Gratis naar de Persil-Kiankfilm! Stadsnieuws JFvZïïl VIS oUTShH d0<!l' Wat wilt H Uzen? Woensdagavond 23 Januari a.s., des avonds 8 4 uur, in de Witte Bioscoop Brand in de Sluisdijkstraat. Ernstig ongeluk op de reede. f TWEEDE BLAD Licht op voor 3II0 voertuigen. Dinsdag 22 Jan. Woensdag 23 16.55 uur. 16.57 uur. Bij het op 10 Jan. jl. gehouden examen voor belastingconsulenten slaagde onze vroe gere stadgenoot de heer C. de Wit te Lutie- winkel. J Uit een 40-tal sollicitanten naar de be trekking van helpster aan de Fröbelschool aan de Laan, is benoemd mej. P. Dekker. Onze oud-stadgenoot, de heer Jos. Wols te Beverwijk, slaagde aan de R.-K. Leergangen te Tilburg voor het diploma Paedagogiek A. PLUIMVEE-ONDERSCHEIDINGEN. Een viertal leden van de Pluimvee-vereen. „Den Helder en Omstreken", heeft op dé internationale tentoonstelling van de Kon vereeniging „Avicultura" te 's-Gravenhage onderscheidingen met hun dieren behaald dié het vermelden meer dan waard zijn, vooral als men weet dat het aantal inzendingen op deze tentoonstelling 2750 nummers bedroeg Van deskundige zgde werd dan ook de opmer king gemaakt, dat uit Den Helder prachtige dieren waren ingezonden. De prijswinnaars waren: J. Jongsma, trio Krielen, Hollands Hoen, le prgs, 1 eereprijs. J. Sturk, 3 nummers Kuifhoenders, 2 eerste prijzen, 1 zeer eervolle vermelding. J. Schutte, trio Porselein, Sabelpoot Kriel le prgs. A. J. Melief 1 nummer Antwerpsche Baard- kriel, 3e prijs, CHR. ORANJE VEREENIGING. De Chr. Oranjever. mocht het 600ste lid inschrijven. Aan dit lid is als attentie een portret van Prinses Juliana aangeboden. Verleden jaar omstreeks dezen tijd mocht het 500ste lid worden ingeschreven. VRIJZ.-DEM. VROUWENCI.ÜB. Op Vrijdag 18 Januari is opgericht de Vrij zinnig-Democratische Vrouwenclub, afdeeling Den Helder. Het volgende bestuur is gekozen: Mevr. Steenmeijer, voorzitster; Mevr. Potje- wijd, secretaresse; Mej. A. Knipper, penning- meesteresse; Mevr. Van VlietWickel; Mej. Van Hoek. Belangstellenden worden opgewekt om zich voor nadere inlichtingen te wenden tot het bestuur. DE RADIO-TOESTELLEN VOOR DE MARINIERS. Een dankbetuiging. De firma De Zeeuw, die, zooals wij heb ben gemeld, een tweetal Kolster Brandes- toestellen, in bruikleen afstond voor de mari- uiers in het Saargebied,. ontving van het Hoofdkwartier van het Nederlandsch contin gent Saartroepen, het volgende schrijven: Namens den Commandant van het Neder landsch Contingent Saartroepen, kom ik U zeer hartelijk dankzeggen voor de twee radio1- toestellen die we in bruikleen van Uw Firma mochten ontvangen. We hebben nu ook door den aetlier verbinding met het Vaderland. Dit is voor ons van zeer groote beteekenis, dat Uw Firma op deze wijze heeft willen mede leven met ons, verheugt ons in hooge mate. Wees ervan overtuigd dat telkens wanneer muziek of het gesproken wOord door onze verblijven zal weerklinken, wij zullen den ken aan U die op zoo royale wijze ons hebt voorzien van ontspanningsstof. De radio geeft ons een eindelooze variatie. Met de meeste hoogachting, Namens den Commandant: J. v. d. GIESEN, Vlootpred. Gezien de Commandant: M. R. DE BRUYNE. BIJ DE DAMESCLUB DER OUD ONDEROFFICIEREN. Een reuzen-knalfuif in „Musis Sacrum". En hartelijke sympa thie voor hun werken. Tien jaar had de Dames-afdeeling van den Bond van Oud-onderofficieren bestaan en nu meende men gerechtigd te zijn dit dubbele kroonjaar eens feestelijk te moeten herden ken. U vraagt wat die Dames-afdeeling eigenlijk is? We zullen het in den loop van dit verslag hooren. Dat is zeker, dat zij de warme sympathie bezit van de leden zelf van den Kon. Bond van Oud-Onderofficieren en dat het speciaal de afdeeling Den Helder is geweest, welker vrouwen den stoot hebben gegeven tot de oprichting van tal van andere V rouwenclubs. Zaterdagavond waren de leden allen in „Musis Sacrum" vereenigd, waar al vroeg op den avond een feestelijke stemming heerschte. Daar waren, behalve de leden van het Dagelgksch Bestuur, aanwezig vertegen woordigsters van de Heldersche afdeeling der Ned. Ver. van Huisvrouwen, van de Damesafdeeling uit Amsterdam, en verder was daar de heer Bontenbal, lid van de Com-1 missie van Beheer van Oranjehof te Soest- dijk, een der instellingen van den Bond. Deze allen werd het welkom toegeroepen door de voorzitster der Heldersche Club, meviouw Kegge. En daarna trad het echtpaar Jan sen op in de rol van Thomasvaer en Pieter nel, om langs dezen, beproefden, weg een berijmd verhaal te geven van het vele, dat de Vrouwenclub voor de leden van den Bond deed. Dat werk bestaat uit steun, steun metterdaad, bijvoorbeeld door inzameling van gelden, door organiseering van fancy-fairs, e.d. Om maar iets te noemen: in het orgaan van den Bond komt een S.O.S.-je te staan uit Den Helder: daar is een lid, dat door allerlei omstandigheden in moeilijkheden is geraakt. De dames van de Heldersche leden spannen er zich voor en zorgen in weinig dagen tijds voor een flinken steun in geld, waardoor het gezin er weer bovenop komt. Of er komt een aanvraag voor het rusthuis der vereeniging „Oranjehof", dat, om maar eens wat te noemen, dekens noodig heeft. Welnu, de dames organiseeren in een luttel aantal weken een fancy-fair die klinkt als een klok, en ze dragen een bedrag af, dat er wezen mag. Zoo werd bijvoorbeeld in 1 926 op deze wijze een bedrag van ruim 2 )0. bijeengebracht; in 1929 kwam ruim 450. binnen, in 1932, voor de restauratie van het rustoord f 437 Dat ia w 4U00._ bgeengebracht. Dat 1S het werk van de Damesclub: is het dan wonder, dat men behoefte gevoelt het 10-jang bestaan feestelijk te herdenken? ternel in f WBPd d°°r Thomasvaer en Pie- Se art£r SamensPraak gereleveerd en de toèteiuilf? W6rden UitbundiK en hartelijk leöfn aanwezigen. Ook de ver leden voorzitster werd niet vergeten. Tenslotte werd dank gebracht aan den er B. Polak, die de dichter was van een en ander, en daarna werd, staande, het bondslied gezongen. Zang en voordracht. Zang en voordracht wisselden elkander thans af; onze Heldersche Richard Tauber, de heer Jan Willems, zong, daarbij begeleid door zijn verloofde, eenige Italiaansche lie deren. Een prachtstem heeft hij, die zeker bij verdere ontwikkeling nog tot groote moge lijkheden in staat is. Maar de heer Willems zou goed doen Italiaansche les te nemen, ten einde tot een zuivere uitspraak van deze zoet-vloeiende, voor zang zoo bij uitstek ge schikte taal te komen. De zang werd afgewisseld door voordrach ten van den heer Niek Jansen en tenslotte kregen we een aardig tooneelstukje, of voor dracht voor twee personen, tusschen een huisbaas en een ijverige huismoeder. De huldiging. Daarna was het oogenblik voor de hul diging aangebroken, waarvan een druk ge bruik werd gemaakt. Allereerst kregen we den Voorzitter van de afdeeling Den Helder, den heer Schenkius, die aan de Dames- afdeeling hulde bracht en dank voor het vele, dat gedaan is. Toen de afdeeling 10 jaar ge leden werd opgericht, is gezegd, dat zij ge heel zelfstandig zou werken, buiten de man nen om. Wat zij in die 10 jaar op deze zelf standige wijze tot stand brachten, het is zooeven door Thomasvaer en Pieternel ge releveerd, maar de energie en het enthou siasme, waarmede dat alles geschiedde, kon niet in woorden worden omgezet. Spr. noemt een paar gevallen van 't snelle, afdoende werk, dat de afdeeling doet als haar medewerking wordt ingeroepen; haar bestaansrecht is af doend bewezen en zij is het geweest, die den stoot gaf aan andere afdeelingen voor de oprichting van zoo'n speciale Vrouwenafdee- ling. Met een fraaie bloemenmand namens het bestuur huldigt spr. de dames. Dan komt de heer Bontenbal uit IJmuiden, vertegenwoordigend, zooals wij reeds zeiden, de stichting „Oranjehof" te Soestdijk. Hoofddoel dezer stichting is: een rust- en vacantieoord voor reconvalescenten uit de verschillende afdeelingen en heel wat kameraden en hun gezinnen hebben ervan geprofiteerd, zegt spr. Dank zij de vrijgevig heid van een der beschermheeren, die de Stichting in het bezit laat van verschuldigde rente, is er telkenjare een 250.a 350. èxtra beschikbaar. Maar dat is zeker: zonder de daadwerkelijke hulp van de Damesclub afd. Den Helder hadden wij niet kunnen be staan! Zij was het, die verleden jaar onzen 'inventaris uitbreidde en aanvulde met een bedrag van circa 400.aan linnengoed; zij ook was het, die ons later opnieuw wist te verrassen met 750.van de verloting. „Ik werd er stil van", zegt spr., „toen ik als pen ningmeester, geheel onverwacht dit giro biljetje ontving met de sobere vermelding, dat het van de Heldersche Damesclub was, en ik acht het een voorrecht", zoo gaat hij voort, „hier als afgevaardigde te mogen staan in die schitterende afdeeling Den Helder, de parel van onzen Bond!" De Commissie van Beheer meende dan ook een daadwerkelijk bewijs van sympathie te moeten geven en biedt aan de afdeeling een fraaie bloemenmand aan. „Beschouw het niet als een belooning, maar slechts als een be wijs van hoogachting en waardeering voor uw werk". Aldus eindigt spr., die tenslotte mede namens het Hoofdbestuur een woord van gelukwensch uitspreekt. De Damesafdeeling Amsterdam brengt bij monde van mevrouw Schendelaar de gelukwenschen over. Op het voorbeeld van Den Helder werkt Amsterdam thans ook reeds 5 jaar met succes. Bloemen vormen ook hier de stoffelijke waardeering. Bloemen worden eveneens aangeboden na mens de afdeeling Hilversum, die niet per soonlijk tegenwoordig kon zijn. Dan komt, namens de Ver. v. Huisvrouwen, afdeeling Den Helder, mevrouw G r u n w a 1 dP o p- p e r s om de Dames te huldigen voor hun goed, nuttig en ideeël werk. Spr. had per soonlijk het genoegen kennis te maken met den ijver en het enthousiasme waarmede zoo'n fancy-fair wordt georganiseerd. Ook de Huis- vrouwenvereeniging biedt bloemen aan. Mevrouw Van V1 i e tW ic k e 1, een der mede-oprichtsters der afdeeling, is de volgen de spreekster. Zij is eerelid van de afdeeling en acht zich gelukkig thans te mogen con- stateeren, dat dameshanden hier heel wat werk hebben verricht. Verschillende afdeelin gen hebben onze voetsporen gevolgd: Leeu warden, Amsterdam, Apeldoorn, Vlissingen, Middelburg, Hilversum, overal werd een Damesafdeeling opgericht. Spr. biedt aan mevr. Van der Kooy een bloemstuk aan uit erkentelijkheid voor het vele, door haar in de afdeeling verricht, en eindigt met te her inneren aan een regel uit het Bondslied: Geen eerzucht zij ons doel, ons streven, spreuk, waaraan de Bond zich altijd gehou den heeft. De heer J a c. B. Polak, thans naar voren tredend, meent dat de Vrouwenafdee ling een loyaal beeld geeft van trouw. De Bond zelf geeft dat beeld ook, hoewel de leden niet meer in actieven dienst zijn, blij ven zij nochtans trouw. En de Damesafdee ling is zelfs nog actief ook! Ook deze spr. huldigt met bloemen. Met bloemen zegt het verder nog: de fami lie Tabak (prachtige bloem- en fruitmand), terwijl schriftelijke gelukwenschen zijn inge komen van den Schout-bij-nacht, comman dant der marine, kolonel Dikkers, de Ver. van Onder-Officieren der Zeemacht, mevrouw TuinstraAdriaanse, Den Haag, den heer Hartman, redacteur van het orgaan van den Bond, het oud-lid Koningstem. Deze laatste heeft tevens een kleinigheid gezonden voor de kas van den Bond. De be doeling hiervan is verschillende leden, die zelf dit niet bekostigen kunnen, toch in de gelegenheid te stellen de jaarvergadering te kunnen bgwonen; hiervoor is een speciaal fonds gesticht. Voor Rebo zijn 24 spreien aangekocht. Aan mevrouw Van Vliet— Wickel wordt een envelop overhandigd met een bijdrage voor het Weduwen- en Weezen- fonds. Mevrouw Jansen huldigt de Voorzitster en biedt haar een bloemstuk aan; ook de HELDFRSCHE COURANT VAN DINSDAG 22 TANUARI 1935. I Gezien het enorme succes, dat wij met onze Persil-Klank- film in Den Helder bereikten, hebben wij besloten nog één extra avondvoorstelling te geven en wel op: - i Gratis plaatskaarten hiervoor zijn verkrijgbaar aan de cassa van het theater: Dinsdagavond 22 Januari, des avonds van 79 uur, en Woensdagavond 23 Januari van lOuurv.m.4 uur n.m. Wij raden U dringend aan, om tijdig voor Uw gratis plaatsbewijzen te zorgen. Als U uitstelt, is een ander U voor! Alleen toegang voor huisvrouwen en jonge dames. de Persil-Klankfilm wordt U gepresenteerd door: E. Ostermann en Co.'s Handelmij. n.v., Amsterdam. penningmeesteres, mevr. Van der Kooy, krijgt bloemen, die op haar beurt mevr. Jan sen huldigt. De Voorzitster, mevr. Kegge, dankt voor alle hartelijke woorden en voor de blij ken van sympathie. Wg hopen voor den Boiid te blijven werken zooals wij tot dusver deden, zegt zij; als er in het orgaan een S.O.S. ver schijnt, waarin onze hulp wordt ingeroepen, zullen wij niet achterblijven. We zijn van avond overrompeld door zooveel blijken vdn sympathie. Nog spreekt de heer Bontenbal een kort woord van dank voor het geschenk dér 24 spreien, en drukt de hoop uit, dat vele, Heldersche kameraden er gebruik van kullen maken, en tenslotte wordt nog een dér dames-bestuursleden gehuldigd, mevr. Blom, aan wie ook bloemen worden aangeboden. Nu ving weldra de pauze aan, maar niét dan nadat de geheele zaal een- en andermaal had gezongen van de Damesclub, die nooit verloren ging. En tijdens de pauze werden al weer steunbonnetjes verkocht waaraan tal van fraaie prijzen waren verbonden, op een lange tafel uitgestald. INSCHRIJVX /GEN HANDELSREGISTER] 1522 Januari 1935. Nieuwe zaken: Den Helder: A. Beckering, Janzenstraat 1Ö, schilder en behanger. Wijzigingen. Den Helder: N.V. Witte Bioscoop. Koning straat 101, Statutenwijziging. C. Kooman, Weststraat 107, heeren- s en kinderconfectie. Overgegaan aan: C. W. Scheltis. Fa. C. Lange en Co., Soembastraat 5, schoen makerij. Overgegaan aan: G. Rooze. Opheffingen. 5 Anna Paulowna: H. van Stipriaan, Molen vaart 295, Veehandel. f Den Helder: P. v: d. Zee, sigarenwinkel, Binnenhaven 12. w" DE INTELLECT-VOORSTELLING IN TIVOLI. Wederom was, evenals de vorige maal, Til voli reeds lang vóór het uur van aanvangt Zondagmorgen half elf, uitverkocht. En wel derom moesten velen worden teleurgesteld voor wie in ons grootste theater geen plaats meer was. Ditmaal kregen we een tweetaj voorstellingen van zeer uiteenloopenden aard; De eerste betrof het leven op een Zuidzee* eiland, waar we een feest van de bewoners bijwoonden. We kregen een serie prachtige natuuropnamen, die een duidelijk beeld gaven van de tropische natuur en het leven der in* boorlingen. Heel dit eiland wordt omringd door koralen, die eenerzijds een natuurlijk^ bescherming bieden voor overvallen, omdat; het schier ondoenlijk is de felle branding te weerstaan, die hiervan het gevolg is, maar die anderzijds ook een ernstige belemmering aani de bewoners zelf brengen in de uitoefening: van hun beroep van visschers. Maar onge looflijk handig manoeuvreeren ze met hunj kano's door de branding, en ongelooflijk han-i dig weten ze hun vischjes of andere weekdie ren te verschalken. Wat wij van deze Zuidzee^ bewoners verder uit hun samenleving verne men, is zeer interessant, al krijgt de toeschou wer wel den indruk, dat veel hiervan waar schijnlijk in de studio is vervaardigd. De tweede film was een film van den groo-i ten Russischen regisseur Sergei Eisenstein; Upton Sinclair en zijn vrienden hebben hier* voor het geld bijeen gebracht, waardoor: Eisenstein in staat werd gesteld deze film té vervaardigen. Hij koos daartoe een soort: historisch-folklorische studie uit Mexico met den van Eisenstein bekenden socialen tendehzj Hij laat ons schoonheden zien uit het grijze] verleden der Azteken, en voert ons tenslotte! in een groote haciendo, in het jaar 1906, waar1 zich het drama afspeelt, dat wg te zien krij-i gen. Er heerscht daar nog volkomen lijfeigen-i schap: een arme lijfeigene komt zijn bruid presenteeren aan den hacendado, den eigenaar der haciendo en een der gasten overweldigt] het meisje. Sebastiaan ontsteekt hierover ini woede, hij wil met een paar vrienden haar be-i vrijden, en er ontstaat een vuurgevecht tus-; schen hen en de bewakers. De inboorlingen] moeten de wijk nemen en tijdens de achter-i volging wordt de dochter van den haciendadol door een geweerschot gedood. De drie man-: nen worden tenslotte gevangen genomen eri moeten de afgrijselijke wreede straf van de paarden ondergaan. Dit is, zeer in 't kort, de inhoud van deze dramatische film, die zeer mooie photografische opnamen bevat en met] origineele muziek van Juan Aguilar en Fran-j ciceo Camacho Vega is geïllustreerd. Het ver* haal als zoodanig geeft een scherp beeld van] de ongelooflijke wreedheid, die nog in het be gin dezer eeuw in Mexico heerschte (en waar mede we helaas, in onze dagen en in beschaaf-j dere centra, opnieuw kennis konden maken): en is typisch symbolisch geënsceneerd. Want: aan het slot zien we dan tafereelen uit het moderne Mexico, dat zich aangepast heeft aan de beschaving en de ontwikkeling der tech niek. Ondanks het feit, dat deze film wellicht vele toeschouwers door haar dramatisch verloop teleurstelde, werd geheel deze voorstelling door het talrijke publiek in ademlooze stilte bijgewoond. In verband hiermede' willen wij hier mel ding maken van een ingezonden stuk, dat wij dezer dagen van een bezoeker ontvingen die zich bitter beklaagde over met lawaai, dat ze kere categorieën van bezoekers op bepaalde avonden maken. Deze inzender zou willen, dat op dergelijke avonden meer toezicht in de zaal werd gehouden, zoodat desnoods de erg ste lawaaimakers Konden worden verwijderd. Het zal wel moeilijk zijn voor de directie om aan een dergelijk verzoek gevolg te geven, maar wel is het merkwaardig, dat bij deze film zoo'n groote stilte in acht werd geno men, noewel diezelfde lawaaiende elementen toch ongetwijfeld ook wel in de zaal hebben gezeten. In ieder geval zij de zaak hierbij aan de directie ter overweging aangeboden. DE FEESTVIERENDE VERGADERING VAN „HUISDUINER BELANG". Zaterdagavond 1.1. vereenigden bestuur, le den en genoodigden zich voor de eerste maal in het nieuwe jaar in „Dennenheuvel". De avonden van „Huisduiner Belang genieten de roep vroolijk en gezellig te zijn en ook deze feestvierende vergadering is op den regel geen uitzondering geworden. Er werd gefuifd van 's avonds 8 uur tot Zondagmorgen drie uur en toen moest het bestuur nog bijna het gebouw in brand ste ken om de feestvierenden te dwingen de danszaal te verlaten. Omdat het programma iets vertelde over 8 uur „precies", opende de voorzitter, de heer De Jong, tegen half negen met een openings woord. Onmiddellijk hierna begon het eerste too- neelstuk „Een dag op stap", gespeeld door eenige leden van Huisduiner gezelschap „Noorderlicht". Het viel in buitengewoon goede aarde. „Een mal geval", gaf het „Noorderlicht" ten tweede male. gelegenheid te toonen, wat de jonge Huisduiners in de avonduren berei ken kunnen. Het tooneelstuk werd vlot ge speeld en vergeleken met de vorige opvoe ringen van het gezelschap kan zeker van groote vooruitgang gesproken worden. De pauze gaf gelegenheid tot het houden van de verloting, waarvoor weer een keur van prijzen beschikbaar was gesteld, groo- tendeels geschonken door leden-winkeliers. Maar ook vele begunstigers uit Den Helder hadden van hun hartelijke belangstelling blijk gegeven, zoodat de prijzentafel er sma kelijk uit (vruchten, koek, worsten, conser ven, enz. zorgden daar wel voor!) en de loten wegvlogen. De heeren De Jong en Klein, ge holpen door een paar kleine Huisduiners, die niet naar bed gewild hadden, zorgden voor de uitloting, die stof gaf tot veel vroolijkheid. Daarna trad Professor Majuska het po dium en hield het publiek een vroolijk half uur bezig met allerlei goocheltoeren. Daar hij tevens de noodige moppen tusschen zijn werkzaamheden door gaf, had hij een geest driftige massa voor zich, die al zijn verrich tingen met intense belangstelling volgde en hem telkens met een warm applaus be loonde. Vervolgens bleek „Kiespijndoeken", een kort tooneelstuk, ten derde male een door slaand succes voor de tooneelclub. Met bekwamen spoed werden hierna de stoelen aan den kant geschoven en de heer Broekhoven, die met zijn band a.h.w. voor goed bij de Huisduiner-avonden behoort, gaf de feestvierenden gelegenheid hun danslust bot te vieren. „De" verrassing van den avond was het optreden van Prof. Majuska met zijn vriend Kees. de Italiaansche oorlogsinvalide. TOM VAN DER STAP EN ZIJN WITTE RAVEN. Men schrijft ons: De populaire Band van Tom van der Stap komt weer in Casino en wel a.s. Zaterdag- Zondagmiddag en -avond. De bezet (ing van de Band is geheel onver anderd gebleven en de nieuwe show-nummers welke de vorige maal zoo'n bijval genoten zullen ten gehoore worden gebracht. Van der Stap heeft het groote voordeel boven andere Bands, dat hij zich niet uitslui tend specialiseert op de moderne jazz, doch een zeer afwisselend programma brengt, waaronder Engelsche wals, „sweef'-nummêrs, terwijl het rhytme vooral in de „hof- nummers buitengewoon genoemd mag worden. Dit brengt met zich mee, dat niet alleen de jongeren deze Band als één der po pulairste beschouwen, ook ouderen mis schien wel verstokte „jazz"-haters zullen zich amuseeren met het luisteren naar de muziek van Tom van der Stap en zijn witte Raven. Zondagmiddag geven „De Raven" een matinée. Voor prijzen enz., zie men de adver tentie van morgen. RIDO-REVUE „GAAT DAT ZIEN". Revuegezelschap Henr. Davids. De groote revue van Henriëtte Davids „Dat moet je zien", welke 3 maanden in het Grand- Theater te Amsterdam, 2 maanden in Scala, Den Haag en thans nog onafgebroken te Rot terdam wordt opgevoerd, komt ook 2 dagen naar Den Helder en wel op 9 en 10 Febr. a.s. De revue werd reeds 2 malen per radio uit gezonden. Onze populaire revue-ster, Henriëtte Davids, vervult er de hoofdrol in, bijgestaan door een groot aantal medewerkenden van meer dan 40 revue-artisten. DE PERSILKLANKFILM. Gisteren werd in de Witte-Bioscoop de grootsch opgezette Persil Klankfilm ver toond, die E. Ostermann Co.'s Handel Mij. N. V. te Amsterdam onder den naam „Wasch gemakkelijk, Wasch voordeelig", liet vervaardigen. De film die een juweeltje geworden is is geen droge opsomming van handgre pen en maatregelen benoodigd voor het was- schen. Gespeeld door een aantal vooraanstaande Nederlandsche actrices en acteurs is het een werk geworden, dat leeft en waarbij telken male de lach opklaterde in de stampvolle zaal. Kostelijk van humor waren Hein Harms en Lena Kley als het oude paar, dat samen liet zien hoe er 25 30 jaar geleden gewas- schen engeleden werd. Want overduide lijk heeft men ons laten zien, dat waschdag in dien tijd een ware lijdensdag was. Bijzon der goed op dreef bleek ook Lau Ezerman als Professor Zomerling, de geleerde, die wel wat afwist van het wasschen bij de oude Grieken en Romeinen, doch van de moderne methoden totaal onkundig was. En juist deze onwetendheid was oorzaak, dat wij er than3 óók heel wat meer van weten dan vorige week. Clinge Doorenbos was zoo goed ons alle grondstoffen te laten zien en te verkla- ren.Hij wandelde met ons door het labora torium, toonde ons de Persilfabriek te Jut- phaas en de aldaar vervaardigde artikelen: Persil, Henco, Ata, Imi en Sil. De film is van A tot Z boeiend, zéér leer zaam en vaak amusant. Woord voor woord was duidelijk te verstaan en de opnamen ge tuigden ervan, dat kosten noch moeite ge spaard werden om een topprestatie op film technisch gebied te bereiken. Na de pauze volgde de behandeling van zijde, wol en andere fijne stoffen, waarbij het feit, dat dit gedeelte geheel in natuurlijke kleuren was opgenomen, een en ander nog beter tot zijn recht deed komen. Een goede gedachte was, dat niemand ook maar iets behoelfde uit te geven. Er werd niets verkocht of wat vaak zoo hinderlijk aandoet opgedrongen, zoodat iedereen dus ongestoord van deze schitterende film kan ge nieten. Zoo ge deze Persil-kiankfilm nog niet ging zien, zorgt er dan spoedig voor een gratis voorstelling bij te wonen. Het loont in elk opzicht de moeite. Voor de extra voorstelling op Woensdag verwijzen we naar de op deze pagina voorko mende advertentie. Winkel in sanitaire artikelen van den heer Tydeman volkomen leeggebrand. Zondagavond is de Sluisdijkstraat het tooneel geweest van een vrij ernstigen brand, die. gezien het zeer snelle optreden der politie, beperkt is kunnen blijven tot het perceel zelf de aangrenzende woningen liepen weinig of geen schade op. Laat ons echter de feiten in chronologische volgorde behandelen. Te omstreeks half negen hoorden eenige omwonenden geroep van „brand", en zich op straat begevende moesten zij constateeren dat zich in den winkel van den heer Tydeman, gevestigd in perceel No. 121 vuur bevond. Door buren werd oogenblikkelijk getracht met emmers water het vuur te blusschen. Intusschen was de politie van het gebeurde in kennis gesteld en arriveerde binnen een kwartier, met den slangenwagen voor het toen reeds ernstig brandende huis. Dat de fantasie van de, hoewel 't goed- meenende, omstanders bij dergelijke gebeurte nissen direct een zeer vrijen loop neemt, bewijst het feit, dat herhaaldelijk beweerd werd dat zich in het huis nog het kindje der inwoners moest bevinden. Deze veronderstelling bleek echter geheel uit de lucht gegrepen te zijn. Het echtpaar Tydeman had zich des middags naar St. Pancras begeven, terwijl het kind bij de grootouders was gebracht. Met een tweetal stralen van den slangen- wagen werd de strijd tegen het vuur geopend, en al spoedig bleek dat men er in slagen zou de aangrenzende woningen te behouden. Na aanvankelijk met 2 stralen gespoien te hebben aan de voorzijde, werd later ook via het belendende woonhuis een slang gelegd, zoodat men ook van de achterzijde het vuur aanviel. Het mocht echter niet baten: er was te veel uiterst brandbaar materiaal aanwezig dan dat aan het redden van een deel van den inventaris te denken viel. Deze bestond grooten- deels uit lampen, poppen enz., die een dank bare prooi voor het vuur waren. Ook naar de bovenverdieping waren de vlammen overgeslagen, en na ongeveer een half uur was het pleit beslecht: zoowel de beneden- als bovenverdieping was geheel leeg gebrand. Hef behoeft geen betoog dat zeer velen het schouwspel gadesloegen. Het was een bijzon dere sensatie voor de aanvankelijk in Zondags rust weggedoken Sluisdijkstraat, en uit de vele zijstraten kwam een stroom van publiek, op behoorlijken afstand gehouden door de politie. Onder de op het terrein aanwezigen zagen wij o.a. den burgemeester, den heer Dokter en de politie autoriteiten. De heer Tydeman zelf was evenwel niet aanwezig. Deze kwam eerst om half elf, en was uiteraard zeer ontdaan. Hij ver klaarde geen idéé te hebben op welke wijze het vuur ontstaan was. Zelf electricien, heeft hij de leiding zóó gelegd, dat volgens hem kort sluiting uitgesloten moet zijn. Het was hem echter een raadsel op welke wijze het vuur in den winkel moest zijn gekomen. De leegge- brande zaak trok tot laat natuurlijk nog be langstelling. Des nachts moet nog enkele ma len het vuur getracht hebben op te laaien, doch daar men hierop gerekend had, en de slangen wagen aanwezig bleef, beteekende dit niet veel. Maandagmorgen hebben wij nog een kijkje genomen bij het geheel leeggebrande huis. Het bood vanzelfsprekend een troosteloozen aan blik. Het is een chaos van verwrongen slangen, glas en verkoold hout. Wij zagen, dat de woningen aan den over kant der straat door de hitte ook nog eenige schade geleden hadden. Deuren en blinden wa ren daar min of meer geblakerd, terwijl even eens ruiten het hadden moeten ontgelden. Niets heeft men uit het huis kunnen redden. Alleen de werkplaats achter de woning is gespaard, hetgeen, gezien de omstandigheid, dat zich hierin de gereedschappen van den heer Tyde man bevinden, nog een, zij het ook schrale, meevaller is. De heer Tydeman, die eigenaar van het huis was, is verzekerd. FeuilletonPag. I Buitenlandsch OverzichtI De K. B. O. bestaat binnenkort 10 jaar. Comité tot stichting van een bouwfonds opgericht2 De regeering overweegt stopzetting van de verdere voorbereiding van de inpoldering naar den N.O.-polder van het meer Flevog Wijziging van de arbeidswet 2 De voorbereiding voor een vliegveld bij Leeuwarden verkeert in vergei'or- derql stadiums Pij een boederijbrand te Boven-Knij- t<e Fr.) zijn 21 stulcs vee omgeko men d a Mijnramp te Beijne Heusay (België). Kegen arbeiders ingesloten j Wijziging van .de Marine-scheeponge- vallenwet C Voorloopig Verslag Eerste Kamer over de Staatsbegrooting3 De omvang der werkloosheid in de wereld De ontruiming in het Saargebied. De Engelsche troepen blijven vermoede lijk tot 1 Maart1 Een vredelievende rede van Hiroton (Japan). Samenwerking met China in Rusland bepleit7 Ernstig mijnongeluk by Sajitsjar. Elf dooden, 12 gewonden3 Cverval van roovers in Soma-eiland. Meer dan honderd menschen ver moord s De bruto-opbrengst der weldadig heidszegels bedraagt dit jaar f121.000 3 Het landbouwcrisisbureau blijft te Alkmaar gevestigdj Tolheffing op de groote rivierbruagen 3 Omtrek-nieuws7 Marktberichteng Marineberichteng Sportnieuwsg DS, VAANDRAGER NAAR ÏNDIE VERTROKKEN. Met den trein van 11.58 is Maandagmorgen vertrokken de vlootpredikant ds. J. H. Vaan drager, die, zooals wij hebben medegedeeld, naar Indië zal vertrekken waar hij gedurende een periode van vier jaren zijn ambt zal ver vullen. Tot nu toe gold voor het instituut vloot predikant niet het bij de marine gebruikelijke rouleersysteem, waarbij de eene functionaris den ander opvolgt. In Indië was dan ook ja renlang werkzaam ds. Bartlema. Thans is dit veranderd; beide functioanrissen zullen van standplaats verwisselen, zoodat ds. Bartlema in de plaats van ds. Vaandrager alhier werk zaam wordt gesteld. Enkele hooge marine- en leger-autoriteiten waren bij dit vertrek tegenwoordig; de schout bij-nacht en diens adjudant, de garnizoenscom mandant met adjudant, de commandanten van het vliegkamp „de Kooy" en Hr. Ms. Wacht schip, verder ds. Tollenaar en de heer Bos, de reclasseeringsambtenaar. Aan mevrouw Vaan drager werden tot afscheid bloemen aange boden. Matroos van de Z 6 over boord geslagen en verdronken. Maandagmiddag te omstreeks half twee heeft zieh aan boord van de torpedoboot Hr. Ms. Z 6, welke oefeningen hield op Texelstroom, een ernstig ongeval voorgedaan, hetwelk den matroos le klasse H. G. Spoor het leven kostte. Het schip hield oefeningen met de z.g.n. paravanes. Dit zijn toestellen, welke eenige overeenkomst vertoonen met kleine vliegtui gen en dienen voor het doorsnijden van mijnenkabels. Men laat de paravanes aan weerszijden van den boeg zakken en deze zetten zich door de vaart van 't. schip uit. Daar ze vrij groot zijn vormen ze voor een snelle navigatie een belangrijke handicap, en dit is dan ook bij dit ongeval een der voor naamste oorzaken geweest. Door de een of andere oorzaak schoot op een gegeven moment de stuurboord-paravaan naar boven, recht op 't schip aan. Teneinde de schok te breken trachtte de matroos Spoor een kurken zak tusschen schip en paravaan te brengen. Bij deze manipulatie echter moet de man niet goed opgelet hebben waar hij liep, ten minste, hij verloor zijn evenwicht en stortte in zee. Een bijkomende omstandigheid is dat het slachtoffer even daarvoor zelf 't hekwerk van de reeling neergeslagen had. Het ongeval werd direct geconstateerd, en in een minimum van tijd werd een boei na geworpen. Het schip stopte zoo spoedig mogelijk en werd vervolgens volle kracht achteruit gebracht. Het was vooral in deze kostbare minuten dat men door de paravanes belangrijk in het manoeuvreeren belemmerd werd. Inmiddels was een jol uitgezet en daar Spoor flink zwom en zijn tegenwoordigheid van geest in het ijskoude water niet scheen te verliezen, was men algemeen van meening dat hij 't wel klaren zou. Het mocht evenwel niet zoo zijn. Op slechts enkele meters afstand van de boei gaf de man op. Waarschijniijk heeft hij toen óf kramp gekregen óf is door de kou bevan gen. Hij zwaaide nog even met zijn muts en verdween vervolgens in de diepte. Men heeft ai 't mogelijke gedaan den dren keling te vinden. Den geheelen middag heeft de Z 6 gedregd, zonder eenig resultaat ech ter. Men werd daarbij energiek geassisteerd door torpedobooten, de onderzeeboot O 10, een sleepboot, de „Willem Warmond" en „Cris- tiaan Cornelis", benevens een 4-tal vliegtui gen van De Kooy. Des avonds hadden wij gelegenheid den oudsten officier, den heer K. G. Tiel, te spreken. Deze deelde ons mede, dat men aan boord begrijpelijkerwijze zeer onder den in druk van het gebeurde was, doch dat men

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 5