Stadsnieuws Gemeentebegrooting 1935. Een belangrijke gebeurtenis op til! "Wat wilt 11 lezen 1 $am m Heen? listeri ne! tandpasta! TWEEDE BI.AD 11ELDERSCHE COURANT VAX DINSDAG 5 FEBRUARI 1935. fl Visscherij. Uit het politie-rapport. In de schittering van gezonde tanden demonstreert zich de jeugdige frischheid van den mond Licht op voor alle voertuigen. Dinsdag 5 Febr. Woensdag 6 17.21 uur. 17.23 uur. De heer J. C. Dienaar, Langestraat 126, heeft wegens drukke bezigheden bedankt als lid van het Actie-Comité van den Bond van Barmhartigheid, voor het Ned. Herv. deel dezer gemeente. INSCHRIJVING HANDELSREGISTER. 29 Januari5 Februari 1935. Wijzigingen. Wieringerwaard: Coöp. Zuivelfabriek „De Volharding" G.A. Bestuurswijziging. Opheffingen. Callantsoog: F. Hoek, Groote Keeten 60, timmerbedrijf. VERBOND VOOR NATIONAAL HERSTEL, Afd. „Den Helder". Zools wij reeds eerder meldden, zou in het begin van 1935 Z.Exc. Vice-Admiraal L. J. Quant voor bovengenoemde afdeeling komen spreken, in verband met het gehouden debat bjj de Defensiebegrooting 1935, in de Tweede Kamer der Staten-Generaal en het daarover gepubliceerde in de diverse bladen. Uit den aard der zaak zal in Den Helder zeer zeker voor deze lezing veel belangstelling bestaan, waarom het afdeelingsbestuur heeft besloten voor belangstellenden een aantal uit- noodigingen verkrijgbaar te stellen. Voor verdere bijzonderheden, zoomede op welke wijze deze verkrijgbaar zijn, wordt ver wezen naar eene advertentie in lit blad. LEZING OVER RUSLAND. We vestigen de aandacht op een in dit num mer voorkomende advertentie, waarin wordt bericht dat Dr. F. J. Krop, van Rotterdam, bekend door zijn actie voor de vervolgden in Rusland, hier te. stede zal optreden in het kerkgebouw der Ger. Kerk, Julianapark. Dr. Krop. die zelf de Russische gebieden heeft bezocht, zal over zijn reis naar Rusland spreken en het verduidelijken met lichtbeel den. Voor nadere bijzonderheden zie men de advertentie. Een groote tentoonstellinginJuni a.s. die door den Minister van Defensie geopend zal worden Groote lichamenverleenen medewerking In het jaar 1935 zal de stad Den Helder ge ducht van zich doen spreken! Twee belangrijke^ gebeurtenissen, die van zeer groote beteekenis voor onze stad zullen zijn, staan te gebeuren. Daar is in de allereerste plaats de plechtige! Onthulling van het Reddingmonument, aan den bouw waarvan men thans druk bezig is en welks contouren reeds lang boven de bescher mende schuttingen uit zichtbaar zijn. Die ont hulling, hoopt men, zal geschieden door H. M. de Koningin of door H. K. H. Prinses Juliana, iri de eerste week van de maand Juni. Bij dit evenement wil men het echter niet laten, want onder auspiciën van het Gemeen tebestuur heeft zich een Comité gevormd, dat zich tot taak gesteld heeft van 110 Juni a.s. een groote tentoonstelling te organiseeren op het gebied van Reddingwezen, Marine, Vis- scherij, enz. Zoo hier en daar zal men wel reeds iets gehoord hebben van een tentoonstelling, doch wat er nu eigenlijk gebeuren ging, dat wist men niet. Ja, geachte lezer(es), de plannen waren er allang; het stadium waarin zij ver keerden was ook reeds vergevorderd, doch iets heel belangrijks, waarmede de tentoonstelling staat of valt, is eerst dezer dagen afgekomen: de toestemming van Z.Exc. den minister van defensie. Nu eerst kan het comité mededee- lingen verschaffen en dat doet het dan ook vol gaarne, want het roept bij voorbaat de alge- heele medewerking in van de geheele burgerij, die mee moet helpen om de tentoonstelling tot een evenement te maken. De minister toonde buitengewone sympathie te hebben voor deze tentoonstelling, door spontaan toe te zeggen, dat hij de openingsplechtigheid zal verrichten. Ongetwijfeld zal men zich de tentoonstelling in 1925 herinneren, ter gelegenheid van het 100-jarig bestaan van het Groot-Noord-Hol- landsch Kanaal. Hoe Den Helder een hoogtij beleefde, hoe druk het was, welk een door slaand succes die tentoonstelling was in de groote Atjeh-loods aan de Buitenhaven. Wel nu, ook de a.s. tentoonstelling zal, dank zij des ministers medewerking, in die loods, die de op pervlakte van ongeveer 2100 m? heeft, gehou den worden. Waarmede het comité dus de be schikking heeft over een gebouw, dat zich bij uitstek voor het doel leent. Het zal weer stroomen van menschen naar die loods, niet alleen uit onze eigen stad, maar ook van buiten, van Groningen en Friesland, welke provincies zoo gemakkelijk met Den Helder verbonden zijn, van geheel Noord-Hol land, enz. Deze tentoonstelling immers moet weer eens de aandacht óp onze stad vestigen; er moet over onze stad gesproken worden; er moeten menschen komen, verkeer. Waar ver keer is, is welvaart, dus dienen we het ver keer tot ons te richten willen we de welvaart in Den Helder bevorderen! Interessant zal de tentoonstelling echter zijn: attractieve inzendingen zijn reeds toegezegd van het Loodswezen en de Kustverlichting, de Marine (inbegrepen vliegdienst en onderzee dienst), Noord- en Zuid-Hollandsche Redding Mij., Zuid-Hollandsche Mij. tot Redding van Schipbreukelingen, Nederlandsche Vereeniging „Het Roode Kruis!' en bovendien een beziens waardige op het gebied der visscherij. Men ziet het, daar kan iets grootsch ge wrocht worden! Met voldoening zal ongetwij feld een ieder kennis nemen van de activiteit vanGemeentebestuur- en Comitéleden, die de gunstige gelegenheid aangrijpen om vertier, verkeer, handel in onze stad te brengen. Met groote belangstelling zult u dus de komende dingen tegemoet zien, meenen we; welnu, wij beloven u van alles op de hoogte te zullen houden. De naam van de tentoonstelling? Ja, die vertellen we u nog en dan stoppen we voor lopig. De naam is gevormd door de twee be ginletters van de woorden Reddingswezen, Marine en Visscherij samen te voegen, dus: „REMAVI" zal de naam van de a.s. groote tentoonstelling zijn! AMUSEMENTSAVOND VAN DE E.H.M.Y. „DE JUTTER". Zaterdag hield de bovengenoemde wandel- sportvereeniging haar eersten amusements avond in het feestgebouw „Musis Sacrum".- Om acht uur ging het doek op en stonden eenige leden van de jutter keurig opgesteld op het tooneel, zlefs de vlag en de tamboer ont braken niet. De voorz. verscheen en verklaar de met een kort woord van welkom, waarin hij alle personen die tot het slagen van dezen avond hadden meegewerkt bedankte, den avond voor geopend. Hierna sprak de heer Stam enkele woorden ten voordeele van de wandelsport. Als tweede nummer van het programma werd een blijspel in één bedrijf opgevoerd ge titeld: „Hannes wordt ingekwartierd". Dit stukje werd heel goed gespeeld en oogstte dan ook een hartelijk applaus. Nu was de beurt aan den heer Borking, die met zijn musicale immitatie's de zaal wist te veroveren. Van de pauze werd gebruik gemaakt om de trekking van de steunbonnen-verloting bekend ge maakt. Na de korte pauze werd een klucht in één bedrijf opgevoerd. Deze klucht, welke „Oome Janus in de waschmand" getiteld was, deed de aanwezigen telkens in lachsalvo's uitbar- ten. Nu werd door den heer Labohm en zijn zoontjes „de Jutterreveu in zakformaat" op gevoerd, welke vooral bij de personen die met het Heldersche wandelsportleven op de hoogte zijn, veel succes oogstte. Deze geslaagde avond werd besloten met een gezellig bal. JUTTER STEUNBONNEN-VERLOTING. De uitslag van de Jutter steunbonnen-ver loting, welke goedgekeurd was door B. en W. van Den Helder, bij besluit van 5 December 1934 is als volgt f-t 6 0 5 O f— 0 r-3 c co aa O c -4— 05 a 4-> 02 09 1 CH 05 5 CU O J e (U O 4 u CU 3 E CU 3 E 3 I 356 22 598 43 443 64 820 85 645 2 '5 23 315 44 607 65 23 86 492 3 631 24 902 45 704 66 311 87 794 4 235 25 563 46 92 67 119 88 114 5 118 26 996 47 304 68 403 89 523 i 74 27 533 48 199 69 373 90 604 7 182 28 96 49 432 70 757 91 939 8 676 29 32 5° 697 71 407 92 479 9 945 30 914 51 45 72 106 93 980 IO 82 31 662 52 322 73 738 94 S37 II 991 32 992 53 265 74 425 95 264 12 354 33 414 54 799 75 707 96 552 '3 368 34 246 55 918 76 472 97 53i 14 929 35 502 56 143 77 864 98 183 '5 480 36 439 57' 287 78 103 99 233 26 522 37 200 58 879 79 359 100 113 17 278 38 353 59 276 80 307 tol 664 18 871 39 995 60 485 81 507 102 498 19 599 40 770 61 337 82 717 !°3 401 20 436 41 573 62 IO 83 247 104 166 21 214 42 917 63 575 84 905 105 127 De prijzen zijn af te halen bq A. Wiersma, Hector Treubstraat 14, tusschen 16 en 19 uur. Prijzen voor 19 Februari niet afgehaald, vervallen aan de vereeniging. LOTERIJ NED. PADVINDSTERSGILDE. De afd. Den Helder van het Nederl. Pad- vindstersgilde, maakt er houden, van loten attent op, dat de trekkingslijst gestaan heeft' in de „Held. Courant" van Zaterdag 25 Jan. De prijzen zijn gedurende de maand Febr. nog af te halen bij mevr. Oortgijsen, West-' gracht 80. Met 1 Maart vervallen de niet afgehaalde prijzen aan de afdeeling. T.A.V.E.N.U.'S. BAL-MASQUé, 100 gemaskerden, versierde zaal, 2 bands Evenals vorig jaar is Tavenu's ballo in maschera een doorslaand succes geweest. Maar daarvoor waren dan ook alle factoren aanwezig. Op gevaar af er enkele te vergeten, zullen we ze hier noemen. In de eerste plaats dan stond de naam Tavenu er borg voor, dat men naar een beschaafd feest ging, waar men zich zou vermaken, zonder dat iemand er aan stoot aan zou kunnen nemen. Ten tweede had den de Tavenuërs reusachtig veel werk ge maakt van de aankleeding van de zaal, die in een plezierparadijsje was herschapen. Een keurige fontein in een tuin was in het midden van den dansvloer opgesteld, doch helaas heeft de blinkende waterstraal niet lang gespoten daar een vallend danspaar er pardoes inviel, waartegen èn danspaar èn fontein niet be stand blekenDaar waren voorts de 100 gemaskerden, die de ware luister aan dit spel van costuum en masker bijzetten, en die het de jury zoo buitengewoon lastig maakten door de groote verscheidenheid, waarmede men zich uitgedost had. Alleen in de Ku Klux Klan-creatie kwamen wij wat veel doublures tegen, maar verder kwam dat bijna niet voor, zoodat het woord verscheidenheid hier zeker op z'n plaats is. Er waren bijzonder leuke costuums bij. ook mooie. Wij zouden wat dit betreft wel naar den uitslag van jury en publiek, die hieronder afgedrukt is, kunnen verwijzen, doch kunnen den lust niet bedwingen er iets van te zeggen. Zeer vediend won Mej. Hetty Polak den eer sten prijs voor het mooiste costuum dames; zij was gekleed zooals Catharine van Rusland er uitgezien moet hebben. Een hartelijk applaus bij de prijsuitreiking getuigde ervan, dat deze prijs volkomen ver diend was. Veel succes hadden de heer en mevrouw Boon, die als oud Betuwsch boerenpaar de sympathie van een ieder stalen. Dus ook van de jury, die hen met een paar prijzen beloon de. Voorts wijzen wij op den Kozak van mej. N. Polak, op den Franschen schilder met palet (mej. B. Kerkhoff en de heer Grondelle), op de „IJsgroep" van de dames M. Ampt en Groosman en de heer J. de Lange, en de Zes- dagenrenners, die op kleuterfietsjes, welwil lend door de fa. Gunthert, Koningstraat, ter beschikking gesteld, in de danspauzes door de zaal peddelden. We hadden alleen geen idee, dat onder het masker van één dier rappe snaken de heer W. verborgen was! Tot twaalf uur danste men lustig op wel verzorgde muziek van de volledige „Casino band" en een ensemble o.l.v. den heer Boonen, en toen kwam het altijd leuke moment van het dé-masqué. We willen eerlijk bekennen, dat we ons in vele gevallen verkeken hebben in de(n) persoon, er waren heel wat verrassingen! Na het dé-masqué en ook nadat de herken ningsteekenen in voldoende mate gewisseld waren, verkreeg de heer H. N Muts, die m. met de dames M. Polakvan Biene en D. HerschelValk de jury vormde, het woord, om de prijzen uit te deelen. Wij kunnen niet anders zeggen, dan dat de jury haar taak op waardige wijze heeft vervuld. En "daarna werd er doorgegaan met dansen. U zult wel begrij pen, dat het vroeg in den Zondagmorgen ge worden is Tenslotte geven we hier den getailleerden uitslag: Dames mooiste costuum: le prijs Catharina van Rusland, mej. H. Po lak; 2e pr. Kozak, mej. N. Polak; 3e pr. Sneeuwbal, mej. R. van Ballegooyen. Dames origineelste costuum: le prijs Bride girl, mej. A. Brouwer; 2e pr. Damestasch, nlej. N. Bakker. Heeren mooiste costuum: le prijs Clown, de heer J. Korff; 2e pr. Span-: jaard, de heer H. Jedeloo. Heeren origineelste costuum: i le prijs Heer uit 1840, de heer J. v. Scheyen.j Paar mooiste costuum: le prijs Spaansch danspaar, mej. T. van Ra-, vensteijn en de heer L. de Koster; 2e pr. Hof- dames van Maria Stuart, mevr. Grondelle enl mej. O. van Es. Paar origineelste costuum: le prijs Fransche schilder met palet, mej.j B. Kerkhoff en de heer Grondelle; 2e pr. Oude Betuwsche boer en boerin, heer en mevr. Boon. Groep mooiste costuum: le prijs Sonja Heny, mej. M. Ampt; Sneeuw bal, mej. Groosman; Sneeuwman, de heef J. de Lange; 2e pr. Kaartclub, de heer en mevr.! Van Agteren en de heer en mevr. Swabedissen. Groep origineelste costuum: le prijs Zesdaagsche renners, de heeren Wes tenberg, Prins, Van Gorselen en Heyblok. „Tavenu"-prys: Dansmeisje, mej. van Hoeke. Publieksprijs: le prijs Oude Betuwsche boer en boerin, de heer en mevr. Boon;' 2e pr. Sonja Heny, Sneeuwbal en Sneeuwman, de dames Ampt, Groosman en de heer J. de Lange; 3e pr. Zes daagsche renners, de heeren Westenberg.! Prins, Van Gorselen en Heyblok. Een door de firma Van Ooyen, Ruyghweg, beschikbaar gestelde „Permanent Wave", werd door de jury als extra-prijs toegewezen aan een „Russische boerin". RIDO'S REVUE „GAAT DAT ZIEN!" Met Henriëtte Davids. Men schrijft ons: A.s. Zaterdag en Zondag brengt Casino ons1 weer één van de grootsch opgezette revue's met revuesterren van den eersten rang, als. Henriëtte Davids en Isedore Zwaaf. Wat mevr. Davids in deze revue presteert, is niet te ver tellen. Bijna den geheelen avond is ze op het! tooneel in tal van scènes en haar uitbeeldingen! en rake liedjes zijn onbetaalbaar. Men moet dit werkelijk gaan zien om te kunnen consta- teeren, dat deze waardige zuster van Louis. Davids een revuester is bij uitnemendheid. Aan de opvoering van deze revue is ook weer: de meeste zorg besteed. Het is een opvoering} in grooten stijl met balletten, een staf van mannequins, het orkest onder leiding van H. Davids en een prachtvolle monteering met, kostbare costumes en stijlvolle décors. Meer, dan 35 personen, waaronder zeer bekende revue-artisten, verleenen hun medewerking, zoodat we een opvoering krijgen die voor de groote steden niet behoeft onder te doen. Na het fenoihenale sypqes dat de Henriëtte Davids-revue heeft gehad ook hier in Den Helder met de vorige revues „Alles wordt weer goed" en „De Bilt seint", zal zeer zeker ook nu weer de toeloop groot zijn. De Directie raadt dan ook aan intijds plaat sen te bespreken. Men zie daartoe de advertentie. Het persbureau Vaz Dias heeft tfolgensl krantenbericht zijn licht eens opgestoken bij' de Katwijkers en heeft daar geconstateerd, een strooming tot samenwerking met belan gengroepen te IJmuiden. Al is er overal nog wel een sfeer van locale' belangen, toch dringt het besef meer door,! dat door samenwerking het grootste effect' kan worden verkregen. Hoofdgedachte in deze mededeelingen is wel, dat aangedrongen wordt om de distri butie van visch in het binnenland op te voeren. Het is misschien langzame y and een oud geluid, maar hetwelk toch niet genoeg her haald kan worden. Het fileeren van visch en het conserveeren (koeltechnisch) wordt eveneens sterk aanbe volen. Enkele jaren terug schreven we ook al over deze vischbereiding en deze wijze van conser veering en dat deden we toen aan de hand van hetgeen uit Amerika tot ons kwam en. daar te lande flink burgerrecht begon tel krijgen. Wat hier dus wordt voorgesteld is toepas sing van hetgeen reeds elders zijn bruikbaar heid heeft getoond. Maar we zijn nu in een financieel zwakke tijd. zoodat het inrichten van nieuwe industrie niet zoo gemakkelijk zal zijn door te voeren. Daarom wordt financieele steun van de overheid ook ingeroepen. Daarvoor behoeft men niet huiverig te zijn, want de Regeering gaat evenmin als vroeger over één nacht ijs en onderzoekt eerst nauwkeurig het plan Alvorens steun te verleenen. Doch ook om bescheiden redenen behoeft men daarvan niet huiverig te zijn, want zoo juist lezen we, dat ook Fokker voor vliegtuig bouw een beroep doet op het z.g. Werkfonds. Zeer zeker zou het gewenscht zijn, dat ook Noord-Holland zijn industriebank kreeg, zoo als Limburg, die zeer vermoedelijk gesanc tioneerd door het Rijk krijgt. Zeer zeker zal het al meer noodig blijken, dat de helpende hand wordt toegestoken, daar waar individueel initiatief ontoereikend blijkt. Niet, dat ook wij zoo groote bewondering hebben voor ongelimiteerde overheidszorg, maar ,in de tegenwoordige omstandigheden blijkt het de eenige weg te zijn om nog wat resultaat te bereiken. Mochten de tijden veranderen ten goede, dan zal het wel blijken, dat ook de industrie- banken als overheidsinstituut noodig waren om de overgang door te komen en successie velijk zullen ze dan weer verdwijnen. Ook in het visscherijbedrjjf zal men steeds meer gebonden worden voorloopig aan over heidsbemoeiing. Alles wijst in die richting. En het is niet de vraag of men het wenscht, maar het is de vraag: hoe komen we deze tij den door? Dit voor oogen stellende, kunnen de belang hebbenden niet beter doen dan de Visscherq- Centrale met alle krachten te steunen in haar omvangrijke taak. En nu nog Italië ook, die de invoer van versche visch stop zet. Het kringetje waar we wat kwijt kunnen aan visch wordt al kleiner. Dit stemt niet erg hoopvol en doet scher per uitkomen hoe noodzakelijk het is voor alle belangengroepen om hand aan hand te gaan en te trachten, door eendrachtige verbonden heid, het kostenbudget zoo zuinig mogelijk te houden. DRIE VUURPIJLEN IN" DEN" N ACHT. Zaterdagnacht half twaalf kreeg de Uitkijk post alhier bericht van den vuurtoren „De Brandaris" van Terschelling, dat ten Noorden van Midsland op dat eilan i 3 vuurpijlen ge- zien waren. Van Eienand werd even later ver nomen, dat Noord-Noord-Oosteüjk van den Eierlandschen toren eveneens de drie vuur pijlen geziei waren. Spoedig daarop is de reddingboot „Branda ris" van Terschelling uitgevaren; deze heeft den geheelen nacht gezocht tot Zondagmorgen toe. Toen werd dë boot teruggeroepen; zij had niets gevonden. Ook de „Dorus Rijkers" heeft den geheelen nacht klaar gelegen om bij het eerste bericht te kunnen uitvaren. Van een eventuecle vermissing van een schip was den Commissaris van het Loodswe zen alhier gistermorgen nog mets bekend; evenmin van welk schip de vuurpijlen afkom stig waren. Het staat thans vast. dat er geen schip ver gaan is. De volgende lezing kon wel eens de juiste zijn: een of ander klein schip (het had hoogstwaarschijnlijk geen radio aan boord) heeft malheur gekregen en heeft zekerheids halve middels de vuurpijlen om assistentie ver zocht. Intusschen is het malheur door eigen krachten verholpen, waarna het schip door gestoomd is. Een wielrenner op het HRC-terrein? Door een persoon werd aangifte gedaan van vermissing van zijn rijwiel, dat hij hedenmiddag bij het voetbalterrein van „H.R.C." had ge plaatst. De recherche stelt een onderzoek in. Beschermt (leze frischheid met Tweemaal per dag Listerine gebruiken is een gewaarborgde verzorging Groote tube 50 ceota Kleine tube 25 cents 10.000.000 geestdriftige gebruikers over de geheele wereld Binnenbrand. Zondagavond ontstond een begin van brand in een perceel aan de Keizerstraat, doordat een op een bovenkamer staande brandende petro leumkachel omver werd geloopen,. De brand werd geblüscht door de politie, in vereeniging met eenige burgers, die reeds te hulp waren geschoten. Een vloerkleed en het tafelkleed verbrandden, terwijl de verf van de deuren en zoldering werd geschroeid. ALGEMEEN RAPPORT. (Vervolg). ELECTRICITEITS- EN GASBEDRIJF. Meerdere leden vragen waarom de straat verlichting met electriciteit minder wordt ge raamd met f 1700.en die met gas meer met 2000.alzoo totaal meer 300.en of dit wel overeenstemt met de uitbreiding der stad. Tevens of de bezuiniging, op de verlichting in den spertijd geldig blijft voor 1935. En wordt de post dan toch hooger? Antwoord van B. en W. Uit de toelichting op den desbetreffenden begrootingpost van het Electriciteitsbedrijf blijkt, dat de stroomprijs voor de Straatver lichting is gesteld op f 0.13 per kWh. of "f ft.01 lager dan in 1934, waardoor de raming tftans 1700 lager kan worden gesteld. .Daarnaast moet, wegens uitbreiding van het gedeelte der stad, waar hoofdzakelijk gas voor straatverlichting wordt aangewend, de raming met f 2000.worden verhoogd. Voor zooveel het voor de financiën der ge meente van belang is, zal ook in de periode 1935-36 bij de straatverlichting met den sper tijd rekening worden gehouden. Geen electrische straatverlichting. Hoe denkt het College van B. en W. er over om over te gaan alleen electrische straatverlichting toe te passen? Aldus een volgende vraag. Antwoord van B. en W. In verband met de daaraan verbonden kos ten, zijn wij van oordeel, dat aan een derge lijke verandering der straatverlichting niet moet worden begonnen. Minder gasverbruik. Meerdere leden vragen: Wat is de oorzaak, dat zooveel minder gasverbruik geraamd is en welke maatregelen denkt het College van B. en W. te nemen om uitbreiding van het debiet te verkrijgen. Antwoord van B. en W. Hieromtrent meenen wij weder te mogen verwijzen naar ons straks gegeven antwoord bij de vraag omtrent wijziging in de bedrijfs- politiek. (Zie het nummer van Zaterdag 2 Febr.). De auto van den heer Maas. Een lid vraagt waarom de post koolteer zooveel lager is geraamd dan het vorige jaar 1934. Tevens wordt de wensch geuit, den post ad 300.vergoeding auto Directeur, in te trekken. Antwoord van B. en W. De lagere raming van de opbrengst der koolteer is in hoofdzaak een gevolg van het terugloopen van den prijs van dat product. Voor 1934 kon worden geraamd f 28.per ton en thans slechts f 20.per ton. Wij zijn van oordeel, dat de hier geuite wensch om de vergoeding aan den directeur voor het gebruik van eigen auto in te trek ken niet in vervulling moet gaan. Immers strekken onze Water- en Lichtbedrijven zich over zoo'n uitgebreid gebied uit, dat het zeer onpractisch zou zijn voor den Directeur, om voor het af en toe bezoeken van de onder scheidene deelen zijner bedrijven te vóet of ook zelfs per rijwiel te gaan. En het huren van een auto zou, waar het noodig is, dat er dikwijls geïnspecteerd en geconfereerd moet worden, vrij zeker duurder komen dan f 300. per jaar. GRONDBEDRIJF. Meerdere leden vragen: Is aankoop van planten, visschen, vogelhuizen enz. voor de Donkere Duinen ad f 2000.in dezen tijd wel gerechtvaardigd Andere zagen liever, dat er een ander pauwenhok komt en dat dit ook voor het publiek ter bezichtiging zal zjjn. Een ander lid zou gaarne zien, dat daar een apenkooi werd aangebracht tot attrac tie voor het publiek. Antwoord van B. en W. Het geraamde bedrag zal wel ongeveer benoodigd zijn voor den aankoop van plan ten, visch, vogelhuizen, enz. en voor het onderhoud van een en ander. Ten einde te voorkomen, dat de algemeene toestand van het park „de Donkere Duinen" achteruit gaat, achten wij het dan ook gewenscht het bedrag van f 2000.te handhaven. Natuur lijk zal ter zake de noodige zuinigheid be tracht worden. Het bouwen van een nieuw pauwenhok als hier bedoeld en het inrichten van een apenkooi, zoomede de aankoop van verschil lende diersoorten willen wij liever nog uit stellen, mede omdat daarmede al weer nieuwe uitgaven gemoeid zijn. Verlaging erfpachtcanon. Ook vraagt een lid of de tijd nu niet is aangebroken om de erfpachtcanon te verla gen. Antwoord van B. en \V. Een voorstel omtrent de prijzen van tot het Grondbedrijf behoorende gronden zal U spoe dig bereiken. WATERLEIDINGBEDRIJF. Meerdere leden vragen of de wateraan- voer van het van het P.W.N. ad 420.000 ms als aanvullingsproduct op het water van de waterleidingduinen groot genoeg is om de in gezetenen van voldoende watertoevoer te voorzien. Zoo neen, is dan van het College te verwachten dat het direct maatregelen treil tot voorkomen van stagnatie. Antivoord van B. en W. Voor 1935 is de maximale hoeveelheid wa ter, die onder de huidige omstandigheiden van het P.W.N. kan worden betrokken, ge raamd op 420.000 m3. Het is den Raad be kend, dat met de Directie van het P.W.N. onderhandelingen gaande zijn om te komen tot de levering van een grooter kwantum water, waardoor meer zekerheid ten aanzien der watervoorziening zou worden verkregen. Door het P.W.N. wordt thans een onderzoek ingesteld, op welke wijze aan onze gemeente meer water kan worden geleverd, en wij ho pen het resultaat daarvan spoedig te ontvan gen. Drinkwater voor vee. Een lid vraagt, in verband met de slechte kwaliteit van het slootwater als drinkwater voor het vee, dat de mogelijkheid open ge steld wordt, het watertarief voor een afname van 200 m3 ad f 0.25 per meter, te reducee- ren tot f 0.20 per m3 overeenkomstig den gel denden prijs der Provincie. Antivoord van B. en W. De geraamde kostprijs van het water be draagt over 1935 23.71 cents per m3, zoodat moeilijk beneden den prijs van 25 cents kan worden geleverd. Die prijs wordt toegepast bij een gegarandeerd gebruik van 200 m3 per jaar. Vele veehouders kunen een dergelijk verbruik niet garandeeren en moeten dan 30 cents per m3 betalen. Uit een en ander volgt, dat deze laatsten bij een verlaging van 5 cents per m3, toch nog maar een luttel voor deel zouden verkrijgen. De vergelijking met de provinciale tarieven gaat mank, want de provincie brengt eerst een vast bedrag voor huishoudelijk verbruik per boerderij in rekening en daarboven be- drijfswater per ms. In de meeste gevallen zijn onze tarieven voor de veehouders gunstiger dan die van de provincie. GEMEENTE-REINIGING. In alle secties is algemeen de ivenscli geuit, om uit den kapitaaldienst te lichten de ge raamde posten voor uitbreiding van het stort- huis ad f 40.000.aanschafing van een mo tortransportschip ad f 48.000.en een elec trische pomp ad f 500.totaal 88.500. Voorgesteld wordt hiervoor een afzonderlijk voorstel met toelichting aan den Raad te doen. Antwoord van B. en W. Wij hebben gemeend, deze belangrijke uit gave, nu hiertegen geen bezwaren bestonde'n, in de begrooting te moeten opnemen, om daardoor tevens te kunnen zorgen voor dek king der uitgaven aan rente én aflosing ver bonden. Mocht de Raad op uitvoeriger schrif telijke toelichting prijsstellen, dan ware hem een bijlage ter uiteenzeting dezer zaak bij de behandeling der begrooting te verstrekken. FeuilletonPag. 1 Buitenlandsch Overzicht1 le sluiting van de Ned. Scheepsbouw Ilij. gaat voorloopig niet door 1 Zware brand te Rosmalen. Vier ar beiderswoningen in de asch gelegd S Inbraak te Amsterdam. Een buit van enige duizenden guldens 8 Het incident te Tsjahar (China) bij gelegd f» -l Hr. Ms. „Van Ghent" en Kortenaer zijn Zaterdag te Aden aangekomen 8 Belangrijke opdracht voor de Neder landsche scheepswerven. Zes motor- ankschepen voor de Bataafsche s De loop der bevolking van Nederland over 1933. Toename van 100.000 zie- 'en M O Oe Zuidpool-expeditie van Elleworth mislukt 33 «5 Het resultaat van de Fransch-Engel- tche besprekingen te Londen x en 3 Groote tentoonstelling in onze stad, gelijktijdig met de onthulling van het monument voor het reddingwezen 5 Weer een Japansch stoomschip ge zonken. 26 man vermist Ernstig verzet bij belastinginning te zemarang. Vier dooden en een zwaar gewond Twaalfduizend dooden op Ceylon ten gevolge van malaria t Particuliere loterijen worden niet be dreigd, zegt minister Oud Omtrek-nieuws Marktberichten Marineberichten Sportnieuws 8 7 8 8 8 Dinsdag 5 Februari. Transport-colonne. „Roode Kruis", Musis, 8 u. Transport-colonne, R. Kruis, Musis Sacrum, W oensdag 6 Februari. Premie-voorstelling Heldersche Courant", door de tooneelvereeniging „T.A.V.E.N.V Casino, 8.30 uur. Donderdag 7 Februari. Propaganda-filmavond, Vereen. ,J)e macht van 't Kleine", Gebouw Palmstraat, 8 n. Vrijdag 8 Februari. Fancy-Fair, Oud-Katholieken, Mil. Tehuis, Spoorstraat, van 310 uur. Zaterdag 9 Februari. Feestavond Speeltuinvereen., afd. „Oude Hel der", Musis, 8 u. Fancy-Fair, Oud-Katholieken, Mil. Tehuis, Spoorstraat, van 1010 u. Onzerzijds is tegen eene behandeling onafhan kelijk van de begrooting echter geen princi pieel bezwaar. De auto-vergoeding directeur. Meerdere leden verklaren zich tegen de voorgestelde vergoeding van f 300.voor een auto van den Directeur. Opgemerkt wordt dat dit voorstel in 1934 door den Raad is verwor pen. Tevens wordt gevraagd naar de redenen welke het College van B. en W. hebben geleid om dit voorstel opnieuw te doen. Antwoord van B. en W. In de commissie van bijstand vóór de Rei niging zijn stemmen opgegaan, om bij de be grooting de vergoeding voor een auto van den Directeur van dezen dienst nogmaals onder oogen te zien. Wij hebben hiertegen geen be zwaar en brengen deze kwestie dus nogmaals onder de aandacht van den Raad. Naar aanleiding van een nadere vraag ant woorden B. en W.: Wij meenen, dat één auto voor alle diensten beslist onvoldoende zou zijn, omdat het meer malen zou gebeuren, dat er twee of meer te gelijk gebruikt moesten worden. En meerdere auto's met even zooveel chauffeurs er op na houden, zou zeker te duur worden. Meerdere leden verzoeken specificatie der posten voor overwerk en los personeel f8500.—). Houdt het geraamde bedrag ver band met de voorgestelde uitbreiding. De wenschelijkheid wordt geuit, om wat minder royaal te zijn met overwerk des avonds en op Zondagen. Uit het antwoord van B. en W« Dat er een royaal gebruik van overwerk wordt gemaakt, is ons niet bekend, en daar om zulen wij gaarne in kennis worden gesteld met de feiten in deze. Fourage. Andere leden vragen waarom de hoeveel heid fourage niet wordt vermeld. Het Collega van B. en W. heeft dit in 't Algemeen Rap port 1934 toegezegd en waarom is dit niet geschied In hun antwoord zeggen B. en W„ dat het moeilijk vooruit te zeggen is hoeveel van elk soort fourage-artikelen zal worden gebruikt en hoe hoog de koopprijzen zullen zijn. Stroo 18.900 K.G. voor f 176.17 Hooi 8417 K.G. voor 233.04 Haver 17.500 K.G. voor 1013.25 Voederbieten 15.500 K.G. voor 106.20 Schilvers 1360 K.G. voor 98.08 Paardeboonen 1370 K.G. voor 89.4® Landhuur aan de gemeente 200.— Div. kosten, zaden voor weiland, enz.,, 39.97 In 1933 is uitgegeven f 1956.17 Voor 1935 wordt geraamd f 2112.59.

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 5