PAG. 2 ZBmmi mn ^Wimjtk dat U ikke ZATERDAG 26 JANUARI 1935 'T JUTTERTJP TOB NOOIT HOEKJE O Ik moet nouw deze keer alweer eens be ginne met m'n handen en m'n neus af te vege, want nouw moet ik meneer Leistl- kouw nog feliciteeren omdat ie dertig jaar d'r bij is. Ja meneer Leistikouw ik ben wel laat, maar U zal nouw zoo zachiesaan ook wel weten dat Wimpie alleen maar schrijft over dingen die gebeurd zijn, al wil ik nou wel voor eene keer zoo'n beetje as ziegeu- ner of sterrekjjker spelen en zeggen dat wanneer U dat van 50 jaar fee9 viert, ik d'r ook bij ben in m'n hooge hoed. ...aar meneer Leistikouw mag ik nouw 's wat vragen? Mag ik nouw 's heel eer lijk wat vragen? Nou dan, speelt U dan nooit meer as de mensehen 's middags aan t eten zijn, want daar kenne de menschen een hoop last van hebben. Waarom? Moet U hooren. We zaten net 's middags, aan 't eten en we waren net begonnen toen U begon met ze te laten blazen. We zaten juist aan de soep, nou en toen ik die fijne muziek van die lollige marschen zoo hoorde, nouw, toen ging ik met m'n lepel zoo hard van zelf de maat slaan. En toen is zoo maar ineenen de lepel uit m'n hand gevlogen en die .9 midden in de soepterrine getjoept, en toen ik keek waar ie gebleven was, zag ik dat m'n va der een heele lik soep op z'n gezich gekre gen had. Ik zal maar niet in de krant zette wat m'n vader allemaal gezeg heef, maar lollig was 't niet. Ja, ze feesten allemaal zoo'n beetje, en dat van burregermeester Kolff van Wie- ringen, waar ik de vorige keer over ge schreven heb is ook fijn geweest, want d'r hebben een hoop menschen wat gezeg en toen zijn ze op de paarden gaan zitten en toen hebben ze dv optoeh gehouwen. Ik geloof wel, dat er nouw niks meer te win teren valt, ik heb 't botervlootje van m'n moeder maar half leeggemaakt en daar m'n schaatsen mee ingewreven want 't geef toch niks meer en die politieagent die me de vorige week achterna geloopen heeft om die vuilnisbak, moet dan maar wachten tot de vollegende winter om een sneeuwbal in z'n nek te krijgen. Nou ik vind dat wel jammer dat 'r nou geen ijs is, ze moesten hier maar 'n contrakkle maken met die meneer Veraart, want die ken dat nog al goed, hè, van mooi weer leeljjk ma ken en nou gaan ze binnenkort weer zoo met van alles beginnen voor de verkie zingen voor de provinsiale staten en de ge meenteraad. Wat dat eerste voor een ding is weeti k niet, maar dat van de gemeente raad dat ken weer lollig worden. Die meneeren die op de krant schrijven, die zijn nou aan 't probeeren of ze nog mooi op t groote bord kenne schrijven, want as ze gaan stemmen voor de ge meenteraad dan komp dat groote bord weer bovenaan tegen de krant te hangen en dan kennen al de menschen in de Jut- tery weer stijve nekken komen halen door naar dat bóra te komen kijken in de Ko ningstraat en op de apenschoot aan de Laan is nou ook een nieuwe juffrouw. D'r waren d'r zeker wel 40 die d'r wouwen komen, maar ze wouwen ze niet allemaal tegelijk hebben, 't Was anders nog zoo slecht niet as d'r wat meer juffrouwen wa ren, want ze kenne allemaal mooie spelle tjes en ze zalle je toch niet allemaal in de hoek zette hè, want toen ikke d'r was, toen was d'r een juffrouw die mijn altijd in de hoek stopte, ze zei altijd dat ik zoo'n aap was en as ik d'r nouw nog 's tegen kom dan zeg ze me ltijd heel aardig goejen dag, Rajerajerajeraje. Ze was zeker bang dat ikke d'r in de krant zetten zou en je mag van ae week voor niks naar de bioscoop naar de Persil film kijken, nou 't was alleen natuurlijk weer voor de vrou wen want ik moch niet mee. Toch stom, want as je zoo as ikke iedere week maar in de krant schrijven mag, dan moet je toch weten wat d'r zoo van alles gebeurt, hè, en vind u nou ook niet, dat we toch ook wel 's magge weten hoe alles ge- wasschen wordt. Dag u nou, dat ik iedere maandagmiddag voor m'n lol, m'n armen uit m'n lyf zit te draaien aan m'n moeder d'r waschmachine en meneer de Zeeuw heeft nou van de menschen die in de Saar zitten een brief gekregen dat ze dat radijootoestel wat ze van 'm gekregen hebben wat fijn gevonden hebben en dat ze mooie muziek hebben, nou, ze zalle ge loof ik toch wel weer blij zijn, als ze weer terug In de Jutterij zijn, dan maggc ze, als ze zoo nor en dan eens naar de bioscoop gaan, nie+ meer zoo'n leven maken, want d'r heeft was ovei in de krant gestaan, dat er een hoop menschen zijn, die daar altijd zoo'n hoop leven maken. En dat is niet lollig, want ze praten en zingen tegenwoordg ook op die dingen op 't doek, en as ze dan '.oo'r leven maken dan kenne ze d'r niet veel van hooren. Laats ook bij ons thuis, toen was Louis Davids net voor de radijoo aan 't zingen van „Oome Piet, doe 't niet, Ga niet naar 't Saargebiednou en toen was m'n zussie aan 't kwebbelen over gestoomde bokkenen, die ze daar of daar gekocht had en die ze zoo lekker heb gevonden. Nou is m'n brieffie al weer vol, ik moest eigenlijk van alles schrijven over dat feest van die oud-onderofficieren dames en nog meer van die dingen, maar dat zalle we maar weer laten tot de vollegende week hè. Daaaag Een onzer lezers zendt ons onderstaande berijmde samenspraak, die hij vond in een Almanak uit het jaar 1852, dus ruim 80 jaar geleden. HET CONCERT A LA Ml'SARD, gehouden in het lokaal „Tivoll" aan den Helder. (Een gesprek tusschen twee Texelsehe buurvrouwen in haar dlalekt.) Aafjebuur. Wel jemmeneetje, burevrouw! Nou kom ik onder 't kopple gouw Vertel e, vat ik hoord en sien Heb, an de Helder, beste Trien! Trientjebuur. Nou! hei je an de Helder wee3t? Ik heb er allan zoo op eest; 1) Maar net of 'k er niet kommen ken, Zoo lang ik in de kienders ben. 't Was alles deen mlt 't hooibejouw, Zeit Jawik op een ochte, vrouw! We gaan van daag na 't Nuwwe Diep, Hij wist dat ik er zoo om riep. Je kent begriepe, bliedschap groot, Die oudste jongen van Timoot, Nee Jan van Olbert Schagen's Kil, 2) Die brag ons mit de kar na 't Schil. 3) Doe in de postschuut, maar 't was vloed, En deerbij was de wiend niet goed, Het duurde du9 wel erreg lang, Maar 'k was geen ziertje ziek of bang. Zoo teuge zesse, kwamme we an En ik ging daadlek mit me man, Na Helnbuur, achter 't rasterwerk, Een'eindje van de nuwwe kerk. Deer eerst en kopje mit en stik, Och mensch! ik was zoo in mlen schik, Want 'k was er voor den eersten keer, En 't i3 er mooi, das stellig weer. Toevallig viel deer Heldersch krant, Bij Heinbuur Jaap zoo in de hand, En bij geluk dat hij het las Dat het kesert in Tivoli was. Heer zeit hi Aaf! dat wou 'k wel slen, Kom ga je meê, of 'k gaan allien. Het kost ok vieftien stuvers maar, Toe seit hie, Aaf, toe, maak je klaar. Nou ik niet lui, mien paarse jak Gouw uut, en ik in 't beste pak Na het kesert la Mastaard, Maar mensch, dat is de piene waard! Je zow toch segge, is het weer, Maar dat kesert 'k weet niet meer En Tireli, je maakt me puur Nuwskierig, seg, wat is dat, buur? Wacht maar en beetje, beste Trien, 'k Vertel je al wat ik hoord en sien Heb in die zaal, dat Tireliet; 't Is gien slecht huus, werempel niet. En het kesert, dat is meziek, Wel goeie siel, ik lach me siek, Dat jtj dat nou toch nog niet weet, 't Is hier ook weest bij Krilsje peet. Maar dat is nies, nou, luuster maar; We kwamme dan zoo mit mekaar, Digt bg dat huus, deer was die zaal, Vol groote hanse heelemaal. 'k Dorst eerst niet van die groote lui. Maar Jawik zei, 'k heb wel den brui Van ai dat volk, 'k heb in me zak Meer as die lui mit goud op 't pak. 1) Naar verlangd. 2) Verbastering van Comelia, Cornelisje, Krillesje, bij verkorting Kil. 3) Doip aan de zee, Oude Schild. 'k Trok dus me stoute schoenen an, Eerst ik er in en doe me man, De heele -aal was vol mlt groen, Dat gaf en wonder wel fersoen. En dan, perjieke hier en deer Ik mogt zoo fragen, an en heer, Weerom is 't hier zoo groen en gnap, Och zeit hi, zoo maar uut de grap. Doe maar an 't kuij're In het groen, Van 't boschje, deer was wat te doen. Wel t /intig speulul .^eulde deer, Zoo bute maar mlt 't moolje weer. En dan de mensche kuijerde maar, Mit heele troepjes bij mekaar. Of :atte luustrend in 't perjeel, Na trommel, na trompet en veel. Dat duurde zoo tuut negen uur, Doe wierd het bute wel niet guur, Maar toch wat koe' en na de zaal, Ging 't volk en speullui, illemaal. Doe kwam de beste pre' nog an, 'k zat maar alliendlg m.L me man, Maar 'k had toch matig veul plezier, Want zoo les hei Je toch niet hier. Op lens begon het speulvolk weêr En ien, het leek wel en meneer, Sloeg mit zien stok, zoo in het rond, 'k Docht man: Jou hoofd is niei gezond. Nou zow het op en danse gaan, 't Is meuglek dat ik 't niet verstaan, Maar 'k vond het evel erreg raar, 't Was draaijen in het ronte maar. Kiek, doch, die dat danse hlet, Die weet het toch werempel niet. Het „meikes, knechtjes," zoo wij doen, Het dunkt me, fr\J wat meer fersoen. Hierna kwam weer en are dans. Ik loof, het hiette op zien fransch, Gelop, maar 't was en rare grap, Te minste Jawik lachte em slap. Ze spronge zoo as Jawik seit, Net as de kalvers in de weid', Die in 't voorjaar uut den stal Gaan, net zoo wild en net zoo mal. Het danse had vooreerst en end, Doe speulde er maar allien ien vent En leilek deuntje op 't fiool, Ik dacht: nou dat is apekool. 't Was uut, en 't manvolk mit mekaax, Dat maakte op lens en groot misbaar. Het kiapte en stampte al op den grond; les dat ik 't allergekste vond. Ik vroeg an Prins den kastelein, Wat of dat was. Wat denk je Trijn? Htf zei: dat 's appels en cement. Aars zei hy niet, die malle vent Doe volgde er nog en dansje weêr, Dat was wel mooi, want deuze keer Was het en effectieve ..uns, Kerielje hiette op zien fransch. Dat leek nog veul op onze dans, Want dan weêr vrouwe, dan weêr mans En dan weêr even paar an paar. En naderhand weêr allegaar, Kom seg .k Jawik, nou doen 'k meê, Dat is gemaklek, jemenee, Dat hebbe wij toch ok nog leerd. Zoo mooi as ien het maar begeert. Deer ging Jaap mit mie op de baan, We gi.-ige naast mekaar maar staan, En liep dan weer deur mekaar, Mit al die groote jufvrouws maar. Eerst ging het goed, maar op het lest, 't Is weer, ging het niet al te best, Want, o, die speulman riep zoo raar, „Sassée, Aafdeu, Aafkat!" was 't maar. Eerst dacht k dat hij op me schold, En dat het mij of Jawik gold; Maar later hoorde ik wat het was, 't Kwam zoo, weet je, in den dans te pas. Doe dat uut was al weer wat aars, En jonge blaasde lm bont en paars, Op zo'n trompet o. zo'n hoeboe, 't Ging ai maar zoo: hoe! boe! boe! hoe! Hij hieuw mlt blaze nauwleks op, Of t was weêr, net zoo, op zien kop Zo'n leve, weêr as de eerste keer, t Was appels en cement doe wêer. Nou, zo'n kesert is erreg mooi, As 't deen is 't are jaar mit 't hooi, Dan krouw ik Jawik weêr op zy, Want mensch, 'k Den er zoo graag ers bij Maar weet je wat me er niet beviel 'k Zeg 't rond uur, maar, me goeije ziel, Het was er wel een beetje stief, Maar aars ja, was 't verreweg lief Gien ien die praatte ers mit ons meê. Dat 's bij ons aars toch, jemenee! Want as ;e hier maar 'n vreemde siet, Dan praat je ers meê, zeg is 't zoo niet? En dan nog vel op zo'n partij. Nee, 'k seg 't allan en 'k blief er bij, 't Gaat b(< ons veul wat f rij er, Trien! En 'k mag dat stieve niet graag zien. D. Helder, Augustus 1852. Hoe om te gaan met een vermoeid mensch? Goede bedoelingen en slechte resultaten! Meer en meer hoort men in onzen tijd van menschen, die overspannen zijn. Zoo nu en dan zou men werkelijk gaan den ken, dat de halve wereld overspannen is. Meer dan eens hoort men dan, bywjjze van uitleg zeggen: „hij of zij werkt zoo hard!" De psycholoog echter weet heel goed, dat van hard werken nog nooit of te nim mer een mensch overspannen is geworden. De oorzaak zit heel ergens anders. Hard werkende menschen zjjn natuurlij kerwijs wel eens moe, en dan behoeven zij een tactvol en begrijpend optreden van hun omgeving, een optreden waarvan vódr alles rust uitgaat. Met de beste be doeling treden de huisgenooten van iemand die hard werkt, dikwijls op een wijze op, die onherroepelijk overspanning teweeg moet brengen. Wü zagen hier onlangs een treffend voorbeeld van. In een ons bekende familie is nog één dochter thuis, ongetrouwd, 25 Jaar. Zy heeft een goede, maar een zeer drukke betrekking, 's Morgens gaat zij om 8 uur weg, om om half 9 op kantoor te kunnen zijn. Zij is vrij van half 1-2 uur. Daar zij een half uur moet fietsen om haar kantoor te bereiken, zou het practisch zijn als ze haar twaalfuurtje meenam, en zijzelf zou dat ook graag willen, maar vader en moeder protesteeren om het hardst als Ina tusschen den middag niet thuis komt, „zoo ongezellig". Dus Jakkert Ina eiken middag op de fiets naar huis, een half uur en nog een half uur terug naar kan toor omprecies een half uur thuis te zijn. Daarna heeft ze van 2 tot half 6 weer kantoor. Ongeveer om 6 uur komt zij thuis, en bij die thuiskomst waren wij on langs tegenwoordig. De begroeting van Ina's moeder was even hartelijk-bedoeld als: „Dag lieve kind, wat zie je er weer doodmoe uit. Ga gauw zitten, of nee, doe eerst Je mantel uit. 't Is hier warm, of niet te warm, of vind je van wèl? Zal ik eens een kopje thee voor je inschenken. En een koekje erbij, wil Je zoet of zout? Wat een regen vanmiddag, is het nog zoo koud?" Ina mompelde flauwtjes: „Ja moeder, graag, dank u." Zij zag er werkelijk moe uit, wat niets geen wonder was, en met een half uurtje wel bijgetrokken zou zijn als haar moeder wat rustiger was op getreden. Het allereerste, waaraan iemand die na een zware werkdag thuiskomt, behoefte heeft is rust om zich heen. Daar in het meerendeel der families allicht één der huisgenooten een zware werkkring heeft, lijkt het ons niet nutteloos om een en ander te zeggen over de geschlkste wijze om met een vermoeid mensch om te gaan. Ie. Bespaart een vermoeid mensch de inspanning van weer ergens op te moe ten reageeren. Zegt daarom zoo weinig mogelijk en stelt vooral geen vragen. 2e. Daar wij den smaak van een huis- genoot(e) toch wel kennen, kunnen wij een kopje thee inschenken met iets erbij, zooals hij of zij het graag heeft, zonder dat daarbij veel gesproken heeft te wor den. 3e. Geeft uw zorgen voor iemand, die vermoeid is, op een rustige en onopvallen de manier. Zorgt zoo mogelijk, dat een en ander vooruit klaar staat. Er is weinig, dat vermoeiender is dan te bemerken hoe Iemand om ons heen draait en zich uit slooft, om het ons naar den zin te maken. 4e. Onthoudt u van commentaren be treffende iemands uiterlijk. Het is noch verbazingwekkend, noch verontrustend, wanneer een hardwerkend mensch er eens moe uitziet, maar wèl heeft het een verlammende uitwerking wanneer iemand anders dan zoo medelijdend opmerkt: „Wat zie je er moe uit!" Het is eigenlek zoo eenvoudig: Geeft een vermoeide gelegenheid om uit te rus ten. Vertroetelt hem of haar gerust een beetje, maar let erop, dat u dit doet op tactvolle wjjze, en onopvallend. DR. JOS. DE COCK. Acteur: „Hebt u gemerkt hoe mij" sterfscène de menschen ontroerd heeft Het heele publiek zat te huilen!" Directeur: „Waarschijnlijk omdat het maar comedie was

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 14