Wieringen. Schagen. IACHTIG MENSCHEN Breezand nna fauiowna. Van Ewij'cksluis. Texel. Julianadorp. 't Zand. opgesloten in een stalen gevangenis PREDIKBEURTEN. Ned. Hcrv. Gem. 's Avonds 7.30 uur, Ds. M. van Wieken Zang Zen ngsgebouw „De Ster der Hope". s Morgens 10 uur en 's avonds 7 uur, de heer H. J. Kraak, van Den Helder. BILJARTEN. J.I. Donderdagavond speelde het le vijftal van de biljartclub „De Vier Ruiten" van Tuit- jehorn bij den heer C. Modder tegen het le vijftal van „De Carambole". De uitslagen waren als volgt: Voor 't Zand: H. Flumans 70 pnt. in 27 brt.' J. v. Straten 69 in 40 brt.; Jb. v. Woesik 96 pnt. in 37 brt.; P. Raatgers 62 in 41 brt. en C. Modder 88 pnt. in 66 brt.; totaal 385 pnt. Voor Tuitjehorn: Th. Pronk 100 pnt. in 27 brt.; Jb. Burgei 100 pnt. in 41 brt.; C. Hof 100 pnt. in 38 brt.; F. Kaandorp 100 pnt. in 41 brt. C. Duijvis 100 pnt in 67 brt. Totaal 500 pnt. De 2e helft van dezen wedstrijd, welke gaat om een mooien lauwertak, wordt op 'n nader te bepalen datum te Tuitjehorn gespeeld. VERTREK KAPELAAN BERKHOUT. Met ingang van 25 dezer is kapelaan A. Berkhout van hier vertrokken met als nieuwe standplaats Leimuiden. In zijn plaats is be noemd kapelaan C. v. Steen, erdrr te Haar lem. VERGADERING KATHOLIEK DEMOCRATISCHE PARTIJ. Donderdagavond hield de afd. Breezand van bovengenoemde party een propaganda-verga- dering in de tot in alle hoeken gevulde zaal van den heer Borst. Na een korte inleiding van den voorzitter, gaf deze het woord aan den spr. van dezen avond, Mr. Pius Arts, afgevaardigde der partij in de Tweede Kamer der Staten-Gene- raa'. Spr. buhuuuc.iv- het onderwerp: „Wat bracht het Ministerie Colijn en wat niet". Spr. overzag de politiek van dit kabinet van af de verkiezingen. Volgens hem was de z.g. aanpassingspolitiek van de regeering een fiasco geworden en zonder resultaten. De vemrming van een groot gedeelte van het volk neemt schrikbarend toe en wanneer goen dringend „halt" aan dit ministerie wordt toegeroepen, kan men zich zeker op nog meer verlagingen van het volksinkomen voorbereiden, waarbij ook de steungelden der w- 'foozen wederom besnoeid zullen worden. Spr. gaf breedvoerig z'n meening weer over het vraagstuk en besprak eveneens uitge-* breid de actie der Katholieke burgemeesters uit het Zuiden des lands, welke actie hij v oordeelde. Verder wijdde hij aandacht aan de igenstelling: R.K. Staatspartij en K.D.P. Z-~ eng in de R. K. Staatspartij de liberale elementen zoo duidelijk overheerschen, zal de e 'Tvd onder de R.K. niet hersteld worden. Sn.1, gaf met voorbeelden aan, hoe het i'. mocratisehe gedeelte in de staatspartij wei- ni~ of geen invloed heeft en eindigde zijn rede, met een opwekking tot degenen, die voo - 1" K.D.P. voe'en, om lid te worden der P beantwoording van enkele vragen werd dyng gesloten. PREDIKBEURT. L. atie (Ned. Herv. Gem.). \s .lorgens 10 en 's middags 3.30 uur, :-.eer P. Poon. BEROEP AANGENOMEN. 3. U. Zuidema heeft een beroep naar Sc'.o (Ned.-Indië) aangenomen. WERKLOOSHEn). Er zijn thans ongeveer 600 werkloozen in geschreven. Daarvan werken ongeveer 80 in den Wieringermeer bij de Grond-Mij.,, 50 bij de Heide-Mij., 60 bij den Polder (slooten), 30 aan den boezem en 43 bij particulieren (diep- spitten en slooten). PREDIKBEURTEN. Ned. Herv. Gemeente. 's Avonds 7 uur, Ds. M. A. G. Vorstman Jeugddag. Geref. Kerk. 's Morgens 10 en 's middags 2.30 uur, Es. S. U. Zuidema. VERG ADEÏilN G „VISSCHERSBELANGEN". Donderdagmiddag werd in het lokaal van den heer Chr. Hoogmoed eene vergadmng gehouden, uitgeschreven door de Vereeniging „Visschersbelangen", waarbij de bedoeling voorop stondr een afdeeling te vormen van de Hoofdafdeeling Zoetwatervisscherij der Nederlandsehe Heide-Maatschappij. Voor oedoelde Hoofdafdeeling was tegen woordig de ambtenaar Brink, die hiertoe eene inleiding zou houden, terwijl Burgemeester Lovink door zijn aanwezigheid blyk gaf van belangstelling in de oprichting eener zooda nige afdeeling gaf. De Voorzitter, de heer K. Keuris opende de vergadering en deelde mede, dat men reeds enkele jaren terug is begonnen te correspon- deeren met de Hoofdafdeeling Zoetwatervis scherij der Nederlandsehe Heide-Maatschap pij, maar hoewel er toen wel op binnenwater- werd gevischt, was er van zoetwaterv.sch nog geen sprake. Daarom werd toen gemeend, nog even te moeten wachten tot de omzetting van het visschcrijbedrijf zich zou hebben vol trokken, eer tot de oprichting eener afdeeling als bedoeld zou worden overgegaan. Deze om zetting voltrekt zich thans meer en meer en bet bestuur meent nu, dat de tijd hiertoe ge HBLDHRSC'IIE COURANT VAN ZATliKDAG 26 JANUARI 1933. komen is. Spr. verleent hierop het woord aan oen heer Brink tot het houden zijner inleiding. De heer Brink zet daarop uiteen, hoe de Heide-Maatschappij er toe gekomen is, zich ook met de visscherij-aangelegenheden te be moeien. Via de verbetering van de bodemcul tuur en het analeggen van een vischvijver kwam er contact met de visschers en waar ook de bevordering van den vischrijkdom kan worden beschouwd als verbetering der bodem cultuur, werd ook dit in het werkgebied der Heide-Maatschappij opgenomen. Aanvankelijk bezochten de vertegenwoordigers der toege treden visscherij-organisaties ook de gewone vergaderingen der Heide-Maatschappij, maar waar het belangenverschil deze vergaderingen ten deele door beide groepen ongenietbaar maakte, werd later overgegaan tot de vor ming eener aparte organisatie, waaruit de tegenwoordige Hoofdafdeeling is gegroeid. Negentig afdeeiingen zijn daar thans bij aan gesloten. Spr. geeft daarop een uiteenzetting over het doel der Hoofdafdeeling, waaruit blijkt, hoe omvangrijk het terrein is, waarop deze zich beweegt, als: het bevorderen van een doelmatige inrichting van het visscherij-be drijf, het beschermen en het poten van waar devolle vischsoorten (schotjes, edelkarper, snoek, baars, enz.), het aanleggen en instand houden van paaiplaatsen, het tegengaan van vermenigvuldiging van voor de visscherij scha delijke dieren (otters, aalscholvers, de Chi- neesche wolhandkrab, enz.), het verkrijgen van goede wettelijke regelingen tegen water verontreiniging, wegneming van belemmerin gen in de uitoefening van het bedrijf, bevor dering van afzet van Nederlandsehe zoetwa- terviseh, hulp en voorlichting bij aankoop vis- scherijbenoc Iheden, bevordering van coö peratie op hei. gebied der zoetwatervisscherij, bevordering van samenwerking tusschen eige naars van vischwater en de visschers, ontwik keling van het vakonderwijs, enz., enz. Wat betreft de voormalige Zuiderzee, thans het IJselmeer, hierop hebben reeds uitzettin gen plaats gehad van schotjes en houti.ig, terwijl ook het vraagstuk van bot-uitzetting thans ernstig onder de oogen wordt gezien Verschillende vereenigingen rond het IJsel meer hebben zich reeds bij de Hoofdafdeeling aangesloten, zooals bijv. Volendam. Urk en Lemmer, terwijl andere (Marken, Enkhuizen, enz.) in voorbereiding zijn. De vereenigingen rond het IJselmeer zullen in een aparten hond worden ondergebracht, zooals ook verschil lende provinciale bonden (o.a. de Noord-Hol- landsche) zijn gevormd. Elk dezer bonden heeft een eigen vertegenwoordiger in het Hoofdbestuur, terwijl jaarlijks een algemeen e vergadering plaats heeft, waar alle afdeeiin gen vertegenwoordigd kunnen zijn. De provin ciale bonden hebben daarnaast neg hun aparte vergaderingen. Aan de organisatie is tevens een ongeval lenfonds verbonden, waarvan het ieder lid vrij staat of hij hierin al dan niet wenscht deel te nemen en waaruit bij ongevallen, aan de leden overkomen bij de uitoefening der vis scherij, welke levenslange invaliditeit of den dood tengevolge hebben, uitkeeringen worden verstrekt. Spr. meent met deze uiteenzetting voorloo- pig te kunnen volstaan en zal eventueele vra gen, welke naar aanleiding hiervan mochten worden gesteld, gaarne beantwoorden. Na een kleine pauze worden verschillende vragen gesteld, die alle worden beantwoord. Dan ziet de. heer Lovink zich genoodzaakt de vergadering te verlaten, wat deze echter niet doet, voor hij een woord van dank heeft gebracht voor de uitnoodiging, terwijl hij te vens den heer Brink dank zegt voor zijn in leiding. De heer Brink dankt den Burgemeester we- derkeerig voor de betoonde belangstelling, waarbij de voorzitter zich aansluit. Een dertiental leden geven zich vervolgens op als lid der te vormen afdeeling. Een vijftal visschers van Nieuwersluis (gemeente Wie- ringerwaard), mede aanwezig, wenschen zich op deze aansluiting nog' eens te beraden. Als de voorzitter hen tracht te overreden, reeds nu aan te sluiten en hiermee niet te wachten, blijkt dat een indertijd door hen geuite wensch over verdeeling van het vischwater in het kanaal OostpuntAartswoud, aan welken wensch door de Vereeniging „Visschersbelan gen" niet kon worden voldaan, omdat de meerderheid der Visscherijvereenigingen, die het vischwater in de Wieringermeer hebben gepacht, zich hiermee niet wenscht te veree nigen, de oorzaak is van hun thans aange nomen houding. De voorzitter hoopt, dat zij deze kwestie, geheel staande buiten het thans aan de orde zijnde onderwerp, hiervan ge scheiden zullen weten te houden en zij zich alsnog zullen aansluiten. Voorloopig wensehen bedoelde visschers zich echter nog te beraden. Als dan nog een groot aantal vragen zijn gesteld en beantwoord, sluit de voorzitter, onder dankzegging aan den heer Brink voor zijn aangename uiteenzetting, de vergadering. VISSCHERIJWET. De Vereeniging van Zuiderzee-gemeenten heeft reeds eerder de wenschelijkheid te ken nen gegeven, dat regeling worde getroffen, waarbij visschersvaartuigen in het IJsselmeer van een letterteeken en nummer worden voor zien. Tot dusverre immers waren hiervoor door de regeering geen regels gesteld. De vereeniging heeft overleg gepleegd met den Minister en stelt nu voor om een en an der bij gemeentelijke verordening te regelen. Aanvankelijk meende de Minister hiertegen bezwaar te moeten maken, omdat, wanneer de schipper buiten gemeentelijk water zou visschen, hij niet vervolgbaar zou zijn als niet aan de bij verordening gestelde eischen was voldaan. (Een verordening- van den raad geldt n.1. alleen binnen de grenzen der ge meente en niet daarbuiten.) De vereeniging echter meent, dat dit in practijk niet tot moeilijkheden aanleiding zal geven (men beschouwt het gewoon als niet- territoriaal water, en daar zijn ook regelen voor gesteld). Zij noodigt het gemeentebe stuur van de guiderzeegemeenten uit een ver ordening regelende het nummeren en letteren van visschersvaartuigen in het IJsselmeer, vast te stellen. De inhoud hiervan geven wij in het kort weer. Een letter en nummer kan men aanvragen ter gemeentesecretarie. Het letterteeken is hetzelfde als reeds is vastgesteld mgevolge de visscherijwet, Van elke verandering (ver koop e.d.) aan het vaartuig moet worden ken nis gegeven ten gemeente. Het vaartuig, dat zoowel benoorden als bezuiden den Afsluitdijk vischt moet hetzelfde nummer voeren, het welk krachtens de Visscherijwet is toegewe zen voor het uitoefenen van de kustvisscherij benoorden den dijk. Wanneer men met een vaartuig de IJsselmeervisscherij wil gaan be oefenen moet men daarvan kennis geven. BURGERLIJKE STAND. Van 1824 Januari 1935. GEBOREN: Cornelis Roelof, z.v. N. Schel- tus en J. Iedema. GEHUWD: A. W. de Greef en A. Breet. A. Siemens en C. Bakker Ndr. D. P. Ypma en S. Hummel. PREDIKBEURTEN. Ned. Herv. Gem. (Den Oever). 's Morgens 10 uur, Ds. van Beel: Ned. Herv. Gem. (Westerland). 's Middags 2 uur, Ds. van Beek. Evangelisatie (Ned. Herv. Gem. Den Oever) 'sMorgens 10 uur, de heer O. Deen. Evangelisatie (Ned. Herv. Gem., H.Hoef). 's Middags 4.30 u., de heer O. Deen Evangelisatie Westerland (in de Ned. Herv. Kerk) 's Avonds 7 uur, de heer O. Deen Doopsgezinde Gemeente Hippolytushoef. 'b Morgens 10 u., Ds. H. W. Meihuizen Ger. Kerk (Beltstraat). Hippolytushoef. 's Morgens 10 uur, Cand. J. Oranje 's Middags 2.30 uur, Ds. Tollenaar Geref. Kerk. (Den Oever). 's Morgens 10 uur, Leesdienst 's Middags 3 uur, Cand. J. Oranje. Hippolytushoef. POLITIE. GEVONDEN: Een kinderjasje en een paar bruine kinderhandschoenen. VERLOREN: Een R.K. kerkboekje, een autoslinger, een portemonnaie met eenig geld. Aankomen loopen een lam. Inlichtingen by den gemeentebode. ER IN GEVLOGEN. Door den heer E. Everts te Smerp is bij de Rijkspolitie alhier aangifte gedaan van vermoedelijke oplichting, gepleegd door een zich noemende Crediet Instelling te Schiedam. E. had n.1. gelden opgezonden voor onkosten, ter verkrijging van een zoogenaamd crediet, welk crediet nu uitblijft. De daarop betrek king hebbende stukken zijn door de politie in beslag genomen en met het procesverbaal aan den Officier van Justitie te Rotterdam opgezonden. E. is er vermoedelijk door mis leidende advertenties ingevlogen, zoodat wij anderen aanraden op hun hoede te zijn. DE KIJKMIDDAG VAN DE NAAI- VEREENIGING „DORCAS". t J.l. Donderdagmiddag was het voor belang stellenden in het werk van „Dorcas" kijkmid- dag. De in de afgeloopen maanden door de damesleden vervaardigde kleedingstukken wa ren allen op tafels uitgespreid. De belang stelling was buitengewoon groot en velen hebben de collectie bezichtigd. Van de 170 stuks diverse kleedingstukken worden dezer dagen 110 onder 30 behoeftige gezinnen ver deeld. „Dorcas" verricht alzoo een nuttig, werk en komt dan ook aller medewerking, en steun der burgerij toe. Nader vernamen wij nog, dat de secretaresse mej. Fr. Mul der Pd. als blijk van waardeering voor haar 25-jarigen arbeid een souvenir in ontvangst mocht nemen. DE „PERSIL-IiLA NKFILM" IN CINEMA DE HAAN. Zooals in vele gemeenten des land is ge schied, heeft ook hier de bekende Persil-film gedraaid en, het moet gezegd, met Succes. Om ruim acht uur betrad de heer Jansen het mooie tooneel van Cinema de Haan en hield daar een vlotte openingsrede tot het in zeer groote mate opgekomen publiek, dat geheel uit huisvrouwen en jongedames be stond. De firma Osterman en Co. benevens de organisatoren kunnen tevreden zijn. Maandag avond wordt wegens overgroote belangstel ling wederom een voorstelling gegeven en zal vermoedelijk de zaal wel weer met een zes zeven honderd vrouwen gevuld zijn. Voor bijzonderheden verwijzen wij naar het verslag, hetwelk opgenomen werd in 't num mer van Donderdag j.l. Den Oever. INSTALLATIE VAN HET NIEUWE HOOFD DER CHR. NAT. SCHOOL. Men deelt ons mede, dat de installatie van het nieuwe hoofd der Chr. Nat. School zal plaats hebben Donderdagavond a.s. te 7.30 uur In de hulpschool alhier. VERLOTING TEN BATE DER VEREEN. „HUISVERZORGING. Zooals wij reeds eerder meldden is voor eenige maanden door bovengemelde vereeni ging een verloting op touw gezet. Niet min der dan 43200 loten 2 cent moeten voor dit goede doel verkocht worden. Naar wij van bevoegde zyde vernamen is reeds een belang rijk kwantum van de loten verkocht. Ten einde de ijverige verkoopsters aan te sporen nog meer hun best te doen, waren door een persoon, die onbekend wenscht 'te blijven, geldprijzen uitgeloofd voor hen, die steeds weer nieuwe voorraden voor verkoop van het hoofddepót betrokken. De verkoopsters moch ten dan raden naar een cijfer, dat gelegen was tusschen 1 en 1000. De uitslag hiervan, die j.l. Donderdag door den Burgemeester bekend werd gemaakt laten wij hieronder volgen: De eerste prjjs ten bedrage van 10.werd niet minder dan door 4 personen geraden en wel door mej. B. Ruitenburg. mej. B. Luijt, den heer D. Nieuwbuurt en mej. A. Dekker Jbd., Het te raden nummer was 123. Het Bestuur van „Huisverzorging" heeft besloten het hier- voren genoemde bedrag onder de vier win naars te verdeelen. Mej. B. Ruitenburg schijnt goed te kunnen raden, want de tweede prijs werd ook gewonnen door deze dame. Hét te raden nummer was 234 en de prijs 5. De derde prijs zijnde 2.50 werd geraden door mej. D. Kok. Het getal was 333. Ge melde prijzen kunnen in ontvangst genomen worden bij mevr. Buma—Lentz te Hippoly tushoef. Verder heeft meergenoemde vereeniging een zeer origineele manier bedacht om van haar loten af te komen. Een boekje loten be- HET MEISJE MET DEN BLAUWEN HOED. Den Helder wemelt nu van meisjes, Van vrouwen met een blauwen hoed. Als Lou uaar kennis mee moet maken, Dan heeft hij heusch nog wat te goed. En Truus van Aalten zet vol weemoed Maar weer een ander hoedje op, 't Is nu eenmaal zoo de mode, Zooveel gelijkheid is een strop. Had Piet van Twisk kunnen bekijken, Tevoren, hoe het wel zou gaan, Wel, dan had vast en zeker Deez' grap niet in de courant gestaan. De vader van het jonge meisje, zit met de handen in het haar. De man van het lieftallig vrouwtje Wordt blauw van woede, reken maar Hij kan de nieuwe hoed betalen, Die zeker meer kost dan één pop. En logisch zegt hij bij zicbzelven: 'k Heb aan die vrijkaart nog een strop. Van Twisk ook altijd met zijn gijntjes, Die maak je nog gewoonweg dol. Ik met een leege portemonnaie en Hij heeft z'n bioscoop vast vol. Zoo erg is 't niet gemeend hoor. 'k Wensch Piet van Twisk succes ermee. Want het valt vast niet te ontkennen. Het was een pracht van een idée. JAN MENS. staande uit 60 stuks wordt in een blikken doosje gedaan, waarin tevens bijgaat een schrijven dat een beleefd verzoek vermeld om enkele lootjes te koopen en het betreffende bedrag ervoor in het doosje te doen. Deze doosjes worden in verschillende brievenbussen geworpen en zoo circuleeren heel wat lootjes zonder verkoopster. Degene, die de laatste ste lootjes koopt wordt verzocht het doosje met geld te bezorgen, bij een der dames van het bestuur van „Huisverzorging". Op deze manier is er al heel wat verkocht. Als prijs, aan deze verloting is verbonden een gouden horloge ter waarde van 90. BURGERIJJKE STAND. van 1724 Jan. 1935. Geboren: Petrus, zoon van Petrus God schalk en Petronella Antonia van der Ven; Bernardina Maria, dochter van Leonardus Willebrordus Halman' en Pietertje Broek huizen. Overleden: Grietje Houtkooper, oud 86 jaar, weduwe van Almer Huibert; Aagje van der Oord, oud 72 jaar, weduwe van Albert Haan. POLITIE. yermist een damesrywiel, een portemon naie met eenig geldl, een broche. Gevonden: een broche. MARKTOVERZICHT. De handel in vette koeien was op de markt van jl. Donderdag trekkend. De hoogste no teering bedroeg 30 cents, in massa f 240. Een goede handel viel te constateeren in melkkoeien, terwijl over de geldekoeien niet direct te klagen viel- Vaarzen waren ditmaal niet aangevoerd. Iets minder was de handel in nuchtere kal keren. Bij de vorige week scheelde het f 2. a f 3.—. Stug waren oude slachtschapen, jonge vet te schapen, en overhouders. Handel in paar den goed. Veel aanvoer. Vette varkens vlug. Noteering 17 cents. Biggen en schrammen duurder. Handel eveneens vlug. Op de kippen- markt viel een aardige drukte te speuren. Den Burg. GOUDEN JUBILEUM. Donderdag was het 50 jaar geleden, dat Ds. F. van Sehaik zijn ambt als predikant alhier begon. D3. van Sehaik is de oudste predikant, die nog in functie is, in ons geheele land. Den 24 Januari 1885 begon Ds. van Sehaik zijn predikantsloopbaan te Groote-Lind, vanwaar hij in 18S8 vertrok naar St. Annaland, om in Juli 1891 als predikant bij de N.-H. Gemeente te Den Burg te komen. Bijna zes jaren bleef Ds. van Sehaik alhier en was zeer gezien, niet alleen onder zijn geioofsgenooten, doch bij alle inwoners. Den 30sten Mei 1897 vertrok Ds. van Sehaik naar Kampen, waar hy tot op den huidigen dag zijn ambt onafgebroken bleef vervullen. Ook na zyn verblyf op Texel bleef Ds. van Sehaik in contact met vele leden zyner 'gemeente alhier. Ongetwijfeld zullen Donderdag vele felicitaties van hier den jubilaris zijn toegezonden. Den Burg. EEN AFDEELING VAN DEN R.-K< VOLKSBOND. j In een Woensdagavond in het St- Janshuis gehouden vergadering, waar als sprekers op traden voor de landarbeiders de heer Slinge- land en voor de bouwvakarbeiders de heer Volaars, werd besloten een afdeeling op te richten van den R. K. Volksbond. Eerstdaags zal een vergadering worden belegd om deze zaak verder uit te werken. BURGERLIJKE STAND van 22 tot en met 25 Jan. 1935. GEBORENPieter, z.v. P. Schagen en N. Koorn. OVERLEDEN: E. Knol, 68 jaar, wed. van Jb. Koorn; R. Daalder, 88 jaar, weduwn. van Tr. de Groot. POLITIE. Gevonden: 1 rozenkrans, 1 tasch. PREDIKBEURTEN. Ned. Herv. Gemeente. Den B u rg, 's av. 7 uur, Ds. Kok. Oosterend v.m. 10 u. Ds. Kok. Bed. H. Doop. Waal, 'sav. 7.30 uur, Ds. van 't Hooft Den Hoorn. v.m. 10 uur, Ds. van 't Hooft. De Cocksdorp. v.m. 10 uur, Ds. Salm. Zuid-Eierl., n.m. 3 u., Ds. Salm. O u d e s c h i 1 d, 's av. 7.30 u., Ds. Scholte. Doopsgezinde Gemeente. Waal v.m. 10 u., Ds. Vis Gereformeerde Kerk Den Burg, (geb. Fanfare) 's av. 7.30 u. Ds. v. d. Leer Oosterend, v.m. 10 u. en n.m 3 u., Ds. van der Leer Gereformeerde Kerk (H.V.) O'ost er end, v.m. 10 u. en n.m. 2.45, Ds. Buskes ip ig? M K 13 i ÉÜbM (In de voorafgaande feuilletons wordt ver teld hoe de K 13, een onderzeeboot van de Engelsche marine, bij het maken van een duikproef niet meer aan de oppervlakte ver scheen. De tachtig opvarenden bevonden zich in een verschrikkelijke positie. Lucht begon te ontbreken, aan alle kanten waren zij in hun stalen gevangenis, die diep op den bodem van de zee lag, hermetisch ingesloten. Ondanks alle pogingen tot redding aangewend werden, had men de hoop de bemanning van een vree- selijken dood te redden opgegeven. De com mandanten Herbert en Goodhart ondernamen een wanhopige maar dappere poging om bun menschen uit die verschrikkelijke stalen dood kist te verlossen. In 't vorige feuilleton wordt uitvoerig beschreven hoe zij zouden piobeeren door het luik van de duikboot naar boven te klimmen en dan door het boven den com mandotoren gelegen stuurhuis naar buiten te komen, om vervolgens op een diepte van circa 17 meter naar de oppervlakte te zwemmen. De ongelukkige bemanning, ten doode ge doemd, schreef afscheidsbrieven. Inderdaad gelukte het commandant Herbert de oppervlakte te bereiken, vlak bij een c'ui- kerssloep. Maar waar was commandant Goodhart gebleven? Waar was de blikken bus met afscheidsbrieven? Alleen Herbert was als door een wonder aan die vreeselijke hel op den bodem der zee ontkomen.) Eerst veel later heeft men den dapperen commandant, die zich voor zijn medemen- schen heeft opgeofferd, in het vooreinde van het stuurhuis gevonden. Men veronderstelt, dat hij door de kracht van de lucht met een vaart naar hoven werd gesleurd en door een schok tegen den bovenkant van het stuurhuis het bewustzijn verloren heeft. Zoo heeft die dappere commandant van de K 13 jammerlijk den dood gevonden. Van al deze dingen wisten de achtergeble- nen toen natuurlijk nog niets af, hoewel zy vele veronderstellingen opperaen. Weer ving voor hen een lange periode van wachten aan, slechts afgebroken door het periodiek tewerk stellen van de lenspomp en de hooge druk luehtperspomp. Herberts aankomst, aldus vervolgde de ver teller, was echter, zoo u wel denken kunt, toch een groot geluk voor de menschen, die op den bodem van de zee waren achter ge bleven. Want hij was de eenige, die in staat was, de reddingpsloeg een lauwkeurige be schrijving van den toestand, die aar boord van den ongelukkigen onderzeeër heerschte te geven. Hij kon raau verschaffen, en de oeste manier aangeven, om zijn ongelukkige mak kers te helpen. Waren de reddingsmiddelen, die de En gelsche marine ter beschikking had, reeds op de plaats van 't ongeluk aangekomen?" Zeer zeker' De aanwezige redders Kon den bovendien over de hulpmiddelen en de volle medewerking van de Clydewerf beschik ken. Alleen waren zij buitengewoon gehandi capt, omdat zij geen nauwkeurige gegevens hadoen van den toestand aan boord van de K 13. Men wist alleen, dat de boot gezonken en Jat ze niet was bovengekomen. Ook be greep men, dat ze niet voor haar pleizier op den bodem van de Gareloch verbleef. Maar nu kon men, meer georiënteerd zijnde, doel treffender hulp verleenen. Daarover zullen wij echter morgenavond verder praten, aldus besloot de Hollandsche officier voor heden zijn spannend verhaal. HOOFDSTUK VII. De commandotoren van de eerste Nederlandsehe onderzeeboot O. I. De avond is nu komen donkeren over de terreinen van de Heldeische onderzeekazerne. In de gezellige kamer van den eersten officier is het nu echt knus. Een oppasser komt bin nen en brengt een kop thee. moet nog even geduld hebben, zegt de officier, U weet, strakjes gaan er een paar onderzeërrs naar de Oost en dan is er voor ons op de Onderzeedi-jist nog wel wat anders te doen, dan aan een feuilletonnist stof te verschaffen voor een sentationeel ver-slag. Dus nog even geduld. Vanuit het raam der kamer kijk ik naar buiten, over de uitgestrekte terreinen van den onderzeedïenst. Plots wordt mijn aandacht getrokken, door eer marmeren steen, vaag belicht door lantaarnschijnsel. Daarachter in het tuintje, steekt de commandotoren van een onderzeeboe op. ...Een onderzeeboot? De eerste officier Kijkt o, van zijl. werk. Hy ziet ïyn verwono ;r; gezicht... „Een nieuw type, vraag i onbescheiden?" Een hartelijke lach wee. klinkt. „Een nieuw type? Neen, dat is 't nu juist niet. Wat U daar in 't tuintje ziet is de koepel van de allereerste Nederlandsehe onderzeeboot, de O. I, de „Luctor et Emergo" en die steen ervoor dient om de herinnering te bewaren, aan de eesrte bemanning, die op di-- primitieve onder zeeboot gevaren heeft. Het was inderdaad een primitieve boot. „Ik herinner mij de O. I nog heel goed", merk ik op, „weet nog best, dat op zekeren dag door Den Helde het ontstellende gerucht ging, dat de O. I evenais de boot uc uw ver haal gezonken was. Gelukkig bleek het een loos alarm, maar toei Jacht iedereen, dat het bergingsvaartuig een droeye last van den bo dem van het Marsdiep zon moeten halen. Ge lukkig bleek dit niet noodig, want springle vend kwamen de doodgewaanden weer thuis. De officier Knikt, onze bergt igsvaartuigen hebben ge.ukk;g niet veel somber werk ver richt... Wij zijn secuur bij de marine... afklop pen! Typisch is 't eigenlijk wel dat de Engelsche Marine zoolang draal'.f met een Bergings vaartuig naar de plaats van den ramp te zen den, om te trachten de ongelukkige onder zeeër K 13 van den zeebodem te lichten. In uw verhaal spreekt U heelemaal niet over zoo'n vaartuig. Was de groote machtige En gelsche marine zoo slecht, en dat nog wel in oorlogstijd geoutileerd, dat ze geen bergings vaartuigen Uad?" HOOFDSTUK Vin. Kapitein Young speelt er niet mee. Kapitein Young speelt er niet mee, vervoigt de verteller zijn verhaal. Integendeel hoewel ik tot nog toe nief het bergingswerk aan roerde, was de Engelsche marine ook hier ge- perfectionneera voor den dag gekomen Ze liet de ongelukkige duikboot ee K 13 maar niet stilletjes op den bodem liggen, want toen de morgenschemering, Dinsdag's aanbrak, kwa men allerlei soorten schepen op de plaats van het ongeluk aan. Kapitein ter zee M R. Young die een van de kundigste van alle bergings officieren was, bevond zich met zyn beroemd bergingsvaartuig „Ranger" onderweg. Young was een kranige kerel. Toen de oorlog begon, had men hem benoemd tot deskundige in het bergingswerk der Eng. Marine. Hij verbrak daarvoor zelfs zijn conrac. met de Liverpopl werf, teneinde, zoolang als de oorlog duurde, zijn land t- dienen He- bergingsvaartuig „Ranger" was door de Marine overgenomen, en een van de Engelsche Marinebergingsvaar- tuigen geworden. Het duurt altijd echter even, vooruat deze vaartuigen op de plaats vau di ramp zijn. Het toeval wild- echte), dat het oergingsvaar- tuig „Thrush" in Greenoek was, toen het on geluk gebeurde. Dit vaartuig had juist de ber ging van de „Marisbr-iok' volbracht Dij Loch Maddie, cn vertrok om zes uui voormiddags naar de plaat" van het ongeluk, te zamen met twee drijvende kranen van Je Clyde en een trawler. De Admiraliteits-bergings-officier, kapitein-luit. ter zee M. R. Kay, had -iet bevel over het reddingswerk tot hij afgelost zou worden door Kapitein 'er zee Young. Juist was 't commandant Herbert gelukt op een sensationeele manier aan de oppervlakte te komen, vanuit de stalen gevangenis op den bodem van de zee, toen Kapitein ter zee Young op de plaats van de ramp aankwam. Young speelde r niet mee. In een razend snel tempo werd gewerkt. Zware staaldraad- trossen werden door de duikers naar beneden gebracht, onder het voor- en achterschip door gestoken en vastgemaakt aan de twee Clydekranen, en eveneens van het Bergings vaartuig „Thush" naar den trawler. (Wordt vervolgd.) g flurt - Goodh.it V—--> Co<nmandwii Hei-bert CENT RALE was 't Commandant Herbert geluk door het boven de Commandotoren gelegen stuurhuis naar boven te klimmen BRIEVENMAIL VOOR HR. MS. „K 16", „K 17", „HERTOG HENDRIK" en „K 18". Volledig gefrankeerde stukaen voor het internationaal verkeer kunnen worden ver zonden naar: Hr. Ms. K 16 en R 17 naar: Alexandria 1 en 2 Febr. laatste busliehting hoofdpostkantoor 12.05 u. Port-Said 6 Febr. laatste buslichting hoofd postkantoor 20.55 u. Aden la Febr. laatste buslichting hoofd postkantoor 9.10 u. Colombo 22 Febr. laatste buslichting hoofd postkantoor 12.05 u. en 27 Febr. 20.55 u. Padang 7 Maart laatste buslichting hoofd postkantoor 9.10 u. Daarna is te adresseeren aan Batavia Hr. Ms. Hertog Hendrik naar: Athene t-3, 24, 25 en 26 Jan. laatste buslich ting hoofdpostkantoor 20.55. Istamboel 3 Febr. laatste busliehting hoofd postkantoor 7.10 u. en 4, 5, 6, 8, f Febr. idem 20.55 u. Mytilini 11 Febr. laatste buslichting hoofd postkantoor 20.55 u. Tinos 17 en 18 Febr. laatste busliehting hoofdpo itkantoor 20 55 u. Syra 23 Febr. laatste buslichting noofdpost- knatoor 20 55 u., 24 Febr. idem 7.10 u., 25 en 26 Febr. idem 20.55 u. Cagliari 9 Maart laatste buslichting hoofd postkantoor 20.55 u., 10 Maart Idem .10 u., 11 en 12 Maart idem 20.55 u. Daarna is te adresseeren aan Den Helder.

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 11