OEM EN GD NIEUWS Hevige vechtpartij in Oss. Lucerne Hoor JêêSêbêm i Moord te Zoeterwoude. Vrouw vermoordt ha^r man. Motorrijder met passagier verongelukt. Ernstige trambotsing te Leipzig Zes personen in de vlammen omgekomen. Hoe de „Mohawk" verging. HHl„DKRSCIIK COURANT VAN DINSDAG 29 JANUARI 1935, AFSCHEID PATER, WITTE. Donderdagavond om 8.15 uur zal aan Pa' e Witte in hotel „Texel" het radiotoestel, be doeld als afscheidscadeau, worden overhan digd, door het comité, dat biertoe de benoo- digde gelden heeft bijeengebracht. Pater Witte zal dien avond een en ander vertellen over zjjn missiewerk in Oost-Afrika. MOLLAN DSCHE MAATSCHAPPIJ VAN LANDBOUW. Een zeer goede opkomst viel de gecombi neerde vergadering der afd „Texel" en „Eierland" van de Holandsche Maatschappij van Landbouw ten deel, die gisteravond in hotel „De Oranjeboom" werd gehouden, en waarin als sprekers zouden optreden de hee- ren Ir. T. P Huisman („Crisismaatregelen") en de heer Covers (die vragen zou beant woorden over de schapenhouderij). De bijeen komst werd geopend door den voorzitter der afd. Eierland, den beer R. Stoepker, die daarna 't woord gaf aan eerstgenoemden spreker. Ir. Huisman deelde bij aanvang zijner rede mede, dat hem door 't hoofd bestuur was opgedragen eens rustig met de leden der verschillende afdeelingen over de crisismaatregelen te spreken. Spr. wees daar bij op de groote moeilijkheden die de drie centrale organisaties hebben, om over ver schillende zaken met een eensluidend voor stel bij de regeering te komen, 't Aanpassen aan de meening van de meerderheid is voor de hoofdbestuursleden al even moeilijk als voor ieder lid afzonderlijk, doch om iets te bereiken is dit een eerste vereischte. Spr. zet dan vervolgens enkele punten uiteen, die het H.B. voorstaat. Het eerste punt betrof de zorg der regee ring, dat in geen geval Is?-:' "»n braak mogen liggen. Elke boerderij moet in wer king blijven; dit is een voordeel voor geheel 't land; de arbeider blijft dan werk vinden en de pachter zal in zijn bedrijf blijven. Ge streefd za ldan moeten worden om het afzet gebied te behouden. Hei tweede punt betrof de hooge marge, die de tusscbenhandel heeft op de producten, welke van de boerderijen komen. Spr. wees daarbij op de door de bak kers verwerkte granen, de meelprjjzen enz. Als men dit in cijfers gaat vergelijken van vóór den oorlog, ontvangt de boer 68 pet., de consument 140 pet. en de tusschenhandel 175 pet. De beschutte bedrijven zijn 'hiervan de voornaamste oorzaak, betoogde de heer Huisman. Spr. wees op een wet, die aanhan gig is, waarbij deze bedrijven zelfs nog door de wet zullen worden beschermd; Minister Colijn is er persoonlijk niet voor, doch in ver schillende groote partijen en in de pers ver neemt men andere geluiden. Het derde punt dat spr. behandelde was de steun voor hypotheekboeren en pachters; de pacht is veelal nog te hoog en ook de hypotheekboeren zitten met te zware lasten, 't Is zeer goed aan te toonen, dat de uitkee ringen uit de verschillende crisisfondsen voor een groot deel in de zakken der land eigenaren en hypotheekhouders terecht komen. Spr. wijst er op, dat de rentevoet is verlaagd en de gulden meer koopkracht heeft, waardoor feitelijk de eigenaar en de hypotheekhouder meer krijgen, dan in de hetere tijden, toen de gulden niet zulk een waarde had. Spr. besprak verder de graanrechten; deze bedragen 1% gulden, die voornamelijk wor den aangewend om de boeren in 't Zuiden en Zuid-Oosten van ons land te steunen. Deze rechten die zwaar drukken op den vee houder, (die thans geheel in de put zit) er af te krijgen, zal wel niet lukken. Br zijn echter personen in de vereeniging, die aan dringen op verhooging dezer rechten tot 5.Uit het fonds daarvan gevormd zou men een ruimere ondersteuning van den vee houder willen krijgen. Ir. Huisman toorde aan, dat dit standpunt geheel op gezichts bedrog berustte. Van de gelegenheid tot het stellen vai. vragen werd door velen gebruik gemaakt. De heer S. de Jager wees er op, dat 5. heffing op de granen voor den Texelschen schapenhouder den doodsteek zou beteekenen. Verder besprak de heer De Lugt de opzeg ging der hypotheken wanneer de rente ver laagd zou worden. De heer Huisman wees er op, dat een maatregel in dien zin automa tisch vergezeld moet gaan met een bescher mende wet voor den hypotheekhouder. De Binet gaf in overweging stopzetting der margarinebedrijvcn. Ir. Huisman was daar wel voor; in de maigarinebedrjjven vinden maar 22.000 personen hun brood; in de veehouderij 220.000. Doch van de 1.30 die 'de margarine opbrengt schiet voor den fabrikant slechts 30 cent over; het overige ontvangt de boer voor zijn daarin verwelkte boter etc. In dit verband brengt de uitvoer naar Engeland van 40 cent per kg ons nog meer voordeel. Verder werden vragen gesteld tot den heer Covers. De beer IJ. Lap informeerde naar 't Schapenpotje, en vroeg of bij de 1.per lam, die in 't vooruitzicht was gesteld, de gelden op waren .De heer Sijbr. Keijser vroeg of de uitkeeringen op Texel nu gelijk zouden zijn, of dat het weder in denzelfden geest als vorig jaar zou gaan: de heer S. de Jager of de graanrechten voor Texel niet verdwij nen konden; de heer A. Keijser R.Jz. of er nog iets van een woltoes'ag terecht zou komen. De heer Govers beantwoordde deze vragen in een uitvoerigg uiteenzetting. Woltoeslag verwachtte spr. niet. 't Is echter wel moge lijk, dat binnen enkele jaren de Holl. wol in militaire kleeding zal worden verwerkt. De proeven, die thans genomen worden, wij zen op gunstige resultaten. Wat de hoogere uitkeering uit 't Schapenpotje van Texel aan gaat, wees de heer Govers er op, dat dooi de tegenwerking in 't vorig jaar de extra- uitkeering van pijn. j 20.000.— vervallen is. Mogelijk zal er nog iets komen van een extra uitkeering inzake graanrechten. Met den heer Sijbr. Keijser werd eenigen tijd van gedach ten gewisseld over de uitkeeringen aan de sehapenbediijven. De heer Keijser betoogde, dat 70 80 pet. der veehouders op Texel zich met de regeling van vorig jaar niet konden vereenigen. Ook andere aanwezigen meng den zich in dit debat. De heer Govers betoog de daarentegen dat dit een juiste regeling was en dat dieze alleen in regeeringskringen is te verdedigen. Geïnformeerd werd of met de uitbetaling der toegezegde 460.000 spoedig een aanvang zou worden gemaakt. De heer Govers wees er op, dat het yorig jaar niet Texel was begonnen. Dit zal echter dit jaar wel niet het geval zijn. De voorzitter dankte aan het einde der vergadering de beide sprekers voor hun komst naar Texel. Verder richtte hij nog even het woord tot den afgetreden voorzit ter der afd. „Texel" (den heer C. Keijser Hz.) dien hij dankte voor de prettige samenwer king met de afd. „Eierland". O Btdl e s c to 11 d DORPSKRSNG „STEUNT ELKAAR". Zaterdagavond had in het café van den heer J. Bakker aan de haven de algemeene ver gadering plaats van de Dorpskring „Steunt elkaar". De opkomst was zeer gering. De voorzitter, de heer Joh. P. Dros, heette de aanwezigen met een kort woord welkom. Daarna werden de notulen gelezen en onver anderd goedgekeurd. Nu verkreeg de penning meester, de heer J, Blom Fzn„ het woord. De ontvangsten in het afgeloopen jaar had den bedragen 7492,35, de uitgaven 7033,59, zoodat er een batig saldo was van 458,7(5. De 'bezittingen van het fonds 'bedroegen 31 Dec. 1934 29.308,92 en 31 Dec. 1933 28.144,41, zoodat er een vooruitgang was van 1164,51. Het aantal leden bedraagt bijna duizend. Het fonds had 31 Dee. 1934 aan hy-. potheken uitstaan 21.710. 1r het afgeloopen jaar hebben dertien uitkeeringen plaats gehad. De heer P. Smit moest als commissaris af treden. In zijn plaats werd gekozen de heer P. Smit Rzn. Daar de rondvraag verder niets opleverde, sloot de voorzitter met een kort woord deze slecht bezochte vergadering. Het Noord-Hollandsch Veevoeder-Bureau deelt ons 't volgende mede: In de Wieringermeer is hef afgeloopen jaar een groote hoeveelheid Lucernehooi gewonnen, hetgeen de Directie hetzij in binnen- of bui tenland wel zal trachten te verkoopen. Wat de mogelijkheid van afzet in eigen land betreft, dit hangt van verschillende factoren af, bijv. van de behoefte aan ruf/voer, den prijs in verband met kwaliteit en samenstel ling mede in verband met andere ruwvoeder- middelen en de kennis van de praktijk omtrent de voedingswaarde van dit voedermiddel. Aangezien de hooioogst m vele streken van Nederland, ook in Noord-Holland het afgeloo pen jaar door de droogte is tegengevallen, stel len wij óns voor, dat sommige bedrijven wel een zeker kwantum ruwvoer kunnen gebrui ken. Aangezien de meeste veehouders niet eerder hooi koopen dan wanneer het eigen geteelde' bijna op is, hebben wij deze mededeeling niet eerder gepubliceerd. De prijs waarvoor het zal worden aangebo den is ons niet bekend, maar we hebben hooren verluiden, hoopt men, den prijs van goed grashooi te kunnen bedingen. De vraag is dus: hoe staat het met de voe dingswaarde van Lucernehooi in vergelijking met goed grashooi. Waar Lucernehooi voor de veehouders over het algemeen een onbekend voedeimiddel is en gedachtig aan het spreek woord „Onbekend maakt onbemind", achten wij het gewenscht, in het kort een en ander omtrent dit voedermiddel mede te deel en le. Lucenehooi bevat een hoog gehalte aan ruw eiwit, met een relatief hoog gehalte aan amiden. Proeven hebben uitgewezen, dat voor melkvee het verteerbaai" ruw eiwit (vert. werk. eiwit en amiden) evenveel waarde heeft als een evengroote hoeveelheid graan-eïwit (dat weinig amiden bevat). Het gehalte aan vert. ruw eiwit kan dus bij de waardeering van dit voedermiddel voor melkvee als vert. werk. eiwit worden aangemerkt. Lueernehooi-monsters 1933 Wieringermeer gaven de navolgende cijfers te zien ten op zichte van het eiwit. Gehalte in de droge stof: vert. dr.stof eiwitacht. st. eiwitacht. st. le snede 78.9 14.1 10.2 2c snede 80.— 17.2 13.5 in'32geënt 16.3 in'32 niet geënt 16 9 Het gehalte van het booi bedroeg dus van de le snede - ruw eiwit 11.14 °/0 v.r,e. 8.06 2e snede - ruw eiwit 13.76 v.r.e. 10.8 In den proefpolder te Andijk worden reeds sinds eenige jaren verschillende rassen Lucer nehooi vergeleken. In de Wieringermeer wordt uitsluitend Hongaarsche Lucerne verbouwd, zoodat wij enkel hiervan nog eenige cijfers zullen geven: dr. stof 86.4 1 ruw eiwit 15.46 °/0 vert. ruw eiwit 13.3 '/0 zetmeelacht. stoffen 34.56 °/0 vetaeht. stoffen 1.73 ruw vezel 25.14 °/0 aseh 9.60 °/0 Deze cijfers vertoonen groote overeenkomst met die uit het leerboek over veevoeding van Nille Hansson van Lucerne vóór de bloei, waarbij staat een zetmeelwaarde van 31.5 en een aantal voedereenheden van 45.9. Het vert. ruw eiwit-gehalte van Lucerne hooi is dus hooger dan van grashooi van zeer goede kwaliteit. Het vert. ruw eiwitgehalte van best grashooi, bijv. uit Twisk en Beemster bedraagt ongeveer 7.5 dan bevat Lucerne hooi toch ongeveer 1% maal zooveel v.r.e. Een gevolg van dit hooge eiwitgehalte is, dat de eiwitverhouding v.r.s./z.w. betrekkelijk nauw is, n.1. 13.5 31.5 of 1 2.3, namen wjj de ver houding v.w.e. z.w7 dan bedraagt deze on geveer 1 4. Op grond hiervan is het zeer ge schikt voor melkvee en jongvee als aanvulling van grashooi van matige kwaliteit. 2e. Lucernehooi bevat een hoog gehalte aan mineralen (waarvan overwegend kalk). Lucernehooi Wieringermeer le snede 1933 2e snede 1933 Hongaarsche Proefvelden '34 kalk fosforzuur totaal aseh 2.34 2.19 »/o 0.40 0.44 »/8 8.6% 9.8 fi.8 2.60 - best grashooi 1.0.75 Het kalkgehalte is dus 2 2 y2 maal zoo hoog dan in best grashooi, waaruit weer volgt, dat het vooral voor melkvee en jongvee een der beste ruwvoedermiddelen is. 3e. Lucernehooi bevat vitamine D, de z-g.n. anti-rachitis-vitamine, een vitamine, welke voorzoover bekend, niet in zooveel voedermid delen voorkomt, een vitamine, welke de kalk- aanzef in het lichaam bevordert. 4e. Lucernehooi is smakelijk en gemakke lijk verteerbaar. De verteerbaarheid van hooi staat o.m. vooral in verband met het niw- vezelgehalte. De analyses van Lucernehooi uit de Wieringermeer geven aan een ruw vezel- ten war m kleed - Mei hel oog op de komenJe wedstrijden Is Maandag het Olympisch stadion ie Amsterdam met stroo aigedekt Het stroo wordt over het veld uitgespreid gehalte in het hooi van 24 tot 27 dus laag, wanneer we bedenken, dat veel hooimonsters schommelen om de 30 Het spreekt vanzelf, dat het ruw vezelgehalte vooral afhankelijk is van het tijdstip van maaien. Bovenvermelde gunstige eigenschappen maken, dat Lucernehooi mits op tijd gemaaid, en goed gewonnen, een prima voeder-middel is voor vrijwel alle landbouwhuisdieren, jong zoowel als oud. Door het hooge ruw vezelge- haite is 'tiet meest geschikt voor herkauwers (rundvee en schapen) en paarden. Voor bedrijven, waar men over te weinig hooi beschikt, is dus Lucernehooi een prachti ge aanvulling. Bmnee -and spinnewielen loonde de minister veel belang- ii s'er president Görimg op de .Grune Woche omtrent de werking cler toestellen o-lling Vrouwen In de karakteristieke landskleed.j geven dtleg om o Jongeman door den broer van zijn meisje doodgestoken. I Het anders zoo rustige plaatsje Zoe- terwoude is Zondagvond in beroering ge bracht door een moord, welke om onge veer negen uur gepleegd werd in een woning aan den Hoogen Ringdijk. Het slachtoffer, de ongeveer 25-jarige 'losse werkman Van Polanen uit Leiden, werd door een broer van het meisje Van K„ met wie hij sedert eenigen trjd tegen den wil van haar familie omgang had, op beestachtige wijze in de gang der woning van de familie Van K. door twaalf mes steken zóó ernstig gewond, dat hij tijdens het transport naar het Academisch Zie kenhuis te Leiden aan de gevolgen is overleden. Om ongeveer negen uur vervoegde Van P. zich aan de woning van zijn meisje, dat hij te Leiden, waar zjj als dienstbode in betrek king is, had leeren kennen. Zijn k oppen aan de deur werd eerst niet beantwoord. Van P„ die wist, dat de familie thuis was, bleef in de nabijheid van de woning en probeerde nog eenige malen toegang tot het huis te krijgen. Inmiddels had de familie v. K. van zich laten hooren en nadat over en weer scheldwoor den waren gewisseld, werd v P. toegelaten. In de gang van de woning werd hij even wel door den 23-jarigen broer van zijn meisje verrast. Deze had zich, gewapend met een slagersmes, achter de deur opgesteld en toen v. P. binnen kwam, werd hij overvallen. Door een groot aantal messteken, dr. De Bruyn uit Leiderdorp, die spoedig gewaarschuwd was, constateerde er twaalf werd hg onscha delijk gemaakt, Hevfg Woedend zeeg de lri- denaar ineen. Dr. De Bruyn ge'astte over brenging naar het Academisch Ziekenhuis te Lelden, doch onderweg stierf de man aan zijn wonden. Van K. Jr. en zgn vader, een 52-jarige losse werkman, zrjn door de politie gearres teerd en naar Leiden op transport gesteld. Voor zoover kan worden nagegaan, bestond tusschen den dader en zijn slachtoffer on- eenigheid, alleen vanwege diens omgang met het meisje v. K. Vroeger was het ook al eens tot handtastelijkheden gekomen Drama op de nieuwe Heerenoracht. Een droevig huiselijk drama heeft zich gisteren in den vooravond op de eerste étage van perceel Nieuwe Heerengracht 211 hij het Rapenburgerplein afgespeeld. Daar woonde het gezin van een 35-jarigen werkloozen slager: man, vrouw en elfjarig dochtertje. Toen de man om pl.m. 7 uur thuis kwam en eenigszins onder den invloed van drank bleek te verkeoren, verweet de vrouw hem In heftige bewoordingen zijn late thuiskomen in dezen toestand. De quaestie was n.1. deze, dat de man oorspronkelijk be loofd had 'e middagsthuis te zullen blijven om een armbezoeker te ontvangen niette min was hg de deur uitgegaan en lang weg gebleven. Ook verweet de pl.m. 38-jarige vrouw haar man zijn werkloosheid, tengevolge waarvan de twist steeds erger werd. Huiselijke scènes waren er trouwens aan de orde van den dag, man en vrouw konden sinds lang niet met elkaar overweg en het dochtertje slaagde er nimmër in haar vader en móéder tot een fneer toegevende houding jegens elkaar te be wegen, De ruzie liep zoo hoog, dat de man met borden en schalen begon te gooien en zijn vrouw naar de keuken achtervolgde. In de keuken greep de vrouw ten slotte een groot slagersmes, dat daar op de recht bank lag en stak daarmede naar den man, dien zij in de hartstreek raakte. Zoo diep drong het mes door, dat het hart getroffen en de man onmiddellijk gedood werd. Op het hulpgeroep van vrouw en dochter kwamen onmiddellijk buren en voorbijgangers toesnellen, G. G. B. en politie werden ge waarschuwd. De doktoren van den G. D. D. konden slechts den dood van het slachtoffer constateeren. De politie bracht de vrouw over naar het politiebureau op het J. D. Meijer- plein, waar zij direct een volledige bekente nis heeft afgelegd, met dien verstande, dat zij nadrukkelijk beweerde uit noodweer gehandeld te hebben. BEIJEEDI6ING VAN EEN MINISTER. De hooge Raad heeft gisteren verworpen het cassatieberoep van den oud-rijks-accoun- tant R. H. te Hiïlegersberg, die wegens be- leedigiBg van minister Donner in hooger be roep door het Gerechtshof te 's-Gravenhage is veroordeeld tot een maand gevangenisstraf, door te brengen in een bijzondere gevangenis. DE MOORD OP DEN CHINEKSCHEN SHIPFIN GM ASTER. Het Haagsehe gerechtshof beves tigt het vonnis van de Kotterdam- sehe rechtbank. De 36-jarige Chineesche stoker S. T. is door de rechtbank te Rotterdam wegens moord, gepleegd op 24 Augustus j.1. op den shipping master Yuit Chin Chan, veroordeeld tot 8 jaar gevangenisstraf. (De eisch van het O.M. luidde 10 jaar). Het hof heeft gisteren het vonnis der Rotterdamscbe rechtbank bevestigd. Tusschen twee broers. Zaterdagnacht heeft te Oss een ernstige vechtpartij plaats gehad. De twee gebroeders van R. kregen tegen c.a. half twee oneenig- heid bij hun woning in de Vierhoekstraat. Het bleef niet bij booze woorden, weldra raakten de twee slaags. In het vuur van het gevecht bracht -een der vechtersbazen zijn tegenstander hevige slagen toe met een schop. De getroffene bleek vrij ernstige wonden te hebben opgeloopen en moest zich onder dok tersbehandeling stellen. De politie heeft den dader aangehouden. Zaterdagavond heeft op den Amster- damschestraatweg te Maarssen een ern stig ongeluk plaats gehad, waarbij twee personen het leven lieten. Tusschen half negen en negen uur reed een motorrijder, na eerst in botsing te zijn ge komen met een jongeman, die met een fiets aan de hand langs den weg liep, tegen ten boom. De motorrijder, de 24-jarige Van Laar, uit Utrecht, werd bij deze botsing vrijwel op siag gedood; de op de duo gezeten 26-jarige de Bruin, eveneens uie Utrecht, overleed en kele oogenblikken na het ongeluk. De stoffelijke overschotten van de belde slachtoffers zijn naar het lijkenhuisje van de algemeene begraafplaats te Maarssen over gebracht. De motorrijder kwam uit de richting Am sterdam en was op weg naar Utrecht. De jongeman, die met den motor in aanra king was gekomen, bleef ongedeerd. BIJ HET SNEEUWBALLEN GOOIEN OVERREDEN. Een ernstig ongeluk is Zondagmiddag om kwart over drie geschied op den Hoofdweg bij de Jan van Gaienstraat te Amsterdam. De negenjarige H. Brand was daar aan het sneeuwballengooien, waarvoor hjj een paar meisjes tot slachtoffer had gekozen. Een der meisjes dreigde hem, dat zij hem een draai oifl zijn ooren zou geven en liep even later, om de daad bij het woord te voegen, op hem toe. De jongen zette het op een loopen, zon der te letten op een snel naderende auto, waardoor hjj gegrepen en tegen den grond gesmakt werd. Hevig bloedend uit enkele wonden aan het hoofd en een zware hersen schudding is de knaap in zorgwekkenden toe stand naar het Wilhelmina Gasthuis ver voerd. FRAUDE MET ELECTRISCHEN STROOM. De gemeente-politie te Oss is een vrij be langrijke fraude op het spoor gekomen, welke ten nadeele van de Gemeentelijke Lichtbe- drijven aldaar, is gepleegd. Reeds geruimen tijd vermoedde men dat het machinaal timmerbedrijf der fa. K. te Oss op clandestiene wjjze electrische stroom ver bruikte. De ambtenaren der liehtbedrijven hebben daarop in samenwerking met de ge meentepolitie bjj genoemde firma een onder zoek ingesteld en inderdaad bleken de ver moedens juist te zijn. Men had aan den elec- triciteitsmeter gemorreld en het resultaat was, dat de meter den verbruikten stroom niet meer op de juiste wjjze aangaf. Op deze wjjze had men ten nadeele van de liehtbe drijven een aanzienlijk bedrag aan electri- schen stroom kunnen verduisteren. De clandestien verbruikte stroom zal ech ter alsnog moeten worden betaald. De politie heeft tegen de firmanten proces-verhaal op gemaakt. Btnienland Twaalf gewonden. Zaterdagmiddag zijn op den hoek van de Ei- senbahn en de Aifred Kindlerstrasse te Leip zig twee trams tegen eikaar gereden. Er wa ren twaalf gewonden Drie persone" moesten met ernstige verwondingen naar het zieken huis worden overgebracht, de overige negen konden, na verbonden te zjjn, huiswaarts kee- ren. Het onceluk was ontstaan, doordat juist op de kruising der rails een bijwagen van een trajn uit de rails gesprongen was. Te Greenwood Lake, in den staat New-York, brak Zondag brand uit in een woonhuis. De brandweer kon het huis tengevolge van de vele sneeuw slechts moeilijk bereiken, met het gevolg, dat de bewoners zich niet tijdig kon den redden. De 35-jarige eigenaar van het huis, Artemus Beatty, zijn vrouw, en vier bezoekers, namelijk een politie-agent uit New- York, de 31-jarige Oscar Anderson, diens vrouw en hun twee kinderen kwamen in da vlammen om. Nog enkele bijzonderheden omtrent de ramp. Een Reuterbericht uit New York meldt nog de volgende bijzonderheden omtrent de ramp van de „Mohawk". De botsing met de „Talisman" ge schiedde met een zoodanige kracht, dat de boeg van de „Mohawk" volkomen werd ineengedrukt. Men begon terstond met het uitzetten van reddingbooten, doch daar het geheele dek met een dikke ijslaag bedekt was, gleden vele pas sagiers, die naar de booten snelden, uit en storten in zee. De „Mohawk" zakte zóó snel op zij, dat do touwen van eenige reddingbooten moesten worden doorgesneden om nog tijdig te kunnen wegvaren. Toen het schip zonk, bevonden zich nog ten minste 40 personen op het dek, eeni gen hunner sprongen in zee. De reddingbooten dreven in de ijzige koude en bij een woeste zee urenlang rond vóór zjj door andere schepen werden opgepikt. Meer malen vroren de riemen in de handen der roeiers vast. De meeste overlevenden zijn te New York met bevroren handen en ooren en met wonden aangekomen. Bij de botsing speelde het scheepsorkest onafgebroken door. De overlevenden prijzen den n, ied der bemanning en verklaren; dat er aan boord van de Mohawk geen paniek is geweest. Het zoeken der kustwachtschepen en vlieg tuigen naar de vermiste passagiers en leden der bemanning (volgens dit Reuterbericht zouden er nog 49 vermisten zijn) is tot dusver vruchteloos geweest. Onder de geredden heerscht algemeen de opinie, dat velen der vermisten in hun hut zijn doodgedrukt. De scheepsvaartinspectie stelt terstond een onderzoek in, waarbij de overlevende officie ren en manschappen van de .Mohawk" en de dekofficieren van de „Talisman" zullen wor* den gehoord.

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 11