- >9S€g=ill Eerste Kamer. De Defensie-begroeting. BINNENLAND De automobieltentoorv stelling te Amsterdam. Oost Indië. Stoomvaartberichten BUITENLAND Verdere opmarsch van Japansche troepen in Tsjahar? GEMENGD NIEUWS De brand in de Cunerakerk te Rhenen. Jeugdige dieven. TIHLDHRSCIIH COURANT VAN DONDHRDAG 31 JANUARI 1933. B COIFFEUR POUR DAMES SALON MANSHANDEN Stakman Bossestr. 65-Tel. 514 PERMANENT-WAVE 12.50 en 13.50 breker in den persoon van den gedetineerden t,scher G. K., die zich in den nacht van 11 November door middel van inbraak met ge weld toegang had verschaft tot de kajuit van ecnige visschersvaartuigen, alwaar hij zich wederrechtelijk toeeigende diverse levensmid delen, bestaande uit koffie, thee, rijst, vet spek en eenig geld. Hij was echter bespied door den rijksveldwachter Bai.ker, die hem later met behulp van zijn collega Tiessen arresteerde, waarbij de Inbreker zich kracht dadig verzette en te dier zake door den poli tierechter werd veroordeeld tot 1 maand gev. pc rijksveldwachters hadden zelfs hun toe vlucht moeten nemen tot de revolver en eenige schoten gelost. Gevorderd werd 1 jaar gevan genisstraf. Mr. Buiskool van Schagen verdediger bui ten bezwaar der gemeentekas, concludeerde vrijspraak met last tot directe invrijheidsstel- ling, waarvan de rechtbank geen tabak had en dus werd afgewezen. Hoogcr bcroepclingen. In twee appèlzaken contra Sjoerd de R. en Nic. B. werd bevestiging van het gewezen Kantonrechtersvonnis gerequireerd. 'n Jutezakken proces. Een 33-jarige los werkman uit Den Helder, Dominicus Wijnandus van W., opende de mid dagzitting op grond van het b i ten laste gelegde feit, dat in September vcco. rechtelijk te Huisduinen pi. m. 50 jutezakken, eigendom van den winkelier in consumptie-ijs en kruide nierswaren, den heer Klein aldaar. De jute zakken werden gebezigd voor ijsvervaardiging en na de beëindiging van het seizoen, opge borgen. "V ie zakken vochtig werden moesten ze gelucht worden, doch Dominicus kreeg er blijkbaar ook de lucht van, met ge volg, dat 's morgens alle zakken verdv ncn waren. De heer Dominicus beweerde echter heden, dat h\j bedoelde zakken had meegenomen uit de vuilnisbakken, die bij het perceel van den heer Klein met het bekende doel waren ge ëxposeerd. De eigenaar ontkende echter be slist aan de jutezakken deze bestemming te hebben gegeven. Enkele zakken werden door hem pertinent herkend. De vrachtrijder C. de Moei uit Schagen werd gerequireerd door de vrouw van ver dachte om een paar vrachtjes, 'n divan en 'n partij zakken, welke bestemd waren voor iemand te Groenveld, te vervoeren. De zakken kwamen echter niet verder dan Den Helder, aangezien de politie na aangifte deze zakken In beslag nam. Van den winkelier Hansen had verdachte gekregen 26 gonjezakken. Verdachte beriep zich op deze schenking om de aanwezigheid van de zakken in zijn bezit te verklaren. Het waren uitsluitend jjszakken. Veel waarde schijnen die voorwerpen niet te hebben, ze hangen volgens Hansen zoo maar over de muurtjes voor 't grijpen. De voormalige loopjongen van den heer Klein, Piet Tiesen, voor deze plechtigheid in de lange broek gestoken, had wel jutezakken te drogen uitgehangen, doch nooit in de vuil nisbakken gestopt. Dat mocht zelfs niet. Volgens Dominicus stond de jongeling in de lange broek verschrikkelijk te liegen en was hij door Klein geïnfluenceerd. De jongen sprak dit echter beslist tegen. De Officier achtte den diefstal bewezen, zoowel door getuigenverklaringen als aanwij zende omstandigheden en requireerde tegen vredachte, reeds tweemaal ter zake diefstal in klein formaat, veroordeeld, 2 maanden ge vangenisstraf. Verdachte, die nogal veel schijnt te vinden, lichtte deze diefstallen nog eens extra toe: Hij had echter in de vonnissen berust. Mr. Buiskool, die weer het voordeel genoot dezen verdachte als prodeaan te vei ligen, opperde de veronderstelling, dat de zakken door een stevigen Noord-Wester in de vuilnis bakken zouden zijn gewaaid en vermeende, dat verdachte die zakken als waardeloos had beschouwd. Overigens refereerde pleiter zich en beval zjjn cliënt eventueel voor een lichtere straf aan. Ergerlijke gedragingen van een huisvader. Een werkman te Den Helder had zich in zijn woning aan weerzinwekkende feiten te genover zijn eigen kind schuldig gemaakt en stond heden met gesloten deuren terecht. In verband met het door den rapporteur Bos ingediende reclasseeringsrapport, werd gevorderd 8 maanden gev., doch voorw. met drie proefjaren en passende bijzondere voor waarden, benevens onder toezichtstelling. Waarna sluiting. Eenige grepen uit een algemeen economisch overzie'?! XIV. üoor Jhr. Dr. J. C. Mollerus Naar de Hrim. twintigsten Juli, 's avonds precies 10 uur, vertrokken wij uit Tiflis naar Batum. In verband met de groote hitte hadden wij ons de luxe veroorloofd een gala-slaapcoupé te nemen. Voor vier Amerikaansche dollars extra hoopten wij ongestoord te kunnen sla pen. Dat bleek jjdel te zjjn. Ongewenschte medereizigers hebben ons belet de noodige rust te genieten. De vier extra dollars wer den niet teruggegeven! Het landschap tus- schen Tiflis eii Batum is aanvankelijk zeer eentonig. Eenige uren vóór laatstgenoemd stadje verandert dat De kuststrook langs de Zwarte Zee is n.1. schilderachtig. Hooge berg- ketels geven het geheel een bijzonder cachet De plantengroei is subtropisch. Het groene dek en de wuivende palmen steken af tegen de hooge toppen van de Kaukasus, die op den achtergrond te zien zijn. Nw.-Zeeland- sche palmen, Japansche mimosa, kamferboo- men en bloeiende eucaliptus omringen ons. Batum. Met dit beeld voor oogen komen wij in Batum, een klein stadje. Het hotelletje is uiterst primitief. De ons aanvankelijk toe gewezen kamer herbergde te veel muizen, zoodat wjj gelukkig konden verhuizen, waar na een Engelschman onze kamer kreeg toe gewezen. Langs de boulevard in Batum is het een bedrijvig gedoe. De Zwarte Zee booten liggen in de haven. Batum is het ad ministratieve centrum van de republiek Adjar. De omgeving biedt volop gelegenheid voor herstel van tuberculose enz.. Wij brachten een bezoek aan een groote theeplantage op de hellingen der Zwarte Zee bergen gelegen. Het waren geen theestruiken, zooala wjj die het vorige jaar in de Preanger zagen, maar Rusland heeft er voldoende aan en kan daardoor den invoer van dit product tot het uiterste beperken. De botanische tuin van Batum is zeer de moeite waard. Het warme, vochtige klimaat ia uiterst geschikt voor vruchtencultuur. Niettegenstaande de tropische onweders overheerscht het zonnige weer. Het badseizoen duurt er zeven maan den. De beteekenis van Batum ligt in de groote verschepingen van olie. Dit product komt rechtstreeks van Baku door een groote pijpleiding, die in Februari 1930 in gebruik ïs genomen. Even buiten het stadje ligt een haphtafabriek. Teneinde den lezer een denkbeeld te geven van de afstanden in Rusland wjjs ik er op, dat wjj van Leningrad, onze eerste stand plaats, circa 4200 K.M. in zuidelijke richting zijn gedaald. Over de Zwarte Zee. De Zwarte Zeeboot, ik herinner er in het bijzonder nog eens aan die op de folders van de Intourist er mooier uitziet dan deze ln werkelijkheid is, biedt geen of weinig Comfort. Dekstoelen ontbreken, gemakkelijke zitjes begeert de Rus blijkbaar niet, alles wat maar aan eenige luxe doet denken is af wezig. Tegen de hutten zijn vaste banken bevestigd, waarop het overgroote gedeelte Van het reisgezelschap den nacht doorbrengt, helaas niet slapend, doch pratend. Wij varen langs Poti, Sukhum, Gagrij, Sochi, Tuapse en Novorossick. Gewoonlijk is het oponthoud er lag genoeg om den toerist gelegenheid »e ge ven deze plaatsjes te bezoeken. Wat een Dultsch Ingenieur mij onderweg vertelde. Een jonge kereld van een een jaar of 30. Zjjn naam verzwijg ik. Hij werkt nu rie Jaar in de vliegtuigindustrie en verdient op dit oogenblik zooals ik eens opmerkte 1000 Roebel plus 200 Mark per maand. Hij is Duitscher en geen Rus. Zijn salaris zou hij gaarne uitbetaald zien in buitenlandsche va luta, doch de Russische regeering heeft daar tegen bezwaar. Van de 1000 Roebel leeft hij, de 200 Mark dienen voor een reservepotje. Uren achtereen heb ik met hem zitten pra ten over de toestanden in Rusland. Hij de in Rusland wonende Duitsche ingenieur had bewondering voor veel, wat den zuive ren opbouw der industrie in Rusland betreft. Daarbij hebben vooral Amerikanen en Duit- schers een rol gespeeld. Van dezè feiten heb ik mij zelf voldoende kunnen overtuigen en meer dan eens heb ik daarover in mijn reis brieven de anadacht gevestigd. Zeer opval lend was evenwel zijn oordeel over de Ame rikaansche en Duitsche ingenieurs in Rus land werkzaam. Mijn zegsman gaf daarbij de voorkeur aan de Amerikanen. En waarom? Omdat deze in 't algemeen gewoon waren in grootër verband te werken dan de Duit- schers. Ik kan mij deze zienswijze zeer goed verklaren en vermoedelijk zal ieder objectief toeschouwer dat doen, wanneer hij kennis neemt van den omvang der verschillende industrieele bedrijven, waarover men op dit oogenblik de beschikking heeft. Volgens mijn Duitschen ingenieur zjjn de moeilijke jaren in Rusland achter den rug, een opmerking die ik niet voldoende kan toetsen, aan wat ik gezien heb. Maar als dat zoo is, dan Is daarmede Lenin's, en dus ook Stalin's, zege praal over Trotsky voor de volle honderd procent bezegeld. Want Trotsky durfde de tjjds het Russische volk geen krachtproef te laten doorstaan, zooals Lenin c.s. zulks wenschten en hebben laten doen. Die kracht proef is grootendeels ten einde en als het waar is, dat het Tweede Vijfjarenplan aan voedsel- en kleeding-voorziening voor een groot gedeelte tegemoet kan komen, dan moge het eerste Vijfjarenplan in menig op zicht niet verwezenlykt zyn ,toch kan dan van een succes gesproken worden. Maar dat beteekent dn tevens dat de afsluiting van Rusland langer hoe verder voortschrijdt. Zeker ook in de komende jaren zal Rusland nog genoodzaakt zjjn tal van producten ln te voeren en gebruik te maken van buiten landsche arbeidskrachten. Maar evenzeer ben ik er van overtuigd, dat Rusland niet zal nalaten daaraan zooveel mogelyk paal en perk te stellen. De autarkie is ginds op komst. Wie nog wil profiteeren, voordat de Russchen deuren geheel dicht gaan, moet zich haasten. In Valta aan de Russische Rivièra. Hotel Leningrad in Yalta was ons home. Gelegen aan een aardige boulevard, voelde men in een andere omgeving te zijn. Meer ingeschoten op vreemdelingen. Het hotel was behoorlijk geverfd, de kamers zindelijk, ai was het begrip „stroomend water" ook daar nog niet overal doorgedrongen en het eten belangrijk beter dan in menig andere plaats. Het plaatsje zelf is zeer klein, langgerekt en beschut door hooge bergruggen. De witte bui tenhuisjes en de grootere complexen zjjn wat hoogerop gebouwd. Het klimaat is heerlijk en het is verklaarbaar, dat deze dus wel zoo ongeveer zal zjjn als de Fransche Rivièra, heeft het mis. De streek van de Cote d'Azur is oneindig veel mooier dan de kusten van het Krimschiereiland. Enkele kilometers buiten Yalta liggen Qrianda en Livadia, beide buitenverblijven van den laatsten Tsaar. Het laatstgenoemde paleis bezocht ik. Het is thans een sanatori um voor Russische boeren. Het park gelegen om Livadia heeft een oppervlakte van circa 350 H. A. Er zjjn feitelijk twee paleizen. Het nieuwste is gebouwd in 1911 door den archi tect Krasnov in Italiaansche Rcna.ssanc stijl uit witte Inkerman-steen. De stijl vin,. ik leelijk, maar dat zal ongetwijfeld aan me zelf liggen. Van de circa honderd kamers is een klein gedeelte als museum ingericht. Het kleinere paleis is in Oostersche stijl opge trokken. In de onmiddellijke omgeving wordt den bezoeker gewezen op een fontein ge maakt van een mooi gebeeldhouwden mar meren kuip. Het is een oude doodkist, afkom stig uit Italië en door den Poolsche Graaf Potocki, den vroegeren eigenaar van Livadia, daarheen gevoerd. Onder regeering van den laatsten Tsaar heeft men van dit kunstwerk een fontein gemaakt, waarmede deze ander maal het bewijs leverde ieder gevoel voor smaak te missen. Het in 1911 gebouwde pa leis was een zomerverblijf voor de laatste Tsarenfamilie. Feitelijk liet Nicolaas H het bouwen voor zijn zoon Alexeï, die ziekelijk was en er dan ook iederen zomer vertoefde. De Tsaar zelf was er alleen in de jaren 1911, 1913 en 1914. Ook daar achtervolgde hem de angst» Twee spoorwegverbindingen gaTTn hem gelegenheid er te komen en angstval lig werd vermeden bekend te maken van wel ke verbinding hij gebruik zou maken. Eenige jaren na de revolutie zijn door de Wit- Russen veel kostbaarheden gestolen en per Engelsch schip weggevoerd. De Intourist-directeur vertelt. In den tuin van hotel Leningrad worden maaltijden genuttigd. In gezelschap van een Franschen sportjournalist, een Canadees van Russischen afkomst en een leerares uit Mi- chigan zitten wij te luisteren naar de ver halen van den Directeur van het Intourist- bureau te Yalta. Hij is Oostenrijker. Aan drie fronten heeft hij den wereldoorlog mede gemaakt. Tegen de Serviërs, de Italianen en ten slotte tegen de Russen. In 1918 werd hjj door laatstgenoemde gevangen genomen en naar Siberië gezonden. Slechte huisvesting en minderwaardig eten waren oorzaak, dat hij duizenden om zich heen heeft zien sterven. De typhus hield er onbarmhartig huis. Ten slotte redde zijn stevig gestel hem en bleef hij in Rusland hangen. Zonder veel moeite ware een brochure te schrijven over wat deze man beleefde. Hij had zich in den loop der jaren weten aan te passen en wist niet beter. Hij zag in Yalta een centrum van toeris tenverkeer en vertelde met trots, dat tal van „Europeanen" jaar in jaar uit de Russische Rivièra bezochten. Voorloopig Verslag. Verschenen is het Voorloopig Verslag der Eerste Kamer over de ontwerpen van wet tot: vaststelling van hoofdstuk Vni (Departe ment van Defensie) der Rijksbegrooting voor het dienstjaar 1935; vaststelling van de begrooting van uitgaven ten behoeve van de voltooiing van het vesting- stelsel; vaststelling van de begrooting van het Staatsbedrijf der Artillerie-lndichtingen. Wij ontleenen hieraan het volgende: Sommige leden bleven op het standpunt staan, dat vervanging van onze weermacht door eene eenvoudige veiligheidswacht de in deze dagen van bezuiniging op 'slands uitga ven aangewezen oplossing is. Vele leden konden zich met die beschou wingen niet vereenigen. Verscheidene leden uitten hunne waardee- ring voor net standpunt, hetwelk de. minister bij deze begrooting had ingenomen wat betreft de noodzakelijkheid van meer uitgaven voor 's lands defensie. Naar het oordeel dezer leden beschouwt de minister de actie, te onzent ge voerd voor een versterking van leger en vloot, ten onrechte als een actie tegen zijn beleid, terwijl die juist ten doel heeft, hem zooveel mogelijk te steunen. Deze leden bepleitten inkrimping van het aantal thans bestaande lichtingen 15 en daarnevens verhooging van het jaarlijksche contingent dienstplichtigen. Véle leden verklaarden, in het algemeen ac- coord te gaan met de plannen en voorstellen, welke de Minister bij deze begrooting had ont worpen. De leden, die van oordeel waren, dat ten gevolge van de bezuinigingen de veerkracht van ons volk aanmerkelijk was verzwakt, be toogden voorts, dat zulks met name het geval was ten aanzien van onze zeemacht. Eenige dezer leden achtten zoowel groot als klein materieel noodig, o.a. ten minste een tweetal kruisers, waarvoor de gelden zouden kunnen worden gevonden, indien werd afge zien van het plan, een bedrag van 110 millioen te bestemmen voor de droogmaking van den noordoostelijken polder van de Zuiderzee. Eenige leden oefenden critiek op de wijze, waarop in de laatste jaren de wet betreffende dienstweigering toepassing vindt, gelet op het toenemende aantal van de gevallen, waarin de ingebrachte gewetensbezwaren niet worden erkend. Verscheidene leden laakten het voor mili taire en voor de arbeiders van de Hembrug uitgevaardigd verbod, lid te zjjn van sociaal democratische organisaties. Enkele leden opperden in het algemeen ern stige bezwaren tegen de sencuur, welke wordt geoefend op de lectuur, waarvan de dienst plichtigen kennis wenschen te nemen. DE BEGROOTING VAN WATERSTAAT. Voorloopig Verslag. Verschenen? is het voorloopig verslag der Eerste Kamer over de begrooting van water staat voor 1935. Volgens verscheidene leden valt een zekere stroefheid van de zijde van het departement niet te miskennen bij de behandeling der za ken. Men krjjgt vaak den indruk, dat ge vraagde inlichtingen niet dan met eenigen tegenzin worden verstrekt en dat bjj de oplos sing van hangende vraagstukken niet steeds de voorkomendheid wordt getoond, welke men mag verwachten. Dezelfde klacht werd geuit ten aanzien van de uitvoering van werken uit het werkfonds. Het verkeersvraagstuh. Verscheiden leden betoogden de noodzake lijkheid van onverwijlde regeliDg van het ver- keersvraagstuk. Andere leden betreurden, dat in het einde lijk ingediende wetsontwerp tot herziening van de motor- en rjjwielwet met vele verkeers- desiderata nog niet eens is rekening gehou den. En de ingevoerde wijziging van het mo tor- en rijwielreglement heeft onnoodige moei lijkheden en onzekerheid gebracht. Andere leden wenschten afdoende maatre gelen tegen de wilde busdiensten en taxi ondernemingen, die ongeregelde diensten ver vullen. Collectieve arbeidscontracten. Verscheidene leden betreurden het stand punt der regeering nopens toepassing van col lectieve arbeidscontracten bjj rijkswerken. Deze contracten geven rust. Welke houding neemt de regeering aan na aanneming van de motie- Drop door de Tweede Kamer? Dit betoog vond bestrijding bjj andere leden. Luchtvaart. Verscheidene leden vroegen, of de regeering niet iets kan doen tegen uitingen van ver dwazing als bjj de huldiging van de „Uiver"- bemanning na de vlucht naar Australië. De prestaties en organisatie der K.L.M. hoog waardeerende en overtuigd, dat de bemanning zeer lofwaardig de plicht heeft vervuld, meen den zjj toch, dat de huldiging soberder en eenvoudiger had kunnen geschieden. De methode van beheer van de spoorwegen. Vele leden vroegen, of het tweeslachtige stelsel der spoorwegen, een soort staatsexploi tatie, uitgevoerd door twee naamlooze ven nootschappen, in menig opzicht aan oude toe standen gekluisterd, voor de spoorwegen het meest geëigend is. De onbewaakte overwegen. Eenige leden betoogden, dat de verplichting, dojor de regeering van 1903 met betrekking tot de arbeidsvoorwaarden van het spoorweg personeel tegenover de Tweede Kamer op zich genomen, met een beroep op de gewijzigde verhouding tusschen Staat en spoorwegen niet kan worden ongedaan gemaakt. Het spoorwegpersoneel. Eenige leden wezen op het groote aantal ongelukken op onbewaakte spoorwegovergan gen. Zij drongen aan op beveiliging, gelijk voorheen het geval was. PROVINCIALE STATEN VAN NOORD-HOLLAND. Eij Kon. besluit is aan den commissaris der Kóningin in Noord-rii! la.id machtiging ver leend tot hij bijeenroepen van de Staten dier provincie in buitengewone zitting op Dinsdag S Februari. BOUW VAN EEN NIEUWE ZEPPELIN TE FRIEDRICHSHAFEN. l lp October a.s. zal begonnen worden met den houw van een derde Zeppelin, de L. Z. 130, een zusterschip van de L.Z. 129, welke thans zoo goed als gereed is en in Mei zjjn eerste proefvluchten zal houden. De L.Z. 130 zal ongeveer dezelfde afmetngen krijgen en beide schepen zullen bestemd zijn voor den ge- regetden dienst op ó'tid-Amerika, terwjjl de Graf Zeppelin, die thans de-e dienst onder houdt, voor andere doeleinden gebruikt zal worden. Amsterdam, 31 Jan. De enorme exposi tieruimte van het R.A.I.-gebouw is wederom teil beschikking van de groote automobielten- toónstelling de 24ste welke van 1 tot 10 Febr. aid een magneet van ongekende sterkte dui zelden tot zich zal trekken. Het aantal geëxposeerde merken is respec tabel en doet de R.A.I.-tentoonstelling nog steeds haar speciale reputatie van „de meest internationale automobieltentoonstelling" handhaven. Wanneer men mjj echter zou vragen wat op deze tentoonstelling het meest opvallend is, zou ik willen antwoorden: de prijzen der auto mobielen, zoo zei de heer Lang bjj de perscon ferentie, die vandaag, den dag van de opening van de tentoonstelling gehouden werd. Deze prijzen hebben zich geheel aangepast aan de tijdsomstandigheden en staan vermoe delijk op het laagste niveau, dat ooit bereikt zal kunen worden. Een belangrijke factor on getwijfeld voor de verdere ontwikkeling van het transport over den weg, dat in Nederland nog belangrijk ten achter ls bjj het buiten land. Het wil mjj niettemin voorkomen, aldus de voorziter van de R.A.I. dat de stelling: „goed koop transport is voor 'slands welvaart be vorderlijk" onaangetast is gebleven, terwijl de hier te lande gevolgde verkeerspolitiek stellig niet met deze stelling in overeenstemming is te brengen. Ik laat dan dus geheel buiten be schouwing de vraag of het billijk is, dat een zoö groot deel der aan de bevolking op te leggen lasten, afgewenteld wordt op een spe ciale relatief kleine groep, waarvan willicht de meerderheid verre van financieel draag krachtig is. Bijna stilzwijgend neem ik aan, dat Neder- landsch publiek de haast traditioneele belang stelling voor „de R.A.1." weder in toegenomen mate aan den dag zal leggen. EUROPEESHE JONGELUI BIJ DE VLOOT. Batavia. Voor het jaar 1935 hebben zich 93 Europeesche jongelieden als licht-matroos aangemeld. Hiervan kwamen 24 wegens ouderdam of onvoldoende onderwijs niet in aanmerking. Van de overige 69 zjjn, na selec tie,: 37 geneeskundig onderzocht; van hen ble ken 18 ongeschikt en 19 geschikt te zjjn. Van deze laatsten zjjn voorloopig 10 aangenomen. (Aneta.) Stoomvaart Mjj. Nederland. Madoera, 29 "an. v. Ad'am. Marnix v. St. Aldegonde, t., 29 Jan. v. Genua. Saïabangka, 29 Jan. te A'dam. Chr. Hujjgens, 30 Jan. v. ..'dam Poelau Roebiah, u., 30 Jan. v. Bombay. Agamemno.n 29 Jai.. te Valencia. Kon. Paketv. Maatschappij. Roggeveen, 27 Jan. te Port Natal. Nieuw eleand, pass. 29 Jan. Thursday Isres. Swartenhondt, 27 Jan. v. Hongkong. Rotterdamsche Lloyd. Kertosono, t., pass. 28 Jan. Sagres. Kota Agoeng, t., pass. 28 Jan. Kaap die Armi. Kota Gede, u., pass. 28 Jji. Finisterre. Kota Nopan, u., 29 Jan. te Sabang. Moöjokerto, t., 29 Jan. v. Singapore. 2. Exc. minister prol. Slotemeker de Bruine heelt Dinsdagavond een radiorede gehouden voor de geldinzameling van het Nationaal Koningin-Moeder Herdenkingsfonds Depmo, u., 30 Jan. v. Suez. Kota Tjandi, t., pass. 30 Jan. Perim. Siantar, 29 Jan. v. R'dam. Kon. Holi. Lloyd. Amstelland, 28 Jan. v. Hamburg. Gaasterland, u„ 27 Jan. te Santos. ROTTERDAMSCHE BANKVEREENIGING N.V. Aan het jaarverslag over 1934 der Rotter damsche Bankvereeninging N.V. ontleenen wij het volgende: Het geloopen jaar bracht in het econo misch leven geen verbetering. Voortdurend nieuwe belemmeringen in het internationale verkeer drongen de handel binnen steeds nau wer perken terug. Toch mag men misschien spreken van een zeker evenwicht dat op het tegenwoordig ni veau is verkregen. Daartoe draagt zonder twijfel bij dat de ponden- en dollardeviezen sedert eenigen tijd slechts geringe schomme lingen vertoonen. Het is zeer te wenschen, dat deze feitelijke stabilisatie binnen niei al te langen tijd een wettelrjken grondslag zal ver krijgen. Overtuigd dat deze maatregel een van de belangrijke elementen zal zijn voor een her stel van handel en verkeer, moeten vrij ons reeds daarom verklaren tegen iedere poging tot devalutie van den gulden. De teruggang in het zakenleven weerspie gelde zich ook in den omvang van ons be drijf. De credietvraag bleef gering; voor de ons toevertrouwde gelden loonend emplooi te vinden werd steeds moeilijker. Niettemin heeft meerdere levendigheid op het gebied van emissies ter conversie van staats-, provincie- en gemeenteleeningen, alsmede van wisel- en goudarbitrage het verkrijgen van een zeer be vredigend resultaat mogelijk gemaakt. Met instemming van Commissarissen hebben wij besloten U voor te stellen over te gaan tot aflossing van de nog uitstaande amortisa- tiebewgzen, waarvoor een bedrag van 10 mil. wordt vereischt. Wij wenschen daarvoor een belangrijk eel van de winst n.1. 3.500.000 te bestemmen en aan de openbare reserve een bedrag van 6.500.000 te onttrekken. Deze reesrve zal daarna 13.500.000. d.i. 30% van het uitstaande kapitaal, bedragen. Wjj geven er le voorkeur aan voor aflos sing van amorsatiebewrztn geer bedragen te ontleenen an de onder onze credite- ren op genomen bijzonde-e reserve tegen mogelijke risico's omdat wij deze reserve onder de tegen woordige tijdsomstandigheden sterk wenschen te houden. Met het oog op de moeilijkheden, welke Duitschland 11 de afwikkeling van zijn bui tenlandsche verphctu.ngen ondervindt, hebben wij gemeend het bedrag onzer vorderingen op Duitsche debitei en zeer belangrijk te moe ten verminderen. Voor zoover dit geschied is door de opvraging tr registermarke*' heeft de verkoop daarvan een verlies opgeleverd, dat ten laste van de bijzondere reserve is gebracht. Het totaal dezer -'orderingen, vcor zoover geen zekerheden buiten Duitschland daarvoor aanwezig zijn, bedraf gt thans nog circa 4.500.» J0.De bijzondere reserve sterkt mede tot dekking van het in dit totaal schui lende risico. Na storting in het pensioenfonds en af schrijving op de gebouwen kan een dividend van 3% worden litgekeerd. Indien de genoemde voorstellen uwe goed keuring wegdragen, doen wij u, in verband met de aflossing van alle amortisatiebewijzen, in overleg met Commissarissen, tevens het voorstel tot wijziging der statuten, ten aan zien van art. 31 en 34, welke op deze bewijzen betrekking hebben, xn dit voorstel wordt ook opgenomen een kleine wijziging in art. 17. Balans. Debetzijde: Kas, Kassiers en Callgelden 27.606.242,85; Wisselt 75.432.983,42; Ban ken en Bankiers 19.422.367,19; Prolongatie en Voorschotten tegen effecten 25.976.274,26 Effecten 3.446.390,29; Syndicaten 196.194,53; Deelneming in financieele instel lingen 767.619,85; D mi leuren in rekening courant 97.070.424,53; Vorderingen wegens gestelde borgtochten 15.935.009,15; Gebou wen 5.300.00,Saldo in verband met ter mijnzaken 96.847,45; Te leveren fondsen 802.668,72. Credi -zjjde: Kapitaal 45 000 000,Re serve 13,500.000,Geadviseerde wissels 2.073.902,67Geaccepteerde wissels 6.495.')04,99; Door derden geaccepteerd 1.161.219,74; Callgekten .500.000,—; De posito's 36.831.658,59; 'rediteuren in reke ning-courant 141.202.301,51; Te ontvangen foncscn 975.273,39; Gestelde borgtochten 15.935.009,15; Divi d 1934 1.350.000,—; Saldo op nieuwe rekening 291.92,30. Winst- en Verliesrekening. Het winstcijfer van rente en wissels be draagt 7.751.940,47; Provisie 4.260.238,14 en dat der Effecten en Syndicaten 318.028,51. De debetzjjder der winst- en verliesreke ning vertoont de navolgende cijfers: bedrjjfs- onkosten 8.>80.773,06; Garantie tegenover de Ncderlmdsche Bank .,52.083,33; Pen sioenfonds *96.077,74; Afschrijving gebou wen 187.503,31; Dividend 3 1.350.000,—; Aflossing amortisatiebe wijzen 3.500.000, Dividendbelasting "85.916,35; Saldo op nieu we rekening 29. .92,30. Japansche troepen zetten hun opmarsch in de provincie Tsjahar voort. Zij bezetten o.a. eenige dorpen, Tsjautsjaweitze en Yihosjen ten Oosten van Koejoean Naar verluidt zouden de Japansche troepen zich uit Toengsjatse hebben teruggetrokken, doch zouden zij de Chineesche burgerbevolking hebben gedwongen tot het aanleggen van autowegen. RlikSMPNÏSTER SCHMIDT VRAAGT ONTSLAG» Schacht met de waarneming van *.jjn departement belast. „D.N.B." meldt officieel: Scbmidt, de rijksminister voor oeconomi* sche zaken heeft Dinsdagmorgen in particu- liere audiëntie den leider ontslag verzocht wegens gezondheidsredenen. Tot zijn spijt was de leider genoodzaakt dit ontslag te aan vaarden. De Leideii heeft na het vertrek van Schmidt dr. Schacht, den president van de Rijksbank, met de waarneming van het rijksdepartement van oeconomische zaken belast en, op voorstel van Goering, tevens met de waarneming van hetzelfde Pruisische departement. Binnez >and De loodgieter tot I maand veroordeeld De rechtbank te Arnhem heeft uitspraak ge daan in de zaak tegen W. F. van H., loodgieter, wonende te Rhenen, die terecht heeft gestaan wegens het feit, dat door zijn roekeloosheid en onvoorzichtigheid bij werkzaamheden aan het dak der Cunerakerk op 3 September 1934 deze kerk in brand is geraakt, waarbij ook de toren ernstig g»vaar heeft geloopen. De verdachte werd veroordeeld tot een maand hechtenis; de eisch was twee maanden gevange nisstraf. In het vonnis heelt de rechtbank overwogen, dat de biand aan den verdachte was te wijten en dat door de steekvlam, waarmede hij repa ratiewerkzaamheden aan het dak der kerk ver richtte, hei houtwerk van het dak in brand is geraakt. Verdachte had volgens het vonnis moeten weten, dat het werken met een dergelijk instru ment op een bouwwerk al6 dit verboden is. n Arrestaties te Garderen en te Den Haag. Naar men zich zal herinneren heeft eenigen tjjd geleden de politie te Bodegraven een aan tal jongelui aangehouden, die er van verdacht werden verscheidene inbraken op hun geweten te hebben. Het waren jongens van omstreeks 20 jaar oud, allen wonende in Den Haag en die per auto er op uittrokken en in den meest letter lijken zin van het woord alles stalen, wat los en vast zat. De politie moest hen echter vrjjlaten omdat er op dat oogenblik weinig bezwarends tegen hen in te brengen was. Toen de Haagsche politie den volgenden dag echter kenni» van het voorgevallene kreeg, wist zjj dadeljjk welk vleesch zjj in de kuip had. Het betrof hier immers een troep joDgelui op wie de politie al geruimen tjjd het oog had en die zjj van een serie groote en kleine diefstallen verdacht. De tjjd om in te grjjpen achtte de politie evenwel nog niet gunstig. Woensdagnacht zjjn echter te Garderen bjj Apeldoorn drie leden van bovengenoemde bende aangehouden. In genoemde gemeente passeerde een auto, een two-seater, waarin een surveil- leerende veldwachter drie personen consta teerde. De chauffeur van den auto maakte zich aan een verkeersovertreding schuldig, en werd deswege door den veldwachter gesom meerd te stoppen, Het bleek, dat de jongens zich niet voldoende konden legitimeercn, waar op zjj naar het politiebureau gebracht werden. Van daar uit stelde men zich met de Haagsche politie in verbinding en daar begreep men dadeljjk, dat men de hand gelegd had op eenige leden van de Haagsche bende. Men raadde den Garderenschen veldwachter aan de auto eens wat nader te bekjjken omdat er zich wellicht voorwerpen van diefstal afkomstig in zouden kunnen bevinden. Dit onderzoek leverde inderdaad iets op. In den auto bevond zich een reservewiel, dat niet bij de auto hoorde en waarvan de jongens de herkomst niet op bevredigende wjjze wisten aan te geven Zjj zjjn voorloopig in arrest gehouden. De- Haagsche politie, die wist., dat er nog een vierde in het spel was, heeft dezen jongen Dinsdagochtend te 's-Gravenhage gearresteerd. Men verdenkt hem ernstig de hand te heb ben gehad in inbraken te Wassenaar, Gouda, Halfweg bjj Amsterdam, Alphen a. d. R. enz, Ook van benzinediefstallen door middel van het aftappen van reservoirs worden zjj verdacht, De politie zet het onderzoek voort.

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 7