Radio-programma MO€IHl SPOT IM@Clnl KOT GEMENGD NIEUWS Tweede Kamer. Critiek op radio-gebied. Brand in een veestal te Amsterdam. Tragische vondst. De moord te Gouda. De overval te Deurne. Broedermoord te Hoogland. De uit een auto „gestolen" 10 mille. Smokkelaars tegen een boom gereden. Het radio-proces te Berlijn. De rijkste man van Rusland Het bloedig incident in Fransch-Somahland. Een cactus-plaag. V HHLDERSCHE COURANT VAN DONDERDAG 24 TANUARI 1935. geen geval hooger dan tot bepaalde maxima. Dit moet ten gevolge hebben, dat de maxima, welke voor 1934 golden, iets verlaagd wor den, omdat, wanneer dezelfde percentages als fixa zouden zijn gegeven, een belangiijk grooter bedrag in totaal had moeten wor den beschikbaar gesteld. 2. Het stellen van den eisch, dat zij, die gedurende drie jaren achtereen de maximOTn- uitkeering genoten hebben (niet te verwar ren met dubbel-uitgetrokkenen) 36 dagen moeten hebben gewerkt in het bouwbedrijf om weder recht opuitkeering te kunnen krij gen, is in de huidige omstandigheden een zeker niet onredelijke eisch, al zal het ge volg daarvan zijn, dat een aantal personen, die of nauwelijks meer gerekend kunnen worden tot het bouwbedrijf te behooren, van uitkeering uit de werkloozenkassen der bouwvakarbeidersbonden verstoken zullen zijn. De regeering heeft aan de kasbesturen niet als eisch gesteld het terugbrengen van het aantal uitkeeringsdagen (over het eerste half jaar van 1935) van 25 tot 18. Integendeel heeft één van de kasbesturen zelf dezen maatregel voorgesteld en noode heeft de regeering daarin, althans voorloopig berust. Intusschen wenscht dit kasbestuur voor den aanvang van het tweede halfjaar van 1935, den financieelen tostand der werkloo- zenkas nader onder de oogen te zien, opdat kan worden nagegaan, of de totale uitkee- ringsduur van 50 dagen voor 1935 al dan niet onverkort kan worden gehandhaafd. 3. De regeering is niet bereid het subsidie voor de werkloozenkassen der bouwarbeiders bonden hooger dan 150 pet. te stellen. 4. Deze vraag (of de genomen maatregelen ernstige organisatorische schade hebben toe gebracht aan de vakvereenigingen, wier ma teriele bestaandsvoorwaarden daardoor ern stig zouden worden bemoeilijkt, wordt ont kennend beantwoord. BURGEMEESTER VERSTEGEN OPNIEUW BENOEMD. Bij Kon. besluit van 18 Januari is opnieuw benoemd: met ingang van 15 Februari tot burgemees ter der gemeente Koog aan de Zaan A. G. A. Verstegen. SIMON MARIS OVERLEDEN. Dinsdagmiddag is te Amsterdam in den leeftijd van 61 jaar te zijnen huize overleden de bekende kunstschilder S. Maris Wzn. De teraardebestelling is Vrijdag a.s. DE TOESTAND VAN DEN INTERNUN TIUS ONVERANDERD. De toestand van den pauselijken internun tius, mgr. Schioppa was gisteren onveran derd. VERNIEUWINGEN OP VLIEGVELD DE MOK. Den heer I. C. Koogman, aannemer te Harlingen, is voor de somma van 67.745 onderhands opgedragen het verbeteren van oververdedigingen en het vernieuwen van de verharding van de helling voor watervlieg tuigen van het vliegveld De Mok op Texel. MINDFR ONTVANGSTEN VAN DE NED. SPOORWEGEN. In 1034 ruim 11 millioen minder dan in 1933. De ontvangsten van de Ned. Spoorwegen over het jaar 1934 zijr in totaal berekend op 111.252.174. De definitieve ontvangsten over het jaar 1933 bedragen 122.473.753. Zij zijn dus met ruim 11 mill -en gedaald. Het gemiddelde aantal kilometers in exploi tatie bedroeg 3622 (3657); de ontvangsten per dagkilometer waren dientengevolge 84,16 (91,73). Aan het verloopig Verslag der Eerste Ka mer over de begrooting van Postergen, ètc., voor 1935 ontleenen wij het volgende: Vele leden brachten hulde aan den difec- teur-generaal, daar het hem was gelukt bok in het afgeloopen jaar, trots de uiterst moei lijke omstandigheden, gunstige bedrijfsresul taten te bereiken. Sommige andere léden, hoezeer ook erken nende de bekwaamheid en de werkkracht van de bedrijfsleiding, waren toch van meening, dat de finantieele resultaten niet moeten wor den overschat. Verscheidene leden verklaarden zich niet te kunnen vereenigen met 's ministers voorne men, op 1 Januari 1937 over te gaan tot naas ting van de gèmeentelijke telefoonnetten in de drie grootste steden. Het zendervraagstuk. Met voldoening had men vernomen, dat de minister, blijkens hetgeen in de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer wordt mede gedeeld, en overeenkomstig recente berichten dienaangaande in de pers, eerlang een oplos sing van het zendervraagstuk denkt te be vorderen. Men sprak het vertrouwen uit, dat het desbetreffende ontwerp van wet spoedig bij de Tweede Kamer zou worden Ingediend. Evenals ten vorigen jare drongen ver scheidene leden ook thans ei' op aan, dat in beginsel de politiek, in welken vorm ook, uit den jUCether zou worden geweerd. Terecht heeft de minister in de Tweede Kamer 20 Novem ber H. uiteengezet, dat de radio-uitzending een zeer.7 eigenaardig karakter heeft" en niet moet warden verward met het „vrije woord". Gaat men van dit juiste standpunt uit, dan moet het in hooge mate bevreemding wek ken, dat >p 24 November 11. redevoeringen werden toegelaten, als welke mrs. Marchant en Joekes i- de algemeene vergadering van den VrijzinnitDemocratischen Bond voor de microfoon hebL gehouden. Beider betoogen kielden eigenlg e afrekening in met poli tieke tegenstand van allerlei gading, zoo als nader wordt In het hiervoi ^ggde vonden deze leden tevens aanleu mg, overtuiging te ken- nen te Seve^ uit.zon>'an de Regeering slechts bg fc ^.en^ van de radio ge bruik behooren Zoö vestrge.' -"de bekende rede, door minister Marchant gehouden op 29 October 1.1. onder den titel: „De laatste Spel lingronde", welke rede een onheuschen aanval bevatte op een hoogstaand geleerde hier te lande, die met den minister van meening durf de verschillen. Neemt men dan in aanmerking, dat een redevoering, als ds. Krop wenschte te houden over de geloofsvervolging in Rusland werd verboden, ook nadat deze in hooger beroep was gegaan bij den minister van Binnenland- sche Zaken, en dat passages, als waarop het lid van de Tweede Kamer, de heer Drop de aandacht had gevestigd, in een rede van den heer Vliegen moesten worden geschrapt, al vorens die mocht worden uitgezonden, dan moet worden erkend, dat hier met twee maten wordt gemeten. Gaarne zouden de leden, hier aan het woord vernemen, of wat betreft het houden van rede voeringen voor de microfoon door ministers der Kroon zich ten aanzien van de controle vooraf een bijzondere usance heeft gevormd, of dat deze reden ook aan de radio-Omroep controle-commissie ter beoordeeling worden voorgelegd. Deze leden zouden het op prijs stellen, nauwkeurig omtrent den gang van zaken op dit stuk op de hoogte te worden gesteld. Binner tand Drie paarden en een koe omgekomen. Maandagnacht ongeveer half twee is de brandweer gealarmeerd voor eezwaren brand in een boerderij aan den Amsteldijk te Amsterdam, ongeveer halverwege de begraaf - plaatse was, bleek een der veestallen achter Toen de brandweer kort na de melding ter plaatste was, beek een der veerstallen achter het woonhuis in lichte laaie te staan. Het vuur was waarschijnlijk ontstaan op den zolder boven den stal, waarop ongeveer 25.090 kg stroo opgeslagen was. In korteb tijd was de kap van het gebouw met den heelen voorraad stroo in de vlam men opgegaan. Daaronder, in den stal, ston den drie paarden er een koe, die, toen de brandweer in het brandend gebouw had kun nen komen, reeds door den rook gestikt ble ken. Achter den stal, en daarvan door een houten muur gescheiden, was een bergplaats van landbouwwerktuigen, ook deze is geheel uitgebrand. Verzekering dekt de tamelijk aanzienlijke schade Omtrent de oorzak van den brand was van morgen nog niets gebleken; men vermoedde storing in de electrische lichtleiding. De boer derij is eigendom van den heèr K. te 's Gra- venhage; pachter is de heer N., die ernstig ziek te bed lag. Politie stelt onderzoek in. Maandagmorgen is de schoenwinkelier F.P. uit de Hoogstraat te 's-Gravenhage, dood in zijn winkel gevonden Toen de loopjongen der firma om negen uur als gewoonlijk aan het werk wilde gaan, vond hij de deur van het magazijn nog gesloten. Hij bleef wachten, maar om tien uur was nog steeds geen teeken van leven in den winkel te bemerken. Later is de zoon van den heer P. gekomen en toen het om half elf nog doodstil in het huis bleef, begon men te vreezen, dat den heer P. iets overkomen was. Hij moest op het oogenblik alleen in het huis zijn, daar zijn échtgenoote uit de stad was en de dochter buitenslands vertoeft. De zoon is toen bij de buren op no. 20 gaan vragen, of hij door dit perceel probeeren mocht achter in het huis te komen. Hij klom met den loopjongen op het dak, vandaar op het dak van den schoenwinkel en de loopjongen wist over een platform en door een raam open te schuiven, aan de achterzijde van het huis binnen te komen. Even later kwam hij ontsteld terug langs den weg, waarlangs hij het huis was binnen geklommen. Hij vertelde, dat hij iemand ge wond onder aap de trap van de eerste ver dieping had zien liggen. De zoon is toen naar het, politiebureau geloopen en even later drong de politie het huis binnen door het opengeschoven raam. Zij vond inderdaad het lgk van den heer P. on der aan de trap van de eerste verdieping. Recherche en G.G.D. werden op de hoogte ge steld van deze tragische vondst. De politie stelt een onderzoek in, waarbij met alle mogelijkheden omtrent de doodsi ur- zaak rekening wordt gehouden. De dader tot 6 jaar veroordeeld. De rechtbank heeft Dinsdag uitspraak ge daan in de zaak van den 43-jarigen wagen verhuurder J. R. uit Gouda, gedetineerd, die op 2 October op de Nieuwe markt te Gouda den 64-jarigen C. Laurier had aangevallen en hem met een mes een diepe steek in den hals had toegebracht. Vervogens was R. op zijn slachtoffer gaan zitten en had hem verder met zijn vuisten bewerkt, totdat omstanders den man bevrijdden. Laurier werd naar het zie kenhuis gebracht, waar bleek, dat hij behalve de steekwond aan den hals, die niet doode- lijk was, een schedelbreuk had gekregen. Eeni- ge dagen later is de man aan longontsteking als gevolg van de schedelbreuk en het bloed verlies, overleden. Zooals mén zich uit het ter zitting behan delde zal herinneren, had R. van Laurier een wagenverhuurderij overgenomen, doch de zaak was R. tegengevallen, waarom hij traineerde met hetgeen hij nog te betalen had. L. liet daarop beslag leggen, wat R. in woede deed ontsteken. Op 2 October wachtte hij Laurier die juist van den kapper kwam, op, waarna hij hem te lijf ging met het reeds boven ver melde gevolg. De rechtbank achtte poging tot 'doodslag bewezen en veroordeelde verdachte, in aan merking nemende dat hij verminderd toereke ningsvatbaar moet worden geacht, tot zes jaar gevangenisstraf en daarna ter beschikking stelling van de regeering. EEN LAFFE DAAD. Schutsluis opengedraaid, «aar- door land is ondergeloopen. Kwaadwillige personen hebben bij nacht te Tildonk, in het Noorden van de provincie Brabant de deuren van een schutsluis in het kanaal Mechelen-Leuven opengedraaid, met het gevolg, dat het water boven den dgk spoelde en een groot deel van het dal in de richting van Mechelen is ondergeloopen. Het water drong in verschillende boerderijen en arbeiderswoningen en heeft er evenals op het land, waar veel witlof wordt gekweekt, heel wat schade aangericht. De daders van deze schelmenstreek zijn niet bekend. „GOEDKOOP VLEESCH'. i Dezer dagen is een rond, toebehoorende aan den landbouwer W. te Berghem gestor ven aan verbloeding. Het kadaver werd weg gehaald en overgebracht naar het noodslach- tingsgebouw ter plaatse, teneinde aan een keuring te worden onderworpen. Zeer ten ongerieve van den eigenaar, werd het vleesch ongeschikt voor de consumptie verklaard. Het afgekeurde rund zou Dinsdagmorgen naar het provinciaal destructie-bedrijf te Son worden vervoerd om daar te worden ver brand. Toen de veldwachter Dinsdagmorgen het slachthuis wilde openen, bemerkte hij, dat men hem reeds voor was geweest. Het slot van de deur was geforceerd. Het bleek, dat' ongewenschte bezoekers te gast waren geweest en de bouten vleesch hadden afgesneden en meegenomen. Men had kop en staart achtergelaten. De politie stelde on middellijk een onderzoek in. Van de dieven is echter geen spoor ontdekt. Vrijspaak geëischt. De Roermondsche rechtbank behandelde Dinsdag den overval in den nacht van 3 op 4 Juli j.l„ gepleegd op een 75-jarigen man te Deurne. Als verdachten stonden terecht de 22-jarige wielrenner J. P. C. en de 19-jarige P. W., beiden uit Oss. Den verdachten werd ten laste gelegd; in den genoemden nacht te zijn binnengeklom men in het huis van het slachtoffer nadat, zij een raam hadden opengeschoven. Zij had den, om de vlucht bij een mogelijke ontdek king te vergemakkelijken, den ouden man door middel van touwen aan zijn bed vast gebonden en hem met een blinkend vöor- werp bedreigd, hem de keel af te snijden als hij niet het geld aanwees. Zij hebben zich toen weten meester te maken van 35 gulden, die onder het hoofdkussen verborgen waren. Volgens verklaring van den ouden man bij het onderzoek, waren de beide bandieten gemaskerd doch het gezicht van dengene, die hem de armen en beenen vasthield, had hij kunnen zien, doordat het masker eenigzins was verschoven. Hij had op die wijze den eersten verdachte herkend, terwijl de twee-r de persoon volgens zijn schatting 40 A. 50 jaar moest zijn. Nadat de bandieten den man een prop in den mond hadden geduwd waren zij, na het huis onderzocht te hebben, verdwenen. Buren vonden hem des morgens gebonden op bed liggen. Nu echter verklaarde hij voor de Roer mondsche Rechtbank, in tegenstelling met 'zijn vroegere verklaring, de jongens niet meer te herkennen. Na het verhoor van nog eenige andere ge tuigen, wier verklaringen ook niet veel nieuws aan het licht brachten, hield mr. dr. Rieter zijn reqifvtoir en eischte, in verband met deze negatieve getuigenverklaringen, vrijspraak. De verdedigers, mr. P. Tripels en mr F. Nederveen, beiden uit Roermond, sloten zich hierbij aan. Uitspraak over 14 dagen. Zes jaar tegen verdachte geëischt. Voor de Utrechtsche rechtbank heeft Dinsdag terecht gestaan de 22-jarige boerenarbeider H. B., die te Hoogland op 6 November zijn 18-jarigen broeder A. B. door een messteek in het hart van het leven had beroofd. Verdachte bekende het tenlaste gelegde, doch zeide de daad per ongeluk begaan te hebben. Hij kreeg een slag met een knup pel op het hoofd en wist niet, dat hg een mes in zijn hand had. De president merkte naar aanleiding hier van op, dat volgens verklaring voor den rechter-commissaris verdachte na den slag met den knuppel, waardoor hij op den grond lag, een mes heeft gegrepen en daarmede heeft gestoken. Verdachte blijft volhouden, dat hij niet wist, dat hij een mes in de hand had. Volgens getuige van een andere broer had de verslagene altijd in tweedracht met de an dere huisgenooten geleefd. Den president deelde hij mede, dat de ver slagene een vervelende, akelige jongen was. Jhr. mr, Quarles van Ufford, officier van justitie, betoogde in zijn requisitoir, dat van noodweer geen sprake is. Reeds langen tijd heeft er tusschen de beide broers een veete bestaan. Z.i. is wel degelijk van opzet sprake. Tengevolge van zware mishandeling is A. be zweken. De officier van justitie achtte het misdrijf zeer ernstig en eischte tegen ver dachte zes jaren gevangenisstraf. Uitspraak 12 Februari. De reiziger zat in groote moeilijk' heden en deed het zelf. Zooals we Dinsdag hebben gemeld, heeft Vrijdag j.1. de reiziger K., uit Rijs wijk, die in dienst is bij de margarine- fabriek Dirks te Zoetermeer bij de Rot- terdamsche politie aangifte gedaan, dat zijn Dodge-auto op den Goudschen singel was gestolen ert dat in dezen auto een bedrag van 9600 had gezeten. De auto werd later bij de Hugo de Groot straat teruggevonden, het geld was verdwe nen. Al dadelijk had de politie achterdocht ge koesterd tegen den reiziger. VRIJDAG 25 JANUARI. Hilversum, 1875 m. 8.00 VARA. 12.00 AVRO. 4.00 VARA. 8.00 VPRO. 11.00 VARA. 8.00 Gramofoonpl. 10.00 Morgenwijding VPRO. 10.15 Declamatie J. Lemaire. 10.30 Orgelspel J. Jong. 11.00 Vervolg Declamatie. 11.20 Gramofoonpl. 12.00 Gramofoonpl. 12.30 Kovacs Lajos en zijn orkest, en Gram. pl. 2.30 Zang door G. H. Rutter.' A. d. vleugel Egbert Veen. 2.40 Voordracht R. Geraerds. 3.00 Vervolg zang. 3.10 Gramofoonpl. 4.00 Pauze. 4.05 Kniples. 4.50 Gramofoonpl. 5.00 Voor de kinderen. 5.30 „Orvitropia", o.l.v. J. v. d. Horst. 6.00 „De Zonnekloppers", o.l.v. C. Steyn. 6.30 „De Flierefluiters", o.l.v. E. Walis. 6.55 F. v. d. Heide (karinet) en R. Schoute 7 (piano). f 7.05 Orgelspel C. Steyn. 7.30 Dr. F. M. Wibaut: Geordende productie i III. 7.50 Gramofoonpl. 7.57 Herhaling S.O.S.-ber. 8.00 Ds. J. v. Nieuwenhuyzen: Typen van godsdienstige gezinspractijk. 8.30 Concert. 9.00 Dr. J. C. A. Fetter: Der Vereering der Moeder Gods. 9.30 Concert. 10.00 Vrijz. Godsd. Persbureau. Vaz Dias. 10.15 O. v. Tussenbroek: Moderne woningin richting. 11.00 Jazzmuziek (Gr.pl.) 11.3012.00 Gramofoonpl. Huizen, 301 m. Algemeen Programma, verzorgd door den KRO. 8.009.15 en 10.00 Gramofoonpl. 11.30—12.00 Godsd. halfuur. 12.15 Gramofoonpl. 1.00 Orkestconcert. 1.50 Gramofoonpl. 2.00 Orgelconcert en gramofoonpl. 3.15 Zang en gramofoonpl. 4.15 Orkestconcert. 5.00 Lezing. Orkestconcert. 6.15 Causerie. Orkestconcert. 7.15 Lezing. Gramofoonpl. - 7.40 Vaz Dias. j 7.45 Revue-uitzending. 10.30 Vaz Dias. 10.3512.00 Gramofoonpl, ei - t ZATERDAG 26 JANUARI. Hilversum, 1875 m. VARA-uitzending. 8.00 Gramofoonpl. 10.00 Morgenwijding VPRO. 10.15 Voor Arb. in de Continubedr.De Noten krakers o.l.v. D. Wins, E. Walis en zijn or kest, VARA-tooneel o.l.v. W. v. Cappellen, H. Wiggelaar (viool) en J. Jong (piano 12.00 Scha'mei o.'.v P. Renes. 12.15 Gramofooppl 12.30 Strijkorkest c.l.v. E. Walis. 1.00 Pianorecital D. Wins. I.151.45 XX-ensemble o.l.v. C, Steyn, ,2.00 K. de Boer: De pioniers wan Rochdale, 2.15 Orgelspel C, Steyn. i .2.40 Economische lezing. 3.00 VARA-Kinderkoor „De Krekeltjes" ol.v. I. Hulscher. 3.30 „Orvitropia" o.l.v. J. v. d. Horst. 4.00 Dr. W, Banning: „De toekomst van de Europeesche gedachte". 4.20 Zenderwisseling. 4.30 De Zonnekloppers o.l.v. C. Steyn. 5.00 De Flierefluiters o.l.v. E. Walis. 5.30 N. de Klijn (viool) en R. Schoute (piano). 5.40 Literaire voordracht A. M. de Jong. 6.00 Uit de Roode Jeugdbeweging. 6.30 Gramofoonpl. 6.45 Zeeuwsche uitzending. ,7.45 „De jongens op de schuiten", spel o.l.v. W. v. Cappellen. Hierna: Lezing door J. Ratté. 8.00 SOS-berichten. 8.03 Gramofoonpl. 8.30 „De geboorte van de wals", spel met mu ziek m.m.v. het VARA-tooneel o.l.v. W. v. Cappellen, en VARA-orkest o.l.v. H. de Groot. 10.00 Vaz Dias en VARA-varia. 10.15 Collin en Tine Labree in hun reper toire. 10.40 Orgelspel J. Jong. II.0012.00 Gramofoonmuziek. Hulzen, 301 m. KRO-programma. 8.00—9.15 en 10.00 Gramofoonpl. 11.3012.00 Godsd. halfuur. 12.15 Orkestconcert en gramofoonpl. 11.3012.00 Godsd. halfuur. 12.15 Orkestconcert en gramofoonpl. 2.00 Voor de jeugd. Gramofoonpl. 3.004.00 Kinderuur. 4.15 Orkestconcert en gramofoopl. 5.30 Lezing. 5.45 Schlagermuziek. 6.20 Causerie. Schlagermuziek. 7.15 Lezing. 7.35 Gramofoonpl. 8.00 Vaz Dias. Gramofoonpl. i •8.35 Voordracht. 9.05 Orkestconcert m.m.v. solist en gramf.pl. 11.0012.00 Gramofoonmuziek. Het verdere onderzoek heeft thans uitge maakt, dat deze diefstal gefingeerd is ge weest. Vast is komen te staan, dat K. in de jaren 1933 en '34 ten nadeele van zijn firma een bedrag van 11 6. 12 mille heeft verduis terd, wat hij geruimen tijd verborgen wist te houden door met zijn afrekeningsstaten te knoeien. Toen dit de politie te Rotterdam ter oore kwam, heeft zij den man aangehouden, die bekende dat de diefstal gefingeerd was. Een helper van hem had den auto op den Goudschen singel zoogenaamd gestolen en dezen bij de Hugo de Grootstraat weer ver laten. Er heeft echter geen bedrag van 9600 in den auto gezeten. Op deze wijze had K. willen trachten het tekort te dekken. De man is gisterenmorgen naar Zoetermeer overgebracht in verband met de daar ge pleegde verduisteringen ten nadeele van de firma. Een ernstig gewonde. Op den Rijksweg RoermondVenlo is Maandagavond onder Reuver een auto uit Roermond tegen een boom gereden. Zekere P. uit Roermond werd ernstig gewond. De auto werd zwaar beschadigd. De inzittenden hadden in de nabijheid van Roermond niet voldaan aan een bevel van ambtenaren om te stoppen. Deze hadden per auto een achter volging ingesteld en daarbij enkele waar schuwingsschoten gelóst waardoor de be stuurder van den achtervolgden auto zoo is geschrokken dat hij tegen een boom reed. Bij onderzoek bleek de auto sigarettenpapier te bevatten. Auto en smokkelwaar zijn in beslag genomen. Buitenland EEN DR AKEN SCHIP ONTDEKT. Meer dan 1000 jaar oud. Te Joen Tsjen, een ommuurde stad in Sjantoeng, heeft men een drakensehip ont dekt, dat naar men aanneemt, 1087 jaar oud is. Het schip, dat zich nog in uitstekenden staat bevindt, is niet minder dan 4 meter lang. Het werd toevallig ontdekt door eenige Chineezen, die aan het graven waren. In de kajuit trof men eenig aardewerk aan, alsmede een hoeveelheid munten uit de Tangdynastie. AANVAL OP EEN TREIN IN MEXICO. Acht dooden. Uit den staat Durango wordt gemeld, dat opstandelingen een trein lieten ontsporen, die daarna werd aangevallen. Bij het gevecht werden 8 opstandelingen gedood en drie sol daten. Een behoorlijke betrekking. In het radio-proces te Berlijn heeft gister morgen een rijksaccountant inlichtingen ge geven nopens de inkomsten van dr. Jager, den medicus, die tot oeconomisch adviseur van de Mirag te Leipzig benoemd was, maar we gens zijn totale onbekendheid met oeconomi- sche aangelegenheden een vakman naast zich kreeg. In de 5 jaar, 1924—1928, heeft dr. Jager aan salaris, emolumenten en tantièmes 400,000 mark opgestreken, waarbij nog 15,u00 mark representatiekosten per jaar rijn geko men. Jager had na zijn benoeming zooveel schulden dat het bestuur hem driemaal finan cieel heeft moeten „gezondmaken". Een „proletarisch schrijver". De rijkste menschen van het tegenwoordige Rusland zijn niet oankiers, industrieelen of beroemde chirurgen; dit zijn tamelijk schamel beloonde ambtenaren. De rijkste menschen zijn te zoeken onder de tooneelschrijvers en de correspondent van de „Daily Telegraph" heeft ontdekt, dat de allerijkste van allen, Wassili Wassiljewitsj Sjkwaricin is, de schrij ver van „Andermans Kind". Deze boertige, maar vrij middelmatige klucht is vijfien maanden achtereen opge voerd in meer dan duizend schouwburgen van de Sowjet-Unie. Vier groote Moskousche theaters hebben het avond aan avond gespeeld. Het stuk ver toont geen spoor van Marxisme, Leninisme of Stalinisme, het propageert niets, en is door de strenge tooneelcensuur toegelaten op grond van de officieel gepropageerde leuze: „De Sowjet-burger moet leeren lachen." Als het succes aanhoudt is Sjikwarkin bin nen korten tijd millionnair m Sowjetroebels. Hij ontvangt 6 var. de recette en geniet, als „proletarisch schrijver", alle mogelijke privileges. Zijn huishuur :s laag en hij is lid van zgn. „gesloten coöperaties waar hij tegen redelijke prijzen alles kan koopen. Er blijken 97 personen om het leven te zijn gekomen. Het ministerie van koloniën publiceert nog een nadere mededeeling over hét bloedig incident in Fransch-Somaliland: Volgens deze mededeeling is het aantal dooden belangrijk hooger dan aanvankelijk gemeld was. Er zijn 97 personen om het leven gekomen en wel behalve de ambtenaar Bernard en zijn soldaten nog 80 inboorlin gen van den op Fransch gebied verblijven- den Issa-stam. De overval is den 18 Januari in de streek van Dikil-Lac-Abbé door den oorlogszuchtigen stam der Assaimara's ge pleegd. De gouverneur heeft thans een politie- expeditie op weg gezonden. In verantwoorde lijke Fransehe kringen wil men vooHoopig nog slechts aan het uitsluitend plaatselijke karakter van deze aangelegenheid gelooven en het resultaat van het onderzoek af wachten. 24 Januari. Men is nooit te oud om te leeren. E wie trouw de kranten leest, komt in ieder .ïummer minstens wel één ding tegen, dat hem een nieuw verschiet opent op de grauwe landouwen dezes levens. De verrassing van de week was ditmaal: een proces voor de internationale rechtbank te Saarbrücken. Er stond een propagandist van den status- quo terecht, die op den avond vóór de volks stemming pistolen en munitie in zijn auto had vervoerd. Officier van Justitie was een Luxemburger. Hij eischte twee weken nechtenis. De President wilde het woord geven aan den verdediger; maar het bleek, dat niemand zich voor deze taak beschikbaar had gesteld... Toen stond de Officiei van Justitie op, en bood aan, na het requisitoir nu ook het pleidooi te houden! Hetgeen de Iersche rechter goed vond. Daarop hoorde men den goedigen Luxemburger allerlei verzachtende omstan digheden aanvoeren tegen den man, dien hij zooeven voor 14 dagen opsluiting had aanbe volen. De rechter werd hierdoor zóó weinig over tuigd, dat de verdachte een maand kreeg. Misschien had de rechter het requisitoir voor de pleitrede gehouden... Toch zit er wel wat in! We hoeven elkaar niets wijs te maken. Het O. M. speelt comedie en de verdediging speelt comedie. Het O. M. overdrijft naar den eenen nt, de verdediging naar den anderen. Waarom zou men dan niet ter bezuini ging de comedie kunnen doortrekken, en het voorbeeld van bovengenoemden Luxembur ger tot regel m-Jcen! L_t O. M. en de verde diging in één persoon /ereenigd! Een boven- menschelijkt taak? En de Engelsche rechter dan, die in zijn opsomming voor de Jury alles vermeldt wat voor en alles wat tegen den verdachte pleit? De vertooning zou niét onvermakelijk wór den. Men zou het Amphibie aldus hooren spreken: Wg hebben hier met een gevaarlijken recidivist te doen. Hij heeft reeds drie ver oordeelingen «egeiu. inbraak achter den rog. Dit keer is hij wel op zeer geraffineerde wijze te werk gegaan. Hij heeft gewacht tot de familie uit was, is toen via het dak binnen geslopen en heeft alles, wat van 'enige waarde was, voor goede buit verklaard. Dat hij ook thans nog ontkent, ofschoon men tafelzilver van de familie in zijn bezit heeft gevonden, wijst op zijn onverbeterlijken aanleg en ik acht het een verzwarende omstandigheid. Ik requireer dan ook tegen cezen man vier jaar gevangenisstraf.' En hij zou vervolgen: „Als verdediger .ioe ik opmerken, dat de vorige veroordeelingen -an verdachte bij onze be oordeeling absoluut geen rol mogen spelen. In sommige landen is het zelfs verboden, reke ning te houden met het strafregister van een verdachte. Wat ik zooeven heb gezegd over zijn raffinement noudt evenmin steek. Want dit is slechts staande te houden indien het bewijs van zijn 3chuid is te leveren. En daar is geen sprake .n. Dat zijn ontkenning een verzwarende omstandigheid ;s, is de grootste juridische dwaasheid, die men zich denken kan. De bewrjsiast rost op de Justitie en een verdachte heeft volgens onze rechtsregelen het volste recht, zijn onschuld te ontkennen. Dat er te zijnen huize tafelz 'vei van de be stolen familie is gevonden, is iet te bewijzen. Er zijn van ditzelfd tafelzilver groote hoe veelheden in omloop. Tal van getuigen heb ben dit bevestigd. Daa> ei geen andere aan wijzingen tegen den verdachte zijn aan te voeren, dring ik aan op vrijspraak, met last tot onmiddellijke invrijheidstelling..." Zou van onze justitieele ambtenaren niet zooveel objecuviteit zijn te verwachten? Tusschen de op Abessijnsch gebied wonen- dé Assaimara's en de Issa's heerscht een oude vijandschap, waarvan reeds in 1932 16 leden van den Issa-stam het slachtoffer werden. Bij de achtervolging door Fransehe poiitietroepen kwam het destijds tot een ge vecht, waarbij de vijand 60 man verloor. De minister van koloniën heeft bijzonder heden ontvangen nopens het gebeurde in So- nialiland. De administrateur Bernard was naar Aissas, dat door Aissamara's was over vallen, vertrokken. Hij streed totdat zijn mu nitie voorraad was uitgeput en hij bezweek op het slagveld ten gevolge van'tien wonden. Men wéét nog niet hoe groot de verliezen zijn geweest aan de zijde der inboorlingen, die 800 man sterk waren. Aan de nagedachtenis van Bernard is hulde gebracht in een dag order, waarbij hem het Legioen van ëer werd verleend. t Reuter meldt nader uit Dzjiboeti: Den 17en dezer zijn er 2000 gewapende in boorlingen Fransch Somaliland binnengedron gen. Zij verbrandden dorpen en doodden Fransehe onderdanen. Op den 18en is de ad ministrateur Bernard aan het hoofd van zijn manschappen met hen in contact gekomen. Tweehonderd achtervolgde Fransehe Somali's zochten veiligheid achter de Fransehe vlag van Bernard. De omsingelde groep van Ber nard streed totdat de munitie op was, waar op de vijandigè inboorlingen de overlevenden met blanke wapens afmaakten. Aan het departement van buitenlandsche zaken te Parijs wordt verklaard, dat het in cident in Fransch Somaliland een zuiver plaatsèlijke betéekenis heeft én derhalve geen diplomatieke gevolgen zal hebben. Naar Vaz Dias uit Durban meldt, heeft de cactus-plaag in de Unie zulke afmetingen aangenomen, dat het Parlement er zich zelfs mee bemoeid heeft en een speciale wet heeft uitgevaardigd om de planten te doen vernie tigen. Verschillende boerderijen in Kaapland moesten worden verlaten tengevolge van den snellen groei van het schadelijke gewas. In Grahamstown zijn tweehonderd mannen werkzaam met het uittrekken van de plan ten. Thans is de plaag ook in Natal ver schenen. Als sierplanten werden eenige cac- teeën neergezet, doch spoedig bleek, dat men het paard van Trojè had binnengehaald. De planten breidden zich zoo snel uit, dat za een groote last werden voor den landbouw. Het uitroéien van de planten gaat niet groota moeiten en kósten gepaard.

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 2