Stadsnieuws 8 P er s i I - KI a n kfM m TP dwilt li t<mnï Goedkoops 1 ooneelvoorsteüing voor onze lezers. Zaterdagmiddag 26 Januari om 2.15 uur TWEEDE BLAD HELDFRSCHE COURANT VAN DONDERDAG 24 TANUART 1935. Vierde Marine-Concert. Kantongerecht Den Helder. Uit het politie-rapport. Lichi op voor alle voertuigen. Donderdag Vijrdag 24 dan. 25 16.59 uur. 17.01 uur De vorige week heeft onze plaatselijke Tooneelvereeniging Tavenu, zooals de lezers hebben kunnen lezen, een voorstelling gege ven. Zooals men dat van Tavenu gewoon is, was het een voorstelling, die zich zeer goed kon meten met die van een beroepsgezelschap en daar het hier bovendien nog een boeiend en uiterst interessant stuk betrof, dat door alle leeftijden kan worden gezien, meenden wij, dat onze lezers het zouden apprecieeren als wij hen in de gelegenheid stelden een tweede opvoering hiervan bij te wonen. Want de Vereeniging „Tavenu", die uit den aard der zaak uitsluitend haar voorstellingen geeft voor de leden, is gaarne bereid ook voor een grootere kring zoo'n uitvoering te geven. Meerdere malen is dat dan ook al geschied; meestal vcor een liefdadig doel of ter stij ving van de een of andere kas. Als entréeprijs is vastgesteld het bedrag van 30 ets met inbe'rip van de pl. belasting; als datum waa.op deze voorste'ling zal plaats hebben. Woensdag 6 Febr. a.£. In ons volgend nummer zullen wij uitvoeriger mededeelingen doen omtrent het stuk en den kaartverkoop; voor heden meenen wij te kunnen volstaan met onze lezers alvast op de hoogte te bren gen van de plannen en hun den raad te geven den avond van Woensdag 6 Februari te reserveeren voor deze zeer goede, uitste kend verzorgde, uitvoering. Zij zullen er geen spijt van hebben! Er zal gelegenheid bestaan voor plaatsbe spreking voor slechts 5 et. Ook hieromtrent in het volgend nummer nadere mededeelingen. Geslaagd voor diploma typen bij Insti tuut „Mercurius", mej. L. de Vries. Op de internationale tentoonstelling van de Kon. Vereeniging „Avicultura", 's-Graven- hage, behaalden onze plaatsgenooten de hee- ren Gebr. Wiering met 2 nummers Goud- braekels 2 eerste prijzen. BEEEDIGING RESERVE-OFFICIEREN B. K. A. De beëediging van de nieuw-benoemde reserve-officieren van het Regiment Kust- artillerie zal niet 26 Januari, zooals wij abu sievelijk mededeelden, doch Vrijdagmiddag, 25 Januari plaats hebben. AANBESTEDING. - i Bij onderhandsche aanbesteding door den architect J. J. van der Leek, is het verbouwen van perceel Brakkeveldweg no. 48 tot winkel pand gegund aan E. G. Smits, aannemer alhier. Beethovens Derde. Maar het bezoek moet beter worden, anders loopt het spaak. Ja, de nare dingen maar het eerst. En dat is die geschiedenis van het bezoek. Destijds, toen die volksconcerten zijn opgericht, werd gerekend op een volle zaal; daarvoor was de prijs dan ook op 30 cent gebracht. En altijd is dat bedrag gehandhaafd. In later jaren kwam er wat gemeente-subsidie bij, waardoor het voor het corps zelf wat loonender werd. Maar veel meer dan een sigarengeldje bleef er niet van over. De laatste maanden is helaas het bezoek slechter geworden en daar thans ook aan het gemeentelijk subsidie is geknab beld, trekt het bestuur zorgelijke gezichten. Want zóó kan het niet blijven. Met hooger entrée's zal de zaak vermoedelijk evenmin te redden zijn. Het vorig seizoen is er zwaar ge jammerd over de plannen die bestonden tot opdoeking van de Marinekapel. „Wat moet er dan van ons muzikale leven worden?" zei men. Terecht. Maar de vraag is thans weer even ur gent. Want met voortdurende tekorten kan geen enkel comité werken. Weliswaar was het bezoek thans beter dan den vorigen keer, maar het was, voor een loonende recette, ook nu te gering. Laat ons afwachten; het seizoen loopt nu teneinde en mogelijk brengt de zomer raad. Maar men geve zich rekenschap van de feiten, dat het zóó niet verder kan gaan. Nu Beethoven. Zou de inzender in de „Held. Courant" gelijk hebben en zou op den duur het publiek inderdaad liever lichtere muziek wen- schen Deze Derde Symphonie, „Eroica" genaamd, bestaat uit vier deelen; het eerste deel, inge leid door twee sterke fortoslagen, heeft een mooi, rijk eerste thema. Eerst wordt het door de violoncellen gespeeld, na een lange exposi tie volgt een zeer aardig kort motiefje, door hobo, clarinet en fluit overgenomen. Een zeer bewegelijke figuur der eerste violen voert in een sterk crescendo naar een fraai tweede thema, waaruit een nieuwe gedachte, een wee moedige zachte mplodie, door de hobo op voor treffelijke wijze voorgedragen, een nieuwe stemming brengt. Zeer interessant is een stac cato-spel der cello's en bassen, waarop beur telings door verschillende blazers het hoofd motief werd gehoord. Een mooi effect maakte hier de hoorn. Het tweede gedeelte wordt gevormd door de grootsche Marcia Funebre, welke zeer muzi kaal en zangerig werd vertolkt. Het midden gedeelte hiervan, in majeur, werd wederom door de hobo voortreffelijk ingezet en door andere blaasinstrumenten zeer goed overge nomen. Prachtig was het crescendo met de triomfantelijk schetterende trompetten, waar op de fraai-bewerkte fuga volgde. Over het derde deel, het Scherzo, dat Beet hoven hier inlaschte in de plaats van het tra- ditioneele Menuet, schreven wij reeds. Beet hoven hield blijkbaar van zulke doorloopende staccato-figuren, die het stuk karakteristiek en boeiend maken. Het woord was hier vooral aan de hoorns, die een voortreffelijke vertol king gaven. Ook in de Finale betreedt de meester geheel nieuwe wegen. Na een levendige inleiding volgt een thema met drie variatiën, daarna het echte hoofdthema. Dat geheele begin is geniaal gevonden, en men mag aannemen, dat j Beethoven zelf zeer ingenomen was met die vondst, want hij heeft ditzelfde in meerdere werken aangewend. Prachtige, melodieuse zinnen komen in deze finale voor, voortreffelijk geïnstrumenteerd. Met luide fanfares sluit dit grootsche toonstuk. Zooals we zeiden, de vertolking was subliem, zeer muzikaal, waardoor de schoonheid en grootschheid er van goed naar voren kwamen. Na de pauze was het programma populair der; zoowel de muziek van Adam („Si j'étais Roi") als de groote Carmen-fantasie sloegen in en daar tusschendoor kregen we een paar com posities van den directeur, door de solisten Ph. A. Donkers (fluit en piccolo) en H. C. Hoo- gervorst (hoorn) voorgedragen. 'sHeeren Leis- tikow's „Souvenir" was een eenvoudige, ietwat weemoedige, melodie voor fluit en hoorn; de taak van het orkest is hier slechts zeer onder geschikt, de hoorn zet de melodie in, die later door de fluit in begeleiding met hoorn wordt overgenomen. Het is een dankbaar nummer. Nog meer succes behaalde de vroolijke polka voor piccolo, waarbij het orkest een uitgebrei der taak krijgt te vervullen. Het geestige me lodietje, pittig gespeeld, oogstte een daverend succes. Het volgend concert heeft plaats 20 Febr., laat ons hopen, dat de sombere, hierboven neergeschreven aspecten, zich wat hersteld hebben en wat ruimte laten voor meerder pers pectieven. HELDERSCHE FILMSPELERS. „De Staf" speelt voor „Polygoon". De huldigingen, die de heer L. H. F. Leistikow vorige week bij zijn 30-jarig jubi leum als Stafmuzikant mocht ontvangen, zijn via de Pers door het geheele land ge dragen, zoodat overal in den lande, voor zoo ver nog niet aanwezig, interesse opgewekt is voor den kapelmeester" van „onze" staf. Dit was aanleiding voor de Haarlemsche filmfabriek Polygoon om eens met den be kenden lichtblauwen wagen dier Maatschappij naar Den Helder te tuffen om eenige op namen voor het geluidsjournaal te maken. Te twee uur zouden de opnamen plaats hebben nabij het Wachtschip; toen wq daar kwamen, bleek het echter, dat de stof zich op het wachtschip opstelde, inplaats van nabij. Geduldig wachtten we op Polygoon; de wagen was wat sight-seeing op de werf. Daar komt een matroos aangesneld, die den heer Leistikow meedeelde met z'n mannen naar de „Gelderland" te komen; daar zou de film gemaakt worden Aldus trok men de Werf op, echter niet naar de „Gelderland", want verder dan de „v. Speijk" kwamen we niet. Hier hadden de Polygoon-mannen een geschikt plekje gevon den. Inderdaad, dat kon een aardige opname worden. De Staf kon juist zóó nabij het achterschip van de „v. Speijk" opgesteld wor den, dat een aardige doorkijk verkregen werd op de in het Bassin liggende oorlogs schepen. De Polygoon-mannen waren ver rukt; maargefilmd werd er niet! Er was n.1. geen toestemming van hoogerhand om op de Werf te fotografeeren. Die toe stemming was bovendien niet te verkrijgen, daar genoemde hooger hand, c.q. de direc teur van de Werf niet aanwezig wasj Dat kwam men eerst "ater te weten, nadat alle voorbereidende maatregelen reeds ge troffen waren. Zoo werd met behulp van een stopwatch de duur van het te spelen ummer opgeno men twee minuten en voorts bepaalde de operateur de drie verschillende plekjes, waarvan dan de opnamen zouden geschieden. Men wachttetotdat de Officier van Politie er aan te pas kwam, die het filmen op de Werf moest verbieden Dan maar weer naar het Wachtschip! En zoo kon men ten tweede male het schouw spel van een opbrekend muziekcorps bijwo nen; men blies den aftocht Maar èn Staf èn Polygoon kregen loon naar wachten, want o.i. slaagde men buiten gewoon in het plekje achter de „Emma" aan de Buitenhaven, dat men nu uitkoos. Het corps posteerde zich nabij den waterkant, de camera kreeg een prachtigen kijk op onze haven, die op dien helderen Januari-middag zich op z'n mooist toonde. Een school matrozen was juist bezig in een sloep het roeien te beoefenen en natuur lijk werd dit op de film vastgelegd. Toen ving eindelijk de eigenlijke opname aan. Intusschen was een groote toeloop van menschen waar te nemen, waar kwamen die zoo gauw vandaan? De filmmannen waren opgetogen over het geluid dat ons keurcorps voortbracht en het lijdt geen twijfel of de opname is wat het geluid-technisch gedeelte betreft uitnemend geslaagd. Kennende de meermalen zeer fraaie reproducties van Polygoon, veronder stellen we, dat het fotografisch ook wel los zal loopen. De heer Leistikow had voor „zijn" film een eigen arrangement van vaderlandsche liederen uitgezocht, die hij „Naar Zee" ge noemd heeft. Vorige week speelde het corps dit frissche nummer ook voor de microfoon. A.s. Vrijdag draait de film reeds in Am sterdam en Haarlem; men deelde ons van Polygoon-zijde mede, dat de film 3 weken la ter in Den Helder vertoond zou worden, maar de heer v. Twisk wist daar nog niets van. Het zou toch te mal zijn, als Den Helder niet de film draaide, waarin de eerste Hel- dersche filmartisten meespeelden? BEVEILIGING BIJ STOOMPONTEN IN HET ALGEMEEN. In verband met een door de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Hollands Noorderkwartier ingediend verzoek aan Z. E. den Minister van Waterstaat ac! int., tot het aanbrengen van doeltreffender veiligheids maatregelen aan de pont bij de Hembrug en Velsen, werd ons van betrouwbare zijde me degedeeld, dat reeds in de maand Augustus 1934 door den Hoofdconducteur Ned. Spoor wegen J. J. Mallet alhier, bij de gezamenlijke Wegencommissie van de K.N.A.C. en A.N. W.B., een ontwerp „veiligheid", waarbij het betreuren van menschenlevens is uitgesloten, werd ingediend. In een waardeerend schrijven en onder dankbetuiging van die Commissie, werd den heer Mallet, d.d. 22 Augustus 1934, in ant woord op diens ontwerp, mededeeling gedaan, dat hun de gedachte zeker goed lijkt, en er bij voorkomende gelegenheden gaarne rekening mee zal worden gehouden en niet zal worden nagelaten voor verhoogde veiligheid bij de ponten op het Noordzeekanaal actie te gaan voeren. i*ïr voor de Huisvrouwen van Den Helder om gratis de Daar de extra voorstelling op Woensdagavond j.l. in minder dan geen tijdvol" was, hebben wij besloten nog één (onherroepelijk de laatste) voorstelling te geven en wel: Gratis plaatskaarten j hiervoor worden verstrekt Vrijdag 25 Januari v4n 10 uur v.m. tot4uurn.m. en des avonds van 79 uur. Stelt het niet uit, doch 2-orgt spoedig voor uw kaarten Mocht U de „gratis bon" niet meer in bezit hebben.' dan worden ook zonder deze bon plaatskaarten verstrekt De Persil-Klankfilm wordt U gepresenteerd door E. Ostermann Co.'s Handelmij. n.v.. Amsterdam. VISSCHERIJ. In Het Volk zijn eenige artikelen over gar- nalenvisscherij verschenen, waarin concrete cijfers aantoonen, hoe slecht het in dit bedrijf voor den visscher is gesteld. Het is goed, dat ook in mimen kring, de toestand wordt blootgelegd. De schrijver dier artikelen had een onder houd met den secretaris van Breskens, Dr. Ramaker, en de eindconclusie was, dat,tot saneering van het bedrijf moet worden oker- gegaan. Een der middelen daartoe zou dienen te zijn: gedwongen verlaging van schuldèn; en rente, terwijl voor de dan nog aanwezige schulden een Iandbouwcrisisbank zou garant moeten zijn. Zij het misschien in wat anderen vorm, wij hebben herhaaldelijk ook aangedrongen óp het instellen van een voorschotbank, die de vis- scherij door de moeilijkheden zou trachten heen te helpen, en we mogen het nog wel herinneren we meenden, dat die bank eenigszins voor de aflossing en rentebetaling gewaarborgd zou kunnen zijn door aan de afslagen dadelijk een zeker percentage van de besomming af te houden. Dit denkbeeld blijven we in overweging geven. Ook werd een lans gebroken in genoemde artikelen om, door propaganda, de consump tie van garnalen in het binnenland uit1 te breiden. Het geheele vischbedrijf zou inderdaad door grooter vischverbruik in het binnenland ge baat zijn. Haast uit den treure wezen we daarop, maar het kan eigenlijk niet te veel herhaald worden, dat er voor het vischgebruik pog zooveel terrein braak ligt. Een stelselmatige propaganda, waqrby vooral alle luxe moet worden uitgeschakeld, zai ten slotte toch wel effect sorteeren. De vervoertarieven, die ook in deze artike len worden genoemd, spelen in de prijsstelling een belangrijke rol en Ook daarnaar moet de aandacht worden gericht om ze verlaagd te krijgen. Zonder samenwerkend optreden door alle takken van het vischbedrijf zal het echter niet gaan, want er dient inzient te groeien, dat men elkaar te veel noodig heeft, wil ei- voor ieder bestaansmogelijkheid zijn. In het slot dezer artikelen wordt vermeld, dat de hr. Goedknecht, afslager van den gem. afslag te Den Helder, het zoo jammer vindt, dat de Amsterdamsche huisvrouw blijft vast houden aan levende garnalen, die ze zelf wil koken, terwijl toch de Keuringsdienst te Arh- sterdam wel zou zorgen, dat indien reeds ge kookte garnalen werden uitgevent, deze gar nalen ook goed war.en Deze ombuiging van de gewoonte der Am sterdamsche vrouwen zal inderdaad niet zoo gemakkelijk gaan. Het zit er zoo ingeroest, dat er een lichte dwang noodig zou zijn om daarmee te breken. Dif lichte dwang zou zijn, dat geen levende garnalen in Amsterdam mogen worden aangevoerd. Zou deze maatregel de garnalenconsumptie beïnvloeden? Den eersten tijd zeer zeker, maar de Amsterdamsche huisvrouw zou ten slotte zwichten voor den drang uit eigen familiekring om weer een garnaaltje op tafel te krijgen. Zeer waarschijnlijk dus zou er dus voorloopig achteruitgang in omzet zijn, maar langzamerhand zou het afzetterrein weder herwonnen worden. Het schijnt overwogen te worden, om ha ring in de distributie op te nemen voor de werkloozen voedselvoorziening. Dit lijkt ons, in tweeërlei opzicht, een toe te juichen maat regel. Ten eerste omdat haring, zooals be kend, een uitstekend voedselobject is en ten tweede, omdat er dan voor de visscherij eenig perspectief in zit, waardoor dit bedrijf iets loonender kan worden. Gouden bergen zijn er niet van te verwachten, maar, beschouwd in het groote geheel, kan een dergelijke regeling van groote beteekenis zijn voor de zeer prac- tische besteding in wisselwerking van huis houdgeld in het binnenland. We hopen dan ook dat het inderdaad1 tot distributie van haring zal mogen komen. I „MANNEN IN 'T WIT". Hedenavond heeft de 3e Abonnementsyoor- stelling plaats in „Casino". De Directie van „Casino" verzoekt ons ërop te wijzen, dat de voorstelling precies te lialf- negen aanvangt en hoopt, dat een ieder, tijdig aanwezig zal zijn, opdat geen storing tijdens de voorstelling zal plaats vinden. Er zijn nog enkele plaatsen beschikbaar, ook voor niet-abonné's. TOM VAN DER STAP EN ZIJN WITTE RAVEN. Tom van der Stap, de welbekende leider van „De Witte Raven", één der beste en meest popuiaire dansorkesten in Nederland, speelt Zaterdag en Zondag in „Casino". In den zomer van 1934 heeft dit uitstekende en semble een zeer goeden indruk achtergelaten van hun capaciteiten op muzikaal en show- shownummers hebben over het geheele land een enorm succes. De manier waarop deze Band dan ook met muzikale flair hun shows ten gehoore brengen, is wel de beste welke wij tot nu toe in „Casino" hebben meege maakt. GEEN KOUDE VOETEN IN UW AUTO. Onder dit opschrift vertelden wij Dinsdag 1.1. van een verwarmingsinstallatie, die in taxies was aangebracht en die door stoom den wagen verwarmde. Dit nu berust op een schrijffout onzerzijds; de verwarming ge schiedt namelijk door middel van de heete lucht, die in het apparaat wordt geproduceerd en waarvan de toevoer door een paar ventila toren wordt geregeld. Juist doordat het geen stoom-, maar heete luchtverwarming is, is het een aangename warmte, die aldus ontstaat. Dit kwam in ons bericht onvoldoende uit. HELDERSCHE HOT-CLUB. Men schrijft ons: Vrijdag a.s. geeft deze vereeniging een bijzondere avond in de Foyer van Casino. Voor het programma verwijzen wij naar de advertentie in dit nummer. Ter toelichting diene, dat de „Hot Club Band" speciaal voor dezen avond werd samengesteld uit onze beste Heldersche amateurs. De dansmuziek zal o.a. door dit ensemble verzorgd worden, terwijl tevens verscheidene „hot-nummers" ten gehoore worden gebracht. Zitting van Dinsdag 22 Januari. Een rumoerige tribune. Dramatische - momenten. De publieke tribune van het kantongerecht bevat een zeer speciale categorie menschen. Velen ervan moeten in den loop der zitting als getuige optreden, dan zijn er veel jongelie den, voor wie deze kostelooze filmvertooning blijkbaar zeer amusant is. Dezen middag was er een gansche rij van zulke jongelingen; ze reageeren heel snel op alles wat door kan tonrechter of ambtenaar gezegd wordt en als dit ook maar eenigszins aan den grappi- gen kant is, barst een onbeheerscht, gezamen lijk gelach uit, dat onvermijdelijk weet het ge roep van sst. uit <e zaal tengevolge heeft. Eenmaal moest een der aanwezige veldwach ters tot de verwijdering van een dezer luid ruchtige lachers overgaan en de kantonrech ter moest met ontruiming der publieke tri bune dreigen. Ditmaal was een andere regeling gemaakt, waardoor bij de opening om 1 uur eerst een aantal kinderzaken werden afgedaan. Te half twee kon toen aan de openbare zitting worden begonnen, en deze duurde tot vijf uur. In middels waren weer eenige minderjarigen verschenen, zoodat na afloop van de openbare toch weer tot een zitting met gesloten deuren moest worden overgegaan. Een lokvogel in een café. Als eerste zaak kregen we het geval van den caféhouder K. alhier, die terechtstond om dat hij in zijn zaak aanwezig had gehad een vrouw, waarbij hij 't aan den verbaliseerenden agent had voorgesteld alsof dit meisje bij hem was gelogeerd. De vorige maal is de zaak aan gehouden; thans is bedoelde juffrouw B. als getuige gehoord, üj erkent meermalen in het café te hebben gezeten; zij was dienstbode bij K. tegen een belooning van 2.per week. De ambtenaar achtte de aanwezigheid van get. als z.g. lokvogel wettig en overtuigend be wezen en vraagt in een uitvoerig requisitoir een strenge straf, nl. 80.— of 40 dagen. Mr. de Groot uit Alkmaar, optredend als verdediger van verd. KI., betwist het wettig en overtuigend bewijs. Vooreerst stond niet vast, zoo zegt pl., dat het bedrijf in gang was (de aanwezigheid werd nl. na 12 uur des nachts geconstateerd, toen de zaak gesloten was), en de vraag is of inderdaad deze juf frouw aldaar aanwezig was op uitdrukkelijke order van den verdachte. Deze zelf ontkent dit, en pl. meent, dat het ook geenszins be wezen is. Pl. doet voorts een beroep op den rechter ten aanzien van verdachte, die nog slechts kort in den Helder woont en met de plaatselijke verordeningen niet zoo bekend was. Hij doet alles om zijn zaak netjes en fatsoenlijk te houden; bedoeld meisje is bij hem gekomen om onderdak en volstrekt niet als lokvink daar werkzaam gesteld. De agent de H., nogmaals gehoord, beves tigt, dat het bedrijf van verd. aan den gang was, en dat get. geprest werd tot dansen. Mej. B. erkent, dat eenmaal aan haar gevraagd is met een dronken boer te willen dansen. De kantonrechter zal over veertien dagen schriftelijk vonnis wijzen. Drank in een danstent. Een tweede geval betrof dat van den heer danstent, die op zijn terrein stond, bier heb ben verkocht, zonder daarvoor verlof te heb ben. In deze zaak werd de hoofdinspecteur van de Drankwet gelioo d Deze heer gaf een uitvoerige interpretatie van bedoelde wets artikelen; vroeger mocht zooiets wel, maar met de nieuwe Drankwetgeving is dit ver boden. Slechts kan de Commissaris der Ko ningin in speciale gevallen ontheffing verlee- nen. Men heeft er nu, om de bepaling te ont duiken, dit op gevonden, dat men zoo'n dans tent op eigen terrein p'aatst. En men rede neert dan: ik heb ergunning voor mijn café en aanhoorigheden, dus ook voor deze tent. De vraag is dus: behoort deze tent tot de „open aanhoorigheden", welke de Drankwet noemt? Volgens spr. niet; een schuur, prieel, open veranda zijn aanhoorigheden, .vaar men eventueel el zou mogen schenken, een dans tent, die daarenboven op verscheidene meters afstand van het café is geplaatst, oehoort daar z.i. niet onder. Bovendien wordt de kwestie betreffende den verkoop in dergelijke tenten in een tw-ctal afzonderlijke artikelen van de Drankwet geregeld. Zou men de zaak anders interpreteeren en dus wel in dit geval verlof toestaan, dan zou S. ook op zijn voet balterrein mogen tappe en zou hij bovendien, niet alleen bier, maar ook sterken drank mo gen verkoopen, en dat kan nooit de bedoeling van den wetgever zijn geweest. Tenslotte wijst sp er op, dat het hier niet te doen is om een zware straf, maar zuiver om een principieele uitspraak. De ambtenaar beschouwt het feit als straf baar; het betrof hier geeL „open aanhoorig- heid" van het bedriji. Hij dringt aan op een strikte interpretatie van het bedoelde wets artikel en vraagt 3 boete subs. 3 dagen. Ook hieromtrent zal de kantonrechter over 14 dagen schriftelijk vonnis wijzen. Van een koude kermis thuis. Dat kwam J. M., die in verzet was geko men tegen een veroordeelend vonnis wegens het rijden met slechte remmen. „Waarom bén je in verzet gekomen?" vraagt de kantonrechter. „Omdat niet ik, maar mijn baas de schul dige is," is het antwoord. Het blijr.t, dat J. M. als chauffeur met deze slechte remmen heeft moeten rijden. Hij meent nu, dat niet hij, maar zijn lastgever ook veroordeeld dient te worden. De veldwachter-brigadier, die het verbaal opstelde, geeft desgevraagd nadere toelichting. Het is wel mogelijk, dat de verd. dit gezegd heeft, zoo zegt hij, maar dat ge beurt in zulke gevallen zoo vaak, dat men de schuld op een ander werpt. Meestal draait het bij onderzoek dan ook op niets uit. Het vonnis wordt bekrachtigd. Ook S. K. was in verzet gekomen tegen een vonnis. Hij had verkeerd uitgehaald en daar door een bootsman bijna aangereden. Deze kon zich nog net redden door van de fiets af te springen. Zijn verzet is gebaseerd op het feit, dat de zaak in de dagvaarding niet ge heel juist is voorgesteld; hij heeft n.1. geen aanrijding gehad. De kantonrechter merkt op, dat hij daarvoor ook niet terechtstaat, maar wel voor het in gevaar brengen van de veilig heid van den weg. De ambtenaar is over dit in verzet komen niet erg te spreken, denkt er zelfs ever intrekking van het rijbewijs te vragen en verhoogt het vonnis thans tot den eisch van 50.— subs. 20 dagen. De kanton rechter, eveneens onstemd nu verd. niet blijkt in te zien dat hij een verkeerd standpunt in neemt, laat de boete intact, vermindert de subsidiaire hechtenisstraf tot 10 dagen. Een jeugdige dief en een opkooper- te-goeder-trouw. De jeugdige dief was G. A. Hij heeft een blok met gewichten gejat en die bij den op- kooper M. H. van de hand gedaan. Deze laatste staat nu terecht, niet om het feit, dat de gewichten gestolen waren dat wist hij niet maar omdat ze van een minder jarigen jongen gekocht zijn, hetgeen niet ge oorloofd is. Bovendien heeft hij geen register in zijn zaak. Het blijkt, dat de man volkomen te goeder trouw was; ook agent de H. ge tuigt gunstig over hem, zoodat hij er met een boete van 10 of 3 dagen afkomt. Over hyacinthenkweeken en sierteelt. Een muisje met een aantal staartjes. De vorige maal stond een Texelsch bloem- bollenteeler terecht, omdat hij zonder ver gunning bollen geteeld had. De zaak werd verdaagd om nog enkele getuigen te nooren. Deze zijn thans aanwezig. een wolke van getuigen is het, om eens oud-testamentisch te spreken, en als buitenstaander vraagt men zich in verbijstering af of de sop hier de kool wel waard was. Waarmee we niets oneerbie digs bedoelen te zeggen over de getuigen. Daar had men allereerst de afdeelingschef van de Sierteelt-centrale in Den Haag, de heer A. Verder de kweekers Joh. P., P. D., de hoofdcontroleur van de Sierteelt-centrale J. v. T., de landarbeider J. H. S. Al deze menschen waren noodig teneinde uit te maken of D. nu inderdaad bollen gekweekt had voor de teelt dan wel voor de bloem. Want, naar eigen in- teroretatie van de Sierteelt-centrale, is dit laatste niet strafbaar. Enfin, het zal den lezer niet al te zeer interesseeren en daarom zullen we maar in 't kort vermelden, dat R. J. D. veroordeeld werd tot 20.boete subs. 10 dagen, omdat hij zonder vergunning bollen had gekweekt met de bedoeling dat was de opvatting van den kantonrechter ze om de bol te kwee ken. hetgeen strafbaar is. Ongekeurd slachtvee. Ook de zaak van J. R. G. is van de vorige zitting aangehouden. J. R. G. heeft een koe en twee varkens geslacht, die niet gekeurd waren. Hij beroept er zich op, dat _iq er, toen hij er mee van de Texelsche boot kwam, het kantoor va den keurmeester is gepasseerd, daar evenwel niemand aantrof. Uit het ver dere verloop blijkt evenwel, dat de auto, die de beesten op Texel vervoerde, een defect kreeg onderweg, zoodat de gewone boot, waarmede de dieren vervoerd werden, niet kon worden gehaald. Ze zijn toen met de vol gende gekomen, maar die arriveerde hier toen het kantoor van den keurmeester geslo ten was. Nu beroept G. er zich op, dat hij niettemin toch de dieren ter keuring Reeft aangeboden, maar het is duidelijk, dat hij van deze vertraging even kennis had moeten ge ven, dan as de keurmeester natuurlijk be reid geweest ze ook na sluiting te keuren. G. heeft dit verzuimd, en de heer Haan, die geen boodschap kreeg, kon niet weten, dat met de boot van 3 uur nog dieren zouden ko- FeuilletonPag. 1 Buitenlandsch Overzicht J De salarieering van gemeenteperso- neel. De minister van binnenlandsche zaken vraagt inlichtingen 1 De dader i>an den moord te Gouda is tot 6 jaar gevangenisstraf ver oordeeld 8 Het Japansche stoomschip „Nagasoki Maroe", met 80 man aan boord, zou gezonken zijnS Ingediend is een wetsontwerp tot op richting van een Ned. Omroep Zen der Mij., waardoor de zenders voor den radio-omroep in één hand komen x De ontvangsten van de Ned. Spoor wegen in 193i ruim 11 mülioen min der dan in 1933 g De subsidies aan werkloozenkassen van bouwarbeidersorganisaties 1 Het aantal slachtoffers van het mijn ongeluk bij Sajetsjar bedraagt twaalf 6 Tien Servische soldaten doodgevroren 6 Broedermoord te Hoogland. Zes jaar tegen verdachte geëischt 8 De overval te Deurne. Vrijspraak voor de verdachten geëischt, wegens gebrek aan bewijs2 De uit een auto gestolen 10 mille. Ge fingeerd s Het bloedig incident in Fransch-So- maliland. 97 menschen om het leven gekomen 6 Ernstige toestanden in de Borinage (België). Dreigende staking 7 Voorloopig Verslag begrooting land bouwcrisisfonds 6 Strijd in China. De Japanners gaan tot den aanval over 7 Het 00 millioen plan. Gegevens uit het tweede driemaandelijksch verslag 7 Hr. Ms. „Hertog Hendrik" is Dinsdag uit Catania vertrokken 8 Omtrek-nieuws Marktberichten •••«e jj Marineberichten8 Sportnieuws8 gebied. Vooral de geheel nieuw ingestudeerde C. S. te Anna Paulowna. Deze zou in een men, die gekeurd moesten worden. Het ver- Donderdag 24 Januari. Derde abonnementsvoorsteüing „Mannen in 't Wit", Casino, 8.30 uur. Vrijdag 25 Januari. Vergadering Heldersche Hotclub, Casino, 8.30 uur. Zaterdag 26 Januari. Kinderfeest Speeltuinvereen. afd. „Centrum", Musis, 3 uur. Propaganda-feestavond Speeltuinvereen. ,,'t Centrum", Musis, 8 uur. Ensemble Tom v. d. Stap, Casino, 8.30 uur. Zondag 27 Januari. Wielrenwedsfrijden op home-trainers, Musis, 8 uur. Propagandaavond Dr. Ariënsvereeniging R.K. Volksbond. Ensemble Tom v. d. Stap, Casino, 3 en 8 uur. Dinsdag 29 Januari. Evangelisatiegebouw, Palmstraat, 8 uur. Lezing Ds. Bik, van Enkhuizen. Zaterdag 2 Februari. Bal-Masqué, „Tavenu". zuim kostte aan G. 5.— of 2 dagen, hetgeen na den eisch van den ambtenaar 25.of 20 dagen), een clement vonnis mag worden genoemd. Diverse zaken. Jhr. L. S. heeft beschonken in de Keizer straat gereden en is jegens den verbalisee renden agent rumoerig opgetreden en heeft schandaal gemaakt. Het kost hem 15.of 5 dagen. J. M. B. (niet verschenen) heeft met onge- doofde lichten gereden, waardoor hij den auto van de dames N. en S. heeft aangereden. Thans legt mej. S. nog verklaringen hierom trent af. Vonnis 20.subs. 10 dagen. In ons nummer van 15 Januari wordt onder dit hoofd medegedeeld, dat de recherche een onderzoek instelt naar handelingen, welko een onbekend manspersoon tegenover zijn 16- jarige dochter en haar vriendin heeft ge pleegd op de Verlengde Langevliet te Koe gras. Als aanvulling daarop deelen wdj mede, dat het hier niet betreft een burger, maar een militair. Maandag werd een persoon, wiens arres tatie door den heer Officier van Justitie be volen was, aangehouden en overgebracht naar Alkmaar. Maandag werd een persoon, die tot het on dergaan van eenige dagen hechtenis was veroordeeld, aangehouden en overgebracht naar het Huis van Bewaring te Alkmaar. Vandalisme. Maandag werd door een persoon aangifte gedaan, dat de vroeger door hem bewoonde woning door jongens was opengebroken en met verf besmeerd.

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 5