HELDHRSCHE COURANT VAN DINSDAG 5 FEBRUARI 1935. Raadsvergadering van Texel. Raadsoverzicht. 2 Februari 1935. Tegenwoordig alle 13 leden. Bij de opening der vergadering zegt de Voorzitter, dat het hem genoegen doet, dat alle leden in deze eerste vergadering in 1935 aanwezig zijn, ook de heer Bruin, na het hem overkomen ongeval. Onder aanbieding van een overzicht van den economischen toestand in de Gemeente, wenscht de Voorzitter den Raad in 1935 een vruchtdragenden arbeid toe, de hoop uitspre kende, dat spoedig de tijd moge komen, dat gezegd kan worden: „het daget (Teekenen van instemming). Van de ingekomen stukken noemen wij: V reemdeüngen verkeer. Een adres van het bestuur der V.V.V. „Texel" te de Koog, inhoudende het verzoek om subsidie voor het maken van reclame ter bevordering van het vreemdelingenverkeer hetwelk, als zijnde op ongezegeld papier ge steld, ter zijde wordt gelegd. Motie. Besloten wordt in behandeling te nemen een door den heer Leber namens meerdere raadsleden ingediende motie, waarin wordt gezegd, dat slechts aan één vereeniging, voor vreemdelingenverkeer, de V.V.V. „Mooi Texel" subsidie behoort te worden verleend. Den Voorzitter doet het genoegen, dat deze motie is ingekomen. Het vreemdelingen- bezoek is een belangrijke bron van inkom sten geworden voor Texel en dat de actie daarvan ten deele wordt opgeofferd door splitsing in kleine groepjes, die slechts oog hebben voor eigen belang, valt te betreuren. Zonder hoofdelijke stemming wordt de motie aangenomen. Schoolcommissie. Aftredend is als lid der Commissie Mevr. KeijserBolig, die niet herkiesbaar is, als niet meer behoorende tot de categorie van ouders der op een lagere school ingeschreven leerlingen. In haar plaats wordt gekozen Mevrouw H. M. E. Hellemavan Bosveld Heinsius. Weeshuis. Tot regent, resp. regentes van het Alge meen Weeshuis worden achtereenvolgens met 13 stemmen herbenoemd de heer C. Jonker en Mevr. DijtBrans. Armbestuur. Met 12 stemmen, tegen 1 stem op den heer C. Keijser Hz. wordt de heer J. C. Visser her benoemd tot lid van het Algem Armbestuur. De V o o r z. brengt een woord van hulde aan den heer Visser voor de wijze, waarop hij in dezen moeilijken tijd zijn taak van voorzit ter van het Armbestuur vervult. De heer Lap sluit zich met meerdere leden hierbij aan. Vervolgens worden met 13 stemmen de heer W. J. Bakker en Mevr. G. RoeperBoon tot lid, resp. regentes van het Algemeen Arm bestuur herbenoemd. Aanwijzing stemlokalen. Ten gevolge van verandering van bestem ming van gebouwen is wijziging noodig van de aanwijzing van stemlokalen. Het le stern- district is thans gevestigd in het gemeente lokaal achter het museum-gebouw, Nieuw- straat, Den Burg; het tweede in de openbare school voor u.l.o. aan het Schilderend te Den Burg. Hoofdstembureau. Als leden van het Hoofdstembureau voor den Gemeenteraad worden benoemd de heeren W. J. Dernison en J. Henkes, Jb. Kikkert en J. Parlevliet. Tot plaatsvervangende leden de heeren C. Graaf, J. Roeper Az. en W. Slort. Stembureaux. Ter voorziening in vacatures worden be noemd tot lid van het stembureau te De Cocksdorp de heer B. T. Zondervan en tot plaatsvervangend lid van het stembureau te Oudeschild de heer C. A. Kaizor. Hondenbelasting. Zonder hoofdelijke stemming wordt beslo ten op de door B. en W. voorgestelde wijze tegemoet te komen aan de opmerking van Gedeputeerde Staten betreffende gedeeltelijke ontheffing. Rekening-courant. B. en W. stellen den Raad voor de overeen komst tusschen de Gemeente en de N.V. Ro- baver, waarbij aan de Gemeente een crediet in rekening-courant is geopend tot een maxi mum van 35.000, met een jaar te verlengen. De heer E p e vraagt sluiting der deuren. Na de heropening der vergadering wordt de voordracht zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Voorschot Landarbeiderswet. Naar aanleiding van de voordracht van B. en W. om bij toekenning van een Rijksvoor schot aan den landarbeider A. Ellen Cz. te Oost een bedrag te verleenen van 1100 voor de verkrijging in eigendom van een plaatsje in het Noorden, waarmede met inbegrip van eenige verbetering pl. m. 1325 gemoeid is, vraagt en verkrijgt de heer De Graaf in lichtingen. De heer Lap beveelt aan er op toe te zien, dat de verbeteringen tot stand worden ge bracht, hetgeen door den heer Vlaming wordt toegezegd. Conform de voordracht. Radio-distributie. B. en W. stellen voor hen te machtigen aan den heer J. J. van Swinderen, die voornemens is het radio-distributie-bedrijf over te nemen van den heer T. E. A. MPittelhauser, tot weder- opzegging vergunning te verleenen ten be hoeve van dit bedrijf. De heer Dogger in formeert of B. en W. ook een onderzoek omtrent de voorwaarden der overdracht hebben ingesteld. De V o o r z. zegt, dat door B. en W. o. a. als voorwaarde de doorzending van een derde programma zal worden gesteld. De heer Bruin had het goed gevonden, als ook anderen in de gelegenheid waren gesteld het bedrijf uit te oefenen. Vooral in dezen tijd zal de liefhebberij groot zijn. De heer Lap zegt, dat de heer Mittel- hauser in zekeren zin de pionier is geweest en daaraan eenige rechten mag ontleenen met betrekking tot de overdracht. Na eenige discussie wordt het voorstel van B. en W. zonder hoofdelijke stemming aan genomen. Subsidie tentoonstelling „Mooi Nederland". B. en W. stellen voor hen te machtigen een bedrag van 200 beschikbaar te stellen als bijdrage in de op 1200 geschatte kosten van deelneming door Texel aan de in Amsterdam te houden tentoonstelling „Mooi Nederland". De heer Bruin vraagt of met 1200 niet meer resultaten worden bereikt, als zij voor een perscampagne werden aangewend Spr. herinnert aan den Journalistendag, door T.E.S.O. gehouden. De V o o r z. zegt, dat niets moeilijker is dan te beoordeelen wat wel en wat niet zal inslaan. Velen der tentoonstellingbezoekers zullen concludeeren, dat Texel toch zeker een 3e rangs vacantieoord is, als ze Texel op de tentoonstelling missen, en dat moet voorko men worden. Op de voorgestelde wijze zal Texel behoorlijk uitkomen. Een journalisten dag kan niet elk jaar opnieuw georganiseerd worden. De heer Lap onderstreept het laat3te. Wanneer daar niet een bizondere roden voor bestaat, kan een dergelijke dag niet opnieuw georganiseerd worden. De heer De G r a a f zegt, dat het in dezen tijd van bezuiniging wel moeilijk valt aan voorstellen als de onderwerpelijke zijn stem te geven, al lezende komt men tot de conclusie, dat het er maar op gewaagd moet worden. De voordracht wordt zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Plak- en kalkverbod. In herinnering brengende hoe bij de laatste verkiezing het straatbeeld ontsierd is, stellen B. en W. voor in de Algemeene Politieveror dening daartegen bepalingen op te nemen en in verband daarmede tevens het verbod uit te vaardigen om zich 's nachts met plakmidde len, en verf— en kleefstoffen op openbaren weg te bevinden. Aangenomen. Bijdrage in rioleeringskosten. Uitvoerig wordt van gedachten gewisseld over een verzoek van den heer D. M. Vlas om hem de kosten ad 124.20 te vergoeden van den aanleg eener rioleering ten dienste van de door hem op te richten wasscherij. B. en W. kunnen geen termen vinden tot de inwilliging van het verzoek te adviseeren. De heer Bruin had een andere houding verwacht. De aanvrager, die buiten de werk verschaffing wil blijven, richt een riskant be drijf op. De oprichting van elke industrie in de gemeente moet de Raad steunen. Verschillende andere leden kunnen zich met het voorstel niet vereenigen. De heer Vlaming (wethouder) zegt, dat het gemakkelijk is voor de inwilliging te zijn, vooral gehoord de uitlatingen, in de vorige vergadering, maar goed beschouwd, is het woord „industrie" hier slechts een klank, meer niet. Met het oog op de consequenties ont raadt spr. dan ook de inwilliging van het ver zoek. Ongeacht de bijdrage der gemeente, komt het bedrijfje er, zegt spr. verder. Op het verzoek wordt tenslotte zonder hoof delijke stemming afwijzend beschikt, onder aanteekening, dat de heeren Epe en Bruin Voor inwilliging zijn. Geldleeningen Besloten wordt, na ampele discussie, tot het aangaan eener geldleening van 45.000, ren tende 4% ter bestrijding van kosten voor den aanleg van een luchtvaartterrein en van een brink met waterpartij en weg te De Koog; b. een geldleening, groot 25.000, rentende 4% voor conversie van 5 en 4% lee ningen c. de overeenkomst met de Mij. voor Ge- meentecrediet betr. een 4% leening, per resto 25.800, te wijzigen zoodanig, dat in gaande 1 Jan. 1936 de rente verlaagd zal wor den tot 4% D heer De Graaf informeert of het ge raamde bedrag aan kosten voor het vliegveld niet hooger is dan vroeger door den Raad is gevoteerd geworden. De V o o r z. zegt, dat het terrein, in afwij king van het oorspronkelijke plan, thans 0.40 meter diep zal worden gespit, mede omdat dc grasmat niet meegevallen is, waardoor, ne vens meer arbeidsloon, ook andere kosten komen, die niet door subsidie worden gedekt. Door het gewijzigde plan is, aldus de Voor zitter verder, de noodzakelijkheid van bema ling grooter geworden, waarom de dooi de Heidemaatschappij hiervoor uitgetrokken post ad 2000 in de calculatie der leening is opge nomen. Volgens den heer Lap is de zaak niet be hoorlijk voorbereid. Wat betreft het converteeren van leeningen vraagt de heer Lap zich af, of het daarvoor thans wel het juiste moment is. De heer Parlevliet (wethouder) merkt op, dat de transactie voor de Gemeente mo menteel voordeelig is; wat het aannemen van een afwachtende houding kan brengen, weten we niet. Na nog eenige bespreking worden de voor stellen van B. en W. in stemming gebracht en aangenomen met 12 stemmen. Tegen de heer Lap. Opcenten op de gemeentefonds belasting. De voordracht van B. en W. tot vaststel ling van verordeningen op de heffing en in vordering van 75 opcenten op de hoofdsom der gemeente-fondsbelasting, uitgetrokken op de gemeentebegrooting voor 1935, wordt zon der discussie en zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Subsidie voor noodslachtingen. Aan de agenda wordt toegevoegd de voor dracht van B. en W. tot goedkeuring van de exploitatierekening over 1933 van de veree- ninging tot verwerking van uit nood geslachte en gestorven dieren. Naar B. en W. mededeelen, zal ingevolge het destijds genomen besluit in het exploitatie tekort bij goedkeuring der rekening voor 163.90 worden bijgedragen. De voordracht wordt zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Begrooting 1935. Zonder stemming wordt besloten tot wijzi ging der begrooting voor 1935 overeenkom stig het ontwerp van B. en W. Rondvraag. Rioleering. De heer De Graaf vestigt de aandacht op den vervuilden toestand ontstaan door een riooluitloop bij de woning van de Gebr. Laan te De Cocksdorp. Werkverschaffing. Voorts informeert de heer De Graaf naar de werkbeperking bij de werkverschaf fing; spreker wist enkel van een beperking tijdens de zomermaanden. De heer Parlevliet zegt, dat van ge meentewege geen andere beperking is inge voerd dan de Minister eischt en de arbeiders organisaties wenschen tijdens het genieten van kasuitkeeringen. Gelet op de regeling in de gemeente Wie- ringen begrijpt de heer B r u in den toestand op Texel niet. Daar bestaat enkel een beper king voor kostgangers. Naar de heer Parlevliet antwoordt, zal door den Minister ook rekening worden ge houden met eventueele neveninkomsten van de gezinnen van werkloozen op Wieringen. Deze regeling geldt voor het geheele land. Mesthokken. De heer D o g g e r dringt aan op opruiming van mesthokken te Den Hoorn. Over het al gemeen is men wel tot medewerking bereid. Rioleering. De heer K e ij z e r hoopt, dat met de uit voering der rioleeringsplannen te Oosterend voortgang zal worden gemaakt, wat den heer Vlaming (wethouder) doet opmerken, dat daarmede wel 300 gemoeid zou zijn. Met enkele opmerkingen, die naar aanleiding hiervan worden gemaakt, zal rekening worden gehouden. Op de begrooting voor 1935 zijn echter geen gelden uitgetrokken. Gemeentegrond. De heer Kikkert informeert naar het afsluiten bij het Vermaningsglop aan de Waalderstraat van de toegangen naar de ge meentegronden ter plaatse. Waterafvoer. De heer Daalder klaagt over overlast, welke de bewoner aan het Schoolglop onder vindt van water afkomstig van de Nieuw- straat. Rijwielpad. De heer Lap vraagt of B. en W. nog het oog gevestigd houden op het rijwielpad dooi de duinen westwaarts van Den Hoorn, waar op de Voorzitter antwoordt, dat aan ver schillende kanten medewerking voor het plan is gevraagd. Wegen. Vervolgens beveelt de heer Lap verbete ring aan van de rijslagen in de Emmalaan. De heeren Bruin en Henkes dringen nogmaals aan op verbetering van het pad langs den Achterweg bij de Havenstraat te Oudeschild. Werkverschaffing. De heer Bruin informeert hoe lang iemand binnen de gemeente woonachtig moet zijn, alvorens hij bij de werkverschaffing geplaatst kan worden (2 jaar). Vischafslag. De heer Henkes beveelt aan in het visch- afslaggebouw nabij den ingang een lamp aan te brengen. Sluiting. Uit het jaarverslag, dat de Burgemeester aan de raadsleden en de pers deed uitreiken bij den aanvang der raadszitting, werd ons voor de zooveelste maal duidelijk, dat 1934 voor onze gemeente een allesbehalve voor deelig jaar is geweest, al wijst de Burgem. daarin op enkele lichtpuntjes. Vooral het keu rig grafisch overzicht over de werkloosheid geeft een droevig beeld van achteruitgang. De raadszitting begon ditmaal ver over tijd, de heeren hadden vóór de zitting blijkbaar enkele zaken te bespreken die nog al tijd vor derden; toen na de opening de notulen waren gelezen, sloeg de klok vier uur. Er heerschte aanvankelijk in den raad een prettige stemming, de heeren waren 't bij de behandeling van de ingekomen stukken op vallend goed eens; zelfs toen 't lastige pro bleem van de twee vereenigingen voor Vreem delingenverkeer, door een adres om subsidie van V.V.V. De Koog aan de orde kwam, bleek zoo weinig verschil van inzicht te be staan, dat de motie van den heer Leder om alleen V.V.V. „Mooi Texel" bij propaganda voor 't eiland financieel te steunen, zonder eenige verdere discussies werd geaccepteerd. Ook tijdens 't groot aantal stemmingen voor regenten en regentessen voor Algem. Wees huis, Algem. Armbestuur en leden stembu reaux, bleef de goede stemming in den Raad bestaan; doch hoe verder men vorderde met afhandeling der agenda, hoe meer verschil van meening er ontstond. De radio-centrale werd nog zonder veel besprekingen tot we deropzegging in handen gesteld van den heer V. Swinderen, die haar kan aankoopen van den heer Mittelhauser. De heer Dogger gaf echter B. en W. nog in overweging om er voor te waken dat de nieuwe beheerder van de Centrale zich een strop koopt. Naar zijn meening was dit met een persoon als de heer M. zeer wel mogelijk. B. en W. deelden ech ter mee dat inzage van de boeken was ge nomen, doch dat de aankoop niet te duur ge schiedt. Hierna kwam een aanvrage om 200 sub sidie voor den stand op de Tentoonstelling „Mooi Nederland" in de Apollo-hal te Am sterdam in behandeling. De heer Bruin gaf als zijn meening te kennen, dat hij deze recla me voor Texel niet zoo doelmatig vond als een persreclame. Hij wees daarbij op 't be zoek van de journalisten in 't vorige jaar en 't tastbare resultaat daarvan; hij was van meening dat de mannen van de groote pers 't hier zóó naar hun zin hadden gehad, dat ze direct bereid zouden zijn hier weer heen te komen. De heer Lap, deelde als bestuurslid van T.E.S.O. mede, dat de heer Bruin zich sterk daarin vergiste; 't is ons gelukt twee maal een aantal journalisten naar hier te krijgen, zei de heer Lpa, den 2en keer was 't op de proefvaart met een nieuw schip. Doch voor een derde bezoek zullen wel moeilijk termen aanwezig zijn. De subsidie ging daarna zonder verdere beprekingen door. Een heftig verzet ontstond tegen het aan gaan van de geldleening, de conversie en rente-verlaging. De heeren De Graaf, Lap en Epe wezen op 't steeds hooger stijgend be drag dat voor 't Vliegveld wordt uitgetrok ken. De heer De Graaf legde zich spoedig neer bij de mededeeling van B. en W. dat verhooging van dezen post, in verband stond met een eisch van de Heide-Maatschappij, dat daar een bemalings-installatie geplaatst moest worden, die deze Mij. op 2000 had geraamd. Naar 't oordeel van verschillende raadsleden zou deze installatie niet noodig zijn en ook nog 't bedrag veel te hoog ge raamd zijn. Als 't geld niet noodig is, zei de Voorzitter nemen we 't niet op. De heer Lap weschte evenwel met deze verklaring geen genoegen te nemen, evenals de heer Epe wil de hij met 't Vliegkamp weten, aan welke som men toekwam. De heer Epe was zelfs van meening, dat deze post nog veel, zeer veel zou stijgen. De heer Lap meende verder ook dat B. en W. geen ernstige pogingen hadden aangewend om bij de conversie geld tegen lagen rentevoet te krijgen; de directeur van de Rotterdamsche Bankvereeniging had hem gezegd dat er aan de bank zeer veel geld was. 't Bleek echter dat B. en W. aan deze zaak zeer veel zorg hadden besteed; in totaal wa ren hierover 52 brieven geschreven, waarvan aan den directeur van de Rotterdamsche Bankvereeniging 38. De heer Epe vond 't tenslotte geen bezwaar om vóór te stem men, omdat 't geld voor het Vliegveld toch niet besteed zou worden vóór de raad zich er nader over had uitgesproken. De heer Lap wilde echter zijn stem op zulke losse gron den niet aan een leening geven; hij stemde daarom dan ook (alleen) tegen. Bij de rondvraag bracht de heer Bruin, als altijd, de werkloosheid in 't geding. Spr. had onlangs met een der wethouders van Wierin gen een onderhoud gehad, waaruit hem was gebleken, dat men daar een heel wat ruimer opvatting had over de werkbeperking dan op Texel. Deze wethouder had hem o.a. medege deeld dat men daar de gezinshoofden gere geld de geheele week liet werken. Voor werk loosheid was daar 220.000 uitgetrokken, hier 120.000; wel komt men op de begroo ting voor een tekort van 80.000, doch dit werd op rekening van 't nageslacht geschre ven. Weth. Parlevliet kwam tegen deze opmer king van den heer Bruin krachtig op. „Ik tart den wethouder van Wieringen" om deze bewering staande te houden. Althans indien de heer Bruin, goed heeft verstaan. (Ik heb getuigen, zei de heer Bruin). Deze bewering is absoluut onjuist, vervolg de de heer Parlevliet. De werkloosheid op Wieringen staat onder precies dezelfde con trole als wij en er mag alleen de volle week gewerkt wo.rden door een hoofd van een gezin, waarin geen andere inkomsten zijn." Dat gebeurt hier ook. Wij zouden gaarne anders willen, maar we mogen niet. Verder ontstond nog een heftig verschil van meening tusschen weth. Parlevliet en den heer Bruin over 't plaatsen van werklieden van elders in de werkverschaffing. De rondvraag bracht verder weinig bijzon ders aan de orde; alleen werd 't uit mede- deelingen van B. en W., op een vraag van den heer Lap, duidelijk dat de toestemming om een fietspad aan te leggen van 't dorp Den Hoorn naar 't strand, nog steeds uit blijft. TEX. FANFAREKORPS. De jaarvergadering van Texel's Fanfarecorps jl. Vrijdag in „De Lindeboom" gehouden, werd, doordat zij samenviel met enkele andere bij eenkomsten. slechts door een 16-tal personen bijgewoond. Uit het jaarverslag van den secre taris bleek, dat het ledental ongeveer gelijk was gebleven. De donateurs-inkomsten loopen geleidelijk terugeenige jaren geleden werd nog f 725 ontvangen, thans slechts f 470. Uit de rekening over 1933 bleek, dat het nadeelig saldo had bedragen f 266.47. In kas was echter nog f 581.77 van vorig jaar. De voornaamste inkomsten waren van de donateurs f 475, ge bouw f 200, uitvoeringen en concoursen f 200, diversen f 365. De voornaamste uitgaven directeur f 540, instrumenten f 250, gebouw f 140, diversen pl. m. f 500. De begrooting sloot met een tekort van f 200. Verschillende mid delen om de kas te stijven kwamen in bespre king hierover werd evenwel nog geen defini tief besluit genomen. Tot bestuurslid werd inplaats van den heer S. Zijm Lz. gekozen de heer Jb. Schrama, die tevens de voorzittersfunctie heeft aanvaard. Besloten werd op Hemelvaartsdag deel te nemen aan het concours van den West-Frie- schen Bond te Winkel. Een voorstel om ook naar Warns in Friesland te gaan werd ver worpen. MARKTOVERZICHT. De vee-aanvoer aan de markt van Maandag was ook weer van weinig beteekenisaange voerd werden een drietal koeien, waarvan een melkkoe plm. f 120.opbrachtde jongere dieren plm. f 90.Vette kalveren brachten ten hoogste f 23.90 opnuchtere kalveren waren laag in prijs f 5 a f 6 per stuk. De varkens op de boerderij blijven goed op prijs, betaald werd ongeveer 161/2 ct. p. pond. Op de eierenveiling viel een prijsstijging waar te nemen van pl.m. 30 ets. per 100 stuks; ook betoonden de handelaren meer kooplust dan wij dat in de laatste weken gewoon zijnde middenprijs (eieren van 60 K.G.) liep nu van f 2.50 f 2.55 per 100 stuks. SCHADE DOOR HET HOOGE WATER. Het fietspad van Den Hoorn naar het vlieg kamp „De Mok", waarvan de verbetering ook buiten de duinen zoo goed als gereed was, is Zaterdag door het hooge water ernstig beschadigd. Ook op de haven veroorzaakte dit stormgetij veel last, het water stond op de kade en de coupure moest worden afgesloten. Een auto, die zich aan boord van de Texelsche boot bevond, moest een paar maal mee terug worden genomen, omdat in de Texelsche haven niet gelost kon worden. Oosterend. UITVOERING EXCELSIOR. Vrijdagavond gaf de Muziekvereeniging „Excelsior" een uitvoering in 't gebouw v. Chr. Belangen. De zaal was goed bezet, toen de voorzitter, de heer J. Daalder, de bijeen komst opende. Hierna werd op keurige wijze uitgevoerd „De Pelikaanmarsch", gevolgd door een 2-tal muzieknummers, die eveneens zeer mooi waren. Volgden voordrachten en samenspraken, o.a.: „De jongen in de keuken", „De muzikale mui zenval", „Broer Klaas in hotel „Modern", enz. Na dit intermezzo vervolgde „Excelsior" met verschillende fraaie muzieknummers. Te ongeveer 11 uur sloot de heer Daalder dezen zeer gezelligen avond.

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 13