Met de JC1S lamb atmmde landen en zeem. wilt 11 Imnl \K BINNENLAND TWEEDE BLAD HELDERSCHE COURANT VAN ZATERDAG 26 JANUARI 1935. Radiorede van Minister Slotemaker de Bruine. De evenredige vrachtverdeeling. De pensioenen van de spoorwegambtenaren. Oplossing puzzle voor het kind. De R.A.I.'tentoonstelling Verbintenis van zeemilb ciens als matroos. Eerste Kom er. UITZENDING VAN DINERS Alm. beschouwingen Rijksbegrooting 1935, foan m hml qfonL' u Ergens op een der wereldzeeën duikt soms een boot naar de wateroppervlakte. Dan wordt een rond gat in het stalen dek geopend, en menschen, die uren lang het daglicht hebben ontbeerd kruipen uit de stalen huid, die hen hermetisch omsloot, naar buiten. Het is geen luxueuze oceaanstoomer, met voornaam ingerichte hutten, die mannen zijn niet op een pleizierreis. Vele maanden moeten zy leven in die groote visch, alles ontberend, wat het leven aan gemakken biedt. Om hen heen is een wir- war van pijpen, stangen en kranen. De ruim te, waarin zy werken, is uitsluitend bestemd voor het organisme van de boot. Op con- fort voor de opvarenden kon niet worden gelet. Zoo zwerven zij over de wereldzeeën, de mannen van de K. 18, dienende de weten schap en het Vaderland, hooghoudend de Ne- derlartdsche vlag. Het buitenland kent geen duikbooten, die moederziel alleen rondzwerven. Iedere duik boot uit het buitenland wordt op een groote reis geconvoyeerd door een moederschip. Het moelijkste deel van den tocht van de K. 18 moet nu komen. Nog vele maanden zullen verloopen, alvorens deze notedop in Soerabaja in veilige haven binnenloopt. Nog vele maanden zal deze duikboot ongecon- voyeerd eenzaam haar gevaarlijken tocht over de wereldzeeën vervolgenEerst dan zal deze tocht, wier weerga men in de annalen der marine van geen enkel ander land kent, volbracht zyn De herinnering aan dezen tocht wil de Hel- dersche Courant voor het nageslacht bewarea anneer de K. 18 in Soerabaja binnengeloo- pen is, stellen wy ons voor, een tableau in metaal, waarop deze reis in woord en beeld is vereeuwigd, met eronder den naam van alle opvarenden ingegrift, te overhandigen aan den commandant ter plaatsing in zijn schip, alsmede voor ieder lid der bemanning een gedenkpenning. Spontaan roepen wij daarom niet alleen onze abonné's, niet alleen den inwoners van Den Helder, maar allen op, die belangstellen in deze bijzondere prestatie. Elke bijdrage, hoe gering ook, is welkom. Zij, die ons een minimum-bedrag van 0.?J> sturen, krygen als herinnering een bronzen gedenkpenning, die een miniatuur is van de groote plaquette, die in Soerabaja, als de tocht gelukkig is volbracht, wordt overhan digd, een penning, waarop het hoofdmotief tot uiting komt. Helderschen, Nederlanders! Wy zijn overtuigd, dat u in deze enthou siast aan onze zijde zult staan! Dat ge zult medewerken, ons initiatief te verwezenlijken! De mannen die daar over de groote oceanen zwerven, om de vaan van Nederland hoog te houden, verdienen het, dat hun daad ten eeuwigen dage voor het nageslacht zal wor den bewaard. Dit zijn wy verschuldigd aan onze nationale eer. Verdere bijzonderheden zullen wij weldra laten volgen. Wij verwachten zeker reeds deze week vele bydragen, met vermelding van naam en adres, onder motto K. 18 op ons gironummer 16066, Den Helder. Ook aan het Bureau van de Heldersche Courant zullen gaarne bijdragen in ontvangst worden ge nomen. DE TOESTAND VAN DEN INTERNUNTIUS De toestand van den pausJyken internun tius, mgr. Schioppa, is thans geod vooruitgaan de. Wanneer zich geen complicaties voordoen zullen voorloopig geen mededeelingen omtrent zijn ziekte worden gedaan. Over het stichten van een Natio naal Koningin-Moeder-Herdenkings fonds. De min. v. soc. zaken, prof. dr. J. R. Slotema ker de Bruine zal Dinsdag 29 deze. van 20.05 tot 20.20 uur een radio-rede houden over het stichten van een Nationaal Koningin-Moeder- Herdenkingsfonds uit welk fonds on- en min vermogenden zullen kunnen worden gesteund a's de tuberculose hen beareigt. De uitzending zal ove beide zenders geschie den. De regeering verklaart het Ryngebied uitdrukkelijk uitgeschakeld van de wer king van de wet. De minister van justitie heeft aan de pro cureurs generaal by de gerechtshoven een cir culaire gezonden, waarin wordt herinnerd aan vonge aanschrijvingen, waarbij werd bekend gemaakt, dat ae voorschriften var. de wet van 5 Mei 1933, houdende tijdelijke maatregelen ter bevordering van een zooveel mogelijk even redige vrachtverdeeling in de binnenscheep vaart, ingevolge der herziene Rijnvaartakte niet zouden zjjn toe te passen op het bevaren van den Rijn (waaronder mede te verstaan de Waal, de Boven-, Beneden -aerwede, de Noord, de Lek, de Nieuwe Maas en de Nieuwe Waterweg), doch wel op het laden of in lading nemen op of aan die rivier. Oud-ambtenaren protesteeren tegen onrecht, dat aan hen door wijziging van de pensioenwet begaan wordt. Een aantal oud-ambtenaren van de Ned. spoorweger gepensionneerd volgens de pen sioenwet voor de spoorwegambtenaren 1925, heeft in de bijeenkomst ter bespreking van het bij de Tweede Kamer ingediende wets ontwerp tot wijziging van genoemde pen sioenwet als hun oordeel uitgesproken, dat bij aanneming van dit aanhangige wetsontwerp een onrecht wordt begaan, terwijl als gevolg van die bespreking een adres tot de Tweede Kamer is gericht, waarin dringend wordt ver zocht. dit ontwerp af te wijzen. WIJZIGING WARENWET. Een nieuw ontwerp te verwachten. Het „Nederl. Weekblad voor Kruideniers waren" meldt: Zooals men weet, heeft oud-minister Ver schuur tydens zijn bewind een wetsontweip ingediend tot wijziging der Warenwet 1919, beooger e, dat op de verpakkingen van artike len gewicht, stukstal of inhoudsmaat moe sten worden vermeld. De Tweede Kamer heeft Indertijd over dit ontwerp een voorloopig ver slag uitgebracht. Naar wy vernemen zal ae memorie van antwoord op dit ontwerp niet Verschijnen, zoodat het wetsontwerp a 3 trokken kan worden beschouwd, n c c P daarvan bestaat de mogelijkheid a loop van Maart een geheel nieuw we so dat deze materie behandelt, dooi mini. e temaker de Bruine zal worden inge ten Winnaars der hoofdprijzen, De Centrale Propaganda Commissie voor de Weldadigheidspostzegels deelt mede dat op 18 Januari te 's-Gravenhage ten overstaan van notaris mr. S. K. D. M. van Lier de trek king is gehouden van de 1000 prijzen welke voor de goede oplossingen van deze puzzle waren beschikbaar gesteld. Ingekomen waren pl.m. 15.000 oplossingen, waarvan 14.402 aan alle vereischten voldeden. De oplossing van de puzzle luidt als volgt: Welk doel is mooier op deez' aard Dan gelden voor de jeugd vergaard T Voor hen, die aller toch ontberen. Van voedsel tot hun simp'le kleeren. Hierbjj worden achtereenvolgens de volgen de woorder gevormd: Arnhem, Amsterdam, Alkmaar, Den Briel, Leiden, Utrecht, Gelderland, Zeeland, Terborg, Almen, Groningen, Eelde, Schiphol, Venlo, Breda, Volendam, Spakenburg, Woerden, Voorst, Vorden, Coevorden, Hoorn, Joure, S. O. S. De K.L.M.-vlucht viel ten deel aan J. S. te Rotterdam. Het retourbiljet VlissingenLonden aan A. K. te Apeldoorn. De E-M-Jaarsmahaard aan J. P. te Gro ningen. Het zilveren horloge van Wielik aan A. A. te Hilversum. De beide prijzen van de Porceleyne Fles aan mevr. B. te Leiden en J. van E. te 's-Gra venhage. De beide bons 10.van de Bijenkorf aan mej. W. v. d. M. te Amsterdam en M. O. K. te Driebergen. Voorts werden toegekend talrijke boeken, albums, almanakken, kalenders, Eau de Cologne, honig, en vele andere aantrekkelijke prijzen. Een trekkingslijst wordt met het oog op de daaraan verbonden onkosten niet toegezon den. De verzending der prijzen geschiedt zoo veel mogelijk vóór 1 Februari a.s. Blijmoedig en volharding. Het nieuwe jaar heeft zijn intrede gedaan met een belofte: het feit dat de automobiel importeurs en handelaars het hebben bestaan om ondanks den moeilijken tijd de autoten toonstelling door te laten gaan geeft in dit nieuwe jaar de prettige gedachte, dat deze categorie werkers in den handel nog goe den moed hebben. Want de opzet van een automobieltentoon stelling vraagt een boel geldelijke offers en een heele massa extrawerk. En men moet wel degelijk zich er van overtuigd weten, dat dat geld en die moeite behoorlijk besteed zijn aleer men er in een tijd als dezen toe overgaat zoo iets te ondernemen. Maar de meerderheid van de auto-impor teurs hebben aldus geredeneerd: wij moeten zorgen, dat de menschen over ons spreken, wij moeten gezien worden en bekeken: onze producten moeten de menschen als het ware kunnen betasten en van heel nabij moeten wij hun de bijzondere eigenschappen van onze wagens en van onze motorrijwielen toonen. Waar kan dat eigenlyk alleen gebeuren? Op de R.A.I.-tentoonstelling. Het is een feit, dat de achtereenvolgende tentoonstellingen van de vorige jaren steeds weer een vooruitgang in het aantal bezoe kers hebben aangetoond: het is ook een feit, dat het publiek nog nooit heeft nagelaten ge hoor te geven aan den oproep, om te komen kijken naar dat wat nieuw en aantrekkelijk was in de allermodernste types van de auto mobiel. Zelfs zij, die tot de geregelde bezoe kers van de Parijsche salon mogen worden „erekend, komen ook herhaalde malen naar de Amsterdamsche tentoonstelling, waar schijnlijk omdat deze nog beter kijk geeft op den auto in de meest uitgebreide beteekenis van hot woord, omdat nergens eigenlyk zoo veel merken vereenigd zijn als juist in Am- StDeamAmsterdamsche tentoonstelling zal, dank zij de blijmoedigheid en de volharding v" onze menschen uit automoHcmande, ook dit jaar weer een goed en uitgebreid wekkend is op dat gebied. Wil zullen ditmaal op de tentoonstelling, welke van 1—10 Februari gehouden wordt tevergeefs uitkijken naar de groote camion en andere vrachtwagens, wij zullen er geen bussen zien en geen brandweerwagens, maar nochtans zal de tentoonstelling er niet min der aantrekkelijk om zijn. Want in de plaats daarvan zal nu een veel grootere plaats wor den ingeruild aan de motorfietsen, in veler lei uitvoering en gestalte. En dat zal zeker een groote massa menschen naar het R.A.I.- gebouw aan de Ferdinand Bolstraat trekken. SALARISSEN IN PROVINCIE. NOORD-HOLLAND. Op 5 februari In Staten van Noord-Holland. De prov. Staten van Noord-Holland zijn in buitengewone zitting bijeengeroepen op Dins dag 5 Februari, half twaalf. In die vergade ring zal aan de orde worden gesteld de brief van Ged. Staten inzake de salarisherziening van de provinciale ambtenaren. (Hbl.) i. Voor een beperkt aantal ongehuwde zee miliciens-matroos, die voor eerste oefening in werkelyken dienst zijn geweest in 1932, 1933 of 1934 en nog niet 24 jaar oud zijn, wordt de gelegenheid opengesteld om: a. als zeemilicien-matroos in werkelijken dienst terug te komen voor den tijd van één jaar; b. een verbintenis aan te gaan als vrij williger voor den tyd van drie jaren, waarvan ten minste twee jaren in Nederlandsch-Irdië. Toelating tot de verbintenis, onder b. be doeld, kan eerst plaats hebben na het met gunstig gevolg afleggen van de voorgesenre- ven proef voor matroos der 2e klasse (vrij williger). Ter bekwaming hiervoor zal be langhebbende vooraf eenigen tijd als zecmili- cien in werkelijken dienst moeten komen. Wie voor deze proef niet slaagt, kan desge- wenscht als zeemilicien-matroos in werkely ken dienst blyven op den voet, aangegeven onder a. Vrywilligers, als bedoeld onder b., genieten dezelfde soldij als voor andere vrywilligers van gelijke klasse vastgesteld, dus ook de hoogere soldij voor verblyf binnen de keer kringen (waaronder begrepen het verblijf in Nederlandsch-Indië). Bovendien bestaat er ook voor hen uitzicht op bevordering tot matroos der le klasse bij voldoening aan de daarvoor vastgestelde eischen. Voor een beperkt aantal van hen, die als zeemilicien voor den tijd van één jaar in wer kelijken dienst komen, bestaat de mogel \- heid, dat hun, indien de eischen van den dienst dit noodig maken, de gelegenheid wordt ge geven tot het aangaan van een vaste verbin tenis als vrijwilliger, met kans op verdere be vorderingen. Gelyke mogelijkheid bestaat ook, onder hetzelfde voorbehoud, tot latere ver lenging van de verbintenis voor een beperkt aantal van hen, die zich voor den tijd van drie jaren verbonden hebben. Hy, die den werkelyken dienst, hetzij van één jaar, hetzij van drie jaren, volbrengt, is vrij van opkon ut voor herhalingsoefeningen. n. Voor ongehuwde personen, die niet jonger dan 19 en nog geen 22 jaar zijn, bestaat ge legenheid om een verbintenis bij de Konink- j lijke Marine aan te gaan op den voet van een gewoon dienstplichtige in de kwaliteit van matroos. Dit geldt alleen voor hen, die in een van de drie volgende gevallen verkeeren: a. vrijgesteld van den dienstplicht; b. vrijgeloot; c. nog niet bestemd voor inlijving tot ge woon dienstplichtige. Wie van deze gelegenheid gebruik maakt, komt in werkelijken dienst voor eerste oefe ning op 28 Februari 1935 of op 2 September' 1935, voor den tijd van 8 maanden, en is ook verplicht tot latere opkomst voor herhalings oefeningen. III. Aanmelding geschiedt door indiening, zoo veel mogeüjk vóór 15 Februari 1935, van een ongezegeld verzoekschrift, waarin duidelijk wordt aangegeven, welke van de onder Ia of b of II vermelde gelegenheden bedoeld wordt. Het verzoekschrift wordt gericht aan den Commandant der Marine te Willemsoord, in dien het betreft een der gelegenheden, be doeld onder I, en moet vergezeld gaan van een bewijs van goed gedrag, afgegeven door den Burgemeester, en in geval van minder jarigheid tevens een bewys van toestemming van dengene, die de ouderlijke macht of de voogdij over den minderjarige uitoefent. Be treft het verzoekschrift een verbintenis als bedoeld onder II, dan wordt het verzoek schrift gericht aan den Minister van Defensie en worden daarbij overgelegd: a. bewijs van goed gedrag; b. bewijs van Nederlanderschap; c. bewijs van voldoening aan de verplich tingen ten aanzien van den dienstplicht of bewijs van ongehoudenheid tot zoodanige ver plichtingen. Alles af te geven door den Burgemeester. d. in geval van minderjarigheid, bewijs van toestemming van dengene, die de ouder lijke macht of de voogdij over den minderja rige uitoefent. SANATORIUMSTICHTING „ONS BELANG" Verloting groep Den Haag. Uitslag der gehouden trekking op 15 Jan. 1935 5 =e CU c «J Q s CU e a o J c s CU d +3 O CU o" 5 5 1 3872 8 427 15 878 22 1826 2 617 9 2437 16 2143 23 3467 3 1454 10 771 17 627 24 979 4 3882 11 3300 18 2075 25 3153 5 2715 12 1950 19 3924 6 898 13 1963 20 2854 7 1834 14 1191 21 1429 HET TEGENGAAN VAN den weg deze meer en meer gingen beschou wen als ten dienst staande van hun belan* gren. Het verkeer stelt uiteraard hooge eischen aan de wegen wat betreft vryheid en veilig heid. Het zou niet verantwoord zyn, indien tegen evengenoemde hindernissen geen maat regelen werden genomen. Niet tegen elke bebouwing keert het ont werp zich; slechts tegen een bebouwing, die het weg- en verkeersbelang kan schaden. INVOERRECHT OP VLEESC'H. De minister van financiën brengt ter ken nis van belanghebbenden, dat de commissie van deskundigen voor de vaststelling van de pryscourant op versch en gekoeld vleesch in haar vergadering van 23 dezer bedoelde prys courant heeft vastgesteld als volgt: rund- en kalfsvleesch, versch of gekoeld, 100 kg. f 50; paardevleesch, versch of gekoeld; 100 kg. f 35. Gedurende de maand Februari 1935 zal mits. dien het invoerrecht voor de hierboven be doelde vleeschsoorten bedragen: 20 pet. van de aldus vastgestelde waarde voor het rund en kalfsvleesch, zijnde f 10 per 100 k.g. bruto; 12'/, pet. van de waarde, voor het paardevleesch vastgesteld, zijnde f 4.37>/j per 100 k.g. bruto. (St.ct.) EXPORT-HEFFING OP BLOEMBOLLEN. Protest van bollenhandelaren. Met het oog op de saneeringsmaatregelen voor het bloembollenbedrijf heeft de minister van Economische Zaken, ten behoeve van het Landbouw Crisisfonds, heffingen op den ex port van bloembollen voorgeschreven. De oorspronkelijke bedoeling van het sa- neeringsplan 1933 is geweest een heffing over de bloombollen, welke geëxporteerd worden, om daarmee op te koopen de bloembollen, die niet geëxporteerd konden worden. Nu ook voor 1935 tot een heffing schijnt te zullen worden besloten, is de Bond v. Bloem bollenhandelaren Donderdagmiddag in alge- meene vergadering bijeengekomen in „De Nachtigaal" te Lisse, om tegen deze heffingen te protesteeren. De vergadering v(ras druk be zocht. De voorzitter, de heer T. H. M. van Wa- veren, gaf na een korte inleiding, een uiteen zetting van de zaak, en besloot met de ver klaring, dat de vrees bestaat, dat door alle export-moeilijkheden en regeerings-heffingen de financieele draagkracht zoo verminderd, dat de geheele bevolking in de bloembollen streek, zoowel arbeiders, middenstanders als patroons, ernstig lijdt. Een gedachtenwisseling volgde. De voorzitter verklaarde tenslotte dat de betalingsmoeilijkheden voortdurend het be stuur bezig houden. De volgende motie aan de regeering werd tenslotte aangenomen. Motie aan de regeering gericht. „De algemeene vergadering van den Bond van Bloembollenhandelaren protesteert na drukkelijk tegen de exportheffing van drie procent, zooals deze in artikel 82 van de begrooting van 1935 van het landbouwcrisis fonds is voorgesteld. „Gezien de talrijke moeilijkheden, die de export in het buiterfïand ondervindt tenge volge van de valutawarschillen en handels belemmeringen en in het bijzonder tenge volge van de onmogelijkheid om de be dragen, die in Duitschland per 1 Februari vervallen, naar Nederland over te maken, kan een heffing van 3 procent op den ex-- port onmogelijk worden opgebracht. „De Bond van BloemboHenhandelaren vv- zoekt uwe Excellentie dringend om alge- heele ontheffing van de voorgestelde ex portheffing over 1934 en 1935. „Het bestuur verzoekt U nogmaals drin gend om een onderhoud." LINTBEBOUWING. Verschenen is de Memorie van Antwoord over het ontwerp van wet tot vaststelling van bepalingen tot het in het verkeersbelang tegengaan van lintbebouwing langs wegen onder beheer van het Rijk of op het Ryks- wegenplan voorkomende. Geleidelijk heeft zich een toestand ontwik keld, waarbij de eigenaren van gronden. Geleidelijk heeft zich een toestand ontwik keld, waarby de eigenaren van gronden langs DE BEGROOTING VAN BÏNNEN- LANDSCHE ZAKEN. Aan het Voorloopig Verslag wordt het volgende ontleend: De gemeentelijke autonomie. Zeer vele leden prezen 's ministers beleid. Met name het bij uitstek nationale beginsel van de gemeentelijke zelfstandigheid, achtten zij bij hem in veilige handen. Enkele andere leden, hoewel erkennende, dat het beleid van den minister zich ken merkt door kloekheid en zaakkennis, waren niettemin van oordeel, dat hij onvoldoende waakt voor het behoud van de plaatselijke autonomie. Eenige leden erkennende, dat de toestand in verscheidene gemeenten hoogst ernstig is, zagen in dit feit aanleiding, om op tijdig ingrijpen, van Rijkswege aan te dringen. Sommige leden drongen aan op recht- streeksch ingrijpen vrfiwege de Landsover- heid, teneinde het verblijf in de vrye natuur voor ieder mogelijk te maken en paal en perk te stellen aan de immoraliteit waaraan men zich in sommige plaatsen van ons land schul dig maakt. Wijziging van de Pensioenwet. Met leedwezen hadden enkele leden verno men, dat de minister voornemens is, een zoo danige wijziging van de Pensioenwet 1922 te bevorderen, dat de gepensionneerden ten bate van het Pensioenfonds een bijdrage voor ge zinspensioen zullen moeten storten. Wetlioudersbenoemiiig buiten den raad. Enkele leden bepleitten een herziening van artikel S6, eerste lid der Gemeentewet in dien zin, dat wethouders ook zouden kunnen worden benoemd uit niet-leden van den raad. Vele andere leden waarschuwden tegen de verwezenlijking van het al meermalen geopper de denkbeeld, de wethouders uit niet-leden van den raad te recruteeren. Samenvoeging van kleine gemeenten. Bepleit werd, in grootere mate samenvoe ging van. kleine gemeenten te bevorderen dan tot dusverre pleegt te geschieden, waarbij men vooral waarschuwde voor overschatting van het „historisch gewordene" als tegen argument. Cumulatie van inkomsten. Onder verwyzing naar hetgeen in de alge meene beschouwingen van deze Kamer wordt vermeld over de cumulatie van inkomsten, betreurde men, dat, in afwachting van de op dit stuk in voorbereiding zijnde wettelijke BRABIEK, DIE RHEUtMATIEK HAD Vertelt hoe hy aan 't werk blijft Vrjj van steken of pijnen. Een barbier, die ook slachtoffer van rheu- matiek geweest is, schryft: „Ik b n ongeveer 10 jaar geleden het slacht offer van rheumatiek geweest. Vijf jaar gele den was ik zoo ziek, dat ik slechts met de grootste moeite mijn werk kon voortzetten. Ik ben namelyk barbier van beroep. Na tallooze middelen gebruikt te hebben, werd me ten slotte geraden Kruschen Salts te probee- ren. Ik kan met blijdschap zeggen, dat nadat ik Kruschen ongeveer 12 maanden gebruikt heb, ik nr beter ben dan ik de laatste tien jaar ooit geweest ben. Inderdaad, ik beschouw de rheumatische pijnen als voorgoed verdwe nen." W. M. Kruschen bevat zes verschillende zouten. Dit is de verklaring van de veelzijdige werking van Kruschen Salts: het o ertollige urinezuur dat de rheumatiek .eroorzaakt, wordt ver wijderd, dit zuur en andere schadelijke stof fen, kunnen zich nooit meer rphoopen, Uw geheele vezen, lichaam en geest zullen door Kruschen frisch, gezond en energiek blyven. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten k f 0.90 en 1.60 per flacon, omzetbelasting inbegrepen. Let op, dat op het etiket op de flesch zoowel als op de buitenverpakking de naam Rowntree Handels Maatschappij Amsterdam voorkomt. (Adv.) DAGELIJKS BILLIJK TARIEF SP00RSTR. 98 K ON B«JN TELEFOON 339 regeling, bij een onlangs gedane burge meestersbenoeming niettemin zoodanige cumu latie was bevorderd. De Larensche kwestie. Eenige leden hadden zich afgevraagd, of de burgemeester van Laren (N.-H.) nog in zijn ambt kan worden gehandhaafd, gelet op de wijze, waarop hy het asylrecht van vreem delingen had toegepast. Vele andere leden, hoewel geenszins in elk opzicht het optreden van de regeering en van den burgemeester te dezer zake goedkeuren de, waren niettemin van meening, dat ten onrechte hier werd gewaagd van een schen ding van het asylrecht. Openbare vergaderingen. Sommige leden herinnerden aan de discus sies, welke ten vorigen jare bij de behande ling van dit begrootingshoofdstuk waren ge houden over de praktijk van enkele burge meesters met betrekking tot het houden van openbare vergaderingen in hunne gemeenten. Memorie van Antwoord. Aan de Memorie van Antwoord der Eerste Kamer betreffende de algemeene beschouwin gen over de ryksbegrooting over 1935 is het volgende ontleend: De solidaire samenwerking van de leden van het kabinet laat niets te wenschen over, en zoolang die solidariteit bewaard blijft, is een vast en doelbewust regeeringsbeleid ver zekerd. Van een zitting nemen der beide Vrijz. De mocratische ministers in het kabinet in over leg met hun partij is geen ake geweest. Zy hebben hun ambt aanvaard op eigen verant woordelijkheid. De vraag, hoe op de uitgaven voor de zee macht zal kunnen worden bezuinigd, maakt nog een voorwerp van onderzoek uit. Het Defensiebeleid. De regeering betreurt evjials een aantal leden, dat door de ontwikkeling der interna tionale verhoudingen aan de aanvankelijk overwogen plannen tot bezuiniging ook op de defensie-uitgaven niet ten volle gevolg is kun nen worden gegeven. Het beschikbaar stellen van bedragen van beteekenis voor defensie materieel, en vooral voor onze marine uit het werkfonds, zou de toegenomen werkloosheid zoowel in de metaalindustrie als in den scheepsbouw ten goede zijn gekomen, indien o. a. meer onderzeebooten en ander klein ma terieel konden worden aangebouwd. Houding der regeering ten op zichte van sommige partyen. De regeering is van oordeel, dat een bevre digende oplossing van het vraagstuk der revo- voorafgaande herziening der grondwet niet wel is te bereiken. Met betrekking tot het standpunt tegen over de leden der N.S.B. voegt de regeering daaraan toe, dat haar vooralsnog niet geble ken is van zoodanige veranderingen in de houding dezer beweging tegenover het wettig gezag, dat de uitsluiting harer leden uit het ambtenarencorps kan worden opgeheven. Onjuist is, dat door de concentratie van openbare scholen, nu die van byzondere scho len daarmede niet gelijken tred houdt, de aan de pacificatie ten grondslag liggende gelyk- heid is verbroken. Die gelykheid is geen gelijk heid van feitèlijke omstandigheden; zij is een rechtsgelijkheid. De spelling. Nu de toestand langzamerhand onhoudbaar bleek geworden, heeft de regeering aan den strijd binnen den kring van het onderwijs een einde gemaakt. Dat thans op de scholen en by de examens verwarring bestaat, is niet juist. Voor het eerst sedert vele jaren bestaat er eenheid. Financieele politiek. De leden, die ernstig bezorgd z i over den toestand van 's rijks financiën gaven een be cijfering, waaruit zal blijken, dat het budget voor 1935 vergeleken by dat voor 1934 met niet minder dan 62 mill. zou zyn gestegen. Deze becijfering is echter minder gelukkig geslaagd. Het doet de regeering leed, dat de leden, die van de beteekenis van den bezuinigings- arbeid, door haar tot dusver verricht, een zoo lagen dunk hebben, aan hun beschouwingen niet een uiteenzetting hebben verbonden van de middelen, die naar hun meening zouden kunnen leiden tot een aanstonds ingaande be langrijke '•eëele beperking der uitgaven. FeuiUetcm Pag. i Kuitenkuiisch Overzicht 1 Het Japonsch opreden in de provin- de Tsjahar -1 Het reisplan roii ae „K XVIII" is ge- vn)z\<td IS He moord ut it Bomirestraat te Ara- sterdam. Tien itun geëischt 8 Het ongeluk op Ae pont te Velzen. Tegen den pontumebter twee maanden gevangenisstraf gcèischtu g Engelsche motmtreüer vergaan, li opvarenden onvtokameng Hen veemmoord i» Tsjecho-Slowa ktje. Doe- Duitschers op een landge- "°ot gepleegd e Verbintenis va» zeemiliciens als matroos 5 Valsche munter te Rotterdam gear resteerd 8 He oplossmg vm Ae nationale puzzle voor bet kinds Hen protest van ae Katholiek Demo- erotische Party over een eenzijdige Propaganda r«ro R K. geestelijken 7 Zwoj-e brand te 's-Gravenhage. Fa- briekscomplex w Ae asch gelegd 6 He punten van bespreking tusschen Frankryk en Fngelande Het proecs-Bauptmann. Interessante getuigenissen7 Hrnstig sehecpsimgeluk aan de Ame- rikaansche kust. Reeds 15 dooden en P°g 32 viTmistM7 Hr. iis. ,jjertosi Hendrik" is giste ren te Phalerm\ (Athene) aangeko men 12 Hr. Ms. „K XVIH" is gisteren uit Penmmbupo v^rttrolcken12 Orrurek-menws 11 Marktberichten7 Marinebehchten12 Sportnieuws 9 pj 12 Zaterdag 26 Januari, Kinderfeest Speeltvmvereen. afd. „Centrum", Husis, 3 uw. Propaganda-feestavond Speeltuinvereen. •1 Centrum", Musts, 8 uur. Ensemble Tom v. d. Stap, Casino8.30 uur. Zondag 27 Januari. iVieb-enweistrpdm op home-trainers, Musis, 2 uur. Hropaganiiaavoiui Dr. Ariensvereeniging, RJL. Volksbond. Ensemble Tom v. d. Stap, Casino, 3 en 8 uur. Maandag 28 Januari. Soirée R.K Dansclub „Decentia", Musis Sacrum, 8 uur. Dinsdag 29 Januari. Evangelisatiegebouw, Palmstraat, 8 uur. Lezing Ds. Bik, van Enkhuizen. Woensdag 30 Januari. Hederlandscbe Reisvereeniging, optreden Cabaretgezelschap, 8.30 uur, Musis Sacrum, Hrangelisatiegebmw, Vijzelstraat, 8 uur, Evangelii;!!! ie-tmdcrwerp Mr. K. P. v. Wes ten, van Amsterdam, zang Mevr. v. Wes ten—Tol. Deflatie en devaluatie. Be regeering ruoet den op haar geoefenden aandraag om tot devaluatie over te gaan met tesiisiheid weerstaan. Set bezuinigingsontwerp. Be regeering maakt er aanspraak op, dat tnea niet siechts lette op hetgeen nog moet worden gedaan, doch ook op hetgeen verricht 'a- Zg meent in alle bescheidenheid te mogen zeggen, dat dit laatste niet gering is. Het vraagstuk van het concurreerend op treden van gemeentebesturen, ten aanzien van de haventarieven, heeft de aandacht van de regeering en maakt reeds voorwerp va» interdepartementaal overleg uit. De landbouw. Be regeering dan niet erkennen, dat ge- sprcihec kaa worden van een ongewfischto werking van een steun aan den landbouw. Verkorting werktyj. Hr kan geen sprake zijn van invoering der 40-urige werkweek bij wyze van algemeene regeling. We) wordt ernstig aandacht gegeven aan een aanwijzing .in welke bedrijfstakken over wogen kan worden, om door vrijwillige sa menwerking van werkgevers en werknemers tot verkorting van den werktijd, dus tot ver- grootmg van het aantal te werk te stellen arbenJera, te geraken. Hunrdaling gaat te langzaam. Gp «ie huren van particuliere woningen kan de regeering niet '.chtstreeka invloed oefe- nen- w« kan gezegd worden, dat een huur- daluig ;a LS rraar deze gaat ook naar het oordeel der regeering te langzaam.

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 5