Radio-programma KONIJN, TIELDERSCHE COURANT VAN DINSDAG 5 FEBRUARI 1935. De collecte voor het Haagsche crisiscomité. Richtprijs tarwe en peulvruchten. GEMENGD NIEUWS Door een vrachtauto overreden en gedood. Omvangrijke diefstal van goederen. Oude man en vrouw verdronken. Bestrijding van ratten te Amsterdam. T ASPIRIN Zware brand te Rosmalen De brand te Culemborq. Dertigvarkens in vlammen omgekomen Vrachtauto rijdt een bakkers winkel binnen. Inbraak met behulp van ontplofbare stoffen te Amsterdam Drie schooljongens in de bergen omgekomen. Auto tegen een boom te Heerhugowaard De actie van de medische studenten. De warmste Februaridag sedert 1871 21 visschers verdronken. „Bloedregen" te MeesteuCornelis. NOCH SPQT UITZENDING VAN DINERS Het avontuur van de Toengtsjau. eind November het materiaal besteld. Dezer dagen is dit aangekomen. De bijzondere omstandigheden, waaronder dit nieuwe schip wordt gebouwd, zijn door de directie van de werf met het personeel be sproken. Fl. 23.000 opgebracht. Onder zeer groote belangstelling is Zater dag de tweede algemeene wintercollecte voor het Haagsche Crisiscomité gehouden. Dank zij de flinke reclame vooraf hadden zich niet minder dan 1300 collectanten opge geven, vrouwen en mannen, oud en jong. De opbrengst. De collecte heeft ruim 23.000 opgebracht, Hierbij zijn niet begrepen de bedragen, welke door verscheidene stadgenooten op de giro rekening van het H.C.C. zijn gestort. Protest van landbouworganisaties. Een dezer dagen hebben de dagelijksche be sturen der drie Centrale Landbouworganisa ties een telegram, gericht aan den Minister van Economische Zaken, in de pers ioen pu- bliceeren, waarin zij er tegen op kwamen, dat het besluit tot verlaging van de richtprijzen voor tarwe en peulvruchten was genomen zon der dat zij daarin op eenigerlei wijze waren gekend. In antwoord op dit telegram heeft genoem de Minister «ie 3 Centrale Landbouworganisa ties er op gewezen, dat alvorens bedoeld be sluit is genomen daarover is geadvieserd door het bestuur der Nederlandsche Akkerbouw- centrale en vervolgens door de Centrale Com missie ex. artikel 27 der Landbouwcrisiswet 1933. In beide colleges hebben vertegenwoor digers van de besturen der Centrale Land bouworganisaties zitting, die, naar mag wor den aangenomen, de meening van deze orga nisaties daarin vertolken. Op grond hiervan heeft de Minister dan ook gemeend, het te dezer zake geuite protest te moeten afwijzen. Bmner tand ALBUM MET POSTZEGELS GESTOLEN. Bij een postzegelhandel aan de Keizers gracht te Amsterdam is een diefstal gepeegd. Uit het kantoor is een album met postzegels, ter waarde van 1500 gestolen. EEN MAN DOOR EEN RUKWIND GEGRE PEN EN VAN DE FIETS GESLINGERD. Daarna door een passeerden auto overreden en gedood. Zaterdagmiddag is de 30-jarige gehuwde B. Wiebenga, wonende te Zuidhorn, op den Frieschen Straatweg aldaar, door een rukwind van de fiets geslingerd. Een juist passeerende auto van de chocoladefabriek Ringers te Rot ter'1—n kon niet meer uitwijken. W. werd aan- gertaen en was vrijwel onmiddellijk dood. BG-^ING TUSSCHEN MOTORFIETS EN BAKKERSWAGEN. De bestuurder van de motorfiets gedood. Zaterdagavond is de 26-jarige ongehuwde handelsreiziger S. v. D. uit 's-Hertogenbosch met zijn motorrijwiel tegen een onverlichten bakkerswagen ter zijde van den weg gereden. De botsing was zoo hevig, dat v. D. van zjjn rijwiel wera geslingerd. Met ernsüge inwen dige kneuzingen en een hoofdwodn is v. D. opgenomen en naar hei St. Cariiarinagast- huis te Grave vervoerd. Kort na aankomst is hij overleden. TWEE ARMENIËRS GEARRESTEERD. Oplichters. Zaterdagavond zijn te Utrecht en te Am sterdam gearresteerd twee Armeniërs, die in priesteikleeren gestoken waren en gelden ver zamelden. Ze zijn in verzekerde lewaring ge steld. De *e Amsterdam gearresteerde man had 800 bij zich. Zaterdagmorgen heeft op den Rotterdam- schen dijk ter hoogte van de Geref. kerk een ongeluk met doodelijken afloop plaats gehad. De 19-jarige slagersknecht W. Spiering uit "de Harenstraat te Rotterdam liet zich met een mand voorop meeslepen aan een vracht auto van de firma v. d. Wetering, bestuurd door C. R. Bij het inhalen van eenige wielrij ders kwam de mand met een van hen in aan raking, waardoor S. kwam te vallen en het achterwiel hem over het hoofd ging. Met een schedelbreuk eu een wonde boven het linker oog bleef S. bewusteloos liggen. Dr. G. ver leende geneeskundige hulp en liet S. per poli- tiebrancard naar het zieaenliuis vervoeren, waar hjj bij aankomst reeds bleek te zijn over leden. Twee arrestaties te Amsterdam. naar men aanneemt, in 'en tijdsverloop van meer dan een jaar in verschillende zaken zijn ontvreemd, voor den dag kwam, Daar uit de goede en alle merkteekenen verdwenen wa ren kan moeilijk worden nagegaan, van welRe firma's zij afkomstig zijn. De man wilde zijn vrouw redden toen zij in de sloot voor de wening was gevallen. Omtrent het ongeluk te Hantumer-Ultbu- ren, opgenomen onder „laatste berichten" in ons vorig nummer, meldt men nader: Het echtpaar woonde in een alleenstaand arbeidershuisje te Hantumer-Uitburen, een dorpje van de gemeentt Westdongeradeel, dicht bij de grens van deze gemeente geleden. Vrijdagmiddag omstreeks uur, even voor het invallen van de duisternis, schijnt de vrouw eenig waschwerk te hebben verricht op het z.g. „stapje" aan de breede sloot, die voor de woning langs loopt. De vrouw is toen té water gevallen en op haar hulpgeroep is haar man toegeschoten. Deze moet bij de hulp verleening voorover in het water zijn geval len en daar geen andere hulp ter plaatse was, zijn beide menschen verdronken. Korten tijd later werden de lijken van de slachtoffers opgemerkt door den predikant van de Ned. Geref. kerk, ds. Van MaurlK, uit Hantumhuizen. Deze ging onmiddellijk hulp halen, doch toen de slachtoffers op het droge waren gebracht kon dr. Dekker uit Ooster- nijkerk slechts den dood constateeren. komen bij ons klimaat ge regeld voor; kazwi stUaU üeJtpt het product van vertrouwen. brandende perceel staan, en groot gevaar lie pen, werden behouden. De loodsen achter de?e woningen evenwel vatten vlam en verbrandden stuk voor stuk. Dertig varkens zjjn verbrand, alsmede een vrachtauto, eenige rijwielen en verscheidene landbouwgereedschappen. Verze kering dekt de schade. j :.V Vier woningen afgebrand. De politie van het bureau Marnixstraat te tmsterdam heeft twee personen aangehou- ten, moede en zoon, die ln het bezit waren vran een tasch met goederen, welke vermoed^- lijk van diefstal afkomstig zijn In de woning f dei aangehoudenen .8 een huiszoeking gedaan, waarbij.een groote voorraad goederen, welke, j Eén campagne op uitgebreide schaal zal thans aanvangen. Or ganisatie van een „rattenweek". Wij lezen in het „Hbl.": Naar wij vernemen, zal binnen niet al te langen tijd te Amsterdam aangevangen wor den met een groote campagne tegen de ratten. In de Zaterdag gehouden vergadering van B. en W. is op voorstel van den wethouder dr. Vos besloten een georganiseerde bestrijding in grooten stijl in te zetten, waarbjj de maat regelen, welke waren voorgesteld ln een rap port van den G.G.D., zullen worden toegepast. Tot de bestrijdingsmiddelen behooren, zoo vernemen wij verder, het dichten van de ga ten in de walbeschoeiingen, waarin zich tal looze rattennesten bevinden. Herstelling van de min of meer in puin gevallen beschoeiingen der Heeren-, Keizers- en Prinsengracht en het verbeteren van de mondingen der riolen ko men daarmede voor in aanmerking. Tevens zal op véél grooter schaal dan tot dusverre het geval was gebruik gemaakt worden van de z.g. Hora-spuit, waarmede een mengsel van kooloxyd en zwavelig zuur in de loopgangen en nesten der ratten wordt gebracht. Toepas sing van cyaan-gas, zooals op de schepen voor ontratting gebruikt, wordt wegens het daar aan verbonden gevaar in de stad niet wensche- lijk geacht. Gelet zal worden op voor ratten toegankelijke gebouwen en zoo zal men trach ten op velerlei wijzei de rioolrat en de scheeps- rat te verdelgen. De knaagdieren vinden in deze stad ruim schoots voedsel als gevolg van de slordigheid en zorgeloosheid van de bewoners. Teneinde het publiek daarop en ook op andere wen- schelijkheden te wijzen, zullen z.g. „ratten- weken" worden gehouden, waarin door stel selmatige propaganda de aandacht van de Amsterdammers op de rattenplaag en haar gevaren zal worden bevestigd. Het is onmogelijk den rattenstand finaal uit te roei, n. Een campagne in één keer en daarop wordt ook in het rapport van den G.G.D. gewezen zal weinig baten, daar de ratten zich buitengewoon snel vermenigvul digen. Men zal dus de dieren niet met rust laten en telkens weer moeten attaqueeren, in den vorm van herhaalde verdelgingen. Het vuur weer opgelaaid. Wederom kwaadwilligheid. Vrijdagavond omstreeks 9 uur bemerkte men, dat op het terrein van de sigarenfabriek der firma v. d. Tak en Co. te Culemborg, waar in het begin van deze week brand heeft ge woed, het vuur weer oplaaide. Onmiddellijk werd getracht met brandbluschmateriaal dei- fabriek het vuur te blusschen, doch men kon geen water krijgen. Daarom werd de gemeentelijke brandweer gewaarschuwd en men slaagde er ln, het vuur spoedig te blusschen. Wij vernemen, dat bij onderzoek is gebleken, dat de standpijp van het brandbluschmate riaal der fabriek, die op de waterleiding moet worden aangesloten, met zakken was dichtgestopt. Dientengevolge kon geen water worden gegeven. Zooals men zich herinneren zal, is kort na het uitbreken van den brand, die het grootste gedeelte der fabriek verwoestte, ontdekt, dat er brandstichting in het spél is. Het schijnt thans vast te staan,, dat men tevoren getracht heeft, het brandbluschmateriaal der fabriek onbruikbaar te maken. De politié stelt ook naar deze zaak een on derzoek in. Zaterdagmiddag heeft te Berkel een felle brand gewoed in een landbouwschuur waarin eenige honderden rieten matten lagen gebor gen. Deze houten schuur, toebehoorend aan den tuinder K. Vogelaar, ligt aan den West singel. In de loods worden ook varkens ge houden en er waren een auto en tuinbouwge- reedschappen m geborgen. Dadelijk na het uitbreken laaiden de vlammen, aangewak kerd door den feilen wind hoog op. De brandweer werd gealarmeerd, doch het duurde eenigen tijd voor de. motorspuit ver scheen. De geheele looods .was toen reeds bijnai tot den. grond toe afgebrand. Vjjf arbeiderswoningen, welke dicht bjj het Zaterdag is te Rosmalen een blok vari vier arbeiderswoningen in de asch gelegd. Onj- streeks half zes ontdekten eenige voorbijgan gers, dat rook kwam uit een der perceelen van dit blok, gelegen in de Kerkenboek, in het j centrum van het dorp, bij de r.k. kerk. Dit perceel werd bewoond door het gezin V. d. Donk. Zü waarschuwden onmiddellijk de be woners. Het vuur greep snel om zich heen, zoodat de woning spoedig in lichte laaie stond. De - motorspuit was spoedig ter plaatse, doch da^r de druk van de waterleiding te laag was; konl men niet veel uitrichten. De vlammen sloegen over op de naastgelegen woning van de fa milie Heymans. Ook hier was blusschen on- mogelijk. Een dichte vonkenregen leverde ge- j vaar voor de omgeving op. Spoedig stond ook de derde woning, bewoond door het gezin Ver- heyen. in vlam, waarna de woning van het ge- j zin Vos werd aangetast Om 7 uur was men het vuur meester en was het gevaar voor uitbreiding geweken. De inboedels van de gezinnen zjjn verloren gegaan, alsmede eenig geld. De panden be hoorden toe aan het Aannemersbedrijf gebrs. Krey te Rosmalen. De oorzaak ls onbekend. Verzekering dekt de schade. 'V Ernstige schade. Op het kruispunt te Raamsdonkveer in dej nabjjheid van hótel De Reyer, is Zaterdag middag door tot nu toe onbekende oorzaak een botsing geschied tusschen twee vracht auto's, waardoor een van de wagens, heiaden met visch, uit IJmuiden, het winkelpand van den bakker Van Rossum binnenreed. Zoo goed als de geheele winkelinventaris werd vernield; de binnenmuur werd ingedrukt. Juist verliet de ongeveer 25-jarige dochter met een kind aan den hand den winkel en werd door de glasscherven aan het voorhoofd ge wond. Een der chauffeurs liep eveneens ver wondingen in het gelaat op. Een buit van eenige duizenden guldens. Een brutale inbraak, waarbjj ongewone hulpmiddelen, n.1. de een of andere ontplof bare stof zijn gebruikt, heeft vermoedelijk in den nacht van Vrijdag op Zaterdag, of reeds den vorigen avond, te Amsterdam plaats ge had. Zjj geschiedde in het kantoorgebouwtje van de n.v. Steenkolenhandel „Oranje-Nas- sau", staande op de opslagterreinen, welke die naamlooze vennootschap daar, achter het station Willemspark, heeft. Het is een hou ten gebouwtje, staande in een stille straat (Havenstraat 4), tegenover de gevangenis, zoodat de daders dus alle gelegenheid hebben gehad, om rustig hun werk te doen. Vermoe delijk zijn zij aan de straatztijde door een tui melraam binnengekomen. Zij doorzochten al les nauwkeurig en lieten door middel van de een of andere ontplofbare stof het slot uit de deur van de brandvrije kluis springen. Zoo konden zij een viertal ijzeren kistjes met geld, eenige duizenden guldens, bemachtigen. Een der kistjes is buiten teruggevonden, leeg, Aan den zijkant, uitkomend op het spoorter- rein, hebben de dieven het kantoortje weder verlaten. Van de ontploffing hebben de omwonenden, doordat de ontploffing aan den binnenkant van de kluis plaats vond, niets gehoord. De vloeibare ontplofbare stof is n.1. naar binnen gebracht door middel van een gaatje, dat de inbrekers, blijkbaar vaklui, eerst in de deur hadden geboord. Wellicht ook, dat geluiddem pende stoffen zijn gebruikt. De zaak is na tuurlijk in vol onderzoek bij de politie, maar voortoopig heeft zij nog geen aanwijzingen, die tot aanhouding van de daders kunnen lei- den. EEN OUDE FAMILIE. Reuter meldt uit Sydney: Het plaatjse Wingham in N. Z. Wales telt onder zijn inwoners een familie, welke uit 10 leden be3taat waarvan de gezamelijke leeftijd 727 jaar bedraagt, hetgeen naar men aan neemt een record is. De oudste van de familie is 87 jaar en de jongste 67. Hun gemiddelde leeftijd is 72.7 jaar. De familie telt vier zusters, die ieder reeds haar gouden bruiloft hebben gevierd. De ouders, die inmiddels zijn overleden, wa ren pioniers, die zich aan de Bo Po kreek ves tigden en daar met een talrijk kroost werden gezegend. te l WOENSDAG 6 FEBRUARI. Hilversum, 1875 xn. VARA-uitzending. 10.00 VPRO, 11.00 en 6.30 RVU. 8.00 Gramofoonpl. 9.30 P. J. Kers: Onze keuken. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Voor Arb. in de -jontinubedr.Dr. F. M. Wibaut (lezing) en gram.pl. 11.00 O. v. Tussenbroek: Met kunstzin knut selen docr en voor kinderen (RVU). 11.30 Vervolg van 10.15: Orvitropia o.l.v. J. v. d. Horst. 12.00 De' Zonnekloppers o.l.v. C. Steyn. 12.45 N. de Klyn (viooi) en R. Schoute (piano). 1.001.45 De Flierefiu-iers o.l.v. E. Walis. 2.00 Voor de Vrouw. 2.15 jniples. 3.00 Voor de kinderen. 5.30 XX-Ensemble o.l.v. G, Èhrhardt (zang). 6.00 Orgelspel J. Jong. 6.15 Vervolg XX-Ensemble. 6.30 RVU. Prof. G. Gonggrijp: Voedsel Vrede in het Verre Oosten. 7.00 Sportuitzending. 7.20 Voor het Platteland. 8.00 terh. SOS-Ber. 8.03 Gramofoonpl. 8.15 Concert uit Praag (Op gr.pl.). 8.35 Orgelspel C. Steyn. 8.50 Uit Londen: BBC-Symphoniecocnert o.l.v. A. Boult m.m.v. W. Gieseking (piano). 9.50 Vaz Dias en VARA-Varia. 10.00 „Parrsche Avond", spel van. E. Zand- Steyn m.m.v. G. J Oq en >;l stra, m.m.v. het VARA-tooneel n.l.v. W, v. Cappellen. 10.45 Reportage v. d. 6-Daagsche te Brussel. 11.00 VARA-orkest o.l.v. H. de Groot. 11.3012.00 Reportage v. d. Zesdaagsche, Huizen, 301 m. -IO NRCV-uitzending. 8.00 Schriftlezing en meditatie. 8.159.30 Gramcfoonpl. 10.30 Morgendienst o.l.v. _>s. D. R. alda Jr. 11.0012.00 Ensemble Van der Horst. 12.15 Ensemble Van der Horst. 1.00 Gramofoonpl. 1.15 Orgelccnoert S. P. Visser. 2.00 Gramofoonpl. 3.00 Chr. lectuur. 3-303.45 Gramofoonpl. 4.00 Viool-recital M. Dado. Aan den vleugel: A. Dado-Baden. 5.00 Kinderuur. 6.00 Landbouwhalfuur. 6.30 Afgestaan 7.00 Ned. Chr. Persbureau. 7.15 Gramofoonpl. 7.30 Technische cauêerie, 8.00 Vaz Dias. 8.05 „Moses", oratorium van Max Bruch.' m.m v solisten. Christ. Oratorium-Vereen. Arnhem en Arnhemsche Orkestvereniging. Leiding: Arnold Wagenaar, Ca. 9.009.30 Archeologische cursus door Dr. W. H. Gispen. 10.30 Vaz Dias. 10.3511.30 Gramfooonmuziek. DONDERDAG 7 FEBRUARI. Hilversum, 1875 m. AVRO-uitzending. 8.00 Gramofoonpl. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gramofoonpl. 10.30 Pianospel L. Velleman. 11.00 Kniples Kinderkleeding. 11.30 Gramofoonpl. 12.00 Ensemble Lismonde en gramofoonpl. 2.00 Gramofoonpl. 2.15 Concert door P. C. v. d. Wjjngaart (viool) en J. Wagenaar (piano). 3.0O—3.45 Naailes. 4.00 Voor zieken en ouden-van-dagen, 4.30 Gramofoonpl. 4.45 Voor de kinderen. 5.30 Omroeporkest o.l.v. N. Treep. 6.30 Sportpraatje H. Hollander. 7.00 Radio-Vlokszang o.l.v. P. O. Poortman. 7.30 Engelsche les Fred Fry. 8.00 Vaz Dias. 8.05 Gramofoonpl. 8.15 Concertgebouw-orekst o.l.v. H. Scherchen (Bach's „Die Kunst der Fuge"). In de pau ze: Zang door Julia Clup. Aan den vleugel Betsy Rjjkens-Culp. 10.30 Gramofoonpl. 11.00 Vaz Dias. 11.1012.00 Majo Marcoen zijn orkest uit de „Tanzklause" te Amsterdam. Huizen, 301 m. WOLVENPLAAG IN BESSARABIE. In Bessarabië oefenen de wolven op het oogenblik een waar schrikbewind uit. Als gevolg van de hevige koude zijn zij de Dnjester overgetrokken en dringen zjj de dor pen binnen waar zij groote schade aanrichten. De eigenaars van groote kudden vee en schapen verzoeken om bescherming tegen de roofdieren. Velen hunner leggen oor de nacht groote vuren aan, teneinde de wolven op een afstand te houden. Op sommige plaatsen zijn kleine kudden schapen geheel uitgeroeid nadat de herdershonden aan stukken waren ge scheurd. EEN SNELTR1EN ONTSPOORD. Bjj Limoges. Naar Reuter uit Limoges meldt is daar de sneltrein naar La Rochelle ontspoord. De lo- comtief en de tender zijn van den spoordijk gevallen. Er zijn geen slachtoffers. ZEGT HET MET BLOEMEN. Eenigen tijd geleden werd bjj een juwelier te Kopenhagen ingebroken en voor een waarde van 10,000 kronen ontvreemd. Enkele bloemen die de dieven hadden achter gelaten, werden herkend als te zijn gestolen uit een auto en het signalement van den da der hiervan was bekend. Deze kon worden op gespoord, waarna hij bekende schuldig te zijn aan den juweelendiefstal en ook de namen van zjjn beide medeplichtigen noemde. Tevens bleek echter dat alle drie behoor den tot een bende, die reeds meer dan 300 diefstallen op haar geweten had. De politie zet het onderzoek voort en thans z\jn reeds twaalf personen gearresteerd die allen deelgenomen hebben aan verschillende misdrijven. Het Duitsche Nieuwsbureau meldt uit Bern, dat drie leerlingen van het gymnasium te Win- terthur, die zich niettegenstaande vermanin gen van den leeraar op een uitstapje van de klas naar het Oost-Zwitsersche gebergte van de klas verwijdèrd hadden om een bergtop te bestijgen in hevige sneeuwstormen zijn ge raakt. Reddingbrigades, die onmiddellijk te hulp werden geroepen, konden tengevolge van de orkaanachtige sneeuwstormen en de ijzige koude de vermisten niet vinden. Het zoeken wordt voortgezet. Men vermoedt echter, dat de drie knapen zijn doodgevroren. Passagier gedood. Een vierpersoons-auto, bestuurd door iemand, uit Leiden met als inzittende een inwoner van Voorhout is bij de R. K. kerk aan den Midden weg te Heerhugowaard tegen een boom ge reden, met gevolg dat de inzittende, oud 54 jaar, een zeer zware schedelfractuur opliep. Het slachtoffer is aan de gevolgen overleden. De chauffeur had eenige onbeteekenende wondjes aan het gelaat en een spierverrekking aan het been. Botsingen in het Quartier Latin. 8.00—9.15 KRO, 10.00 NCRV, 11.00 KRO, 2.0011.30 NCRV. 8.009.15 en 10.00 Gramofoonpl. 10.15 Morgendienst o.l.v. Ds. G. W. v. Deth. 10.45 Gramofoonpl. 11.3012.00 Godsd. halfuur. 12.15 Orkestconcert en gram.pl. 2.00 Handwerkcursus. 3.00 Vrouwenhalfuur. 3.303.45 Gramofoonpl, 4.00 Bijbellezing Dr. A. Drieni. M.m.v. bariton en orgel. 5.00 Cursus handenarbeid voor de jeugd. 5.30 Het Amsterd. Salonorkest o.l.v. I. H. Ph. Kiekens. 6.45 Causerie A. Stapelkamp. 7.00 Ned. Chr. Persbureau. 7.15 Gramofoonpl. 7.30 Journ. Weekoverzicht door C A. Cravé 8.00 Vaz Dias. 8.05 Natioanle Avnod in de Groote Kerk te Arnhem, uitg. v. d. Bond van Chr. Oranje- vereenigingen in Nederland. Spreker: Z.Exc.. Dr. H. D. v. Broekhuizen. M.m.v. mevr. M. Bouwmeetser (sopraan), S. Swaap (viool),, W' Zorgman (orgel) en een trombone-trio!1 10.15 Vaz Dias. 10.2012.0c Gramofoonpl, In het Quartier Latin is het tot incidenten gekomen, die beschouwd moeten worden als een gevolg van de protest-actie, die de medi sche studenten op touw hebben gezet tegen de te groote concurrentie van buitenlanders, die in Frankrijk het medisch beroep uitoefenen. Stakende medische studenten hebben sta- kingsposten geplaatst voor den Ingang van de universitet. Teneinde incidenten binnen het gebouw te voorkomen, werden -de deuren ge sloten en werd een vrij groot aantal agenten van politie samengetrokken in de studenten wijk. In de verschillende straten is het her haaldelijk tot botsingen gekomen tusschen Fransche en buitenlandsche studenten. Twee buitenlanders werden bij deze vechtpartijen gewond en moesten in een naburige apotheek worden verbonden. Een Fransch student, die slaags raakte met agenten, werd gearresteerd. De politie verhinderde de telkens weer her haalde pogingen om een optocht te formeeren. De Parjjsche medische studenten hebben con tact gezocht met de juridische studenten, om ook hen te doen deelnemen aan de protest actie. Dit zou reeds zijn toegezegd. Vrijdag was 't in Lngeland zeer warm en hoe wel de maand nog maar pas begonnen is, werd te Aberdeen reeds de hoogste temperatuur genoteerd voor ten Februari-dag De thermo meter wees 67° F., d.i. de hoogste Februari- temperatuur sedert 1871. Bij Ferrol is een Spaansche visschersboot in een hevigen storm vergaan. De geheele be manning van 21 koppen is verdronken. Een zeldzaam voorkomend natuurversch ij nsel Bij het lezen van het opschrift van dit be richt behoeft de lezer niet te schrikken, daar een bloedregen een meer voorkomend natuur verschijnsel is en als zoodanig niets te maken heeft met het vocht dat door onze aderen stroomt. Te Meester-Cornelis is 's morgens een der gelijke „bloedregen" waargenomen. Ook op andere plaatsen werd rood regenwater opge vangen. 6 Dergelijke regens vallen slechts zeldzaam Naar de Java Bode, waaraan dit bericht ont- 5 Februari. Het is jammer, dat buiv gemeester De Vlugt geen journalist heeft wil len te woord staan over zijn ervaringen in Rusland. Men zal daarnaar ues te nieuwsgie- riger zijn, sinds men in buitenlandsche cou ranten heeft kunnen lezen, welke ingrijpende maatrgeelen de Russische overheid heeft ge nomen ter bevordering van het toerisme. Deze maatregelen zijn neergelegd in een rondschrij ven, dat toegestuurd is aan alle bureaux, die zich bezighouden met het vreemdelingenver- keer. Hoort en leest, burgerlui! De kamermeisjes en kellners in de hotels en groote logementen moeten er voortaan uitzien om door een ringetje te halen. Het vrouwelijk personeel moet zijden kousen dra gen, elegante schoenen aan hebben en vooral de handen goed verzorgen. Tot de lengte van de nagels (die overigens gepolijst en mooi geverfd moeten zijn) is in bedoelde instructies nauwkeurig aangegeven. De mannen, die dienst doeh in verkeers- bureaux, of als gidsen in hotels veel met vreemdelingen in aanraking komen, moeten zich zooveel mogelijk tweemaal daags scheren. (De Russische baard laat blijkbaar niet met zich spotten!) Het haar moet altijd netjes ge knipt zijn. Streng verboden is vooral „de slechte gewoonte overa. in 't rond te spuwen en met de vingers in den neus zitten". Wat zullen van de toestanden iri Rusland de vreem delingen anders voo- 'n indruk krijgen! Alle noodige schoonheidsmiddelen voor mannelijk zoowel als "ouwelijk personeel ln de toeristenbedrijven worden voor dit doel gratis door de overheid beschikbaar gesteld. Zelfs voor boorden en dassen zorgt Vadertje Staat. Overigens zijn er vliegende colonnes uit den grond gestampt, die met rijdende ma- nicuur-tafeltjes langs de reisbureaux tuffen, zoodat de kameraden er vlug en makkelijk kunnen worden geadoniseerd. En wie liever leeljjk blijft, wordt zwaar gestraft. Wie zich niet blindelings laat opknappen eri goede ma nieren laat aanmeten, vliegt er onverbiddelijk uit! Hoe ;raag zou men den burgemeester van Amsterdam niet hierover hebben ondervraagd! Dr. De Vlugt is een man van humor en men kan zich zijn onthullingen al indenken: Onmiddellijk na aankomst werd ik ge arresteerd. Maar het bleek gelukkig een mis verstand. Men hield mij voor een der Russi sche gidsen en wilde mij aan de Gepeoe over leveren, omdat ik mij dien ochtend niet ge schoren had. Wat 'n schrik was datHet is ongeloofelijk wat 'n dandies de Pxsseu ge worden zijn! Wie had dat voor mogelijk ge houden? Stei u voor, de kruier, die aan het station mijn koffers in ontvangst nam droeg een splinternieuwen jas van sabelbont en een schitterende Borsalino. De conducteur van de tram wam ik nam opzettelijk geen auto, omdat ik iets van het dagelijksche leven wilde zien had een gepommadeerden kop, was zwaar geparfumeerd, coquet gemanicuurd en legde zfln tabakspruim in plaats van hem uit te spuwen, in een gouden doosje, dat de staat hiervoor ter beschikking stelt. Echte heeren zijn het geworden! En in 't hotel? 't Hotel? Gewoon Conturier in z'n oude dagen! Lakeien in prachtig livrei, gepoe derde pruiken, nee maar ik stond verstomd over de vorderingen, die Rusland heeft ge maakt! Is 't waar dat de kamermeisjes er zoo knap uitzien? Ik heb daar niet op gelet. Maar u kunt vermelden, dat ieder arbeider op last van de overheid zich na het werk wascht met Hou- bigant en iedere arbeidster het recht heeft op één permanent wave per week. En alleen Stalin draagt een pet? Wonderlijke kerels, die Russen DAGELIJKS BILLIJK TARIEF SPOORSTRAAT 98 Telefoon 339 leend is, van het koninkljjk magnetisch en meteorologisch observatorium heeft vernomen kan het natuurverschijnsel zijn ontstaan door de vermenging van de in de lucht zwevende vulcanische asch met regenwater. Ook kan het wezen, dat stoffen van plantaardigen oor sprong zich met het hemelwater hebben ver mengd. Gezien de vele uitbarstingen van de Kra- katau in die dagen, zou de veronderstelling niet vreemd zijn, dat de westelijk op Java ge legen vulkaan zijn asch met behulp van West moesson en regen zelfs tot Batavia over brengt. Het stoomschip „Toengtsjau" werd gisteren te Sjanghai verwacht. De roovers, die als passagiers aan boord waren gegaan, waren gedurende drie dagen de baas aan boord. Pas toen militaire vliegtuigen boven het schip kwamen vliegen, vluchtten de roovers van boord in een jonk, die zjj met geweld over meesterden. Zjj namen op de vlucht buit mee. De roovers hadden het schip gecamoufleerd door de schoorsteenen anders te verven en den scheepsnaam weg te wlsschen en door dien van „Toja Maroe" te vervangen. Een expeditie tegen de zee roovers. De Britsche legatie te Peking heeft een telegram ontvangen van den admiraal, die als commandant optreedt van het Engelsche es kader in de Chineesche wateren, waarin hjj mededeelt, dat hjj, in gevolge den overval der piraten op de „Toengtsjau", maatregelen neemt om tezamen met de Chineesche marine een aanval te doen op de Honghai-baai bjj Hongkong, waar de Chineesche zeerooverr hun basis hebben gevestigd. VULCANISCHE WERKZAAMHEID OP NIEUW-ZEELAND. Naar Reuter uit Washington méldt, is de vulkaan Ngaurahoe op het oogenblik in actie. De rook- en aschkolom, die uit den krater op- s^jgt, heeft reeds een hoogte van 1300 meter bereikt. Men vreest een uitbarsting (de iaétste uitbarsting was in 1925).

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 2