^ySSOSCIHII REISERVARINGEN Wat voor weer vandaag? GEMENGD NIEUWS H=t proces tegen Hauptmann. Het bij Gotland gestrande smokkelschip Het bandietisme in de Ver. Staten. Oproer in een tuchthuis. Een fantast. Aardbevingen te Fiume. Deensch schip in nood, Visschers verongelukt. Een cycloon in Zuid-Brazilië. De lynch-justitie in de Ver. Staten. De moordzaak-Born. De malaria-epidemie op Ceylon. Zenowjev en Kamenev veroordeeld. door Jhr. Dr. J. C. Mollorus HELOKRSGH-n COURANT VAX ZATHR1>AG 19 JWAURI *9"5 de typen vervaardigt. De meeste copieert hij naar Jösef Guamerius dei Gesu, waarbij ech ter moet worden verstaan, dat hij zich be ijvert een geheel eigen cachet te behouden. Bij den bouw van zjjn strijkinstrumenten volgt Van Vessem een principe, dat tot op 1 Jden nog niemand gevolgd heeft en dat f ogenschijnlijk dwars tegen alle bestaande theorieën indruischt. Reeds méér dan dertig jaar is Van Vessum aan het zoeken en probeeren, maar eerst tien 'laar geleden mocht het hem gelukken de Juiste bouw- en werkwijze te vinden. Op onze vraag of violen altijd symmetrisch gebouwd worden, antwoordde Van Vessem: „Tegenwoordig kan men aannemen, dat een ▼looi symmetrisch gebouwd is. Niettegen staande dat, treft men bij vele instrumenten «uymmetrische afwijkingen aan. Maar we weten niet zeker, of dit wel niet opzet gê- I 'ird is." V an grooten invloed op de klank is de aan te wenden houtsoort. Hiervoor gebruikt men bij vrijwel alle soorten violen, voor het boven blad dennen-, voor het achterblad, de hals en randen ahorn-hout. Maar ook hierin is veel verschil in kwaliteit en het hout dient van te voren met zorg bij elkaar gezocht te worden. Aan de kwaliteit van boven- en achterblad kan de vioolbouwer zoo ongeveer zien, of zijn instrument kans van slagen heeft. Ook de aan te wenden laksoort beïnvloedt ten sterk ste den te verkrijgen klank. Het spreekt vanzelf, dat, al heeft men de juiste middelen en de beste grondstoffen, een goede viool dan toch maar niet zoo één, twee, drie in elkaar kan worden gezet, als gold het 't ineenschroeven van een meubelstuk. De persoonlijke visie, het gevoel en vooral de artistieke aanleg van de nbouwer waarborgen tenslotte slechts het slagen van zijn schep ping. Tot slot van dit onderhoud bespeelde Nap de Klijn eenige violen van den meester. Hier bij trof ons de buitengewoon fraaie en diepe klank van de instrumenten. Vooral Van Ves- Bem's laatste vloot, zijn z.g.n. „Kerstviool", mtinttè uit door eén lichte aanspraak en een warmen, vollen toon. Buitenland Weer een nieuwe getuige a décharge. 1 In het proces te Flemington tegen Haupt mann deelde de verdediging mede, dat zjj een getuige uit New York moet dagvaarden, Gustav Lukatis genaamd, die zal verklaren, l dat in April 1932 drie mannen, o.w. Isidor Fisch, hem aangeboden he lden, „goed geld" voor 775 cent de dollar te koopen. Dit geld was het losgeld voor het kind van Lindbergh; maar Lukatis weigerde dit te koopen. Lukatis heeft Fisch herkend aan een foto I In de krant, doch pas na de arrestatie van Hauptmann. In liet proces verklaarden Woènsdag nog twee schriftkundigeen, dat zij er van over tuigd waren, dat Hauptmann de losgeldbrie- ven zelf had geschreven. Princus Fisch, zijn vrouw en Minne Steg- nitz, die Isidor Fisch in zijn ziekte verpleegd had, zijn van Brooklyn naar New-Jessey overgebracht. Naar de hoofd-officier van ju stitie verklaarde, staat het nog in het gebied niet vast, of deze personen in het proces als getuigen zullen worden gehoord. De doodsoorzaak. In de zitting van Donderdag hebben de ge- 1 tuigen, die het lijkje van Lindbergh's baby 1 hebben ontdekt, gruwelijke bijzonderheden medegedeeld voor het hof, dat duidelijke tee kenen van ontroering gaf. De vrouwen in het auditorium luisterden snikkend toe. De dokter, die de lijkschouwing had ver richt, verklaarde, dat het kind gestorven moest zijn aan een ernstige schedèlfractuur en niet tengevolge van een schot. De wijze van vragen stellen van den verde diger van Hauptmann, scheen er op te wij zen, dat hij zou trachten aan te toonen, dat er een andere doodsoorzaak was geweest. Nog werden in deze zitting employé's ge hoord van de bank van Morgan over het ter beschikking gestelde losgeld. Een incident. Als getuige is ook gehoord een agent van de federale politie, die tegenwoordig was ge weest bij de ontdekking van bankbiljetten, die tot de door Lindbergh gemerkte biljetten behoorden, waaruit het losgeld was samenge steld, en die waren aangetroffen in de garage van Hauptmann. Op een bepaalde mededeeling van dezen agent, zekeren Sisk, werd door Hauptmann fel gereageerd. Hij sprong over eind en riep: „Hoor eens mijnheer, U liegt". Hauptmann werd onmiddellijk doc> den rechter tot de orde geroepen en moest weer gaan zitten. Uit Flemington wordt nog gemeld, dat bij de verhooren in de zaak-Hauptmann het vol gende was gebleken, Hauptmann werd door den bewaker van het tankstation, waar de beklaagde het; laat ste tien-dollar-biljet van het losgeld betaalde, wat tot zijn arrestatie leidde, met zekerheid herkend. Een rechercheur, Seery genaamd, verklaar de, dat het eerste uit het losgeld afkomstige bankbiljet op 4 April 1932 ontdekt was. Later waren neg meer bankbiljetten in den Staat New-York, in Chicago en zelfs in Azië ont dekt. Van de 50.000 doliar losgeld had 35.000 dollar uit goudbiljetten bestaan, terwijl de rest gewone bankbiljetten waren. Tot nog toe zijn 19.685 dollar teruggevonden, waarvan 14.600 dollar in de garage van Hauptmann. De getuige Sisk vertelde, dat in de porte feuille van Hauptmann een goudbiljet van 20 dollar, afkomstig uit het losgeld, gevonden was. Hauptman had verklaard, dat dit een deel van zijn spaargeld was en zijn laatste goudbiljetten. Terwijl de woning van Haupt mann doorzocht werd, had hij heimelijk naar buiten gekeken, klaarblijkelijk 'naar (e ga rage. Op de vraag of het geld in de' garage was, had Hauptmann ontkend in het bezit van het geld te zijn. Onder den vloer van de garage was echter een bus gevonden, waarvan Hauptman aanvankelijk verklaarde niets te weten. Den volgenden dag had hij echter toe gegeven in deze bus drie weken voor zijn ar restatie geld te hebben bewaard. Bij deze verklaring riep Hauptmann den getuige toe „dat hij stond te liegen". Nadat de procureur-generaal had verklaard, dat hij wilde bewijzen, dat de beklaagde na 2 April 1932 niet meer gewerkt had, werd het proces verdaagd. De opvarenden van de Mila voor de rechtbank te Stockholm. Men meldt uit Stockholm: De tweede kamer van de rechtbank alhier, heeft Woensdagmiddag voor de eerste maal de zaak behandeld van de opvarenden van het den zesden Januari aan de Zuidkust van Gotland gestrande stoomschip Mila, dat zoo als bekend onder Nederlandsche vlag voer en twee Nederlanders, den kapitein Teunis W. en den eersten machinist Arend B. aan boord had. Deze,twee Nederlanders, elf Estlanders en twee Zwéden wordt ongeoorlofde invoer van ruim 56,000 liter alcohol ten laste gelegd. Eenige honderden personen, waaronder zich naar het schijnt verscheidene dranksmokke laars bevonden, stonden bij de rechtzaal te wachten, maar daar het aantal verdachten zoo groot was i er bij de; ambtenaren van de douane en de drankpolitie ook veel belangstel ling voor deze zaak bestond, kon slechts een klein aantal belangstellenden worden tóege laten. - cö De kapitein van de Mila, de Nederlander T. W., was niet aanwezig, daar hij voor de verzorging va) zijn bij de stranding- opge- loopen wonden in een ziekenhuis verpleegd wordt. De 44-jarige machinist Arend B., die nogai hilariteit verwekte toen hij meedeelde op den; Atlantischen. Oceaan: geboren te zijn, vertelde, dat hij door bemiddeling van het Nederlandsche consulaat te Danzig in 't mid den van October'1934 als eerste machinist op de Mila aangemonsterd was. Hij had geweten, dat er sterken drank geladen werd, maar wist niet, waarheen de reis zou gaan. Na een langdurig verhoor van de andere beklaagden, waaronder enkele beruchte Zweëdfeche drank smokkelaars, is de verdere behandeling van deze zaak tot de volgdene wéék uitgesteld. Het onderzoek van de drankpólitie heeft o.a. aan het licht gebracht, dat de Mila de laatste maanden Van. het vorige jaar vijf rei zen op de Oostzee heeft gemaakt met telken male ongeveer .60.000 liter smokkeldrank aan boord. De Mila zou eigendom zijn van een Estlander en twee Duitschers. Bij het verhoor van de politie heeft kapitein W, o.a. meege deeld, dat hij ''evoren drie reizen met de Mila had gemaakt. Toen het schip bij Gotland strandde had de Estlandsche - stuurman de wacht De stranding zou aan foutief navigee- ren te wijten zijn d De laatste dagen neeft de drankpólitie in in samenwerking met veldwachters naspeu ringen verricht naar verschillende drank smokkelaars, die bij de smokkelarij van de Mila betrokken moeten zijn. Volgens de bladen werden de nasporlngen in den scheren-archipel in hooge mate be moeilijkt, doordat de bediening van enkele telefoonstations onbetrouwbaar zóu zijn en de smokkelaars zou waarschuwen. Een sterk staaltje van brutale overmoedigheid. In Leonore, in den staat Illinois, zijn vier roovers een bank binnengedrongen met het doel, de kas te berooven. De employés open dén échter onmiddellijk eén levendig revol- vervuur op de bandieten, waarop dezen op de vlucht sloegen. Eén van hen kon door een employé worden gegrepen. De drie andere gangsters drongen daarop op een nabijgele gen erf door, stalen een auto en namen den jeugdigen zoon van den landbouwer gevangen als gijzelaar mgde. Zij keerden terug naar de bank, bevrijdden hün kameraad en schoten den kassier neer, terwijl éen tweede employé ernstig gewond werd. Zonder buit te heb ben kunnen maken,vluchtten zij nu met den gestolen auto. De intusschen gewaarschuwde politie begon onmiddellijk met een groot de tachement de. vervolging en staagde' er ten slótte in, vier mannen op het vrije veld te omsingelen. Er ontspon zich 'een vuurge vecht, waarbij' een agent werd doodgescho ten, terwijl verscheidene anderen zwaar wer dén gewond. Eerst na feilen strijd gelukte het, drie der róovers gevangen' te nemen. De vierde sloeg d'e hand aan zichzelf. De door de boeven als gijzelaar meegenomen boerenzoon werd behouden teruggebracht. Te OCklawaha, in den staat Florida, is het tusschen een bende misdadigers en vijftien agenten van politie gekomen tot een vuurge vecht, dat verscheidene uren duurde.' Het be trof hic: i bende, die verleden jaar den Bankier v - ./ard Bremer, uit St. PaUl, had ontvoerd en pas had losgélaten, nadat een losgeld van 200.000 dollar was betaald. De gangster hadden zich gebarricadeerd in een paleisachtig zomerverblijf. Hiér werden zrj door d' politie belegerd. De agenten slinger den talrijke traangasbommen het huis bin nen, doch konden tengevolge van den dich ten kogelregen, dien de belegerden op hen deden nederdalen, niet tot bestorming over gaan. Twee leden van de bende werden bjj een poging om uit te breken, doodgeschoten, evenals de moeder van een der misdadigers, die bij den strijd tegen de politie een ma chinegeweer bediende. Eerst toen het gevecht zes volle uren geduurd had, gaven de leden van de bende zich over. verbod van overwerk in- frankrijk. De Fransche' regeering' zal Maandag een wetsontwerp indienen, waarbij overwerk in industrieele en handelsondernemingen verbo den wordt. De muiters ontvlucht, maar weer gepakt.. In het tuchthuis te St. Quentin (Californiëj is Dinsdag onder de gevangenen een ernstigé muiterij ontstaan. De muiters hebben drié bewakers overweldigd en als gijzelaars mee genomen. Nadat de politie en vliegtuigen,de oproerlingen urenlang hadden achtervolgd, gelukte het; de vluchtelingen tot staan te brengen. Er ontstond een hevig vuurgevecht, in den loop waarvan de muiters echter zijn gearresteerd. Een iets uitvoeriger bericht luidt als volgt In het tuchthuis hadden vier gedetineerden een aantal gevangenisbeambten overvallen. Na een kort handgemeen werd de directeur- neergeslagen. Drie leden van het bestuur der gevangenis werden door de oproerlingen over weldigd en als gijzelaars meegevoerd. De vluchtelingen verdwenen in een auto, dien zij echter spoedig verruilden voor een anderen wagen. i <v De uitbrekers werden achtervolgd door een sterke afdeeling politie en gevangeniscipïers. Ook vliegtuigen werden gerequifeerd. Een dér gijzelaars sprong uit den auto, mhar hjj viel en liep een schedelbreuk op. Zijn toestand is hopeloos. Intusschen had een wilde schiet partij tusschen de bandieten en achtervolgers,./ Ook de vluchtelingen maakten gebruik van machinepistolen. Zij wisten te ontkomen; doch eenige uren later was men hen opnieuw op de hielen. Na een hevig vuurgevecht werden zij gearresteerd. Nader wordt gemeld, dat niet vier, dóch zes gedetineerden waren uitgebroken. Opk dé - directeur was als gijzelaar meegenomen; De rechter te Brighton heeft gisteren (een jongeman van 23 jaar tot een jaar dwang arbeid veroordeeld Wegens oplichting 'van een oude, om haarmilddadigheid békend gewor den dame voor een bedrag van ruim 700. Hij verkeeg toegang door zich voor te doen als spiritist, waarna hjj een plan ontvojuwde om Hitier en Mussolini voor deze geestesrich ting te interesseeren, waarvoor hij dan naar Berlijn en Rome móest. De oude dame ver strekte hem 250 pond, die hij in eeri góede week te Londen opmaakte in een leventje van vroolijke Frans. Toen kwam hij terug en vertelde dat hij geslaagd was, maar dat béide1 staatslieden in verband met den gespannen politieken toestand nóg niet openlijk van hun sympathie blijk konden geven, maar dgh dé Èngelsche regeering hem alvast beloofd had hem tot ridder te benoemen. Voor een pas send costuum en verdere requisieten Ver-' strekte de dame hem nogmaals 15o en toert deze eenzelfden weg waren opgegaan kwam hij terug en vertelde, dat hij op 's Konings Vér jaardag tot Lord gecreëerd zou worden, maar dan een staatskleed noodig had om in het Hoogerhuis te kunnen zitting nemen. Dit was het laatste wat er nog als zoete koek in' ging en den ondCrnemenden jongeling nogmaals 300 pond opleverde. Toen de geldgéefster zijnf» naam echter niet op de lijst der verjaardag-1 onderscheidingen aantrof, kreeg zij argwaah.v sprak er met een bevriend dokter over, <|ie dó' toeleg natuurlijk onmiddellijk doorzieii hé$l en aangifte deed. j De jongeman bekende Donderdag volmon dig-en voerde als eenig; excuus aan dat de oude dame het hem zoo buitengewoon gëmafcw kelijk had gemaakt. De rechter nam dit argtf" ment bij zijn vonnis in aanmerking en zeide dat hij met één jaar wilde volstaan, waar hij er drie had kunnen geven om den jongen nog een kans te geven. BRAND IN EEN BIOSCOOP TE MONTREAL. Vier kinderen verbrand, twaalf -i o gewond. Bij een brand in een bioscoop te Montreal bij een particuliere voorstelling zijn vier hin deren levend verbrand en twaalf ernstig ge wond. Uit Milaan wordt gemeld, dat de bevol king van Fiume gisteravond zeer is veront rust door een aardbeving. De eerste schok,, om 20 u. 59, was slechts zwak en werd niet algemeen gevoeld. Om 21 u. 02 volgden ech ter schokken, die verscheidene seconden duurden. De geschrokken bewonersverlier ten hun huizen en renden de straat op. Hm 22 u. 55 werd nog een aardbeving gevoeld, welke 4 sec. duurde en een algemeene paniek veroorzaakte, vooral in het druk bezette Tea- tro Fenice. De beving had slechts een plaat selijk karakter. Materieele schade is niet ver oorzaakt. v De aardbevingwacht van de universiteit Padua heeft eveneens twee aardschokken van groote sterkte geregistreerd, de eerstje op een afstand van 150 K.M., de anderè 13Ö K.M. van Padua. Brand aan boord tengevolge van ontploffing. De Radio Marine Co. heeft een draadloos bericht opgevangen van het Amerikaansche s.s. „City of Norfolk", waarin gemeld Wordt, dat het Deensche s.s. „Astra" óp ongevèer 1400 mijl ten O. van Newfoundland, tenge-i volge van een door onbekende oorzaak ont stane ontploffing in brand is geraakt en S.O.Sri seinen uitzendt. Het Cunard-stoomschip „Andania" is het brandende schip te hulp gesneld. EEN vrouw TERECHTGESTELD. De 30-jarige Henny Neyen uit Betzhorn is Donderdagmorgen te Lüneburg opgehangen; wegens moord op haar echtgenoot, dien zij met vergif om het leven had gebracht. Minister-president Goering heeft van' rtjn begenadigingsrecht geen gebruik gemaakt omdat uit de behandeling var het procés ge bleken was, dat de vrouw de verschrikkelijke pijnen onder welke de man gebukt j Mne- koelbloedig had beschouwd, en door voihóoi ging van de giftmassa in zijn eten nog ver hoogd had, - -,r1 Acht visschers uit het plaatsje Ino in het Zuid-Oosten van Finland hebben hun leven verloren In de bevroren Oostzee. Sedert zij eénige dagen geleden van land waren ver trokken, werd niets meer van hen vernomen, totdat het lijk van een hunner eheel bevro ren op een ijsschots werd aangetroffen. De schots moest naar de kust gedreven wórden, alvorens het lijk er uit gezaagd kón warden. De Visschers hebben klaarblijke lijk den weg verloren tijdens een hevigen sneeuwstorm en zijn aan de hevige koude be zweken. NaSpöringén worden thans verricht naar de overige zeven lijken. 0 r Groote materieele schade. i Een, cycloon, welke ongeveer 5 minuten duurde, ,heeft in de Zuid-Braziliaansche stad Antonia het dak van drie kwart van alle gebouwen afgerukt. Het regeeringsgebouw en het gebouw vande Italiaansch-Fransche bank werden vernield. De materieele schade is zeer groot.Van de bevolking heeft zich een paniek meester gemaakt. Totnogtoe worden slechts enkele gewonden gemeld. r. i 50 pet. minder dan vorig jaar. Blijkens een publicatie van het Amer.) Nationaal Verbond voor de belangen der ge- .kleurde. volken, bedroeg het aantal lynch-ge- vallen van negers in de Vereenigde Staten in 1934 16 of bijna 50 pet. minder dan in 1933. De staat Mississippi geniet de twijfelachtige eér bovenaan te staan met zes lynchgevallen, waarop de staten Louisiana, Flörida en Ala- bama. volgen met elk twee en Kentuckie, .Texas, Georgië en Tenessee met elk een. pe secretaris van het Verbond, Walther White, verklaart de daling van het aantal ge vallen uit vrees voor de Federale wetgeving. Volgens hem stijgt het aantal lynchgevallen onmiddellijk, wanneer blijkt, dat het Congres niet bereid is, wettelijke maatregelen tegen hetlynchen te nemen. Een strenge federale wetgeving is de eenige hoop aan de lynch- justitie definitiefeen einde te maken. Semarang. Bij de behandeling van de hióordzaak-Born zette dé raad van justitie het verhoor van de vrouw van Born voort. Zij érkendè schuldig te zijn aan het uitlokken van moord en gaf een uivoerige toelichting van de redenen, welke hiertoe hebben gèl'eid. Zij vérklaarde dat de hoofdzaak' was dat zij niet wenschte te scheiden, hetgeen door wijlen Born was voorgesteld. j Donderdagmorgen1 nam het vérhóór: een sènsatioheélewending, toen op de zitting haar een foto getoond werd van het lijk van Born. De vrouw vièl gillende' uit haar j stoel en móest door twee agenten worden wegge leid. Een zeer talrijk publiek ivóönde; deze scène onder doodsche stilte bij. Het ministerie van koloniën heeft Donder dag een telegram ontvangen van den gouver neur van Ceylon, waarin bevestigd wordt, dat de malaria in de meeste districten duidelijk is 'verminderd, hoewel zij nog steeds een groote verbreiding heeft. De gouverneur heeft een specialen commis saris benoemd voor het organiseeren van steunmaatregelen. Zenowjev en Kamenev zijn tot onderschei denlijk 10 en 5 jaar gevangenisstraf veroor deeld wegens medeplichtigheid aan een cóntra- revolutionaire" samenzwering en aan den ipoord ,©p. Kirov. een mamiiouxh vondst. ,Op 12 km van Zaraiks, in de buurt van Moskou, zijn twee tanden van mammouths gévonden, van een meter lengte. De vondst is van groot wetenschappelijk belang. De tanden zijn zeer goed geconserveerd. Het is de eerste dergelijke vondst in de directe omgeving van Moskou. Een wetenschappelijke expeditie zal .het district aan een nauwkeurig onderzoek onderwerpen. een kranige redding. De. uit 19 koppen bestaande bemanning van het Japansche vrachtschip Daini Nagasaki Maroe, dat ter hoogte van Kanazawa in de 'Japansche Zee öp een rif was geloopen en zich in zinkenden toestand bevond, is gered door vier vrijwilligers, die er in slaagden, een touw vast te maken aan den mast van het zinkende schip. Dat gelukte pas bij de zevende poging. Het reddingswerk ging gepaard met groot gevaar, daar er een hooge zee stond. PARIJS—KAAPSTAD PER ATÜO. i Donderdagmorgen zijn drie Franschen per auto uit Parijs vertrokken met bestemming naar Kaapstad. Het zijn de heeren Dupont, Teyssonniere de Gramont en Tisseyre. Ze vertrókken van de Place de la Concorde en zij zullen de volgende route nemen: Port Vendres, Algiers, de Sa hara en het Tsaad-meer, Fort Lamy, Bngui, Brazzaville, Angola en Zuid-West-Afrika. NIEUWE VLIEGTUIGENFABKIEK IN NOORD-FRANKRIJK. De Gnöme-Rhóne-motorenfabriek heeft te Le Mans een terrein van 24 ïectaren aange kocht voor den bouw van een fabriek, van 'vilègtUigmotoien, waar !ongèveer 2006 arbei ders tewerk zullen worden gesteld. De onder neming is ormriddellijk- met dén' bouw der fa brieken'begonnen, Eenige grepen uit een algemeen economiach overzicht Naar de Kaukasus. Van Rostov werd de reis per trein ge maakt naar Ordzhonikidze (het vroeger Wla- dikawkas). Wij brachten den nacht dooi met zes passagiers in één coupé met vier slaap plaatsen. Een moeder met twee Jeugdig zoons, een Rus, die geen woord Duitsch spiak en wij tweeën, Nederlanders. Van slapen kwam natuurlijk niets. Het was een schier eindelooze reis, door dorre gebieden, het hooggebergte tegemoet. Circa twintig uren na het vertrek uit Rostov komt men in Bis- lai. het overstapstation voor Ordzhonikidze. Een uitsluitend Fransch Russisch meisje is onze gids. Met een geweldig boemelgangetje gaat het eindelijk verder. De wagon is slecht verlicht. De houten banken lijken extra hard. Aan een dér tusschehstations koopt onze vriendelijke begeleidster een tuil bloemen in manchet. Het deed mij terugdenken aan mijn bézoek aan Zagreb in Joego Slavië en aan Madrid, waar de bloemschikkunst nog maar geringe vorderingen heeft gemaakt. Einde lijk, de plaats van bestemming. Ook daar opengebroken straten. Het frissche hotel brengt ons de noodige verkwikking, zoomede een flesch met heerlijke Kaukasische wijn, Kachetinskaje. De Kaukasus over. Ordzhonikidze is het administratieve cen trum van twee kleine autonome gebieden. In- gushetia en Noord Ossetia. Verschillende Couranten,, welke hier verschijnen zijn in het Russisch, doch in de Ingushetia of Ossetia- dialecten gesteld. Het stadje is een toeristen oord bij uitnemendheid. De noordelijke uitloo- pers van de Kaukasus geven volle gelegen heid voor prachtige bergtöchten. Ieder jaar doen zelfs de ieiders van het Intouristbureau in Ordzhonikidze in deze onmetelijke berg- terreinen nog nieuwe ontdekkingen. Eenige maanden voordat wij er warén, had men een dorpje gevonden. Bij nadere be schouwing bleek het een kerkhof te zijn; be staande uit huizen. Iedere familie heeft de be schikking over één huis; dat als begraaf plaats dienst doet. De doodkisten zijn er op bijzondere wijze geplaatst. De ouderen uit de familie 'worden in de benedenverdieping be graven, de jongeren bovenin. In deze gebie den wonen een menigte nationaliteiten, veel al bergvolken, die alle hun eigen gewoonten hebben behouden. Al deze groepen hebben in de vertegenwoordigende lichamen hun eigen afgevaardigden, 's Ochtends om tien uur wordt per auto voor vier personen de reis naar -Tiflis begonnen. De directeur van het Intouristbureau is onze gids. De prachtige Georgain bergweg voert ons midden door de Kaukasus. Het was de meest indrukwekken de tocht, die wij in Rusland gemaakt hebben. De weg is circa 215 K.M. lang en aangelegd door gevangenen en bannelingen. Loodrecht omhoog stijgende granietblokken slingerende bergpaden,' kleine nederzettingen en machti ge kloven begeleiden ons van het beginpunt aan de vlakte, waarin Tiflis ligt. Met bewon dering slaan wij de chauffeurkünst van onzen begeleider gade. Want het1 autorijden is daar riiog wel iets anders dan door de Preanger, in Oost Java bij de Kawa Idjen of van Padang naar Medan. Daar in Zuid Rusland door de Kaukasus moet men om de zooveel K.M. met auto en al door een bergbeek rijden om de overzijde te bereiken en is men herhaaldelijk genoodzaakt droge beddingen met groote rotsklompen door te trekken. De El broes en de Kazbek, de machtige bergen, waarvan de tweede hooger is dan de Mont Blanc en dan ook Europa's hoogste punt vormt, toonen hun met sneeuw bezette punten. Wij stappen een oogenblik bij de Kazbek-halte uit aan het ein de van de Darejal-kioof, waar een prachtig panorama te bewonderen is in de vlakte en in het hooggebergte. Deze Kazbek behoort tot een groep van vulkanen, die evenwel niet meer actief zijn. De beide kraters van de Kazbek hebben vroeger groote massa's lava uitgestooten. Langs de hellingen loopen een achttal gletschers. Vanaf de z.g. Kazbekhalte is een bezoek aan de Gergetgletscher zeer de moeite waard. Tal van Russische Alpinisten maken hier bergtochten. In Augustus van dit jaar is een excursie gehouden naar een der nieuwe hutten voor het toeristenverkeer be stemd. Wanneer onze auto Gudaur-pas door trekt op een hoogte van ruim 2000 Meter trekken wij onze jassen aan. Het is ijzig koud. Wij naderen oud Georgië. Voor ons uit rijden twee in Oostersche kleedij gehulde ty pes. Het zijn mooie, tevens schilderachtige figuren. Allerminst verlegen, zooals vele bergbewoners nu eenmaal wel zijn. Wij ma ken een foto van hen. 'Onze Russische gids probeert met hen te spreken. Het mislukt; zrj verstaan geen Russisch. Met enkele siga retten zijn zjj tevreden en hij het afscheid groeten zij ona uiterst beleefd. Op hun vurige paardjes trekken zij de Kaukasische bergen weder in. Wij gaan ook verder en rijden door de plaatsje Mlety, Passanaur en Ananur. De Dushetian bergen munten daarna uit door mooie weiden, oude forten uit langver. vlogen jaren. Eindelijk bereiken wjj Utskhet, de bakermat der Georgiërs, waar in de Sam. tavrian tempel de graven te vinden zijn der vroegere Koningen. Ongeveer drie K.M. ver der ligt het oude kerkhof Zedazeni, waar de graven in de rotsen zijn uitgehouwen, all« boven elkander. Men heeft ei munten gevon den uit den tijd van Julius Caesar en tal van overblijfselen, waaruit onomstooteljjk is vast gesteld, dat vóór tweeduizend jaren Utshet bewoond was door een volk, hetwelk een vrjj hooge trap van beschaving had bereikt. Op ongeveer tachtig K.M. van het eindpunt wordt in een berghotelletje het middagmaal gebruikt. Het menu vermeldt: forellen. Echte bergforellen, afkomstig uit de beken van de Kaukasische bergen. Naast ons bord wordt een stukje dun pa. pier gelegd. Wij begrijpen de beteekenis daarvan niet. Het blijkt, dat de Kausische forel niet met vischvork en vischmes gege ten mag worden, maar met de hand. Het papiertje dient als servetje! In den namid dag tegen zes uur komt Tiflis in zicht. Tiflis. Tiflis ligt in een vallei, 404 Meter boven de Zwarte Zee en in beschut voor koude win den. Het was er warm, ver over de honderd graden. Trouwens niet voor niets heeft de stad dezen naam gekregen, want het woord Tiflis is afkomstig van Tpilici, wat „warm" beteekent. Het beeld van de stad wijkt af van dat van vele andere Russische steden. De hoofdstad heeft een West Eüropeesch karak ter, is goed geplaveid, heeft twee rijen hoo rnen aan beide zijden en goede voetgangers- paden. Men heeft het gevoel of men er zeer ver van Midden-Rusland verwijderd is en dicht bij de Oostersche landen is gekomen. De Kura rivier stroomt door de stad. Het aantal inwoners bedraagt circa 375.000. De stad heeft zeer gemengde bevolking, in hoofdzaak bestaande uit Turken, Russen, Armeniërs, Georgians, Jóden, enz. In 1921 werd Tiflis hoofdstad van Georgië en in 1932 van de Trans Kaukasische Federatie. Eens was de stad omgeven door hooge wallen. Aan het einde der 18de eeuw werden wallen en forten, zoomede de stad zelf verwoest door Aga Mohammed Khan. De Kura deelt de stad in twee secties. In het eene gedeelte, Maldan genaamd, liggen de circa veertig beroemde zwavelbronnen met een temperatuur van 35— 42°C. In het oudste gedeelte der stad heb ben wij een kijkje genomen op de merk waardige Tatarenmarkt, waar de stalletjes met kaas en augurken, de flesschen met zure melk enz. de aandacht trekken. Een der meest indrukwekkende gebouwen, welke w\j bezochten was de Zion Kathedraal, een Geor- giaansche kerk uit de 7de eeuw. De kerk is bewaard gebleven na de revolutie. De ikonen zijn er niet uit gestolen. Op dit oogenblik wordt er nog tweemaal per week dienst ge houden. Op de treden van de smalle trap, die ons naar beneden voert, zitten oude Rus sische vrouwtjes, zij bédelen. Een eerste aan blik van het kerkinterieur dóet den bezoeker reeds verbazen. Het is alles klein in verhou ding tot het geweldige Larva, hetwelk wij later in Kiev zouden zien. Toch is het indruk wekkend. De oudste ikonen van metaal naast de prachtige fresco's, die zooals onze gids vertelde later gerestaureerd zijn geworden door den bekenden kenner der Byzantijnsche kunst Gagarin. De graven van edellieden en priesters zijn te herkennen aan de dikwijls mooi gebeeldhouwde grafsteenen. Een der laatste dagen van ons verblijf in Tiflis kon ik mijn collega, Secretaris, der Ka mer van Koophandel, bezoeken, dank zij een ontvangen nitroductie. Ik had - via onzen tolk gelegenheid eenige uren met hem te confe- reeren. Over de wijze van werken zijner Kamer zal ik ditmaal niet rapporteeren, om dat ik deze gegevens wil verwerken met die, welke ik kreeg van mijn Moscouschen collega, teneinde er op die wijze één geheel van te maken. Tiflis en de naaste omgeving kenmer ken zich door leerindustrie, textielindustrie en chemische industrie. Voorts bestaat de export in hoofdzaak uit: tapijten, tabak, olie, wij nen, wol, pelterijen, zijde, vruchten en visch. Aan de Kamer is een museum verbonden, waaraan de hand van monsters en meer over zichtelijke statistieken aan den bezoeker een duidelijk beeld wordt gegeven van de produc ten, welke het land opbrengt. Ter vergelij king vindt men dan in afzonderlijke vitrines dezelfde producten, maar van buitenlandschen oorsprong. Ik heb de overtuiging, dat deze methode van werken groote voordeelen voor de betrokkenen kan hebben. Daarbij zal dan evenwel de inrichting der Kamer van Koop handel moeten afwijken van die der Neder landsche Kamers van Koophandel efi min of ™er overeenstemming worden gebracht met die der Russische Kamers. gandhi op zijn eigen wijze bestreden. Reuter meldt uit New Dehli: Voor de woning van Gandhi heeft zich een stoffenkoopman neergezet, die vast, omdat hij het als oneerlijke concurrentie beschouwt, dat thans eenige fabrieken stoffenwinkels hebben geopend. Hij meent, dat de Mahatma, die op het gebied van vasten zóo'n goed voorbeeld heeft gegeven, er op deze wijze toe gebracht zal kunnen worden, hem in zijn streven te steunèn. Gandhi acht het echter ongewenscht, zijn bemiddeling te verleenen en tracht den man ertoe te bewegen te ver trekken, zij het ook tot dusver zonder suc ces. het aantal drankhuizen in belgie. Ongeveer 130 per 10.000 inwoners. Een zoo juist gepubliceerde officieele sta tistiek wijst op het bestaan in België van me tnunder dan 110.000 drankgeleeenhPópn Men telt duls in dit land 130 10.000 inwoners tegen 62 in Zwitserland Ir in Nederland, 36 in Duitschland, 21 in Enge 16 in Nm DenCmarken' 3.4 in Zweden en ÏL Noorwegen. Mag men dezelfde stati stiek gelooven, dan zou ook ner™. dat ieder Belgische onderdaan, per jaar, trota het alcoholverbod, toch nog 8 liter alkohol door zijn keelgat giet tegen 3 liter per in woner in Nederland, 3.70 liter In Engeland en 3.63 liter in Duitschland. Naar waarnemingen verricht in den morgen van 19 Jan. Medegedeeld door het Koninklijk Meteorologisch Instituut. Hoogste barometerstand 782.9 te Aberdeen. Laagste barometerstand 751.5 te Fardö Verwachting: Zwakke tot matige O. tot N., in 't O. later wellicht veranderlijke wind. gedeeltelijk be wolkt tot betrokken, weinig of geen neer slag', temperatuur om het Vriespunt tot lichte vorst, willicht toenemende vorst in het Oosten. Barometerstand te Den Helder '779.0 - 4 J

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 6