Licht Helder wit licht! Belangrijke rede van minister Colijn. Oost-Indië. OPENING f1 00 p. week El HEwn BEL OP Aiiveitearen doei veimitiu BUITENLAND Gaat ga trouwen, Hoe behoudt Nederland zijn volkswelvaart? Slechts eendrachtige samenwerking kan redding brengen. Defensie in België 1 103 millioen lager. Bewapeningswedloop ter zee. Revolutiepoging in Uruguay De gebeurtenissen in het Verre Oosten. De moordzaak-Born. 1500 Inlandsche hulp' onderwijzers op wachtgeld De moord te Marseille. Evangelisatiegebouw Vijzelstraat. LICHTBEELDEN-AVOND BEN HUR. BEN HUR. Algemeene Vergadering EN Goedkooper EN Betere Kwaliteit Goede Koffie (met garantie) reeds vanaf 10 ct pond Losse Thee v af lOct.p.bns Eigen Import en Branderij Daarom Beteren Goedkooper (voor minder dan 2 cent per uur.) 3 UUR OPENING VAN DE GROENTEN- EN FRUITHAL RUBJGHWEG 49 A. HILDERING, Een kop Thee, een Sigaar en een gezellig par tijtje b i I j a rten Keizerstraat 118. Telefoon 234 Met de MOORMAN-EXPRESS gezelsdurpreis naar Haarlem en Amsterdam Woensdag (morgen). verhuizen of zij» ge hier komen wonen Groote voorraad prachtig Zeil 32% c. 112 90 Slaapkamer-Arubleiiient, Keizerstraat 1ste Schagendwarsstraat 7 H. C. AUGUSTIJN, Heden goedkoopen winkel, Koningstraat, Ziet de prijzen -f HELDHRSCHE COURANT VAN t)INSDAG 29 JANUARI 1935. Aan een koffie-maaltqd, in Krasnapolsky, van de leden van de Groote Club-Doctrina en de Industrieele Club. welke koffiemaaltijd door een 500-tal leden, vertegenwoordigers van handel, scheepvaart en industrie, geld en bankwezen werd bijgewoond, heeft de minister-president, dr. H. Colijn, Zaterdag middag gesproken over de vraag: „Wat kun nen wij doen en wat moeten wij laten, om onze ingezonken volkswelvaart te verhoo- gen Minister-President H. COLIJN. Oorzaken en karakter van de depressie. Spr. begon met er op den nadruk te leg gen, dat hij zou spreken over verhooging van de ingezonken volkswelvaart en niet over herstel van de vroegere, over aanpassing en niet over overbrugging. Overbrugging doet de gedachten rijzen aan een oever, die even hoog is als de andere; herstel van de volks welvaart onderstelt terugkeer naar de toe standen van voorheen, en in dezen terugkeer heeft spr. geen geloof. Spr. ging dan eerst na de oorzaken en het karakter van de depresie, waarin w\j op het oogenblik verkeeren. Sommigen maken zich van dat vraagstuk wat al te gemakkelijk af door eenvoudig te verwijzen naar de gevolgen van den wereld oorlog; anderen werpen de schuld op de wei nig-doordachte vredesverdragen; derden hou den vast aan de gedachte van een der ge wone conjunctuurholten, die in het oecono- misch leven regelmatig terugkeeren, al geven zij toe, dat die holte ditmaal lang en diep is. Niets van dit alles is heelemaal onjuist, maar evenmin is alles juist. De minister zette dit nader uiteen. Men moet niet buiten beschouwing laten de belangrijke fundamenteele wijzigingen, opgetreden in het productieproces van de wereld, welke wijzigingen zich reeds vóór den oorlog manifesteerden. Een treffend voorbeeld leveren de Ver- eenigde Staten van Noord-Amerika. Omtrent 1900 had zich de industrieele ont wikkeling van Amerika reeds ontplooid, 24% van de Amerikaansche productie was uitvoer geworden, wat betreft de afgewerkte pro ducten. En dat proces zette zich met enorme snelheid voort. In het midden van de jaren van 20 was het percentage reeds gestegen tot 42. Een tweeue voorbeeld, dat misschien nog sterker spreekt, is Japan. In 1900 telde dat land als industrieel producent nauwelijks mee, en de uitvoer uit Japan had dan ook nagenoeg niets te beteekenen. In 1914 be droeg de productie van de metaal-industrie in Japan al rond 60.000.000, was de chemische industrie reeds in staat om voor 150 millioen te produceeren en was de waarde van de textiel-productie reeds 600 millioen. Daarna komt, mede tengevolge van den invloed va" den oorlog, de ontzaggelijke versnel'ing. Tus- schen 1914 en 1929 stijgt de productie in de metaal-industrie tot 800 millioen gulden, die in de chemische industrie tot 750 millioen en die van de textiel-nijverheid aldaar tot 2500 millioen gulden. Natuurlijk had een dergelijke industrieele expansie, die ver uitging boven de behoefte van het eigen land, ook invloed op den uit voer. Ook hiervan deelt de minister interes sante cijfers mede. Overal waar Japan de deuren niet hermetisch gesloten vond, ver overde het in de Aziatische landen de eerste plaats. Nu de vraag, welke tendenzen zijn uit het "-gaande geboren? Nieuwe tendenzen uit de oecono- mische ontwikkeling. In de eerste plaats heeft zich èn nationaal èn in den zin van groepsvorming een streven ontwikkeld, dat er op gericht was, om lang zamerhand het oeconomisch wereldgebied te verdeelen in sferen van oeconomischen invloed. En die groepsvorming begint zich eiken dag sterker af te teekenen. Spr. noemt in de eerste plaats de groep Rusland, bevat tend 150 a 200 millioen zielen, die zich als een eigen oeconomische unit heeft gevormd. Dan het geheele Britsche wereldrijk, dat evenzoo bezig is een eenheid te vormen voor eene bevolkingsgroep, die 500 millioen zielen omvat. Een derde groep is bezig zich te vor men, onder leiding van Japan, op Aziatisch gebied. En ofschoon er enkele teekenen zijn, uit welke wij wellicht mogen afleiden, dat men in Amerika een open oog krijgt voor de nadeelige gevolgen ervan, blijft men toch geneigd te denken aan de vorming van een vierde groep, die van de Vereenigde Staten van Noord-Amerika. En daartegenover staat niets anders dan een verbrokkeld Europa, dat ophield de leidende factor te zijn in de wereld-oeconomie, en dat in dezen geweldi gen tijd niets beters weet te bedenken, dan zichzelf verder te verteeren in oeconomisch nationalisme. Welke gedragslijn moet Nederland volgen Wat moeten w(j nu doen? Welke gedrags lijn moet Nederland volgen te midden van deze verwarrende tijden, om van de volks welvaart te redden, wat er te redden is Ter beantwoording van die vraag, gaf spr. als uitgangspunt eenige cijfers. Uit deze cijfers bljjkt, dat het globale cjjfer van Nederland niet ongunstig is. An ders staat het echter, wanneer wij een ver gelijking maken tusschen 1928 en 1934. (1922 was het topjaar van de jaren, die direct ach ter ons liggen). Vergelijkt men de cijfers van 1934 met die van 1913 dan had Nederland een betere plaats dan de andere landen, maar als men ze stelt tegenover 1928 dan ziet men dat de achteruitgang van Nederland grooter is. Al leen België staat dan op lager peil. De aangeprezen middelen tot ver' betering van den toestand. Als wij nu in het licht van deze waarheid vragen: Wat moet Nederland doen?, dan kan ten antwoord worden gegeven, dat drie ern stige middelen worden aangeprezen: le. pro- teotie, 2e. ordening van het bedrijfsleven en 3e. devaluatie van onze munt. Spr. zet uiteen waarom de regeering de contingenteering heeft gekozen. Ordening van het bedrijfsleven? En nu het tweede middel: de ordening van het bedrijfsleven. Nu reeds moet spr. zich daarmee, meer dan hem lief is, bezig houden. Maar, het spreekt vanzelf, als er veel te veel wordt voortgebracht, moet er iets gedaan worden om de productie te beperken. Spr. blijft van oordeel, dat wij onze scheef getrokken toestanden recht moeten zetten en moeten waken voor de belangen van de al- gemeene volksgemeenschap, dat wij in ons bedrijfsleven de persoonlijke beteekenis van de captains of industries niet kunnen ont beren (applaus) en dat wij daarom bij het vraagstuk, dat ons op het oogenblik zoozeer in beslag neemt, met dubbele voorzichtig heid te werk zullen moeten gaan. De over heid zal zich daarbij behooren te laten lei den door het algemeene belang van de volks gemeenschap. Devaluatie? In de derde plaats: de devaluatie! Men verwacht hiervan verbetering van de positie van onzen export; wij zullen heet het bij lagere waarde onzer munteenheid meer kunnen leveren, beter kunnen concurreeren en althans voor het geleverde meer guldens ontvangen. Spr. blijft van meening, dat door niets aannemelijk is gemaakt, dat devaluatie anders dan tijdelijk en voor enkele bepaalde groepen voordeel brengt, en hij betoogt, dat de nadeelen ontstaan voor alle kleine spaar ders, en voor allen die nog pas, vertrouwend op het woord der regeering, bijna 15 millioen gulden van onze publieke schuld hebben ge converteerd, ten einde aldus de lasten van de publieke lichamen te verlagen Spr. is af- keerig van elke gedachte van opzettelijke devaluatie, al kan men natuurlijk niet zeg gen, dat wij nooit gedwongen kunnen wor den van het goud af te gaan, als de wereld om ons heen ineenstort. Maar op het oogen blik is er geen afdoend argument om in dit opzicht een andere politiek te volgen (applaus). Wat moeten wij doen'. T enslotte: wat moeten wij doen? Wij moeten doorgaan, en als 't mogelijk is in iets sneller tempo, met het nastreven van de noodzakelijke aanpassing. Spr. hoopt, dat in den loop van dit jaar blijken zal, dat de regeering de mogelijkheid heeft gezien om zelf met verlaging van enkele millioenen aan lasten een aanvang te maken. Met Gods hulp zal dan ook voor ons de dag aanbreken, waarop de welvaart terugkeert, niet die van het verleden, maar die een redelijk bestaan verzekert aan alle Nederlanders. Staande bracht men aan minister Colijn een ovatie. JHR. RUYS DE BEERENBROUCK BIJ MUSSOLINI. Reuter meldt uit Rome, dat jhr. mr. C. J. M. Ruys de Beerenbrouck, voorzitter van de Tweede Kamer, gisteren door Mussolini is ontvangen. I>E VERKIEZINGEN VOOR DE PROVINCIALE STATEN. Vaststelling der candidatentysten S. D. A. P. Als uitslag van het referendum is de vol gende candidatenlijst vastgesteld. Voor candidaten der S.D.A.P. voor Provin ciale Staten in het kiesdistrict Helder—Hoorn: 1. A. W. Michels, Haarlem. 2. W. van Dok, Wijk aan Duin. 3. N. Tj. Swierstra, Hoorn. 4. Mej. W. Krul, Schagerbrug. 5. P. Hart, Koedijk. 6. P. S. v. d. Vaart, Den Helder. 7. G. Gaijaard, Nieuwe Niedorp. 8. D. Marienus, Landsmeer. 9. Mevr. M. Machielsen—Velthuis, Hoorn. 10. C. Schagen, Edam. 11. K. Prins, Zaandam. Voor het kiesdistrict Zaandam is de uitslag: 1. A. de Vries, Hilversum. 2. K. Prins, Zaandam. 3. R. Plooijer, Zaandam. 4. K. Singer, Wijdenes. 5. T. Bonsema, Alkmaar. 6. C. C. Bakker, Zaandam. 7. Mevr. M. J. EverhardDik, Zaandam. 8. W. J. Bulens, Alkmaar. 9. J. Blanken, Krommenie. 10. H. van Drunen, Alkmaar. 11. A. W. Michels, Haarlem. EXPOSEEREN OP DE BRUSSELSCHE TENTOONSTELLING. Op instigatie van de regeering zullen Am sterdam, Rotterdam, Dordrecht en Vlissingen in één lokaal van de Brusselsche tentoonstel ling exposeeren. NEDERLANDSCHE VEEHOUDERIJ CENTRALE. Pr\j7,en spek. De Nederlandsche Veeliouderijcentrale maakt bekend, dat de prijzen voor het door haar in te nemen versche spek tot 9 Februari 1935 ongewijzigd blijven. BURGEMEESTER RAMBONNET. f De burgemeester van Velsen, mr. F. L. E. J. Rambonnet, is gisterenmiddag op 49-jari- gen leeftijd overleden. De burgemeester had de vorige week een operatie ondergaan, waar bij de galblaas moest worden verwijderd aanvankelijk liet de toestand zich niet ongun stig aanzien, doch Zaterdag ontstond er een verandering in den toestand. Mr. Rambonnet heeft nog deelgenomen aan het Saarplebisciet als een van de voor zitters van een stembureau in de stad Saar brücken. Mr. Rambonnet Is ongeveer 15 jaar burge meester geweest, eerst van Rockanje, daar na van Schoonhoven en sinds 16 April 1932 van Velsen. Zijn zoo spoedig verscheiden heeft in de gemeente groote verslagenheid gewekt, want hrj heeft zich in den korten tijd van zijn burgemeesterschap zeer bemind gemaakt. De begrooting van landsverdediging voor 1935 bedraagt 766.5 millioen francs. Zij is var- geleken met de begrooting van verleden jaar met ruim 103 millioen francs verminderd, j Krasse verklaring van minister van Marine. Op een vraag in het Hoogerhuis, welke maatregelen Japan zou nemen bij een inter nationalen wedloop in vlootbewapening, heeft de minister van marine, Oesoemi, geantwoord, dat Japan iedere bedreiging met de uiterste bewapening zou beantwoorden, ook al moest het volk uitsluitend van verdunde rijstsoep leven. Toeleg der rebellen mislukt. Een poging om de regeering van Uruguay omver te werpen is verijdeld door de aan houding van de voornaamste leiders der oppositie, zoo meldt een telegram uit Mon tevideo. De troepen zijn in de kazernes geconsig neerd, de censuur is ingesteld. Bj Rivera heeft de opstandelingenleider Basilio Munoz, die zich in Brazilië bevónd, met 1000 man de grens van Uruguay over schreden. Er zijn vliegtuigen naar de Braziliaansche grens gezonden om hun verder oprukken te voorkomen en te beletten, dat Uruguaysche ballingen het land binnendringen. Alle wegen naar Montevideo worden be waakt. In verschillende deelen des lands hadden oproeren plaats, o.a. in het departement Treinta y Tres, waar de rebellenleider Per- domo 200 man om zich verzamelde en in het departement Cerro Largo. Een officieele Japansche verklaring. De woordvoerder van het departement van buitenlandsche zaken te Tokio heeft in een persconferentie een aantal mededeelingen ge daan omtrent de actie in Tsjaharo.m. zeide hij dat hij een telegram had ontvangen van generaal Minami waarin gemeld werd, dat de operaties beëindigd waren en dat alle door de Chineezen bezette gebiedsdeelen in bezit waren genomen. Hiermede moet het incident als gesloten worden beschouwd. In de mede- deeling van generaal Minami werd er nog op gewezen, dat inde provincie Tsiahar anti- Japansche organisaties en krachten samen kwamen, die zich tot taak stelden de betrek kingen tusschen beide landen te bemoeilijken. De Japansche militaire attaché zal ovelr deze zaak onderhandelingen voeren met die Chineesche regeering te Peking. De woord voerder van het departement van buitenland sche zaken sprak nadrukkelijk tegen, dat de geruchten, die in de Amerikaansche dagbladen gepubliceerd zijn en volgens welke Japah binnenkort zou overgaan tot annexatie van Mantsjoekwo, juist zouden zijn. De doodstraf geëischt tegen de moordenaaars. De officier van justitie, mr. Jonkers, heeft Zaterdag, na een indrukwekkend requisitoir, in de mocrdzaak-Born de doodstraf geëischt tegen de vier moordenaars van wijlen Born en tegen de vrouw van wijlen Born, die als uitlokster zelfs door den officier maatschap'- pelijk en moreel schuldiger werd geacht dar» de werkeljjke moordenaars. Mr. Jonkers ving zijn requisitoir aan met woorden van hulde aan de recherche, in het bijzonder aan den chef daarvan, den heer Smith, alsmede at n den Raad van Justitie. Hierna sprak hjj eenige woorden van deernis over den vermoorde „die in zijn woning ii zijn vredigen slaap door gehuurde handen van sluipmoordenaars was geworgd, terwijl hij de huurster dier handen, zijn vr .uw, met wie hij 17 jaren had samengeleefd, eenige maanden tevoren bij testament als universeel erfge naam van zijn niet onbelangrijk vermogen had aangewezen." Verder concludeert hij dat trjdens het prt>- ces bovendien is gebleken dat de politie-in- specteur J. W. Janshen een zeer gevaarlijk en minderwaardig spel heeft gespëeld, door zich in de huwelijksverhouding van het echt paar Born in te dringen, weshalve hij in het politiecorps niet langer gehandhavo.kan blijven. De beklaagden hoorden den elsch onbewo gen aan. Naar de „Indische Courant" meldt, heeft de omzetting van de Inlandsche standaard-scholen in desascholen en vervolgscholen geleid tot het ontslag van ruim vijftienhonderd z.g. goeroe bantoe hulponderwijzers, die met ingang van 1 Januari 1935 wegens overtolligheid op wacht-1 geld zfln gesteld. De besparing op de salarissen wordt ge-i taxeerd op ongeveer f 900.000, doch de helft van dit bedrag moet weer worden uitgekeerp in den vorm van wachtgeld. De volledig geschikten ontvangen voor- loopig 50 en de minder geschikten 33 0/<i van hun laatstgenoten activiteits-bezoldiging. Zuid-Slavië en minister Barthou heeft van het Zuid-Slavische gezantschap te Parijs de mededeeltng ontvangen, dat Kelemen, de moordenaar identiek zou zijn geweest met Velusoko Dimitrof Kerime, geboren 10 Nov. 1897 te Kaminutza, arrondissement Pech (Bulgarije). Hij was lid van de I.M.R.O., het revolutionaire Macedonische comité, en heeft zich schulidg gemaakt aan twee moorden te Sofia, waarvoc/- hij gevangenisstraf heeft ondergaan. Hij had echter in 1922 gratie ge kregen. Deidentiteit van Kelemen. De rechter van instructie te Marseille in zake den moord op koning Alexander van De Heer en Mevrouw GOSLINGS-Scheffer geven met blijdschap kennis van de geboorte van hun Zoon LAMBERT ANTON. Den Helder, 28 Januari 1935. Singel 68. R. KEIMEIER en Echtgenoote, GERDA. t. a. G. GAEMERS, R. GAEMERS—VAN LCON, RIETJE, GINA. a b. m.s. Christiaan Huyghens. t. a. DANKBETUIGING. Ondergeteekenden betuigen langs dezen wegliuh haitelijken dank voor de vele blijken van deelnemi g, zoowel van binnen als buiten de gemeente, onder vonden bij het overlijden van onzen geliefden Echtgenoot, Vader, Zoon en Broeder. In het bijzonder aan den WelEd. Heer Directeur en het Personeel der Gemeente-Rei niging en Plantsoenen. Ook onze dank aan den Heer Remklink voor de nette en cor recte uitvoering der ter-aarde- bestelling. Den Helder, 29 Januari 1935. Wed. AGEMA—de Kok en Kinderen. Donkere Duinen. Voor de vele blijken van deelneming, tijdens de ziekte en bij liet overlijden van onzen dierbaren Man, Zwager en Oom CORNELIS SCHENDEIAAR ontvangen, betuigen wij onzen hartelijker dank. Tevens onzen dank aan de „Algemeene Begrafenisveree- niging", voor de correcte uit voering der begrafenis. Moge haar ledental spoedig toe nemen! Wed. C. SCHENDELAAR— F. J. Schditesmakkr en Familie. Den Helder, 28 Januari 1935. Keizersgracht 61. D.V. Woensdagavond 8 uur: Wlr. K. P. v. WESTEN, van Amsterdam. Zang: Mevr. v. WESTEN-TOL. Toegang vrij. Ieder hartelijk welkom. In de Chr. school te Koe gras wordt Woensdagavond te 5 uur vertoond: Vrije toegang voor kinderen. Des avonds te 74 uur wordt voor de volwassenen vertoond: Eveneeits vrije toegang. Allen welkom! van de Afdeeiing Den Helder van het Nederlandsche Roode Kruis op Woensdag 30 Januari 1935, des avonds 8 uur. in <le boven zaal van het café Van Weelde, Koningsplein no. 1, alhier. Agenda: 1. Opening. 2. Notulen. 3. Ingekomen Stukken en Mededeelingen. 4. Rekening en Verantwoor ding 1934. 5. Bestuursverkiezing. 6. Rondvraag. HET BESTUUR. Verdere prijzen 20-224-26-30 40-50 per half pond. Kwaliteit ongeëvenaard. Verder 22-25-30-35 per ons Be'eefd aanbevelend, G. J WITTEWBERG, MIDDENSTRAAT 75 Thuisbezorgen eiken gew dag of uur m mm Veertien uur licht in de keuken, in de gang of buiten het huis «y met één Liter brandspiritus 95°/o van 23 a 24 cent. Dat kunnen alleen de Snelle Vuur- Kereltjes voor U klaarspelenl Prachtige lampen zijn ervoor de huiskamer (zie de afbeel ding) en gewone lampen voor buitenverlichting. Er zijn spiritusbranders voor de keuken en prachtige straalkachels en theelichtjes... Vraag onzen wederverkoopers of aan ons rechtstreeks om inlichtingen. i Vraag brandspiritus, afkomstig van het S.V.K. TNT Eisch bij levering op flesch, de ongeschonden blauwe S.V K. contröle-strook om de sluiting. De prijzen van den S.V.K. brandspiritus zijn 'n flink stuk gedaald. VA Vraag Uw leverancier brandspiritus 95 in 5 Liter-bussen. SPIRITUS VERKOOPKANTOOR „BERGEN OP ZOOM-DELFT" TE DELFT, y-'T-Wt V AS. WOENSDAGMIDDAG e ajouren,plisseeren ww 1 en eordonneeren, maken lange en ronde knoops gaten en fabriceeren stof- knoopen. Spoorstraat, hoek Palmstr. met Uw vrienden in Uw huiskamer voor slechts Vraagt prijs bij: I Verdere inlichtingen: Garage MOORMAN, Brakkeveldweg 64-66 Telef. 470. Beleefd aanbevelend, P. KALIS en heeft U nog niet de winkels en magazijnen AC KEIZERSTRAAT bewonderd V Verbaasd zult U zijn over de lage prijzen in de étalages van de Meubelzaak, alles prima kwaliteiten. Ameublement vanaf 117.00 Dressoirs, prima eiken, Eiken tatel t 8.75 Schitterend theemeubel f 7.75 The .kastf 5.90 4 mooie Crapauds. f 6150 ■5) geheel eiken E j met spiraal en 10 jaar garantie samen f69.00 Reuzen keuze Bedstellen in alle prijzen. Molton Dekens v.af 154 ct. 1-pers. wolvlok Bedden (5-deelig) f 9.90 Divans, weefstof f 6.90 Wollen Dekens (150X200) f 3.95 Mooie Vitrage v.af p. el 10 cent Laat nu Uw veeren-en kapokbedden in orde maken. 3-deelige veeren Bedden veranderen f 3.00 Ziet de étalages en U koopt bij De verwarmde Taxi VERHUISD: van Tuinstraat 51 naar Expeditiedienst HELDER VIA ALKMAAR Beleefd aanbevelend. in van: geëmailleerd keukengereedschap, tobbes, emmers, waschketels, kachels en haaiden, houtwerk, meubelen, balatum, linoleum, vloerkleeden, kamermaiten, loopers, cocosmatten, deurklecdjes.

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 3