingen, die zou" spreken over het onderwerp: „Als het tij verloopt, moet ook de boer zijn bakens verzetten". Spr., die thans het woord verkrijgt, zet al lereerst uiteen, dat er voor den boerenstand een gouden tijd is geweest, die echter voorbij is, en na 1014 met steeds meer snelheid aan het Aakken is gegaan. Wanneer er thans voor den akkerbouwer en veehouder geen steun- maatiegelen waren-, zouden de meesten zich niet staande kunnen houden. Die maatregelen behoeden echter voor een algeheelen onder gang, al wil dat niet zeggen, dat ook thans de toestand niet ellendig is. De Regeering moet ook haar bakens verzetten, hieraan wenscht spr. echter geen discussie, omdat hij Zich daartoe onbevoegd acht. Allereerst besprak spr. het Melkvraagstuk. Door de overvloedige productie schijnt men daar totaal verlegen mee te worden, het ge volg daarvan is een niet-loonende prijs voor het product. Eertijds, toen er or.: zen tyd van het jaar, bijna altijd een tekort aan melk was, stegen de prijzen, zoodat de weegschaal gelijk bleef hangen. Thans zijn de prijzen be droevend laag. Het buitenland vraagt niet meer zooveel als voorheen, en er ontstaat een overvoerde markt. Ter illustratie worden eenige veehoudersbedrijven uit de Rijnstreek besproken, en met cijfers aangetoond, hoe elk dezer boeren er op het moment voorzit, hoe wel liet leven voor den één toch nog heel wat dragelijker is dan voor den ander. Daarna werden de voederrantsoenen, meng voeders enz. onder handen genomen. Op de sa menstelling van de laatste moet altijd goed aandacht geslagen worden. Wanneer men bouwland heeft, is het juist nu gewenscht daarop artikelen te verbouwen, die men zelf gebruiken kan, dat geeft inkrimping van uit gaven. al wil spr. niet ontkennen, dat door den steun dat bedrijf meei loonend is geworden. Maar het ligt op den weg van den boer het geproduceerde kwantum melk, zoo laag mo gelijk in kostprijs te houden. Ten laatste wijst spr. ook nog op de boek houding. Hij roept allen toe, doet ook dat zelf, alles wat verbetering kan aanbrengen moet men ter hand nemen, het brengt, al is het niet veel, meer inkomsten in uwe gezinnen. Een tweetal vragen werden gesteld, n.1., dat spr. het niet over de Coöp. aankoop heeft ge had, en ten tweede of dat vele wintermeiken niet kan tegengegaan worden. Wat de eerste betreft, zegt spr., koopt uwe mengvoeders bij uwe Coöperatie, het geeft zekerheid, dat u krijgt, waar u om vroeg, en op de tweede vraag antwoordt hij, dat zij die propageerden voor veel wintermeik, daar thans ook wel anders over zullen denken. De Voorzitter zegt den heer Van der Molen dank voor zijn uitvoerige uiteenzettin- gen Daama is er nog de gewone rondvraag voor de leden, waarbij ook nog weer het een en ander naar voren komt. De Voorzitter deelt nog mede, welke groen voedergewassen aan te bevelen zijn, zegt, dat er een Werktuigenbureau is opgericht, dat de afdeeling 10 leden armer- is geworden, dat men er voor moet zorgen, dat het zoo niet doorgaat en tenslotte, dat er a.s. Dinsdag te Schagerbrug een gecombineerde vergadering zal plaats hebben waar ir. T. P. Huisman zal spreken over de „Crisismaatregelen" en dat bij voldoende deelname een autobus zal rijden Aanmelding bij de bestuursleden. Da'--- vo'ot sluitine. 1002.87 3e kwartaal 644.31, 623.06, 4e kwartaal 428.48, 480.17. De volgende be dragen waren verzekerd: le kwartaal 46 leden met 360 runderen voor 46.545.2e kwartaal 45 leden met 326 runderen voor 46.528. 3e kwartaal 44 leden met 296 runderen voor f 363.52 en 4e kwartaal 43 leden met 325 run deren voor 37.217.In het le kwartaal moest 1 van de verzekerde waarde worden omgeslagen, in het 2e kwartaal 0,7 in het 3e kwartaal 1 en in het 4e kwartaal 1,2%. Totaal dus 3,9 Vorig jaar was dit 3,3 De uitkeering voor de door het fonds overgeno men runderen bedroeg 1467.—, (voor 12 koeien en 2 kalveren). Dit was vorig jaar voor 17 koeien en 1 kalf: 1684.12. De opbrengst van de cadavers was 511.94 tegen vorig jaar f 375.75. Het aantal leden is met 6 verminderd. Er zijn 2 bestuurs- en 1 algem. vergadering gehouden. De schuld in loopende rekening was op 1 Jan. 610 en op 31 Dec. 283.43. De re servekas op spaarbank was op 1 Jan. 440 en op 31 Dec. i 257.12. Uit een en ander blijkt, dat 1934 niet geheel en al een voordeelig jaar is geweest, doch de schuld op L. R. Boerenleen bank is echter aardig afgelost geworden. Na mens de Comm. tot het nazien der boeken over 1934 deelt de heer P. Verver mede, dat door de Comm. alles in goede orde is bevonden. Bij de nu volgende verkiezing van een bestuurslid, in de plaats van den heer K. Gouwenberg te Den Helder, welke als lid van het fonds heeft be dankt, wordt de heer P. Verver benoemd. Deze neemt de benoeming niet aan. De heer A. Veldman te Den Helder wordt vervolgens gekozen, die de functie aanvaardt. Het aftre dend bestuurslid, de heer C. Wiggers te Juli anadorp, wordt vervolgens herbenoemd. Ook de tegenwoordige taxateur, de heer Broersen, wordt in zijn functie herkozen en deelt mede, dat hij de werkzaamheden voor 10.per jaar minder wil verrichten. Was 150, wordt nu 140 per jaar. De tegenwoordige admi nistrateur, v. d. Plas, wordt ook herkozen en zal voor 1935 weer voor de inning der pre- miën zorg dragen. Volgt punt 7 der agenda; Bestuursvoorstel om de verplichte keuring van vee door een veearts vóór opneming in het fonds, te laten vervallen. Na geanimeerde dis cussie hierover, wordt tenslotte met algemeene stemmen besloten, dat bij aankoop van vee, dit door den taxateur zal worden opgenomen. Oor deelt deze, dat er mogelijke gebreken aanwe zig zijn, dan zal deze een keuring door een veearts doen plaats vinden, op kosten van den eigenaar van het rund. De taxateur merkt hierna ten overvloede nog op, dat het dan ook zeer gewenscht is, dat de leden geen dieren koopen met een gaatje in het oor. Een z.gm. gesloten tb.cJijder. De heer Elfering stelt hierna voor allen leden van deze beslissing schriftelijk kennis te geven. Aldus wórdt be sloten. Bij de nu volgende rondvraag zou de heer v. d. Plas het daarheen willen leiden, dat eventueele nieuwe leden 0.10 per 100 ver zekerd bedrag zouden moeten betalen (was 0,20 om gemakkelijker toetreding te be vorderen. De meening der vergadering is ech ter, dat dit kleine verschil geen aanleiding tot niet of wel aansluiten kan zijn, en waar alle andere leden tot nu toe steeds 0.20 hebben betaald, vindt dit voorstel geen bijval. De Voorzitter sluit hierna. len zóó te kiezen, dat bouw en productie van het dierlijk lichaam op de meest rendabele wijze wordt mogelijk gemaakt. Bij de voedingsleer nu maakt men onder scheid tusschen organische en anorganische stoffen. Het komt hierbjj vooral aan op orga nische eiwitten, vetten, ruwv ezel en zetmeel- achtige stoffen. Van de organische stoffen is eiwit stik stofhoudend, de overigen niet. Waar ook bjj een lichaam in rust geregeld verlies van eiwitachtige stoffen plaats heeft, al is dat soms minimaal, is altijd eiwit noodig. Bij pro- duceerende dieren behoort dit naar behoefte te worden aangevuld, evenals ook de zetmeel- waarde, e.a. Voor dit alles heeft men nor men gevonden, die natuurlijk voor elk dier afzonderlijk wel iets kunnen verschilleh, doch die toch vrij juist de behoefte der soort weergeven. Waar het er echter op aan komt, dat ook de onderlinge verhouding tusschen de droge stof in het voedsel, het verteerbaar eiwit en de zetmeelwaarde, die voor rustende en produceerende dieren verschillend zijn, in het oog wordt gehouden (bij een tekort aan droge stof is bijv. de vertering van het voed sel bij koeien, onvoldoende, bij een te veel staat dit de Vertering in den weg), is de juiste keuze der voedingsmiddelen niét zoo gemakkelijk. Spr. geeft dan op een daartoe aangebracht bord de verschillende normen aan, welke voor koeien in rust en voor produceerende koeien gelden en geeft daarnaast de waarde van verteerbaar eiwit en zetmeel der ver schillende voedingstoffen aan, waarbij deze laatste worden gerangschikt in eiwitrijke, ge matigd eiwithoudende en eiwit-arme voe dingsmiddelen. Na deze interessante uiteenzetting, waar uit de groote waarde van de juiste keuze van benoodigde voedingsmiddelen duidelijk naar voren treedt, wordt een korte pauze gehouden, waarna de gelegenheid tot het stellen van vragen wordt gegeven. Van deze gelegenheid wordt een ruim ge bruik gemaakt en zoo hooren wij nog uit eenzettingen geven over enkele nieuwe voe dingsmiddelen, als protena en protenose, welke waarde aan bloembollen, voornamelijk tulpen en hyacinthen als veevoeder mag worden toegekend, over jong en oud hooi, weinig, matig en sterk gebroeid hooi, over snijrogge, palmpitten, enz., te veel om in een kort bestek te kunnen weergeven. Als de voorzitter sluit, is hij zeker, dat men een bijzonder leerrijken avond heeft meegemaakt, welke er zeker toe zal bijdra gen, dat het begrip over doelmatige veevoe ding weer eenigermate is verruimd. BIJEENKOMST LANDARBEIDERS. BOND VAN KLEINE KWEEKERS. .^IKCECKTEN. Ned. Herv. Gein. Geen dienst. Zendingsgebouw „De Ster der Hope". 's Avonds 7 uur, de heer Sevensma, van Amsterdam. GRONDVERKOOP. i Door het Alg. Armbestuur is aan de Ge meente verkocht een strook grond van het weiland, genaamd „De Werf". Deze verkoop was noodig ten behoeve van den nieuw aan te leggen weg door ons dorp. WEGENBOUW. Naar we vernemen, zal de nieuwe weg door ons dorp niet onmiddellijk geasphalteerd wor den. Hiermede zal pas begonnen worden om streeks April. Momenteel is men bezig met de laatste hand te leggen aan den onderbouw. De straat aan de zuidzijde van ons dorp wordt thans in werkverschaffing geheel opnieuw be straat en wordt 5 meter breed. De Buurt wordt geëgaliseerd, zoodat het dorp zeer zeker verfraaien zal. PREDIKBEURT. Ned. Herv. Gem. 's Morgens 10 uur, Ds. M. van Wichcn Zang. JAARVERGADERING VEEFONDS „HELPT ELKAAR". Vrjjdag hield het Veefonds „Helpt Elkaar", gevestigd alhier, haar jaarvergadering bij den heer G. A. de Wit. Aanwezig waren 14 leden. De Voorzitter, de heer S. Broersen, opent, waarna de notulen worden gelezen en goedge keurd. De heer v. d. Plas deelt vervolgens mede, dat het geschil met de Kamer van Koophandel, waaraan nog 25.contributie moest worden betaald, door het fonds is verloren. Vervol gens is aan de orde de behandeling van het jaarverslag over 1934, hetwelk, evenals vorige laren, door den administrateur aan ieder lid is thuisgestuurd. Hieruit stipten we het volgende aan: ontvangsten le kwartaal 1934 609.72, hitgaven 517.97; 2e kwartaal 884.99, De heer D. Burger van Kolhorn kon op de bijeenkomst gehouden in de zaal van den heer Jb. Borst, door den Nederlandschen Bond van Arbeiders in het Landbouw- Tuinbouw- en Zuivelbedrijf, federatie Noordhollands Noorder kwartier, een groot aantal aanwezigen wel kom heeten. In 't bijzonder gold dit welkom het Modern Amsterdamsch Kleinkunst Ensem ble, dat dezen avond medewerking verleende en de Jazzband, gevormd uitleden van den Ned. Arb. Sportbond, die voor de dansmuziek zou zorgen. Het Kleinkunst Ensemble, voor ons nog een onbekende, maar waarvan een zeer goede roep uitging, heeft de verwachtingen niet teleur gesteld. Bij het eerste liedje „Wij stellen ons voor", waaraan het geheele gezelschap deel nam, was er reeds contact met de zaal en den heelen avond door is dat contact ook ge bleven. Dit kwam zeker wel mede hierdoor, dat het gezelschap is gevormd door geest verwanten, die natuurlijk bij hun gehoor ge makkelijk de juiste snaar weten té treffen. Het ensemble bracht een zeer gevariëerd pro gramma voor het voetlicht, waarvoor het na elk nummer een geestdriftig applaus en aan het slot nog een mooie fruitmand in ontvangt had te nemen. De heer Hiemstra, voorzitter van bovenge noemden bond, hield een propagandistische rede, waarin hij het fascisme bestreed en er op aandrong georganiseerd te blijven. Wel zijn dé tijden slecht, maar ze zouden voor den arbeider zeker nog slechter zijn zei spr., indien de arjaeiders hun organisatie ontrouw werden en de vakvereeniging niet als rem werkte tegen verdere loondaling. Spr. richte zich in zijn rede, die met groote aandacht gevolgd werd, in 't bijzonder tot de vrouwen, die hjj opwekte naast de mannen mee te strijden, om hun kinderen een betere maatschappij na te laten, een maatschappij, waarin voor allen zal zijn „Vrijheid, Arbeid, Brood". Uitgenoodigd door de Coöperatieve Land en Tuinbouw-aankoopvereeniging te Breezand welke hiertoe samenwerking had gezocht en verkregen met de afdeeling Anna Paulowna van de Hollandsche Maatschappij van Land bouw waren Woensdagavond in het lokaal van den heer Jb. Borst een aantal belang hebbenden samengekomen, waarvoor de heer Ir. L. de Vries, Rijks-Veeteelt-eonsulent te Alkmaar, eene lezing zou houden over: „Vee voeding in het algemeen". De heer De Vries begon met erop te wij zen, hoe moeilijk het is, het vraagstuk der veevoeding in één avond te behandelen. Bij de veevoeding dienen theorie en practijk sa men te gaan. Maar het is zeer moeilijk, om menschen, die slechts gewoon lager onderwijs hebben genoten, zoodanig in te lichten, dat zij deze theorie ook begrijpen, en spr. acht het daarom beter een korte inleiding, gevolgd door een praatavond te houden, dan een lange lezing. v Bij de verschillende scheikundige onden- zockingen, die op het dierlijk lichaam zijn toegepast, is bevonden, dat de bouwstoffen hiervan vrijwel overeenkomen met die van de voedingsmiddelen, die voor den bouw van en de productie door dat lichaam noodig wor den geacht. Feitelijk berust de veevoeding dus op een doelmatig omwisselingsproces en het komt er dus op neer, de voedingsmidde- De afdeeling van den Bond van Kleine Kweekers hield Vrijdagavond een druk bezochte vergadering bij den heer Jb. Borst. De voorzitter, de heer B. Moolenaar, wees er in zijn openingswoord met nadruk op, dat het voor de kweekers, door de plannen van Amerika, n.1. vrije invoer van narcissen van af Dec. 1936 en verlaging van invoerrechten van andere bolgewassen, begint te dagen. Nadat de heer Kloosterman als afgevaar digde naar de algemeene vergadering was aangewezen en als zoodanig vrij mandaat had verkregen voor de hoofdbestuursverkie zing, kwam het belangrijkste punt in be spreking: de roebelasting. Aan den voorzitter van den bond is in Den Haag gezegd, dat als te bewwijzen is, dat de roebelasting niet is te betalen, daar mis schien afkomen aan is, want het is niet de bedoeling de kleinen dood te drukken. Om dit bewijs te leveren werden formulie ren ter invulling aangeboden, waarop alles, het bedrijf betreffende, ingevuld moet wor den, terwijl voor de niet-aanwezigen de for mulieren verkrijgbaar werden gesteld bij de heeren Langelaan en Moolenaar. De invul ling zal voor velen moeilijkheden opleveren en daarom stelde het bestuur zich beschik baar a.s. Donderdag voormiddags voor de leden wier namen beginnen met de letters A tot en met G, namiddags voor HL, Vrij- dagvoormiddags voor MS en namiddags voor TZ in het veilinggebouw daarbij be hulpzaam te zijn. Er waren verscheidene leden, wien het niet als recht voorkwam dat alleen zij vrijstel ling van belasting zouden krijgen, wier in gevuld formulier op totaal onvoldoende uit komsten wezen. Moest iemand, die z'n land uitstekend verzorgt, of gelukkig was ge weest, b.v. met de teelt van hoekje vetzaad voor de anderen betalen, vroegen zij. De heer Lubbert was overtuigd, dat ook voor deze categorie de rekening niet sluiten zou en de heer Teeuwen gaf als zijn meening te kennen, dat het toch ook in de praktijk wel riiet zoo zou worden, dat men den een wel en den ander niet zal laten betalen. De Voorzitter deelde mede, wat in Den Haag door verschillende belanghebbenden is voorgesteld ten aanzien van minimum- of garantieprijzen Met bijna algemeene stemmen besloot men op de algemeene vergadering de motie- Noordwijk, om aan te sturen op minimum prijzen, te steunen, en sprak er zijn misnoe gen over uit, dat de bondsvoorzitter, zij 't als particulier, zonder de meening van den bond te kennen, zich voor garantieprijzen ver klaarde. Verschillende vragen werden nog beant woord en de heer Lubbert waarschuwde de kweekers voor het nu reeds verkoopen. Er is nog geen vorst van beteekenis geweest, maar mocht deze nog in strenge mate komen, dan zou men een herhaling van het rampjaar 1929 krijgen. Allerdwaast noemde spr. het reeds voorgekomen geval, dat men zich nu al verbond te leveren tegen een zeker aantal procenten beneden den nog niet eens vast- gestelden laagsten regeeringsprijs. Hierna volgt sluiting. AUTO-ONGEVAL Woensdagavond omstreeks 10 uur had bij den verkeersweg over het Balgzandkanaal een auto-ongeval plaats, dat ernstige gevolgen had kunnen hebben. Een tweetal families, één uit Breezand en één uit Oudesluis, werd door een chauffeur der Garage Renso Nanninga te Aduard (Gron.) per auto thuisgebracht. Toen dé verkeersbrug bijna gepasseerd was, raakte de wagen uit het stuur en liep daarbij tegen en op het trottoir ter linkerzijde van den weg. Op dit trottoir werd nog enkele meters voort gereden en juist toen dit weer verlaten zou worden, kwam het achterste gedeelte met een zwaai tegen den bak der afsluitboom terecht, waardoor het geheele onderstel uit elkaar werd gerukt en de versnellingsbak er bij neer kwam te hangen. Toch liep de auto vandaar nog 18 meter door, eer hij dwars op den weg tot stilstand kon worden gebracht. Wel een bewijs, dat er zeer vlug moet zijn gereden. De inzittenden kwamen er wonder boven wonder goed af. Slechts een man kreeg een bloedneus, terwijl een der vrouwen, die door den schok het hoofd had gestooten, over hoofd pijn klaagde. De chauffeur gaf voor, dat de wagen was geslipt, doch hiervan was Donderdagmorgen aan de sporen niets waar te nemen. Integen deel' wezen deze er op, dat één der banden ge sprongen moet zijn en dit de oorzaak van het ongeval is geweest. Vermelding verdient nog, dat de familie door een auto van de Garage M. Broers te Breezand zouden zijn opgehaald, doch dat deze auto op weg daarheen is aangereden en ernstig bescha digd. Inplaats daarvan werd nu de terugtocht met den hier verongelukten auto gemaakt. •kV BURGERLIJKE STAND. Van ii tot en met 17 Jan. 1935. GEBORENAnna Josepha Maria, d.v. P. F. Huijgens en J. C. Musters; Gerardus Theodo- rus, z. v. T. A. Rasch en C. Boerdijk. GEHUWD: J. v. d. Ham en G. Lont. OVERLEDEN: Fr. Klein, oud 3 j. d. v. K Klein en A. Stevens. JACHT EN VISSCHERIJ. In 1934 werden afgegeven 327 consenten tot uitoefening van kustvisscherij, 157 groote visch- akten, en 6 jachtakten. EERVOL ONTSLAGEN. De heer F. Nicolai te De Haukes, en de heeren W. Braaksma, te Den Haag, A. N. Dekker te Kornwerderzand en J. H. J. Lom- mertzen, te Den Haag, opzichters eerste klasse bij den dienst der Zuiderzeewerken, zijn bij K. B, met ingang van 1 Maart a.s. eervol ontslagen wegens inkrimping van be drijf. J1, DISTRIBUTIE VAN KAAS. PREDIKBEURT. Evangelisatie (Ned. Herv. Gem.). 's Morgens 10 en 's middags de heer P. Boon. 3.30 uur, PREIIIKBEURTEN. Ned. Herv. Gemeente. 's Morgens 10 uur, Ds. M. A. G. Vorst man. Geref. Kerk. 'e Morgens 10 e/i 'b middags 2.30 uur, Ds. S. U. Zuidema. daki ■dito: „/Vrijdagavond jj. is alhier met de distributie yan kaas aangevangen. In verband met den beperkten voorraad komen voorloopig alleen de groote gezinnen in aanmerking, zij dus, dié ook margarine betrekken. Mocht later een tweede zending kaas worden ontvangen dan zullen ook de andere werklooze gezinnen hiervan profiteeren De kaas wordt verkocht in pakjes van 3/< K.G. negen cent per stuk. De kaas is van goede kwaliteit. Hippoly tushoef. HERVORMDE ZUSTERKRING. Men deelt ons mede, dat voornoemde zus- tërkring Woensdag a.s. te 8 uur een bij eenkomst zal houden in de Herv. Kerk. 121/2-JARIG AMBTSJUBILEUM BURGEM. L. C. KOLFF. '1 1 Naar wij vernemen, zal hedenmiddag in de raadszaal een huldiging plaats hebben ter herdenking van burgemeester Kolff's 12'/)- jarig ambtsjubileum. Aanwezig zullen zijn de wethouders, raadsleden, oud-raadsleden, het politiecorps, de gemeente-ontvanger, secre tarie-personeel, enz. met hun dames. Ver schillende sprekers zullen het woord voeren. i I. f.. v 1 Politie. Verloren Een bruine portemonnaie, in houden eenig geld. GevondenEen rijwielmerk en een houdend eenig geld. Inlichtingen bij den gemeentebode. ONTDUIKING CRISIS-VARKENSWET. Door de Rijksveldwacht is wegens ontdui king der Crisis-Varkenswet n.1. verkoopen of verhandelen van varkensvleesch, afkomstig van huisslachting, proces-verbaal opgemaakt tegen den landbouwer M. P. L. i BOEKBESPREKING. Naar wij vernemen zal op Dinsdag 22 Jan. des avonds 7.30 uur in het nieuwe cateehismus- tiegebouw der Doopsgezinde Gemeente een bijeenkomst worden gehouden, waarbij Ds. Meihuizen een bespreking over een door Dr. O, L. v. Veen, te Amsterdam, geschreven boek, getiteld: „Het Christendom marcheert", zal houden. NAT.-SOC. BEWEGING. Spreker de heer J. P. van Kampen. Vrijdagavond werd in de zaal „Concordia" de eerste N.S.B.-vergadering op Wieringen gehouden. Reeds een uur tevoren stonden vele menschen voor de deuren van dit gebouw. Om ongeveer acht uur wordt de spreker aange kondigd en een welkomstwoord gesproken. De zaal zat tjokvol nieuwsgierigen of belangstel lenden. De heer Van Kampen zette in een zeer vlotte redevoering uiteen, wat de begin selen en idealen dezer beweging zijn. De histo rische ontwikkeling van ons volk wordt op hartstochtelijke wijze geschetst. Spr. hekelt het Marxisme en Liberalisme en verklaart op welke basis de N.S.B. denkt te gaan werken. Wjj kunnen, gezien het uitvoerig verslag in ons blad van Donderdag jj., (vergadering Den Helder), kort zijn en verwijzen dan ook naar denzelfden inhoud. Een flinke politiemacht, onder leiding van brigadier Bergsma, regelde de orde, waardoor de vergadering een rustig verloop had. Er be stond gelegenheid schriftelijke vragen te stel len. Niet minder dan 22 vragen werden door spreker met een gevat, en betrekkelijk kort antwoord ontzenuwd .waarbij diverse malen geapplaudiseerd werd. Daarna sluiting. Na het staande zingen van het V. ilhelmus, ging de vergadering uiteen. De spreker deelde mede, nog eens op Wieringen te zullen komen. Den Oever. WAARSCHU WIN G. In een der plaatselijke bladen verscheen onlangs een advertentie, waarin geld, uitslui tend boven 500.aan iedereen werd aan geboden, waarbij pe.soonlijke borgstellingen niet vereischt waren. Weigering was onmo gelijk en brieven waren te zenden onder het motto „Credietverzekering" naar „Volhar ding" Schiedam. In het belang van diegenen onzer plaats- genooten, welke naar deze aanbieding gere flecteerd hebben of nog zullen reflecteeren, meenen wij goed te doen onderstaande mede- deelingen van den Officier van Justitie te Rotterdam en den Commissaris van Politie te Schiedam te publiceeren. De officier van Justitie te Rotterdam ver zoekt allen, die ter verkrijging van een cre- diet geld hebben afgedragen of gezonden aan de Onderlinge Spaarinstelling, de Spaar- en Credietvereeniging Eigen Hulp of de Ver- eenigde Spaar-Credietbank, alle te Schiedam (houder M. van Weerden), zich ten spoedig ste te wenden tot de politie van hun woon plaats tot het verstrekken van inlichtingen. De Commissaris van Politie te Schiedam maakt bekend, dat M. van Weerden, thans Rotterdamsche dijk 197, 2de étage, de namen zijner instelling „De Onderlinge", „Eigen Hulp" en „Vereenigde Spaar-Crediet Verze kering" heeft veranderd in „Volharding", terwijl de voorwaarden dezelfde zijn geble ven. Onder den naam „Volharding" adver teert van Weerden reeds in de pers. De reeds eerder gepubliceerde waarschuwing betref fende de 3 eerstgenoemde instellingen is ook voor „Volharding" van kracht. PREDIKBEURTEN. Ned. Herv. Gem. Geen dienst wegens vacature. Evangelisatie (Ned. Herv. Gem., H.Hoef). 'sMorgens 10 uur, de heer O. Deen. Evangelisatie (Ned. Herv. Gem. Den Oever) 's Avonds 7 uur, de heer O. Deen Doopsgezinde Gemeente Hippolytushoef. 's Morgens 10 u., Ds. H. W. Meihuizen Ger. Kerk (Beltstraat). Hippolytushoef. 's Morgens 10 uur, Cand. J. Oranje 's Middags 2.30 uur, Leesdienst. Geref. Kerk. (Den Oever). 's Morgens 10 uur, Leesdienst 's Middags 3 uur, Cand. J. Oranje. Ter nagedachtenis aan den het vorig jaar overleden Texelschen componist S. Vlessing, werd door de heeren N. Kortenhoeven, U. Bouwsma, A. Vonk, J. Dekker en W. Boon, op verdienstelijke wijze, een der laatste com posities van den heer Vlessing uitgevoerd, n.1. „Petite scène de Ballet". Een alleraardigste attractie, (die tevens een zeer goede versterking van de kas van het corps met zich bracht) was de muzikale prijsvraag, die in de pauze werd gehouden. Tot slot werd op alleraardigste wijze een blijspelletje opgevoerd, n.1. „Het geschikte meisje". Hieraan werkten mede mej. Ver meulen, de heeren N. de Jong, S. Zijm en Jb. Kok. De heer De Jong had in dit num mer de hoofdrol, hetgeen vrijwel als altijd het succes van de opvoering verzekerde; ook de heer Zijm gaf, als de neef, goed spel. De heer Jb. Schrama sprak een kort slui tingswoord en sprak daarbij den wensch uit, dat deze uitvoering het verband tusschen leden en donateurs zou versterken. HOUTVERKOOP STAATSBOSCHBEHEER. De opbrengst der houtverkooping van het Staatsboschbeheer, die Vrijdag gehouden is in „Bosch en Duin" te Westermient, was 424.25. Het aantal koopers was groot en de prij zen, die bedongen werden gemiddeld. COMMISSARIS V.I.O.D. Bjj enkele candidaatstelling is de heer G. J. Keijzer herkozen als bestuurslid van de ver een. V.I.O.D. Ingekomen waren 2 lijsten met dezen naam met samen 60 handteekeningen. BURGERLIJKE STAND zoon v. N. J. BURGERLIJKE STAND. P. God van 1017 Januari. GEBOREN: Cornelis Petrus, z. v. schalk en P. A. v. d. Ven. POLITIE. Gevonden een kinderwantje, een porte monnaie met eeaig geld, een armbandje, twee schapen, een hondje en een sleuteltje. Achtergebleven een kalf Verloren: een portemonnaie met geld en een sleuteltje. SCHAGER MARKT. EEN „WINTERMARKT". Wat bezoek en aanvoer betreft kan men de markt van jl. Donderdag het best kenschetsen met „wintermarkt". In vette koeien was een goede handel. Prijzen giDgen tot 30 cents. Hoogste noteering f 225.— Van weinig beteekenis was de handel in geldekoeien. Kalfkoeien waren niet aange voerd, evenals vaarzen. Duur en vlug verkocht werden de nuchtere kalveren. Paarden goed. Oude slachtschapen idem., behaalden f14.tot f 17.50. Jonge vette schapen tot f 19.overhouders tot f 11.—. Handel zéér trekkend. Vette varkens waren prijshoudend16ct. In biggen en schrammen was een aardige handel. Hoogste noteering f 12. Ook de kippenhandel was prijshoudend. TEXEL'S FANFARECORPS. Gisteravond gaf Texel's Fanfarecoi-ps de eerste uitvoering in Hotel „Texel", die in alle opzichten uitstekend is geslaagd. De opkomst was bevredigend (voor heden wordt een ge heel gevulde zaal verwacht!). De voorzitter van het corps, de heer N. de Jong, heette allen hartelijk welkom, in het bijzonder burgemeester Oort, de heer en mevrouw Parlevliet en de bestuursleden van de zustervereenigingen van den Hoorn en Oost. Verder wees de heer De Jong op de inspanning die de directeur, de heer Joh. Dol zich heeft getroost om op muzikaal ge bied iets goeds te geven. Het bleek al spoedig dat de voorzitter niets te veel had gezegd: Het programma bevatte niet minder dan een zestal geheel nieuwe nummers, o.a. „Dichter und Bauer" en de Czardas uit „der Geist der Woiwoden". De uitvoering der verschillende nummers getuigde van de muzikale begaafdheid van den Directeur. Zeker, hier en waar werden fouten gemaakt, doch over het algemeen had het corps de zware nummers goed onder de knie. Bijzonder mooi werd vooral gespeeld de „Rigoletto-fantasie" van VerdiTavan, voor fanfare bewerkt door den heer Dol. De jeugdige leden G. Broekman, P. Koorn, H. Boon, A. Zegel en D. Huizinga voerden heel goed drie nummertjes uit, n.1. „Abend- chor" van Kreutzer, „Der Jager Abschied", en „Es ist bestimmt", van Mendelssohn. GEBOREN: Willem Jacob, Kikkert en T. Bruin. GEHUWDJ. van der Vis P.Az. en B. Roeper. OVERLEDEND. Eriks, 80 jaar, weduwn. van C. Smit. Den Hoorn. GEVAARLIJK SPEL. Woensdag waren alhier eenige jongens aan het schieten met pijl en boog. Een der jongens, de omstreeks 12-jarige Jan Zijm, had juist een pijl afgeschoten, toen hij zich even bukte. Hier door kreeg hij de pijl van zijn tegenstander precies in het oog. De jongen leed hevige pijn en moest op advies van dokter Vellinga in het hospitaal te Den Helder worden opgenomen, ten einde zich daar eenigen tijd onder behan deling van een oogspecialist te stellen. Eten waarschuwing voor de jeugd om bij dit spel uiterst voorzichtig te zijn. PREDIKBEURT. Ned. Herv. Gemeente. Den Burg, 's av. 7 uur, Ds. Visser. Oosterend, v.m. 10 u., Ds. Kok. Bevestiging Ouderl. en diakenen Waal, v.m. 10 uur, Ds. van 't Hooft Den Hoorn, v.m. 10 u., Ds. Visser H. Avondmaal De Cocksdorp, v.m. 10 u., Ds. Salm Zuid E i e r 1., n.m. 3 u„ Ds. Salm. Oudeschild, v.m. 10 u., Ds. Scholte De Koog, 'sav. 7.30 uur, Ds. van 't Hooft Doopsgezinde Gemeente. Den Burg, 's av. 7.30 uur, Ds. Vis. Kerkbus van De Koog Den Hoorn, v.m. 10 u. Ds. Smidts. Gereformeerde Kerk Den Burg, (geb. Fanfare) 'sav. 7.30 u. Ds. v. d. Leer Oosterend, v.m. 10 u. en n.m 3 u„ Ds. van der Leer Gereformeerde Kerk (H.V.) Oosterend, v.m. 10 u. en n.m. 2.45, Ds. ter Schegget. UITVOER VAN BLOEMBOLLEN EN BLOEMEN. De uitvoer van bloembollen, knolsiergewas sen en vaste planten (wortelstokken en wor tels) heeft volgens de maandstatistiek van den in-, uit- en doorvoer, bewerkt door het Centraal Bureau voor de Statistiek, in Decem ber bedragen 1353 ton, waarvan 556 ton naar Groot-Britannië en 272 ton naar Frankrijk) ter waarde van f 578.000, tegen 846 ton ter waarde van f 389.000 in December van het vorige jaar. De jaarcijfers zjjn voor dit zeer belangrijke uitvoer-artikel44.749 ton ter waarde van f 22.257.C00, tegen 42.446 ton ter waarde van f 19.373.000. Aan afgesneden bloemen, bladeren, groen, takken, enz. van siergewassen heeft ons land in December uitgevoerd 194 ton (waarvan 95 ton naar Groot.Britannië en 59 ton naar Duitschland) ter waarde van f 392.000, tegen 154 ton ter waarde van f 354.000 in December 1933. Jaarcijfers: 2239 ton ter waarde van f 3.124.000, tegen 2236 ton ter waarde van f 2.851.000. ALKMAAR, 18 Jan. Kaasmarkt. Aangevoerd 36 stapels, wegen de 62,000 kg kaas. Fabriekskaas: kleine met rijksmerk 18. Handel matig. ALKMAAR, 18 Jan. Graanmarkt- Aangevoerd 656 hl als: 82 hl voertarwe 4.505; 170 hl gerst 66.20; 201 hl haver 6.75- 7.50; 41 hl boonen, w.o.: bruine 1115, citroen 1318, duiven 8.40 en witte boönen 1720; 1 hl geel mosterd zaad, prijs niet genoteerd; 37 h. karwijzaad 17.2017.50; 10 hl blauwmaanzaad 13.75; tuiboonen 7.509; 114 hl erwten w.o.: kleine groene 1113, grauwe 1228 en vale erw ten 12, alles per 100 kg. Handel goed. BROEK OP LANGENDIJK, 18 Jan. 19,000 kg roodc koo' 1.80— 4 60, 2e s. 1.10—3.60; 25,000 kg gele kool 1—1.40; 32,000 kg Deenscne witte kool 1.701.70; 11,000 kg uien: gele j 2.302.60, grove 2.50 —2.60, drielingen 1.60—1.80; 2800 kg peen 0.70—1.20; 250 kg aardappelen: Bevelanders 11.10, alles per 100 kg. NOORDSCHARWOUDE, 18 Jan. Aangevoerd: 9900 kg uien: uien 2.302.50, grove uien 2.402.50, drielingen 1.60- I.70; 3600 kg peen 0.901; 25,400 k roode kool 2.10—5, d.s. S 1—3.80; 43,600 kg D. witte kool 0.701.60, d.s. 0.701.40; II,800 kg gele kool 1—1.30, d.s. 1—1.10, Alles per 100 kg. HELDERSCHE EIERVEILING. 17 Jan. Aangevoerd 24,700 kippeneieren 52—54 kg 2.50—2.80, 55—57 kg 2.50—2.90, 58—60 kg 2.50—3.20, 61—63 kg 3.00—3.30, 6467 kg 3.303.60, kleine eieren 2.00; eendeneieren 2.202.40. Alles per 100 stuka.

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 11