Radio-programma DE /N DE PIJP. a spot NOCt a GEMENGD NIEUWS HELDERSCHE COURANT V Verkiezingen Prov. Staten De werkloosheid in ons land. Begrooting van Financiën Distributie van groenten aan werkloozen. Binnenland Denk aan de nieuwe wegenbelasting Critieke datum op 1 Febr. De noodlottige twist tusschen 2 tandartsen te Den Haag. Verdachte ontoerekenbaar verklaard. i Een goede vangst van dè politie te Enschede. Talrijke inbraken opgehelderd. Brand te Culemborg. Een schadevergoedingseisch van ruim f 700.000. De moord te Kwakel. Verdronken. UITZENDING VAN DINERS K O EN1 t J 9 Telefoon 339 Wolkbreuk boven Stamboel. Groote materiëele schade. Het proces tegen Hauptmann. Hauptmann onder het mes. Het goud uit het vliegtuig in Frankrijk gevonden. Mog meer vergiftigingen door alcohol. 0 1.456.000 aan effecten zoek Uit portefeuille van een bode verdwenen Sneeuw in Hoog-België. Het verkeer gestremd. De overstroomingen in het Mississippi-gebied. 47 dooden. C€N SP/JKep? /N DE&AHD... /A/X/XR..... Douwe Egberts Echte Eriesche Heeren-Baai en Baai-Tabak. Nederlands geurlgste pijptabak. Chr.-Historlsche Unie. Van de drie Christelrjk-Historische leden van de Provinciale Staten, die op het oogen- blik voor Amsterdam zitting heebben, t.w.: Mr. L. M. de Jong Schouwenburg, Mr. J. F Franken en Mevrouw A. L.' A. Ringeling Verhoeff, hebben de beide laatstgenoemde) eenige maanden geleden te kennen gegeven dat zij zich voor een herbenoeming niet meer beschikbaar stelden. Hunne plaatsen op de candidatenlijst, waarmee de Chr.-Hist. Unie bij de a.s. verkiezingen hoopt uit te komen, zijn thans toegewezen aan Jhr. F. J. E. van Lennep en den heer J. H. V. Riemens, welke laatste vroeger reeds Statenlid is geweest. FRANCIS KOENE. De Nederlandsche violist Francis Koene is gisterennacht in het W'lhelmina Gasthuis te Amsterdam, 35 jaar oud, overleden. WERKVERSCHAFFING STOPGEZET DOOR VORST. Door de vorst zijn de ontginningswerken van de rijkswerkverschaffing in Friesland Dinsdagochtend stop gezet. HET RAAM DER AMSTERDAMSCHE VROUWEN VOOR DE NIEUWE KERK TE DELFT. Het bestuur dei' afdeeling Amsterdam van het comité voor ramen in de Nieuwe Kerk te Delft maakt bekend, dat, dank zij de hulp van velen, het bedrag, noodig voor het ver vaardigen van een gebrandschilderd raam (ruim 6000), bijeen is. SCHIPPER VAN RÉDDINGBOOTEN VERLAAT DEN DIENST. Op 1 April zal aan H. D. Visser te Hollum, schipper van de beide op het eiland Ame land gestationneerde roeireddingboooten van de Noord- en Zuid-Hollandsche Reddingmaat schappij, eervol ontslag worden verleend. De heer Visser heeft thans den leeftijd van 68 jaar bereikt en is reeds van 1905 af bij de maatschappij in dienst, sinds 1922 in de func tie van schipper. In zijn loopbaan heeft hij veertig menschenlevens gered, o.a. de veer tien opvarenden van het in 1928 gestrande Zweedsche houtschip Malmö, wier redding in buitengewoon moeilijke omstandigheden ge schiedde. Voor zijn dapper optreden in dezen werd hij door den koning van Zweden begif tigd met een gouden medaille. Voorts is de heer Visser in het bezit van de zilveren medaille van de Reddingmaatschappij. Aantal ingeschreven werkzoeken den sinds eind December gestegen met 13.086, aantal werkloozen met 13.709. De directeur van den rijksdienst der werk loosheidsverzekering en arbeidsbemiddeling deelt mede, dat de werkloosheid onder de 562.400 leden van ingevolge het werkloos heidsbesluit 1917 gesubsidieerde vereenigin- gen in de week van 7 tot en mét 12 Januari heeft bedragen 35.7 pet. In de vorige verslagweek (24 tot en met 29 December 1934) bedroeg de werkloosheid 33.8 pet. In de overeenkomstige 34.5 pet. Bij 1064 organen der openbare arbeidsbe middeling stonden op 12 Januari in totaal 440.358 werkzoekenden ingeschreven, waar onder 429.040 mannen. Hiervan waren werk loos 422.520 personen, waaronder 406.172 mannen. Op 29 Dece.mber 1934 bedroeg het aantal ingeschrevenen bij een ongeveer ge- iyk aantal organen 427.272, waaronder 408.811 werkloozen. Het aantal ingeschreven werkzoekenden is van 29 December tot 12 Januari gestegen met 13.086, het aantal werkloozen met 13.709. Op het overeenkomstige tijdstip van het vorig jaar stonden in totaal 411.964 personen als werkzoekend bij de organen der openbare arbeidsbemiddeling ingeschreven. NEDERLANDSCH PERSONEEL IN HOTELS EN RESTAURANTS. Opgave van in het seizoen benoo- digde arbeidskrachten aan organen van arbeidsbemiddeling. De directeur van den Rijksdienst der Werk loosheidsverzekering en Arbeidsbemiddeling maakt bekend, dat getracht zal worden door bemiddeling van de organen der openbare ar beidsbemiddeling in de behoefte aan hotel- en restaurantpersoneel in de seizoen bed rij ven zooveel mogelijk te voorzien met Nederland sche arbeidskrachten. Bij de beoordeeling van aanvragen om ver gunningen tot het in dienst nemen van vreemde krachten zal de directeur van gr noemden rijksdienst rekening houden met de vraag, of voldoende vaststaat, dat voor be- paalde functies niet of niet voldoende ge schikte Nederlandsche krachten aanwezig zijn. Uit het voorloopig verslag. Blijkens het voorloopig verslag inzake hoofdstuk VII B (dep. van financiën) der Rijksbegrooting voor 1935 gaven vele leden uitirg aan hun waardeering voor de werk kracht van dezen bewindsman en voor de door hem betoonde bereidwilligheid tot samen werking met de Staten-Generaal. Verscheidene leden wenschtep voorts Instemming te betui gen met het beleid van den minister. Enkele leden stelden ook bij dit begroo- tingshoofdstuk de vraag of de uitspraak der regeering, dat belastingverhooging uitgeslo ten is, thans werke'ijk haar laatste woord moet zijn. Een verhooging van de inkomsten belasting met bijv. 40 opcenten zouden zij, gelet op den bitteren nood, waarin zoovele werkloozen verkeeren, niet ondragelijk ach ten. Belastingontduiking. Gevraagd werd of de minister voornemens is, verdere maatregelen te nemen tegen belas ting ontduikers. De leden, hier aan het woord, meenden dat met het oog hierop opheffing van het bankgeheim noodzakelijk is. Ver scheidene andere leden waarschuwden tegen dezen maatregel. Wegenbelasting en rjjwielbelastlng. Enkele leden wezen op de h.i. onpractische uitvoering van de wegenbelasting- en de rijwielbelastingwet. Naar huri meening zou de contróle kunnen geschieden door een kleiner personeel en met minder last voor het publiek. Verlaging van hypotheekrente. Sommige leden meenden te weten, dat de medewerking der hypotheekbanken om door verlaging van de hypotheekrente de verlaging der woninghuren te bevorderen, zeer wordt belemmerd door de houding, welke de Rijks fondsen ten aanzien van de conversie van pandbrieven aannemen. Zij vroegen of de mi nister bereid is hiernaar een onderzoek in te stellen. De in November van het vorig jaar door den Minister vah Sociale Zaken in uitzicht gestelde distributie van goedkoope groenten aan werkloozen is door de Nederlandsche Groenten- en Fruitcentrale ter hand genomen. Voorloopig werd een proef genomen in enkele gemeenten. In de paar weken dat het distri butie-systeem thans werkt, is gebleken, dat de proef als geslaagd kan worden beschouwd. De Nederlandsche Groenten- en Fruitcen trale levert de producten in een ruime sor teering en in prima hoedanigheid aan de ge meenten. Op dit oogenblik worden zes ver schillende soorten beschikbaar gesteld, zoodat er voldoende variatie in het menu gebracht kan worden. De kwaliteit van het geleverde product wordt door de uitvoerders der distri butie zoowel als door de werkloozen geroemd. Zooals indertijd door den Minister is mede gedeeld, worden de goedkoope groenten uit sluitend gedistribueerd voor de gesteunden: Het is de taak der gemeenten nauwkeurig toe te zien, dat alleen de menschen die door hun lage inkomsten practisch niet in staat zijn groenten te koopen, van de goedkoope groen ten gebruik kunnen maken. By het thans in enkele gemeenten beproefde systeem is dit bereikt door het uitgeven van bons aan de werkloozen. Alleen op deze bons zijn de groen ten verkrijgbaar. De practische ervaring van de enkele weken heeft geleerd dat het welslagen van de distri butie verzekerd is, als de werkloozen zelf en de gemeenten die voor de distributie moeten zorgen hun volle medewerking verleenen. Verwacht mag worden, dat spoedig uitbrei ding aan het plan kan gegeven worden, zoodra meer gemeenten eraan deel nemen. Twee ideëele dingen worden er mede be reikt: een voedzaam volksvoedsel wordt ver deeld daér waar het gebruikt kan worden en de tuinder vindt een afzet voor zijn dikwijls onverkoopbaar product. Wy herinneren eraan, dat a.s. Vrijdag, 1 Februari, de geldigheid vervalt vanWegen- belastingkaarten voor het belastingjaar 1934 '35 (van 1 Mei 1934 tot en met 30 April 1935) voor een vol jaar, negen of zes maan den, tenzy, blijkens een door den ontvanger van het kantoor van afgifte op de kaart ge stelde aanteekening, vóór dien datum het ver schil Lusschen de volgens de Motorrytuigen- belastinwet verschuldigde en de volgens de Wegenbelastingwet geheven belasting, bere kend over drie maanden, is bybetaald. Wie nog niet aan deze verplichting heeft voldaan, haaste zich dus naar den ontvanger, anders kan hij Vrijdag niet meer ryden! Hbl. De Haagsche rechtbank heeft Dinsdag na raadkame" een beschikking gegeven inzake al of niet gerechtelijke vordering van den 46-jarigen tandar .s S., wonende aan de Laan van Meerdervoort, die op 2 November j.1. zijn collega H. met een mes doodt lijke steken toe bracht, waaraan tandarts H. is overleden. Naar men zich zaï herinneren was een on derzoek gelast naai ''e geestvermogens van verd. De conclusie van de deskundigen was dat verd. krankzinnig is. De rechtbank heeft op grond van dit psychiatrisch rapport S buiten vervolging gesteld en zyn plaatsing in een krankzinnigengesticht gelast. HET CGLPORTAGEVERBOD TE ZAANDAM. i-\ In strijd met de wet geswJit. De kantonrechter te Zaanuam, mr. Hooft Hasselaar, die inzake het colportageverbod thans schriftelijk vonnis heeft gewei- zen, heeft den N.S.B.-er uit Am stelveen van overtreding van het colpori- tageverbod vrijgesproken op grond, dat dfc gemeenteraad in deze verordening met dé beperking van het colporteeren zoover is ge gaan, dat de verordening in strijd is gekomen met een nrikel van de Grondwet betreffende persvrijheid. DOOR EEN AUTO OVERREDEN j EN GEDOOD. Dinsdgavond is de heer J. Houwelink uit Bussum oj. den rijksweg te Naarden tusschen de Jan Tergouwlaan en Zandbergen met zijn auto in voile vaart gereden tegen een b?ik- fiets. De fiets werd ongeveer 30 meter voort- geschoven. De bestuurder, de 24-jarige J. Voja uit Bussum is klaarblijkelijk door den autö overreden. Men vond hem vijf meter achter den auto liggen. i Vos kreeg een schede!f'ac+uur en een her senschudding. Hy is naar de Majellas achting vervoerd, waar hjj kort na aankomst is over leden. Aan de bakfiets, die met groenten ge laden was, was 'en reflector. ving door den heer S„ samenwerking met concurrenten van den heer S., het aftrogge len van zijn agenten, het stellen van moreel en juridisch ongeloorioofdo eischen onder pressie, enz. Mr. Rolandus Hagedoorn stelde, zich voor de Olveh, waarop mr. Kan voor eischer con cludeerde. De zaak werd 5 weken aangehouden. Te Enschede zijn in de laatste jaren ver scheidene inbrak- n gepleegd, welke nooit zijn opgehelderd. Thans is het de politie gelukt, een groot aantal an deze int raken tot klaarheid te brengen. Een persoon, die wegens inbraak in een goudsmidswinkel te Enschede reeds onge veer een ja .r In de gevangenis vertoeft, blijkt zich ook aan verschc'dene andere inbraken in Enschede te hebben schuldig gemaakt. De heler is thans ook ontdekt en eveneens naar het Tuif van Bewaring gebracht. Ver der is gebleken, dat een groot aantal inbraken is gepleegd door eer 16-jarigen jongen, die o.m. zijn slag heeft geslagen in de Zuivel fabriek te Boekelo, waar 3,700 is gestolen. De jongen vertoeft reeds eenigen tjd in het opvoedingsgesticht De Kruisberg ce Doétin- chem. Namens den assuradeur S. A. Schut heeft mr. E. A. Kan Dinsdag bij de Haagsche recht bank aanhangig gemaakt een vordering van 725.000 gulden tegen de onderlinge levens verzekering van Eigen Hulp (O.L.V.E.H.). De heer S. had namelijk contracten loopen met de Olveh over het verleenen van bemiddeling by het afsluiten van verzekeringen op provi siebasis. Mr. Kan heeft nu 11 vormen van wanprestatie of onrechtmatige daad genoemd, waarop hij de vordering baseert, o. a. h£t voeren van een slordige administratie, w^a)-- door de werkzaamheden van S. belemmerd worden, onredel' ke afwijzing van voorstellen tot verzekering, onredelijk royement van ver zekerden met als gevolg groote provisieder- 1 Sigarenfabriek afgebrand. Te Culemborg is Dinsdagavond om 7 uur brand ontstaan in de sigarenfabriek van de firma B. v. d. Taa Co. Binnen een kwartier sloegen de vlammen hoog op uit het midden gedeelte van de fabriek, waarin zich de sigaren- makerij en opslagplaats bevindt. De brandweer was spoedig ter plaatse. Twee motorspuiten namen aan het blusschingswerk deel. Ondanks al deze maatregelen gelukte liet niet het vuur spoedig meester te wórden. De brand breidde zich uit tot het kantoor en het magazijn van de firma welke allen zyn uitgebrand. Alleen de sorteerdery en blikslagerij bleven gespaard. De oorzaak van den brand is onbekend. Deze fabriek was op beurspolis verzekerd. Ongeveer ,40 a 50 arbeiders zijn werkloos. Kwaadwilligheid Nader meldt men, dat ten opzichte van den brand vermoedens van kwaadwilligheid zyn gerezen By het binnentreden in een deel van de fabriek, dat nog niet door het vuur was aangetast, vond de politie namelijk een bran dende kaars te midden van een hoeveelheid krullen. De politie zet het onderzoek voort. In den nacht van 5 op 6 September kreeg de 29-jarige veehouder M. W. K. na afloop van de kermis te Kwakel, toen hy naar huis terugkeerde, ruzie met den boerenarbeider K. V. Deze ruzie liep zoo hoog, dat K. den laatste een messteek toebracht, waardoor de dikke darm werd geraakt, zoodat een buik- vliesontsteking optrad, welke den dood ten gevolge had. De rechtbank te Haarlem veroordeelde K. wegens zware mishandeling, den dood tenge volge hebbend, tot 3V2 jaar gevangenisstraf. Het O. M. had vier jaar geëischt. K., die reeds weer in vryheid was gesteld, werd tér zitting gearresteerd en bevindt zich thans in voorloopigc hechtenis. Dinsdag diende deze zaak in hooger beroep voor het gerechtshof te Amsterdam. De procureur-generaal heeft tegen verd. wegens het toebrengen van zwaar lichamelyk letsel, den dood tengevolge hebbend, een ge vangenisstraf geëischt van 5 jaar, met af trek van de voorloopige hechtenis. c Te Maastricht is de 45-jarige R. door de duisternis misleid, in het kanaal Maastricht- Luik ter hoogte van de ENCI-fabrieken ge raakt en verdronken. £v. was ongehuwd. Zyn k is opgehaald. Dinsdagmiddag is een man aan den Buik- sloterweg door onbekende oorzaak in het Noord-Hollandsch kanaal geraakt en verdron ken. Het lijk is opgehaald en naar een zie kenhuis vervoerd. Dinsdagmorgei is de 40-jarige F. de Lange te Lexmond in een sloot achter zijn woning geraak, en verdronken. De man laat een vrouw en drie kinderen achter. VRIJDAG 1 FEBRUARI. •t 1 Hilversum, 1875 m. I 3.00 VARA, 12.00 AVRO, 4.00 VARA, 8.00 VPRO. 11.00 VARA. 8.00 Gramofoonp.. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Declamatie A. Bouwmeester. 10.30 Orgelspel C. Steyn. 11.00 Vervolg Declamatie. 11.15 Gramofoonpl. 1~.00 Gramofoonpl. 12.30 Kovacs La os en zijn orkest en gramo foonpl. 2.30 Voordracht Elias van Praag en gramo foonpl, 3.30 Gramofoonpi. 4.00 Pauze. 4.05 Kniples. 4.50 Gramofoonpl. 5.00 Voor de kinderen. 5.30 De Notenkrakers o.l.v. D, Wins. 6.15 E. Walis en zijn orkest. 7.00 Lezing J. Ratté. 7.10 Orgelspel J. Jong. 7.30 Dr. F. M. Wibaut: Geordende productie. 7.55 Gramo'oopnl. 8.00 Ds. W. v. Nieuwenhuyzen: Godsdienstige vormen m gebruiken in het gezin. 8.30 Trio v. d. Bom. 9.00 Dr. J. C. A. Fetter: Vader- en Moeder religie. 9.30 Vervolg concer.. j 10.00 Vrijz. Gods. Persbureau. Vaz Dias 10.15 O. v. Tussenbroek: Moderne woning- lnricnting. 11.00 Rep. v. d. Zesdaagsche ,e Brussel. Huizen, 301 m? Algemeen programma, verzorgd door ijle NCRV 8.00 Schrift.ezing en meditatie. 8.159.30 Gramofoonpl. 10.30 Morgendienst o.l.v. Ds. B. v. Halsema. 11.0012.00 Orgeispel G. Snijders. 12.15 Gramofoonpl. 12.30 Ensemble v. d. Horst en gramofoonpl. 2.30 Chr. leituur. 3.003.45 Pianorecital Cor Ue Groot Jr. gramofoonpl. 4.00 Gramofoonpl. 5.00 Declamatie Nelly Roelofswaard. 5.45 Chr. Monaaccordeonc:ub „Excelsior" o.l.v. R. Siihren en gramofoonpl. 6.30 Causerie A. J. Herwig. 7.00 Politleber. Ned. Chr. Perrsbureau. 7.15 Gramofoonpl. 7.30 Voordracht Mr. R. Houwmk. 8.00 Vaz Dias. G -mofoonpl. 8.15 Haarlemsche orkestver. o.l.v F. Schuier- man m.m.v. C. Kint (viola d' amore). 9.05 Causerie Dr. J. Hekman. 9.35 Vervolg concert. 10.25 Vaz Dies, 10.3011.30 Gramofoonmuziek. ZATERDAG 2 FEBRUARI. VARA-uitzending. Hilversum, 1875 m. 8.00 Gramofoonpl. 10.00 Morgenwijding VPRO. 10.15 Voor Arb. in de Continubedr. De Noten krakers o.l.v. D. Wins, E. Walis en zijn or kest, C. Steyn (orgel) en W. v. Cappellen (voordracht). 12.00 N. de Klijn (viool) en R. Schoute(piano) 12.15 F. v. d. Heide (klarinet) en R. Schoute (piano). 12.30 „Orvitropia", o.l.v. J. v. d. Horst. 1.00 De Zonnekloppers o.l.v. C. Steyn. I.302.00 De Flierefluiters o.l.v. E. Walis. 2.15 Filmpraatje M. Sluyser. 2.30 Gramofoonpl. 3.00 Reportage uit Kiankfilmstudio's. 3.30 Rotterdamsch Philh. orkest o.l.v. E. Flipse, m.m.v. Bela Bartok (piano). 4.30 Dr. W. Banning: De toekomst van de Europeesche gedachte. 4.50 Vervolg orkestconc irt. 5.30 Zenderverwisseling. 5.40 Literaire causerie A. M. de Jong. 6.00 Orgelspel J. Jong. 6.30 Esperanto-uitzending. 6.50 Gramofoonpl. 7.00 VRO. 8.00 Herh. SOS-ber. 8.03 Uit Utrecht: Bonte avond, m.m.v. ver schillende orkesten en solisten, 8.35 Gramofoonpl. o.45 Rep. d. Zesdaagsche te Brussel. 9.00 Vervolg Bonte avond. 9.30 Hertha Glückman (alt). 9.50 Vervolg Bonte Avond. 10.20 Vaz Dias en VARA-Varia. 10.35 Vervolg Bonte Avond. II.05 Gramofoonpl. 11.15 Rep. v. d. Zesdaagsche te Brussel. 11.3012.00 Gramofoonmuziek. Huizen, 301 m. KRO-programma. 8.009.15 en 10.00 Gramofoonpl. 11.3012.00 Godsd. halfuur. 12.15 Gramofoonpl. 12.30 Orkestconcert en gramofoonpl. 2.00 Voor ae jeugd. 2.30 Lezing. 3.00 Kinderuur. 4.00 HIRO 5.00 Gramofoonpl. 5.30 Orkestconcert. 6.20 Causerie. 6.457.00 Gramofoonpl. 7.15 Lezing. Gramofoonpl. 8.00 Vaz Dias. Orkestconcert. 8.35 Voordracht. 9.05 Schlagermuziek. 9.30 Voordracl t. 9.50 Schlagermuz'ek en gramofoonpl. 10.30 Vaz Dias. 10.35 Schlagermuziek. 11.0012,00 Gramofoonmuziek. DOOR EEN i REIN AANGEREDEN EN GEDOOD. Maandagnacht is de hoofdgeleider H. Land te Zwolle op het spoorwegemplacement j het rangee- :n onder den trein geraakt en op Seleen trein rijden en is door tot nu toe onopgehelderde oorzaak eronder geraakt. Het lyk is overgebracht naar het op na zi kenhuis. De politie stelt een onderzoek in. Buitenland Boven Stamboel (Turkije) is Maandagavond een wolkbreu' losgebarsten, waardoor groote materieele schade is aangericht. Uit Smyma wordt gebeld, dat aaar zes uur lang een orkaan gewoed heeft. Een huis in ingestort. Tijdens den storm brak in een winkel brand uit, waarbij het vuur zich met razende snel heid uitbreidde. Een synagoge, drie winkels en een woonhuis, zyn in den asch gelegd. Ook de stad Brussa, is door een wervelstorm ge teisterd, waarbij de electrische leiding ge stoord werd. De stad was vol'edig in het don ker genuld. In het Maandag voortgezette proces tegen Hauptman zijn de teekeningen van een ladder en een /enster ter sprake gekomen, welke In Hauptmann's zakboekje gevonden waren. Hauptmann ontkende echter, dat de teekenin gen van zijn hand waren. Toen men hem een paneel voorhield afkom stig uit zijn huis, waarop het adres en het telefoonnummer gesclneven waren van Con- don, zeide de beschuldigde, dat het schrift niet het zijne was. „Maar te Bronx hebt gy onder eede ver klaard, lat het v el het uwe was," zei de open bare aanklager. Verdachte raakt zyn zelfbeheer- sching kwijt. Maandag is het verhoor -'an t- auptmann voortgezet Nadat de hoofdambtenaar van het O.M. had gewezen op zekere schryffouten, zoowel In het door Hauptmann bijgehouden kasboek, als op de briefjes, waarin over het losgeld werd onderhandeld, gaf Hauptmann toe dat hy Isidor Fisch pas had leeren kennen na de ontvoering. Op een vra. .g van den ambtenaar inzake het schrijven van den los- geldbrief, intwoordee Hiuptmann ontwijkend. Toen Hauptmann bestreed het telefoonnum mer en het adres van dr. Condon op een plank te hebben ,ejchreven, verklaarde de ambtenaar, dat Hauptman "roeger had gelo gen. Hierop interrumpeerde Hauptmann: „Zwijg, u hebt my ook in deze zaak belogen." Nada*: Hauptmann de punt van zijn schoe nen had getoond, merkte het O.M. op, dat de schoenvorm vrij goed overeenawa met den voetindruk, die WoS aangetroffen onder het raam van den kinderslaapkairer bij de Lindbergh's Hauptmann -oest toegeven, dat hy had ge logen, toen hy na den dood van Fisch aan diens bloedverwanten had geschreven, dat hy 5500 aan Fi. ch had geleend. Gedurende het verrnxr scheen Hauptmann in benauwdheid te zitten; hij was zeer opge wonden en zijn handen beefden. Het goud, dat op 26 dezer tusschen Londen en Parijs uit een Engelsch vliegtuig is geval len is, naar Reuter uit Parys meldt Dinsdag by het dprpje Oisemont .n het Fransche de partement Somme gevonden. Een boerin ont dekte Dinsdagmiddag op haar land brokstuk ken van een k' x en verwittigde aanstonds de politie, dit uitmaakti dat net vermoedelijk overblijfselen var de kist waren, waarin de verdwenen goudlading had gezeten. Van het goud zelf was aanvankei'ik geen spoor te vinden. Pas toen men de bodem goed 75 cm. diep had omgespit, vond men de eerste baren. Dinsdagavond is het gehintnog 10 baren te vinden. Het zoeken zou met het aanbreken an den dag worden voortgezet. Men hoopt de ge- heele kosfoare laoing (ten bedrage van 6000) te kunnen oergen. Elf personen, waaronder verscheidene vrou wen, zyn Dinsdag te Gloversv'11e in de.» staat New-York na het georuik van vergiftigden alcohol overleden. Talrijke li en zijn ziek geworden en sommigen van hen verkeeren ln levensgevaar In den loop van de laatste da gen zyn te Gloversville en te Utioa meer dan 30 personen na het gebruik an vergiftigden alcohol overleden. D n bonds- en den s'edelij- ken autoriteiten s het to* nog toe niet ge lukt den oersprong van den alcohol op te sporen. SNFEUWSTORM IN FRANKRIJK EN NOORD-AFRIKA. Zoowel in Frama-yk als ln Noord-Afrika is aanzienlyke schade verooi zaakt door zware sneeuwstormen. In het departement Haute Loire zyn verscheidene 'orpen gehec inge sneeuwd. ëe In Algiers is de oogst gedeeltelijk vernield Te B„da is een tot do Fransche tablSègfe behoorende schuu door den stom Ingestort Eenige nlandsche arbeiders werden onder het puin bedolven. Een hunner werd gedood, vier I ai raiviari.Zakenmenschen hebben _een phantasie." Hoe vaak reeds heeft men fit adagium reeds hooren verkondigen! En WÏv!eeheklci'n""^'actueele geschiedenissen om heDeehefr Argus is chef van de firma Argus o Po te Dresden. Hy is een streng heer.. Wee dengeen die probeert om hem... Nee, de Z7r Argus laat zich geen knollen voor citroe nen verknopen. lederen dag sluipt hy rond 2 zijn reuzenbedrijf, loert links, loert rechts, met Argus-oogen, of iemand mis schien lanterfant. Overal duikt hy op, onver wacht, dank zij z'n gummihakken. Het per soneel' beeft voor hem. De firma Argus Co. heeft een kolossale fabriek, maar de chef is altijd ergens in aantoont.. Zoo was het ook dien ochtend. Sluipend kwam op de afdeeling Expeditie. Niemand had hem gehoord of gezien. En zoo betrapte de heer Argus een jo gmensch, dat met de handen in zijn zakken op een stoel ning en wiegend met z'n hoofd een-deuntje floot. De heer Argus als een op. ssum op. hem af: Hoeveel verdien je? Hon- Honderdtwintig, mark, meneer stottert h't jongmensch. De heer Argus haalt zyn portefuille voor den dag, stipt den jongen 120 mark in z'n and en brult: „Hier een maand loon ei maak dat je wegkomt!... Marsch!... Nietsdoeners kan ik in mijn bedryf i.iet gebruiken!" De jongen weet niet hoe gauw hij wegkomt „Wat was die jor~en bij ons?" keft de heer Argus tot den chef de bureau. Deze draait zich om en antwoordt angsig: „Die is hier niet in diénst, dat is een bediende van Lud- wig Meyer; hij moest hier wat halen." De tweede gebeurtenis speelt in Engeland, of om het juister te zeggen, ir Schotland. Ook daar is een fabriek met duizend ar beiders - en een directeui. Deze directeur is, in tegenstelling met des heer Argus, een geliefde chef, en aangezien hy op he„ punt staat zich in het huwelijk te begeven, is het noodig een cadeau te beden ken. Wat zal .iet zyn? Veel mag het niet kosten, want arbeiders hebben niet veel te missen; en Schotsche werklui Maar de procuratiehouder is een man met phantasie. Hij zegt tegen z'n werklui: „Geven jullie my allemaal een shilling en jullie zullen ver baasd zijn". Zij voldoen aan zijn verzoek. Voor de duizend shilling koopt hy 1000 pak jes Kensitas-cigaretten. Een heelen avond zit hy met vrouw en kinderen de bonentjes er uit te peuterer Voor 1000 bons ontvangt men een radiotoestel... Dit radiotoestel krygt de directeur en hij is verrukt over de gulheid van zyn werklui.. Dezen krygen intusschen den volgendes dag van den procuratiehouder elk een pakje sigaretten van een shilling en anderhalve penny in baar geld bovendien, want by dui zend doosjes geeft de fabriek rabat. En nou u! anderen ernstig gewond. Naby Oran Is een Arabisch huis onde: het dichte sneeuwdak ingestort. Van de bewners werd er één ge dood en een ander gewend. DE KAMP VAN DE MOHAWK, De hapering aan de automatischs stuurinrichting. De bewering, dat kort voor de ramp van de Mohawk aan boord van dit schip een ha pering was geconstateerd van de automati sche stuurinrichting, is bevestigd door een paar schepelingen van dien bodem. Ook de kwartiermeester van de Mohawk verklaarde, dat er een half uur voor de ramp met do stuurinrichting wat last was geweest. De Bank of Manhattan meldt het verlies van regeeringsobligaties ter waarde van 1.456.000 dollar, welke, naar verluidt, zjjn ver dwenen uit een portefeuille van een txxle, toen deze zyn ronde deed. Het verlies van de actetasch met de bijna anderhalf millioen dollar aan regeeringsobli gaties van de Bank of Manhattan is daarom zoo zonderling, omdat de kaslooper vergezeld was van twee gewapende personen. De politie en ook de verzekeringsmaat- schappyen zyn yverig bezig om te trachten eenig licht te brengen in deze geheimzinnigs verdwyning. In Hoog-België en vooral ln het oostelijks gedeelte van de Ardennen is zooveel sneeuw gevallen, dat de autobus uit Vervlers Dinsdag Elsenborn niet heeft kunnen bereiken. De wagen sneeuwde geheel in en de passagiers waren verplicht den nacht in den wagen door te brengen; terwyl een hunner, die over een paar ski s beschikte, hulp ging halen. Eerst tegen dén ochtend konden de reizigers naar veiliger oorden worden overgebracht. De wagen is nog altyd onder een twee meter hoogs sneeuwlaag bedolven. Elders, in dezelfde streek, naby Malmedy en Robertville ls het verkeer geheel ges.remd. Op sommige plaatsen heeft men compagnies soldaten aan bet werk moeten stellen om som mige wegen weer eenigszins begaanbaar ts maken. Te Elsenborn wordt nu druk aan winter» sport gedaan. .Het aantal dooden by de overstrooniing9* ramp in het Mississippi-gebied bedraagt thani 47. Driekwart van den veestapel van Streek is omgekomen.

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 2