Schag Callantsoog. 't Zand. Breezand Anna Paulowna. en. Wieringen. Texel. BINNENLAND Wijziging Crisis 7 uinbouwbesluit Uitkeering aan schapenhouders. Teeltregeling akkerbouw-1935. Wat het werkfonds deed Kosten van de marine in Ned.-lndië. Ernstige toestanden inde Borinage. Strijd in China. Japanners gaan tot den aanval over. Het Saargebied. De Oost-Chineesche spoorweg. De salariskorting bij het Belgische staatspersoneeL achtten zij dwang uit den booze. De pluim veestapel aldus deze leden past zichzelf ,vel aan, ook zonder regeeringsmaatregelen. Tenslotte drongen verscheidene leden er „ogmaals op aan, ook voor den boschbouw jirachtens de Landbouwcrisiswet steunmaat regelen te nemen, terwijl mede werd aange- tiiongen op dergelijke maatregelen voor de pijenhouderij, teneinde deze tegen de buiten- jandsche concurrentie te beschermen. Naar we uit betrouwbare bron vernemen, zal jn het Crisis-Tuin bouwbesluit 1935 een wijziging worden aangebracht ten gunste van de kleine bedrijven. De teeltbeperking be paalde dat de kleine bedrijven tot 2 H.A. 10 pet- moesten beperken. Dit zal nu in dezen zin worden gewijzigd, dat een afloo- pende beperkingsschaal zal worden gemaakt voor de bedrijven beneden 2 H.A., tenge volge waarvan de beperking daarvan als volgt zal worden vastgesteld; voor bedrijven van 175 tot 2 H.A. 10 pet., van 1.50 tot 1.75 H.a. 9 pet., van 1.25 tot 1.50 H.A. 8 pet., van 1 tot 125 H.A. 7 pet. en tot 1 H.A. 6 pet. Met name voor de vele kleine bedrijven aan Langendijk, zal deze maatregel van beteeke- nis zijn. Een bedrag van 460.000 ter be schikking gesteld van de commissie voor uitvoer naar Frankrijk. De minister van oeconomische zaken heeft besloten, uit de opbrengst van de extra-hef fingen op den uitvoer van levc-iuc schapen en versch schapenvleesch over de jaren 1933 en 1934 een bedrag van 460.000 ter be schikking te stellen van de commissie voor den uitvoer naar Frankrijk van vleesch en vleeschwaren, teneinde hieruit een uitkeering te bewerkstelligen aan hen, die van het hou den van schapen hun hoofd-, dan wei hun nevenhedrijf maken. De uitkeering zal gebaseerd zijn op het aantal lammeren, dat blijkens de in 1933 ge houden inventarisatie op 1 Januari van dit jaar in het bezit was van hen, die voor deze uitkeering in aanmerking komen. Voor elk lam zal 1 worden uitbetaald. Binnenkort zal met de uitkeering een aan vang worden gemaakt. V A EKENSTEELTREGEL5NG, De Landbouw-Crisis-Organisatie voor Noord- Holland vestigt er de aandacht der varkens fokkers op, dat degenen, aan wie voor 1935 zeven biggenmerken zijn toegewezen, het recht hebben één toom biggen te laten merken, ook al bestaat deze uit meer dan 7 biggen. Be draagt echter het aantal biggen van den eer sten toom, dat ter merking wordt aangebo den, meer dan 4 doch minder dan 7, dan ver valt het restant der toegewezen merken. Be draagt het aantal biggen van een toom slechts 4 of minder, dan blijven de ongebruikte mer ken ter beschikking van den varkenshouder, doch mogen in dit geval niet meer dan 7 big gen in totaal bij den betreffenden varkens houder worden gemerkt. COSUMPTIE-MELK. De prijs vqor het taxegedeelte van consumptie- melk is voor de volgende week bepaald op 5% ct. per liter, eventueel verhoogd met premie of verminderd met de afdracht voor de kwaliteit. De afdracht voor andere in consumptie ge brachte melk is vastgesteld op 2 cent per liter. WIJZIGING VAN DE BOTERWET. Ten behoeve van den uitvoer naar Frankrijk. Ingediend is een wetsontwerp Wijziging van artikel 3 der Boterwet. In de memorie van toelichting wordt gezegd dat bij artikel 2 der Fransche wet van 29 Juni 1934 de invoer van zuivelproducten is verbo den uit landen, waar de margarinefabricage niet is onderworpen aan de permanente con trole van een inspectiedienst, en waar niet is voorgeschreven, dat aan de margarine een verklikstof moet zijn toegevoegd, waardoor zij gemakkelijk in mengsels is te herkennen. Per 29 December 1934 werd deze wet van kracht en het is tot behoud van de exportmo gelijkheid onzer zuivelproducten onvermijde lijk geworden, ons aan te kunnen passen aan elders geldende regelingen. Het toezicht op de uitvc—ing van den maat regel vereischt geen nieuwe organen of uit breiding van bestaande. Bezwaar levert het ook niet op. INLEVERING VAN RUNDVEE EN TEELTBEPERKING. De Nederlandsche Veehouderijcentrale deelt ons het volgende mede: Hoewel sedert 12 November j.1. reeds onge veer 90.000 runderen door de Nederlandsche Veehouderijcentrale zijn afgenomen, werd tot heden nog niet door alle veehouders gebruik gemaakt van de geboden gelegenheid tot leve ring van runderen aan de Nederlandsche Vee houderijcentrale. Gelijk reeds eerder bekend is gemaakt, zal na 1 April a.s, de gelegenheid niet meer aanwezig zijn runderen ter levering op te geven. Heeft op dezen datum de opgave nog niet plaats gevonden, zoo zal aangenomen worden, datde betrokken veehouder er de voorkeur aan geeft, dat de toewijzing van kalveren 1935 wordt verminderd met het aantal niet gele verde dieren. Deze toewijzing zal thans spoedig kunnen plaats vinden. Het aantal der runderen, dat op het oogenblik der toewijzing nog niet in geleverd is, zal voorloopig worden afgetrok ken van het aantal toe te wijzen kalveren. Al naar gelang de levering plaats vindt, zal de toewijzing dan worden aangevuld. Het is echter van belang, dat men reeds dadelijk in het bezit komt van de definitieve toewijzing. Aan rundveehouders, die nog geen of nog niet voldoende runderen hebben geleverd, wordt derhalve aangeraden, de runderen, welke zij nog wenschen te leveren, ten spoe digste ter levering op te geven. Wenscht men, in verband met bijzondere omstandigheden, nog niet dadelijk te leveren, zoo kan zulks op de aangiftekaart vermeld worden. Met dezen wensch zal bij de afname zooveel mogelijk rekening worden gehouden. Verschenen is de nieuwe teeltregeling voor den akkerbouw-1935. De richtprijs voor tarwe is wederom met een gulden verlaagd; ook die HFT.DF.RSCHE COURANT VAN DONDERDAG 24 JANUARI 1935. Mn—e-v—..'p»-!-i-i-i iaw. - sr-*- v-*«—iiimiii ■■■IIIIIIIII van peulvruchten is lager gesteld. De uitpoot van consumptieaardappelen wordt beperkt tot 100.000 ha. Het gesteunde vlae-areaal wordt verhoogd van 6000 tot 10.000 ha. Bij het geven van teeltvergunning voor fabrieksaardappelen en suikerbieten zal thans rekening gehouden worden met het bedrijfstype. NEDERLANDSCHE VEEHOUDERIJ CENTRALE. hoi?! Nederlandsche Veehouderijcentrale maakt bekend, dat in de week van 10 tot 16 Februari 1935 op de onderstaande plaat sen gelegenheid zal worden gegeven runderen in de gevraagde soorten aan te bieden. Maandag 11 Februari. Amsterdam 9_n v.m. veemarkt. Donderdag 14 Februari. Schagen 8-10 v.m. veemarkt. Zaterdag 16 Februari. Hoorn 9—11 v.m. bij het abattoir. Prijzen en voorwaarden als vorige week. De aangiftekaarten, welke verkrijgbaar zijn bjj de districtssecretarissen der Gewestelijke Landbouw-Crisis-Organisaties, moeten vóór Zaterdag 2 Februari 1935 zjjn ingezonden bij de Gewestelijke Landbouw-Crisis-Organisaties, waaronder de betrokken veehouders ressor teeren. In verhand met het geringe aanbod van vee op de Zeeuwsche leveringsplaatsen, zullen de aangiftekaarten voor levering op die plaat sen mogen worden ingezonden tot Dinsdag 5 Februari 1935. BRAND TE GROOTE KEETEN. Dinsdagmiddag omstreeks haif 5 brak door onbekende oorzaak brand uit in de schilders werkplaats van den heer Jn. Hollander te Groote Keeten. Tijdens het ontstaan was nie mand in de werkplaats aanwezig. In zeer kor ten tijd stond het gedeeltelijk van hout opge trokken gebouw in lichte-laaie. De vlammen vonden in de zeer brandbare schildersbenoo- digdheden gretig voedsel. De in de werkplaats gestalde auto werd eveneens een prooi der vlammen. De brandspuit kon tegen den vuur gloed niets uitrichten en men bepaalde zich er toe, de belendende perceelen te beschermen. Naar wij vernemen wordt de schade grooten- deels door verzekering gedekt. BILJARTEN. Dinsdagavond speelden de groepen, deel uit makend van de biljartvereen. Hollandsch Noorderkwartier, Julianadorj. tegen t' Zand, bij den heer G. A. de Wit alhier. Voor de groep Julianadorp kwamen uit: A. Kossen te maken car. 50, A. Hoornsman 50, M. Minnes 50 en P. Voorthuysen 60. Voor 't Zand speelden J. Brak 42, K. Breebaart 70, H. S. Eriks 70 en A. Eriks 70. Groep Julianadorp wist 7 partijen en 't Zand 9 partijen te winnen. VOETBAL VAN J.L. ZONDAG. Geel Zwart 2 speelde een uitwedstrijd tegen H.S.V. te Heiloo. Hoewel de H.S.V.-ers zich eerst als leeuwen weerden, daar, door het ver liezen van dezen wedstrijd, men onvermijdelijk op de onderste plaats zou komen, wist G.Z. beslist verdiend te winnen met 73. EVANGELISATIE-SAMENKOMST. Woensdagavond was er in de zaak van den heer Jb. Borst een openbare Evangelisatie samenkomst, die uitging van de Ger. Ev. Commissie en waarop het woord voerde ds. S. U. Zuidema van Anna Paulowna en can- didaat J. Oranje van Wieringen. De bijeenkomst werd geopend met het zin gen van twee verzen van Psalm 25, waarna ds. Zuidema voorging in gebed en vervolgens het eigen koortje van de Evangelisatie-com missie „Halleluja, eeuwig dank en eere" zong. Nadat ds. Zuidema een gedeelte van het Evangelie van Matheus had gelezen, spraken hij en candidaat Oranje naar aanleiding van den tekst: „Zoekt eerst het koninkrijk Gods en al het andere zal u toegeworpen wor den". Candidaat Oranje legde met het noe men en de bespreking van z'n onderwerp „Zoekt eerst" den nadruk op het eerst noo- dige: het ernstige willen zoeken naar Gods koninkrijk, het zich willen buigen voor God en het willen leven naar zijn geweten. En ds. Zuidema, die tot onderwerp had „En al het andere betoogde, dat, wanneer men aan het voorgaande had voldaan en door Jezus' hulp weer rechtvaardig was tegenover God, „al het andere" (de dagelijksche zorgen) eigenlijk van geen beteekenis meer is. Het koor, dat zich ook tusschen het ge sprokene in had laten hooren, zong nu nog: ,,'k Heb geloofd en daarom zing ik", en ,,'k Wil U, o God, mijn dank betalen", waar na met dankgebed gesloten werd. VERGADERING HOOFDINGELANDEN. Openbare vergadering van Hoofdingelanden van den Anna Paulowna-polder op Zaterdag 26 Januari 1935 des voormiddags te elf uur, in het Polderhuis. Punten van behandeling. 1. Notulen. 2. Mededeelingen. 3. Voorstel tot het stofvrij maken van alle wegen van onzen polder in werkverschaf- 4 Voorstel tot intrekking van het besluit tot het aangaan van een geldleening voor weg- verbetering van 10.000.en tot het aangaan van een tijdelijke geldleening voor dit doel tot een maximum van 100.000.— 5. Rondvraag. Hef huis aan de Regentenstraat, eigen dom van den heer Th. v. d. Gratfit, is in eigen dom overgegaan aan den heer A. Sijneswel alhier. H i p p o 1 y t u s h o e f. OVERTREDINGEN DER RIJW1ELWET. Bij de controle op de rijwielen in deze ge meente, liepen een achttal personen proces verbaal op wegens het niet in hun bezit heb ben van een rijwielbelastingmerk. OPGEPAST. Tegen den heer S. D. is procesverbaal op gemaakt wegens het niet in zijn bezit hebben van een tceltvergunning voor bloembollen, POLITIE. Verloren: twee bankbiljetten, elk van 25.een zwart taschje, inhoudende eenig geld. Gevonden een bruine wollen hand schoen. Inlichtingen bij den gemeentebode. UITVOERING GYM. VER. WIERINGEN. Zondag a.s. geeft de gymnastiekvereniging een openbare uitvoering in „Concordia". Het programma bevat vrije oefeningen, knotsoefeningen, tooneelstukje, voordrachten, enz. enz., zoodat een gezellige avond voor de deur staat. DOOPSGEZINDE ZUSTERKRING. Men deelt ons mede, dat voornoemde Zus- terkring Dinsdag a.s. des avonds 8 uur een, bijeenkomst houdt in het gebouw, alhier. JAARVERGADERING DER EVANGELI- SATIE-VEREENIGING NED.HERV. KERK. Woensdagavond 23 Januari hield boven genoemde vereeniging haar jaarvergadering, in haar lokaal „Rehoboth", te Hippolytushoef. Te ruim half 8 opende deEerw. heer O. Deen deze vergadering met voorlezing en gebed. De Secretaris leest vervolgens het jaar verslag 1934, terwijl de penningmeester daar na het financieel verslag uitbrengt, waarna dezen dank voor het juiste beheer der gel den wordt gebracht. Namens de Kascommis- sie brengt de heer Oosterveld verslag uit. Hierna gaat men tot bestuursverkiezing over. De éftredende heeren C. de Graaf en G. Timmerman stellen zich wegens gevorder den leeftijd niet meer herkiesbaar en hun plaats wordt ingenomen door P. Jaarsma en D. Timmerman en werden de aftredende hee ren D. Meijers en J. A. van Nol herkozen. Allen namen de benoeming aan. Tot eereleden worden benoemd de heeren C. de Graaf en G. Timmerman. Tot leden der Kascommissie werden benoemd de heeren J. de Ridder en J. de Krijger. Na eenige besprekingen werden nog enkele voordrachten gegeven, waarop de Eerw. heer Deen de vergadering met gebed en zang sloot. PACHTCOMMISSIE VOOR DEN WIERIN GERMEERPOLDER. De minister van financiën heeft een paeht- commissie voor den Wieringermeerpolder in gesteld. Tot voorzitter is benoemd jhr. mr. F. H. v. Kinschot, burgemeester van Alkmaar; tot leden: D. de Boer te Stompetoren; mr. J. W. Goedbloed te Goes; mr. H. v. Haastert te 's-Gravenhage; J. Haverkamp te Kampen; H. v. d. Herberg te Anjum en H. Klaver te Alk maar. HET ATJTO-ONGELUK IN DEN WIERINGERMEER. De slachtoffers begraven. Dinsdag is het stoffelijk overschot van drié der slachtoffers van het droevige auto-ongeluk in den Wieringermeerpolder ter aarde besteld. Op de Begraafplaats te Landsmeer is be graven het stoffelijk hulsel van den heer Schreuder, gemeenteraadslid te Landsmeer. Aan het graf was de bijna voltallige gemeente raad aanwezig en voorts een groot aantal ver tegenwoordigers van corporaties, waarin dè thans overledene een bestuursfunctie vervulde. Te Midden-Beemster is teraarde besteld het stoffelijk overschot van den heer G. Kleiterp: Zeer velen volgden de met bloemen overdekte baar naar de laatste rustplaats. Te Ilpendam geschiedde de 'teraardebestel ling van den heer KI. Box Sr. Ook hier vol den velen den laatsten gang van het slacht offer. De begrafenis van den heer Hooyberg was gisteren te Purmerend. UITSLAG PUBLIEKE VERKOOPING. Dinsdagavond werd in hotel „De Linde boom" door notaris Mulder een publieke ver- kooping gehouden ten verzoeke van den heer C. de Waal. Twee woonhuizen werden opge houden, respect, voor f 2320.en 2250. Een pakhuis met erf werd opgehouden voor 1200.— en een hoenderpark voor 80. ZAKENNIEUWS. De heer P. Legman heeft de groentenzaak overgenomen van den heer W. Rijk Wz, die naar elders vertrekt. EEN MOOI GESCHENK. Naar wrj vernemen zal aan Pater M. Witte, die volgende week weer naar de Missie in Oost-Afrika vertrekt, een radio-toestel .ten geschenke worden aangeboden. Een comité* bestaande uit vrienden van den Zeereerw. Pater, heeft daarvoor gelden bijeengebracht, Zoowel niet-katholieken als katholieken hebben hier aan bijgedragen. NAT. SOC. BOND. Den 7den Februari zal in Hotel Texel weer een lezing gegeven worden uitgaande van den N.S.B. UITVOERINGEN. In 't gebouw van den R.-IC Volksbond te Oudeschild, wordt Zondagavond, door de leden van de R-K. Tooneelclub „Omhoog", onder regie van den heer H. Kievits, opgevoerd „De Mexicaansche Zilvervloot". I i ïsdag 29 en Donderdag 31 zal in 't Sint Janshuis te Den Burg voor de leden en ouders der leden van de congregatie hetzelfde stuk worden gegeven en Woensdag voor belangstellenden. Donderdag bal na. ■mmmsÈÊÊÊÊÊMÉmmrn - -U - p Épplllill V V' -- - 1 JUIÉSP fSSIeu tsSSSSSffiz: Op Schiphol werd Woensdagmiddag een demonstratie gegeven met het nieuwe tweepersoons Gi unau 8 zweefvliegtuig, dat is aangeschaft door de nationale luchtvaartschool en gebruikt zal worden voor het dubbelbesturingS'Onderwijs. Inzet: kapitein Versteegh (links), die de proefvlucht meemaakte en de bestuurder, de heer W. van Neyenhoff. Op 15 December in totaal vastgelegd f 16.248.425. Aan het tweede driemaandelijksch verslag van het Werkfonds 1934, loopende van 15 Sep tember tot 15 December 1934, is het volgende ontleend Van twaalf projecten, die oorspronkelijk door het Werkfonds naar voren zijn gebracht ten behoeve van de gemeente Amsterdam is een (rioolwaterzuiveringsinrichting uitbreiding Zuid) komen te vervallen, omdat gebleken is, dat de gemeente dit werk reeds tijdens de be handeling door het Werkfonds had aanbesteed. Een viertal andere projecten stuitten op prineipieele bezwaren van een der organisaties van bouwvakarbeiders. Tenslotte werd voor zes weken de volledige overeenstemming bereikt met de drie groote organisaties van bouwvakarbeiders, ook omtrent de ïoonvoorwaarden. Slechts met een kleine groep is deze overeenstemming niet be reikt. Hierdoor is de uitvoering dezer werken wederom geruimen tijd vertraagd. Voorstellen aangaande de te volgen gedragslijn bereikten reeds de ministerieele commissie. Deze werken zijn: brug westelijk marktkanaal, oevervoor ziening Rijnkanaal, oevervoorziening Amstel- kanaal, rioleering binnenstad; verkeersverbete- ring Rokin, uitbreiding vliegveld Schiphol. Voor deze werken bedraagt de «aming tezamen 1.160.000.Slechts bij het laatstgenoemde werk is de bovenvermelde groep niet betrok ken. Met de vakorganisaties is met betrekking tot Rotterdam voorts overeenstemming bereikt over de volgende werken: Groote Wijnbrug, raming 34.000; Ziekenhuis, id. 1.000.000. De gemeente Utrecht diende een zeer om vangrijk spoorwegplan in, behelzende de op- hóoging der spoorbanen in de richtingen Utrecht, Amsterdam en Amersfoort en Utrecht 's-Hertogenboseh. Daar het algemeen nut van deze werken verder reikt dan het gemeen telijk belang, heeft de ministerieele commissie zich kunnen vereenigen met een kostenverdee- liilg. De totale kosten van dit project worden geraamd op f 7.5 millioen. Vermoedelijk zullen deze geringer blijven. Een groot aantal ingediende plannen leent zich, hetzij geheel, hetzij gedeeltelijk bijzonder goed voor uitvoering in werkverschaffing. Dienaangaande wordt geregeld overleg ge pleegd met de afdeeling werkverschaffing van het Departement van Sociale Zaken. Ook in deze verslagperiode kwamen ver schillende aanvragen bij het Werkfonds bin nen voor het geven van een geringe tweede' hypotheek op motorkustvaartuigen, teneinde den bouw daarvan mogelijk te maken. De ministerieele commissie hechtte haar goed keuring aan een 4-tal dezer projecten, terwijl verschillende dergelijke aanvragen nog in be handeling zijn en voor een 5-tal de ministeri eele goedkeuring is gevraagd. Het in het vorige verslag reeds vermelde crediet ten behoeve van het Reconstructiebe- drijf 1934 te Amsterdam is aan dit bedrijf ver strekt. Het aantal te werk gestelde jeugdigen is in deze verslagperiode verdubbeld, zoodat er thans 40 50 werkzaam zijn, terwijl verwacht wordt, dat dit aantal in de naaste toekomst nog zal worden vermeerderd. In totaal was op 15 December vastgelegd 16.248.425, als volgt verdeeld naar 4 groe pen: bureelkosten 18.500, Rijkswerven 9.518.125; werken van andere publiekrechte lijke organen 3.418.000 en industrieele pro jecten 3.292.800. OVERDEKT ZWEMBAD TE ALKMAAR? Toen het open zwembad in het Noord- Hollandsch kanaal, dat reeds jaren te klein was .en waar den laatsten tijd meer ratten dan menschen zwommen, voor het gebruik ongeschikt werd verklaard, is in Alkmaar de strijd om een nieuw zwembad ontbrand. Het college van B. en W. wilde destijds een open inrichting en nam daardoor scherp stel ling tegenover een comité uit de burgerij, dat in Alkmaar een Sportfondsenbad wilde stichten. Daar het Sportfondsenbad de gemeente te veel aan subsidie zou kosten, sprak de meer derheid van den raad zich na veel strijd voor het open project uit. Vele sportliefhebbers hebben met dit bad geen genoegen genomen en het denkbeeld niet losgelaten, dat te Alkmaar een over dekt zwembad moet worden opgericht. 'Een commissie, uit enkele ingezetenen be staande, heeft thans den raad dé vraag ge steld op het oude Ziekenhuisterrèin in het céntrum der stad een gebouw te mogen op richten, dat niet alleen een overdekt zwem bad.. maar bovendien een schouwburg- en bioscoopzaal, een c afé-restaurant, winkels, een scheersalon, etalagekasten enz. zou be vatten. Het plan, dat door belanghebbende parti culieren buiten de gemeente gefinancierd zou worden, wekte de ongerustheid van een deel van den middenstand, voornamelijk van de zijde van hen, die reeds een schouwburg zaal of café exploiteerden; deze middenstan ders hebben in adressen aan den Raad ver zocht het gevraagde terrein niet, of althans niet voor de daarbij geboden som toe te staan. Door het verzet uit de kringen der midden standers zijn deze plannen aanmerkelijk ge wijzigd en thans terug gebracht tot een over dekte bad- en zweminrichting zonder meer. Zooals te verwachten was, hebben B. en "W. ook daarnaar weinig ooren gehad. Zij hebben den Raad thans geadviseerd op deze plannen afwijzend te beslissen en daarbij voorop gesteld, dat het bewuste terrein als parkeerterrein in het centrum der stad niet gemist kon worden. Terloops hebben B. en W. in dit afwijzend advies gememoreerd, dat de nieuw te stich ten inrichting concurrentie zal kunnen aan doen aan de open zweminrichting. Het comité is, naar thans verluidt, bereid 'n hoogere huursom te betalen en is overigens vast van plan, desnoods zonder medewerking van het gemeentebestuur, den bouw van een overdekt zwembad ter hand te nemen. Voor het geval de Raad het gevraagde terrein mocht weigeren, heeft het comité reeds van meerdere particuliere zijde aanbiedingen voor denkoop van goed gelegen, al dan niet be bouwen grond gekregen. Critiek in den Senaat. Volgens het Voorloopig Verslag der Eerste Kamer over de begrooting van het departe ment van Koloniën juichten vele leden toe, dat de regeering bereid is een zeer belangrijk gedeelte der kosten van de Marine voor Neder landsche rekening fe nemen, maar de wijze waarop de regeering dit tot uitvoering wil brengen, achtten zij niet gelukkig. Naar hun meening ware het beter geweest, wanneer de regeering den weg had gevolgd, die in het bekende rapport-ldenburg is aangegeven. De bezwaren, in de Tweede Kamer tegen de regeling, door den minister voorgesteld, achtten déze leden gegrond. De Brusselscfie correspondent van het Hbl., die een bezoek aan de Borinage (België) brengt, doet mededeelingen over den hoogst ernstigen toestand, welke in de mijnstreek heerscht en over de toenemende onrust, onder de bevol king van dit gebied. De toestand is er weer gespannen als in 1932, toen de groote mijnwerkersstaking leidde tot een revolutionnaire beweging, die slechts met geweld van wapenen kon worden bedwongen. Destijds ging het om een loon- quaestie, thans echter gaat het om meer. De vruchten van tientallen jaren strijdt voor een betere sociale wetgeving, de onbezorgde oude dag, het bestaan zelf der mijnwerkers staat op het spel. De maatregelen der regee ring, die betrekking hebben op de verlaging der mijnwerkerspensioenen en de reorganisa tie van de werkloosheidsondersteuning maatregelen, genomen onder den onverbidde- lijken dwang tot bezuiniging hebben in de Borinage een verbittering gewekt, die voor de komende dagen het emgste doet vreezen. Socialistische interpellatie in zicht. De socialistische Kamerfractie heeft beslo ten in de Kamer een offensief te openen te gen de regeering. Zij zal haar Dinsdag a.s. over den economischen nood in België inter- pelleeren. Stakingsbeslnit bevestigd. De Nationale Mijnwerkersraad heeft met algemeene stemmen een motie aangenomen, waarin wordt gezegd, dat de socialistische mijnwerkers dep 4den Februari a.s. in sta king'zullen gaan indien de interpellatie over de besluitwetten, o.a. die betreffende de mijn werkerspensioenen, niet het gewenschte re sultaat oplevert. De Chineesebe bladen melden uit Kalgan, dat vier Japansche vliegtuigen Woensdagoch tend zeven bommen boven den Grooten Chi neesehen Muur in het gebied van Tsjahar heb ben neergeworpen. Om elf uur zette een artil lerie-bombardement in en twaalf uur begon de aanval der Japansche infanterie op Toesji- koe en den Grooten Muur. De strijdmacht be stond uit een ongeveer duizend Japansche sol daten en een duizendtal man, klaarblijkelijk Mandsjoe's, met pantserauto's en kanonnen. De Chineesche troepen zouden weerstand bie den. De Japansche legatie te Peking verklaart nergens van te weten. Strijd reeds gestaakt? Een later telegram uit Peking meldt, dat de strijd om zeven uur 's avonds eindigde. De Japansche autoriteiten verklaren, dat het ingezette offensief zal voortduren indien de onderhandelingen niet tot een aceoord leiden, Japansche vredelievendheid! Dé Japansche consul-generaal te Nanking, Soema, heeft, naar Reuter meldt, den Chinee- schen minister van buitenlandsche zaken, Warjg, medegedeeld, dat de Japansche regee ring het ernstige voornemen heeft China....... te Ondersteunen wanneer het met Japan ter verzekering van den vrede in het Verre Oosten wil 'samenwerken! Volgende zitting der commissie Aloise te Napels. Onze correspondent te Genève meldde ons gisteravond De commissie-Aloisi, die van den Voiken- bondsrrnd de volmacht heeft gekregen tot een regeling in samenwerking met de Duit- sche en Fransche regeering en van de re- geeringscommissie voor het Saargebied van de vragen, die nog niet geheel opgelost zijn in verband met de overdracht van het Saar gebied aan Duitschland, zal een aan dit doel gevrijde zitting te Napels houden. Vernietiging van de 500.000 stembiljetten» De ruim 500.000 stembiljetten, die bij de volksstemming in het Saargebied in de bus sen zijn ingeleverd en die de volksstemmings commissie de vorige week van Saarbrücken naar Genève had gebracht, zijn Dindag in een papierfabriek te Versoix bij Genève in tegenwoordigheid van ambtenaren van het Volkenbondssecretariaat en van dienaren der politie vernietigd. China protesteert tegen den verkoop» Naar het blad „Tsje-tsje-tsjin-pao" mee deelt, zal de Chineesche regeering na de de finitieve onderteekening van de verkoop overeenkomst inzake den Oost-Chineeschen spoorweg verklaren, dat China dezen ver koop niet erkent. Het blad herinnert er in dit verband aan, dat China medebelanghebbende is, en dat Rusland steeds heeft verklaard, dat liet zwakke landen tegen imperialistische pogin gen steunt. Rusland heeft uit zelfzuchtigo beweegredenen de zaak van het recht ver geten. Bakzeil gehaald door de regeering. Officieus heeft de regeering laten weten dat, aan het einde dezer maand, genoemen zal worden genomen met ae 5 pets. verlaging der salarissen en loonen van het staatsperso- neel. Aan de speciale vergoedingen zou niet worden getornd, wat ongetwijfeld in breeden kring voldoening zal wekken. Verder heeft de regeering toegezegd de crisisbelasting, welke op de bezoldiging van het staatsperso- neel, evenals op de inkomsten van de andere burgers, weegt, aan de nieuwe omstandighe den aan te passen en dus te verminderen. Mén verwacht dat, dank zij deze toegevingen, de agitatie onder het personeel in overheids dienst spoedig geluwd zal zijn.

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 11