VERKADES BISCUITS lilt de mt WINTERGASTEN LUCHTVAART HFXDERSCIIE COURANT VAN DINSDAG 22 JANUARI 1935 Man door esn trein gegrepen en gedood De moord aan den Smeetland- schen dijk te Rotterdam. Vliegveld bij Leeuwarden Visscherij Politierechter Alkmaar (jEMENGD NIEUWS Aanvaring bij Terneuzen EEN STEIGER INGESTORT. Zeven arbeiders gevallen. Vier gewond. Gisterenmorgen is op een bouwwerk aan den Gordelweg te Rotterdam een steiger, welke voor een in aanbouw zijnd complex panden was geplaatst, ingestort. Zeven arbei ders, die zich juist op de stelling bevonden, zijn gevallen. Drie hunner zijn met den schrik vrijgekomen. De vier anderen zijn gewond, twee hunner, n.1. de 33-jarige J. van Dijk van den Wal uit de Riebeekstraat en de 30-jarige A. van Ge- mert uit de Ommoordschestra&t, zijn met schaafwonden en inwendige kneuzingen in het ziekenhuis aan den Coolsingel opgenomen. De beide anderen, de 38-jarige P. Kruit uit Schiebroek en de 32-jarige D. J. Kraal uit de Gaffelstraat, die hoofd- en schaafwonden had den gekregen, zijn ter plaatse verbonden. NEKKRAMP. In een paviljoen van de stichting Zon en Schild te Amersfoort is nekkramp geconsta teerd. Twee patiënten zijn opgenomen in het ziekenhuis De Lichtenberg te Amersfoort. Het paviljoen is voor familiebezoek gesloten. DE ZAAK VAN HET PALEIS VOOR VOLKSVLIJT. De knoeieryen. Reeds bij de huiszoeking ten kantore van de N.V., het vorig jaar door de centrale recherche gehouden, waren boeken in beslag genomen, terwijl ook de balansen van de laatste vijf jaar geheel werden nagepluisd. Het verwonderlijk ste voor de politie was, dat er nog steeds obli gaties werden aangeboden en uitbetaald, die reeds lang moesten zijn afgelost. Bij nader on derzoek bleek het, dat deze obligaties aange boden werden door een Amerikaansche bank instelling. De politie ontdekte echter, dat de heer P. ongeveer ter zelfder tijd dat deze Ame rikaansche bank de obligaties aanbood, zelf ook in Amerika heeft vertoefd, wat hij tijdens het verhoor heeft toegegeven. P. blijft echter ontkennen iets met deze affaire van de Ameri kaansche bank uitstaande te hebben. In de bescheiden van het Paleis voor Volksvlijt heeft de justitie nog meer bezwarend materiaal tegen materiaal tegen directeur en commissarissen gevonden in den vorm van brieven, voorzien van handteekeningen van menschen die hierin bevestigen loten of obligaties te hebben ont vangen, wat in werkelijkheid niet het geval bleek te zijn. Ook is door de justitie nog een huiszoeking bij een kennis van P. verricht. De boekhouding van de N.V. blijkt ook in geen enkel opzicht volledig te zijn. De gearresteer den geven hiervan de schuld aan den pleegzoon van M., die eigenlijk geen boekhouder van be roep is. Bij de verhooren probeerde men de schuld van een en ander af te wentelen op dezen jongeman. Men had volgens hen geen tijd om de boekhouding nauwkeurig te contro leeren, en hoe licht sluipen er dan geen fouten in! In welingelichte kringen is men van oor deel, dat het voor de gearresteerden zeer moei lijk zal zijn het tegendeel van het hun ten laste gelegde te betwisten. Voor de justitie een vol ledig overzicht van het geheel zal hebben, zul len er nog wel enkele weken verloopen. November, de barre, gure herfstmaand hield zich buitengewoon goed en ook December wilde dit kalme spel niet verstoren. De stormen, die anders losbraken, zwegen. De regens, die zo vaak de ontbladerde krui nen striemden en de stammen en takken nat- glimmend konden doen schitteren in vals zon nelicht, ze vergaten, dat het hun tijd was. De mensen verlustigden zich in 't zachte weer, wat velen, vooral in deze tijd zeer te stade kwam. En sommigen met blijdschap, anderen met teleurstelling in hun stem, voor spelden al, dat 't geen winter zou worden. De vogels vonden het opperbest. In veld en bos was de voorraad haast onuitputtelijk. Bijna geen leven, dat zich al teruggetrokken had. Alleen de vleermuizen hingen in hun donkere schuilhoeken aan de klauwtjes der achterpoten, de kop omlaag, de hele winter door. Ook de kikvorsen waren al weggekro pen in de modder van de slootbodem. Pas de Maartse zon zou hen weer wakker roepen. Er waren er dus wél, die zich door mild heid van 't jaargetijde niet lieten verschal ken. Aan de struiken rijpte nog veel, wat bij strengere kou in zijn groei gestuit zou zijn. Nu de tuinder het weiden had gestaakt en nog slechts enkele akkers beplant waren met spruit- en boerekool, die op nachtvorsten wachtte, om voor de consumptie geschikt te worden, hadden kruiskruid, melden, brand netel en andere onkruiden een pracht gelegen heid nog eens flink op te schieten en zaad te zetten. In de stad misten we de vogels. Een enkel roodborstje, dat de tuintjes afzocht; een paar spreeuwen, die drukdoenerig heen en weer lie pen over 't grastapijt, dat zijn fris groene kleur maar steeds behield; wat duiven, die in de hoge takken ineengedrongen te slapen zaten, uitgezonderd. Alles was naar buiten om 't f^est mee te vieren. Zelfs vele mussen trokken in troepen naar 't veld, bolderend door de lucht als uitgelaten schooljongens, en hadden ze zich dik gegeten aan de gras- en onkruidzaden, dan keerden ze vroeg in de middag terug, de donkerte viel ook zo gauw in, om onder veel gekijf en geruzie een plaats te veroveren in de dichte klimop of stilletjes weg te schuilen in de slaapnesten onder de pannen. De vogels hebben ons niet nodig. En 't is niet vleiend voor ons, maar dan blijven ze ook liefst op een behoorlijke afstand. Ze vertrouwen ons niet al te best. Toch weten ze wel te onder scheiden. Wie hen goed behandelt, hen ge regeld van voedsel voorziet, leren ze kennen. Langzamerhand leggen ze alle vrees af en verrassende staaltjes van makheid merken we soms op. Er zijn vogels, die van een wandelaar, die geen kwaad in zijn schild voert schijnbaar geen nottiie nemen, maar een jager hebben ze al van verre in de gaten, 'tls voor hen een klein kunstje buiten schot te blijven. Wilde eenden en waterhoentjes, die in vij vers in de steden tussen de tamme zwem mers graag van het toegeworpen voedsel mee profiteeren zijn buiten de stad één en al waakzaamheid en schuwheid. Als de dagen lengen, begint de winter te strengen, is een spreekwoord, dat maar al te veel waarheid bevat. Januari kan ons koude genoeg bezorgen en is Sprokkelmaand ten einde, dan staan we nog vaak voor verrassin gen. De Noord-ooster zwaait zijn scepter over de velden. Fluitend blaast hij door de elzen, kreunend beven de dennen. Hij buldert om de huizen, speelt gierend door de schoorstenen. De verstijvende vrieswind bedekt vaarten en grachten met een ijskorst, tovert op de ruiten de mooiste bloemen. De sneeuwjacht bedekt alles met een wit kleed. Voor de vogels verandert nu de situatie ge heel. Wie te lang heeft gedraald, vlucht zo snel mogelijk weg. Troepen ganzen, zeldzame, mooi getekende eenden verschijnen aan de kust. Zolang op de Wadden en in de binnen wateren overvloed van voedsel was, dachten ze niet aan verhuizen. De koude heeft ze ver dreven. De kleine zangers zoeken beschutting in de stad. In de perken verschenen zelfs de bonte kraaien; op 't open veld, waar ze met hun geweldige houwsnavel niets meer kun nen loshakken, wordt het hun te benauwd. De honger waart rond. t Wordt nu noodzakelijk aan onze geveder de vrienden te denken. Duizenden sterven in de wintertijd een ellendige dood. De koude nacht duurt zo lang. Met weinig zijn ze tevreden. Toch hebben ze meer nodig dan brood alleen. Vet vooral kunnen ze niet ontberen. Zonnepitten en hennepzaad, gepelde hazel noten, sausjes, okkernoten, is voedsel, waar op we de vogels, die op de bodem leven, ver gasten. Ook Sluis' Universeelvoer is zeer ge schikt. Spreeuwen vooral zijn verzot op rauw vet. Van een spekzwoord weten ze met hun scherpe puntsnavels nog heel wat af te pik- pen. Als voederplaats kiest men liefst een sül plekje in de tuin, niet te ver van 't venster om 't genot van de bespieding niet te missen. 't Best kunnen we de lekkernijen uit strooien op een plankje op eenige afstand van de grond aangebracht, dat poes er niet bij kan. Aardige voederhuisjes zijn in den han del, waardoor het voer niet zo van weer en wind te lijden heeft. Wat vaak vergeten wordt en toch niet ge mist kan worden, is een bakje met drink water, bij strenge vorst enige malen per dag ververst. Mezen kan men tracteren op kokosnoot. Een gehalveerde noot bij de voederplaats op gehangen wordt op de duur schoon leeg ge pikt. Men moet de kleine duikelaars zien ben gelen aan een snoer aaneengeregen pinda's, lustig de dop stukhakkend om de inhoud te bereiken. Iets speciaals voor pimpelmeesjes is de kern van een walnoot aan een katoenen draad geregen. Behendig weten ze zich aan de noot vast te klemmen en schommelend en slingerend smullen ze van de voedzame vrucht. Koolmezen, die 't ook wel probeeren, lukt het meestal niet. Hebben we bovendien enkele dichte strui ken in de tuin, dan verlaten ze ons in maan den niet. Helpen we zo mee, de vogels door de barre wintertijd heen te helpen, dan wordt het voor onszelf een bron van genot. Het bezoek aan de voedseltafel doet de belangstelling voor de zangers stijgen. We leren hun karakter beter kennen. Eea Om enkele prijzen te noemen: MARIA. 20 ct per'/a pond SAN FRANCISCO 227jdper'/2pond PETIT BEURRE 20cl per'/apond CAFÉ NOIR 25 c«. per'/2 pond VERSLAG VAN DE GEMEENTELIJKE ARBEIDSBEURS. gedaan had wat men kon. In ieder geval zai heden met 't dreggen voortgegaan worden. Het slachtoffer was 21 jaar oud en onge huwd Over de maand December 1934. Mannen. Aanbiedingen kwamen in van: 3 bakkers (1 ben. 18 j.), 1 bakschipper, 6 bankwerkers (1 ben. 18 j.), 8 chauffeurs, 1 conciërge, 1 controleur, 3 electriciëns, 1 embal- leur, 1 granietwerker, 78 grondwerkers, 1 huip-fitter, 1 incasseerder, 8 kantoorbedien den (3 ben, 18 j.), 2 kappers, 2 kellners, 1 klinker, 58 landarbeiders, 1 letterzetter, 3 loodgieters (2 ben. 18 j.), 7 loopknechts (4 ben. 18 j.), 3 machinisten, 9 metselaars, 3 monteurs, 12 opperlieden, 1 opzichter-teeke- naar, 27 schilders (4 ben. 18 j.), 3 smeden, 1 steendrukker, 2 steenzetters, 1 stoker, 4 1.1. straatmakers (ben. 18 j.), 2 stucadoors, 1 stuurman, 7 tellers, 30 timmerlieden (2 ben. 18 jaar), 50 transportarbeiders, 1 tuinman (ben. 18 j.), 106 losse werklieden (3 ben. 18 j.) Totaal 450 personen. Aanvragen kwamen in om: 1 bakkersbediende, 1 chauffeur, 2 electri ciëns, 68 grondwerkers, 1 horlogemaker, 1 hulp-fitter, 5 kantoorbedienden (1 ben. 18 j.), 1 kellner, 3 loodgieters (ben. 18 j.), 4 loop knechts (2 ben. 18 j.), 1 maaier, 1 metselaar, 4 straatmakers (ben. 18 j.), 7 tellers, 49 transportarbeiders, 1 tuinman (ben. 18j 99 losse werklieden. Totaal 249 nersonen. Geplaatst werden: 1 bakkersbediende, 1 chauffeur, 2 electri ciëns, 68 grondwerkers, 1 hulp-fitter, 5 kan toorbedienden (1 ben. 18 j.)> 1 kellner, 3 lood gieters (1 ben. 18 j.), 3 loopknechts (1 ben. 18 j.), 1 maaier, 1 metselaar, 4 1.1. straatma kers (ben. 18 j.), 7 tellers, 49 transportarbei ders, 1 tuiman (ben. 18 j.), 99 losse werk lieden. Totaal 247 personen. Aan het einde der versiagmaand stonden nog ingeschreven: 1 agent van politie, 1 autogenisch lasscher, 8 bakkers (3 ben. 18 j.), 3 bakschippers, 38 bankwerkers (7 ben. 18 j.), 7'betonwerkers, 1 bloemist, 2 boekbinders, 1 boekdrukker, 3 bollenarbeiders, 27 chauffeurs, 8 conciërges, 1 controleur, 1 dekknecht, 1 duiker, 9 electri ciëns (2 ben. 18 j.), 1 emballeur, 1 expediteur, 1 granietwerker, 101 grondwerkers, 1 huis knecht, 9 incasseerders, 38 kantoorbedienden .(7 ben. 18 j.)4 kappers, 8 kellners, 5 kleer makers, 1 klinker, 1 kok, 101 landarbeiders, 3 letterzetters, 7 loodg:« ter 1 ben. 18 j.), 31 loopknechts v2 ben. 18 j.), 15 machinisten, 4 magazijnbedienden, 1 matroos, 21 metselaars, 2 meubelmakers (1 ben. 18 j.)3 monteurs, 1 motordrijver, 24 opperlieden (1 ben. 18 j.), 2 opzichters-teekenaar, 3 reizigers, 51 schil ders (5 ben. 18 j,), 1 schoenmaker, 3 slagers, 4 smeden, 1 steendrukker, 2 steenzetters, 9 stokers, 3 1.1. straatmakers (ben. 18 j.), 6 stucadoors, 1 stuurman, 1 teekenaar, 105 tim merlieden (13 ben. 18 j.), 158 transportarbei ders, 2 tuinlieden (1 ben. 18 j.), 2 winkelbe dienden, 1 zuivelarbeider, 214 losse werklie den (5 ben. 18 j.). Totaal 1065 personen. Vrouwen. Aanbiedingen kwamen in van: 2 ccstuumnaaisters, 1 conciërge, 13 dag meisjes, 13 dagdienstboden, 6 dienstboden (intern), 2 huishoudsters, 1 mangelmeisje, 1 noodh. dienstb., 2 verstelnaaisters, 1 wasch- vrouw, 7 werksters, 6 winkeljuffrouwen (2 ben. 18 j.). Totaal 55 personen. Aanvragen kwamen in om: 23 dagdienstboden, 13 dagmeisjes, 5 dienst boden, 4 huishoudsters, 2 noodh. dienstboden, 1 keukenwerkmeisje, 1 verstelnaaister, 8 werksters, 1 winkeljuffrouw (ben. 18 j.). Totaal 58 personen. Geplaatst werden: 12 dagdienstboden, 3 dienstboden (intern), 12 dagmeisjes, 1 huishoudster, 1 noodh. dienst bode, 1 verstelnaaister, 7 werksters, 1 winkel- juffr. (ben. 18 j.) Totaal 38 personen. Aan het einde der versiagmaand stonden nog ingeschreven: 7 aardappelschilsters, 1 conciërge, 24 dag meisjes, 4 dagdienstboden, 4 dienstboden (in tern), 7 huishoudsters, 6 kantoorbedienden (3 ben. 18 j.), 2 naaisters (1 beneden 18 j.), 2 verstelnaaisters, 1 waschvrouw, 10 winkel juffrouwen (5 ben. 18 j.), 41 werksters. Totaal 109 persor.en. In vergevorderden staat van voorbereiding. „De Maasbode" heeft het volgende bericht uit Stockholm: „Het blad „Social-Demokraten" publiceert bijzonderheden over een methode om traan, welke veel vitaminen bevat, van haringen en andere kleine visschen te verkrijgen. Dit ge schiedt door de visschen te drogen, zonder dat daarbij de vetsubstantie verloren gaat. Gedurende drie jaar zijn proeven in deze rich ting genomen en de bereikte resultaten zijn zoo bevredigend, dat thans een fabriek wordt gebouwd, die bij het begin van het nieuwe seizoen in werking zal worden gesteld. Op deze wijze hoopt men een oplossing te vinden voor de vraag, wat te doen, als de vangsten zoo overvloedig zijn, dat de visch onverkoop baar wordt en weggeworpen moet worden. Met de hulp van deze nieuwe industrie hoopt men, dat de visschers altijd iets voor hun vangsten zullen bekomen, ten minste een stuiver per pond. Het winen van de traan gaat gepsiard met de vervaardiging van vischmeel. Bij de verwerking kan, bij een pro ductie van 2 ton vischtraan, ook 15 ton visch meel worden verkregen. De traan bevat een groote hoeveelheid vitamine A, zoodat zij ook levertraan zal kunnen vervangen." Deze aangelegenheid is ook vooor ons land de bestudeering waard. Ook hier gebeurt het menigmaal, dat de haring nagenoeg niets op brengt en dan öf weer in zee wordt geworpen, i>f de vangst er naar wordt gestaakt. Dat is onlangs nog met de geweldige vang sten versche haring gebleken, zoodat verschil lende vaartuigen uit de vaart werden geno men, omdatg een loonend bedrijf kon worden gemaakt, Hoe menigmaal is het ook hier met de voor- jaarsharingteelt zoo het geval geweest, dat de prijs zóó ontstellend kelderde, dat het niet loonde de netten uit te werpen. Wat voor een uitkomst voor den visscher zou het dan zijn als een fabriek deze hoeveel heden haring zou kunnen opnemen? Bovendien zou hiermede een nieuwe indus trie die van de levertraanbereiding ont staan, die ons land weer sterker zou doen staan in het oeconomische bestel. Maar met nadruk zou het voor de visscherij een belang rijke factor zijn om wat grooter stabiliteit ln het bedrijf te krijgen, althans met de haring- visscherij. Voor Den Helder klemt dit des te meer, omdat de voorjaarsharingvisscherij een belangrijk deel uitmaakt van de seizoenver diensten van een aanmerkelijk aantal vis- schers. i Eenige aandacht hieraan te schenken, lijkt ons niet ondienstig, juist in dezen tijd, dat allerlei wegen gezocht moeten worden om de bestaansmogelijkheid te Vergrooten. N*aeen vrij langdurige periodf van voor bereiding hebben de plannen tot het stichten vani een luchthaven in de onmiddellijk nabij heid van Leeuwarden, vasten vorm aangeno- meii. Ged. Staten van Friesland hebben bij de provinciale Staten een voorstel ingediend, om medewerking te verleenen bij de totstand koming van zulk een haven, waarvan de kos ten door de provincie, de gemeente en de Kamer van Koophandel gedragen zouden moeten worden, henevens door het rijk, wat de bijdrage voor de werkverschaffing betreft, waarin men de egaliseering, draineering en wat dies meer zij, van het terrein wil doen verrichten. Men heeft voor den aanleg van de luchthaven een bij uitstek geschikt terrein óp het oog, op 3% K.M. van het centrum der Friesche hoofdstad aan den weg naar Stiens gelegen. De oppervlakte bedraagt 700 bij 800 meter; de omgeving is *»ieel vrij van hooge gebouwen, bovengrondscne electrische geleidingen en andere obstakels; de situatie, op hoogen kleigrond, maakt een goede afwa tering mogelijk en waarborgt een uitsteken de grasmat. De luchthaven zal tot de groot ste van het land behooren en de ligging, vlak bij het grootste centrum van handel en industrie van Friesland, is ongetwijfeld zeer aantrekklijk. De exploitatie van de luchthaven zal in handen zijn van een N.V., waarvan de op richting gewaarborgd is, en die voor opstal zal zorgen, terwijl zij, zoo mogelijk, voor het gebruik van het terrein, een vergoeding zal uitkeeren aan de geldschietende instanties. LINDBERGH GAAT WAARSCHIJNLIJK EEN OVERZEESCHEN VLIEGTOCHT MAKEN. Na het proces-Hauptmann. Na de beëindiging van het proces tegen Hauptmann zal kolonel Lindbergh waar schijnlijk een vliegtocht over den Stillen Oceaan ondernemen ter voorbereiding van een Amerikaanschen luchtdienst tusschen Californië en China. Lindbergh is voorzitter der technische commissie van het Pan-Ame- rikaansehe Airways Systeem. De eindpunten van den nieuwen dienst zou den Los Angeles en Kanton zijn. Men verwacht, dat de traject zal worden afgelegd in 60 vlieguren, terwijl de stoom schepen er thans vier weken over doen. HET VERTREK VAN CODOS EN ROSSI UITGESTELD. Tengevolge van het slechte weer boven Noord-Afrika, hebben de bekende Fransche vliegers Codos en Rossi, die op het vliegveld Istres bij Marseille gereed stonden om te ver trekken voor een non-stop vlucht naar Rio de Janeiro, besloten hun vertrek, dat gisteren morgen vroeg zou plaats vinden, uit te stellen. FRANSCH VERKEERSVLIEGTUIG IN ZEE GESTORT. Passagiers en bemanning gered. t Een Fransch verkeersvliegtuig, op weg van Korfoe naar Marseille, is gisteren, ongeveer 30 mijl ten Westen van de Ionische eilanden, in.zèe gestort. Een Italiaansche torpedojager, die in de Ionische Zee kruiste en het ongeluk zag, i snelde te hulp en kon passagiers en be- manjning redden. Strafzitting van Maandag 21 Januari. De heer Bos aan het woord. De eersteling der bedenkelijke serie van 25 strafzaken, die de Politierechter weer had uit te zoeken, betrof een voormaligen vrachtrij der, die Vrijdag terechtstond wegens verduis tering. Hij was thans vol berouw en vaste voornemens, en blijkbaar snakkend naar een voorw. veroordeeling. Zijn verlangens dien aangaande werden niet direct den bodem in geslagen. De Politierechter besloot de mee ning van onzen voortreffelijken, altruist op christelrjken grondslag, den heer Bos, eens in te winnen. Diens lijvig rapport had een gun stige conclusie. Doch alvorens de Pol.-rechter hem tot 4 maanden voorw. met scherpe con dities en de noodige proefjaren veroordeelde, werden nog heel wat woorden gewisseld. Over 'n vogelkooi met sijsje. Deze idylle speelde op 20 September 'n rol in het leven van den vogelvriend Hendrik H, te Den Helder. Dit jonge mensch stond heden terecht ter zake diefstal van een vogelkooi met sijsje. Volgens verklaring van verdachte zou de bakkersknecht M. de V. dezen diefstal hebben gepleegd en had hij de opbrengst van deze gapperij ten geschenke ontvangen. De comparant had vroeger aan den eigenaar van de sijs plus kooi, den heer L. L., een vink ge leend, en dezen gevederden zanger nimmer terug gezien. Het betrof dus een soort schade vergoeding voor de verdwenen vink. Vonnis ter zake heling: 10 boete of 5 dagen. Zwijntjes- en touwjager. De niet beschikbare heer T. K. te Den Hel der had op 11 September aldaar van het erf van den heer P. B niet alleen 'n rijwiel, maar ook een stuk manilla, ter waarde van 26, weggenomen. Gelukkig is de eigenaar nu weer in 't bezit van zijn eigendom gekomen. T. had zeker geen kans gezien den buit zoo gauw in klinkende munt om te zetten. Het scheen echter, dat het ook nog een loonkwestie be trof, waarin ook zekere M. was betrokken. Verdachte, die allesbehalve gunstig bekend staat, werd opgN^apt met 4 m'aanden gev. De verdachte veroordeeld in Duischland. In den nacht van 13 April 1932 is de ma kelaar Don uit de Slaghekstraat te Rotter dam in een weiland bij den Smeetlandschen- dijk vermoord. Hij was den avond te voren met een Duitscher op stap geweest, waarna zij naar IJsselmonde op weg zijn gegaan. Daarbij zijn zij in een weiland aan den Smeet- landschendijk terecht gekomen. Daar is tus schen beide mannen twist ontstaan, welke zóó hoog liep, dat de Duitscher D. dusdanig mishandelde, dat D. aan de gevolgen over leed. De dader heeft het lijk in de sloot langs het land geworpen, om den indruk te wek ken, als ware er een ongeluk gebeurd. Uit het onderzoek van de politie bleek al spoe dig, dat er van een ongeluk geen sprake kon zrjn en weldra rees een ernstig vermoeden tegen den Duitscher. Deze was echter inmid dels naar Duitschland gevluucht, waar hij na verloop van tijd werd opgespoord. Hij werd te Aken aangehouden. Een rechercheur van de Rotterdamsche politie heeft hem daar toen een verhoor afgenomen, waarbij de ver dachte tenslotte bekende den heer D. te heb ben mishandeld. Aangezien hij van Duitsche nationaliteit was en in Duitschland was aan gehouden, kon hij niet worden uitgeleverd. Hij heeft voor de rechtbank te Aken terecht gestaan, welke hem tot 15 jaar gevangenis straf heeft veroordeeld. GEEN KOUDE VOETEN IN UW AUTO. Een lastig exemplaar. De heer Petrus de V., eveneens te Den Hel der en ook niet te spreken, stelde zich op 23 Sept. met grof geweld tegen den inspecteur van politie S. te weer. Hij hield zich zonder vergunning bezig met venten. Vonnis 1 maand bij verstek. Ook niet lekker De eveneens absente heer F. B. te Den Helder, die fietste zonder plaatje, had zich met alle geweld verzet tegen de inbeslagname van zijn geconfisqueerd rijwiel door den com mies V. Vonnis terzake belemmering 2 maan den gev. Binne/ 'and Een vorstelijke verschijning. De 37-jarige Heldersche dame J. H. de KI., echtgenoote van den heer A. P. v. d. K., 'n martiale verschijning, had volgens dagvaar ding te Den Helder Mevr. N. W., huisvrouw van den heer S., ten huize van zekere Mevr. K. uitgescholden en zelfs mishandeld.. Dit drama werd nu door den Politierechter serieus en uitvoerig uitgeplozen met het resultaat, dat de dame op het zondaarsbankje, die zich ook niet onbetuigd liet, werd veroordeeld tot 12 boete of 6 dagen. EjOOR EEN AUTOBUS OVERREDEN GEDOOD. Zondagavond is op den Nieuwen Binnenweg te Rotterdam een zeer ernstig ongeluk ge beurd; een vrouw is onder een autobus geraakt en op slag gedood. Dé vrouw, de 59-jarige mej. J. M. L., gewoond hebbiende in de Wattierstraat, stak den rijweg over en geraakte toen onder een bus van den dienst op Schiedam van de firma v. d. E. Mét een schedelbreuk en een ingedrukte borstkas werd het slachtoffer opgenomen. Zij moet op slag gedood zjjn geweest. Het lijk is door den G. G. D. naar het ziekenhuis Cool singel gebracht. Vermoedeljjk is weifelend oversteken van den rijweg door de vrouw de oorzaak van het ongeluk. AUTO VAN DEN DIJK GEREDEN. Vier geworden. Gistermorgen omstreeks half elf is een auto, waarmede zeven studenten uit Utrecht zich naar een schaakwedstrijd te Rotterdam begaven, door te ver uitwijken even 11 ten Haaften, van een hoogen dijk gereden. De auto werd vernield. Een van de inzittenden liep een dijwond en wonden aan de handen op. Hij is naar de Bilt vervoerd. Twee an dere inzittenden kregen verwondingen aan het hoofd, een vierde eenige ontvellingen. Tooneelverandering bij open doek. Hierop verwisselden de dames uit de vorig® zaak van plaats en stond mej. N. S. geb. W. terecht op grond van het feit, dat zij mevr. v. d. K. terzelfder gelegenheid met een schoen het hoofd aan bloeden had geslagen. De thans op het bankje gezeten dame erkende het feit, maar helaas zonder spijt en werd nu zelf het „sigaretje" en ook veroordeeld tot 12 boete of 6 dagen. Tusschen een Engelsch en een Poolsch schip. De schepen ernstig beschaeiod. Zondagavond omstreeks 7 uur is op den Moergestelschen weg nabij Tilburg de 26-jarige marechaussee Mallee van de brigade Hilvaren- beek terwijl liij bezig was de papieren van een automobilist te controleeren, door een autobus uit Eindhoven, waarin een muziekge zelschap zat, aangereden en ernstig gewond. Even na zijn aankomst in het ziekenhuis te Tilburg is hij overleden. De autobus waarmee het ongeluk ts geschied, is na onderzoek vrij gegeven. BELEEDIGING VAN MINISTER COLIJN. Veertien dagen geëischt. In het fascistische weekblad „De Daad" kwam op 16 Februari 1934 een artikel voor, dat door de politie beleedigend werd geacht voor minister H. Colijn. Het stuk was ge schreven naar aanleiding van het verbod voor ambtenaren om aangesloten te zijn bij N.S.B. De schrijver had minister Colijn karakterloos genoemd en hem vergeleken met Troelstra en diens houding in de Novemberdagen van 1918. De procureur-generaal mr. Bauduin requi- reerde bevestiging van het vonnis van den politierechter (twee weken gevangenisstraf). Arrest 2 Februari. Voor de haven van Terneuzen heeft in den nacht van Zaterdag op Zondag een aanvaring plaats gehad tusschen een Engelsch en een Poolsch stoomschip. Daar ter plaatse is het Engelsche stoom schip „Nugget", dat op weg was naar Ant werpen, in aanvaring gekomen met het uit Antwerpen komende Poolsche s.s. „Katto- wice", waarbij beide schepen ernstig besha- digd werden. De „Kattowice" begon na het ongeluk water te maken. Het Poolsche stoomschip, dat midscheeps en aan den voorsteven schade had opgeioopen, is naar Vlissingen opgestoomd en volgens een later bericht aldaar op de reede voor anker gegaan, waar een onderzoek naar de schade zal worden ingesteld. De „Nugget", waarvan de boeg is inge drukt, is naar Antwerpen doorgevaren.

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 6