Buiteniandsch Overzicht. Verstopping NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA BINNENLAND No. 7550 EERSTE BLAD FEBRUARI 1935 63ste JAARGANG Een nieuwe anti-semietische actie Het incident in Tsjahar bijgelegd. Mijnhardt's Laxeertabietten Het gevaar voor een mijnstaking in België geweken. Tolheffing op de bruggen over de groote rivieren. De kwestie der sluiting van de Ned. Scheepsbouw Mij. DEMOORDOP DE KEIZERSGRACHT COURANT Abonnement per 3 maanden bij vooruitbet.: Heldersche Courant f 1.50; Koegras Anna Pauiowna, Breezand, Wieringen en Texel f 1.65; binnenland f 2-' Neder., Oost- en West-Indië per zeepost t 2.10, idem per mail en overige fin ion t 3.20. Losse nos. 4 ct.; fr. p. p. 6 ct. Weekabonnementen 12 ct. Zondagsblad resp. f 0.50. fO.70. f0.70.fl.-. Modeblad resp. f 1.20, f 1.50. f 1.50. f 1.70. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag Redacteur: P. C. DE BOER Uitgave N.V. Drukkerg v/h. C. DE BOER Jr. Bureau: Koningstraat 78 Telefoon: 50 en 412 Post-Girorekening No. 16066. ADVERTENTIE N: 20 cL per regel (galjard). Ingez. meded. (kolombreedte als redaction. tekst) dubbele prijs. Kleine advertentiën (gevraagd, te koop, te huur) bij vooruitbetaling 10 ct. per regel, minimum 40 ct.; bij nlet-contante betaling 15 ct. per regel, minimum 60 ct (Adres Bureau van dit blad en met brieven onder nummer: 10 ct per advertentie extra). Bewijsnummers 4 ct De conferentie te Londen; de grondslagen gelegd voor de reorganisatie van Europa's politiek. De ontwapenings^ conferentie; het wanhoopsbesluit van 20 November wordt niet gewijzigd. Rusland en Japan. Het resultaat van de Londensche conferentei De Londensche confe rentie is geëindigd. Vreesde men aanvanke lijk, dat er zoo goed als geen resultaat zo.i wor den bereikt, het laatste moment heeft men toch nog een overeenkom? t tot stand kunnen brengen. De ernst van den toestand in Europa, in het bizonder van de Duitsche bewapening, heeft naar een reorga nisatie deen zoeken van de politiek van Europa. Duitschland zal rechtsgelijkheid krijgen, mits het terugkeert in den Volken bond. Frankrijk is de angst om het hart ge slagen ten opzichte van de bewapening van Duitschland en het heeft Duitschland dan toch maar liever terug in den Volkenbond, met erkenning van rechtsgelijkheid ten op zichte van het vraagstuk van de bewapening, dan een Duitschland, dat ongereglementeerd zijn gang g nt en zich van verdragen niets meer aantrekt. Of het er nu beter op zal wor den? Ach, het oude spelletje gaat van voren ^iyiüAY MACDONALD, de Engelsche premier. af beginnen, alleen nu wat gevaarlijker, om dat de bommen en granaten en het andere oorlogstuig klaar liggen om bij een eventueele botsing, direct dienst te kunnen doen. Duitschland zal dus waarschijnlijk straks terugkeeren te Genève, maar terugkeeren omdat men het wantrouwt, omdat men er bang voor is. En dat kan nooit de basis zijn waarop de politiek van Europa kan worden gereorganiseerd. We kunnen daarom niet juichen over de overeenkomst die men te Londen heeft bereikt en waarvan de voor naamste resultaten als volgt kunnen worden samengevat: 1. Engeland sluit zich aan bij de accoor- den van Rome, met name wat betreft de handhaving van Oostenrijks onaf hankelijkheid. 2. Rechtsgelijkheid voor Duitschland op bewapeningsgebied (schrapping van deel V van het verdrag van Versall- Voor Trouwrijden één adresl VAN DER WIJST, Hoofdgracht 24. Chauffeurs in Uniform. Telefoon Nieuwe 8 cyl. Automobielen. les) moet gepaard gaan met organi satie der veiligheid, óók in Midden- en Oost-Europa. 3. Als onderdeel dezer organisatie moet Duitschland weer lid van den Volken bond worden. 4. Engeland en Frankrijk noodlgen de andere Locarno-mogendheden (Italië, Duitschland en België) uit een spe ciaal verdrag voor luchtdefensie te sluiten. 5. Zoodra de betrokken landen geant woord hebben, worden de Franscli- Britsche besprekingen hervat. In den loop van de besprekingen zijn de Britsche en Fransche ministers onder den in druk gekomen van de bizondere gevaren, wel ke voor den vrede bestaan, als gevolg van de moderne ontwikkeling in de luchtvaart. Mis bruik hiervan kan leiden tot een plotselingen aanval van het eene land op een ander. Zij hebben de mogelijkheid overwogen voor zorgsmaatregelen tegen deze gevaren te ne men door wederkeerige regionale overeen komsten tusschen bepaalde mogendheden. Voorgesteld wordt, dat de onderteekenaars zich verplichten, onvoorwaardelijk ieder van hen met hun luchtmacht te ondersteunen, die het slachtoffer is van een niet geprovoceerden aanval uit de lucht door een van de andere onderteekenaars. De Britsche en Fransche ministers zijn na mens hun regeeringen overeengekomen, dat een wederkeerige overeenkomst van dezen aard voor West-Europa in hooge mate kan worden beschouwd als een afschrikwekkend middel tegen aanvallen uit de lucht en een be schutting voor plotselinge aanvallen uit de lucht. Z(j hebben besloten Italië, Duitschland en België uit te noodigen, met hen te overwegen of een dergelijke overeen komst niet snel kan worden gesloten. Zij wenschen ernstig, dat alle in aanmer king komende landen zullen erkennen, dat het doel van deze overeenkomst het versterken van den vrede is. De ontwapenings conferentie. Ons pessimisme ten opzichte van het resul taat van de besprekin gen te Londen, vindt versterking in een com muniqué, over het ont- wapeningsvraagstuk, dat het Volkenbonds secretariaat 'Zondagmiddag heeft bekend gemaakt, van den volgenden inhoud: „Zaterdag heeft Laval, door Massigli bege leid, een onderhoud te Londen gehad met den voorzitter der ontwapeningsconferentie, Ar- thur Henderson, waarbij ook de vraag bespro ken werd, of in het licht der gebeurtenissen, die sinds de laatste bijeenkomst van het bu reau der ontwapeningsconferentie op 20 No vember hadden plaats gevonden, wellicht een wijziging in de toen overeengekomen proce dure doelmatig was geworden. Laval en Hen derson kwamen hierbij tot de opvatting, dat het niet noodig is op het oogenblik de proce dure te wgzigen, daar de commissies voor de wapeningsfabricage en wapenhandel, voor de openbaarmaking van militaire uitgaven en voor de schepping eener permanente ontwa peningscommissie en voor het toezien op de naleving der bepalingen der conventie, binnen enkele weken zullen bijeenkomen". Dit communiqué, aldus meldde de corr. van de Nw. Rott. Crt. te Genéve aan zijn blad, gaf natuurlijk stof tot heel wat commentaar in de wandelgangen van het Volkenbondsgebouw. Men vroeg zich af, of een onbevredigende loop van de Londensche besprekingen moet worden afgeleid uit het feit, dat Laval en Henderson tot de slotsom gekomen zijn, dat geen aanleiding bestaat tot een wijziging van het wanhoopsbesluit van 20 November j.1. waarbij besloten werd voorloopig de poging op te geven om tot vermindering en beperking van wapening te komen en waarbij besloten was de kracht voorloopig te concentreeren op de reglementeering van den wapenhandel en wapenfabricage en op de openbaarmaking der militaire uitgaven. Men vroeg zich echter an derzijds af, of het wellicht als een gunstig teeken mag worden opgevat, dat Laval en Henderson het noodig hebben geoordeeld de mogelijkheid van een herziening van het wan hoopsbesluit van 20 November althans in na dere overweging te nemen en of wellicht de nadruk moet worden gelegd op de verklaring in het communiqué, dat „op het oogenblik" geen aanleiding tot wijziging der procedure bestaat. Wellicht willen Laval en Henderson met deze woorden te kennen geven, dat de hoop op een wijziging van den gang van za ken in de naaste toekomst nog niet behoeft te worden opgegeven. Zooals men ziet, kan het communiqué in heel verschillenden zin worden uitgelegd, zooals dat te Genève dan ook ge schiedde. Het meest aannemelijke is misschien de veronderstelling, dat Laval aan Henderson heeft medegedeeld, dat alle hoop op een latere hervatting der ontwapeningsconferentie in haar vollen omvang nog niet behoeft te wor den opgegeven, doch dat Henderson, met het oog op de hieromtrent nog bestaande onzeker heid, het niet v enschelijk -cht de reeds gedane bijeenroeping der bovengenoemde technische commissie: weder ongedaan te maken. JIM MOLLISON, de bekende Engelsche vlieger, die het plan op gevat heeft met een vliegtuig naar de stra tosfeer op te stijgen. In een hoofdartikel, naar aanleiding van de laatste redevoering van Molotof op het zevende Sowjet-congres, wijst de Prawda er op, dat Hirota opnieuw het voor stel van de Sowjet-unie van een niet aanvals verdrag van de hand gewezen heeft. Daar de heele wereld weet, dat de Sowjet- unie niet aan oorlog denkt, moet men conclu- deeren, dat de weigering van Japan te ver klaren is doordat de militaire kringen in Ja pan aan het beslissen zijn over de kwestie van de noodzakelijkheid van een aanval. De Prawda stelt ook nog eens ln het licht, dat de defensieversterkingen van de Sowjet- unie aan de RussischMantsjoerijsche grens slechts opgericht zijn omdat Japan niet op houdt met de openlijke voorbereiding van een aanval op het Verre-Oosten. Ook na de verklaring van Hirota moet de Sowjetunie op haar hoede blijven en het vne sowjetcongres zal aantoonen, dat het heele land, doordrenkt van de begeerte naar vrede, tegelijkertijd voortreffelijk begrijpt, vanwaar het gevaar dreigt en welke maaregelen nood zakelijk zijn om het af te weren. Molotof heeft in deze kwestie klaarheid gebracht en het sowjetcongres heeft eens temeer zijn een stemmige goedkeuring aan de uiteenzetting van het hoofd van de sowjetregeering ge schonken. GABBIELE d'ANNUNZIU, beroemde Italiaansche schrijver. Nadat n vele jarenlang niets meer van hem hoor- moet hij nu een nieuwen, grooten roman oltooid hebben met onderwei-pen uit de we reldoorlog. De Berlrjnsche correspondent van de „Nw. Rott. Crt." telefoneerde Zaterdagavond aan zijn blad: De verwachting, dat na een gunstigen uit slag van de volksstemming in het Saargebied het anti-semitisme in Duitschland (hetgeen tegen het naderen van de beslissing reeds scheen te gaan verflauwen) aanzienlijk zou afnemen, is tot dusver niet bewaarheid. Een bericht uit München meldde dezer da gen, dat in die stad propaganda wordt ge maakt voor de Stürmer, het anti-semietische weekblad van Julius Streicher, den gouwlei der van Franken. Dat geschiedde echter geenszins alleen te München. De Deutsche Arbeiter Front, hetwelk onder leiding staat van dr. Ley, heeft alle bedrijven aangemaand om zich op de Stürmer te abon- neeren. Ook niet-arische zaken zijn daartoe uitgenoodigd.Eenige daarvan uitten bezwaren, doch op die bezwaren werd door den betrok ken zellen-obmann geantwoord, dat men het op prijs zou stellen, dat juist in de bedrijven, welke door niet-ariërs worden geleid, de Stür mer gelezen zou worden. In de werken van Siemens te Berlgn-Sie- mensstadt heeft de N.S.B.O. (afdeeling van het D.A.F.) een circulaire verzonden, welke gericht is aan alle leden van de D.A.F. Hierin wordt den geadresseerden ingeprent, dat het hun plicht is niet te koopen in Joodsche za ken, daar zij behooren deel te nemen aan de „vernietiging van het wereld-jodendom". Er volgt dan een Igst van Joodsche winkels te Berlgn-Siemensstadt, waaronder voorkomt een filiaal vna de bekende Ukeurfirira Meier en een filiaal van Wasserfogel (zeep, borstels, enz.). Aan het slot van de circulaire staat: „De Joden zijn ons ongeluk!" De Chineezen spreken hun leedwezen uit. of moeilijke en onregel- matige stoelgang regelt men vlug zonder kramp of pijn met Prijs per doos 6o ct. Bij Apoth. en Drogisten Officieel wordt te Tokio bevestigd, dat na vriendschappelijke besprekingen te Tatan tus schen de Chineesche en Japansche gedelegeer den het incident in Tjahar is bijgelegd. De Chineesche gedelegeerden hebben hun leed wezen uitgesproken over het gebeurde en be loofd, dat uitgebreide voorzorgsmaatregelen zullen worden genomen, om nieuwe invallen in Mantsjoekwo te voorkomen. Het Japansche persagentschap Sjimboen Rengo meldt nog, dat tusschen de regeerings- vertegenwoordigers van China en Japan een accoord tot stand is gekomen, ter voorkoming van militaire incidenten. Tot regeling van de grensgeschillen zal een bijzondere commissie worden ingesteld, die uit een gelijk aantal Japansche en Chineesche vertegenwoordigers zal bestaan. De mijnwerkerscentrale van de Borinage heeft Zaterdag in algemeene vergadering de resolutie van het Vrijdag te Brussel gehouden buitengewone mijnwerkerscongres, waarbij üe staking tot het eind van de maand werd ver daagd, geratificeerd. Slechts drie vereenigin- gen stemden tegen. Daar de arbeiders van de Borinage de roerigste elementen zijn onder de Belgische mijnwerkers, beteekent het votum dat alle gevaar voor de staking tijdelijk als geweken kan worden beschouwd. Conferentie met den minister van Waterstaat a.i. De minister van waterstaat ad int., dr. Colijn, heeft Zaterdagochtend in audiëntie ontvangen den commissaris der koningin in Gelderland, mr. baron van Heemstra, de leden van Gedep. Staten van Gelderland jhr. van Nispen tot Pannerden en den heer Keurschot en de burgemeesters van Nijmegen en van Arnhem. De minister heeft deze delegatie in de ge legenheid gesteld de bezwaren tegen het wets ontwerp inzake de tolheffing op de bruggen over de groote rivieren uiteen te zetten en heeft voorts toegezegd, deze bezwaren ernstig te zullen overwegen. Voorts heeft de minister toegezegd, dat binnen korten tijd een hoofdambtenaar zich namens de regeering in verbinding zal stellen met de besturen van de provincie Gelderland en de betrokken gemeenten, ten einde gege vens te verzamelen betreffende de bruggen te N(jmegen, Westervoort en Katerveer. DE INVOER VAN VISCH IN BELGIE. Betere kansen? Men meldt uit IJmuiden aan de „Nw. Rott. Crt.": Naar wg uit vischhandelskringen verne. men, verwacht men in België belangrijke wfli zigingen inzake den invoer van versche visch, Eenige Belgische importeurs hebben thant den invoer in handen, doch dit monopolie zon hen worden ontnomen. Men verwacht dat d« Nederlandsche vischhandel dan'betere kansen voor invoer van visch in België zal krijgen. Gaat voorloopig niet door. Men gaat een schip in voorraad bouwen. V.D. meldt uit Amsterdam: Naar wij vernemen is de dreigende sluiting bij gebrek aan orders, van de Nederlandsche Scheepsbouw Maatschappij in April a.s. voo-r loopig afgewend. De Maatschappij heeft geen nieuwe opdracht voor den bouw van een schip ontvangen, maar reeds eenigen tijd geleden heeft de directie na rijpe overweging, beslo ten, een schip in voorraad te gaan bouwen, een schip dus, voor den bouw waarvan geen bestelling is gegeven, doch waarvoor men tij dens den bouw een gegadigde hoopt te vinden. In dit verband is een aanvang gemaakt met de constructie van een schip van de Konink lijke Shell groep, van welke groep Zaterdag het motortankschip „Rotula" te water is ge- laten. Zooals de heer D. Goedkoop Dzn. in zijn rede ter gelegenheid van den stapelloop van dit schip heeft gezegd, was juist dit type schip gekozen, omdat de werf zoo dikwijls in moeilijke omstandigheden van de Koninklijke Shell groep een opdracht heeft gekregen. Voor het in voorraad te bouwen schip was Feuilleton. Amsterdamsche detective'roman 181 „Snoeck zei dat hij het collier niet in de brandkast had gevonden, nietwaar?" „Dat zei-d-ie... ja, dat wel. Maar ik gelóóf hem... hik., ik geloof hem heelemé&l niet. Kan iemand ons hier hooren, Ray?" Het was tamelijk leeg in het lokaal; de oude kellner stond op eerbiedigen afstand, en de detective schudde het hoofd. „Niemand", stelde hij den ander gerust. „Dan zal ik je... hik... wat zéggen. Snoeck heeft het collier!" „Wéét je dat, of dénk Je het maar?" „Ik denk het." „O „Hg vertelde me dat hij het... hik... niet onder zgn oogen had gekregen, maar hij liègt..." „Geen cent". „Dus je kreeg niets uit zijn handen?" „Zóó Vertel me dan eens, Heeringa", zei de detective, en keek den bankierszoon weer aan met die doordringende blikken, die deze zoo vreesde, „vertel me dan waar je het geld vandaan haalde om Ida Basquette een duren armband te koopen „Dat weet je dus ook al? Vertelde Ida je dat? Ze laten me allemaal in den steek." „Waar haalde je dat geld vandaan?" her haalde de detective. „Ze laten me allemóAl in den steek", klaag de Heeringa opnieuw. „Geef antwoord „Daar... hik... daar moet je nou zélf maar 's achter zien te komen, Ray „Hoor eens hier, Heeringa, wil je dat ik me tot je vader wend?" „Wat ik wil? Ik? Dat je je... hik... wat meer met je eigen zaken bemoeit. Wat heb je met... hik ...met Ida en mij te maken?" „Niets, wat jullie privé-aangelegenheden betreft. Maar alles, wanneer het er om gaat den moordenaar van den ouden knecht te vinden, Heeringa. Toen ik Ida Basquette ar resteerde, maakte ze een opmerking, die te denken gaf. Ze gaf toe, dat iemand dien ze kende, een bedreiging tegen den ouden man had geuit. Wie anders kan die iemand ge weest zijn... dan jij Jan Heeringa sprong half uit zgn stoel op, en liet zich, bleek nu, en rillend over al zgn leden, weer neerzinken. „Dus die óók al. Allemaal... allemaal. Als ratten... die van het schip wegloopen." „Zou je me de waarheid niet willen zeg gen?" „Ik héb niets te zeggen", zei de jonge man plotseling met die resolute koppigheid, die dronken menschen, als ze wat nuchterder worden door een schrik, dikwijls kenmerkt. ,Ik heb totaal niéts te zeggen. En je moet maar doen wat je niet laten kunt. Versta je dat? Het kan me allemaal geen steek meer schelen, maar mjjn beurt komt ook nog." „Je beurt... van wat, Heeringa?" „Dat is mijn zaak. Allemaal laten ze me in den steek, nietwaar? Tot mijn eigen zuster toe. En van Dorsten, haar verloofde, ook. Al lemaal. Ratten, ,zeg ik je, Ray." „Je zuster en haar verloofde staan toch overal buiten, Heeringa 1" „Zou je denken? Nou, dan zal ik je wat anders vertellen. Je arresteert zoo graag menschen, arresteer van Dorsten ook maar. Die is niks beter dan de rest. H (j was dien nacht ook in ons huis. Hoe eerder je hem ln zijn kraag neemt, hoe liever het mjj is Kellner NEGENDE HOOFDSTUK. Een bezoek b(j Mr. van Dorsten. Middernacht keek van deze nieuwe ont hulling vreemd op. Hoe verder zijn onderzoek vorderde, hoe meer hg scheen af te dwalen, en hoe vruchteloozer zijn nasporingen werden. Aan verdachten geen gebrek: daar waren Dolle Bult, de inbreker; Jetje Karspels, de jeugdige avonturierster; haar vriendin, of ge wezen vriendin, Ida Basquette, de actrice; Willem Snoeck, de voortvluchtige; Jan Hee ringa, de slappeling... zij allen vielen in de termen om den moord te hebben gepleegd, en alsof vijf verdachten nog niet genoeg was, vertelde de bankierszoon hem nu met een effen gezicht, dat ook George van Dorsten dien noodlottigen nacht in het huis was ge weest, en even goed voor arrestatie ln aan merking kwam als de anderen Het nieuwe dat mr. van Dorsten zich in het huis had opgehouden, bracht den detective van zgn stuk. Hjj kende dezen jongen knap pen advocaat persoonlijk, hij had in verschil lende zaken met hem te maken gehad, hij wist dat de rechtsgeleerde een zeer solide leven leidde, een toonbeeld was van soberheid en ingetogenheid. Dat zei nu nog wel niets, van Dorsten zou den eerste niet zijn, die ze ondanks een goede reputatie achter zijn mouw bleek te hebben, maar toch... „Hoe weet je eigenlijk, Heeringa, dat Je toekomstige zwager dien nacht in het huis was?" „Van mijn zuster. Ze vertelde het me. Om twee uur 's nachts was hy er." „Met welk doel?" De jonge detective keek den ditective met suffe oogen aan. „Moet Je maar zien uit te vinden. Ik vertel je niets meer." „Ook niet hoe je aan het geld bent geko men om je vriendin een armband te koopen?" „Neen, dat ook niet. Jij bent ook een vijand van me, net als de rest Laat Ida vrg, ze zal... hik... verwelken... in een nauwe, kille cel, Ray." „Je schijnt den ernst van de zaak nog altijd niet te beseffen, Heeringa. De moordenaar... of de moordenares van den huisknecht zal ik vinden, al moet ik er jaren over doen. En ik zal niemand ontzien voor geld noch goede woorden. Niémand, versta je? Wat zou je er van denken als ik je eens een poosje over je halsstarrige houding na liet denken, in precies zulk een nauwe, kille cel als die waarin je vriendin zit?" Heeringa kwam overeind uit zijn stoel, maar de detective duwde hem bedaard terug. „Bltff nog wat zitten", zei hij kortaf. „Geen handtastelijkheden, Ray, of ik zal... hik... maatregelen nemen." „Zou je niet liever verstandig worden, je hoofd helder houden, en den drank laten staan, Heeringa? Ik zal je voorloopig op vrge voeten laten en het je niet lastig maken. Maar neem een goeden raad aan: als je mij niet in vertrouwen wilt nemen, doe het dan ook niemand anders. Deze affaire moet zonder sensatieberichten in de pers worden afgewik keld, en ik heb met de politie een afspraak, dat de arrestatie van de beide dames niet zal worden gepubliceerd. Wat Snoeck betreft, staat de zaak een beetje anders." „Natuurlijk. Snoeck kan voor mg naar den duivel loopen. Dat je Ida's reputath hebt ge spaard, Ray, valt me waarachtig van je mee." „Dwaas", dacht de detective. „Niets of nie mand in zijn hoofd dan die vrouw. Voor die vrouw zou hij élles doen... cherchez Ia fem me... en toch geloof ik niet, dat de knaap moed genoeg heeft om bloed te vergieten..." Hardop zei hij: „Ik moet nu gaan, Heeringa. Onthoud wat ik je gezegd heb, geen dwaze streken, en niets rondbazuinen, waar de buitenwereld niets mee noodig heeft. Zonder antwoord af te wachten stond Mid dernacht van zijn stoel op en verliet met groote passen de bodega. Buiten gekomen, was zgn eerste gang naar het politiebureau-Singel, waar h(j den dlcnst- doenden rechercheur geheel op de hoogte bracht van Willem Snoeck's vlucht. Hij refe reerde zich verder aan inspecteur Emonts, die voor de politie de zaak in handen had, en ver liet het bureau in de overtuiging, dat alles zou worden gedaan om den voortvluchtigen Snoeck te achterhalen. De regen viel nog steeds uit den grauwen hemel, maar Middernacht's woning was dicht bij. In diep nadenken verzonken, begaf hg zich naar zijn kamers, waar hij zich telefonisch op nieuw in verbinding stelde met de recherche. „Laat den jongen Heeringa volgen, dat kan mischien nut hebben." „Als U het noodig vindt, men:er Ray, dan zal het gebeuren..." De detective belde af. Een groote moeheid kwam over hem; de dag, rijk aan gebeurtenissen, mocht dan al niet veel resultaat hebben opgeleverd, de de tective had hem niet in ledigheid doorge bracht, van z^n energie was heel wat ge vergd, en hjj verlangde naar rust en slaap. Zgn hospita liet h(j een soberen maaltijd klaarmaken; hij keek nog even de avondbla den door en zocht toen zgn bed op. Onder da koesterende dekens vergat hg den moord op den huisknecht, de zes verdachten, en alles wat verder op de zaak betrekking had: ln een diepen, gezonden slaap deed hg nieuwe krachten op voor het werk, dat hij nog voor den boeg had. Den volgenden morgen scheen de zon. In de gezellige zitkamer van den detective stond een goed ontbgt gereed, en verfrischt door den slaap en een koud bad, voelde Midder nacht zich tot groote dingen in staat. Hij gebruikte op zgn gemak zijn ontbijt, stak een cigaret op, verliet zgn woning, en wandelde naar de Sarphatislraat. waar mr. van Dorsten's kantoor gevestigd was. Norman Ray liet zich aandienen en werd door den jongen advocaat met uitgestoken honden ontvangen. „Zoo, ouwe speurhond Big je weer eens te zien. Wat verschaft me de eer van je bezoek? De inbraak in het huis van mijn aanstaanden schoonvader, zeker? Dat dacht ik al. Een be roerde geschiedenis, en dat nog wel even voor mijn trouwen. Heb je al licht ontdekt in de duisternis? Ga zitten, zeg. Een sigaar? Lie ver een cigaret? Dan heb ik iets lekkers voor je..." Middernacht liet dezen woordenstroom langs zich heen gaan, ging in den aangeboden fauteuil zitten, en overwoog op welke wijze h(j den anval zou inzetten. (Wordt vervolgd).

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 1