BUITENLAND LUCHTVAART GEMENGD NIEUWS Zware brand aan de Leeghwaterstraat in Den Haag. De Saar-mariniers gaan voetballen Julianapark 7 EERSTDAAGS OPENING De Rijksdagzitting van 30 Jan. zal niet plaats vinden. Het aanstaande Fransche bezoek te Londen. Japan en China. Japansche luchtactie. Het hoogterecord van Jhr. R.W. C.G.A. Wittert-van Hoogland. Binnenland Sterke windstoot te Amsterdam. De schietpartij in de Delistraat te Rotterdam. Een veemmoord in Tsjecho-S'owckije Vier dooden bij een autobus-ongeluk. In Fransche wateren gevischt Engelsche Motortreiler vergaan Wilde staking. Hevige koude in Canada. De bandieten weer in actie. Veiligheid in de Engelsche mijnen. v Het verbod is een gevolg van het leit, dat de secte-Weissenberg onder den dekmantel van godsdienstige handelingen spiritistische séances organiseerde, waarbij de geesten van bekenue Duitschers werden opge.oepen, die dan gewoonlijk vooi de secte van Meister Jo- seph Weissenberg propaganda maakten. TTFT PF.RSCHK COURANT VAN ZATERDAG 26 JANUARI 1935. Oude man in de vlammen omgekomen Gelijk men weet werd tot dusver algemeen verwacht, dat op 30 Januari ter viering van het tweede jaar van de nationaal socialisti sche regeering een plechtige Rijksdagzitting zou plaats vinden, waaraan bijzondere luister zou worden bijgezet door de deelneming 4 van de nieuwe rijksdagleden uit het Saargebied. De Rijkskanselier zou bij deze gelegenheid een redevoering houden en daarin allereerst nog eens de groote politieke beteekenis van de hereeniging van het Saarland met het moederland uiteenzetten. Deze zitting zal nu echter niet gehou den worden. Het uitstel van de zitting wordt officieel dan ook gemotiveerd met de overweging, dat de Rijksregeering op het gebied van de buitenlandsche politiek geen mededeeling heeft te doen. De punten van bespreking. Aan beide zijden van het Kanaal worden thans voorbereidingen getroffen voor het be zoek van Flandin en La val pHIf -niug schrijft de diplomatieke medewerke. .da de „Morning Post". Daar het voorstel van Engeland is Uitge gaan, is het ook Engeland's taak oin .e pun ten van bespreking vast te stellen. Deze zou den waarschijnlijk uitdrukking vinden in, de volgende vragen 1. Is Frankrijk bereid, om Duitschland's be wapening en de schrapping der militaire clau sules principiëel rechtsgeldig te verklaren, indien deze clausules vervangen worden door een overeenkomst inzake beperking der be wapening, en indien Duitschland naar den Volkenbond terugkeert 2. Welke veiligheid verlangt Frankrijk nog meer, indien het in deze overeenkomst toe stemt De medewerker merkt op, dat hoewel dé Franschen geneigd zullen zijn de regeling in deze richting te zoeken, zij zullen blijven staan' op de vervulling van zekere voorwaarden, n.1. de onderteekening van een Oostelijk pact door Frankrijk, Sovjet-Rusland en Tsjechoslowakije. met of zonder Duitschland en Polen. Verder het sluiten van een accoord over de gewaarborgde onafhankelijkheid van Oosten rijk, de handhaving van de numerieke meer derheid van het Fransche leger tegenover de Rijksweer, alsmede Waarborgen voornalèving van het bewapeningsaccoord en instelling van een internationale controle op de bewapening. De strijd in Jehol. De Japansch-Mantsjoerijsche strijdkrachten hebben de streek van Toesjikou tot Koejóean, in Jehöl bezet, eèn gebied v. ong. 25 vierk. mijlen. Aan Japansche zijde zijn er twee dooden en zes gewonden, terwijl de verliezen der Chi- neezen in het geheel 50 tot 60 man bedragen. Volgens berichten uit Chineesche bron hebben de Japanners opnieuw bommen geworpen op Kajang, Toesjikou en Toeng- sjatse. Bovendien zijn 1000 man troepen aangekomen voor Koejoean. In de omstreken van Dolonor zouden de Japansche troepen zich druk voorbereiden op verderé militaire maatregelen. Volgens mededeelingen van Japansche en Mandsjoerrjsche zijde is het gisteren tot ver scheidene kleine .botsingen gekomen, zóówel bewesten van Kalgan als zuidelijk van Dolonar. Aan Japansche zijde nemen aan de operaties deel troepenafdeelingen van verschillende wapens, w.o. talrijke bommenwerpers, pantser auto's en sterke afdéelingen veldartillerie. De Japansche bladen publiceeren een ver klaring van de Japansche militaire missie, volgens welke het Japansche oppercommando bereid is den militairen opmarsch stop te zetten, wanneer de Chineesche troepen de pr0vincie Jehol volkomen ontruimen. Tot dus ver hébben de Chineezen, ondanks alle onder handelingen die in Kalgan gevoerd zijn, nog steeds geen belofte in die richting afgelegd. Plaatselijke gevechten. Gisteren zijn bij den raid van Japansche vliegtuigen boven de drie grenssteden van Jehol 27 soldaten en vijf burgers gedood. Ook Sowjetvlieg tuigen in de weer. Een bericht uit Charbin meldt, dat vier Sowjet-Russische militaire vliegtuigen gister morgen gevlogen hebben boven Pogranitsjnaja, de Mandsjoerijsche stad aan de Oost-grens. De vliegtuigen zijn, nadat zij gedurende drie minuten verkenningsvluchten hadden gedaan' waarbij zij uit machinegeweren zouden hebben gevuurd, naar Russisch gebied teruggekeerd!, Op 15 Januari zou overigens een dergelijk incident zijn voorgevallen, waarvoor de Rus sische consul te Charbin zijn verontschuldi gingen aan de plaatselijke overheid heeft aan geboden. VERBOD VAN DE SECTE VAN WEISSENBERG. De rehenne staatspolitie neeft de secte- Weissenberg, ook genaamd „Evangelische Jö- hanneskerk volgens de Openbaring", bij be sluit van gisteren -oor geheel Pruisen ver boden. Het vermogen van de secte is in be slag genomen. SNIPHOL. De landingsplaats bij Paramaribo. De K.L.M. heeft bericht uit West-Indië ont vangen, dat de landingsplaats in 'de Zanderij bij Paramaribo, waar de Snip den 20sten December neerstreek, Sniphol gedoopt is. ROTTERDAMLONDEN IN 62 MINUTEN. Snelle vliegtocht. De vliegtuigbestuurder van de K.L.M., de heer Both, is gistermorgen met de Fokker F 12 Ibis, in den recordtijd van 62 minuten van Londen naar Rotterdam gevlogen. Het vorige record stond op naam van den bestuur der Bax met 68 minuten. Op de dienstregeling is een vliegtijd van 1 uur 40 minuten aange geven voor dit traject. Een onderhoud met den vlieger. Een medewerker van de Nw.Rott.Crt schrijft In een kort onderhoud dat wij Donderdag te Soesterberg met den nieuwen houder van het hoogterecord, luitenant jhr. Wittert van Hoog land hebben gehad, heeft deze als zijn meening kenbaar gemaakt dat de groote massa van het pUbliek, dat vcrige wéék uit de bladen kennis nam van zijn* geslaagde proefneming, volstr.ekt niet heeft begrepen welke de eignlijke bedoe ling van dit soort van experiment feitelijk is geweest. Geen oogenblik heeft de bedoeling vdorge- zeten, zooals vrijwel overal wordt oudér- steld, om records te verbeteren. Ware dit inderdaad wel het geval, dan Jient men dé beschikking te hebben over speciaal gebouwde lichte vliegtuigen, met voor dit bijzondere doel speciaal geconstrueerde motoren. Van dit alles is hier echter geen sprake. Hier gold als opzet om de bruikbaarheid van militaire jachtvliegtuigen op groote hoogte in de praktijk te kunnen aantoonen en de utslag heeft voldoende bewezen dat dc ondernemer in zijn verwachtingen volstrekt niet- is be schaamd. Howel de heer Hoogland bij zgn laatsten tocht in eer volkomen voor het doel berekend tegen de felle Koude bestand pak was gestoken bleek zijn gezicht toch nog te heb oen geleden van de strenge vorst daarboven. Gisteren wa ren de sporen van deze „ijzige" beproeving op het gezicht van den vlieger nog duidelijk aan wezig. Teneinde nu voor een volgenden tocht naar de hoogere luchtlagen, die zich bij gunstig weer mogelijk nog verder opwaarts zal uit strekken, gevrijwaard te zijn tegen al te felle koude, heeft de vlieger overwogen gebrUik, te maken van een hoofd- en halsbedekking, die men met een, beetje goeden wi, zou kunnen vergelijken met het bovenste deel van de uit rusting van een duiker.; Op die manier hoopt hij met succes Weer stand te kunnen bieden aan de last en het gevaar tevens van het bevriezen van zijn gezicht. Ruiten braken, pannen afgerukt. Gisternamiddag om 5.38, nadat de storm kracht sedert uren verminderd was, werd in de hoofdstad plotseling een zeer sterke wind stoot waargenomen, die gevolgd werd door een korten hevigén storm,'die slechts eenige minu ten aanhield. Het loeide en het gierde, vensters rammelden en takken werden afgerukt. Van verschillende huizen werden leien en dakpan nen weggeslingerd, terwijl eenige ruiten braken. Even onverwacht als hij ingezet had, ein digde deze korte storm. Een valsche beschuldiging? Op den avond van 16 December is in de Delistraat te Rotterdam een Chinees door een anderen Chinees neergeschoten. Het slacht offer de 36-jarige Bo Teng Soi werd zwaar gewond naar het ziekenhuis aan den Coolsingel gebracht waar zjjn toestand den eersten tijd hopeloos bleef. Den dag na den aanslag hield de politie als verdachte aan, den 22-jarigen Chinees Weng Chin. Aanwijzingen van de vrouw van het slacht offer hadden op hem de aandacht gevestigd Dadelijk heeft de politie toen, vreezende oat het slachtoffer aan zijn wonden zou bezwij- ke^. den gearresteerde met hem in het zie ke ,.iuis geconfronteerd. Pertinent herkende Bo Teng Soi in hem den dader. Vooir alle zekerheid heeft men een paar dagen later de confrontatie in het ziekenhuis herhaald, dit maal in tegenwoordigheid van den officier van justitie en den rechter-commissaris. Opnieuw wees de getroffene in den arrestant den dader aan. Langzaam aan is de getroffen Chinees hersteld en daarmede kwam er een Verande ring in zijn houding tegenover verdachte. Gisteren is Bo Teng Soi genezen uit het ziekenhuis ontslagen en onmiddellijk heeft hij zijn uitsluitend mondelinge verklaring in het ziekenhuis afgelegd, herroepen. W. Ch. is vol gens hem thans volstrekt niet de man die hem had neergeschoten, Over zjjn in het'zie- kenhuis eenige malen herhaalde verklaringen de eerste dagen na de schietpartij, zegt hij zich niets te kunnen herinneren. Het gevolg is geweest, dat de politie en justitie thans geen voldoende aanwijzingen tegen W. Ch. hebben, zoodat men hem op vrije voeten heeft moeten laten. AUTO TE WATER GEREDEN. De bestuurder verdronken. Op onverklaarbare wijze is vanochtend te Hoogezand een personenauto in het Winscho- terdiep gereden. Van de inzittenden is de bestuurder Reinder Bronda, uit Winschoten verdronken, zijn moeder werd gered O In een fabriekscomplex. Een brand, zooals in lang niet in Den Haag heeft gewoed is gisterenochtend uitgebroken in het fabriekscomplex aan de Leeghwater straat, hoek Waldorpstraat. Toen wij op het: terrein van den brand kwamen, enkele oogeh- blikkeri na de alafmeering, schrijft de Nw. Rott. Crt., bleek reeds dadelijk, dat de brand zeer snel in omvang toenam en bij de seconde zich uitbreidde en heviger werd. De vlammen sloegen van alle kanten uit het gebouw, dat drie verdiepingen hoog is, zoowel uit het dak als uit alle ramen en deuren. Het was een fantastisch schouwspel; men zag dé houten balken en deuren binnen enkele oögenblikken door de geweldige hitte verzen gen, terwp de losse bladen papier (de brand was aanvankelijk ontstaan in de papiérTfa- briek) met groote snélheid en hevigheid over de straten woeien, daarbij angst en schrik on der het talrijke publiek verspreidende. De toestand ernstig. De toestand was zeer ernstig. Van alle kan ten kwam politie en brandweer aangesriéld, doch de groote massa materieel en de gróóte hoeveelheden water, welke binnen enkele oogenblikken op het brandende gebouwencom plex werden geworpen, konden niet verhinde ren, dat de vlammenzee onverminderd voort duurde en steeds verder om zich heengreep. In het brandend complex was gevestigd een papierwarenfabriek, de Rubber Latex Poeder Company, een staal maatschappij, een tricot maatschappij, een scheermessenfabriek en nog enkele andere zaken.- i - De vermoedelijke oorzaak. Het vermoeden bestaat, gesteund op aan vankelijke aanwijzingen, dat de brand is Ont staan sloor kortsluiting in de lift waardoor een liftkoker in brand geraakte. Deze liftkoker werkte tevens als schoorsteen, waardoor de vlammen met ijzingwekkende snelheid aange wakkerd werden. Het personeel, dat in de fa briek aanwezig was, moest zich hals-over-kop in veiligheid stellen en vluchtte door de ramen en aan de achterzijde en door de deuren naar buiten. Niemand werd voor zoover bekend, ge wond; slechts een meisje viel van den schrik" flauw. Een half uur na het begin van den brand stortte het dak van het eene fabrieks complex reeds in. De toestand werd ernstiger, omdat naast het brandende fabriekscomplex een benzinedepot en een verffabriek zijn ge vestigd. Gelukkig was de hevige wind naar de andere zijde, zoodat de brandweer zich er op kon con- centreeren de aan dien kant staande gebou wen zooveel mogelijk te beschermen. j Om even elf uur kwamen met donderend gg-v. raas de machines van .de derde etagenaar beneden, angst en* schrik verspreidende bij allen, die in de omgeving stonden. De brand nam steeds in hevigheid t;oe. Om kwart over elf sloegen de vlammen aan de voorzijde van het fabrieksgebouw aan de Wal dorpstraat uit. Ook hier moest de brandweer haar pogingen om althans dezen vleugel te be houden, opgeven. Het was één vlammenzee, waar men zag, en een angstwekkend geknetter en geloei van het vuur, dat door den storm opgejaagd werd en steeds nieuw voedsel zocht. In wijden omtrek was de brand zichtbaar.- Op den Paraleilweg stond het zwart van de menschen en ook op den spoordijk waren vele honderden nieuwsgierigen geklommen. Een agent gewond. Tijdens het blusschingswerk werd een agent van de motorbrigade door twee leden van den Geneeskundigen dienst op hun armen zittende, uit het brandende perceel gedragen. Hij was waarschijnlijk ten gevolge van vallende glas scherven gewond. De spoorwegen hadden maatregelen geno men om het emplacement en rangeerterrein gedeeltelijk te ontruimen. De wagens Werden buiten de gevaarlijke zone gebracht. Het tramverkeer ondervond ernstigestag natie. Aan de voorzijde was omstreeks half één de brand weer heviger. Men zag de vlammen weer oplaaien. De wind stak toen ook weer op, doch was inmiddels gelukkig iets gedraaid, zoodat de vlammen en vonkenregen naar ach teren gedreven werden, waardoor het. gevaar voor uitbreiding niet meer zoo groot was. Op het laatst was het een hardnekkige strijd tus- schen het vuur en de bestrijders om énkele vertrekken in den linkervleugel aan de voor zijde gelegen, te behouden. Dit is de brand weer mogen gelukken, zoodat gezegd kon wor den, dat men I omstreeks half twee den brand onder de knie had. Dit wilde echter nog niet zeggen, dat de taak van de brandweer teneinde was, want de nablussching van de smeulende en rookende ruïne zal nog geruimen tjjd vorderen. De voor gevel is blijven staan en zooals gezegd een klein, deel van den linkerzijvleugel. Het overi ge deel is ingestort en geheel uitgebrandt. Het gebouw is in 1920 gebouwd en het bleek naar van deskundige zijde werd verzekerd, van zeer degelijke constructie te zijn. Wat de schade betreft, deze is op dit oogenblik niet met eenige nauwkeurigheid te ramen. Zij is vanzelfspre kend zeer aanzienlijk. Voor het grootste deel wordt zij echter door verzekering gedekt. Een merkwaardige mededeeling werd nog door eenige der personeelleden ge daan toen zij door commissaris Cranjer ver hoord waren. Zij verklaren, dat zjj reeds ca. half negen in de buurt van de lift een brandlucht hadden bemerkt en daarover en kele opmerkingen hadden gemaakt. Iets bijzon ders was toen niet opgevallen, totdat ca. 10 uur het begin van den brand was ontdekt. De politie en enkele deskundigen van bouw- en woningtoezicht stellen voorts een onderzoek in om de juiste oorzaak vast te stellen. Gisterenmiddag om vier uur was de brand weer nog steeds bezig met het blusschen vnn den brand in de Waldorpstraat. Het gerucht deed de ronde, dat een 75-jarige timmerman, die des morgens in het gebouw was gegaan om zijn gereedschap te halen, niet meer terug gezien was. Naar men nader bericht, staat het thans wel vast, dat de 74-jarige timmerman, J. Kamp genaamd, die op een der hooger gelegen ver diepingen een werkplaatsje had, in de vlammen is omgekomen. DE GEVOLGEN VAN AFSCHEIDSFUIF. EEN Een luitenant der mariniers, die een slaande beweging gemaakt had naar een kapitein. Voor het Hoog Militair Gerechtshof heeft gisteren in hooger beroep terechtgestaan J,e luitenant B., destijds bij de mariniers te Rotterdam. Terzake van poging tot feitelijke insubordinatie is hij door den zeekrijgsraad te Willemsoord veroordeeld tot eën boete van 5Ö0 subs. 3 maanden hechtenis. Beklaagde was in hooger beroep gekomen, naar hij zeide, omdat hij de boete onmogelijk kon betalen. Uit het verhoor van den beklaagde bleek, dat er voor de officieren van de mariniers op 31 October 1934 een afscheidslunch was in hotel Weimar te Rotterdam, waarna men Zich begaf naar de Óld DUtch op den Cooi- Singel om daar het feest verder te vieren. Beklaagde, die veel alcohol gebruikt had, moet bij een i kwestie een slaande beweging hebben gemaakt naar den kapitein der mariniers, M. De president, mr. Schepel, merkte op, dat beklaagde zich schandelijk en hoogst indisci- plinaïr gedragen had. Hij is trouwens eerder wegens dronkenschap'veroordeeld. Als getuige k déchargewerd gehoord de 24-jarige 2e luitenant der mariniers H,, die verklaarde, dat beklaagde den kapitein niet geraakt had. Dé verdediger, kapitein mr. v. d. Slikke uit Vlissingen, stelde de vraag, hoe de toe stand Van B. was, toen het gezelschap hotel Weimar verliet. Getuige antwoordde, dat de beklaagde toen reeds wel lastig, maar nog niet agressief was. De verdediger: Is er dan niemand, die hem, ter voorkoming van moeilijkheden, naar huis heeft gebracht? Gètuige: Wij vonden wel, dat hij niet meer 'mee moést gaan. Er waren echter oudere officieren bij én die hebben geen maatregelen genom.en. Re advocaat-fiscaal, mr. Vermeu'en, vond, gezien den ernst van het feit, de straf niet te zwaar. Hij vroeg bevestiging van het von nis. Mr. v. d. Slikke maakte bezwaar tegen het vonnis o.m. op grond, dat een poging is ten laste gelegd en een voltooid feit is bewezen verklaard. Zonder in de beantwoording daar van te treden, stelde hij tenslotte de volgende vragen: Is het gewenscht, dat militairen zulk een feest Viereriin uniform Getuigt hét Van kameraadschap, dat er nie mand is geweest, die heiri desnoods met zach- ten cjwaug, naar huis heeft geleid? ,Was er voor deze kwestie, waarin kapitein M. de verontschuldiging van beklaagde vol ledig heeft aanvaardt geen andere oplossing te vinden, dan een strafvervolging? Het Hof zal later uitspraak doen. Buitenland Gepleegd door Duitschers op een landgenoot. Voor de tweede maal heeft zich op Tsjecho- slowaaksch gebied een veemmoord afge speeld. De eerste was die op prof. Lessing in den zomer van 1933 in Karlsbad. De twee de is Woensdagnacht onder de rook van Praag gepleegd. Het slachtoffer is ir. R. Formys, 51 jaar oud, die, een overtuigd nazi nog voor Hitier aan de macht kwam, bij het begin van diens bewind tot technisch leider van de Zuid-Westduitsche radio en van het station Mühlacker werd benoemd. Ruim een half jaar geleden geraakte Formys met Zijn partijgenooten in conflict, waarbij de rijks stadhouder Murr in Stuttgart het middelpunt vormde. Reeds in den loop van deze meenings- verschillen schijnt Formys contact te hebben gezocht met het zwarte front van Otto Stras- ser. Vijf maanden geleden week hij uit Duitscblkhd uit en kwam hij naar Praag, waar hij Strasser ettelijke malen bezocht. Begin November nam Formys zijn intrek ih een klein hotelletje dicht bij de stroomver- senllingen van St. Jan aan de Moldua een '30 K.M. van de stad. Woensdagmiddag verschenen twee Duit schers, een man en een vróuw, in het hotel letje. Formys bevond zich toen in de eetka mer. Tegen den avond ging het tweetal nog een wandeling maken en kwam toen terug. Formys Was toen verdiept in het lezen van de couranten. Later sprak hij met de pas 'aangekomenen, die in het hotel een kamer hadden besteld. Kort daarop verklaarde de man, dat hij zich niet goed gevoelde. Hij trok zich op kamer 4 terug, en Formys bleef met dé dame beneden. Na vérloop van eenige tijd verklaarde deze thans te willen zien hoe het met haar reisgenoot stond, en ook Formys Zeide te willen gaan slapen. Even later hoorde de eenige kellner van het hotel Flieger, de eenige ooggetuige van den moord, een noodkreet en een schot. Hij snelde naar boven en zag in de deur van ka mer 6 een man staan, die zich naar hem om draaide. De kellner zag een onbekende in het gezicht,die hem onmiddellijk met een revol ver dreigde. Half verlamd van schrik zag de kellner toen hoe Formys zwaar gewond twee schoten uit een automatisch pistool hadden hem in de borst en twee onder het linker oog ge troffen uit kamer vier werd gedragen en men hem over het portaal naar kamer zes sleepte. Daar werd Formys, die reeds stervend was, tusschen het bed en do kleerenkast neergelegd. De man van kamer vier wierp w vertrek waar Formys lag, een tZZie mei zuik een kracht^ntplofte dat de deur dicht sloeg. De man denrevol ver riep den kellner toe. e zien, verstaan? En maak nu j komt! Hij drong hem in een hoek van de g en wierp hem de trap af, waama de kellner beneden overeind krabbelde en zich met t hoteleigenaar in de keuken verschanste. De moordenaars lieten zich aan een touw uit het raam zakken. Een eind verder op den straatweg stond een auto, waarmede zij zich reeds een paar dagen in de omgeving hadden vertoond en die een Pruisisch num merbord droeg. Bewoners van het naburige Stjechovice verklaarden laat in den nacht het geronk van een zwaren wegen te hebben ge hoord. De toevallige omstandigheid, dat hun auto gisteren door gendrames werd aange houden, die de inzittende hun papieren vroe gen, maakte, dat de namen van de moorde naar^ wanneer zij althans in hun passen naar waarheid Waren aangegeven dadelijk konden worden vastgesteld. Het zijn de 23- jarige Hermann Müller uit Keil, de 25-jange "gymnastiekonderwijzeres Edith Kerdbach uit Kiel en de 22-jarige Gert Schubert uit Berlijn. De beide eersten zijn 10 Januari over Boden- bach Slowakije binnengekomen, waar zij in een voornaam hotel te Praag de beste appar tementen betrokken. Dadelijk vroegen zij naar Schubert en Formys, met wie zfj zeiden een afspraak te hebben. De eerste verscheen 19 Januari, de laatste wachtte het drietal niet af. 20 Januari vertrokken zij van Praag naar Stjechovice in de bosschen waar het hotel letje ligt. Onder den oinschuldigen schijn van skiloopers konden de moordenaars het ter rein drie dagen lang verkennen en hun plan werd door de aanwezigheid van een vrouw nog beter gemaskeerd. De officieuze Prager Presse, die het ver moeden uitspreekt, dat men Formys voor den bouwer of leider van een geheim radiostation hield, dat tégen Duitschland werkte of den Duitschen omroep stoorde, geeft aan de ver ontwaardiging over den veemmoord op bij zonder scherpe wijze uiting- De methode van geweld, die de nationaal-socialistische partij in het politieke leven heeft ingevoerd, wordt thans in Tsjechoslowakije binnen betrekkelijk korten tijd voor de tweede maal toegepast, schrijft het blad, doch de betrokken autori teiten zijn thans vast besloten eens en voor altijd een einde te maken aan deze actie. De moordenaars naar Duitschland ontkomen. Naar wordt medegedeeld hebben de moorde naars Woensdagnacht tusschen 4 en 5 uur de Tjechisch-Duitsche grens gepasseerd bij Tetschen. Zij vonden, toen zij aan de grens kwamen, de slagboom gesloten. Zij verlieten de auto en gingen langs zijwegen te voet de grens over. De achtergelaten auto vonden later de kommiezen. Twee uur later verscheen er een man met een volmacht van Hans Mueller om de achtergelaten auto op te eischen en een belastingkwestie te regelen. Zonder eenige argwaan werd de auto vrijgelaten en passeerde de grens. Het was dezelfde auto, waarmee het drietal was binnengekomen. Twee paar ski's lagen boven op. i Persstemmen. De Praagsche bladen bevatten kolommen 0ver de veemmoord in Stjechovice en behan delen de principieele kant van de gebeurtenis veelal in artikelen waarin bijzondere maat regelen tot bescherming van de Duitsche emigranten, resp. tot krachtige verdediging van het asylrecht en van den goeden roep des lands worden verlangd. De Narodni Listy vindt dat er ditmaal van nog grootere gemeenheid en geraffineerdheid is blijk gegeven dan bij den moord op prof. Lessing en is beducht voor de reputatie van het land. Het Cesko Slovo acht het moordwerk van de nazi's vooral niets minder erg dan dat van de Oestasjis. Bij het plaatsje Saching is een autobus op een gladden weg aan het slingeren geraakt en in een 30 meter diepen afgrond gestort. Vier passagiers werden op slag gedood, ter wijl de overige passagiers en de bestuurder zwaar gewond werden. Een Oostendsche creiler die bij Duinkerken in de Fransche wateren vischte, is verrast .door een Fransche kustwacht. Het Fransche schip trachtte het Oostendsche vaartuig te praaien doch dit zeLe met volle xracht koers in de richting van België, waarop de Fran schen' verschillende kanonschoten op de Oos tendsche treiler losten De boot is nu in de haven van Oostende binnengevaren en blijkt nog al veel schade te hebben opgeloopen. Een der masten is grootendeels weggeschoten. Niemand van de bemanning is gewond. O 14 dooden. De te Grimsby thuishoorende motor- treiler Jerrica van 350 ton met 14 koppen aan boord, is in een hevigen storm op de kust van IJsland vergaan. Reeds Woensdag was een draadloos tele gram opgepikt met de mededeeling, dat de reddingboot, de'schoorsteen en brug waren weggeslagen en het ;chip niet meer naar het roer luisterde. Donderdagmorgen ontving een IJslandsch station het volgende telegram: „Wil ieder die dit noodsein hoort, onze groeten brengen aan onze familieleden en Old Enge land. Er is geen hoop meer. Dit is onze laat ste boodschap." Een groep landbouwers, die direct bij de kust werken, zijn er Donderdagmiddag op uit uit gegaan en hebben reeds wrakstukken van de Jerrica ontdekt, waaruit met zekerheid af te leiden is dat het schip met man en muis vergaan is. Niettemin wordt die kust ook nog verder onderzocht en een gouvernements stoomschip is naar de plaats des onheils ver trokken. Van de 14 opvarenden waren er II gehuwd Cn'le T!fen uit Grimsby en Huil afkomstig De Jerrica had Grimsby precies 14 dagen geleden verlaten om ten N. van den Doggers- bank te gaan visschen. De K.N.V.B. doet hen een volledige voetbaluitrusting cadeau. Daar de begrippen moed, snelheid van han- delen en doorzettingsvermogen zoo in rijke mate aanwezig bleken bij de mariniers, die in het Saargebied zoo keurig het aanzien van de Nederlandsche weermacht ophielden, kon het niet anders of in de Sportwereld moest dat opvallen,want ook daar spelen de genoemde begrippen een overheerschende rol. De Kon. Ned. Voetbalbond, een rijke orga„ nisatie, is zeer gevoelig gebleken voor het sportieve" element der mariniers, en besloot hun, die in het Saargebied verblijf houden, een complete voetD&luitrusting" ten geschenke te geven. Dus voetbalschoenen, shiits, broek* jes, kousen, maar ook goalpalen, netten, hoek- viaggen, enz..' Een buitengewoon aardig idéé van den Bond, die hiermede de sympathie van velen verworven zal hebben. En voor onze mariniers een welverdiende gelegenheid tot ontspanning. Het zal niet zoo lang meer duren of we trekken naar het Ankerpark-terrein om daar het „Saar-elftal" te zien spelen in hun eigen tenue én met eigen materiaal. Ruim 2500 mijnwerkers, die hij Wakefield in Yorskhire werken, zijn Donderdag om een heel bijzondere reden in staking gegaan. Drie jaar geleden werd een jong mijnwerker be- roeps-rugbyspeler in Wakefield Trinity, maar dezer dagen werd hij ontslagen en de directie van de mgn heeft den jongen man, die nog pas 24 jaar oud is, weer aangenom\n. De werklieden vonden dit een inbreuk op hun collectief contract, waarin gestipuleerd staat, dat in vacatures slechts door aanneming van plaatselijke werklooze mijnwerkers zal wor den voorzien. Den afgedankten rugbyspeler wilden ze niet als zoodanig erkennen. Treinen ingesneeuwd. Vancouver geïsoleerd. Evenals uit de Ver. Staten, komen nu ook berichten van hevige .koude in Canada, waar drie transcontinentale treinen ingesneeuwd zijn op ongeveer 60 mijl van elkaar. Met Van couver is sinds 3 dagen geen verbinding meer mogelijk en de radio-verbinding die men Woensdagmiddag even had weten te bereiken, was 's avonds door hefug<- atmosferische sto ringen weer volkomen in de war. Aangezien men deze maand in Canada aan koude gewend is, staat geen vee meer buiten en ook van persoonlijke ongelukken zijn nog geen berichten ingekomen. Men weet echter niet, ho» het te Vancouver en langs de West kust gesteld is. Ruim 100 dooden door de koude Het aantal dooden tengevolge van de koude, de sneeuw, de stormen en de over stroomingen bedraagt in het heele land reeds meer dan 100. New-York dik onder de sneeuw. Ook de stad New-York is de laatste dagen dik onder de sneeuw gekomen. Donderdag ochtend om zes uur lag er 45 cm sneeuw en op plaatsen, waar de wind de sneeuw had opgestapeld, was de sneeuwlaag natuurlijk nog dikker, hier en daar wel tot 1.80 m. Ofschoon de menschen veel last hadden van de kou en er heel wat ongelukken gebeurden, genoot de sportief aangelegde jeugd naar hartelust in het Centrale Park, waar zij zich verlustigde met ski's en sleden. Het heet, dat dit de hevigste sneeuwstorm is geweest in New-York, van de laatste 15 jaren. Ook in Philadelphia woedde een geweldige sneeuwstorm, terwijl in het ge bied van het Rotsgebergte tal van treinen den strijd tegen de sneeuw niet aankonden en onderweg tot staan werden gedwongen. 130.000 dollar buitgemaakt. Te Fall River, in den staat Massachusetts, is een postau.o overvallen en een bedrag van 130,000 dollar, dat daarin vervoerd Werd, in geldswaardige papieren en in zilver werd buitgemaakt. De toedracht der zaak was als volgt. Het geld was met een trein aange bracht van een bank in Boston en moest worden afgeleverd in een plaatselijke bank. In een buitenwijk van Fan Rivèr moest da bestuurder van den auto plotseling stoppon, daar een andere auto er vlak voor reeu en stilhield. Twee gewapende mannen sprongen er uit, haalden den chauffeur van zijiï piaats, drongen hem in hun eigen auto en plakten kleefpleisters voor zijn oogen, terwijl ook zijn handen en voeten met kleefpleisters werden omwikkeld. Toen de man eerst nog getracht had zijn aanvallers op te nemen, zette een der bandieten ,em den loop van een revolver tegen het lijf en zeide: „Kijk niet naar mij, of ik zal je"! Toen namen de mannen den sleu tel, dien de chauffeur in zijn zak had, ctt openden den postauto. De rest was voor hen kinderspel...' De inspecteur van het mijnwezen heeft in zijn rapport nopens de mijnramp in Notting- hamshire van 26 Juli geconstateerd dat do eerste ontploffing door welke 18 man werden getroffen van welke er later 6 zijn overleden san een louter toeval te wijten is geweest. Een uur later echter is een tweede ontploffing ge schied waardoor nogmaals 4 mijnwerkers het leven hebben verloren. Deze tweede ontplof fing ware, volgens den inspecteur te voorko- men geweest indien voldoende blusschings- materiaal in de mjjn aanwezig ware geweest en wanneer het bovendien tijdig ter plaatso aanwezig had kunnen zijn. De inspecteur wijst er op dat met betrekke- liik geringe kosten de veiligheid van de mijnen belangrijk verhoogd kan worden maar dat do toestand zooals hjj thans in verreweg do meeste mijnen is, absoluut onvoldoende is en zeer ongunstig afsteekt bij de maatregelen dia in het buitenland voorgeschreven zpn.

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 6