Radio-programma Nota's? i De jeugd in nood BINNENLAND GEMENGD NIEUWS IM©® De noord-oostelijke inpoldering van het meer Flevo. Wijziging van de arbeidswet. K.R.O. bestaat tien jaar. Tweede Kamer Wijziging Marine- scheepsongevallenwet. Een auto gestolen. Jacht op een dronken chauffeur. Hheumatiek Boerderij afgebrand. De smokkelhandel in sigarettenpapier Geheime distilleerderij ontdekt. Drukkerij De Boer Goede vangst. De spreeuwen zijn nog steeds in het land. IM©CIHI spot Een zwarte blauwbaard De zaak-Stawisky. Sneeuwstormen in Japan. Mijnongeluk. Een gevallen man. af, zoodat dan het eiland in een vesting kan worden veranderd, terwijl dan ook vesting werken op Guam en Philippijnen gebouwd kunnen worden. Algemeen wordt aangenomen, dat deze ver sterking gepaard aan de versterkingen, wélke dan op de Aleöeten zullen worden gebouwd, de strategische verhoudingen in den Stillen Oceaan geheel zullen wijzigen. WILLEM STUVE f A - De bekende nougatfabrikant. Te Duivendrecht is naar de Volkskrant meldt, op 83-jarigen leeftijd, na een kort stondige ziekte overleden, de fabrikant van de nougat Montelimart, de heer W. Stuvé De regeering overweegt stopzetting van de verdere voorbereiding. De Vooruit vermeldt het gerucht, dat de regeering ernstig overweegt of het wel raadzaam is de verdere voorberei ding van de Noord-Oostelijke inpoldering van het meer Flevo, waarvoor op de be grooting van het Zuiderzeefonds voor 1935 een bedrag van twee millioen is uitgetrokken, voort te zetten. Naar de Nw. Rott. Crt. bij informatie verneemt is dit inderdaad bij de regeering in overweging. Haar standpunt zal zij uiteen zetten in memorie van antwoord omtrent de begrooting van het Zuiderzeefonds, die in de eerste helft van Februari zal verschijnen. Verbod van arbeid door kinderen beneden 14 jaar in niet-industrieele beroepen. Ingediend is een wetsontwerp tot wijziging van de arbeidswet, welk ontwerp ten doel heeft onze wetgeving aan te passen aan het ontwerp-verdrag, aangenomen door de inter nationale arbeidsconferentie van 12 April 1932 betreffende den leeftijd van toelating- van kinderen tot het verrichten van arbeid In niet-industrieele beroepen. Voorgesteld wordt een verbod voor het ver richten van alle werkzaamheden in eenig be roep buiten een onderneming door een kind beneden 14 jaar of nog leerplichtig. Uitge zonderd worden huiselijke werkzaamheden in en ten behoeve van het gezin, waarin het kind wordt opgevoed. Comité voor bouwfonds. Binnenkort bestaat de Katholieke Radio Omroep tien jaar. Er is een comité ge vormd voor het bijeenbrengen van een bouw fonds tot stichting van een groote concert zaal bij de studio's en tot moderniseering van den katholieken omroep. Een comité van aanbeveling voor den K.R.O. is gevormd op initiatief van jhr. mr. Ch. J. M. Ruys de Beerenbrouck. Er hebben o.a. zitting in de pauselijke nuntius, de aarts bisschop en de bisschoppen en de ministers Colijn, Deckers, Van Schaick, Steenberghe en De Wilde. Congres van arbeiders-organisaties Dr. Smit over zyn ervaring. Dr. W. J. Smit, organisator van. het werk- loozen-werk in de gemeente Schiedam, ver telde uit zijn ervaring over hen moreelen nood van de jonge werkloozen, die zoo hoog geste gen is, dat de tijd van experimenteeren voor bij is. Het probleem van het behoeden voor inzinking omvat niet alleen jeugdige hand arbeiders, maar ook de jeugdige intelelctuee- len; trouwens niet alleen de mannelijke en vrouwelijke jeugd, maar ook de volwassenen van beiderlei kunne. Ook deze spreker bepleitte verhooging van den leerplichtigen leeftijd en wel met een jaar; aandrang op de ouders der leerlingen om hun kinderen langer dan verplicht is, op school te houden; verder verlenging van den leertijd op de ambachtsscholen zoowel als bij het middelbaar en het uitgebreid lager onder wijs. Deze maatregelen zouden er zeker toe bijdragen om de arbeidsmarkt voor jeugdige werkrkachten te ontlasten, en zeker geen schadelijke werking op de jeugd uitoefenen. Het vraagstuk van het onderzoek door den marineraad in Nederland en Indië. HFT.DRRSCHE COURANT VAN DINSDAG 22 JANAURT 1935. - *- De arbeiders-jeugdcentrale, de jeugdraad van het N.V.V. en de Ned. arbeiders sport bond hadden gisteren te Amsterdam een congres bijeengeroepen van afgevaardigden van jeugdorganisaties, ter bespreking van den nood der jeugd als gevolg var. de oeconomische crisis. Er was voor deze vergadering zeer veel belangstelling. Openingswoord. De voorzitter, de heer Barmes, stelde in lijn openingswoord vast, dat de tot nu toe genomen maatregelen om de werklooze jeugd te helpen en te beschermen tegen de noodlot tige gevolgen van de werkloosheid, onvol doende gebleken zijn. Met de werkkampen en ontwikkelingscursussen, hoe nuttig ook op zichzelf, komen we er niet. Het kwaad moet, wil het uitgeroeid worden, in den wortel wor den aangtast, d.w.z. de jeugd moet werk heb ben. Rede mr. G. de Jongh oe oud-kinderrechter, mr. G. de Jongh, hield een rede, waarin hij betoogde dat de merdere of mindere intensiviteit van de mis dadigheid als verschijnsel afhankelijk is van de omstandigheden, die oorzaak zrjn van snel vermeerderde misdadigheid onder de jeugd. De cijfers der jeugd-criminaliteit voor zoover betreft jongens tusschen de 14 en 18 jaar, de niet meer leerplichtige jongens, zijn werkelijk onrustbarend gestegen, sinds de werkloosheid zulke ontzettende afmetingen is gaan aan nemen. Spr. kwam met klem op tegen het plan van de regeering om ter bezuiniging eenige zoo nuttig werkende bepalingen van de wet op de kinderbescherming in te trekken. Zoo ooit, dan is het in dezen tijd van toene mende jeugdcriminaliteit, ook oeconomisch gezien om deze maatregelen niet in te krim pen, maar uit te breiden. Maatregelen tegen toenemende ont- scholing noodig. De heer PS. Noordhoff, voorzitter van den jeugdraad van het N.V.V., bepleit als het eerst noodige een onderzoek vanwege de re geering naar den omvang, het verloop en de Bamensteling van het leger van jonge werk loozen; dit in samenwerking met de jeugd organisaties, de arbeidsbeurzen, onderwijs organisaties enz. De toenemende ontscholing als gevolg van de werkloosheid onder de jeugd dreigt voor het bedrijfsleven noodlottig te worden. Ingediend is een wetsontwerp tot wijziging van de marinescheepsongevallenwet. In de memorie van toelichting,behooren- de bij het ontweip van wet, hetwelk ge worden is tot de marinescheepsongevallen wet, kwam de volgende passage voor: „Voor wat betreft Nederlandsche oorlogs vaartuigen onder opperbevel van den gou verneur-generaal van Ned.-Indië staande, wordt opgemerkt, dat het onderzoek naar ongevallen, waarbij in Ned.-Indië aanwezige oorlogsvaartuigen zijn betrokken, om utili teitsredenen niet door den marineraad in Nederland kan geschieden, hetgeen instelling van een afzonderlijken marineraad aldaar noodig maakt. Ook wijken de omstandigheden in Ned.- Indië te zeer af van die in Nederland, waar bij o.a. gedacht wordt aan het personeel van de gouvernementsmarine in Ned.-Indië, res- sorteerende onder het departement der marine en in de toekomst door instelling van de marine-reserve nauwer dan thans met de oorlogsmarine verbonden, waardoor het wen- schelijk is ook dit personeel in de regeling te betrekken. Voorts vereischt het in Ned.-Indië aan wezige aantal hoofdofficieren een andere samenstelling van den marineraad dan die in Nederland. In verband met een en ander stuit de in diening van een wetsontwerp, houdende een regeling voor Nederland en Indië te zamen op overwegende bezwaren. Een afzonderlijke regeling voor die gewes ten is daarom noodig. Het ligt in de bedoe ling haar van overeenkomstige strekking te doen zijn als die van het wetsontwerp. Deze regeling kan zonder bezwaar bij alge- meenen maatregel van bestuur worden vast gesteld. Het ligt in de bedoeling daartoe over te gaan, nadat het Nederlandsche ontwerp tot wet zal zijn verheven." Nader overleg omtrent de in deze passage ontwikkelde denkbeelden met de Indische regeering heeft, ten deele althans, tot andere inzichten geleid. Instelling, naast den Nederlandschen marineraad, van een marineraad in Ned.- Indië wordt ook nu nog noodig geacht. No pens de bezwaren, welke zich oorspronkelijk schenen te verzetten tegen een gemeenschap pelijke regeling, geldende voor de beide mari neraden, is echter een ander inzicht verkre gen. Zoo is besloten om de schepen der gouver nementsmarine voor zoo ver niet gemilitairi- seerd onder de werking der Ned.-Indische Schepenordonnantie 1927 te brengen. De ge- militairiseerde schepen van dezen tak van dienst zijn oorlogsschip en geheel op één lijn te stellen met de schepen der Koninklijke marine. Ook wordt het thans mogelijk geacht om de samenstelling van een in Ned.-Indië in te stellen marineraad overeenkomstig die van den Nederlandschen marineraad te doen zijn. In verband met een en ander komt het, gelet op de bijzondere positie van de zee macht in hare hoedanigheid van staats- marine, gewenscht voor om dezé materie als één geheel bij de wet te regelen. Het ligt voor de hand om in Ned.-Indië het vorloopig onderzoek, dat in Nederland bij de commandanten berust, op te dragen aan den commandant der zeemacht aldaar. In het voorgestelde nieuwe art. la is de bevoegdheid van den Ned.-Indischen marine raad om elders dan te Batavia te vergaderen, aan een machtiging van den gouverneur- generaal gebonden. De beoordeeling of het defensiebelang, be handeling met gesloten deuren noodig maakt, kan voor de zaken, aanhangig bij den Ned.- Indischen marineraad, worden overgelaten aan den gouverneur-generaal van Ned.-Indië. Door de voorschriften omtrent het onder zoek van strafbare feiten, vervat in de Regts- pleging bij de Zeemagt, van overeenkomstige toepassing te verklaren op het onderzoek naar rampen en ongevallen, aan oorlogsvaartuigen overkomen, zal een goede gang van zaken bij dat onderzoek, zoowel voor Nederland als voor Ned.-Indië, alleszins gewaarborgd zijn. A/' en de automobilist de heer S. H. uit Biit- hoven ,die uit de richting Laren kwam, heeft haar niet gezien, doordat de tegenligger ver blindende verlichting had. De vrouw werd aangereden en naar jde Majellastichting te Bussum gebracht, wajar zij later is overleden. DE ZAAK VAN HET PALEIS VOOR VOLKSVLIJT. Zaterdag zijn de drie verdachten in de zaak van het Paleis voor Volksvlijt, de direc teur M., de commissaris van de maatschappij P. en de pleegzoon van M. door den rechter commissaris, mr. v. Lier, verhoord. De pleegzoon van M., die slechts als onder geschikte een ro. heeft gespeeld, is door den rechtercommissaris op vrije voeten gesteld, doch de directeur en de commissaris van het Paleis voor Volksvlijt zijn in het Huis van Bewaring opgesloten. Beide verdedigers zul len van dezebeschikking van den rechter commissaris in hooger beroep gaan bij de rechtbank, die daarover in 't begin van de ko mende week zal beslissen. De verhooren zullen waarschijnlijk morgen worden voortgezet. I De auto is terecht, maar uit den wagen is 9700 gestolen. Op den Goudschen Singel te Rotterdam heeft Zaterdag de vertegenwoordiger K. E. J., uit Voorburg, zijn auto even onbeheerd laten staan, om in een restaurant te gaan eten. In den wagen lagen twee tasschen, één met kwitanties en andere papieren en éfn met ruim 9700. Het geld en de auto be lmoren toe aan de margarine-fabriek van de firma B. te Soetermeer. Toen de vertegenwoordiger terugkwam, was de auto een vijfpersoons-Dodge ver dwenen. Van den diefstal werd dadelijk aan gifte gedaan en het signalement van dën. auto werd verspreid. Drie kwartier later: maakte een bewoner, van de Hugo de Grootstraat er een agejit van politie op attent, dat in die straat ge durende geruimen tijd een auto onbeheerd had gestaan met werkenden motor. De agent stelde een onderzoek in en toen bleek dit oe gestolen auto te zijn. De kwitanties lagen door den wagen verspreid. Ook lagen er hip- en daar nog een paar guldens en rijksdaal ders, maar de tasch met geld was verdwë- nen. Een rit door vier dorpen. i De Wassenaarsche politie heeft Zater- j dagmiddag een sentationeele achtervol ging uitgevoerd van een dronken chauf feur, die den weg onveilig maakte. Om drie uur kreeg de politie bericht, dajt op den Leidschen stiaatweg nabij den Deijl zich een dronken autobestuurder bevond, die op ergerlyke wijze het verkee" in gevaar bracht. De pol'tie-auto rukte uit en had spoe- ij heel verloren. De boerderij zou deze week AS PI RIN bevordert de uitscheiding van de aif- tige stoffen en tast net kwaad bij de wortel aan. 1-2 tabletten per dag zullen spoedig verlich ting brengen. Uitsluitend verkrijgbaar in de oranje-bandbuisjes van 20 tabl. 70 ets. en oranjezakjes van 2 tabl. a 10 ets. dig den verketrsovertreder, die een elf meter lange tractor met oplegger bestuurde, inge haald. Het was echtern iet mogelijk vanwege de slingerende bewegingen, die de tiactor maak te, deze te passeeren, temeer niet, daar de be stuurder niet bereid bleek te stoppen of uit te wijken en integendeel zijn snelheid vermeer derde. De achtervolging ging langs den Straatweg, vervolgens door Oegstgeest, Rijns- burg en Katwijk. Auto's en motorfietsen, die van de tegenovergestelde richting kwamen wisten slechts ternauwernood een aanrijding te voorkomen en bij de jacht door de dorpen liepen ook voetgangers en kinderen groot ge vaar.. Te Katwijk raakte de tractor klem tus schen een groentewagen en een brugleuning. De Wassenaarsche politie dwong met de revol ver in de hand den besturder de cabine te verlaten en wist hem onder hevig verzet te arresteeren. Het bleek te zijn de aardappel koopman B. uit Noordwijk. Hij is ir het poli tiebureau te Katwijk opgesloten. Wegéns di verse overtredingen is proces-verbaal tegen hem opgemaakt. De tractor is in beslag ge nomen. i Een en twintig stuks vee omgekomen. Door onbekende oorzaak is Vrijdagavond te half tien de boerderij van de familie Hofs'ee te Boven Knijpe (Fr.) tot den grond toe af gebrand. Het vuur greep zoo snel om zich heen dat niets gered kon worden. Een en twintig stuks vee kwamen in de vlammen om. Ook de inboedel, alsmede de inboedel van den medebewoner den heer G. Bosma, ging ge- worden verkocht. De schade, die belangrijk is, wordt door verzekering gedekt. Duitscher, die van Weert af was gevolgd, te Amsterdam aangehouden. Ambtenaren van invoerrechten en accijnzen hebben Vrijdagnacht een jongen Duitscher aangehouden, die met den nachttrein aan het Centraal Station was aangekomen en van Weert af, waar hij in den trein was gestapt, als smokkelaar was gesignaleerd. De man werd in het bezit gevonden van koffers, die 3400 boekjes met sigarettenpapier bevatten, waarop, geen invoerrechten waren betaald. Hij is in het bureau Warmoesstraat opgeslo ten en zou, daar hij hier te lande geen vaste woon of verblijfplaats heeft, nog Zaterdag voor den officier worden geleid. Binnenland DOOR EEN AUTO OVERREDEN EN GEDOOD. Zielig geval. De 67-jarige vrouw A. S„ een ietwat zon derlinge inwoonster van Naarden liep Zater dagavond omstreeks half zes volgens een harer gewoonten met een leegen kinderwagen over den Rijksweg, waar zij chocolade-om slagen e.d. voor haar verzameling zocht. Ditmaal deed zij al bijzonder gevaarlijk; zij zigzagde over den weg, een boodschap penjongen riep haar toe van den weg af te gaan, daar er van beide kanten auto's na derden. De vrouw heeft het blijkbaar niet gehoord DONDERDAG 24 JANUARI, Hilversum, 1875 m. AVRO-uitzending. 8.00 Gramofoonpl. 10.00 M- rgenwijding. 10.15 Gramofoonpl. 10.30 Het Lyra-trio. 11.00 Kniples. 11.30 Vervolg trioconcert. 12.00 Omroeporkest o.l.v. Nico Gerharz. 2.00 Orgelconcert P. v. Egmond Jr. M.m.v. Adolf Steiner (cello). 3.003.45 Naailes. 4.00 Voor zieken-en-ouden-van-dagen. 4.30 Gramofoonpl. 4.45 Voor de kinderen. 5.30 Aeolian-orkest. 6.30 Sportpraatje H. Hollander. 7.00 Radio-Volkszang o.l.v. P. C. Poortman. 7.30 Engelsche les Fred Fry. 8.00 Vaz Dias. 8.05 Gramofoonpl. 8.15 Caecilia-concert door het Concertgebouw-! orkest o.l.v. E. v. Beinum, m.m.v. L. Zimmer- mann (viool) en M. Loevènsohn (cello). 10.30 Gramofoonpl. 11.00 Vaz Dias. 11.10 Het ensemble Pali. 11.3512.00 Het Weensche Ensemble „Grün- hut." Huizen, 301 m. 8.00 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 2.00I 11.30 NCRV. 8.009.15 en 10.00 Gramfoonpl. 10.15 Morgendienst o.l.v. Ds. P. Boenderma ker. 10.45 en 11.00 Gramofoonpl. 11.30 Godsd. halfuur. 12.15 Orkestconcert en gramofoonpl. 2.00 Cursus Fraaie Handwerken. 3.00 Lezing M. W. Barger. 3.303.45 Gramofoonpl. 4.00 Bijbellezing Ds. G. Lans, m.m.v. baritonj en orgel. 5.00 Cursus handenarbeid v. d. jeugd. 5.30 Pianorecital W. Zonderland. 6.30 Gramofoonpl. 6.43 Causerie H. Amelink. 7.00 Politieber. Ned. Chr. Persbureau. 7.15 Gramofoonpl. 7.30 Weekoverzicht. 8.00 Vaz Dias. 8.05 Gevar. programma m.m.v. leden van het Chr. Radiokoor en Arie Post, en J. v. d. Rovaart. 9.50 Gramofoonpl. 10.00 Vaz Dias. 10.0511.30 Gramofoonpl. WOENSDAG 23 JANUARI. Hilversum, 1875 m. VARA-uitzending. 8.00 Orgelspel J. Jong. 8.30 Gramofoonpl. 9.30 P. J. Kers Jr.: Onze Keuken. 10.00 Morgenwijding VPRO. 10.15 Voor Arb. in de continubedrijven: De Notenkrakers o.l.v. D. Wins, E. Walis en zijn orkest, G. Smit (viola), R. Schoute (piano) en Dr. F. M. Wibaut (lezing). 12.00 Gramofoonpl. 12.30 „Orvitropia" o.l.v. J. v. d. Horst. 1.00 „De Zonnekloppers" o.l.v. C. Steyn. I.30 „De Flierefluiters" o.l.v. E. Walis. 2.00 Voor de vrouw. 2.15 Kniples. 3.00 Voor de kinderen. 5.30 Orgelspel J. Jong. 5.45 „De Notenkrakers" o.l.v. L). Wins. 6.00 E. Walis en zijn orkest. 6.30 R.V.U.Dr. J. C. Proost-Thoden van Vel- zen: Prof de Sitter-herdenking. 7.00 Sportuitzending. 7.20 J. Huy. (saxofoon) en J. Vogel (piano). 7.30 J. W. Matthijsen: Voor het platteland. 8.00 Herhaling S.O.S.-ber. 8.03 Vaz Dias en Vara-varia. 8.10 Gramofoonplaten. 8.30 C. Steijn (accordeon) en J. Jong (piano). 8.45 Gramofoopl. 9.00Vara-orkest o.l. v. H. de Groot, m.m.v. S. Askenasse (piano). 1Q.00 Gramofoonpl. 10.20 „De Gouvernante", spel van Zweig, bew. Lemaire. M.m.v. het VARA-tooneel o.l.v- W. v. Capellen. II.00 Orgelspel C. Steijn. 11,3012.00 Gramofoonpl. Huizen, 301 m. N.C.R.V.-uitzending. 8.00 Schriftlezing en meditatie. 8.159.30 Gramofoonpl. 10.30 Morgendienst o.l.v. Ds. D. Tom. 11.0012.00 Ensemble v. d. Horst. 12.15 Gramofoonpl. ■12.30 Ensemble v. d. Horst. 1.30 Zang Co. v. d. Mark, m.m.v. Th. v. d. Pas (piano). 2.15 Orgelconcert F. Kloek. 3.00 Chr. lectuur. 3.30 —3.45 en 4.00 Gramofoonpl. 4.15 Declamatie. 4.45 Gramofoonpl. 5.00 Kinderuur. 6.00 Landbouwpraatje. 6.307.00 Afgestaan. 7.00 Politieberichten Ned. Chr. Persbureau. 7.15 Gramofoonpl. 7.30 Lezing P. Hogervorst. 8.00 Vaz Dias. 8:05 Samenkomst Leger des Heils o.l.v. Brig. A. C. Beekhuis. 9.35 Vaz Dias. 9.40 „Op de Ernst Sillemhoeve", progr. van het Ned. Jongelingsvèrbond. Spr,: o.a. Jhr. S. van Sitters en Ds. P. Veen. 10.4011.30 Gramofoonmuziek. 1 ii li A Geslaagde inval van de politie te Amsterdam Wederom heeft de douane-recherche-dienst hier ter stede, in samenwerking met de po litie uit Woubrugge en Alkmade, een ge heime stokerij voor gedistilleerde dranken ontdekt en in beslag genomen, ditmaal in de Hendrik Jacobzstraat te Amsterdam. Behalve dé stokerij, aldus de Tel., werden in het huis verschillende ingrediënten aan- etroffen, die eveneens door den douane dienst werden meegenomen en naar het Oost Indische huis zijn gebracht. Op de tweéde étage vonden zy een volle dige stokerij, die reèds langen tijd in wer king moest zijn geweest, doch op het oogen- blik van den inval buiten werking was. Ver der vond men verscheidene vloeistoffen, die voor de vervaardiging van de dianken wor den gebruikt en die reeds stonden te gisten. Ook de eigenaar van de stokerij was in zijn woning aanwezig, zoodat tegen hem ter stond proces-verbaal kon worden opgemaakt. De geheele installatie en de daarbij be- hoorende voorwerpen werden door de amb tenaren in beslag genomen. De Amsterdamsche politie heeft Zaterdag een goede vangst gedaan door de arrestatie van den 58-jarigen G., die door de politie van de gemeente Amsterdam, Rotterdam, Den Haag, Nijmegen, Guilemborg, Sneek, Groningen, Amsterdam, Eelde en Winschoten sinds 1927 werd gezocht. Hij heeft ver schillende zedenmisdrijven, oplichtingen en verduisteringen achter den rug. Thans werd hij door een jongen aan de poli tie aangewezen wegens het plegen van een ze denmisdrijf. Hij droeg bij zijn arrestatie een valschen grijze baard, doch werd later als den gezoehten G. herkend. Hij zal zoo spoe dig mogelijk ter beschikking van de justitie worden gesteld. Door het goede weer. De Naardermeer dient op het oogenblik tot nachtlogies aan duizenden spreeuwen, die zoolang het tamelijk zachte weer aanhoudt, niet van Nederland kunnen scheiden. Zij ver spreiden zich overdag in de boSschen en villa parken van het Gooi en komen in den laten namiddag samen, op de weilanden tusschen 'sGravenhage en Bussum en Muiden en Naarden, vanwaar zij in gesloten colonnes, die reusachtige zwarte wolken vormen, naar het meer vliegen. Zij strijken neer in de rietkragen, welke schier geheel plat gedrukt liggen door het gewicht der vogels. De riet snijders zijn met deze overwintering niet bijs ter ingenomen, daar de stengels zijn door gebroken, zoodat straks het riet ondeugdelijk zal zijn geworden. EEN ARRESTATIE TE AMSTERDAM. De zedenpolitie te Amsterdam heeft een 30-jarigen man aangehouden, die zich in de hoofdstad gedurende een tijdsverloop van enkele jaren zou hebben schuldig gemaakt aan aanranding van meisjes van 37 jaar. De arrestant is een zeer onevenwichtig mensch, die door zijn geraffineerde manier van optreden ongestraft zijn misdadige nei gingen heeft kunnen botvieren. Hij zal ter beschikking van de justitie worden gesteld. 22 Januari. Men mag zyn lezers oo| wel eens wat degelijke stof voorzetten c, het gelukkige toeval wil, dat ik daartoe d< inspiratie vind in een van die voortreffelijk, bijdragen (in de nuchter-technische taal del journalistiek oneerbiedig „stoppeltjes" ge. heeten), voorkomende in een rubriek „Vooi Jonge Oogen" in een van onze groote dag. bladen. De naam van de rubriek verraadt reeds, dat wij iher te maken hebben met een wij, woord tot de jeugd. En ik ben er zeker van, dat de jeugd er haar voordeel mee zal doen. „Hoe komen we vooruit in de wereld? Hoe bereiken we iets? Hoe slagen wjj in ons werk?" zoo vraagt de schrijver van den phi, losophischen stopper. Wij lezen in spanning. Wie wil niet vooruit in de wereld? Wie denkt niet aan de goud- visch, die in een kom van kwartjes-visschen lag en Streber dat hy was op een dag een grooten sprong nam naar de kom ernaast, waarin de exemplaren van 35 cent zwom men Ik zou als de goudvisch, ook wel eens uit dit hoekje weg willen. Ik zou ook wel eena in de serieuze kolom hiernaast willen staan (mits natuurlyk niet als hoofdrol van een Gemengd Bericht). Laat ons lezen, hoe men vooruitkomt: „Hoeveel komen niet ,,'s morgens om 9 uur op kantoor, werken tot 12, gaan koffiedrin ken, komen om 2 uur terug en werken tot klokslag 6. Zij doen hun werk goed, er is niets op hen aan te merken en toch zullen zij het nooit verder brengen dan tot middelmatig gesalarieerde employé's, tot een soort machi nes, die weliswaar voor het bedrijf zeer nood zakelijk zijn, maar die individueel nooit iets zullen bereiken. Wat heeft men noodig om het wel tot iets te brengen? Heel wat meer dan ijver en plichtsbetrach ting! Belangstelling, hersens, initiatief, en thousiasme en een groote liefde in de eerste plaats voor zijn vak, doch vooral voor de zaak waarin men werkt. De beste stimulans is daarbij dikwijls de bewondering voor den chef, dien men zoo gaarne zou willen evenaren!" Toen ik dat gelezen had, stond mijn besluit vast: Ik befeloot belangstelling te krijgen. Her sens te krijgen. Initiatief te verwerven. En thousiasme deelachtig te worden. Ik kocht een flinke dosis liefde voor mijn vak. En ik schatte mij een oneindige bewondering voor mijn chef aan. En nu wacht ik af, tot mijn superieuren het merken. Toch is er één gevaar verbonden aan déza voorlichting op groote schaal. Voortaan kan ieder, die dit eenvoudigs recept volgt, het net zoo ver brengen in da wereld als hij wil. Men laat zich heel eenvou dig hersens, belangstelling, initiatief, enthou siasme, liefde en bewondering aanmeten en slaagt. Voor mislukking zal geen enkel excuus meer bestaan! Maar wordt de wereld dan niet overvoerd, met genieën? Want ieder, die het recept kent, is over een maand Lei der. En dan? Dan begint het gedrang opnieuw. Maar tegen dien tijd heeft de rubriek „Vooï Jonge Oogen" zeker een nieuw recept om ds concurrentie te verslaan °P Buitenland De politie van Mississippi heeft een neger gearresteerd, die beschuldigd wordt van moord, kannibalisme en grafschennis. Hij heeft bekend vier vrouwen te hebben ver moord, wier hoofden men in een koffer heeft gevonden. Dit was acht jaar geleden ge beurd. Later vond men de resten van een jongen en een meisje in den staat Indiana Zijn laatste misdaad was de moord op een man en een vrouw in Cleveland. Ook wordt hy er van beschuldigd graven te hebben open gebroken en lijken weggehaald. Hy heeft dit alles gedaan naar hun zeide, omdat hij ver- langcle naar menschelijke beenderen, Pi essad s eer is ongeschokt. de1" van de republiek ontbrak'aan waaSmheH en initiatief, maar dat deze gebreS e€n verontschuldiging vinden in een beroep andere functies. Het onderzoek heeft geen enkel feit aan het licht gebracht, dat twijfel wettigt aan de eer of de rechtschapenheid van Pressard. De commissie achtte de tegenstrijdige con clusie van Lescouvé, den president van het hof van cassatie, over het werk zan Pressard, waarin hij eerst een „overdreven lankmoedig heid, daarna een overdreven gestrengheid" toonde, ongepast. i Een der ergste sneeuwstormen, die dit seizoen gewoed hebben, teistert thans de streken langs de Japansche zeekust. De storm woedt reeds sedert 16 Januari. Do sneeuw ligt ongeveer twee voet dik, terwijl in de bergstreken niet minder dan 5 voet sneeuw ligt opgepakt. Het spoorwegverkeer ondervindt hierdoor moeilijkheden en de trei nen hebben gemiddeld dertig minuten tot een uur vertraging. Te Tiroega zijn twee ka- toenfabrieken tengevolge van het gewicht van den sneeuw ingestort. Vier dooden. In de Oheim-mijn bij Kattowitz is, als ge- meld, Zaterdagnacht een mijngang over een lengte van 40 m ingestort. Zeven arbeiders werden door vallend gesteente bedolven. Na 36 uur moeizamen arbeid zyn 3 arbeiders bevrijd en met zyare wonden naar een zie kenhuis gebracht. De 4 anderen zijn dood. Een der lijken is reeds gevonden. Waar zóó de liefde viel. Een bewoner van Alpine, in den staat New Jersey, Russell Hey, ging in October j.1. met zyn vrouw pickniccen op een rots aan de Hudson, toen hij door twee mannen werd overvallen, die hem van de 660 voet hooge rots wierpen. Gelukkig kwam hij terecht op een 50 voet lager gelegen plateau, en liep hij slechts lichte verwondingen op, waarvan hij spoedig herstelde. De politie, die van het voorgevallene op de hoogte was gebracht en een onderzoek instelde naar de daders deed dezer dagen den geredden echtgenoot een verrassende mededeeling, toen zij zijn vrouw kwam arresteeren. Het bleek n.1. dat mrs. Lucille Hey zonder medeweten van haar man een levensverzekering van tienduizend dollar op zijn naam had gesloten, en twee mannen, Charles Mucci en Edward Price, had gehuurd om op deze plaats haar man naar beneden te gooien, waardoor zy zich in het bezit van de premie hoopte te stellen. Ook de beide medeplichtigen konden gearresteerd worden en de drie arrestanten zullen thans terecht staan wegens poging tot moord..

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 2