Ontzettend auto-ongeluk in den Wieringermeerpolder. Zoo rillerig? AKKERTJES *Utot wilt li Imtil BINNENLAND GEMENGD NIEUWS LUCHTVAART TWEEDE BLAD HELPERSCHE COURANT VAN ZATERDAG 19 JANUARI 1935. Ter-aarde-bestelling van Minister Kalff. De pauselijke internuntius zeer ernstig ziek. Gehuwde vrouwen in overheidsdienst. Tolheffing op de groote rivierbruggen Binnenland Belastingambtenaren. Fascistische wandaden te Breda. Drie veekooplieden op slag gedood, een vierde tijdens transport bezweken. Met zeer groote snelheid gereden. AKKER.CACHETS Mod ?rne middenstands' woningen te Amsterdam. Aan het Olympia^plein, Het Nederlandsch hoogterecord verbeterd. Op zoek naar 't geheim van den meester. (Van onzen Haarlemschen medewerker.) Op uezen triesten winternamiddag was het «ruk, zeer druk bij de begraafplaats Wester- veld, waar minister Kalff ter aarde zou worden besteld. Reeds op grooten afstand van deze plek Stonden langs den weg hier en daar politie agenten om eventueel regelend op te treden en bij de begraafplaats zelf was een flinke bezetting rijks- en gemeentelijke politie aan wezig om alles in goede orde te doen plaats hebben. Honderden fietsen, auto's parkeerden vrije lijk op het uitgebreide terrein, dat met zijn duinachtig terrein en hoogopgaand geboomte, schilderachtig is gelegen. Een breede plek, waar het voorloopige graf was gedolven, was met touwen afgezet. Daar buiten de touwen stonden honderden, duizenden menschen in eerbiedig afwachten. Zeer bekende persoonlijkheden werden op gemerkt en gaven door hun blijk van be langstelling cachet aan deze plechtigheid. Vooraf kwamen twee auto's vol met prach tige kransen, welke door het personeel bij het gedolven graf, dat met sparregroen was overdekt, werden gelegd. En kort daarop kwam de stoet de begraaf plaats op. Het muziekcorps zette „Ases Tod" van Grieg in, dat plechtig en indrukwekkend ten gehoore werd gebracht. Achter de baar ging de vertegenwoordiger van H. M. de Koningin, de familie Kalff en de Ministerraad. Het eerst voerde het woord de Minister- President, Dr. Colijn, die met vaste stem de groote verdiensten van Minister Kalff me moreerde. Hij was een man van karakter, die, toen ik in deze moeilijke tijden een be roep op hem deed dat toonde door de ver antwoordelijkheid te aanvaarden. Min. Kalff is op zijn ambtelijke dienstreis ©vervallen door de ziekte, die hem ten grave Sleepte. Dit krachtige gestel, dat echter ook de spanningen van het thans moeilijke ambt had te doorworstelen, was niet bestand meer tegen dezen ziekte-aanval. Het verkeersprobleem, zoo ingewikkeld, had hij te leiden in andere banen. Hij heeft de richtlijnen daarvoor mogen ontwerpen, maar de voltooiing er van niet mogen bele ven. Zijn verscheiden is een groot verlies, haast een onherstelbaar verlies, zei spr. Het lief en leed (veel leed) heeft hij met gijn ambtgenooten gedeeld en in ons midden was hij om zijn karaktereigenschappen ge zien. Hij was en bleef de liberaal, die zoo breed in opvatting was, dat hij niet zocht wat verdeelde, maar zocht naar hetgeen kon vereenen. Dit, hetgeen ik namens mijn ambtgenoo ten hier heb te zeggen. Doch ook als mensch neem ik afscheid van hem. Hij zocht niet zichzelf, doch deed wat |n zijn vermogen was, voor anderen. Zijn gaven van hart en verstand, dit mo gen wij bedenken, had hij van Hem, die alles |n zijn hand heeft. Daarvoor danken wij Hem en kunnen wij rustig alles geven in Zijn hand. Geroerd sprak Dr. Colijn deze woorden uit. Vooraf had Dr. Colijn verklaard, dat de wensch der familie was geweest, alles zoo eenvoudig mogelijk te houden, zoodat ook bet Regeeringsaanbod van een militaire be grafenis niet kon worden aanvaard. Daarna sprak de heer Van Maanen, Direc teur der Ned. Spoorwegen, die langen tijd met Minister Kalff had samengewerkt, toen deze nog de functie van Directeur vervulde. Een broer van den ontslapene, Mr. Kalff, getuigde van zijn grooten eerbied voor zijn broer, die het centrum vormde in hun fa miliekring en allen met raad en daad steunde. 7 'v. Wendelaar, Voorzitter van den Vrij- b» 3 bond, getuigde hetgeen Minister Kalff s j geweest voor den Bond. Len zoon bedankte, diep ontroerd, voor de bewezen eer en voornamelijk gedacht hij het geen Vader voor hem was geweest en had gedaan. De plechtigheid, die op velen diepen indruk maakte, was hiermede geëindigd. Velen, heel velen, ook de verafstaanden, badden het hoofd ontbloot ondanks de gure weersomstandigheden. Een goede verkeersregeling zorgde er Voor, dat de groote menigte spoedig het ter rein kon verlaten. Rondziende op de begraafplaats ontdekte Ik een grafzerk, waarop een loodskotter, zoo één uit vervlogen dagen, stond gebeiteld en natuurlek spande dat mijn aandacht. De zeeloods Arie de Graaf, geb. te Den Helder, 17 Oct. 1858 lag hier begraven, over leden te Dmuiden 1 Jan. 1931. Een tuiltje tinpen stond als blijk van piëteit bij de zerk. Het zijn van die kleinigheden in het leven, die je toch sterken en doen zien, dat er nog eerbied en herinnering en medeleven is. Mij althans deed het mijn gedachten zwer ven naar Den Helder, waar een zoo vertrou welijke sfeer voor mij ligt. En we peddelden weer langs de ruïne van Brederode huiswaarts en we dachten, dat, hoe vergankelijk alles is, er toch iets nog lang herinnering bewaard kan blijven. VERTREK DER SAAK-TROEPEN. Te beginnen op 1 Febr. a.s. Genève, 18 Jan. De Volkenbondsraad heeft besloten, dat het vertrek der inter nationale troepen uit het Saargebied op 1 Februari a.s. zal beginnen. De Itali- aansche troepen vertrekken het eerst. (Reuter). VERKIEZING PROVINCIALE STATEN. In Noord-Holland. De verkiezingen voor de Provinciale Staten Van Noord-Holland zijn vastgesteld op 17 April. BELANGRIJKE ORDER DIT DE U.S.S.R. Tot levering van v(jf zeesleepbooten. De N.V. Verschure en Co., Scheepswerf en Machine fabriek te Amsterdam, heeft uit Sov jet-Rusland opdracht ontvangen tot levering van vijf groote sleepbooten voor de zeevaart De N V Verschure, die op het punt stond haai bedrijf te staken, heeft thans weer voor acht maanden werk. Ze heeft 200 man personeel, tegen 400 vóór de crisis. Men verwacht dat na deze eerste bestelling meer groote opdrachten zullen volgen. O.S.P. en R.S.P. Een fusie tot stand gekomen. Men schrijft aan de Nw. Rott. Crt.: Naar wij vernemen is er een fusie tot stand gekomen tusschen de Onafhankelijk Socialis tische Partij en de Revolutionair Socialistische Partij. Zondag a.s. wordt de naam van de nieuwe partij vastgesteld. De beide partijbla den De Fakkel en De Lantaren zullen verdwij nen en er zal een nieuw gemeenschappelijk blad worden uitgegeven, genaamd De Vlam. De patiënt heeft dubbele longontsteking. Naar de Nw. Rott. Crt. verneemt, is de pauselijke internuntius, mgr. Lorenzo Schiop- pa, ernstig ziek. De patiënt is sinds vorige week lijdende aan griep. Dinsdag j.I. deed zich de complicatie voor van dubbelzijdige longontsteking, hetgeen den toestand uiterst critiek maakte. De minister van binnenlandsche zaken dringt aan op maatregelen van de provincies. De minister van binnenlandsche zaken heeft een rondschrijven tot de colleges van Ged. Staten gericht van ongeveer den volgenden inhoud Naar aanleiding van de in November a.p. in de Tweede Kamer der Staten-Generaal ge voerde débatten over de gehuwde ambtenares, moge ik nogmaals uwe aandacht op deze aan gelegenheid vestigen. Voor zoover na mjjne aanschrijvingen van 30 December 1933 en van 19 Maart 1934, in de ambtenarenreglementen van uwe provincie en van de tot uwe provincie behoorende gemeen ten, naast het dezerzijds noodzakelijk geoor deelde voorschrift van ontslag der huwende ambtenares en der ambtenares, die in concu binaat gaat leven, nog geene bepalingen zijn opgenomen aangaande den voorrang bij ont slag van de gehuwde ambtenares niet kost- winster en aangaande het niet benoemen van gehuwde vrouwen, heb ik de eer u te ver zoeken te willen bevorderen, dat bij eerstvol gende wijziging van deze reglementen, be doelde voorschriften alsnog daarin worden opgenomen. Deze voorschriften zullen van tenminste even verre strekking moeten zijn als de des betreffende bepalingen in de artikelen 96, tweede lid sub 6 en 7, vierde lid van het al gemeen rijksambtenarenreglement. Zooals in mijn brief van 19 Maart 1934 reeds vermeld, bestaat tegen eene meer strirgente redactie der bepalingen geen bezwaar en dient in afwachting van de opneming van deze be palingen in de desbetreffende ambtenaren reglementen, in voorkomende gevallen daar mede reeds rekening te worden gehouden. Ingediend is een wetsontwerp inzake het geven van vrijheid om een concessie tot tol heffing te verleenen aan een aan te wijzen Naamlooze Vennootschap. Evenals onder het vorige kabinet, is de re geering ook thans overtuigd, van het groote landsbelang, dat bevorderd wordt door ver snelling van den bruggenbouw. De voorbereiding is nu zoo geregeld, dat, als de geldmiddelen steeds te rechter tijd be schikbaar zijn, een programma voor de vol tooiing van de groote bruggen verwacht mag worden, dat in 1941 is volbracht. Om dit programma uitvoerbaar te maken, zjjn achtereenvolgens in korten tijd zoovele werken in uitvoering genomen, dat mocht de voor voltooiing van het geheele plan van den versnelden brugbouw vereischte finan ciering niet slagen slechts voldoende mid delen zullen overblijven om de onderhanden werken te betalen. Dan kunnen derhalve geen nieuwe werken worden begonnen, voordat de in uitvoering zijnde zijn voltooid. Aanleg nieuwe wegen. Naast de voltooiing van de nieuwe bruggen is ook aanleg van nieuwe daarop aansluitende wegen geboden. Dergelijk werkprogramma kan slechts ver wezenlijkt worden, indien aan de gewone mid delen, welke jaarlijks voor bruggen- en we genbouw kunnen worden beschikbaar gesteld, buitengewone worden toegevoegd. Uitgegaan is men daarbij van de gedachte, dat men moet leenen voor alle overgangen, dus zoowel voor de bestaande als voor de in aanbouw zijnde en de nog aan te vragen Rijks- bruggen over de groote rivieren. Voor de voltooiing van den bruggenbouw en de aansluitende wegen blijft 35.8 millioen over, welke in staat stelt deze in ongeveer zeven jaar af te werken. Systeem van heffing. Het systeem van heffing moet eenvoudig zijn. Zoo is men gekomen tot een classificatie van de 18 bruggen in drie groote groepen. Stelt men de goedkoopste groep op 1, dan wordt de tweede groep met 2, de derde met 4 belast. De overtocht van drie in een doorgaanden verbindingsweg van Noord naar Zuid gelegen bruggen RotterdamDordrecht zal dan in het eerste geval voor een personen-automobiel in totaal kosten 0.87%, terwijl thans voor dien overtocht, behalve voor de inzittende passagiers, te Dordrecht en Moerdijk in totaal betaald wordt 1.60. Duur der heffing. De werkelijke tarieven, krachtens Konink lijk Besluit vast te stellen, zullen zoodanig moeten zijn, dat noch groote winsten ten bate, noch groote verleizen ten laste van het Verkeersfonds zullen komen. De meest practische wijze is naar het oor deel der regeering het leenen van de gevor derde vijftig millioen van een door een parti culier consortium opgerichte naamlooze ven nootschap, die de tolheffing onder toezicht van de regeering uitvoert, mits de met haar te maken regeling zoodanig is, dat overma tige winst voorkomen wordt. Een voorloopige, geheel vrij blijvende be spreking met een groep financiers heeft doen inzien, dat zoodanige regeling in principe mogelgk is. De regeering stelt zich voor, onmiddellijk nadat het Jigediende ontwerp tot wet zal zijn verheven, het initiatief te nemen tot het doen oprichten van een maattschappij, welke Ne- derlandsche Bruggen-Exploitatie Mij. N.V. (B.E.M.) zal worden genoemd, met welke een een overeenkomst wordt gesloten. DE MOEILIJKHEDEN IN HET VISSCHERIJBEDRIJF TE IJMUIDEN, Opgelost. Nu de havenarbeiders zoowel van den christeljjken als den modernen bond de voor waarden der reeders hebben geaccepteerd, heeft het comité van actie uit de zeelieden en havenarbeiders van verdere actie afge zien. De vergaderingen, die Donderdag zou den worden gehouden, zijn afgelast en de rust in het bedrijf is teruggekeerd. MEER WERK BIJ DE TABAKSFABRIEK PHILIPS. De directie van de N.V. Tabaksfabriek Phi lips, te Maastricht, heeft, naar „Het Volk" meldt, aan het personeel mededeeling gedaan, dat voortaan, in plaats van drie en vier dagen in de week, weer de volle week zal worden gewerkt. Zelfs hoopt men het ontslagen per soneel weer geleidelijk in dienst te nemen. Landbouwer tot afgifte van f 250 bewogen. Te Ooirschot kwamen dezer dagen twee mannen bij den landbouwer R. binnen. Zij gaven voor inspecteurs van de directe belas tingen te zijn en zeiden dat de landbouwer een groote som gelds aan een bankinstelling in bewaring had gegeven, wat niet bij de be lastingen aangegeven was. Daarin was een kern van waarheid, zoodat de landbouwer zich eenigszins schuldbewust gevoelde. De .inspecteurs" zeiden 1500 te komen navorderen. Tenslotte namen zij met 250 genoegen, welk geld de boer op staan- den voet uitbetaalde. Zij bleken achteraf niet tot den belastingdienst te behooren. Naspo ringen zijn zonder resultaat gebleven. Twee arrestaties. In het laatst van het vorig jaar zjjn gedu rende eenige weken achter elkaar des nachts te Breda verscheidene ruiten verbrijzeld, welke wandaden, naar van den aanvang vaststond, aan fascistische agitatie moesten worden toe geschreven. Zoo moesten het achtereenvolgens ontgelden de ruiten van het losgebouw aan den Ginnikenweg, van het agentschap van de Nieuwe Dag en van de magazijnen van de firma Vroom en Dreesmann. Het hoogtepunt werd bereikt in den nacht van 3 op 4 November, toen met een in een fascistisch pamflet gewikkeld stuk cement een ruit werd verbrijzeld van de woning van den officier van justitie mr. Deelen, die kort te voren tegen den leider van Zwart Front, A. M., wegens beleediging van minister Colijn, twee maanden gevangenisstraf had geëischt. Dit pamflet bevatte aan de achterzijde een met blauw potlood geschreven dreigbrief. Thans is de Bredasche politie er in geslaagd deze zaak tot klaarheid te brengen. Bij een inval, welke Donderdagavond gedaan werd in het Zwarte Huis te Ginneken, werden gear resteerd de 19-jarige W. van E. uit Ginneken, en de 20-jarige J. van T. uit Princenhage. beide leden van de z.g. stormtroepen van Zwart Front. Na een scherp verhoor hebben zij bekend zich aan alle bovenvermelde wandaden te hebben schuldig gemaakt. Ze zijn gisteren morgen voor den officier van justitie geleid en in het huis van bewaring opgesloten. ARRESTANT UIT EEN TREIN GESPRONGEN. Ernstig gewond. Gisteren is een arrestant, genaamd W. L., die van Zwolle naar de rijkswerkinrichting te Veenhuizen werd overgebracht, even voorbij Zwolle uit den trein gesprongen. Ernstig ge wond is de man per brancard naar het zieken huis te Zwolle gebracht. De trein, die om 9 u. uit Zwolle was vertrokken, is met eenige vertraging naar Meppel doorgereden. DOOR EEN FIETSER OVERREDEN EN DOODELIJK GEWOND. Donderdagmorgen is te Best op den Rijks weg naar Boxtel even voorbij het kruispunt een aanrijding geschied. De heer Habraken ging te voet in de richting Best, toen hij op slechts enkele meters van zijn woning door een uit de richting Best komenden fietsrijder in den rug werd aangereden. Met ernstige inwendige kneuzingen en enkele gebroken ribben werd de man opgenomen en naar zijn woning vervoerd. Gisteren is H. aan zijn verwondingen over leden. ONDER EEN STOOMTRAM GERAAKT EN GEDOOD. Donderdagavond is de 39-jarige spoorweg arbeider R. Poppema uit Hoogker^, toen hij op het emplacement van de Drachtsche tram te Groningen op een in beweging zijnde Gistermiddag om kwart voor vier is ter hoogte van de Wieringerwerf in den Wieringermeerpolder een bijzonder ern stig ongeluk gebeurd. Op dat oogenblik kwam met vrij groote snelheid men spreekt zelfs van een snelheid van 95 km een personenauto aanrijden, waarin vier kooplieden gezeten waren, die terugkeerden van de veemarkt te Leeuwarden, waar zij zaken hadden ge daan. Op hetzelfde moment naderde een auto uit de richting van Slootdorp, waarin twee chauffeurs van de garage De Haan uit Hippolytushoef zaten. Het uitzicht ter plaatse is niet bijzonder goed en wordt belemmerd door eenige kantoorgebouwen. Deze omstandigheid, gepaard gaande met de groote snelheid van den auto der vee- kooplieden, zai wel de oorzaak zijn ge weest van het feit, dat beide auto's op het kruispunt der beide wegen met groote kracht op elkaar botsten. De uitwerking was verschrikkelijk. Beide wagens werden totaal verwoest en uit de puinen haalde men de lijken van drie der veekooplieden, terwijl een vierde koopman zwaar ge wond bleek te zijn. Ook een der beide chauffeurs uit den an deren wagen had verwondingen opgeloopen. Dokter Hoogkamer uit Middenmeer, die spoe dig ter plaatse verscheen, verleende de eerste hulp, terwijl ook burgemeester Peters van Medemblik, weldra aanwezig was. Uiteraard was de opwinding, die dit onge luk wekte, bijzonder ^groot en was het zelfs in den aanvang niet mogelijk de identiteit van de slachtoffers nauwkeurig vast te stel len. Wel bleek, dat de kooplieden uit Den Beemster afkomstig zijn. Omtrent het ernstige auto-ongeluk ver neemt het Hbl .nader, dat de dooden zijn C. Schreuder uit Watergang, lid van den ge meenteraad van Landsmeer, E. Hooyberg uit Purmerend, KI. Box uit Ilpendam, en voorts G. Kleiterp uit Midden-Beemster, die den wagen bestuurde en een ernstige schedel breuk had bekomen. Tijdens het transport naar het Centraal Ziekenhuis te Alkmaar is hij aan de gevolgen van het ongeluk be zweken. De beide personen uit den anderen wagen zijn er goed afgekomen. Hiervan werd J. C. Koegelberg licht gewond, terwijl de ander, G. ^oekstra, ongedeerd bleef. De tosdracht. Wat de juiste toedracht van het ongeluk betreft, is uit het onderzoek, dat de burge meester van Medemblik, de heer P. C. J. Peters, die zich onmiddellijk, vergezeld door dokter De Kruyf, naar de plaats des onheils begaf, heeft ingesteld, komen vast te staan, dat de auto, die uit de richting van Den Oever naderde, een buitengewoon groote snel heid had. Getuigen schatten haar op 80 a 90 km. De andere wagen had een vaart van 45 50 km en had op het kruispunt den voor rang. Het uitzicht ter plaatse was volgens genoemden burgemeester, met wien het blad kort na het ongeluk een onderhoud had, niet zoo slecht. Voertuigen, welke elkaar naderen, kunnen elkaar op 50 100 meter zien aan komen. De burgemeester heeft zich hiervan Overtuigd, door met dokter De Kruyf de proef te nemen. Het is niet uitgesloten, dat het uitzicht eenigszins werd belemmerd door eenige parkeerende auto's, welke voor het kantoorgebouw der cultuurmaatschappij ston den. De auto uit Hippolytushoef had den voor rang en de bestuurder rekende er op, dat de andere auto vaart zou minderen, hetgeen ech ter niet is gebeurd. De wagen, die van zwaar dere constructie was dan die, welke de aan rijding veroorzaakte, werd daarop door den rechtervoorkant van dezen laatsten in den rechterflank aangereden. De auto uit Hippo lytushoef vloog toen tegen een dikken paal van het electrische net, welke afknapte en buitelde vervolgens in de langs den weg loopende sloot, waarin slechts weinig water stond. G. Hoekstra wist tijdig uit den wagen te springen en bekwam geen letsel. Zijn met gezel, J. G. Koegelberg, slaagde er spoedig in zich te bevrijden en had, zooals gezegd, slechts een paar lichte wonden opgeloopen. De wagen met de veekooplieden sloeg over den kop en werd grootendeels vernield. Een omwonende verplegster kwam dadelijk toe- loopen en heeft gedaan wat zij kon om de eerste hulp te verleenen. Ook andere perso nen snelden van alle kanten toe. De doktoren Hoogkamer uit Middenmeer en Beeker uit Hippolytushoef waren eveneens spoedig ter plaatse. Zij konden niet anders dan den dood van de drie veekooplieden constateeren. De toestand van den vierden inzittende was hopeloos. Met een weldra gerequireerde zie kenauto is de man naar Alkmaar vervoerd en tijdens het transport, zooals reeds gezegd, overleden. De lqken zijn ondergebracht in het kantoor gebouw ter plaatse. De plek van het ongeluk is gelegen nabij De Terp. De beide auto's zijn in beslag ge- noenm. De bestuurder van den auto, welke werd aangereden, heeft nog verklaard signa len te hebben gegeven. De slachtoffers waren allen van middel baren leeftijd en gehuwd. Gij hebt kou geval en voelt de koorts opkomen. Ga naar bed en neem "AKKERTJES", die als kabouters in den nacht Uw opkomende verkoud heid, Uw Griep zullen verdrijven. Morgen staal Ge op zonder koorts en voelt Ge U weer prettig en gezond. f/edertandsch Ongeëvenaard bij gevatte kou Product Griep( rheumatische pijnen. Zenuwpijnen, Hoofdpijn, enz. Per 12 st. 52 ct. Sikdoosje 20 ct. Volgens recept van Apotheker Dumont stoomtram wilde springen om med. te rijden naar het hoofdstation, waar hij goederen moest helpen lossen, misgesprongen. Hoewel de wagen weinig vaart had en onmiddellijk tot stilstand werd gebracht, is de man dood onder de wielen vandaan gehaald. R. was vader van vijf kinderen. De Amsterdamsche Woningbouwvereeni ging „Ons Huis", een middenstandsbouwver- eeniging, heeft aan het Olympiaplein c.q. een complex van 254 woningen gebouwd, hetwelk een dezer dagen, geheel voltooid, opgeleverd is. Met dezen bouw van middenstandswonin gen is een stap verder gezet op den weg van een rationeeler woninginrichting. Deze wo ningen worden namelijk van een centraal ke telhuis uit ver /armd Dit ketelhuis bezit met zijn 11 ketels de grootste installatie, welke voor woningcomplexen in ons land is gebouwd. Bovendien bevindt zich daarbij nog een was- scherij, waarin voor de bewoners volledig, dus kastklaar, de wasch behanaeld wordt. In totaal bedroeg het bouwkapitaal 1,370,000, waarvoor naar gezegd 254 woningen zijn 'ebouwd. Het gemiddelde type ervan bevat 4 kamers plus badkamer, keuken en zolder, en de gemiddelde huurprijs bedraagt 42.54 per maand. Voor de centrale voorzieningen wordt bo ven het huurbedrag een tarief geheven. Het gemiddelde bedrag daarvan is 14.15 per maand. Hiervoor neeft men dan de centrale verwarming, warm water en VöWoet men het z.g. vast recht voor de wasscherij. Voor de wasch moet daarboven 16 cent per kilo be taald worden. Voor de centrale radio wordt 1.25 per maand berekend. Aan de woning blokken is ook nog een centrale rijwielberg plaats verbonden, die echter door een parti culier geëxploiteerd wordt. DE SNIP IN VENEZUELA. Venezolaansche onderscheidingen voor de vliegers. Z.E. José I. Cardenas, buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister van Venezuela, in Den Haag, "heeft de K.L.M. kennis gegeven van de ontvangst van het volgende telegram: Caracas, 15 Januari 1935. Ik heb het genoegen u mede te deelen, dat op bevel van ons geëerbiedigd staatshoofd, generaal J. V. Gomez, pres. van Venezuela, aan de verdienstelijke vliegers van de Snip, die zich opnieuw in ons midden bevinden en met hartelijke belangstelling en geestdrift ontvan gen worden, de Orde van den Bevrijder over handigd is, hun verleend in opdracht van den president. R. Cayana-Martinez, minister van binnenlandsche zaken. De tocht over den oceaan van de Snip werd reeds door de Venezolaansche bevolking met groote aandacht gevolgd en thans maken Hondong en zijn mannen een verke. nings- vlucht door Venezuela. Gisterenochtend om kwart voor 12 is de eerste luitenant-vlieger, jhr. mr. R. Wittert van Hoogland met een Fokkerjager type D 17, uitgerust met een Lorraine-motor opgestegen om te trachten het Neder landsch hoogterecord, dat thans op 9500 meter staat, té verbeteren. Om 12.53 uur is luitenant Wittert van Hoog land weer vlot op Soesterberg geland. Volgens den hoogtemeter, heeft hij op deze vlucht een hoogte bereikt van 11.300 meter. De meetin strumenten zijn in handen gesteld van dr. Can- negieter van het Kon. Ned. Meteorologisch In stituut van de Bilt. Verwacht wordt, dat uit de volgens de daar voor geldende formules te maken berekenin gen zal blijken, dat de bereikte werkelijke hoogte ongeveer 1 kilometer minder zal bedra gen. In dit geval zal luitenant Wittert van Hoogland reeds nu op de eerste vlucht van de serie vluchten, welke hij evenals de eerste luitenant-vlieger J. H. van Giessen zal onder nemen, het hoogterecord voor ons land hebben verbeterd. Na de landing deelde luitenant Wittert van Hoogland mee, dat hij zijn vlucht, in verband met de meteorologische omstandigheden, on- FeuilletonPag. 1 Buitenlandsch Overzicht 1 De moeilijkheden in het visscherijbe- dryf te IJmuiden opgelost m 5 Weer een nieuwe getuige d décharge «n het proces tegen Hauptmann 6 Bjj een brand in een bioscoop te Mon- treal zpn vier kinderen verbrand en 12 gewonds De weerslag van de stemming aan de Saar in Eupen en Malmedy 1 De verkiezingen voor de Provinciale Staten zijn vastgesteld op 17 April 5 De K XV111" is Donderdag te Per- 12 nambuco aangekomen Zinowjcf en Kamenef tot zware straffen veroordeeld6 Een belangrijk interview met Hitier 1 Het Nederlandsche hoogterecord ver beterd door officier-vlieger van Soesterberg; 11.300 m bereikt 5 De mariniers komen in Februari uit het Saargebied terug5 Gistel-middag heeft een autobotsing plaats gehad in den Wieringermeer polder, waarbij vier kooplieden ge dood zijn5 Tolheffing op de groote rivierbruggen 5 Omtrek-nieuws11 Marktberichten „11 Marineberichte.n„12 Sportnieuws„12 tijdig heeft moeten afbreken. Boven de tien duizend meter kwam zooveel nevel voor, dat hij de aarde niet meer zien kon. Het eigenaar dige was, dat van de aarde af de verrichtin gen van den vlieger nauwkeurig konden wor den gadegeslagen. Luitenant Wittert van Hoogland zeide, dat hij zoo spoedig mogelijk, wanneer de weersom standigheden zulks toelaten, zijn hoogtevluch- ten zal voortzetten, FOKKER IN ENGELAND. Contract tot het aangaan van een belangen-gemeenschap met Airs- peed ligt gereed. Reuter meldt uit Londen: Airspeed 1934 Ltd. maakt bekend, dat een contract met den heer A. Fokker ter onder- teekening gereed ligt, waarin hij een be langengemeenschap aangaat met deze maat schappij en op zal treden als technisch ad viseur. Hij zal zijn plannen ter beschikking van Airspeed stellen door deze exclusieve rech ten te verleenen om zijn toestellen in Groot- Britannië te vervaardigen en ze zoowel daar als in het geheele Britsche rijk te verkoopen. Tegelijkertijd krijgt de maatschappij derge lijke rechten voor de Douglas DC in Groot- Britannië en Ierland. Wanneer de aandeelhouders op de verga dering in Londen op 24 dezer overgaan tot verhooging van het kapitaal, zal het con tract onmiddellijk worden geteekend. Ons werd toegezonden een nummer van het Hilversumsch Nieuws- en Adverten tieblad „De 18000", van Vrijdag 4 Januari. In dit nummer vinden wij een artikel over een oud-stadgenoot, den heer J. van Ves- sem, den bekenden cellist van het staf muziekcorps. Wij laten het artikel, waar voor velen van onze lezers zeker inte resse hebben, hier onverkort volgen: BIJ JAN VAN VESSEM, DEN VIOOLBOUWER. Geen copieën zonder meer, doch wel degelijk het eigen cachet be waren. De „Kerstviool". HILVERSUM. Tusschen de alledaagsch- heid van vele beroepen om ons heen beoefend, zijn er altijd nog enkele, die ons treffen door het romantische waas dat hen omhult. En het is om die reden, dat wij een dezer dagen naar den Eemnesserweg trokken, om er eens te babbelen met den, sedert korten tijd alhier gevestigden violenbouwer, den heer Jan van Vessem. Voor ingewijden is de heer Van Vessem geen onbekende. De bezoekers der Marine- concerten in Den Helder zullen den bekwa men aanvoerder der cello-groep uit het staf- muzlekkorp 1 der Kon. Marine, noode missen, Wegens gezondheidsredenen was de heer Van Vessem genoodzaakt den dienst met ver vroegd pensioen te verlaten en heeft hij zich hier ter plaatse als bouwer van strijkinstru menten gevestigd. Dit bijzondere vak stelt zeer speciale eischen aan haar beoefenaars. Het is ons al len bekend, hoe de beroemde Italiaansche violenbouwers hun vermaarde instrumenten wisten te vervaardigen tot een ongekenden graad van perfectie. Noemen wij slechts Amati, Josef Guarnerius, Stradivarius, enz. Het typische is, dat het eigenlijke geheim van den violenbouw door de beroemde mees ters in het graf is meegenomen. Wel hebben sommige instrumentenbouwerj hun zonen en wanneer die geen talent hadden, hun beste leerlingen de vereischte kennis bijgebracht, maar nooit zijn de regels voor den viool bouw schriftelijk vastgelegd geworden en zoo staan de tegenwoordige vakmenschen nog voor een raadsel. Hun ideaal is: het oude geheim weer aan de vergetelheid te ontruk ken. Volgens het oordeel van den bekenden violist Nap de Klijn (Walesonkwartet) heb ben de violen van Jan van Vessem veel weg van de instrumenten van Johannes Cuypers, met dit verschil echter, dat deze speciaal werkte naar het model van Stradivarius, ter wijl Van Vessem zijn violen naar verschillea-

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 5