Radio-programma (Aspirin HELDERSCHE COURANT VAN DINSDAG 2Q JANUARI -193c GENEIS GD NIEUWS „.en vriendendienst. Vrouw uit het raam gevallen. Inbraak te Velzen. Twee auto's tegen twee gevels gebotst. Inbraak in een sigarettenfabriek te Amsterdam. Inbraak te Amsterdam. Auto tegen een boom gebotst. Onder een vallenden muur geraakt. Het geld in den hooiberg f 6000 door ratten tot f 600 gereduceerd. Relletjes in de Kinker- buurt te Amsterdam. Slecht weer op komst! Een geval van vervuiling. Oplichting. T ramgoederen wagens op drift geraakt. Een 70-jarige bruidegom en een 26-jange bruid. Alex Holst doet een doodelijken val. 450 passagiers voor een reis om de wereld. iM@cini mi GASONTPLOFFING. Ernstig ongeluk bij bobslee-kampioenschap. Treinongeluk in Polen. verkeer zullen worden te koste gelegd, op grond waarvan eenige dezer leden den minis ter dringend verzochten, bij een volgende begrooting voor dit fonds een methode te volgen, waarbij het gestelde doel dichter wordt benaderd dan thans het geval is, ter wijl andere leden in deze bezwaren aanlei ding vonden tot de vraag, of de minister niet alsnog dit wetsontwerp wil intrekken om de begrooting voor het wegenfonds 1935 op nieuw in te dienen. Verscheidene leden spraken er hun groote teleurstelling over uit, dat uit de memorie van toelichting niets blijkt omtrent de uit voering van de plannen van den minister met betrekking tot de coördinatie van het ver keer. Naar de meening van eenige leden komt in dit wetsontwerp niet tot uitdrukking, dat de minister er ernstig op bedacht is, alle uit gaven tot een lager peil terug te brengen. Zij meenden, dat het niet aangaat, in deze tijden steeds grootere sommen uit te geven, om een overmaat van verkeersmiddelen te scheppen. Het tekort van de Spoorwegen. Vele leden betreurden het, dat uit niets blijkt, hoe de minister zich voorstelt een einde te maken aan het voortdurend stijgende tekort dat de Spoorwegen opleveren. Zij achten op dit terrein het nemen van ingrij pende maatregelen dringend geboden. De wegenverbetering. Vele leden brachten den minister gaarne hulde voor de voortvarendheid, waarmede de verbetering van ons wegennet thans wordt ter hand genomen. Zij waardeerden het, dat hiermede de werkveruiming wordt bevorderd en vertrouwden, dat de minister dit tempo zal volhouden. Verschillende leden betwijfelden of wij met de wegenverbetering wel op den goeden weg zijn. Versnelde bruggenbouw. Verschillende leden drongen er op aan, den bouw van de bruggen over de groote rivieren zoo snel mogelijk uit te voeren. Ver scheidene leden verklaarden principieele be denkingen te hebben tegen financiering van den bruggenbouw door tolheffing. De tertiaire wegen. Vele leden betreurden het, dat het vraag stuk van de tertiaire wegen nog steeds op een oplossing wacht. Zij meenden, dat het rijk meer steun zal moeten verleenen bij de verbetering van deze wegen. Andere leden achtten het, in verband met den huidigen toestand der openbare midde len, niet doenlijk, thans tot een royale ver betering der tertiaire wegen over te gaan. Wegverhardingen. Verschillende leden betwijfelden of het in beginsel wel juist is wegverhardingen met een levensduur van ongeveer 40 jaar uit te voeren terwijl inmiddels de wegentechniek zoo groote vorderingen maakt, dat wellicht binnen dien tijd veel goedkoopere en betere werkwijzen zullen worden uitgevonden. Autosnelwegen. Eenige leden drongen aan op den aanleg van geheel vrijliggende wegen voor autover keer. Eenige leden meenden, dat bij den bouw van bruggen meer dan tot dusver rekening moet worden gehouden met het landschaps- schoon. Een lid was van oordeel, dat de bruggen bouw in langzamer tempo behoort te ge schieden. Wegtollen en brugtollen. Het streven tot afkoop van wegtollen gaarne ondersteunend, achten eenige leden het vreemd, dat er straks toch weer tollen zullen worden geheven op nieuw te bouwen bruggen. Luchtvaart. Verscheidene leden waren van oordeel, dat op luchtvaartgebied niet voldoende blijk wordt gegeven van het noodzakelijk streven naar bezuiniging. Binnen lana CLANDESTIEN GASVERBRUIK. Gistermiddag heeft de Rijkspolitie in sa menwerking met de gemeentepolitie en den opzichter van de gemeente gasfabrieken te Zeist een onderzoek ingesteld in een villa te Soesterberg, staande aan den Amersfoort- schen Straatweg en bewoond door D. Men vermoedde namelijk, dat hier op clandestiene wijze gas werd verbruikt. Het vermoeden bleek bij onderzoek juist te zijn geweest. Een gasmeter was clandestien aangesloten en langs dezen weg werd op onrechtmatige wijze gasverbruik mogelijk gemaakt. Er is proces verbaal opgemaakt. De gasmeter is in beslag genome". Een winkelier in de binnenstad te Delft, die herhaaldelijk gebruik maakte van de te lefoon van zijn buurman, werd den laatsten tijd vaak aan het toestel geroepen, waarop hij dan geen gehoor kreeg. Tijdens zijn korte afwezigheid werd steeds geld uit zijn kas ontvreemd. Hij kreeg argwaan en stelde eenige kennissen verdekt op toen hij zeer aan de telefoon geroepen werd. Zij zagen dat de buurman, die in den tusschentijd even op den winkel zou letten, een greep in de geld- lade deed. De op heeterdaad betrapte man is aar de recherche overgeleverd. Zaterdagmorgen is een vrouw in de Mar- nixstraat 47 te Amsterdam aan de achter zijde van de derde verdlieping gevallen. Bij het verrichten van huiselijke bezigheden voor het geopende venster heeft zij haar evenwicht verloren. In zeer ernstigen toestand is zij naar het Wilhelmina Gasthuis vervoerd. „Auf wiedersehen". Vrijdagnacht is ingebroken in het kantoor gebouw van het gemeentelijke gasbedrijf van Velsen, staande in de Trompstraat te IJmui- den. Door het indrukken van een ruit op de bovenverdieping is men binnengekomen. De verschillende lokalen zijn doorzocht en in het kantoor van den hoofdboekhouder werd de houten deur voor de kluis geforceerd. Aan de kluis is de inbreker niet begonnen. Het eenige wat meegenomen is, is een sigaar uit lade van den hoofdboekhouder. Op een bord was geschreven: Auf Wiedersehen. Zaterdag moesten te Oegstgeest in het ge deelte van de Dorpsstraat, waar deze het smalst is, twee vrachtauto's, resp. toebehoo- rende aan de firma de Vries te Beverwijk en J. G. Barnhoom te Zandvoort, voor elkander uitwijken. In volle vaart passeerden deze au to's de straat vlak langs de aldaar staande panden. De auto van de fa. de Vries kwam daarbij in botsing met den voorgevel van een schuur van de Wed. van Rijn; de gevel werd geheel ingereden. De auto van Barnhoorn kwam in botsing met der, voorgevel van het woonhuis van de familie de jong. Beide per- ceelen werden daarbij zeer gehavend en de auto's zwaar bschadigd. Persoonlijke onge lukken hadden niet plaats. 1500 gulden gestolen. Vrijdagnacht is ingebroken in een sigaret tenfabriek op de Nieuwe Keizersgracht te Amsterdam. De firma, die juist aan het ver huizen is, had, omdat de brandkast reeds was overgebracht een bedrag van 1500.in een lessenaar geborgen. Dit bedrag is ver dwenen. Ook een hoeveelheid sigaretten werd vermist. De waarde daarvan kon nog niet worden opgegeven. In een pand van vjjf verdiepin gen. Slechts een geringe buit. Vrijdagnacht hebben tot nu toe onbekend gebleven inbrekers hun slag trachten te slaan in het vijf étages hooge pand, dat gelegen ls op den hoek van Heerengracht en Leidsche- straat, te Amsterdam. In het gelijkstraat- sche gedeelte is een hoedenzaak gevestigd van de firma Meuwsen. Niet onmogelijk is, dat de inbrekers zich in deze zaak hebben laten opsluiten en vandaar hun speurtocht naar hoogere regionen zgn begonnen. Vast staat dat op alle étages, waar kantoren van verschillende ondernemingen zijn gevestigd, een „onderzoek" is ingesteld. Verscheidene deuren zijn daartoe opengebroken, terwijl ook getracht is, twee brandkasten te forceeren. Deze kasten hebben echter met succes weer stand geboden. Er is zeventig gulden uit een van den kantoren gesloten. De bestuurder gedood. Vrijdagnacht is door de gladheid van den weg de heer B. Roojen uit Utrecht met zijn auto tusschen Arnhem en Ede geslipt en te gen een boom gereden. De heer R. was op slag dood. Het stoffelijk overschot is naar de begraafplaats te Ede overgebracht. De auto werd totaal vernield. Twee arbeiders gewond. Zaterdagavond schuilden arbeiders van de gemeentelijke werkverschaffing te Best tij dens een zwaren slagregen gepaard gaande met een hevigen storm, in een bouwvallig huisje aan den rijksweg, aldaar. Door een rukwind stortte een zijgevel van het ge bouw in. Twee mannen slaagden er in zich onder het puin uit te werken en de anderen te bevrijden. De voorwerker van H., uit Best, had een gebroken been en ernstige hoofd wonden. Hij is naar het ziekenhuis vervoerd. De arbeider F. I. kreeg letsel aan het hoofd. De verwondingen van drie anderen waren niet van ernstigen aard. Een bewoner van Schaarsbergen onder Arn hem had onlangs een bedrag van f 6000 van de bank gehaald, omdat hij het daar niet veilig achtte. Hij sloot het bedrag in bankpapier in een houten kistje en verborg het in den hooiberg. Toen hij een week later een rekening moest betalen haalde hij het kistje te voorschijn. Het bleek dat ratten er een gat in gevre ten hadden en het bankpapier hadden opge knabbeld. Het gelukte hem nog zooveel van de snip pers te garen, dat hij een bedrag van f 600 van de Nederlandsche Bank kon terug krij gen. De rest was verloren. Communisten en fascisten geraakt. Zaterdagavond is het in de Kinkerbuurt te Amsterdam eenigen tijd rumoerig toege gaan. Aanvankelijk had het er eenigen schijn van, dat we de reprise zouden gaan beleven van hetgeen we het vorig jaar te dezen opzichte hebben meegemaakt. Doch nadat een vrij groote politiemacht krachtdadig was opgetre den, keerde langzamerhand de rust weer. Om ongeveer half twaalf kwam bij de po litie bericht binnen, dat communisten met fascisten slaags waren geraakt, en wel ach tereenvolgens in de J. P. Heyestraat, Borger- straat en Tollensstraat. Een overvalwagen, die onmiddellijk onder leiding van inspecteur Regen, wind, hagelbuien! Zij zijn te verwachten in dezen tijd van het jaar. En dat beteekent het gevaar van griep. U kunt U daar gelukkig krachtig tegen wapenen, dank zij Aspirin. Als U zich eens niet heele- maal fit voelt - neem Aspirin! Dan heeft de griep de minste kans. jaagt de griep op de vlucht l Harrebomee, uitrukte, vond een vrij groote opgewonden menigte. Er werd met steenen gegooid en uit de ramen vlogen stoelen. Direct werd het bevel gegeven: alle ramen en deuren sluiten, aan welke sommatie's kracht werd bijgezet door het lossen van schoten. Er werden weer allerhande verwen- schingen en minder vriendelijke woorden als „moordenaars" enz. uitgeroepen. Tenslotte werd de menigte met sabel en gummistok verspreid. Tot na middernacht bleef het hier en daar echter wat rumoerig. De politie had nog een aantal agenten van de verschillende bureaux in de stad gemobi liseerd, teneinde eventueel ter versterking te dienen. Zij hebben zich er échter tóe kunnen bepa len, per politie-auto te surveilleéren. Zijn directe oorzaak vindt een en ander in het feit, dat een 50-tal fascisten in genoemde straten propaganda-lectuur verspreidden. De politie moest de deur inslaan om zich toegang te verschaffen. Bg het Gemeentelijk Bouw- en Woningtoe zicht te Amsterdam waren van de bewoners van huizen in de derde Leliedwarsstraat her haalde klachten ingekomen dat ze overlast ondervonden van honden en katten die door de bewoonster van een der huizen een oude vrouw die daor alleen woonde, gehouden wer den. Er heerschte een ondragelijke lucht in de woning die zich over het trappenhuis ver spreidde. Een ambtenaar van bouw- en wo ningtoezicht begaf zich naar het genoemde perceel doch werd door de vrouw niet bin nengelaten. Later vervoegde hij zich weer aan de woning doch de toegang bleef voor hem gesloten. Bouw- en Woningtoezicht pleegde overleg met de politie en men besloot Vrij dagmiddag weer een poging te wagen. Om; drie uur vervoegde zich de heer D. Dijkstra, commissaris van politie, vergezeld van recher cheurs en ambtenaren van bouw- en woning toezicht aan het bewuste huis. Ook nu werd weer de toegang door de bewoonster ge weigerd. De politie gelastte opnieuw de deur te openen, doch toen hier weer geen gevolg aan gegeven werd, sloeg men het deurpaneel in. Men trof de woning in zeer vervuilden toestand aan, terwijl er verschillende huisdie' ren rondliepen. De Gezondheidsdienst en bouw- en woningtoezicht zijn dadelijk begon' nen maatregelen te nemen om aan dezen zeer ongewenschten toestand een einde te maken Het binnentreden der politie trok zeer de be langstelling van de buurtbewoners. Al haar geld verbrast. Op verzoek van den commissaris van poli tie te Dordrecht heeft de Rotterdamsche po litie aangehouden den 24-jarigen F. J. v. D. uit Dordrecht, die zich zou hebben schuldig gemaakt aan oplichting, in totaal van 1000, ten nadeele van de 80-jarige wed. K. te Dor drecht. Door het schrijven van brieven, die z.g. afkomstig waren van familieleden, heeft hij het vertrouwen van de oude vrouw weten te winnen. Hij zeide zich voor haar te zullen interesseeren in een financieele kwestie, waarvoor hij naar zijn zeggen steeds geldbe- dra; - i noodig had. De wed. K. vertrouwde hem ten volle tot haar geld bijna op was. v. D. is plotseling verdwenen, veronderstellend, dat aangifte bij de politie zou volgen. Toen hij door 'dé politie op de Hoogstraat te Rotter dam werd aangehouden, bleek er van zijn geld niets meer over te zijn. Alles was ver brast Van D. is gearresteerd. In botsing met tegemoetkomende tram. Vrijdagmiddag zijn tram goederenwagens vail dén stoomtramdienst, die te Oudenhoorn stónden, door den storm in beweging ge bracht en aan het rijden gegaan. Dé wagens werden over een afstand van ongeveer 5 K.M. 'meegevoerd over de trambaan, die dwars door KNUT HAMSUN, de beroemde Noorsche schrijverdie sedert 1877 een groot aantal romans en vertel lingen schreef en op het oogenblik arbeidt aan een nieuwgroot werk. Hamsun verwierf in Januari 1920 den grootsten literatuurprijs der wereld, den Nobelprijs, voor syn werk. WOENSDAG 30 JANUARI. Hilversum, 1875 m. VARA-uitzending. 8.00 Gramofoonpl. 9.30 P. J. Kers: Onze keuken. 10.00 Morgenwijding VPRO. 10.15 Voor Arb. in de Continubedr.: VARA- tooneel o.l.v. W. v. Cappellen, Dr. F. M. Wibaut (lezing), J. Jong (orgel), G. Smit (viola) en J. Vogel (piano). 11.40 Gramofoonpl. 12.00 De Notenkrakers o.l.v. D. Wins. 12.45 J. Huy (saxofoon) en R. Schoute (piano) I.001.45 E. Walis en zijn orkest, 2.00 Voor de vrouw. 2.15 Knip.es. 3.00 Voor de kinderen. 5.30 „De Zonnekloppers" o.l.v. C. Steyn. 6.30 RVU. Mevr. Dr. J. C. Proost-Ti.oden van Velzen herdenkt Prof. Dr. W. de Sitter. 7.00 Wielrenpraatje J. Veltman. 7.20 Orvitropia o.l.v. J. v. d. Horst. 7.40 XX-ensemble o.l.v. C. Steyn, m.m.v. Gaby Ehrhardt (zang). 8.00 S.O.S.-berichten. 8.03 XX-ensemble o.l.v. C. Steyn. 8.10 Gramofoonpl. 8.30 „De Flierefluiters" o.l.v. E. Walis. 9.00 Gramofoonpl. 9.10 Orgelspel C. Steyn. 9.30 Residentie-orkest o.l.v. P. v. Anrooy. 10.00 Vaz Dias. VARA-varia. 10.15 Vervolg orkestconcert m.m.v. S. Swaap (viool) en J. Devert (viola). II.0012.00 Gramofoonmuziek. Huizen, 301 m. N CRV-uitzending. 8.00 Schriftlezing en meditatie. 8.159.30 Gramofoonpl. 10.30 Morgendienst o.l.v. Os. I. Gróenenberg 11.0012.00 Zang door Suze Schönfeld-Drib- bel, m.m.v. H. v. Collem (piano) en gram.pl. 12.15 Gramofoonpl. 12.30 Kwintet o.l.v. P. v. d. Hurk 2.00 Gramofoonpl. 2.30 Voor jeugdige postzegelverzamelaars. 3.00 Gramofoonpl. 3.253.45 en 4.00 'irioconcert m.m.v. viool en viola. 5.00 Kinderuurtje. 6.00 Landbouwpraatje. 6.30 Afgestaan. 7.00 Politieberichten. Ned. Chr. Persbureau. 7.15 Gramofoonpl. 7.30 Lezing S. v. Otterloo. 8.00 Vaz Dias. Gramofoonpl. 8.15 Dr. W. H. Gispen: Heilige Tijden. 8.45 Chr. Gem. Zangkoor „Vo'harding" te Bun- nik o.l.v. A. H. Willemse. 9.15 Cursus Dr. W. H. Gispen. 9.45 Vervolg concert.. 10.00 Vaz Dias. 10.15 Orgelspel R. Parker. 11.0011.30 Gramofoonmuziek. DONDERDAG 31 JANUARI, Hilversum, 1875 m. AVRO-uitzending. 8.00 Gramofoonpl. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gramofoonpl. 10.30 Pianorecital Bé Gerris. 11.00 Kniples Kinderkleeding. 11.30 Fransohe Chansons door E. de Haan. 12.00 Omroeporkest o.l.v. N. Treep. 2.00 Causerie door Mej. S. Neurdenburg. 2.3Ö Kamermuziek door E. Veen (piano) en E. Veen Jr. (viool). 3.003.45 Kniples. 4.00 Voor zieken en ouden-van-dagen. 4.30 Gramofoonpl. 4.45 Radiotooneel voor de kinderen. 5.30 AVRO-octet o.l.v. L. Schmidt, m.m.v. B. Lensky (viool). 6.30 Sportpraatje van H. Hollander. 7.00 Gramofoonpl. 7.30 Engelsche les Fred Fry. 8.00 Vaz Dias. 8.05 Gramofoonpl. 8.15 Concertgebouw-orkest o.l.v. E. v. Bei- num, m.m.v. Annie Woud (piano). In de pauze: Pianospel door Bela Bartok. 10.30 Kovacs Lajos en zijn orkest. M.m.v. G. Moretti (zang). 11.00 Vaz Dias. 11.10 Gramofoonpl. 11J.512.00 Kovacs Lajos en zijn orkest. Huizen, 301 m. 8.00 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 2.00— 11.30 NCRV. 8.009.15 en 10.00 Gramofoonpl. 10.15 Morgendienst o.l.v. Ds. K. j. v d. Berg. IJ 45 en 11.00 Gramofi onpl. 11.301200 Godsd. ha'fuur. 12.15 Orkestconcert en gramofoonpl. 2.0j 11 isus fraaie hand'■•■erken. 3 0 ;-.45 Orgelspel L. BUn 4.00 Bijbellezing Ds. G. Gerbrandy, m.m.v. ba riton en orgel. 5.00 Cursus Handenarbeid v. d. jeugd. 5.30 Cellorecital E. Biele, m.m.v. Suze Win- tershoven (piano). 6-157.00 en 7.15 Gramofoonpl. 7.30 Weekoverzicht 8.00 Vaz Dias. 8.05 N.H. Mannenkoor „Asaf", uit Leerdam, - o.l-.v G. Akkerman en gramofoonpl. 9.00 Lezing L. W. J. v. Hasselt. 9.30 Orgelconcert J. Zwart. 10.00 Vaz Dias. 10.05 Vervolg orgelconcert. 10.3011.30 Gramofoonpl. de weilanden van den Zuidlandschen Polder loopt. Het tramstel passeerde nog eenige stopplaatsen, doch werd door niemand opge merkt. Het gevolg hiervan was, dat de tram, die om 18.15 uit Zuidland was vertrokken in volle vaart tegen de twee „op drift" geraakte wa gens opbotste, waardoor deze omsloegen en geheel werden vernield. De locomotief van de stoomtram werd ern stig beschadigd, doch verder liep het zonder ongelukken af, Het tramverkeer ondervond stagnatie, aangezien de beide wagens dwars over de rails lagen en er slechts enkel spoor ligt. Voor de passagiers was een en ander verre van aangenaam, daar zij in het donker over hekken en sloten heen moesten, teneinde een naar de plaats van de botsing gezonden tram te kunnen bereiken, waarmede zij de reis naar Hellvoetsluis konden voortzetten. 's Avonds laat heeft men de lijn vrij ge maakt, zoodat de laatste tram ter plaatse ongehinderd kon passeeren. Dorpsidylle. In het Oost-Brabantsche dorp Langenboom, heeft zich dezer dagen een vermakelijke ge schiedenis afgespeeld. Wat niemand ooit had durven vermoeden, was dan toch gebeurd. Janus v. E., een zeven tig-jarig landbouwer, die er warmpjes bijzit, was door Amor's pijl getroffen. Janus had er zich steeds op beroemd een verstokt vrijgezel te zijn en hij was dit ook inderdaad geweest totdat.., een jeugdige schoone van slechts zes- en-twintig lentes, uit het naburige Escharen, zijn hart in vuur en vlam had gezet. Deze idylle mocht zich in de volle belangstelling van de dorpsoewoners verheugen. Men had afgesproken, dat het heele dorp aanwezig zou zijn, als Janus met zijn bruidje in het huwe lijksbootje zou stappen. Vrijdag was de, groote dag, waarop het hu welijk te Escharen zou worden voltrokken. Het jonge paar had niet over gebrek aap be langstelling te klagen, want de trouwzaal bleek te klein te zijn om de menschen, die waren toegestroomd, te bevatten. Men wacht te in spanning af, wat de bruidegom wel zou antwoorden, als hem de gebruikelijke vragen zou worden gesteld, want het was bekend, dat Janus de gewoonte heeft om steeds, in plaats van jawel, te zeggen ja-nee. Toen de ambte naar van den burgerlijken stand dan ook vroeg of hij het bruidje tot vrouw wenschte, antwoordde Janus met zijn traditioneel ja-nee. Een daverend gelach steeg op uit de aanwe zigen. De bruidegom, die door dit lachsalvo niet weinig van zijn stuk was gebracht, moest zgn antwoord, tot uitbundige vroolijkheid van het publiek natuurlijk, en nu op de juiste wijze, herhalen. Ofschoon naar Brabantschen trant velen ter bruiloft genoodigd waren, was het natuurlijk onmogelijk, dat het heele dorp aan de feeste lijkheden zou kunnen deelnemen. Dit laatste zal dan ook wel aanleiding zijn geweest, dat eenige personen, die thuis moesten blijven, booze plannen hadden gesmeed om den ge lukkigen bruigom van zijn bruidje weg te lok ken. Nauwelijks was men het bruiloftsmaal aan gevangen, of er werd aan de deur geklopt. Een jongen uit Langenboom kwam de tgding brengen, dat het hondje van Janus was weg- geloopen en dat men het nergens kon vinden. Toen was Janus niet meer te houden. Hij liet zich niet vermurwen door de smeekbeden van zgn jonge vrouw en snelde weg om zijn trou wen vriend te gaan zoeken. De uren verstre ken, doch de bruidegom kwam niet terug. Daar een bruiloft zonder bruidegom toch eigenlijk geen bruiloft is, besloot de bruid ten einde raad zich maar per auto naar de boer derij van haar echtgenoot in Langenboom te laten brengen. Inderdaad vond zij Janus, die juist zijn hondje had weergevonden, bij de kachel zitten. Het jonge paar wachtte echter nog een ver rassing. Nauwelijks had men er te Langen boom de lucht van gekregen, dat het jonge vrouwtje was gearriveerd of een groote menig te, gewapend met emmers, ketels, pannen, deksels en de meest potsierlijkste voorwerpen, trok in optocht naar de boerderij van Janus op. Daar bracht men de jonggehuwden een ketelmuziek-serenade, waarbij hooren en zien verging. De ketelmuziek werd afgewisseld door liederen als „Lang zullen zij leven" en „Hij mag er zijn", welk laatste voornamelijk voor den bruidegom bestemd was. Het werd ten slotte zulk een oorverdoovend kabaal, dat de politie de menigte, die tot vele honderden personen was aangegroeid, uiteen moest drij ven. Waarlijk, Janus heeft een veelbewogen bruiloftsdag gehad. ONTPLOFFING IN EEN VUURWERKFABRIEK. In een vuurwerkfabriek in de nabijheid van Saragossa heeft een hevige ontploffing plaats gehad. Drie arbeiders werden gedood en twee levensgevaarlijk gewond. Het ongeluk wordt aan onvoorzichtigheid geweten. Tijdens internatiennaal concours hippique te Berlijn. Een zeer ongelukkige gebeurtenis vond Zondag op den tweeden dag van het interna tionaal concours plaats. Bij het jachtspringen in de Veelzijdigheids- proef kwam Axel Holst, de bekende SS- ruiter, met zgn paard „Troll" zóó ongelukkig te vallen, dat hij kort daarna aan de gevolgen is overleden. De „Empress of Britain, die 10 Januari jl. uit New York is vertrokken voor een wereld reis heeft te Monte Carlo de 160 Engelsche passagiers aan boord genomen, die zich voor deze reis hadden ingeschreven. In totaal heeft het schip 450 passagiers aan boord, die te zamen 300.000 pasage-kosten hebben be taald. Eind Mei komt de „Empress of Britain" 28 Januari. Als het waar is, dat Justitia geblinddoekt is, dan heeft zij toch in ieder geval goede ooren. Tenminste in Australië. Maar Australië is ook een practisch en mo dern land en de bewoners van Australië zgn handige lieden. Wat doet men als men handig is? Dan weet men altijd zijn zin door te zetten. En wat moet derhalve een regeering doen, als zij handig wil zijn? De wetten zóó maken, dat ze ermee kan doen wat ze wil. Dat doet Australië. Het heeft wetten van elastiek. Onze collega Ego Erwin Kisch, „de Razende Reporter", heeft dat aan den lijve ondervonden. Kisch was naar Australië gereisd om et deel te nemen aan een pacifistisch congres Maar Kisch schijnt erbarmelgk rood-op-de- graat te zijn, en daar hebben de Australiërs het niet op voorzien. Kisch mocht dus niet aan wal. Men weet, dat hij, in de razernij van zijn reporterschap, in Melbourne van de boot op den wal sprong en daar half zijn beenen bij brak. Niet alleen de menschen in Austra lië zijn hard, maar ook de bodem. Hij raakte van den wal in de boot, wan hij werd opge pakt en weer aan boord gezet. Toen het schip, met Kisch aan boord, voor Sidney kwam, werd hij daar wel toegelaten. Het Hooggerechtshof had namelijk intusschen uitgemaakt, dat iemand, die zij het op onwettige wijze den Australischen bodem heeft betreden, niet weer naar het schip mag; worden teruggebracht. Een sportieve opvatting, zal men zeggen: maar men moet nóóit te vlug oordeelen. Australië heeft een heel merkwaardig mid del om ongëwenschte vreemdelingen buiten de deur te houden. Dat middel bestaat in een wet, die wel speciaal bedoeld is voor kleur lingen, maar ook heel handige diensten be wijst als passe-partout. Of misschien is het in dit geval juister, te spreken van een „passé nullepart". Volgens de Amerikaansche immigratie-bepalingen moet de immigrant een Europeesche taal beheerschen. Welke, is ér voorzichtigheidshalve niet bijgezet. En men kan nóg zoo'n taalwonder zgn, er is altijd wel een of andere Europeesche taal, die men niet onder de knie heeft. Als nu zoo'n ongelukkige vreemdeling in Australië voet aan land zet, verschijnt de schim van Vrouw Justitia, de oogen geblind doekt, maar de ooren gespitst. Met onfeil baar instinkt raadt zij onmiddellijk, welke taal het slachtoffer niet beheerscht. Kisch? Tsjechische nationaliteit? Kent u Keltisch? Nee. Wét? Geen Keltisch? U kent zelfs zoo'n algemeen gangbare Europeesche taal niet? Ja, wat dacht u nu eigenlijk?! Marsch, opgehoepeld. En ga eerst eens een paar jaar Keltisch leeren. Als u dan volleerd terugkomt, zullen wij u wel vragen of u Bretonsch kent. Men kan natuurlijk van meening verschillen over de vraag, of zulk een wet een grooten staat waardig is. Maar handig is ze zeker. Ze geeft zelfs aanleiding tot de vraag, of het eigenlijk niet een leemte in onze wetgeving is, dat een misdadiger precies van te voren weet, hoe hij den rechter kan ontloopen! Valt er uit de elastische wetten van Australië voor ons geen leering te trekken? Zou het de taak van onze justitie niet enorm vereenvoudigen, in dien ons Strawetboek teruggebracht werd tot één artikel, luidende: „Het is verboden te doen, wat de rechter strafbaar acht"? Dan zou iedereen zich inspannen den rechten weg te bewandelen, aangezien vrijspraken voort aan tot de onmogelijkheden zouden behoo- ren Wat dunkt Minister Van Schaik van Syd- ney's lichtend voorbeeld? te Southampton terug, na een reis van bijna 30.000 mijl, waarbij zij Egypte, Britsche-Indië, Siam, Java, Bali, de Philippijnen, China Japan, Hawai, de V.S. en Cuba zal aandoen, totaal 30 havens in 20 verschillende landen, Alle luxe-hutten aan boord zijn bezet. Deze kosten 25 per dag. Deze hutten hebben een slaapkamer, een zitkamer, zonnekamer, bad kamer en een salon. Intusschen ligt een gewezen „koningin van den Atlantischen Oceaan" de „Mauretania", stil in Southampton, daar men niet weet wat met dit schip te doen. Gedurende 28 jaar heeft de „Mauretania" op New York gevaren en smds October 's het schip opgelegd. Misschien maakt men er een tentoonstellingschip van Binnenkort krggt het gezelschap van de „Qlympic", ook al een reuzenschip, dat na 24 jaar dienst uit de vaart genomen zal worden in Maart a.s. De „Olympic" zal misschien nog gebruikt worden voor vacantie-reizen. Een geweldigegasontploffing op het ter rein van een gasfabriek te Wapping in Oost- Londen heeft Zaterdag duizenden ruiten in den omtrek doen springen en wrakstukken over de omliggende straten verspreid. De ont ploffing ontstond in een ouden gashouder, die gevuld was met ammoniak en andere stof fen, die bg de gasbereiding worden gebruikt voor zuiveringsdoeleinden. Binnen 10 minuten gaven 100 brandweerlieden water en de brand, die zich een oogenblik ernstig liet aanzien, was in 1% uur gebluscht. Twee per sonen zijn door stukken ijzer getroffen en niet ernstig gewond. Bij de kampioenschappen vóór vier-per- soons bobsleeën te Tirol, die te Igls werden gehouden, is een ernstig ongeluk gebeurd, waardoor de wedstrijden zijn afgebroken. Een der sleeën stortte om en een lid van de ploeg, Hatzl uit Leuerbruck, werd tegen een vlaggenstok geslingerd en moest in hope- loozen toestand naar het zieknhuis te Inns- bruck worden vervoerd. Ook twee andera deelnemers liepen ernstige verwondingen op. Zestien gewonden. Op het station Synowodzko nabij Lwow is een personentrein in botsing gekomen met een gemengden trein. Drie wagons van den personentrein werden ernstig beschadigd en 16 persone" gewond, waarvan twee ernstig.

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 2