SBSHMT Callantsoog. Wieringen. Wieri ngerwaard Schagen. Texel. Marineberichten. HELDERSCBE COURANT VAN DINSDAG 5 FEBRUARI 1935. Onze premievoorstelling op morgenavond Goed begrepen. Julianadorp. v-- •*-' De minister-president, Dr, H. Colijn, bracht gisterenavond een bezoek aan de auto-tentoonstelling R.A.l. te Amsterdam. 't Zand. De irriiauaue van den burgemeester van Winkel (N.H.) den heer J. Zwart. De hulde der kinderen aan den nieuwen burgervader. 7 Onze lezers hebben ons gelukkig goed b< - riepen. Met het aanbieden van een zeci goed- Ikoope en toch zeer goede tooncelvooi stelling, boogden wij slechts onzen lezeds, buiten e courant or.i, een genoegen ie doen in den vorm van een genotvolle» ontspanningsavond. Dat onze lezers dit goed -igezien hebben moge blijken uit het groote aantal verkochte en besproken plaatsen. 'aar geheel uitverkocht is „Casino" m niet; er zijn nog plaatsen verkrijgbaar! •j die dus nog van „De verdwenen docu- 'en" genieten willen, kunnen voor kaar- li 1 nog terecht aan ons kantoor en aan „Casino". Hedenavond van 79 uur aan „Casino" laatste gelegenheid ons plaats te bespreken 0.05 per plaats! de provinciën Friesland en Groningen, van waar 's zomers toch reeds velen deze ge- jnsente bezoeken. Voor de financiering der tentoonstelling zal <c waarborgfonds worden gesticht. Tot welk bedrag hierin door de burgerij zal worden deelgenomen is nog niet bekend, doch dit zal in verhand met de minder gunstige tijds omstandigheden niet hoog zijn en wellicht niet meer bedragen dan f 3500.hetwelk echter niet voldoende wordt geacht. In verband hiermede wordt een beroep op de gemeente gedaan om voor een gelijk bi in genoemd fonds deel te nemen ais waarvoor de burgerij sa! teekenen. .Aangezien, aldus B. en W., naar onze mee- ni.ig het welslagen der tentoonstelling voor de gemeente van groot belang is en reeds eerder een soortgelijke garantie werd ver strekt, n.1. ter gelegenheid van de tentoon stelling „Stad Helder 1925" en de „Boltha", komt het ons gewenscht voor, dat de ge vraagde garantie verstrekt wordt, weshalve wij U voorstellen op het waarborgfonds in te teekenen tot een bedrag, gelijk aan het be drag, hetwelk door de burgerij voor bet fonds zal worden ingeteekend. ïtemtebetalta g. Door de Amsterdamsche Bank N V. te Am sterdam werd ons verzocht het debetbedrag van de rekening-courant dezer gemeente, per medio December 1933 bedragende f 471.75, aan te zuiveren. Bij onderzoek bleek, dat de verschuldigde rente der Couponrekening over het ïe half jaar 1918 niet aan de bank blijkt te zijn be taald. Het is niet mogelijk na te gaan om welke reden de betaling destijds is achterwege ge bleven. Wellicht is, tengevolge van de vele werkzaamheden ter Secretarie, gedurende de corlogs- en na-oorlogsjaren, aan dat bedrag in 1918 niet meer gedacht. Voorgesteld wordt het thans, niet eenige achterstallige rente, te voldoen. ALG. VERG. VAN BE VER. „V.Z.O.S.". Bovengenoemde jaarvergadering werd Maan dagavond in het café ,,'t Centrum", van den heer H. Keul, gehouden. Volgens de presentie lijst waren 21 leden aanwezig. De voorzitter, de heer K. Bregman, opent met een woord van welkom de vergadering. De secretaris I. J. Gakeer Pz., leest de no tulen, welke worden vastgesteld. Mededeeltngen of ingekomen stukken zijn er niet; het jaarverslag van den secretaris over 1934, wordt onder groote instemming der ver gadering en met dank van den voorzitter goedgekeurd. Volgt rekening en verantwoording over 1934 van den penningmeester K. Verwer. De Raad van Toezicht had alles in orde bevonden. Rap porteur is A. Speur. Het voordeelig saldo over 1934 bedroeg 312.54, zoodat het totaal bezit ®p 1 Jan. j.1. bedroeg 4245.96 of per lid 77.20. In 9 ziektegevallen werden 278 dagen uitge keerd. Naar aanleiding van de rekening wor den inlichtingen gevraagd omtrent de aan schaffing van een ziekentent en blijkt, dat men algemeen hiervoor is. De rekening wordt vt olgens, met dank aan penningmeester en Raad van Toezicht, vast gesteld. De vergoedingen voor voorzatter, secretaris «•n penningmeester worden conform het be stuursvoorstel aangenomen. ï<- iTFTe 'M>< 1 PBËBHHfflUBHBSS Volgt Bestuursverkiezing waarbij aan de 'beurt van aftreden waren de beeren H. J. Spanjaard, P. Visser en J. N. Siecker en Voor den Raad van Toezicht P. Verver. Allen wor den bij 3 e stemming herkozen en nemen hunne herbenoemingen aan. Bespreking 25-jarig bestaan der vereeniging. De voorzitter geeft een korte toelichting. Er zal een alg. ledenvergadering worden gehou den zonder feestelijkheden. Behalve wat alsdan te behandelen zal zijn, zal de secretarie voor de vulling van den avond zorgen, door het geven van een overzicht over de verloopen kwart eeuw. De vergadering gaat hiermede accoord. Het bestuur zal voor de verdere regeling zorg dragen. Bij de nu volgende rondvraag komt weinig belangrijks meer naar voren. Er worden een paar vragen gesteld en beantwoord. De voor zitter het woord verkrijgende, meent een woord van dank te moeten zeggen aan het adres van de dochter van den secretaris, die op zoo keurige wijze de inslalleering van de ziekentent heeft verzorgd. Daarna met dank voor de prettige besprekingen, sluiting der ver gadering. 3n de daarop volgende Bestuursvergadering werden de functies verdeeld, maar op voorstel van een der oudsten, bleven allen, zoowel be stuur als Raad van Toezicht, ongewijzigd hoen plaats bezetten. ALGEMEENS "V ERG ADEREN G ZIEKENFONDS. Gisteravond had de aïgemeene vergadering van het ziekenfonds plaats, in het café van den heer J D. Bakker. Te 8 uur opent de voorzitter, de heer T. Dogger, met een woord van welkom. Hierna volgt het verslag van den penning meester. Wat het verplegingsfondsbetreft.de ontvangsten in het eerste halfjaar hadden bedragen f 1.027.75 en in t tweede, 932.85 Totaal f 1.960.60 De uitgaven bedroegen in het le halfjaar f 582.30 en in 't tweeede 662.— Totaal f 1.244.30 Aldus een batig saldo van f 716.30. Op 1 Januari 1934 was in bezit als batig saldo f 759.20, zoodat er 31 Dee. 1934 f 1.475.50 in kas was. Hierna komt aan de orde het belangrijkste punt van de agenda, s.1. of men tandarts Ten Hooi aan het Ziekenfonds zal verbinden. Hiertoe wordt besloten. Er zijn 2 verschil lende tarieven; Tarief I: ieder lid betaalt 50 et. per jaar, waarin de heele mondverzor- gieg is begrepen; zelfs een kleine vulling is hier in begrepen. Een nieuw gebit kost vol gens dit tarief f 50. Tarief A, B, C, D: Hier betalen de leden f 1.per jaar. Daarin is ook de geheeïe mondverzorgin g begrepen. Een gebit kost hier f 42.De heer Bruin vraagt of er wel eerst met Dr. Hollema is gesproken. De voorzitter deelt mede, dat het bestuur stappen in deze richting heeft gedaan, doch dat Dr. Hellema als tandarts geen contract mag afsluiten. Daarna volgt stemming over 't voorstel, diit wordt aangenomen met 39 tegen 2 stemmeb, Daarna bespreking over aansluiting bij hët Ziekenfonds van Den Burg. Als dit doorgaat moet de contributie met 3 ct. per lid verhoogd worden. De voorzitter meende, dat dit in dezen tijd voor velen een bezwaar zou zjjtn Daarna deelde de heer Dros het een en ander mede over de bijeenkomst van het bestuur met dit van Den Burg. Volgde een bespre king over de buitenwijken, voornamelijk over het Horntje. De leden betalen daar voor een doktersvisite f 2 extra wat wel wat veel g!e- i vonden wordt. Het bestuur heeft met de dok toren gesproken en thans wordt dit f 1. H|et fonds betaalt dan nog 25 ct. hiervan, zoodat het voor de leden een extra uitgave van 75 ct. wordt. Hierna volgde Bestuursverkiezing. Voor zitter en Secretaris traden af, doch de heer P. Boon stelt voor heide heeren hij acclamatie opDieuw te benoemen, hetgeen geschiedt. De heer J. Vlas moest als commissaris aftreden, en was niet herkiesbaar. Met 26 van de 41 uitgebrachte stemmen werd de heer P. Boom benoemd, die de benoeming aannam. Hierna sluiting. HERHALINGSOEFENINGEN. Voor herhalingsoefeningen zijn de volgende verlofgangers opgeroepen om onder de wape nen te komen; Jb. Mooij Jr., A. Zeeman, G. van der Werff, G. van der Vlies. BOUWVERGUNNINGEN. Door Burgemeester en Wethouders deze» gemeente is de volgende bouwvergunning ver leend: Aan den heer J. J. Dito te Den Helder, tot het houwen van een landhuisje op het tegenT over het dorpsplein gelegen duin. BOUWVERGUNNINGEN. In deze gemeente werden in het jaar 1934 in totaal 53 bouwvergunningen verleend. Ge bouwd werden o.m. 18 woonhuizen en 11 woon- en winkelhuizen, 1 boerderij, 1 lunchroom en 1 ontspanningslocaliteit met woonhuis. HERHALINGSOEFENINGEN. De onderstaande dienstplichtigen zijn opge roepen om deel te nemen aan de herhalings oefeningen 1935: P. Cornielje, Zeemacht lich ting 1930, op 7 Juni a.s. te Amsterdam, voor 34 dagen; H. Smit, Johs. Braaksma, P. Bons en G. Visser. VOOR DE ARMEN. Het busje voor de armen, in de trouwzaal ten raadhuize alhier, bleek te bevatten 48. zijnde de opbrengst over 1934. Dit bedrag zal worden verdeeld over de ver schillende kerkgenootschappen in deze ge meente. VERGADERING VAN DE WIELERCLUB' „WIERINGEN" IN HOTEL KAAN. Deze nog zeer jonge vereeniging hield Zater dagavond vergadering in de zaal van Hotel Kaan te Hippolytushoef. Ongeveer half negen opent de heer J. J. Bosker de bijeenkomst en heet allen welkom in het bijzonder degenen welke zich de moeite hebben getroost uit Anna-Paulowna hierheen te komen. De voorz, hoopt dat de wielersport op Wieringen in 1935 vooruit zal gaan en de belangstelling voor deze tak van sport zal toenemen. Door den Voorzitter en den heer L. Noorden is een bezoek gebracht aan de Wieier-Unie te Den Haag om aldaar eenige inlichtingen over baanraces te verkrijgen. Medegedeeld werd, dat voor het baan-racen een licentie noodig is. De prijs daarvan bedraagt f 1.50. Het „weg-racen" is, zooals men eenigen tijd terug heeft kunnen lezen, op verschillen, e plaatsen in ons land verboden, zoodat slechts de haan-races overblijven. Misschien dat er in de Wieringermeer nog af en toe een trainings- rit mag worden gehouden, doch overigens zal men op de baan aangewezen zijn. Wat de licenties verder betreftdeze zijn verkrijgbaar voor amateurs en ook voor nieuwelingen. In verband met hetzelfde onderwerp merkt de heer Klink op dat de rijders allemaal weg fietsen bezitten, waarmede zij niet op een baan kunnen uitkomen. Voorzitter zegt dat t,z.t. bij den aanvang der training hieraan de aan dacht zal worden geschonken. Wellicht kan door enkele verandering zoo'n fiets „Bahn- fahig" worden gemaakt. Dan komt de contributie-verhooging aan de orde. Thans bedraagt deze f 0.50 per lid por jaar. hetgeen voorzitter te weinig vindt. Daar om vraagt voorzitter een voorstel uit de ver gadering. Daar er geen stemmen opgaan stelt de heer Bosker voor om de contributie op f 1.te brengen. Een voorstel van het bestuur om de con tributie voor het eerste semester te handhaven wordt aangenomen. Er wordt nog gevraagd of de leden bij even- tueele wedstrijden op de üaan vrijen hebben of reductie krijgen. De heer Muntjewerf heeft uit de vougv. notulen vernomen, dat er het afgeloopen jaar wel eens enkele geschillen bestonden tusschen rijders. Hjjhoopt dat men zal trachten sportief te blijven. De voorz. antwoordt, dat 't bedoelde sloeg op het roekeloos rijden van eenige rijders bjj de weg-races. Wat de stemming betreft, deze was immer goed. Hippolytushoef, EEN OVERTREDING WINKEL SLUITINGSWET. Wegens overtreding der Winkelsluitings wet is door de Rijkspolitie proces-verhaal op gemaakt tegen mej. T. N.van K. te Hippo lytushoef. EEN LEZING C. P. li jd. Zaterdagavond trad voor de afd. der C. P. H, in 't café van den heer C. Scheltus te Hippolytushoef als spreker op de heer H. Gortzak, functionnarie dier partij te Amster dam, welke voor pijn. 70 personen een be toog over het werk der partij hield. Een tweetal gestelde vragen werden uitvoerig be antwoord. De vergadering werd geleid door den heer P. Laros, welke spreker dank'zegde voor zjjn gehouden lezing en de vergadering sloot. NIET DOORGEGAAN. Wegens verhindering van den heer Mar- tien Beversluis ging de aangekondigde voor drachtavond van de Jeugdver. „Kunst na Ar beid", j.1. Zondagavond niet door. Den Oever. ZUIDERZEEWERKEN. Woensdag 27 Febr. zal door den Directeur- Generaal der Zuidrezeewerken worden aanbe steed het aanleggen van een gewalste verhar ding op een gedeelte van den Slootweg in den Wieringermeer, lang plus minus 4 km en het uitvoeren van bijkomende werken. De raming bedraagt 37.500, PERSONALIA. Naar wij vernemen, zal het ambtenaren corps bij de Directie der Zuiderzeewerken, alhier, binnenkort weder worden gewijzigd. De opzichter P, Wit wordt met ingang van 1 Maart overgeplaatst naar de afdeeling Wegen ter standplaats Utrecht, terwijl de opzichter I. Verstrate in dienst treedt bij den Rijks- watertsaat, arrondissement Hoorn, voor de uitvoering van werken te Texel. WEDEROM DIEFSTALLEN VAN VISCHWANT. Nadat de vorige week reeds bjj de Kijks- velöwacht te den Oever en Oosterland aan gifte was gedaan van de vermissing van 15 botnetjes, blijken thans van een visscherman wederom botnetjes, in totaal 20 stuks, te zjjn ontvreemd, waarvan eveneens aangifte is ge daan. Voor de Rijkspolitie, welke helaas niet over een vaartuig beschikt, is het bijna niet doenlijk den dader op heeterdaad te betrap pen en het zou in verband hiermede zeer wen- scheljjk zijn, indien op de medewerking van andere visscherlieden, hetzjj door het ver strekken van inlichtingen, hetzjj op andere wjjze, door de Rjjkspolitie zou kunnen wor den gerekend. Ondertussehen is het haar, na enkele nachten surveilleeren, wel gelukt op het spoor van den vermoedelijken dader te komen, echter heeft nog geen arrestatie plaats kunnen hebben. VERGADERING POLDER WIERINGERWAARD. Vergadering van Dijkgraaf en Heemraden met Hoofdingelanden op Zaterdagmiddag, onder leiding van Djjkgraaf Haringhuizen. Alle leden waren present. Voorzitter heette in 't bijzonder welkom den heer Jb. Kaan Kz., die heden voor de eerste maal als Ingeland tegenwoordig was. Voorzitter hoopt op prettige samenwerking. Het vorig jaar, aldus spr. verder, is niet gun stig geweest. Mededeelingen, Het Dag. bestuur heeft van het Werkfonds 34 bericht ontvangen dat het" uitdiepen van de Barsingerwegsloot geen object is, waarvoor uit het werkfonds subsidie kan worden ge geven. De Barsingerwegsloot kan alleen uitge baggerd worden wanneer op een belangrijke bjjdrage kan gerekend worden. De bedoeling is deze zaak nader met het Departement te hespreken. In verband met de stopzetting van den Tramweg heeft de Polder nog een belangrjjk aandeel n.1. f 5000.—. Het bestuur heeft deze zaak met' de liquidatiecommissie besproken. Waarover straks m comité meer. Het Dag. Bestuur heeft een onderzoek in gesteld naar den bliksemafleider op het gemaal. Voor f 175.kan een afleider worden geplaatst. Algemeen goedgevonden. Het Dag. Bestuur heeft overleg gepleegd met den heer H. K. Koster wat betreft de grens tusschen het land en molenvloot en is tot een oplossing gekomen. Ingekomen stukken. Van Ged. Staten toezending van het Kon. Besluit waarbjj de heer P, Visser herbenoemd is als Heemraad. In de afgeloopen zittings periode, aldus de Djjkgraaf heeft de heer Visser getoond te zijn de rechte man op de rechte plaats. De heer Visser heeft een helder oordeel. Ik wil hopen dat hjj op dezelfde wjjze zal doorgaan om de belangen van den polder te behartigen. Goedkeuring door Ged. Staten van de uit gifte van een perceeltje grond ten behoeve van de Provincie Noord-Holland. Circulaire Comité bestrijding iepenziekte met verzoek om de bijdrage ad f25 weer voor drie jaar te bestendigen. Aldus besloten. Dan komt een voorstel van 't Dag. bestuur tot vaststelling van den Pensioengrondslag van den opzichter Groot. Vastgesteld op f 1820, ingaande 1 Mei 1934. Verder vraagt het bestuur machtiging van de Ingelanden om weer een vast arbeider te benoemen. Na eenige bespreking werd de machtiging verleend. Loon f 17 per week plus vrjj wonen. Na eenige discussie werd een en ander aan 't Dag. bestuur overgelaten. Begrooting 193 5. Alg. beschouwingen worden niet gehouden. De heer K. Schenk bepleit verlaging der jaarwedden, uitgezonderd die voor de Heem raden. Uit de discussies blijkt, dat het werk voor den secretaris-penningmeester en djjkgraaf vrjjwel verdubbeld is, wat breedvoerig wordt toegelicht. De heer Groneman wil niet 't voorstel doen om de salarissen te verlagen, doch is 't eensdeels met den heer Schenk eens en had ook graag de diverse uitgaven wat lager gezien. De heer H. Koster zag de zaak eenigs- zins anders dan heide vorige sprekers. Het werk dat gebeuren moet is zoo geheel anders dan voorheen. Een uitvoerend comité moet een buitengewone studie maken van de ver schillende werkzaamheden. Dit alles eischt veel inspanning. De posten blijven gehand-, haafd. Verder werden er nog diverse vragen ge steld en kleine opmerkingen 'gemaakt. De Dijkgraaf heeft de geheele begrooting uitvoe rig en duidelijk toegelicht. Zoo kregen we b.v. tijdens de behandeling een langdurig riet- praatje, wegenpraatje enz. De begrooting werd ten slotte vastgesteld op een bedrag van f 64.952.42, waaronder een post onvoorzien ad f 12.426.39. De post on voorzien is ongeveer f 4300 lager geraamd ■dan verleden jaar. De omslag over 1688 ha blijft weer f 14 per ha te betalen in 3 termijnen, t.w. 18 Mei, 17 Augustus en 16 November. Op een vraag van den heer H. Koster hoe 't staat met de inning van den omslag van het vorig jaar. antwoordde de Voorzitter dat er nog on geveer f 800 achterstallig is. Rondvraag. De heer N. Schenk vroeg enkele inlich tingen over het malen bij nacht, mede in ver band met den beurtschipper. Dijkgraaf zeide dat daar steeds reke ning mee gehouden wordt. Uit de toelichting- bleek o.m. dat in 1934 verbruikt is 52705 KW. nachtstroom en 5458 KW, dagstroom. Verder vestigde de heer Schenk de aandacht op de Molensloot in de Kleine Buurt, die ge reinigd moet wordende heer Blaauboer wees op de sloot achter de Nieuwe Sluis, welke op sommige plaatsen geheel droog is. De heer K. Schagen zou tusschen de Noorddijk en de Kade, een aldaar bevindend keerschut weg willén laten halen. Dit belemmert den water loop. Heemraad Zijp lichtte toe, waarom dit niet gebeurd was. Er zou in te voorzien zijn, door er een schuif in te maken, 't Dag. bestuur zal er aandacht aan schenken. De heer Jb. Kaan dankt voor de woorden tot hem gericht. Dan krijgen we naar aanleiding van een vraag van den heer Groneman over nadere inlichtingen betreffende het uitdiepen van de Barsingerwegsloot nog een zeer uitgebreide discussie. Uit de besprekingen bleek wel dat, indien er geen zeer groote steun was te ver wachten, van uitdiepen geen sprake zal zijn. Tenslotte vroeg de heer C. Blaauboer hoe het stond met het snoeien der hoornen op het terrein hij het Polderhuis, waarop een bevre- gend antwoord werd gegeven. Daarna sluiting der openbare vergadering en voorzetting in comité. GESLAAGD. Mej. R. v. d. Veen, werkzaam ten kantore van de Hoornsche Crediet- en Effectenbank, is geslaagd voor het examen stenografie Groote. MELKPRIJS VERLAAG». De melkprijs is alhier met één cent ver laagd en dus van 10 op 9 ct. per liter gebracht. RAAD DER GEMEENTE SCHAGEN, op Maandag 4 Febr. 1934. (Vervolg behandeling Begroooting van de vergadering van 30 Jan. j.1.). De Raad is voltallig. Gestemd wordt over het voorstel van B. en W. inzake adres Schager Bestuurdersbond verbetering steunregeling te bevorderen. Verworpen met 74 stemmen. Vervolgens stemming voorstel-Orsel tot verlaging van de staangelden marktkooplie den 0.75 voor vreemden en 0.50 voor plaatsgenooten Aangenomen met 74 stemmen. Aan de orde begrooting Eierveilingbedrjjf. De heer Van Nuland wil het dagloon van den Directeur terugbrengen van 5.50 op 4.50 of, wat voorgesteld wordt, het salaris van 1800 op 1500. Het blijkt, dat er een groote teruggang plaats vindt op de markt: op 28/1 1932 was de aanvoer 96000 eieren, 26/1 1933 70000, 24/1 1934 60000 en 21/1 1935 42000 stuks. Ook de marktgelden bljjken thans slechts een derde gedeelte te *ijn van 1932, zijnde 4650 op ge- genoemde data. De heer Van Erp vindt deze redeneering niet juist. Spr. steunt het voorstel-B. en W. handhaving salaris. Wil echter de hulpkrach ten afschaffen. Weth. De Vries zegt ook, dat de Directeur niet minder werk heeft. Spr. noemt het salaris met aftrek van korttingen, hetwelk dan netto 1548 bedraagt, niet te veel, aangezien er al 22 bezuinigd is op arbeidsloon. Bij stemmir wordt, het voorstel van B. en W. (handhaven 1800) aangenomen met 9 tegen 2 stemmen. Het salaris van den ambtenaar v. d. Ar beidsbemiddeling enz. wordt zonder stemming gebracht op 432 netto (weekloon 15.05). De voorzitter van de begrootingsommissie maakt de opmerking, dat het antwoord van B. en W. op het rapport niet prettig was ont vangen. Spr. zegt, dat alle gegevens zonder hulR van weekambtenaar of van B. en W. zijn ven» worven. De burgerlijke beleefdheid had ge- eischt, dat alle steun en medewerking wart betoond geworden. Een krachtig protest rnoet spreker hiertegen inbrengen. In petto heeft de commissie nog het adres van de afd. Scha gen van Volksonderwijs. Een voorstel van B. en W. is er voor op heffing van den overtalligen onderwijzer aan de Openbare Lagere Schooi. Na eenige discussie hierover door tal vaa leden werd tot stemming overgegaan. Uit slag 82. Voorstel tot ontslaan van B. en W. werd verworpen. De stand van „gunstig en ongunstig" ki ceg hiermede een ander beeld. De heer Van Erp vond, dat wel andere pos ten geschrapt konden worden, b.v. de poert bestrijding t.b.c. De post schrappen presentiegelden raads leden werd verworpen met 82 stemmen. Schrappen post 150 IJsclub kon eveneens geen genade vinden. De heer Van Erp doelt verder op de subsi dieverzoeken. Spr. vraagt of 30 cent per in woner wel noodig is voor den Vleeschkeuiings- dienst. Hij betwijfelt dit. Wijst op wijziging Vleeschkeuringswet met verlaging keurloo- Jien. Spr. stelt voor salaris Directeur en secre- tarts-penninrm. leder met J 100© te verlagen en den afgevaardigde der gemeente te vw- zoeken dit in een vergadering van de com missie ter sprake te brengen. Spr. acht tevens het samengaan van ver schillende functies uit den booze. Naar zjjn oordeel zijn er klachten gekomen, dat de be langhebbenden een bepaalden veearts nemen, omdat dit invloed heeft op de afwikkeling hunner zaken aan de Veeverwerkinginrichting. Spr. hoopt, dat ook de andere aangesloten gemeenten dit in hun vergaderingen ter sprake zullen brengen, opdat dit hier dan aan de aandacht der openbare meening komt. De heer Blaauboer (weth.), tevens afge vaardigde van de gemeente Schagen, komt op tegen de beweringen van den heer Van Erp, Spr. zegt, dat er zoo maar geen radicale ver andering in de inrichting gemaakt kan wor den en de bestaande functionarissen als afge daan wegzenden. In de commissie is de salarisregeling reeds onder oogen gezien. Diverse discusies volgen over dit punt. Het voorstel wordt tenslotte verworpen met 81 stemmen. Een 'voorsttel van den heer Buiskool, den afgevaardigde van Schagen, 't verzoek mee te geven ter bespreking met de commissie, wordt aangenomen met 9 stemmen. Begrooting wordt daarna aangenomen. De straatbelasting in Schagen zijnde 3 wordt met 1 verhoogd dus 4 De opcen ten op de personeele belasting worden ge- stteld op 155 Na rondvraag gaat tenslotte de Raad in comité. HOOG WATER. Zaterdagavond was het water buitengewoon hoog. Alles, liep onder en het water klotste tegen het gebouw van TESO. Ia allerijl had men de waterdichte schotten voor de pakhuizen gezet, zoodat het water hier niet kon binnen dringen. Toen de laatste boot (die niet op haar gewone plaats kon liggen) binnenkwam, begon het water even te vallen, Gelukkig heeft de hooge waterstand zich niet herhaald. O «1 e s c h i 1 d BIJEENKOMST VAN DEN NEDERL. BOND VAN ARBEIDERS IN HET LANDBOUW-, TUINBOUW- EN ZUIVELBEDRIJF. Voor een geheel gevulde zaal trad Zondag avond op het Modern Amsterdamsch Klein kunst Ensemble. De heer Westendorp, voorzitter van de federatie Texel, opende de bijeenkomst. Allereerst werden daarna eenige luimige liedjes ten beste gegeveno.a, „Mijn lied", „Mannenmoraal" en „Zet de bloemetjes eens buiten". Volgden een paar erustige voordrachten. Wim Wegeriff gaf op zijn accordeon populaire wijsjes ten beste. Vervolgens werd opgevoerd een tooneelstukje getiteld „Greet", dat op keurige wijze gespeeld werd. Daarna sprak de heer Portegijs, boauspen- ningmeester eenige woorden. Bij het begin van de socialistische arbeidersbeweging, aldus spreker, dacht men, dat zij overal mee in strijd zou zijn. Het kapitalisme kon zich echter uitleven. Het bracht armoede en uitbuiting. De arbeiders gingen er tegen in door organi satie en het einde was een wereldoorlog. Deze bracht vernietiging en verwildering. Na de vrede in 1918 kwam de economische oorlog, gevolgd door de huidige crisis. Het bank kapitaal echter groeide en de ellende van de arbeiders nam steeds toe. De loonen en uit- keeringen werden steeds minder, hoewel er kapitaal genoeg is. Nam men hiervan slechts 1 procent af dan was men reeds een heel eind. op weg. De productie moet geregeld worden naar behoefte, vervolgde spr. Er is overpro ductie, terwij] velen niet in staat zijn te koopen. Wat willen wij nu Wij willen niet dat de massa in armoe leeft, en enkelingen alles op kunnen koopen. In Amerika heeft men korter arbeidstijd, zoodat meerdere menschen kunnen werken. In Engeland heeft men het geld min der in waarde gebracht eveneens in Denemar ken en Zweden en in ons land echter moeten de loonen steeds omlaag. Wij willen nu de ontwikkeling vm de arbeiders verhoogen, wij willen arbeid voor de jeugd. Wij zullen vechten met woord en geschrift om alles wat wij heb ben te behouden en nog meer te verkrijgen. Tenslotte vervolgde spr., zullen wij zegevieren. Niet alleen de mannen, maar ook de vrouwen en jongeren moeten meevechten. Zoo kun nen wij een betere maatschappij verkrijgen. Na de pauze werden nog eenige liedjes voor gedragen en liet de heer Romijn proeven van telepathie zien. Er werd met een wichelroede gewerkt. Men verlootte een taart, enz. enz. Na het officièele gedeelte volgde een ge zellig bal. DE „VAN GHENT" en de „KORTENAER". Hr. Ms. torpedobootjagers „Van Ghent" en „Kortenaer" zijn Zaterdagmorgen om 7 uur te Aden aangekomen. Hr. Ms. „Hertog Hendrik", onder bevel van den kapitein ter zee C. E. L. Helfricb, is 31 Jan. van Pyraeus naar Madras vertrokken. Luit. ter zee 2e U). R. J. Haak Wegmaan, wien vergund is uit Oost-Indië terug te kee- ren, is 23 Januari aai boord -an het s.s. Johan de Witt van Tnadjong-Priok vertrokken, wordt 13 i ebruari te Genua en uaarna hier te lande terugverwacht.

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 11