MAGGI' Radio- ma a mi AROMA IMM 11 SP© >T reef voor uit.... GEMENGD NIEUWS Jnelkdameita/je IIELDERSCHE COURANT VAN ZATERDAG 26 JANUARI 1935. De moord in de Bonaire straat te Amsterdam. Het ongeluk op de pont te Velsen. Passenvervalsching door een ontslagen consul. Botsing tusschen auto en trac or. Ernstige aanrijding te Overschie i Onrechtmatig steun trekken. q X V Valsche munters. Buitenland Auto rijdt in colonne der Hitler-jeugd. Het bloedbad in Fransch Somali-land. VOOR UW BRUIDSFOTO Een zelfmoordstatistiek. we ons ledig gi's Aromo- je opnieuw met laten vullen. nu Magi flesch Binnen tand Tien jaar gevangenisstraf geëischt. In hooger beroep heeft zich Donderdag voor het gerechtshof te Amsterdam te ver antwoorden gehad de 23-jange tuinier H.V., uit Huizen, die door de rechtbank te Am sterdam veroordeeld was tot vijf jaar gevan genisstraf, verminderd met de voorloopige hechtenis, ter zake van doodslag. Op 24 Januari 1934 had verdachte in de Bonairestraat 165, het meisje, waarmee hij verloofd was geweest, door middel van revol verschoten zoodanig gewond, dat zij kort daarop aan de gevolgen is overleden. Zoowel de officier van justitie als ver dachte zijn in hooger beroep gegaan van het vonnis der rechtbank. Verdachte verklaart, appèl te hebben aangeteekend, ómdat hij op onjuiste getuigenverklaringen is veroordeeld. Requisitoir. Na het getuigenverhoor is het woord aan den procureur-generaal, mr. Bauduin. Deze onderscheidt drie perioden in de ontwikkeling van het drama, vóór, op en na 24 Januari. De verloving was voor 24 Januari verre van rustig: herhaaldelijk had het meisje haar verbroken. Ook op 24 Januari was het meisje hem niet goed gezind. Uit de houding van verdachte na het plegen van het feit, blijkt dat deze met bewustzijn heeft gehandeld. Op het meisje zijn vier ingangen van ko gels gevonden in de onmiddellijke nabijheid van het schot: ze moeten direct op het lichaam zijn afgeschoten. Een worsteling heeft niet plaats gehad; verdachte heeft in koelen bloede op haar geschoten. Het meisje stond doodverschrikt in een hoek en bewoog zich niet, zoadat verdachte met bewustheid die schoten heeft toegebracht. Dit blijkt ook uit de woorden, die hij tot de moeder gezegd heeft: Ik heb haar nu ver loren, ik ga nu naar de politie. De verklaringen van den kostganger wij zen eveneens uit, dat verdachte volkomen bij zijn bewustzijn was. In een cynische opwelling heeft verdachte in koelen bloede het meisje gedood. Spr. meent niet, dat verdachte met voorbe dachten rade heeft gehandeld. Spr. acht hier voor geen bewijs aanwezig. Hij is dus niet schuldig aan moord, zooals hem primair ten laste is gelegd. De opgave van dezen verdachte, dat hij eerst op zrihzelf en toen op hef meisje heeft geschoten, acht spr. onjuist. Verdachte was ook volkomen bij zijn bewustzijn toen hij die schoten loste. Over verdachte zijn buitengewoon gunstige rapporten binnengekomen. Doch er is ten slotte toch een kind vermoord, dat niet aan den dood dacht. Er is geen erger misdaad dan die welke tegenover het kind wordt ge pleegd. Uit een oogpunt van generale preventie is een zware straf gewenscht: andere meisjes kunnen hierdoor tegen hun minnaars wor den beschermd. De volgende week zal hier weder een jonge man terechtstaan, die opk een meisje van 24 jaar, dat hem niet ter wille wilde zijn, heeft doodgestoke Al hebben we het vergeldingssysteem laten varen, laten we dan aan de maatschappij denken. Spr. is van oordeel, dat de straf doör de rechtbank opgelegd, vijf jaar gevangenisstraf, waardoor deze man over 3% jaar weer vrij op straat loopt, te lkag is. Spr. requireert derhalve een gevangenisstraf van 10 jaar. Arrest 7 Februari. Tegen den pontwachter twee maanden gevangenisstraf geëischt Op Vrijdag 10 Augustus, des middags omstreeks half vier, is bij de pont te Vel sen een ernstig ongeluk gebeuro. dat twee menschenlevens heeft «rokost. Een auto, bestuurd door den heer G. H. Heyneman uit Amsterdam, is van de pont in het ka naal gestort. Vier van de zes inzittenden konden zich in veiligheid stellen, doch de 20-jarige dochter van den heer H. en-een Duitsche logéi verdronken jammerlijk. De pont lag aan de Beverwijkscht zijde van het kanaal en was reeds bijna vol. Op het laatste oogenblik kwam de heer H. met zijn auto aanrijden en bleef met de achterwielen op den klep staan, Den der pontwachters ver zocht aan ie andere automobilisten, om een eindje op te rijden en zoodoende plaats te ma ken voor de auto van den heer H. Dit ge schiedde, en juist toen de heer H. nog een eindje vooruit wilde rijden, begon onverwachts de pont te varen. De klep gleed van den wal af en sloeg door, tengevolge waarvan de auto van den heer H. achteruit reed en in het wa ter terecht kwam, met het bekende noodlot tige gevolg. He. ongeluk zou te wijten zijn geweest aan dé nalatigheid van een pontwachter, die dan ook door de justitie vervolgd werd en Donderdagmiddag voor de Haarlem- sche rechtbank terecht stond. Er waren zes getuigen gedagvaard w.o. dr. J. P. L. Hulst uit Leiden als deskundige. Uit v-agen van den verdediger bleek, dat voor pont no. 4 eigenlijk geen instruótie be stond, wel voor de andere ponten, .ie:anders ingericht waren. Bjj pont no. 4 was jhet de gewoonte, dat de nan in de stuurhut door éen slag op de bel het teeken gaf dat de kleppen opgehaald moesten worden. Een ambtenaar van den Rijkswaterstaat, die belast is met het toezicht op de ponten te Velsen, verklaarde, lat het ophalen van de kleppen een geluid veroorzaakt. Dat de pont- wachters op dit geluid zouden afgaan, kon ge tuige niet verklaren. Getuige zag de overplaatsing van verdachte persoonlijk niet als strafmaatregel. Verdachte stond zeer gunstig bekend. Verklaring van verdachte. Verdachte wer vervolgens verhoord. Hij stond in de stuurhut en had reeds een klap op de bel gegeven, toen de auto van den heer H. naderde. Daarna heeft hij zich over tuigd, dat er geen schepen waren, die passee- ren moesten. Hij hoorde een geluid alsof de klep werd opgehaald en stelde c'.e machine in werking. Enkele oogenblikken later hoorde hij gesche'uw. Hij zette direct de machine stop en zag nog juist een auto in het water ver dwijnen. President: „U bent dus alleen op het geluid- afgegaan?" Verdachte: „Ja, ik dacht dat alles in orde was." Requisitoir. De officier van justitie, mr. A. R. Andringa, zeide, dat hij altijd gemeend heeft, dat te Vel sen geen brug noodig is, omdade ponten daar goed en veilig zijn. Doch één oogenblik van onachtzaamheid heeft ook daar een ernstig ongeluk veroorzaakt. Verdachte is zeer zeker onattent geweest. Hij droeg een groote ver antwoordelijkheid; honderden menschenlevens waren -an hem toevertrouwd. Van deze groote verantwoordelijkheid is hij zich niet steeds be wust geweest. Hij is afgegaan op een geluid en heeft gedacht dat de klep omhoog was. Had hij zich éven overtuigd, dan zou hij gezien hebben, dat de toestand nog niet veilig was. Verdachte moge eer. voortreffelijk ambte naar zijn; door één oogenblik van onoplettend heid Zijn twee menschenlevens verloren ge gaan. De officier achtte wel degelijk schuld bij verdachte aanwezig en eischte twee: maan den hechtenis. Uitspraak 7 Februari. Tegen hooge betaling werden passen verstrekt aan lieden zonder nationaliteit Op 16 November heeft de rechtbank te Amsterdam den 53-jarigen L. W. S. P., pro motor, ter zake van oplichting en het ver strekken van valsche passen veroordeeld tot twee jaar gevangenisstraf, verminderd met de voorloopige hechtenis. Verdachte, gewezen consul van Costa Rica, was, in weerwil van zijn ontslag als consul rustig doorgegaan niet alleen met het geven van visa, doch ook met het verstrekken van bewijzen van staatsburgerschap, iets wat buiten de bevoegdheid van een consul valt. Hij gaf deze bewijzen af aan staatlooze bur gers, die eigenlijk een Nansenpas moesten hebben, natuurlijk tegen hooge betaling. De zaak kwam door een toeval aan het licht. Bij een firma aan het Rokin werd een stempel besteld, ten gebruike van den consul van Costa Rica, voor de verificatie van pas poorten. Nauwelijks had oegene, die deze op dracht had gegeven, het magazijn verlaten of de patroon bemerkte, dat hij vergeten had te vragen of het 'stempel van rubber of wel van metaal moest' worden vervaardigd.Hij belde derhalve het consulaat pp óm hierom-: trent instructies te vragen, doch hoorde toen tot zijn verbazing, dat dit consulaat in het geheel geen stempel had besteld. Er moest-' dus van een poging tot falsificatie sprake zijn. Toen "het stempel werd afgehaald, ver nam mén, dat dit voor den heer P. den ge wezen consul van Costa Rica bestemd was. Deze was echter reeds eenigè jaren tevoren door de regeering van Costa Rica uit zijn functie ontslagen, aangezien zijn gedragingen niet overeenstemden met de onkreukbaar heid, vereischt voor de functie van consul, sub P. is o.a. ook betrokken geweest bij de frauduleuze handelingen in verband met de Veendammer Hypotheekabnk, geüjk bleek tij dens de behandeling van deze zaak voor de Amsterdamsche rechtbank in het jaar 1929. Reeds eerder had P., surséance van betaling aangevraagd, waardoor zijn faits et gestes bij de Veendammer affaire in een eigenaar-, dig daglicht kwamen te staah. Om nu terug te keeren tot de zaak, die Donderdag in hooger beroep is behandéld, voor de rechtbank is komen vast te staan, dat P. o.a. een Costa-Ricaanschen „pas" heeft afgeleverd aan de staatlooze burgeres Ida Feingold, tegen betaling van 250. Bovendien was aan P. ten laste gelegd, po ging tot oplichting voor een bedrag van 100 van Markies Guinge de Chanvreus de Faramont, die als tusschenpersoon optrad tusschen verdachte en een zekeren Sabaty te Parijs, die hoopte door voorspraak van den „consul" in Costa Rica genaturaliseerd te kunnen worden. En ten slotte heeft P. zich voor de rechtbank te verantwoorden gehad, ter zake van verduistering ten nadeele van den Engelschen geestelijke Firth te Spolding voor een bedrag van 41.000. De beide laat ste ten laste leggingen heeft de rechtbank echter niet bewezen geacht. Zoowel de officier van justitie als ver dachte hadden hooger beroep tegen het von nis van de rechtbank aangeteekend. De eisch. Aan het einde van de verhooren heeft de procureur-generaal, mr. Bauduin, zijn requi sitoir gehouden. Spr. eischte bevestiging van het vonnis der rechtbank en veroordeeling van verdachte wegens oplichting en het af geven van valschen pas tot twee jaar ge vangenisstraf. verminderd met de voorloo pige hechtenis. j DOOR EEN AUTO OVERREDEN EN GEDOOD. Te Haarlem. Op den Rijksstraatweg te Haarlem ter hoogte van de Zaanenstraat, reed Donder dagmiddag een groentenwagen. Achteraan hing de 8-jarige A. M. Vestering, wonende Zwaluwstraat, die zich naar school begaf. Bjj de Zaanenstraat gekomen liet hij den groen tenwagen los en stak den weg over. Hij had echter niet gezien dat een auto met kalmen gang van het Soendaplëin naderde, bestuurd door een reiziger uit Amsterdam. De jongen liep tegen den auto op, viel en bleef bewus teloos liggen. Met een ernstige hersenschud ding is hij naar het ziekenhuis Joh. de Dep overgebracht, waar hrj kort na aankomst is overleden. Te Heerkin. Donderdagavond is het ongeveer 7-jarig zooritje van de familie Stuurmans uit Schin- veld door den vrachtauto van de firma D. aangereden en op slag gedood. Een passagier van den auto doodelijk gewond. Woensdagavond is op den Amersfoortschen weg bij Apeldoorn ter hoogte van' Nieuw Mil- lingen een auto, waarin twee personen uit Zutphen zaten, tegen een voor haar uit rij-, denden tractor gebotst. De passagiers, zekere K. en H. werden ernstig gewond opgenomen^ en in het Algemeen ziekenhuis te Apeldoorn,: opgenomen. K. bleek beide beenen gebroken te hebben, H. had hoofdwonden opgeloopen. De 23-jarige K. is Donderdagmorgen in het ziekenhuis ,aan zijn verwondingen overleden. H. was Vrijdagmorgen nog buiten bewustzijn. De auto was het eigendom van de garage Enterman te Zutphen en werd geheel ver nield,' Donderdagmiddag reed O. L. L. uit Rotter dam met zijn auto in flinke snelheid van Delft naar Rotterdam langs den rijksweg te Over schie. Bij het laatste blok huizen voor de krui sing met den Rótterdamschen Rijweg stond een vrachtauto op den berm van den weg. De vrachtauto hoorde aan de firma Zaane Vestoep en werd bestuurd door A. v. L. uit (Gouda. Zonder eenig teeken te geven zette V. L. den vrachtauto plotseling op gang en reed van den berm den rijksweg weer op. L. kop niet stoppen, trachtte nog wel links uit te wijken, doch botste met het rechterportier jtegèn den vrachtauto. Bij deze hevige botsing draaide de personenauto een slag om en kwam met den kop voor den vrachtauto te staan. De ir. den personenauto zittende 18-jarige M. v. d. T sloeg mét het hoofd door het reéhter portierraam en daarna door de voor ruit. Met een schedelfractuur werd hij per Röode Kruis-auto naar Eudokia te Rotterdam «éjivoerd. .Zijn toestand is ernstig. De vracht auto liep geen schade op. De personenauto is Weggesleept, i^e bestuurder C. L. L. liep een ónbeteekenende schaafwonde op. 'f Een ambtenaar, belast me4- le uitbetaling Van den werkloozensteun te Rijnzaterwoude jieeft ontoekt, dat door den steuntrekkende werklooze R. een aantal stempels .waren ge plaatst op zijn werkloozenkaart, welke niet geheel overeei.kwamen met den afdruk van het stempel, dat op de gemeènte-secretarie aldaar in gebruik is. Uit een verhoor door de politie k\ am va t te staan, lat Rr: door het plaatsen van valsche stempels eenigen tijd frauduleus-.steun had getrokken." Tegen R. zal gen vervolging wtrden ingesteld. ZONDAG 27 JANUARI. Hilversum, 1875 m. 9.00 VARA, 10.30 VPRO, 12.00 AVRO, 5.0p VARA, 8.00 AVRO. 9.00 Voetbalnieuws. 9.05 Tuinbouwpraatje S. S. Lantinga. 0.30 Gramofoonpl. 9.40 H. v. Laar: „Van di :ren en planten". 10.00 Orgelspel J., Jong. 10.15 A. Pleysier: Van Staat en Maatschappij. 10.30 Kerkdienst uit de <N;H. Kerk te Oudkerty, Spr.: Ds. P. Brakman. 12.00 Uurslag en klokkenspel van de Groote Kerk te Edam. 12.01 Disco-nieuws. 12.30 Omroeporkest o.l.v. N. Treep. 2.00 Boekbepreking docr H. de Man. 2.30 Conce -tgebouw-orkest o.l.v. Ed. v. Bei- num m.m.v. J. Dahmen (viool). 4.00 Kovacs Lajos en zijn orkest. 4.45 Vaz Dias. Gramofoonmuziek. 5.00 VARA-orkest o.l.v H. de Groot. 5.30 Voetbalpraatje. 5.50 Vervolg orkestconcert. 6.15 Gran ofoonpl. 6.35 Coos en Polly Spe* uboff. 6.50 P. Tiggers: Bela Bartok. j 7.00 Vervolg Duo Speenhoff. 7.15 E. V lis (vioól) en J. Jong (orgel). 7.30 Gramofoonpl. 8.00 Vaz Dias. 8.15 Omroeporkest o.l.v. N. Treep, m.m.v. Geza Frid (piano). 9.05 Radio-Journaal. - 9.15 Concert door Pierre Palla, Topy Glerum en Ecdy Meenk. 9.45N3ramofoo:ipl. I.000 Uit Scala te Milaan: 3dè acte van Mas- cagni's „Nero", m.m..v solisten, koor en orkest o.l.v. den componist. I II.15 Vaz Dias. 11.2012.09 Kovacs Lajos en zijn orkest. Huizen, 301 m- .'I 8.30 NCRV, 9.30 KRO, 5.00 NCRV, 7.45— 11.00 KRO. 8.30 Morgenwijding o.l.v. Ds. C. F. Wester- maim, m.m.v. Ev. Luth. Meisjeskoor uit Weesp o.l.v. D. Boekweg Jrzn, 9.30 Hoogmis. 10.45 Gramofoonpl. 12.00 Orkesteonce-t en gramofoonpl. I.00 Lezing. Orekstconcert. 2.00 Cursus. i 2.30 Orkest conce.4 en lezing. 4.20 Gramofoonpl. 4.30 Voor de zieken. 5.00 Gramofoonpl. 5.20 Kerkdienst uit de N.H. Kerk (Martini kerk, te Groningen. Spr. Ds. C. W. Coolsma. Org.: Cor Batenburg. M.m.v. het Kerkkoor o.l.v.R. W. Kuiper. Hierna: 7 \ng door Kerkkoor o.l.v. R. W Kuiper. 7.45 Sportnieuws. Lezing. 8.10 Va* Dias. Orkestconeert. 8.45 Radiooneel 9.15 Orkestcocnert m.m.v. tenor. 9.50 Gramofoonpl. 9.55 Zarig en gramofoonpl. 10.30 Vaz Dias. Gramofoonpl. 10.4011.00 Epiloog, MAANDAG 28 JANÜARI. Hilversuiri, 1875 m. Algemeen Prograiuma, verzorgd door de AVRO. 8.J0 Gramofoonpl! 9.00 Ensemble Lismonde. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gramofoonpl. 10.30 Vervolg concert. II.00 Orgelconcert F. Asma, m.m.v. T. Hee roma (zang). 12.00 Het Rembrandt Theater Orkest o.l.v. D> Hartogs. 1.45 Gramofoonpl. 2.00 Omroeporkest o.l.v. N. Treep. 3.00 Voordracht K. Kleyn. 3.30— 4.00 Pianorecital G. v. Dam. 4.15 Gramofoonpl. 4.30 Max Tak: Prominenten van het heden' daagsche podium. 5.30 Rovacs Lajos e zijn orekst, m.m.v. „The Gubo's" (accordeon) en N. Kind (zang). 7.25 Het Böedapester Trio. 8.00 Vaz Dias. •8.05 Orgélconcert P, Pa'la, 8.30 Omroeporkest o.I." N. Treep, rii.m.v.' M. Neroeth tzagn). 10.00 Gramofoonpl. 11.00 Vaz Dias. 11.10—12.00 Uit „Caland", Rotterdam: Het orkest „Ormenda", o.l.v. Nina Dolce, m.m.v, c H-enk Stuurop "(liedjes aan den vleugel). 2 Huizen, 301 m. NCRV-uitzending. 8.00 Schriftlezing en meditatie. 8.159.30 Gramofoonpl. 10.30 Morgendienst o.l.v. Dr. J. F. Beerens. 11.00 Chr. lectuur. 11.3012.00 en 12.15 Gramofoonpl. 12.30 Concert (sopraan, riool, piano). 2.00 Voor de scholen. - t -> 2.35 Gramcfoonpi 2.45 .Wenken voor de keuken. 3.lX-3.45 Kippies. 4.00 Bijbellezing Ds. J. L. de Vries, m.m.v.. so praan en orgei. 4.00 Gramofoonpl. 5.30 Orgelspel Mac Crafford. 6.30 Vragenhalfuur. 7.00 Politiebei.chten. Ned. Chr. Persbureau. 7.J5 Gramofoonpl. 7.30 Vragenhalfuur. 8.00 Vaz Dias. NCRV-Symphonie-orkest o.l.v. I P. v. d. Hurk, m.m.v.Annic Hermes (alt). 8.30 Lezing Di. J. R. Callenbach. 9.00 Vervolg concert. Om 10.00 Vaz Dias. 40.30—11.30 Gramofoonpl. DINSDAG 29 JANUARI. -Hilversum, 1875 m. AVRO-uitzending. 5.306.00 VPRO. 8.00 Gramofoonpl. 10,00 Morgenwijding. 1045 Grar, ofoonp'. 10;30 John vari Brück en zijn orkest. IJ,.00 Kookpraatjet .door mevr. R. Lotgering-, (■Hillebrand. 11.30 Vervolg concert. 12.30 Gramofoonpl; I.30 Cantabile-orkest o.l.v. E. Beeckman en Gramofoonpl. 3.004.00 Knipies. 445 Gramofoonpl. 4.30 Radio-Kinderkoorzang c.l.v, J. Hamel. 5.4)0 Vcor Je kinderen. 5.30 Jeugdhalfuur v. d. VPRO o.l.v. Ds. B. J. Aris. 6.00 Het Lyra-Trio. 7.00 Mr. J. de Vries: Wat iedere Nederlander weten moet van de Zegelwet. 7.20 Gramofoonpl. 7.30 Engelsche les Fred Fry. '8,()0 Vitz Dias. •8.Ö5 Caüsèrie door Z.Exc. Prof. Dr, J. R. Slo- temaker de Bruine. 8.20 Onbekend. 10.00 le deel van Dumas' „De drie muske tiers", bew. Riddell-Guthrie. II.00 Vaz Dias. 11.1012.00 Kovacs Lajos en zijn Orkest. 1 I - (Huizen,. 301 hl.'i KRO-programma. 8.009.15 en 10.00 Gramofoonpl 11.30—12.00 Godsd. halfuur. 12.15 Gramofoonpl. 12.30 Schlagei muziek. Gramofoonpl. 2.00- Voor de vrouw. 3.00—4.00 Cursus. 4.15 Orkestconcert en pianorecital, 6.15 Gramofoonpl. 6:40 -7.00 Cursus. 7.15 Lezing. Gramofoonpl. 8.00. Vaz Dias. 8.05 Lezing. 8.20 Orkestconcert m.m.v. tenor. 8.50 Zang. 9.00 Causerie. 9.15 Orkestconcert en gramofoonpl. 10.30 Vaz Dias. Orkestconeert m.m.v. solist. 11(15i2.00 Gramofoonpl. is voldoende ruimte voor5don doosje of tube N I VEA tegen ruwe nuia reedsvonaf 2Q et DOODELIJK ONGELUK TE NOORD WIJKERHOUT. Woensdagmiddag is de 79-jarige land bouwer J. van Schie, te Noordwijkerhout, die bezig was met het snoeien van boomen en die daartoe op een ladder stond, gevallen Hij werd, na ter plaatse verbonden te zijn, naar zijn woning overgebracht, waar hij Donderdagmorgen is overleden. Nederlandsche bankbiljetten in beslag genomen. De houder van het café op den linker-Maas- oever te Rotterdam ontving verleden week van een bezoeker een biljet van 100.De caféhouder ontdekte later, dat het biljet valsch was en hij onderhield daarover zijn klant. Deze beloofde, dat hij alsnog het bil jet terug zou nemen en zijn schuld zou aan zuiveren. Daar hij echter deze belofte niet nakwam, waarschuwde de caféhouder bij een volgend bezoek van zijn klant de politie De bezoeker, een 40-jarige stucadoor, werd aangehouden en op het bureau in verhoor genomen, waarbij hij bekende, dat hij hét biljet had ontvangen vari een 40-jarigen koop man, die bij de politie goed bekend is. Hij had met dezenafgesproken dat, wanneer het hem zou lukken het biljet in circulatie te brengen, hij 25 voor zijn moeite zou krij gen, de overige 75 had hij reeds afgedragen aan dengeen, van wien hij het biljet had ontvangen Bij het .voortgezette ondeizoek heeft de polite nog de ha!rid gelegd op een 34-jarigen chauffeur, die eveneens het bezit gevon den werd van een dergelijk alsch biljet van 100, waarvan hij beweerde, dat een onbe kende het in betaling had gegever voor een autorit. Verder is nog aangehouden een koopman, mede een oude bekende van de po litie, die ervan verdacht wordt, betrokken te zijn geweest bij het vervaardigen van val sche Nederlandsche bankbiljetten te Ant werpen. j. ij is daarvooi reeds verleden jaar aangehouden, doch toen wegens gebrek aan bewijs weer vrij gelaten. De biljetten die thans zijn in besiag genomen, hebben groote overeenkomst mét de biljetten, die verleden jaar te Antwerpen zijn vervaardigd en die in het Zuiden des lands zijn uitgegeven. Het is zelfs waarschijnlijk, dat zij tot dezelfde partij behooren, die te Antwerpen zijn vervaardigd. Het onderzoek wordt voortgezet, daar wel licht nog meer biljetten in omloop zijn. De vier personen die aangehouden zijn, zul len ter beschikking van de justitie worden gesteld. AANVARING TUSSCHEN TWEE LINIEKRUISERS. Naai- de admiraliteit meedeelt zijn twee li niekruisers (Hood 46000 ton en Renown 37000 ton waterverplaatsing) Woensdag omstreeks den niddag bij oefeningen voor de kust van Spanje met elkaar in aanvaring gekomen. Van de opvarenden werd niemand gedeerd. De kruisers zetten hun reis naar Gibraltar voort. EEN KUNSTMATIGE SMARAGD ALS PRIJS OP HET PERSBAL. Het traditioneele Berlijnsche persbal, dat dit jaar op 2 Fehruari zal worden gegeveri, heeft als bizondere attractie, dat de eerste langs synthetischen weg samengestelde smaragd als prijs voor dé tombola zal worden uitgereikt. Twee Duitsche chemici dr. Jaeger en dr. Espig zijn er bij. hun werk in de laboratoria der I. G. Farben in geslaagd dergelijke stee- nen samen te stellen. Eenige dezer steenen zijn in een ring gezet, welke verloot zal wórden. De I.G.Farben is niet voornemens veel sma ragden te maken. Zij zal, naar het D.N.B. méldt, de productie beperken tot weinige exemplaren „zoodat de steenen ideëel en ma terieel groote zeldzaamheidswaarde houden". Een doode, zes gewonden. Woensdagavond tegen half negen is een auto bij Berlijn ingereden op een marchee- rende colonne der Hitlerjeugd. Vijf jongens zjjn zwaar, twee licht gewond; een zwaar gewonde is inmiddels Overleden. Fransche perstemmen. Het bericht van den moord op den Fran- schen administrateur Bernard en 100 man van zijn staf in Fransch Somali-land heeft te Parijs diepen indruk gemaakt. Nadere bijzonderheden wijzen uit, dat de slachting heeft plaats gehad aan de oevers van het Abbé-meer, d.i. in het uiterste wes telijke deel van het Fransche gebied. De Intransigeant herinnert er aan, dat de Volkenbondsraad herhaaldelijk, en in het bi zonder de vorige week, het verzoek heeft ontvangen overeenkomstige voorvallen in be handeling te willen nemen, zulks in verband met de gebeurtenissen te Ualual. La Presse merkt op, dat de gebeurtenissen na de tot stand koming der Fransch-Ita- liaansche overeenkomst niet van vriendschap pelijke gezindheid blijk geven. De bladen wij zen er algemeen op, dat de Abessynische aanval op Fransch gebied beter dan welke demtatie ook van den abnormalen toestand 26 Januari. Onder de zevenhonderd brieven, die ik vanochtend zooals gewoonlijk ontving, waren acht circulaires van hoeden winkeliers. Bij de nadering van Februari pie. gen de hoedenfabriekanten en -winkeliers uit hun winterslaap te ontwaken en dat ont waken is er niet aangenamer op geworden, sinds de jeugd den hoed heeft afgeschaft. Acht circulaires om mij eraan te herinne ren, dat een hoedenwinkelier óók 'n mensch en mijn hoed vet en uit de mode is Hoe benard de omstandigheden zijn van hen, die zich in een onbehoed oogenblik in het hoedenvak begaven, blijkt uit de krampach tige pogingen van deze beklagenswaardige slachtoffers van de „naaktcultuur", zich staande te houden. Een hoedenzaak in New- York brengt in uiterste wanhoop een auto- matischen hoed op de markt. Druk op den knop (in uw zak) en de hoed verheft zich automatisch van het hoofd, en groet. Het kost werkelijk tegenwoordig geen moeite meer, beleefd te zijn! Acht circulaires met één post, die getui gen, dat de menschheid beter op haar hoede moet zijn, althans op haar hoeden-fabrikan-' ten. Kunnen we niets voor deze menschen doen? Laat ons redelijk zijn. Menschen, die het wèl meenen met het openbaar belang, hebben een telefoon in iedere kamer van hun woning en kantoor Dames, die het stijgende tekort van Rijk en Gemeenten voor oogen houden, dragen het hare bij tot stijving van de openbare kassen door iederen dag al haar bloedverwanten en vriendinnen minstens éénmaal een telefc^i- schen groet te zenden. Waarom zouden wo niet net zoo goed een hoed in elke kamer kunnen hebben? Waarom niet meer dan één hoed tegelijk kunnen dragen, zooals de clowns In een van de acht circulaires wordt ver zekerd, dat zij die zonder hoed naar kantoor gaan, zelden carrière maken. De steller heeft vermoedelijk eerst in plaats van zelden „nooit" gezet, maar bijüjds aan oud-minister Kan gedacht. In een andere circulaire lees ik, dat „twee hoeden goedkooper zijn dan één", waaruit af te leiden valt, dat 'n stuk of tachtig onge veer niets moeten kosten. Laat ons voortaan de hoeden bij het gros koopen. In een derde staat, dat hij die geen hoed draagt, dezen niet voor een dame kan af nemen. Dit is natuurlijk volkomen juist, al doet het me 'n beetje denken aan die wonderlijke men schen, die trouwen gaan alleen met het doel te kunnen scheiden. Als men een hoed opzet om hem te kunnen afnemen, waarom dan de heele rompslomb aangehaald? Hoe het zij, als het waar is, dat een hoed de gelegenheid opent tot promotie, dan is er alles voor te zeggen, om met twee of meer hoeden op naar kantoor te gaan. Bovendien kunnen we dan voor iederen chef een anderen hoed afnemen, wat op het punt van beleefd heid stellig een record zal zijn en bijzonder gewaardeerd zal worden. En het minste wat we voor de hoeden- fabrikanten kunnen doen, is, ozen besten hoed te dragen als het giet. Want is het niet buitengewoon egoistisch, onze bezuinigings maatregelen zóó te nemen, dat een ander er schade van ondervindt? Ik heb mijn hoedenleveranciers indertijd verzocht, niet meer de krant samen te lezen met zijn buurmaiHij heeft aan mijn wenk gevolg gegeven en royaal vijftig abonnemen ten genomen. Daarom voelde ik mij verplicht om ook iets voor de zijnen te doen. Als' iedereen zijn voorbeeld volgt, is er in 1936 onderproductie. naar Fotografisch Atelier, Koningstraat 29 blijk geeft, waarin Ethiopië het Afrikaansche rijk, waaraan Europa noch zijn vertrouwen noch zijn hulp heeft geweigerd, verkeert. Zwitserland heeft het grootste percentage zelfmoorden. Het medische gezelschap te Munchen heeft sinds 1900 statistieken aangelegd over zelf moorden in de onderscheiden landen. Hieruit blijkt, dat Zwitserland het hoogste aantal zelfmoorden vertoont nl. 210 tot 220 per jaar, hetgeen ruim dubbel zooveei is als het gemiddelde voor geheel Europa, dat 97 per millioen bedraagt. Na Zwitserland vertoonen Frankrijk, Duitschland en Denemarken het grootste aan tal. Ierland met 34 zelfmoorden per millioen in woners, heeft een der laagste getallen. Het bijzonder hooge getal voor Zwitser land wordt toegeschreven aan de omstandig heid, dat zeer vele invaliden en zieken uit Bet buitenland naar Zwitserland trekken met de vergeefsche hoop daar hun gezondheid terug te vinden.

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 2