Radio-programma noch zot Op en om het Binnenhof. fuw met WaggPJlrorna 3)at is voordeliger !x GEMENGD NIEUWS Voor e"n moderne KUNSTFOTO Het aannemen van giften door ambtenaren. Boerderijen afgebrand. Een „grens-geval". HET.OURSCHH COURANT VAN-.ZATERDAG IQ TANAURI I935\ grenzen niet gesloten heeft, weert al het ge peupel en laat. slechts énkele bevoorrechten toe die referenties té Straatburg, Nancy of Forbach bezitten en daar een onderkomen kunnen vinden zonder dat zij den staat ten laste kunnen vallen. Het aanlai douaniers aan de Fransche grens is belangrijk versterkt en een onbe merkt passeeren der grenzen is in feite on mogelijk. Max Braun en Pfordt zijn via Genève ge vlucht en wat ook hun plannen mogen zijn, écn ding iszeker; te Saarbrücken zal men hen niet meer terugzien. Hoffman, de leider van het katholieke deel van het Eenheids front, heeft politiebescherming aangevraagd, maar deze is hem geweigerd. Hij is daarop vanmorgen naar Forbach vertrokken, voor- loopig zonder 'meubelwagens. Heirhburger, een dor leden van dë regeerihgscommissie, heeft vanmorgen dicht bij de grens, een samen komst gehad met zijn vriend den Franschen commissaris Macht die hem waarschijnlijk ook geraden zal hebben te verdwijnen; hij is althans niet meer naar Saarbrücken terug gekeerd. Volgens een mededeeling van de Fransche 'immigratie-autoriteiten moeten in het Saar- gebied 400 menschen passen voor Frankrijk aangevraagd hebben; 230 hunner hebben in- tusschen de Fransche grens overschreiden. Kransch persstemmen. De Parijsche bladen merken met voldoe ning op, dat de Saarkwcstie thans geregeld schijnt. Volgens de Matin schijnt het; rijk van plan te zijn de demilitarisatie van de Saar zonder omwegen te aanvaarden. Het spieken over de demilitarisatie van de Saar was ze ker niet overbodig zegt de Echo de Paris, gezien de vrijheden, die DUitschlancj zich ten aanzien van bewapening veroorlooft, maar noch het raadsbesluit, noch het rapport zullen er mèlding van maken. Alleen LavaLzal fer in zijn toespraak gewag van maken. Niet zonder verwondering constateert 1' Qeiivre, dat behalve Engeland en enkele Scandinavische landen, niemand den terug keer yan Duitschland te Genève schijnt te wepschen, zooals men enkele jaren geleden zijn toetreding wenschte. W v e k' k r o n i e V ,n memoriam ir. Kalff. Een man van buitengewone beteekenis. - Politieke gevolgen? Exc. Colijn, de k-achtmensch. - Steeds feller verzet tegen den M.E.T De ..Uitverkoopen'' aan banden. - Wat de middenstand Zoo ziek maakt. Den Haag, 17 Januari '35. Het eerste belangrijke nieüws voor Neder land in 1935 zou Helaas zijn: een doods tijding! Nog vrij onverwachts kwam Zondag ochtend het :reurigt bericht, dat ir.Kalff, minister vair - Waterstaat in het Crisis- Kabinet-Colijn, bij het aanbreken van den ochtend in zijn woning te Wassenaar was overleden. Na slechts enkele dagen van ziek- Zijn. Heden had op Westerveid onder enorme be langstelling* de begrafenis van den om tal van redenen zeer betreurden bewindsman plaats, waarna voorgoed een figuur van alom erkende be teekenis (zoowel wat hoofd als hart betreft) uit ons midden is verdwenen. Hij ging eigenlijk nog in :de kracht zijner jaren. Althanszoo scheen hèt. Maar aan genomen kan worden, dat zijn lichamelijke gesteldheid in den laatsten tijd niet geheel meeri n overeenstemming was met de phy- sielce kracht van een, die alleszins den vali den leeftijd bezit. Doch dat de verminderde vitaliteit een zóó i spoedig einde door gebrek aan weerstandsvermogen zou berokkenen, hadden toch weinigen vermoed. Hoewel in de kort achter ons liggende periode meermalen een wel wat verontrustende mate van mat heid lag over het doen en laten van den nu ontslapen- bewindsman, Ter gelegeilheid van de behandeling der Laatste Watèrstaatsbe- grooting in de Tweede Kamer in December j.1., heb ik daar reeds op gewezen. We weten nu helaas met zekerheid, waaraan die van zelfsprekend ook verkeerd beoordeelde gestie te wijten was De laatste maal, dat Ir. Kalff in het Parle ment optrad was op den dag, toen het Kerst reces der Tweede Kamer aanbrak en de zit ting begon met een plechtige herdeking der zoo jammerlijk om het leven gekomen Uiver- slachtoffers. De minister van Waterstaat vertolkte de bewogen gevoelens der Ttegee- ring. En hij zal niet vermoed hebben, dat de eerstvolgende vergadering van het Lagerhuis, op 12 Februari a.s. zou aanvangen evenzeer met een plechtig moment, gewijd aan zijn dood. Ir. Kalff is eigenlijk nog te kort bewinds man over het departement van Waterstaat geweest om precies, te kunnen aangeven, wat zijn verdiensten als minister uitmaakten. Op ander gebied in het maatschappelijk leven heeft wijlen ir. Kalff de bewijzen gegeven van te zijn een der zeldzame „knappe kop pen", in het genot van ovèrgroote werk kracht en -lust. Een vitaliteit, welke hij zal hebben overschat! Als een blijvend „document" op staatkundig gebied zal pp naam van den overleden bewinds blijven staan: het Verkeersfonds, geschapen met het doel, te komen tot coördinatie van het verkeerswezen. Lang niet iedereen in den lande is er den ontwerper dankbaar voor (de oppositie tegen de materie ligt immers nog versch in 't geheugen!), doch de toekomst zal moeten uitmaken, of er wezenlijk reden was voor zulke scherpe critiek! Het verkeer vraagt Hu eenmaal om ordening, 't Blijft natuurlijk de vraag, of de Verkeersfondsgedachte de be geerde uitkomst brengt. De overweging, in" hoeverre de dood van mi- mster Kalff politieke gevolgen kan hebben, zal vermoedelijk wel geen aanleiding geyen tot ingewikkelde discussies, hoewel 'n Katho lieke courant de. onsmakelijkheid bedreven heeft om te pleiten voor het gebruik maken van de gelegenheid om het liberale element nu maar verder uit het Kabinet te bannen... Zeker, wijlen Z.Exc. beheerde een departe ment, dat met de „politiek" weinig te maken had, maar de. aanwezigheid van. een volbloed liberaal in het Crisis-Kabinet had wel de gelijk groote beteekenis. Men herinnert zich, datjuist het opnemen van een Vrijheidsbon- der in een Kabinet van nationale concen tratie (zonder socialisten dan) dr. Colijn verhinderde, zijn oorspronkelijk gedacht par lementair Kabinet te formeeren. De Katho- ken begeerden bij het opmaken van een „werkprogram" geen rekening te houden met liberale wenschen en begeerten. Ook niet in negatieven zin. Zoodat de heer Colijn ten slotte wel moest komen met een soort Kabi net ad hoe, dat slechts in leven was geroe pen om de crisis-gevaren te bestrijden. Prfn- cipieele vraagstukken bleven liggen. En de partijen in de Kamers waren volmaakt vrij wat betreft haar gezindheid om de tien Ex cellenties al of niet te steunen. Wat tot nu toe nog niet tot ongelukken heeft geleid! Dat de opengekomen plaats opnieuw door een 'iberaal zal worden bezet, ligt voor de hand. De overgroote meerderheid der Katho lieken zal zich daarentegen stellig niet vel zetten. Doch het zal zeer zeker niet „mak kelijk" zijn een figuur te vinden, even ruim van opvatting als wijlen de bewindsman wat betreft den wil om in deze tijden van nood politieke begeerten „op stal" te zetten, wijl een vruchtbare samenwerking slechts mogelijk is als allen zich groote opofferin gen getroosten. Voorts zal het feit, dat „Waterstaat" de zorg heeft voor het bren gen van ordening in het verkeerswezen, de keuze van een nieuwen minister sterk be perken. Wijlenir. Kalff had als „spoorweg man" een groote dosis ervaring ten; deze opgedaan, al was juist deze omstandigheid iet of wat nadeelig voor de reputatie van .onpartijdigheid; welke een bewindsman be hoort te bezitten als hij, genoodzaakt (is de belangen van weg- en railverkeer nauwlet tend af te wegen. Ook bij de meest-recht vaardige beslissingen vallen steeds slachts- óffers; en dezulken zijn natuurlijk steeds be reid, dei billijkheid van het besluit in twijfel té trekken én minder Zuivere bedoelingen té veronderstellen. Anderzijds heeft zich in, der gelijke gevallen wel eëns het paradpxaje ge val voorgedaan, dat de autoriteit in zijn ijver óm ook den schijn van partijdigheid te ver mijden, beslissingen nam, welke weer te veel in strijd kwamen met de belangn, welke hij vroeger verdedigde. Men ziet: Makkelijk zal de positie van den nieuwen minister evenmin zijn, uit welke „ge lederen" hij ook mocht worden gerecruteerd. Het zal een hèele toer zijn om als „Verkeers minister" te slagen! Zoo werd het Crisis-Kabinet van een zijner hoogst-bekwame leden beroofd, niet door een innerlijk conflict of door een Kamervotum,- •doch door dën önverbiddelijken dood. Reeds door het aftreden van minister Verschuur was het onmogelijk geworden om te spreken van „samen uit, samen thuis", als straks het door allen vurig gehóopte moment aanbrèekt; waarop het „Crisis"-Kabinet ontbonden kan worden, doch dit heengaan treft scherper. Niet het minst, omdat het in onze parlemen taire geschiedenis niet vaak is voorgekomen, dat een Raadsman der Kroon in de volle uit oefening zijner functie uit dit leven scheidde. In deze eeuw vindt men slechts twee geval len, namahjk in '13 en '14, toen resp. de mi nisters van Waterstaat en Justitie kwamen te overlijden. Het nieuwe jaar is ivoor ons land weer in mineur begonnen. De Eerste Kamer zal bin nenkort het droeve gebeuren herdenken. En de Waterstaatsbegrooting moet in dat Col lege nog worden behandeld, hetgeen geschie den zal met een bewindsman ad interim ach ter de groene tafel, want de premier, dr. Colijn heeft niet geweifeld tijdelijk de Wa terstaatsaangelegenheden voor zijn rekening te nemen, 's Morgens toeft Z.Exc. in het de- partmentsgebouw op het. Binnenhof, en des middags begeeft hij zich naar het „Plein", waar zijn gewone dagtaak hem. wacht. Voorts drukken op den premier de zaken van algemeen regeeringsbeleid, moet hij weke lijks den Ministerraad presideeren. Er zijn natuurlijk nog veel meer dingen, welke op dr. .Colijn „neerkomen" (representatieve func ties), het deelnemen aan1 festiviteiten, o.a. laatst den Indischen legeravond, waar de premier een gloedvolle rede heeft gehouden), doch het opgesomde is reeds voldoende om een „indruk" te krijgen van de taak, die op l de schouders van een toch niet meer zoo jongen man rust. Dr. Colijn kan dan ook met recht een „krachtmensch" genoemd' worden. Niet een, die. heil zoekt bij vertoon van ".vi taliteit .(dezulken vindt men tegenwoordig maar al te veel!) doch die kalmweg zijn gang gaat, onverstoord, zónder omzien. Dat zijn figuren, waaraan de gemeenschap iets hééft! De oppositie tegen invoering van den mid- den-Europeeschen tijd wordt met den dag feller. Inderdaad kan niet zonder redelijken grónd worden verwacht, dat de Eerste Ka mer de desbetreffende wetsvoordracht ver werpt. Opdat zij echter met de behandeling haast make, want niet het minst de spoor wegen weten zich geen raad met het oog op de vast te stellen zomer-dienstregeling. Voorts werd deze week bij de Tweede Ka mer ingediend een ontwerp, 'dat eindelijk eenige orde wil scheppen ten aanzien van een groot euvel in middenstandskringen. Den bona fide handel wordt immers sinds jaar en dag groot nadeel berokkend door z.g. „bokszaken" e.d., die te pas en te onpas „Uitverkoopen" organiseeren, welke in den regel niet anders zijn dan schijn-manoeuvres om het publiek lekkér te maken. De wet gever wil nu deze materie in hoofdzaak in handen leggen van de Kamer van Koophan del, die vergunningen afgeven. Er zullen ech ter twee „vrije perioden" zijn (Januari en de na-zomer), waarin elke winkelier zoovéél kan uitverkoopen als hij wil. Voor den middenstand is deze voorgestelde regeling waarlijk van niet gering belang. Het publiek is nu eenmaal zeer gevoelig voor „koopjes" en wordt door het woord „Uitverkoop" als het ware gebiologeerd. Men vindt dan alles „goedkoop", wat zoo'n zaak aanbiedt. In menig geval betaalt men gretig prijzen, die overal elderslager zijn! Op dit gebied zijn c*e ongeloofelijkste staaltjes vertoond. In een groote stad zag ik eens een „Halve-prijzen-winkel". Hier werd grof gespeculeerd op zekere eigenaardige menta liteit van de massa, want men deed niet an ders dan bespottelijk hooge prijzen noteeren, die dan werden gehalveerd. Dat men zoo- doende toch nog een lfink prijsje voor het begeerde artikel betaalde werd blijkbaar door de malle koopers niet beseft, want in den be ginne liep het storm. Later, ja, toen kreeg men de foef dóór. Hettreffen van maatregelen ten bate van den middenstand heeft dan nu een aanvang genomen- Zoo bestudeert men thans nog de vraag, wat te doen is tegen het cadeaustel sel, tegen de uitwassen van het afbetalings- systeem, tegen het systeemloos vestigen van nieuwe zaken, 't Zijn alle aangelegenheden, welke eventueel aan den Staat weinig of geen geld zouden kosten, wat in deze tijden erg aanlokkelijk is. En toch schiet men er het slechtst meé op. Zeker moet worden erkend, dat de materie niéuwe zaken maakt den toestand in de mid- wat verminderd te zijn; in de tabakswereld kwam ér immers reeds een eind aan en ieder is er ten slotte maat wat blij 'om! Maar vooral dat al-maar vestigen v« niéuwe zaken maakt'de toestand in ae mid-: denstandswereld zoo ziek. De voorzitter van de'Haagsche Kamer van Koophandel, de heer Verbeek (die het weten kan!) heeft hierom trent in zijn nieuwjaarsrede het noodige ge-! zegd. Er zijn teveel winkels!, aldus was zijn- oordeel, en wat voor het Haagje geldt, mag ook op andere deelen des lands van toepas sing worden verklaard. Daarbij komt, dat alérlei crisisslachtoffers, die nog de beschik king hebben over 'n bedragje, heil gaan zoe ken bij het „winkeliertje-spelen", alsof het zakendoen voor ieder maar kinderspel is. De zaakjes duikelen dan ook spoedig na de ope ning,, doch de hieruit voortvloeiende „Faillis- sementsuitverkoopen" bederven weer de markt en benadéelen den 'gevestigden zaken man. Als „geneesmiddelen" ten déze zijn oa, genoërnd waarborgen, dat de aspirant-winke lier op zijn gebied vakkundig is en over vol doend kapitaal beschikt. Zeker schort het daaraan maar al te vaak. En zoodoende zou' van den middenstand, toch geen „gilde" wor den gemaakt, een gesloten stand; hetgeen minister Verschuur al eens beslist afwees. Dat Exc. Steenberghe er veel anders over denkt is niet heel waarschijnlijk. De midden stand is nu eenmaal van ouds een stand, waarin vele lagen der bevolking kunnen wor den opgenomen, zoowel van hoog als van laag. In elk geval zal men er op den duur toch iets op moeten vinden. Want dé „natuurlijke saneering" (door het uitvallen van de zwak- sten) schiet te kort, aangezien er. steeds nieuwe lieden komen opdagen, die hun laat ste centje gaan vergokken PARLEMENTARIËR. Binnen and ora naar Koningstraat 29 Zondags geopend van 10 tot 2 uur ZONDAG 20 JANUARI 19S5. Hilversum, 1875 m. 8.30 VARA, 10.00 VPRO, 12.00 AVRO, 5.00 VARA, 8.00 AVRO. 8.30 Gramofoonplaten. 8.35 Tuinbouwpraatje S. S. Lantinga. 9.00 Voetbal-nieuw. Gramofoonplaten. 9.30 Orgelspel 3. Jong. 9,45 .A. Pleysier: aVn Staat en Maatschappij. 10.00 Kerkd. uit de N. H, Kerk te Assen. Voorganger: Ds...D. v. d. Most van. Spijk. 12.00 Uurslag en klokkenspel v. d. Groote Kerk :te Breda. 12.01 Filmpraatje L. J. Jordaan. 12.30 Concert door de „Palladians". I.30 Disconieuws. 2.00 Boekbespreking Dr. P. H. Ritter Jr. 2.30 Concertgebouw-orkest o.l.v. E. v. Bei- num, m.m.v. het Trio Casella-Poltronieri- Bonucci. 4.00 Mannenkoor „Caecelia" o.l.v. N. Hoo- gerwerf. 4.20 Dr. A. J. M. Wanders.: Nieuwe sterren in het heelal. 4.45 Vaz Dias. 5.00 Gramofoonplaten. 6.00 Voetbal-nieuws. 6.20 XX-ensemble o.l.v. C. Steyn. 7.00 Zang J. L. Pulante. 7.30 De Flierefluiters o.l.v. E. Walis. 8.00 Vaz Dias. 8.15 Verkorte opera „Carmen" van Bizet. m.m. v. solisten, koor o.l.v. H. v. Wielink en het Omroeporkest o.l.v. Dr. P. Weis- mann. 9.15 Tegenlichtopnamen. 9.30 Omroeporkest o.l.v. Nico Treep, m.m.v. A. Uninsky (piano). 10.15 Radio-Journaal. 10.30 Kovacs Lajos en zijn orkest. II.00 Vaz Dias. 11:10 Gramofoonplaten. 11.151200 Kovacs Lajos en zijn orkest. Huizen, 301 m. 8.30: KRO, 9.30 NCRV, 12.15 KRO, 5.00 NCRV, 7.45— 11.00 KRO. 8.30 Morgenwijding. 9.30 Gramofoonplaten. 9.50 Kerkdienst uit de Geref. Kerk te Rotter dam. Spr.: Ds. R.'Zijlstra. Org.: J. Luyke- naar Franken. Hierna gramofoonplaten. 12.15 Orkestconcert en causerie,. 2.10 Lezing. Kwartetconcert. 3.00 Koorconcert en voordracht. 3.45 Gramafoonplaten. 4.00 Kwartetconcert. 4.30 Voor de zieken. 5.00 Gramofoonplaten. 5.50 Kerkdienst uit de N. H. Kerk (Muider- kerk) te Amsterdam. Spr.: Ds. A. G. H. v. Hoogenhuyze. Org.: H. de Vries. Na afloop: orgelspel H. de Vries. 7.45 Sportberichten. Lezing. 8.10 Vaz Dias. Orkestconcert. 8.40 Kwartetconcert. 8.50 Vervolg orkestconcert. 9,20 Kwartetconcert. 9.30 Koorzang. 10.00 Cello en piano. 10.30 Vaz Dias Gramofoonplaten. 10.4011.00 Epiloog. MAAN DA G21 JANUARI 1935. Hilversum, 1875 m. Algemeen Programma, verzorgd door de VARA. 8.00 Gramofoonplaten. 10.00 Morgenwijding VPRO. 10.15 Declamatie F. Nienhuys. 10.35 Gramofoonplaten. 11.00 Vervolg Declamatie. 11.20 Vioolrecital L. Somer. 12.00 Orgelspel J. Jong. 12.15 Gramofoonplaten. 12.30 VARA-orkest o.l.v. H. de Groot. 1.301.45 Gramofoonplaten. 2.00 „De Flierefluiters", o.l.v. E. Walis. 2.30 „de Zonnekloppers", o.l.v. C. Steyn. 3.00 Orvitropia" o.l.v. J. v. d. Horst. 3.30 Voor de vrouw. 4.004.15 Gramofoonplaten. 4.30 Voor de kinderen. 5.00 Schalmei o.l.v. P. Renes. 5.15 Gramofoonplaten. 5.30 XX-ensemble o.l.v. C. Steyn. 6.00 Strijkorkest o.l.v. E. Walis. 6.30 Muzikale causerie PTiggers. 7.10 Lezing. 7.30 Volksliedéren door Hans Gruys, 8.00 Herh. S.O.S.-berichten. 8.03 Uit het N.V. Huis te Utrecht: „Boris Godounov" opera van Móussorgsky, m.m.v, solisten, koor en orkest o.l.v. H. Altink. 9.30- Vaz Dias. 9.45 Orgelspel C. Steijn. 10,00 Vervolg opera-uitzending. 11(15—12.00 gramofoonplaten. Huizen, 301 m. NCRV-uitzending. 8.00 Schriftlezing en meditatie. 8.159.30 Gramofoonplaten. 8.159.30 Gramofoonplaten. 10.30 Morgendienst o.l.v. Ds. W. J. van Lok horst. 11.00 Chr. lectuur. 11.3012.00 en 12.15 Gramofoonplaten; 12.30 Orgelconcert Joh. Zwart. 2.00 Voor de scholen. 2.35 Lezing A. J. Herwig. 3-15—3.45 Kriiples. 4.00 Bijbellezing Dr. H. Kaajan, m. m. v. sopraan en orgel. 5.00 Concert (fluit, klarinet-fagot, piano), 0.30 Vragenhalfuur. 7.00 Politieberichten. Ned. Chr. Persbureau. 77.15 Gramofoonplaten. 7.30 Vragenhalfuur. 8.00 Vaz Dias. 8.05 Kamerorkest en -koor „Ars Nova et A11- tiqua", o.l.v. Gaillard, m. m. v. solisten. 8.30 Lezing Dr. J. R. Callenbach. 9.00 Vervolg concert. 10.1512.00 Gramofoonplaten. DINSDAG 22 JANUARI 1935. Hilversum, 1875 m. AVRO-uitzending. 8.00 Gramofoonplaten. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gramofoonplaten. 10.30 Ensemble Francis Keth. 11.00 Kook- en bakpraatje mevr. R. Lotge ringHillebrand. 11.30 Vervolg concert. 12.30 Omroeporkest o.l.v. N. Treep, m.m.v. de „Two Hodlars" (accordeon). 2.30 Chopin-recital door M. Coronel (piano). 3.004.00 Kniples. 4.15 Gramofoonplaten. 4.30 Radio-kinderkoorzang o.l.v. J. Hamel. 5.00 Voor kleine kinderen. 5.30 Jeugdhalfuur v. d. VPRO o.l.v. Ds. B. J. Aris. 6.00 Kovacs Lajos en zijn orkest. 7.00 Kamermuziek door het Guameri-kwartet 7.30 Engelsche les Fred Fry. 8.00 Vaz Dias. 8.05 Jan ter Haar: Het Amsterdamsche ge- denkteeken H. M. de KoninginMoeder. 8il0 Gramofoonplaten. 8.20 Gevar. programma m.m.v. Kovacs Lajos en zijn orkest, de AVRO-girls, Han Beuker en Wouter Denijs (pianoduetten), en Pierre Palla (orgel). 9.20 „De Leeraar", blijspel van Duvernois. 10.00 Omroeporkest o.l.v. N. Treep, m.m.v. F. Koene (viool). 11.00 Vaz Dias. i 11.1012.00 Uit Pschorr, Rotterdam: De Ramblefs o.l.v. Theo Uden Masman. Huizen, 301 m. KRO-Programma. 8.009.15 en 10.00 Gramofoonplaten. 11.30—12.00 Godsd. halfuur. 12.15 Gramofoonplaten. 12.30 Orkestconcert en gramofoonplaten. 2.00 Voor de Vrouw. 3.00 Kniples. 4.15 Gramofoonplaten. 4.30 Zangvoórdracht en gramofoonplaten. 5.15 Orkest-concert en gramofoonplaten. 6.407.00 Cursus. 7.15 Lezing. Gramofoonplaten. 8.00 Vaz Dias. Populair concert en gr.platen. 9.15 Orkestconcert m.m.v. solisten. 9.50 Radiotooneel. 11.00 Vaz Dias. Hierna tot 12.00 gramofoon platen. HUMORIST IN ARREST. Beleedigiug van 11. M. de Koningin. Éeii humoristische voordrachtskunstenaal; die in een klein café in de Reguliersdwars straat te Amsterdam optrad, werd na afloop van zijn voordracht dooi; de politie medegeno men naar het bureau Singël en daar in ariest gesteld. Er waren namelijk eenige bezoekers van die gelegenheid geweest, die zich aan de „grap pen" van dezen artist geërgerd hadden. Het schijnt, dat de man zich op beleedigende wjjze over H. M. de Koningin en over den overleden minister Kalff had uitgelaten. In elk geval vond de politie termen hem in arrest te hou den, VERGIFTIGING. Kindje overleden. Woensdag heeft een driejarig kind van de familie Reuvers te Geffen in een onbewaakt oogenblik beschimmelde olienoten weten te be machtigen en er van gegeten. Het kind werd spoedig'ernstig ziek,'er deden zich vergifti gingsverschijnselen voor, aan 'de gevolgen waarvan het kind Donderdagochtend is over leden. 1 DE ZAAK VAN HET PALEIS VOOR VOLKSVLIJT. Betreffende de zaak van hetPaleis voor Volksvlijt, te Amsterdam;waarbij, zóoalsge meld, drie personen zijn gearresteerd, worden de verhóoren hog steeds, voortgezet. Het dos sier is reeds zeer Omvangrijk en bij huiszoe kingen is ook een gedeelte van de boeken te ruggevonden, dat zoogenaamd verbrand zou zijn. De gearresteerden blijven nog tot heden Za terdag, dit is dan in totaal vier dagen, in poli- tiebewaring en worden dan ter beschikking van ,den rechtercommissaris, mr. Van Lier, ge steld. DOOR ELECTRISCHEN STROOM GEDOOD. Donderdagmorgen is te Uithuizen de 41-ja- rige monteur v. d. W., eerste monteur van het Prov. Electriciteitsbèdrijf, die werkzaam was aan een transformator bij het Wiegersmeer, in aanraking gekomen met de hoogspanning en onmiddellijk gedood. Twee geneesheeren heb ben nog langen, tijd getracht door middel van een zuurstofapparaat de levensgeesten terug' te roepen, echter vruchteloos. De man laat een' vrouw met twee kinderen achter. DOOR EEN TRAM OVERREDEN EN GEDOOD. Donderdagmiddag is op de spoorweg tusschen Maassluis en Hoek van Holland het lijk ge vonden van een 14-jarigen jongen uit Maassluis, v. d. S. geheeten. De jongen is vermoedelijk overreden met den trein, die om 2 u. 20 van Maassluis naar Hoek van Holland vertrókken is. Het hoofd was van het lichaam gescheiden. De machinist van den trein, welke, daarna uit Hoek van Holland terugkwam, heeft het ljjk gèzien en rapport over een en ander uitge bracht. VERDRONKEN, Donderdagmiddag is de 70-jarige G. K. uit Borger bij het visschen in het kanaal te water geraakt en verdronken. Zijn lijk is later op gehaald. De rechtbank te Rotterdam heeft Donderdag vonnis gewezen in de zaak van den 40-jari- gen C. F. O., uit Schiebroek, en den 18-jarigen G. C. v. L., onderscheidenlijk boekhouder en adjunct-commies van het kadaster te dezer stede, dié zich twee weken geleden, zooals men zich zal herinneren, te verantwoorden hebben gehad inzake het misdrijf omschreven !in arti kel 363 subs. 2, van het wetboek van straf recht; het als ambtenaren aannemen van gif ten, wetende, dat deze hen werden gedaan ten gevolge of naar aanleiding van hetgeen door hen, in strijd met hun plicht, was gedaan of nagelaten. Zij hadden 's avonds na diensttijd lijsten met namen en adressen van huiseigenaren op het hypotheek verzameld en overgelegd aan den directeur van een dakverzekeringsmaatschappij voor 5 cent per naam, in totaal voor een be drag van dertig gulden. Zij zijn thans veroordeeld tot een geldboete van 200.— subsidair 40 dagen hechtenis. Het O.M., waargenomen door mr. E. D. H. Schutter, had twee weken onvoorwaardelijke gevangenisstraf geëischt. Zeven stuks vee in de vlammen omgekomen. Woensdag is door onbekende oorzaak brand uitgebroken in de boerderij van H. van Bakel te Nuland. De brand breidde zich zoo snel uit dat aan blusschen niet te denken viel. Vier koeien, twee hokkelingen en een mestkalf zijn verbrand. De brand schijnt ontstaan te zijn in het achterhuis. Daar het huis in korten tijd uitbrandde, kon de brandweer niets uitrichten Verzekering dekt slechts gedeeltelijk de schade! Nog een boerderij ii. de vlammen. Door onbekende oorzaak is Donderdag brand uitgebroken in de boerderij van den landbouwer M te Susteren. Schuur en stalling brandden tot den grond af. Een varken en een naard kwamen in de vlammen om. Spoedig vatte ook een aangrenzende schuur van den landbouwer D. vlam. Ook deze brandde tot den grond af. Een groote voorraad veld vruchten en landbouwerswerktuigen ging ver loren. Beide woonhuizen bleven gespaard Verzekering dekt de schade. Donderdagmiddag is door onbekende oorzaak brand uitgebroken in de boerderij van G.Knol 19 Januari. Een neuzenwedstrfla was nog het eenige, wat aan de volmaakt heid dezer wereld ontbrak. Wij hadden, in Parijs en Hollywood, al wedstrijden gehad in snuitjes, enkels, kapsels, voetjes, handjes, hondjes en zoo, en het wachten was dus (niet op den uitslag van het Saai-plebisciet, maar) op de neuzen. Parijs heeft een wedstrijd voor dames ge had, waarbij het ging' om den mooisten neus. Een. neus is j- en was het al vóór Lyrano een heel belangrijk attribuut. Het is het eerste wat je van iemand ziet; je steekt den neus ergens in of je houdt hem eigens bui ten; je trekt hem op en je laat hem te gast gaan; je hebt ergens den neus van, en als je niét oppast, gaat het aan je neus voorbij. De neus vertegenwoordigt soms het heele lichaam. Den bijnaam „Neus" ontvangt dan ook op iedere H.B.S. zonder mankeeren één leeraar. De leerlingen zitten er trouwens met den. néus óp. Men telt niet de menschen, maar ,de neuzen". Ik heb eens iemand in groote verontwaardiging' tegen een ander hooren uitroepen:1 „Ga nou gauw uit mijn ■neus!" En (gelijk bekend): wie zijn neus schendt, schendt zijn aangezicht. Omgekeerd mag men met i eenigen schijn van logica concludecren, dat een fraaie neus de redding is van den ganschen aanschijn. En passant moge ik u een ware geschiede nis vertellen, die een mijner vrienden over kwam. 't Is misschien de tweede maal dat ik haar vertel, maar zelfs dat is zij waard. Bij gezegden vriend zou voor het eerst een Oom komen eten. Een Oom met een ver maarden heus. Een neus als een schier eiland, om met: Cyrano de Bergerac te spreken. Het zesjarig zoontje, dacht Moeder, moest in dit verband insti'ücties ontvangen, opdat hij zich geen opmerkingen zou laten oht- vallèn, die oorzaak konden zijn, dat lOom's eëi-ste bezoek tevens zijn laatste zou wor den. „Jantje", zei moeder, „de Oom, die hier komt, heeft een heel grooten neus. Dat is erg zielig voor hem. En je moet niet laten merken dat je het ziet, want daar zou hij veel verdriet over hebben. Zeg er vooral niets van; k ij k; er zelfs niet naar. Je bent toch een groote jongen, nietwaar? Je zult moeder geen verdriet doen, en Oom oo> niet." „Hoe komt hij daar dan aan, moeder?' vroeg Jantje, i „Daar word je mee geboren',, zei moede», Jantje beloofde een groote jongen te zijn. En hij wés een groote jongen. Hij deed of Oom heelemaal geen neus had. Moeder intusschen zat in duizend angsten. Je kan met kinderen nooit wetenEn het was met een zucht van verlichting dat ze om half 8 Jantje naar bed bracht. Op weg van ;de slaapkamer naar beneden vroeg ze zich af, of- ze wel verstandig had gedaan mèt Jantje'»: aandacht op den Neus te vestigen. Hr> zou den Neus waarschijnlijk niet eens gemerkt hebben! In gedachten stond ze zoo bij de theetafel. Toen zei zei: „En Oom? Drinkt u suiker en melk in uw neus?" Ja, neuzen zijn belangrijk, dat blijkt wel uit den afloop van den Parijschen wedstrijd: ge lijk spel. De jury kon het niet eens worden. De eenen wilden een Grieksche neus bekro nen, de anderen eén Wip-dito, '-Over neuzen valt niet té twisten.'....*.- te Kerkenhoek gem. Nieuwleusen. Het vuur greep buitengewoon snel om zich heen. Niets kon worden gered. Van het vee kwamen drie koeien, een varken en zeven biggen in de vlammen om. De nog nieuwe boerderij is tot den grond toe afgebrand. Een en ander was verzekerd. Een lid van de r.-k. kiesvereeniging te Kwintsheul ressorteerende onder de gemeente Naaldwijk, Wateringen en Monster), beklaagde zich in de vergadering dier vereeniging over de „grensmoeilijkheden" waarmee hrj te kam pen heeft. Hij is bewoner van Kwintsheul, doch woont op het randje en is daarom Naald- wijker, krijgt zijn post onder den plaatsnaam Honselersdijk, is telefonisch aangesloten onder Wateringen; gaat op Wateringsch grondge bied ter kerke, zijn dochtertje gaat in de onmiddellijke nabijheid van zijn wording op de lagere school op Monsterscii grondgebied; zijn zoontje bezoekt de jongensschool, die aan de andere zijde van den weg ligt te Wate ringen. En dat gebeurt allemaal in hetzelfde Kwintsheul. De kiesvereeniging heeft opnieuw besloten bij de betrokken autoriteiten op een grens wijziging aan te dringen. HAAR VINGERS ZWOLLEN OP. Rheumatiek-verschynseleii verschrikten deze vrouw. Juist op tijd het goede middel gevonden. Indien het nog langer geduurd had, voordat deze vrouw de juiste behandeling tegen haar rheumatiek begon, waren haar tanden mis schien voor altijd misvormd geweest. Als zij het begin van haar kwaal beschrijft, zegt zij: „Zes jaar geleden begon ik last van rheuma tiek in de gewrichten te krijgen, vooral mijn schouders en vinger-gewrichten. Het werd langzamerhand zoo erg dat ik er 's nachts niet door kon slapen. Toen merkte ik tot mijn schrik, dat mijn pijnlijke vinger-gewrichten be gonnen op te zwellen. Ik kocht een flacon Kruschen Salts en begon het den volgenden morgen te gebruiken. Reeds na enkeledagen verminderden de pijnen, en verdwenen daarna zoo volkomen, dat ik er gedurende de Jaatste zes jaar nooit meer last van heb gehad. Ik huiver, als ik bedenk, wat er gebeurd zou zijn, als ik niet op tijd Kruschen Salts genomen had" M.F. Rheumatiek wordt meestal veroorzaakt door een overmaat van urinezuur in het lichaam, wat ontstaan kan door onvoldoende werking der afvoerorganen. Kruschen Salts drijft alle afvalstofen en urinezuur langs den natuurlij- en veg uit het lichaam; de ,aagelijksche do sis zal de afvoerorganen blijven aansporen om ale schadelijke stoffen geregeld te verwij deren. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijg baar bij ale apothekers en drogisten a 0.90 en j 1.60 per flacon, omzetbelasting inbegre pen. Let op, dat op het etiket op de flesch zoovel als op de buitenverpakking de naam ovntree Handels Maatschappij Amsterdam voorkomt. (AdV.)

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 2