Callantsoog. LUCHTVAART Stoomvaartberichten Laatste berichten. BINNENLAND BUITENLAND De Snip in de West Eerste Hamer. Oplichting en beleediging Wat het werkfonds deed Kosten van de marine in Ned.-Indië. Ernstige toestanden inde Borinage. Strijd in China. Het Saargebied. De Oost-Chineesche spoorweg. Do salarbkorting bij bot Belgische staatsper^oneel. HELDHRSCHH COURANT VAN DONDERDAG 24 TANUARI 1935. achtten zij dwang uit den booze. De pluim- veestapel aldus deze leden past zichzelf ■wel aan, ook zonder regeeringsmaatregelen. Tenslotte drongen verscheidene leden er nogmaals op aan, ook voor den boschbouw krachtens de Landbouwcrisiswet steunmaat regelen te nemen, terwijl mede werd aange drongen op dergelijke maatregelen voor de bijenhouderij, teneinde deze tegen de buiten- landsche concurrentie te beschermen. Bil AND TE GKOOTE KEETEN. Dinsdagmiddag omstreeks half 5 brak door onbekende oorzaak brand uit in de schilders werkplaats van den heer Jn. Hollander te Groote Keeten. Tijdens het ontstaan was nie mand in de werkplaats aanwezig. In zeer kor ten tijd stond het gedeeltelijk van hout opge trokken gebouw in lichte-laaie. De vlammen vonden in de zeer brandbare schildersbenoo- digdheden gretig voedsel. De in de werkplaats gestalde auto werd eveneens een prooi der vlammen. De brandspuit kon tegen den vuur gloed niets uitrichten en men bepaalde zich er toe, de belendende perceelen te beschermen. Naar wij vernemen wordt de schade grooten- deels door verzekering gedekt. Veel belangstelling. De K.L.M. heeft telegrafisch bericht ont vangen, dat Zaterdag 12 en Zondag 13 Ja nuari 200 pleziervliegers op Curasao een „Snip"-vluchtje gemaakt hebben; Zondag 20 Januari bedroeg het aantal 180. Zaterdag 19 Jan. is, zooals reeds gemeld, de geregelde dienst CuragaoAruba v.v. ge opend. Den 20en Januari zou een bijzondere vlucht naar Trinidad gemaakt worden, waar voor de „Snip" geheel was volgeboekt. Voorts heeft men aanvragen voor verscheidene extra- vluchten naar Aruba ontvangen. Hondong van de Snip zal in Februari repatrieeren. Naar het „Hbl." verneemt heeft de direc tie van de K.L.M. ettelijke malen mevrouw Hondong passage naar Curagao aangeboden, maar deze heeft steeds geweigerd: Jan Hon dong was trouwens van stonde aan van plan geweest, om zoo spoedig mogelijk terug te gaan naar Nederland. Thans is blijkbaar be sloten dat Hondong in Februari zal repa trieeren. In diezelfde maand worden twee der jon gere bestuurders van de K.L.M., n.I. Dil en Verhoeven, naar de West uitgezonden. Hier uit blijkt, dat het in de bedoeling van de K.L.M ligt om personeel te trainen op enkele luchtlijnen in West-Indië. Binnenkort zullen ook een of meer vliegtuigen naar onze West worden verscheept. 'N GELUIDLOOS VLIEGTUIG. Reuter meldt uit Toronto (Ontario), dat een 46-jarige inwoner van deze stad beweert een geluids- en trillingvrij vliegtuig te heb ben uitgevonden, dat door electriciteit wordt voortbewogen. De kern van de uitvinding zou bestaan uit een geheel nieuw type batterij, dat, naar beweerd wordt, 500 uren werkt voor een bedrag van slechts 80 dollarcents. Het vliegtuig heeft in het geheim een proef vlucht gemaakt met vier personen aan boord en maakte toen een bijna geluidlooze lan ding. Men wil thans een proefvlucht maken van Detroit naar Vancouver NTEUWE VERBINDINGEN VAN DE K. L. M Frequente dienst op Brussel, in verband met de wereldtentoon stelling. K. L. M. is voornemens met de Wereld tentoonstelling, welke dit jaar in Brussel zal worden gehouden, een zeer frequenten lueht- dienst van Amsterdam en Rotterdam op de Belgische hoofdstad te openen. Deze dienst zal aanvangen 1 April en in stand worden gehouden tot 6 October. Men zal 5 maal daags gelegenheid hebben naar en van Brus sel te vliegen. De eerste verbinding is omstreeks 9 uur in beide richtingen. Deze luchtdienst zal in hoofdzaak met de Douglasmachines gevlogen worden. Lijn op Praag 1 April in exploitatie. Thans is vastgesteld, dat de nieuwe K.L.M.- lijn op Praag 1 April in exploitatie "zal wor den genomen. De lijn AmsterdamMilaan. Ook omtrent de nieuwe K.L.M.-lijn Am sterdamMilaan zijn thans nadere bijzon derheden bekend geworden. Deze lijn zal wor den gevlogen in samenwerking met de Duit- sche en Italiaansche maatschappijen en zal ook dagelijks plaats hebben. De route te AmsterdamFrankfortMilaan. Men ver trekt om 13.30 uit Amsterdam, is om 15.05 in Frankfort, en om 17.45 te Milaan. De passagiers vinden hier nog aansluiting op den nachttrein naar Rome en Genua. STAATSBEG ROOTING. Voorloopig verslag. ..na het voorloopig verslag waren som mige leden van oordeel, dat allengs de posi tie van het Kabinet aanmerkelijk is ver zwakt. Over het algemeen regeeringsbeleid waren leden van verschilende zijden weinig tevre den, al erkenden zij ten volle de moeilijke taak, waarvoor de Regeering is gesteld. Vooral ten opzichte van de steunverlee- ning, zoo betoogden eenige leden, heeft het kabinet niet aan de verwachtingen beant woord, maar ook bleven de maatregelen tot werkverschaffing ten achter bij hetgeen men aanvankelijk had gehoopt. Ook klaagde men over de door de regee ring gevolgde salaris- en loonpolitiek, waar door de kcopkracht van het volk in belang rijke mate is verminderd. Samenvattende kwam een aantal leden tot de conclusie, dat zij ook in de toekomst het kabinet, hetwelk voor zulk eene schier boven- menschelijke taak staat, hun steun niet zou den onthouden, ook al hadden zij bezwaren tegen zijn beleid op niet onbelangrijke punten. Verscheidenen leden kwamen het onbegrij pelijk voor, dat de regeering te midden van den aangrijpenden nood dezer tijden niet tot bezuiniging op de defensie overgaat en aan de bewapening zooveel offert. Nog onbegrij pelijker was hun de actie van sommigen in den lande om tot uitbreiding der defensie te geraken. Verscheidene leden hadden ernstig be zwaar, dat de bezuiniging op het gebied van het onderwijs tot dusverre vrijwel uitsluitend ten nadeele van het openbaar onderwijs is doorgevoerd. De wijze, waarop de regeering heeft ge meend het Nederlandsche volk een nieuwe spelling te mogen opleggen, had verscheidene leden ten zeerste ontstemd. Enkele leden stelden vast, dat door de wet geving het aantal noodlijdende of daarmede gelijk te stellen gemeenten, hetwelk in 1934 41 bedroeg, in 1935 341 zal bedragen, dat is 300 meer. Deze 300 gemeenten worden h. i. door de Rijkswetgeving noodljjdend gemaakt. Sommige leden toonden zich ernstig be zorgd over den toestand van 's Rijks finan ciën. Ook waren zij van oordeel, dat de raming van de middelen in sommige opzichten te optimistisch is. Verscheidene leden vestigden er de aan dacht op, dat devaluatie een sprong in het duister zou zijn. Vele leden konden zich geheel vereenigen met het standpunt van den Minister van Financiën, dat aan de voortdurende opdrij ving van de belastingen een einde moet komen. Van verschillende zijden werd op den zeer onbevredigenden toestand in ons bedrijfsleven gewezen. Eenige leden beklaagden zich over de ongewenschte werking van den steun aan den landbouw, die zulke zware offers eischt. Vast staat volgens hen, dat deze steun voor een niet onbelangrijk gedeelte ten goede komt aan groote boeren en aan hypotheekhouders. Naast den landbouw komen, naar de mee ning van sommige leden, evenzeer industrie, handel in ruimen zin en scheepvaart voor steun in aanmerking. Van verschillende zijden werd uiting gege ven aan diepe teleurstelling over den tragen gang van zaken bij de uitvoering van het zoogenaamde zestig-millioen-plan. Op den bouw van goedkoope arbeiders woningen werd van verschillende zijden sterk aangedrongen. Verscheidene leden betreurden in hooge mate de verlaging, welke in Juli 1934 was ingevoerd. Zij achten die fout van beteeke- nis. Andere leden meenden, dat de verlaging onvermijdelijk was. Een aantal leden betreurde ten zeerste, dat de regeering hare voornemens ten aanzien van de herclassificatie der gemeenten, waar tegen vrijwel alle partijen in de Tweede Kamer emstig;e bezwaren koesteren, niet heeft teruggenomen. Men zou gaarne wor den ingelicht aangaande de plannen der regeering te dezer zake. BOND VOOR GEPASPORTEERDE MARINE-MANNEN. Adres aan de Staten-Generaal. Amsterdam, Januari 1935. Aan de Leden der Eerste en Tweede Kamer der Staten-Generaal. Hoewel er steeds meer stemmen in de Volksvertegenwoordiging opgaan om te plei ten voor de belangen van de gepasporteerde Marine-Mannen die (dikwijls als dragers der bronzen medaille voor 12 jaren trouwen dienst) zonder pensioen uit Hr. Ms. Zeedienst werden ontslagen, hetzij dan op eigen ver zoek of in het belang van den dienst, zijn wij toch nog steeds niet zover dat door een eenvoudige Wetswijziging enig recht wordt erkend. Wel werd den 9en Mei 1931 een Koninklijk Besluit (Stbl. 187) geboren, doch dit bedoelde slechts d i e gepasporteerden te helpen die in hulpbehoevende omstandigheden verkeren. Waar deze menschen in verreweg de meeste gevallen reeds van gemeentewege worden bijgestaan, wordt de door den Minis ter van Defensie verleende hulp, geheel of grotendeels door die gemeenten geconfis queerd en wordt daardoor de hulp, door De fensie verleend, tot een paskwil. Bjj toekenning van een uitgesteld pen sioen worden om, voor ons onbegrijpelijke, redenen de voor pensioen geldende Indi sche jaren, niet dubbel geteld. Terecht blij ven wij er voor ijveren, dat zulks wel zal geschieden en vragen wij: „een uitgestel. pensioen, te verlenen op 60-jarige leeftijd aan alle gepasporteerden, die 10 of meer dienst jaren hebben, waarbij dan de Indische jaren dubbel geteld worden. Alhoewel de Minister van Defensie ver klaarde, in een audiëntie van 4 December 1933, „o.m. wel voor ons verzoek iets te ge voelen, doch dat in deze de Ministerraad een beslissende stem heeft." Op den 17en Mei 1934 ontvingen wij het schriftelijk antwoord van den Minister van Defensie, „dat in ver band met 's Lands financiën, niet aan ons verzoek kan worden voldaan." Daaruit blijkt, dat de Minister de billijkheid van ons ver zoek erkende. Bij de behandeling der Rijksbegroting 1934 1935, beroept de Minister van Defensie zich er op, dat de Wet hierin niet voorziet. Wel begrijpen wij, dat er wetten gemaakt worden om die na te leven, doch gezien het groot aantal wetswijzigingen en aanvullingen is niet iedere wet pasklaar voor de prac- tijk. Men zal dus van tweeën één moeten kie zen, of rondweg verklaren, dat men, hoewel voelende voor de billijkheid van ons verzoek, zich geen moeite wil geven om de wet te wijzigen, óf tot wetswijiziging over dienen te gaan. In ons in Juni 1934 verzonden adres aan de Leden der le en 2e Kamer gaven wjj reeds aan, hoe o.i. deze wijziging zou moeten luiden. Hopende, dat ook U, zo Ge dat nog niet deedt, van deze materie enige studie zult wil len maken, bevelen wij ons beleefd aan in Uwe welwillendheid en zeggen wij U, voor de door U te nemen moeite, bij voorbaat op recht dank. Voor het Hoofdbestuur van den Bond van Gepasporteerde Marine-Mannen, M. VAN SANTÉ, Voorzitter. A. DANNENBURG, Secretaris. Kon. Ned. Stoomboot Maatschappij. Cottica, 21 Jan. te New-York. Euterpe, 2 Jan. te Bordeajx. Hercules, 22 Jan. te Constanza. Juno, 22 Jan. te Alexandrië. Achilles, 23 Jan. te A'dam. Agamemnon, 22 Jan. v. Alicar.te. Bachus, 22 Jan. v. Napels. Calypso, 22 Jan. v. Vigo. Aurora, 23 Jan. v. A'dam. Rotterdamsche Lloyd. Dempo, u., 22 Jan. v. Tanger. Delftdijk, 23 jan. v. R'uam. Siai tar, t. 23 Jan. te Londen. Kota Baroe, 22 Jan. te Batavia. Haven van Nieuwediep. Aangekomen van Harlingen en vertrokken naar Gooll, Ned. motorschoener „Oud-Beier land". Aangekomen van Harlingen en vertrokken naar Londen, het Eng. s.s. „Pericrine". AANBESTEDING. Hedenmorgen 10 uur is door den architect S. Deelstra alhier in cafe De Pool aanbesteed, namens de Heldersche Radio-Centrale-Onder- neming, het bouwen van een Radio-centrale met bovenwoning. Ingekomen waren de volgende billetten: De prijzen zijn resp. zonder en met aan wending van handvormsteen: J. Lugtenburg f 4398.—, f 4498.—; A. Bontes en B. Rein- ders alleen zonder handvormsteen f4730. A. de Kloe f5229.—,5463.—P. Tuinx, 'tZand f 5289.f 5489.Modder en Couperus f 5444.—, f 5590.—; W. F. Labout f 5540.—, f 5770.Minneboo en Walboom f 5548. f 5690.—; Gebr. Riemers f 5715.—, f 5915.—; L. Plaatsman f 5985.—, f 6388.—; J. M. Vla ming f 5997.—, f 6090.—. Het gerechtshof wees vandaag recht in de geruchtmakende strafzaak tegen het Hoofd der Mulo school te Medemblik, tegen den Heer E. verdacht van oplichting en beleedi ging. Het Hof achtte, evenals de rechtbank te Alkmaar oplichting bewezen en veroor deelde hem tot 1 maand gevangenisstraf. Voorts werd het schoolhoofd ter zake beleedi ging van den Burgemeester van Medemblik veroordeeld tot een geldboete van f 100. subs. 40 dagen hechtenis. Het Hof overwoog in het arrest, dat verdachte geld voor een bepaald doel had gekregen van het Bestuur van de Handels-avondschool en dit geld niet voor dat doel had aangewend, doch ten eigen bate had gebruikt. Ten aanzien van de strafmaat overwoog het Hof dat verdachte een ergelijke manier van een overmacht op het schoolbestüur mis bruik had gemaakt. Hij is echter nooit eerder veroordeeld en daarin had het Hof aanleiding gevonden de straf van 3 maanden tot 1 mnd. te verminderen. Het schoolhoofd was tert laste gelegd, dat hij het bestuur van de Han delsavondschool had opgelicht voor een be drag van f 50.Hij zou dit geld van het be stuur hebben losgekregen om met het Depar tement van onderwijs onderhandelingen te voeren om de subsidie die daar gevaar liep te behouden. Dit bedrag heeft verdachte in Den Haag aan geen enkele ambtenaar ter hand gesteld. Hij heeft de 50.zelf gehouden, doch ver dachte heeft, zoowel voor de rechtbank als voor het Hof volgehouden dat hij dit geld nooit voor eenig ander doel heeft ontvangen dan in mindering voor een salarisvordering. Geruimen tijd na het gebeurde, toen er on- eenigheid tusschen het schoolbestuur en het hoofd was, is door het bestuur aangifte ge daan. De Officier van Justitie te Alkmaar had vrijspraak gevraagd, doch de rechtbank veroordeelde hem tot een gevangenisstraf van 3 maanden. Naar aanleiding van het voor onderzoek in bovenstaande zaak had verdach te in de Enkhuizer Courant een artikel ge schreven onder den titel „Het schandaal van Medemblik". Hierin heeft hij Burgemeester Peters verweten, dat hij door onvoldoende on derzoek in de zaak heeft medegewerkt aan het tot stand komen van een valsehe aan klacht tegen het schoolhoofd. De rechtbank te Alkmaar had verdachte tot 150.boete subs. 60 dagen hechtenis ver oordeeld. Dee proc.-generaal Mr. B. had beide gevallen bewezen geacht, weshalve hij beves tiging der vonnissen had gerequireerd. Ongecorrigeerd) PROF. BARTH TIJDELIJK NAAR UTRECHT. Naar het „Hbl." verneemt, is het alleszins waarschijnlijk, dat de bekende Duitsche theo loog prof. dr. Karl Barth, in de maanden Fe bruari en Maart college komt geven aan de universiteit van Utrecht, over „Dogmatiek". Van eenig vast verband te Utrecht, zooals is gesuggereerd, zal geen sprake zijn. MEISJE AAN BRANDWONDEN BEZWEKEN. Gistermiddag is in het ziekenhuis te Utrecht overleden de zestien-jarige Marie Hardeman, uit Veenendaal. Zij wilde verleden week een potje' met wrijfwas boven het vuur smelten, de was werd echter zoo dim, dat de vloeistof over het potje liep en vlam vatte. Toen zij het potje opnam en naar buiten wilde brengen sloeg haar schort door den wind over het brandende potje met het gevolg, dat haar kleeding in brand geraakte. Op haar gillen snelden de buren toe en wisten de vlammen te dooven, waarna zij in zorgel ijken toestand naar het ziekenhuis te Utrecht werd gebracht. Daar is zij gistermiddag aan haar verwondingen be zweken. UIT DE MARINE-KAZERNE MEEGENOMEN. Een Nazi of communist?1 De Amsterdamsche politie heeft gisteren in Oost een man aangehouden en naar Den Hel der overgebracht, die in laatstgenoemde plaats als milicien onder dienst was geweest en bij Op Schiphol werd Woensdagmiddag een demonstratie gegeven met het nieuwe tweepersoons Grunau 8 zweefvliegtuig, dat is aangeschaft door de nationale luchtvaartschool en gebruikt zal worden voor het dubbelbesturings-onderwijs. Inzet: kapitein Versteegh (links), die de proefvlucht meemaakte en de bestuurder, de heer W. van NeyenhofF. het afzwaaien een hoeveelheid munitie en on derdeden van geweren enz. naar huis had meegenomen. De man beweerde uit interesse voor wapens gehandeld te hebben. Op 15 December in totaal vastgelegd f 16.248.425. Aan het tweede driemaandelrjksch verslag van het Werkfonds 1934, loopende van 15 Sep tember tot 15 December 1934, is het volgende ontleend: "Van twaalf projecten, die oorspronkelijk door het Werkfonds naar voren zijn gebracht ten behoeve van de gemeente Amsterdam is een (rioolwaterzuiveringsinrichting uitbreiding Zuid) komen te. vervallen, omdat gebleken is, dat de gemeente dit werk reeds tijdens de be handeling door het Werkfonds had aanbesteed. Een viertal andere projecten stuitten op principieele bezwaren van een der organisaties van bouwvakarbeiders. ^Tenslotte werd voor zes weken de volledige overeenstemming bereikt met de drie groote organisaties van bouwvakarbeiders, ook omtrent de loonvoorwaarden. Slechts met een kleine groep is deze overeenstemming niet be reikt. Hierdoor is de uitvoering dezer werken wederom geruimen tijd vertraagd. Voorstellen aangaande de te volgen gedragslijn bereikten reeds de ministerieele commissie. Deze werken zijn: brug westelijk marktkanaal, oevervoor ziening Rijnkanaal, oevervoorziening Amstel- kanaal, rioleering binnenstad; verkeersverbete- ring Rokin, uitbreiding vliegveld Schiphol. Voor deze werken bedraagt de raming tezamen 1.160.000.Slechts bij het laatstgenoemde werk is de bovenvermelde groep niet betrok ken. Met de vakorganisaties is met betrekking tot Rotterdam voorts overeenstemming bereikt over de volgende werken: Groote Wijnbrug, raming 34.000; Ziekenhuis, id. 1.000.000. De gemeente Utrecht diende een zeer om vangrijk spoorwegplan in, behelzende de op- hooging der spoorbanen in de richtingen Utrecht, Amsterdam en Amersfoort en Utrecht --'s-Hertogenbosch. Daar het algemeen nut van deze werken verder reikt dan het gemeen telijk belang, heeft de ministerieele commissie zich kunnen vereenigen met een kostenverdee- ling. De totale kosten van dit project worden geraamd op f 7.5 millioen. Vermoedelijk zullen deze geringer blijven. Een groot aantal ingediende plannen leent zich, hetzij geheel, hetzij gedeeltelijk bijzonder goed voor uitvoering in werkverschaffing. Dienaangaande wordt geregeld overleg ge pleegd met de afdeeling werkverschaffing van het Departement van Sociale Zaken. Ook in deze verslagperiode kwamen ver schillende aanvragen bij het Werkfonds bin nen voor het geven van een geringe tweede hypotheek op motorkustvaartuigen, teneinde den bouw daarvan mogelijk te maken. De ministerieele commissie hechtte haar goed keuring aan een 4-tal dezer projecten, terwijl verschillende dergelijke aanvragen nog in be handeling zijn en voor een 5-tal de ministeri eele goedkeuring is gevraagd. Het in het vorige verslag reeds vermelde crediet ten behoeve van het Reconstructiebe- drijf 1934 te Amsterdam is aan dit bedrijf ver strekt. Het aantal te werk gestelde jeugdigen is in deze verslagperiode verdubbeld, zoodat er thans 40 50 werkzaam zijn, terwijl verwacht wordt, dat dit aantal in de naaste toekomst nog zal worden vermeerderd. In totaal was op 15 December vastgelegd 16.248.425, als volgt verdeeld naar 4 groe pen: bureelkosten 18.500, Rijkswerven 9.518.125; werken van andere publiekrechte lijke organen 3.418.000 en industrieele pro jecten 3.292.800. OVERDEKT ZWEMBAD TE ALKMAAR? Toen het open zwembad in het Noord- Hollandsch kanaal, dat reeds jaren te klein was en waar den laatsten tijd meer ratten dan menschen zwommen, voor het gebruik ongeschikt werd verklaard, is in Alkmaar de strijd om een nieuw zwembad ontbrand. Het college van B. en W. wilde destijds een open inrichting en nam daardoor scherp stel ling tegenover een comité uit de burgerij, dat in Alkmaar een Sportfondsenbad wilde stichten. Daar het Sportfondsenbad de gemeente te veel aan subsidie zou kosten, sprak de meer derheid van den raad zich na veel strijd voor het open project uit. Vele sportliefhebbers hebben met dit bad geen genoegen genomen en het denkbeeld piet losgelaten, dat te Alkmaar een over dekt zwembad moet worden opgericht. Een commissie, uit enkele ingezetenen be staande, heeft thans den raad de vraag ge steld op het oude Ziekenhuisterrein in het centrum der stad een gebouw te mogen op richten, dat niet alleen een overdekt zwem bad, maar bovendien een schouwburg- en bioscoopzaal, een c afé-restaurant, winkels, een scheersalon, étalagekasten enz. zou be vatten. Het plan, dat door belanghebbende parti culieren buiten de gemeente gefinancierd zou worden, wekte de ongerustheid van een deel van den middenstand, voornamelijk van de zijde van hen, die reeds een schouwburg zaal of café exploiteerden; deze middenstan ders hebben in adressen aan den Raad ver zocht het gevraagde terrein niet, of althans niet voor de daarbij geboden som toe te staan. Door het verzet uit de kringen der midden standers zijn deze plannen aanmerkelijk ge wijzigd en thans terug gebracht tot een over dekte bad- en zweminrichting zonder meer. Zooals te verwachten was, hebben B. en W. ook daarnaar weinig ooren gehad. Zij hebben den Raad thans geadviseerd op deze plannen afwijzend te beslissen en daarbij voorop gesteld, dat het bewuste terrein als parkeerterrein in het centrum der stad niet gemist kon worden. Terloops hebben B. en W. in dit afwijzend advies gememoreerd, dat de nieuw te stich ten inrichting concurrentie zal kunnen aan doen aan de open zweminrichting. Het comité is, naar thans verluidt, bereid 'n hoogere huursom te betalen en is overigens vast van plan, desnoods zonder medewerking van het gemeentebestuur, den bouw van een overdekt zwembad ter hand te nemen. Voor het geval de Raad het gevraagde terrein mocht weigeren, heeft het comité reeds van meerdere particuliere zijde aanbiedingen voor den koop van goed gelegen, al dan niet be bouwen grond gekregen. Critiek in den Senaat. Volgens het Voorloopig Verslag der Eerste Kamer over de begrooting van het departe ment van Koloniën juichten vele leden toe, dat de regeering bereid is een zeer belangrijk gedeelte der kosten van de Marine voor Neder landsche rekening fe nemen, maar de wijze waarop de regeering dit tot uitvoering wil brengen, achtten zij niet gelukkig. Naar hun meening ware het beter geweest, wanneer de regeering den weg had gevolgd, die in het bekende rapport-Idenburg is aangegeven. De bezwaren, in de Tweede Kamer tegen de regeling, door den minister voorgesteld, achtten deze leden gegrond. De Brusselsche correspondent van het Hbl., die een bezoek aan de Borinage (België) brengt, doet mededeelingen over den hoogst ernstigen toestand, welke in de mijnstreek heerscht en over de toenemende onrust, onder de bevol king van dit gebied. De toestand is er weer gespannen als in 1932, toen de groote mijnwerkersstaking leidde tot een revolutionnaire beweging, die slechts met geweld van wapenen kon worden bedwongen. Destijds ging het om een loon- quaestie, thans echter gaat het om meer. De vruchten van tientallen jaren strijdt voor een betere sociale wetgeving, de onbezorgde oude dag, het bestaan zelf der mijnwerkers staat op het spel. De maatregelen der regee ring, die betrekking hebben op de verlaging der mijnwerkerspensioenen en de reorganisa tie van de werkloosheidsondersteuning maatregelen, genomen onder den onverbidde- lijken dwang tot bezuiniging hebben in de Borinage een verbittering gewekt, die voor de komende dagen het erngste doet vreezen. Socialistische interpellatie in zicht. De socialistische Kamerfractie heeft beslo ten in de Kamer een offensief te openen te gen de regeering. Zij zal haar Dinsdag a.s. over den economischen nood in België inter- pelleeren. Stakingsbesluit bevestigd. De Nationale Mijnwerkersraad heeft met algemeene stemmen een motie aangenomen, waarin wordt gezegd, dat de socialistische mijnwerkers den 4den Februari a.s. in sta king zullen gaan indien de interpellatie over de besluitwetten, o.a. die betreffende de mijn- werkerspecsioenen, niet het gewenschte re sultaat oplevert. Japanners gaan tot den aanval over. De Chineecche bladen melden uit Kalgan, dat vier Japansche vliegtuigen Woensdagoch tend zeven bommen boven oen Grooten Chi- neeschen Muur in het gebied van Tsjahar heb ben neergeworpen. Om elf uur zette een artil lerie-bombardement in en twaalf uur begon de aanval der Japansche infanterie op Toesji- koe en den Grooten Muur. De strijdmacht be stond uit een ongeveer duizend Japansche sol daten en een duizendtal man, klaarblijkelijk Mandsjoe's, met pantserauto's en kanonnen. De Chineesche troepen zouden weerstand bie den. De Japansche legatie te Peking verklaart nergens van te weten. Strijd reeds gestaakt? Een later telegram uit Peking meldt, dat da strijd om zeven uur 's avonds eindigde. De Japansche autoriteiten verklaren, dat het ingezette offensief zal voortduren indien de onderhandelingen niet tot een accoord leiden. Japansche vredelievendheid! De Japansche consul-generaal te Nanking, Soema, heeft, naar Reuter meldt, den Chinee- schen minister van buitenlandsche zaken, Wang, medegedeeld, dat de Japansche regee- riiig het ernstige voornemen heeft China te ondersteunen wanneer het met Japan ter verzekering van den vrede in het Verre Oosten wil samenwerken! Volgende zitting der commissie Aloise te Napels. Onze correspondent te Genève meldde ons gisteravond: De commissie-Aloisi, die van de.i bondsmid de volmacht heeft gekregen iot een regeling in samenwerking met de Du _- sche en Fransche regeering en van de 3- geeringscommissie voor het Saargebied v i de vragen, die nog niet geheel opgelost a .1 in verband met de overdracht van het Saar gebied aan Duitschland, zal een aan dit doel gewijde zitting te Napels houden. Vernietiging van de 500.000 stembiljet'en. De ruim 500.000 stembiljetten, die bij a volksstemming in het Saargebied in de bus sen zijn ingeleverd en die de volkss.emmi:. 3- commissie de vorige week van Saarbrüc i naar Genève had gebracht, zijn Dindag i een papierfabriek te Versoix bij Genèv i tegenwoordigheid van ambtenaren van t Volkenbondssecretariaat en van dienaren .r politie vernietigd. China protesteert tegen den verklop. Naar het blad „Tsje-tsje-tsjin-pao" mee deelt, zal de Chineesche regeering na de de finitieve onderteekening van de verkoop overeenkomst inzake den Oost-Chineeschon spoorweg verklaren, dat China dezen ver koop niet erkent. Het blad herinnert er in dit verband aan, dat China medebelanghebbende is, en dat Rusland steeds heeft verklaard, dat het zwakke landen tegen imperialistische pog !-• gen steunt. Rusland heeft uit zelfzucht j^a beweegredenen de zaak van het recht ver geten. Bakzeil gehaald door de regeering. Officieus heeft de regeering laten weten dat, aan het einde dezer maand, genoemen zal worden genomen met oe 5 pets. verlaging der salarissen en loonen van het staatsperso- neel. Aan de speciale vergoedingen zou niet worden getornd, wat ongetwijfeld in breeden kring voldoening zal wekken. Verder heeft de regeering toegezegd de crisisbelasting, welke op de bezoldiging van het staatsperso- neel, evenals op de inkomsten van de audero burgers, weegi, aan de nieuwe omstandighe den lan te passen en dus te verminderen. Mea verwacht dat, dank zij deze toegevingen, da agitatie onder het personeel in overheids dienst spoedig geluwd zal zijn.

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 7