POPULAIR BIJVOEGSEL VAN DE HELDERSCHE COURANT Proefnemingen op levenslang veroordeelden. doode AUTEURSRECHTEN VOORBEHOUDEN De plant en de vorst. Populaire Rubriek Rozen voor een 6.81 ZATERDAG 26 JANUARI 1935 Gevangenen tegen t.b.c. ingeënt en daarna met tuberkerbacillen besmet, door G. W. M. VERHAAR. In Engeland zoowel als in Amerika is in den laatsten tijd een steeds sterker wor dende tendens merkbaar om menschen, die hoe dan ook voor de wereld verloren zijn, /oor medische proefnemingen te gebrui ken. Zoo is men h. Texas reeds bezig, door geleidelijke inenting met slangengiften op een mensch een doeltreffend serum tegen deze giften te kweeken. Ook in Engeland heeft men een dergelijke pogmg met een aan kanker lijdende misdadiger op het oog. Niet minder belangrijk is het experiment, 'aaraan twee tot levenslang veroordeelde lisdadigers in de Coloradostrafgevangenis zich hebben onderworpen. Hier wachten al jarenlang twee veroor deelden Carl Erickson en Mike Schmidt hun laatste uur ar. Ze hadden levenslang gekregen, omdat ze reeds viermaal voor een en hetzelfde delict waren gevonnist. Op grond van de intusschen reeds weer verzachte Baumes Law moet in zoo'n geval de vierde straf levenslang zijn. Schmidt en Ericksen hadden zich goed gedragen in hun straftijd en hoopten nog altijd op begenadiging. Daar ze echter nie mand hadden, die zich voor nen interes seerde en zelf niet in staat waren een ver zoekschrift op te stellen, werden 2e lang zaam vergeten. Toen Erickson op zekeren dag in het kantoor van den gevangenisarts moest komen, hoorde hy toevallig een ge- -sprek mee aan tusschen den arts en een bezoeker. De bezoeker vertelde, dat een instituut in Canyon City een nieuw serum tegen tuberculose wilde beproeven. De ge- vagennsidokter antwoordde met trots, dat hy geen enkel geval van acute t.b.c. onder zjjn gevangenen had, waarop de bezoeker hem duidelijk maakte, dat het om een voorbehoedmiddel ging, zoodat men dus juist volkomen gezonde menschen noodig had. Reeds wilde de gevangenisarts een afwij kend antwoord geven, toen hij de gevan gene Erickson in het oog kreeg, die door op 2lchzelf te wijzen duidelijk te kennen gaf, dat hjj er wel wat voor voelde. Er werden nog even een paar woorden over gewisseld en Erickson was aangewezen als eerste proefpersoon Nauwelijks had zijn kameraad Mike Schmidt het nieuws Tehoord, of hjj meldde 2ich eveneens aan. Men voerde nu met het door het Insti tuut samengestelde secrum op de beide ge vangenen een reeks injecties uit, die ten doel hadden hen immun te maken tegen tuberculose, een tot dusver onopgelost pro bleem. Na drie manaden waren zij volgens het oordeel van den arts zoover, dat zij aan besmetting konden worden blootgesteld. Men bracht de gevangenen, die overigens gedurende dezen tijd alle mogelijke vrij heden genoten, in speciale kamers, die met tuberkelbacillen in ongelooflijke hoeveel heden waren besmet. Een „normaal" mensch, die niet over een abnormaal weerstandsvermogen be schikt, zou in een dergelijke atmosfeer on getwijfeld ziek zijn geworden, temeer daar de proefpersoon op alle mogelijke wijzen met de bacillen in aanraking werden ge bracht. Het serum zou nu zijn doeltreffendheid bij toepassing op het menschelijk lichaam moeten bewijzen. En inderdaad, Schmidt en Ërickeson werden niet ziek. De proef werd vijfmaal herhaald. Steeds met hetzelfde resultaat. Schmidt en Erick son bleven gezond. Onmiskenbaar dank zij de preventieve injecties. Twee jaar lang stonden zij bloot aan het gevaar, dat of de tuberkelbacillen of het serum nog virulent Zouden worden. Nadat de proefnemingen waren beëin digd, beval de arts de beide gevangenen voor gratie aan. In de eerste dagen van Januari zijn zij ontslagen. Na deze eerste proefnemingen op menschen, wordt het nieuwe serum op groote schaal toegepast Moge de uitslag dezèr voortgezette proef nemingen in overeenstemming zijn met de tot dusver gewekte verwachtingen, zoodat men eens zal kunnen zeggen, dat het voor behoedmiddel tegen de gevreesde tuber culose is gevonden. WEDDENSCHAPPEN. DOOR WATERDRUPPELS KRANK ZINNIG GEMAAKT. En de moraal, die men er uit trekken kan. Weddenschappen leiden dikwijls tot de ongeloofelijkste domheden. De een eet een viltenhoed op, de ander blijft uren lang op een ijsblok zitten wat nu niet be paald bevorderlijk voor de gezondheid is. Een record in het Wedden betaalde on getwijfeld een boer in Oost-Hongarije, die zijn blijkbaar zeer matig verstand op het spel zetten. Hij wedde n.1. bij een voetbalmatch dat hij, in het geval dat zijn club verloor, niet minder dan 10.000 waterdruppels op zijn hoofd zou laten neerdruppelen. Mis schien is het bekend, dat dit vroeger een straf was. Men liet dan zoolang water druppels vallen op het hoofd van den ver oordeelde, tot hij krankzinnig werd. De club van deze boer nu, verloor, en hij liet zich Inderdaad onder een water kraan vast binden, waaruit elke 2 secon den een druppel op zijn schedel viel, dus 1800 druppel in een uur. Daarop werd de boer opgesloten met de belofte dat de boer na vijf uur 33 minuten en 20 seconden uit zijn weinig benijdenswaardige positie be vrijd zou worden. Toen er echter 4 uur verstreken waren, hoorde men uit de kamer waar de boer opgesloten zat, vreeselijke kreten en gil len komen. Eenige voorbijgangers dron gen binnen, en brachten den ongelukkige naar het dichtst bijzijnde hospitaal, waar hij door bedwelmende middelen tot rust werd gebracht. De doktoren verklaarden, dat de boer zijn verstand verloren had De moraal, die men uit deze geschiede nis kan trekken? Ga voorzichtig met je verstand om, vooral wanneer je er niet zooveel van bezit. „Hoe vindt je m'n nieuwe portret. Ik heb me laten schilderen op een Arabischen hengst." „Heel Interessant, ik heb dikwijls een Arabier op een ezel gezien, maar het omge keerde nog nimmer." van te ondervinden. Doch behalve de ver schillende planten hebben de verschillende plantendeelen niet dezelfde gevoeligheid ten opzichte van de vorst. Als men de potaarde van een tabaksplant tot 4 graden Celsius afkoelt, terwijl de bladeren om ringd blijven door lucht van 18 graden, dan verwelken deze reeds in een uur. Koelt men daarentegen de plant af, terwijl de wortels warm blijven, dan groeit de plant door. In het eerste geval verliezen n.1. de wortels het vermogen, om nog langer vocht op te nemen, zoodat de bladeren geen nieuwe aanvulling krijgen voor het water, dat zij verdampen. Verhindert men n.1. de verdamping, door de lucht rondom de bladeren met waterdamp te verzadigen, dan blijven de bladeren frisch, terwijl de tabaksplant gedurende geruimen tijd de af koeling der wortels kan verdragen. Ook in onzen eigen tuin kunnen wij bij de overblijvende planten een verschillend weerstandsvermogen tegen de vorst waar nemen, doch zelfs bij planten, waarvan de bladeren bij de eerste nachtvorst doodgaan, boeten de wortels niets van hun levens kracht in, zelfs al bevriest de grond steen hard. De Oostindisehe kers is na de eerste nachtvorst verwelkt, maar de zaadjes, die over den grond zijn uitgestrooid, ontkie men in het voorjaar prachtig, ook al heb ben zij den geheelen winter in de sneeuw gelegen. Vele zaden schijnen zelfs vorst noodig te hebben, om later te kunnen ont kiemen. Zoo heeft men o.a. opgemerkt, dat na strenge winters het onkruid bij2onder welig groeit. De bosschen in Noord-Siberië kunnen een vorst van 40 graden Celsius verdra gen, zonder schade te lijden en ook in Europa zijn er planten, die een geheelen winter lang glashard bevroren kunnen zijn, zonder in het voorjaar aan levenskracht, te hebben ingeboet. De meeste gewassen zijn echter oor spronkelijk afkomstig uit zuidelijker stre ken en daardoor zeer gevoelig voor vorst. Elke tuinman houdt rekening met deze omstandigheid, v.o. door de zaailingen van eenjarige planten niet in den vollen grond te plaatsen, voordat de z.g. IJsheiligen voorbij zijn. Toch zijn niet al deze planten even gevoelig. Terwijl de dahlia niet de minste vorst kan verdragen, kan het made liefje sterk doorvriezen, zonder er schade StruikrooVer: ,,'n Kleinigheidje voor een arme man, meester". De heer Jansen: „O... ik... ik... heb geen geld bij me... m... m... maar als je met me meegaat naar huis, k... k..'. kun je het kar pet kloppen". door WILLY CORSARI. Kurt Vesper stapte den grooten bloemen winkel binnen, nam zijn hoed af voor het lardige meisje, dat hem begroette, op zijn ;ewone, zwierige vlotte manier en zei: Goedenmorgen... goedenmorgen... -Is ik een mooie vrouw was, zou ik noo.i •n<Jers willen doen dan bloemen verkoo- 'Mi... past bij elkaar, bloemen en vrou wen... En hij glimlachte haar toe. Kurt's J'hnlachje haa a lastiger harten dan dat ;an de kleine Grete veroverd. Ze kleurde -en beetje en lispelde: Waarmee kan ik u dienen? ■*- Bloemen, zei Kurt vroolijk, helaas ilechts bloemen... iets anders zou ik niet '"«•ven vragen... Bloemen voor een jonge 'rouw. Grete's gezichtje veranderde van nuance, 'aar ze wees op een vaas anjers... Rose anjers misschien? Of orchfdee- en— .rozen? Ik hou van rozen, zei Kurt en stak neus in een prachtigen ruiker donker- l0°de rozen. Deze zijn heerlijk. H<>t meisje nam eenige van de langstee- 1 lige rozen uit de vaas in haar hand en toonde ze hem op een kleinen afstand. Kurt keek welgevallig naar de rozen en naar haar. U bent een schilderijtje, zei hij. Blijf als jeblieft nog even zoo staan... ik ben name lijk portretschilder... Ik zou U zoo wel wil len schilderen! Grete bloosde wee: en dacht, dat de jon ge vrouw misschien maar een oppervlak kige kennis was, de vrouw van een vriend waar hij ging dineeren of. Geeft U -ij er twintig, zei Kurc. In ernst ik kom eens praten over dat portret... heb nu geen tijd, op condoleantiebezoeken moet men niet te laat komen. Grete legde verschrikt de rozen neer. Condo... U... U brengt die rozen voor een doode? Tja, zei Kurt, arm vrcuwtje... wie had dat gèd..ch peens dood drie en twintig 'aar... Maar meneer, dan moet u witte rozen nemen lelks, beleerde Grete. Dan kunt u geen roode bloemen meebr 'en. Och onzin, zei Ku,c, die zijn neele leven gedaan had wat hij wilde. Ze hield van bloemen met warme, sterke kleuren, dat weet ik toevallig. Maar men zal dat heel vreemd vinden, protesteerde Grete nog. Kurt lachte. Lieve juffrouw, mijn heele leven lang heb ik dingen gedaan, die men „vreemd" vond, en mij daar best bij bevor ien... Dank u... en tc-t weerziens... ik Aoni morgen met U afspreken voor dat portret. Kurt trad met zijn roode rozen in de hand, het vertrek binnen waar de familie der overleden vrouw bijeen was. Een bur gerlijk-nette familie. Kurt kende hen sinds jaren, was nooit bijzonder intiem geweest, maar had dank zij de trouw van den ander, die nooit ver gat hem geregeld uit te noodigen, deze vriendschap langer dan eenige andere aan gehouden, hoewel hij Erich Vend in den grond volkomen onbelangrijk vond. Erich zag bleek, maar was kalm. Zulke menschen zijn altijd kalm en gelaten, dacht Kurt Lieve hemel, als ik veel hield van een vrouw en ze stierf opeens... nu ja, wat weten zulke menschen van „veel houden"? Zij ook... een goed vrouwtje... goede huis houdster... voelde niets dieper, was tevre den in dat huisbakken leventje zonder zor gen... Hij drukte zijn vriend de hand, zonder zich te storen aan al de blikken, die zich als het ware boorden in zijn roode rozen. Eigenlijk wikk njj dadelijk weer weggaan, maar Erich ging hem al voor naar de ka mer waar de doode lag. Toen de deur zich achter hem sloot, maar ook geen seconde later, zei tante Lili: Roode rozen! Men keek elkaar aan. Vreemd, stemde Herbert toe. Heel vreemd, zei Tante Milly vinnig .On gepast... om niets ergers te zeggen... on gepast... verdacht! Het woord viel in den treurigen kling als een steen in een vijver. Er rimpelden emo ties over alle gezichten. Twijfel, verbazing, nieuwsgierigheid. Wie is het ook weer? vroeg iemand. Die schilder... Kurt Vesper... een echte Don Juan... ik moet zeggen... dat Erich zich zooiets laat welgevallen... Maar er was toch niets, wierp oom Her- bert schuchter tegen. Tante Lili wierp hem een verpletterenden blik toe. Roode rozen!... En zag je niet hoe bleek hij was? En dat hij ons geen van allen aankeek? Durfde ons gehoon niet in de oogen te zien... Schande. Tante Milly nam de roode rozen weg. Fatsoenshalve. Maar Erich protesteerde. Waarom Roode rozen bij een doode... Erich, dat komt niet te pas. Ze keek hem aan, alsof ze zeggen wilde: begrijp je dan niet? Erich zei nadenkend: Ze hield van kleurige bloemen... Hy is blind, zei tante Milly naderhand tot de anderen. Maar Erich, misschien voor het eerst van Zijn leven, deed Iets waarvoor hy zelf geen verklaring kon geven, deed het een beetje schichtig, als schaamde hij zich of vrees de hy. dat men een verklaring van hem zou verwachten. Hij nam de roode rozen en legde ze naast de doode in de kist, voor dat *(?t deksel over haar gesloten werd. EINDE.

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 13