HELDERSCHE COURANT VAN DINSDAG s THBRUARÏ i< Heldersche Visschersvereeniging „Samenwerking" Gemeenteraad Waarom meer brandstof? Meerdere leden merken op, dat f 3000.— meer geraamd is dan de uitgave in 1933 voor brandstof voor het vervoer van vuilnis. Ge vraagd wordt of dit mede in verband staat met de voorgestelde uitbreiding. Zoo ja., dan wordt voorgesteld ook dien post aan te hou den. Antwoord van B. en W. De verhooging van den post voor olie, ben zine, enz. is deels een gevolg van het feit, dat het te vervoeren kwantum vuil van jaai' tot jaar sterk toeneemt (in 1921 18.750 m3, in 1933 40.551 m3), deels van het voorstel tot bet aanschaffen van een tweede vaartuig. ZWEMBAD. Een lid vraagt: In welken staat van uit voering verkeert de bouw van een nieuw Bad huis, waartoe de Raad begin 1934 heeft be sloten Antwoord van B. en W. De aanbesteding van den bouw van een nieuw badhuis heeft dezer dagen plaats ge had en waar de laagste inschrijving blijft onder de raming (laagste inschrijving f 25.479—, raming f 27.000.—), zal zeer zeker spoedig een aanvang met den bouw worden gemaakt. CENTRALE BOEKHOUDING. Andere leden vragen hoe het staat met de verbouwing van de Centrale Boekhouding. Opgemerkt wordt, dat meerdere ruimte zoo wel voor het ontvangkantoor als voor de boekhouding zeer noodzakelijk is. Antwoord van B. en W. Het vraagstuk omtrent de huisvesting van de diensten van de Centrale Boekhouding en den Gemeente-Ontvanger is nog steeds in studie. Wij hopen echter spoedig met een voorstel bij den Raad te komen. Verbeterde huisnummering. Een lid vraagt: Kan het College van B. en W. ook toezegging doen, dat de huisnumme ring verbeterd wordt? De meeste nummers zijn thans onleesbaar ten gevolge van de slechte kwaliteit der nummerplaatjes, die de gemeente destijds heeft verstrekt. Antwoord van B. en W. Inderdaad zijn de voor een jaar of vier nieuw aangebrachte huisnummer-plaatjes van zoo slechte kwaliteit gebleken, dat vele er van thans niet goed leesbaar meer zijn. Wij hebben in verband daarmede onlangs den maatregel getroffen (uitgaande van de bjj verordening aan de bewoners der huizen op gelegde verplichting om op eigen kosten voor het huisnummer te zorgen), dat men tegeiji den sterk gereduceerden prijs van 10 cent pet plaatje een nieuw huisnummer kan aanbrenr gen. Wij hopen, dat op die wijze bereikt wordt, dat de ondeugdelijke plaatjes succes sievelijk door nieuwe van betere kwaliteit worden vervangen, doch zullen, voor zoover noodig, meer dwingende maatregelen toepas sen. Kosten der bouwpolitie. Meerdere leden vragen o.a. waarom deze post met f 6000.is verhoogd? Antwoord van B. en W. Een door B. en W. gegeven specificatie geeft de verschillen aan. Opgemerkt wordt, dat een deel der verschil len het gevolg is van het feit, dat, overeen komstig den eisch van Ged. Staten, voor 1935 voor het eerst de begrooting voor Gemeente werken is oogezet als een bedrijfsbegrootingj. ■irhoud van straten en pleinen. Mee. leden vragen: Waarvoor dient dè post „loonen voor bestratingen" en waaronji wordt het straatwerk niet steeds in eigen beheer uitgevoerd? In 1932 toen 140.000 steei- nen werden verwerkt kon dit wel. Verder vragen zij eenige specificatie van den post bedrijfsonkosten van f 11.915.en welke maatstaf hiervoor wordt aangelegd. Uit het antwoord van B. en W. De post „loonen voor bestratingen" vormt ongeveer het bedrag, dat in vroegere jaren op de begrooting werd geraamd voor met name genoemde straatmakers. Het straatwerk wordt vrijwel geheel in eigen beheer uitgevoerd, uitgezonderd dat voor de Water- en Lichtbedrijven, dat nog door particulieren bij aanbesteding wordt ver richt. Kosten instandhouding onderwijzers- woningen. Algemeen wordt het bedrag voor onderhoud der onderwijzerswoningen te hoog geacht. Gevraagd wordt of het niet mogelijk is hier voor een vast bedrag, berekend naar een be paald percentage voor de opbrengst te be palen. Een lid heeft nagegaan dat hiervoor is uit gegeven f 4.116.18.—, d. i. per jaar per woning f 205.86.(inclusief de conciërgewo ning aan de Oostslootstraat). De huis huur der 4 onderwijzerswoningen bedraagt f 1.325.d. i. dus per woning per jaar f 331.20.—. Antwoord van B. cn W. Ook wij vinden de onderhoudskosten van de onderwijzerswoningen buitengewoon hoog cn toch kan o. i. niet gezegd worden, dat er te veel aan gedaan wordt. Men moet echter wel in het oog houden, dat het hier meest oude huizen betreft, waarvan de onderhouds kosten uit den aard der zaak hooger zijn dan van nieuwe. Er zal worden nagegaan of het stellen van een bepaald percentage der opbrengst, voor de kosten van onderhoud, practisch moge lijk is. Onderhoud van kachels. Meerdere leden vragen inlichtingen ten aanzien van het onderhoud van kachels, dat per kachel f 16.vraagt per jaar, terwijl een nieuwe kachel kost f 32.Het eerste bedrag komt veel te hoog voor. Kan hierin op andere wijze worden voorzien?. Uit het antwoord van B. en W. Het onderhoud der schoolkachels is voor 19341935 bij openbare aanbesteding opge dragen voor f 15.50 per stuk (voor kantoor kachels f 12.—), dat is met inbegrip van pijpen, kolenbakken, enz. In verhouding tot den prijs van een nieuwe kachel, ad pl.m. f 32.—, schijnt die aanbestedingsprijs, opper vlakkig beoordeeld, nogal hoog. Het idee om het bewuste onderhoud, enz. in eigen beheer te nemen is al reeds in den boezem van het College naar voren gebracht. Kapitaaldiens t. Nieuwe straten. Bij de posten f 106.000.— voor bestrating vragen meerdere leden voor .welke straten dit is? Antwoord vaii B. 'én W. Het is momenteel nog niet met juistheid te zeggen voor den aanleg van welke straten het hiergenoemde bedrag zal worden be stemd. Enkele nieuwe straten zijn echter al in voorbereiding respectievelijk in uitvoering, als het stratencomplex tusschen Singel en Javastraat, de Sumatrastraat. de Niasstraat, de straten bij het bouwplan Krul, het zij straatje van de Smidstraat en de verbreeding van den Rurjghweg en de Lijsterstraat. Verbouwing Gemeentewerken. Meerdere leden spreken zich uit tegen den post ad f 15.476.voor verbouwing van het bureau van Gemeentewerken omdat het nut ervan niet wordt ingezien. PLANTSOENEN. Meerdere leden vragen of het niet mogelijk is boomen, planten enz. te doen leveren door plaatselijke bloemisten. Antwoord van B. en VV. Aan het antwoord, dat de Directeur van dezen dienst op hun verzoek aan B. en W. mededeelde, is het volgende ontleend: Voor de plantsoenen zijn noodig: boomen, heesters, vaste planten, bloemen en zaden. Voor ieder dezer soorten, ook nog onderver deeld, bestaan speciale kweekers. Iri onze gemeente zijn geeh kweekers, slechts bloe menwinkeliers en een enkel kweekerijtje waar een bloemetje wordt gekweekt dat voor ons geen waarde heeft. Het is een zeer moeilijke taak de kweekers te vinden, die uitsluitend eerste klasse mate riaal leveren, hetgeen voor ons, met het oog op het ongunstige klimaat, een vereischte is. Wordt nu door plaatselijke bloemisten ge leverd, dan is mij de afkomst van het mate riaal niet bekend, hetgeen ook met het oog op voorkomende ziekten, zeer gevaarlijk is. Ofschoon het mijn gewoonte is, omdat ik zulks als plicht acht, zooveel mogelijk aan- koopen te doen ter plaatse, meen ik dat op het aanbod, gedaan door onze plaatselijke bloemisten, niet kan worden ingegaan." Dit antwoord gaf aan B. en W. aanleiding om hierop niet verder in te gaan. Bezuinigingen mogelijk? Een ander lid merkt op, dat aangevraagd wordt een nieuwen tuinman en f 1500.meer voor overwerk. Hij vraagt hierop wat te be zuinigen. Een lid vraagt; Kunnen B. en W., gezien den financieelen toestand der gemeente, met dezen dienst op een dergelijke luxueuse wijze doorgaan om daarvoor telken jare een groo- ter bedrag te ramen, en is er wel bezuiniging hierop overwogen? Dit lid stelt voor dezen post met f 6000 te bezuinigen en te brengen op het bedrag ,dat het vorige jaar werkelijk is verbruikt. Uit het antwoord van B. en W. Wij vinden de aanstelling in tjjdelijken dienst van een reeds vanaf 10 Januari 1934, ter vervulling van een vacature, in lossen dienst genomen tuinman, wel zeer gewenscht en eveneens dat er, met het oog op de enorme uitbreiding van de plantsoenen in de laatste jaren, een bedrag van f 1500.meer voor los personeel es overwerk wordt uitgetrok ken. VISCHAFSLAG. Meerdere leden vragen hoeveel de borgstel ling in 1934 voor P. Groot bedraagt. Kan deze post niet worden f 1000.zoodat het gegarandeerd inkomen wordt f 2500.Nu alle salarissen minder zijn geworden, wordt deze verlaging billijk geacht. Meerdere leden achten het gewenscht dat de werktijden zoodanig geregeld worden, dat overwerk uitgeschakeld wordt. Uit het antwoord van B. en W. WÜ meenen dat een verlaging van het loon van dezen functionnaris, die voor zijn eigen pensioen moet zorgen, om de verantwoorde lijkheid en de beteekenis van zijn arbeid niet gewenscht is. Een regeling der werktijden aan den Visch- afslag, waarbij overwerk onnoodig is in den tijd van de garnalenmarkt, die 5 keer per week van 's nachts 2-4 uur gehouden wordt, achten wij niet in het belang van het bedrijf. SOCIALE ZAKEN. Een lid stelt voor de presentiegelden te doen vervallen en dit uit te breiden voor alle commissie-vergaderingen van instellingen van de gemeente, met uitzondering van hen die daarbij werkverzuim hebben. Andere leden sluiten zich hierbij aan. B. en W. ontraden dit. (Wordt vervolgd). Zaterdag, 2 Februari, hield bovengenoem de vereeniging haar jaarlijksche algemeene vergadering in het Evangelisatiegebouw in de Vijzelstraat. De vergadering was vrij druk be zocht en werd bijgewoond door den heer W. de Boer, den wethouder voor de visscherij-aan- gelegenheden. De voorzitter, de heer Joh. W. Stevenson, heette de 70 aanwezigen welkom, in het bij zonder den heer De Boer, die reeds zoo vele malen de vergaderingen heeft bijgewoond en ook thans weder door zijn aanwezigheid blijk gaf van zijn belangstelling voor de vereeni ging. Nadat de notulen van de vorige algemeene vergadering zgn voorgelezen en goedgekeurd, doet de voorzitter mededeeling van de ingeko men stukken. Daaronder bevindt zich een be richt van den heer T. Sluiter, dat hij besloten heeft zijn ontslag te nemen als bestuurslid. Spr. betreurt het heengaan van dit tiverige en toegewijde bestuurslid,' doch de gezondheids toestand van den heer Sluiter maakt zulks wenschelijk. Een algeheel herstel zij hem toe- gewenscht. Bestuursverkiezing. De agenda vermeldt dan de behandeling van het jaarverslag. Op voorstel van den voorzit ter wordt echter besloten eerst over te gaan tot de verkiezing van twee bestuursleden, één in de vacature-Sluiter en één in de plaats van den heer G. Koorn, die aan de beurt van af treden is. De voorlezing van het jaarverslag kan dan geschieden tijdens het opnemen van den uitslag der stemming. Dit uitslag is zóp, dat in de plaats van den heer Sluiter gekoze^i is de heer H. Kiefte en in de plaats van deh heer C. Koorn, de heer D. de Boer. Beiden nemen hun benoeming aan. Jaarverslag. Het doof den secretaris voorgelezen jaar verslag Vermeldt weinig, dat den leden tct vreugde kan stemmen. Dè vereeniging moge er nog goed voorstaan, de leden individueel niei:. Over 1934 waren de uitkomsten van de vis- scherij slechter dan ooit, als gevolg van de verminderde vangsten en besommingen vaji haring, garnaal en bot. Een omstandigheid, welke van veel belang is ovor de leden, is dje benoeming van den voorzitter en den secreta ris der vereeniging in verschillende subcom missies van de visscherij-centrale. De voorzitter geeft dan nog enkele inlich tingen omtrent den finantieele toestand dar vereeniging. In 1934 hebben de inkomsten be dragen 1114.95, de uitgaven 979.17, zoodat er op 1 Jan. jj. een batig saldo was van 135.78. Weliswaar moet nog een bedrag van ongeveer 95.betaald worden, doch een ge deelte daarvan moet door de leden worden te ruggestort. Voorts heeft de vereeniging nog ƒ30.te goed van den landelijken visschers- bond. Toespraak wethouder Be Boer. Na een korte pauze verkrijgt dan de heer De Boer het woord. Ook hjj maakt gewag van den slechten toestand in het visscherijbedrijf. In de laatste jaren hadden de visschers nim mer reden tot juichen en slechts zelden tot te vredenheid, maar zoo slecht als 1934 geweest is, was nog geen enkel jaar. Wel is het totalë omzetcijfer aan den vischafslag over 1934 iet» hooger dan in 1933, doch dit verschil is zoo ga ring, dat men daarop geen verwachtingen; voor de toekomst mag bouwen. In dezen tijd is het meer dan ooit noodzakelijk, dat de visschers alles doen wat in hun vermogen ligt, om hun vereeniging sterk te maken. Wat zij de laatste jaren nog verkregen hebben is het resultaat van de bemoeiingen hunner vereeniging en wel in het bizonder van die van hun voorzitter. Het is den leden bekend, dat deze in verschillende commissies voor de visscherij zitting heeft, zijn werk wordt daar zeer gewaardeerd. Laten de leden hem dat werk gemakkelijk maken door hem niet met allerlei kleinigheden lastig te vallen. Al is de toestand dus nog zeer slecht, er zijn toch enkele teekenen, welke er misschien op wijzen, dat een verandering ten goede op komst is. Het eerste feit is, dat in officieele kringen in de hoofdstad het besef schijnt door te dringen, dat er aan de vischvoorziening al daar iets schijnt te haperen. Door een daarbij belang hebbende groep van neringdoenden is de aandacht van die kringen gevestigd op de mogelijkheid en de wenschelijkheid om daarin het gemeentebestuur van Den Helder te be trekken. Welk resultaat dit zal opleveren, is uiteraard niet te zeggen, maar wel mag wor den verwacht, dat door een bespreking tus schen de betrokken wethouders van Amster dam en Den Helder de visschers voortaan niet steeds, maar weer op. tegenstand in Amster dam zullen stuiten, zooals tot nu toe altijd het geval was. Ten tweede was daar een uitnoodiging om eens te komen spréken over de contingentee- ring van garnalen. Ging men vroêger veelal te rade bi) de belanghebbenden in het Zuiden van ons land (Stellendam, Breskens), thans blykt men ook te willen luisteren naar de meeningen in het Noorden. Btf die bespreking zal ook de voorzitter van den landelijken Bond van kust- visschers tegenwoordig zijn en het behoeft dus geen betoog, dat de belangen der visschers uit deze omgeving niet uit het oog zullen worden verloren. Ten slotte wijst spr. op het werk van de „Wiercommissie". Deze commissie is verleden jaar door de Regeering ingesteld en heeft niet alleen, zooals de naam zou doen vermoeden, tot taak te onderzoeken welken invloed het leggen van den afsluitdijk op den wierstand heeft gehad, doch tevens de opdracht na te gaan welken invloed de vischstand daarvan heeft ondergaan. Voor Den Helder is vooral van belang de conclusie, waartoe de commis sie wel zal komen met betrekking tot de gevol gen voor de visscherjj. Die conclusie zal zeer waarschijnlijk deze zijn, dat de afsluiting van de Zuiderzee van eenigen nadeeligen invloed is geweest. Het is nu maar de vraag, hoe de vis schers schadeloos gesteld moeten worden. In opdracht van de commissie heeft spr. zich ge wend tot het „Werkfonds" om eens te hooren of dit de middelen kon verschaffen voor een betere outillage van de visschersvloot. Een be paalde toezegging is natuurlijk niet verkregen, doch afgesproken is, dat spr. daarvoor een plan zou indienen en dat dit plan ernstig Zou worden oveiwogen. Uit deze mededeelingen mogen de leden de overtuiging krijgen, dat waar mogelijk, ge daan wordt wat gedaan kan worden om het visscherijbedrijf vooruit te helpen. Waarschuwing aan visschers. Niet elders markten. De voorzitter dankt den heer De Boer voor zijn bemoedigende woorden cn doet zijnerzijds enkele mededeelingen. van belang voor hen, die straks ter haring- en gamalenvangst uit gaan. De haringvisschers gaan soms zoo ver van huis, dat het voor hen dikwijls gemakke lijker is ergens anders dan in Den Helder te markten. Men dient er dan echter op te reke nen, dat .men in dat geval eventueel wordt uit gesloten van steun. Onverbiddelijk geldt de eisch, dat de visscher, om voor ondersteuning in aanmerking te komen, hier moet markten. Voor de garnalenvisschers geldt niet meer de indertijd door het bestuur vastgestelde rege ling inzake den aanvoer van garnalen. Nu van uit andere plaatsen garnalen op den afslag alhier worden aangebracht, zou handhaving van die regeling den Helderschen visschers te zeer dupeeren. Men is dus vrij om te gaan vis- schen en niet gebonden aan een maximum-aan voer. De garnalen mogen echter niet beneden den door den minister vastgestèlden minimum prijs van 15 ct. per kg. worden verkocht. Een tweetal ingekomen aanbiedingen voor het sluiten van verzekeringen zal in een vol gende vergadering aan de orde komen. Binnenkort zal een nieuwe visscherij-cou- rant worden uitgegeven. Tot nu toe zijn alle pogingen om een dergelijk blad tot bloei te brengen, mislukt. Het is verheugend, dat men wederom tracht hierin te voorzien en daar om worden de leden opgewekt om door het nemen van een abonnement de poging zooveel mogelijk te steunen. Nadat ten slotte het voorstel van den voor zitter om goed te keuren, dat het bestuur den dank van de vereeniging overbrengt aan het gemeentebestuur en aan Maatschappelijk Hulp betoon voor den genoten steun, is aangenomen en verschillende sprekers, die bij de rondvraag het woord hebben gevoerd, zijn beantwoord, wordt de vergadering onder dankzegging voor de opkomst, gesloten. HOE WIJ AAN DEN SCHORWEG ONZE VISCHJES TE WATER IJETEN. De baarzen en de karper» zjjn ware mannetjesputters; de voorntjes en de brasem deden het niet zoo best. Wij zouden misschien óók eerst niet al te fleurig meer zjjn na zooveel avonturen te heb ben doorleefd. Als je zoo'n paar uur in een vischkaar hebt gelegen en op een vrachtauto heen en weer bent geschokt, als je dan nog, midden op de brug, het slachtoffer wordt van een gebroken as, waardoor ze je moeten over ladennou, dan is de aardigheid er ten eenenmale af. Ik kan me zoo voorstellen, dat die visschen d'r waren er wat, 600 pond! er zich een eer in gerekend hebben door de Heldersche hengelaarsclub te water te mogen worden gelaten, en dat ze niets liever wilden dan maar wegzwemmen. Maar helaas! ver scheidene waren er bjj, die, zooals een des kundige dat uitdrukte, verlamd waren, en die eerst nadat ze ettelijke minuten op den rug hadden gelegen, langzamerhand weer bij kwamen. Koud, dat het was, dezen Zaterdagmiddag! 't Is waar, er stond een aardig zonnetje, maar dat scheen zonder ons te verwarmen, en daar entegen was er een wind om je hoed voor af te nemen. Of eigenlijk was dat niet eens noodig, die ging vanzelf al af. En een pracht van een regenboog stond er, van firmament tot firmament en alleen op een paar plaatsen werd hij door wolken onzichtbaar gemaakt. Gruaw en somber lag daar het Noord-Hol- landsch Kanaal; onstuimig werden de golven door den feilen wind omhoog gezweept, en weliswaar zaten wij veilig en beschut in een auto, maar 't bleef toch een ongezellig ge zicht. Wij wachtten, daar aan de Kooij, op de» auto met visch, die van Koog aan de Zaan moest komen. En dan zou het festijn een aan vang nemen. En toen de auto dan eindelijk arriveerdelaat hij me midden op, de vlot brug aan de Kooij zijn as breken, zoodat er met geen mogelijkheid eenige beweging in te krijgen was. Midden op de brug! 't Heele zaakje, vorentjes, en blei en baars, karpers cn brasem, en wat er nog meer was om straks te worden uitgezet, moest worden overgela den, toen kon de defecte vrachtwagen met een oud fordje naar den wal worden ge trokken. Maar ook toen waren we er nog niet. Want de wagen met visch was intusschen weer naar den overkant gegaan, den „Helderschen" oever zal ik maar zeggen, en tegen dat de brug vrij was, was er weer zooveel scheep vaart ge/jmen, dat de brug eerst nog een gezellig tijdje openstond alvorens de wagen aan den overkant kon komen. Maar aan alles komt een eind, óók aan wachten. En toen de zaak eenmaal rolde, was ook spoedig het doel van den rit bereikteen der slooten aan den Schorweg, in de onmid- dellijke nabijheid van den onbewaakten over weg. Deze sloot heeft, zooals de leden van de Hengelclub ons verzekerden, gegarandeerd zoet water. Wat is die Hengelaarsbond, en wat doet hg vraagt zich de lezer misschien af. Het ant woord is spoedig gegevende Bond beoogt de verheffing van de hengelsport in 't algemeen, de reeds verkregen rechten der beoefenaren van deze sport te verdedigen en nieuwe rech ten te veroveren. In 't bijzonder beoogt de Bond natuurlijk de belangen zijner leden. Daarnevens stelt de Bond zich ten doel de bescherming en verbetering van den Neder- landschen zoetwatervischstand. Dit doel tracht hfl te bereiken o.a. door het pachten van goede vischwaters en door het uitzetten van edele vischsoorten. Misschien denkt de lezer, dat de leden de hengelsport beoefenen mede ter wille van de consumptie; dat ze de vischjes vangen orn die straks lekker bruin in de pan te braden. En dan is daar de geboren en getogen jutter, die een beetje ironisch naar dit alles luistert, om dat hij weet, dat er niets haalt bjj zeevisch. Wie eenmaal een roode poon geproefd heeft of een makreel, moet geen zoetwatervisch. Nietwaar, zoo is het immers, jutters? Maar de visschers van den Aig. Nederl. Hengelbond visschen heelemaal niet met dé snoode bedoelingen hun vangsten op te eten. Er zjjn er wel, die het doen natuurlijk, maai de echte, ware hengelsport-beoefenaar vischt... nu ja, louter om het genot van het visschen. Straks laat hjj z'n vangst aan den kant lig gen, of hij geeft haar weg; voor hem is het genot het visschen zelf. Zij, die nimmer deze sport beoefend hebben, kunnen niet beoordeelen welk een intensief genot zoo'n dag oplevert. Straks, in den zomer, komen ze met hengel en rugzak, ze vleien zich aan den kant neer, ze werpen hun snoer in het water, en van dat «ogenblik af bestaat er voor hen slechts één belang: zal de visch bijten? Geen politieke of andere twistvragen houden de visschers bezig, de crisis en haar misère is hij vergeten, er is slechts de wijde, blauwe hemel, de stralende zon, de wijde watervlakte. Het is vooral de groote, intense rust van zoo'n dag, die zoo weldadig'aandoet Geen betere gelegenheid voor een rustkuur dan zoo'n hengeldag Begrijpt de lezer nu, waarom men met zooveel plechtigheid deze visch uitzette? Straks over weinige maanden zullen de jonge vischjes rond zwemmen in dit water. De uit zetting geschiedde met een kort speechje van den voorzitter, den heer Bakker, die den leden alsmede de pers het welkom toeriep en hen geffikwenschGTmet dezen dag en daarna werd de viscb te water geworpen. De meeste visch dook reeds dade^k onder en zwom weg er waren er echter^dw fcg verlamd waren ten gevolge van het vervoer de stumperde konden zich in het g bewegen en dit duurde soms minuten la g Als men er bij kon komen en ze op den buik wentelen kon, waren ze erg dankbaar, wan meestal zwommen ze dan haastig weg. En kele lijkjes waren er natuurlijk ook, maar dit waren er toch verhoudingsgewijze weinig. Een paar bewoners van een boerderij hadden er schik in om ons te helpen en waagden er een paar natte voeten aan. Het hier bedoelde water is door de Hengelvereeniging gepacht. Laten wtj hopen, dat de uitgezette vischjes tierig en fleurig zullen opgroeien, en dat we dezen zomer mooi weer zullen hebben, opdat de heeren (dames zeker ook. wel ze waren er dezen Zaterdagmiddag niet bij) er menig prettig uurtje zullen mogen doorbrengen. Vergadering van den Raad der gemeente Den Helder op Maandag II Februari 1935, des namiddags 2 uur, voort te zetten des avonds 8 uur en zoo noodig vol gende «lagen. Installatie Raadslid. 1. Installatie van den heer G. Dol als 'lid van den Raad. Notulen. Ingekomen stukken. Waaronder: Goedkeuringsbesluiten van Ged. Staten op raadsbesluiten, o.a.: tot beschikbaarstelling van een bedrag, groot f 18.855.25, voor den bouw van 12 een voudige woningen aan en nabij de Smidstraat en tot verhuur dezer woningen. Verzoek van A. H. Voetelink om eervol ontslag uit de betrekking van tijdelijk leeraar aan de Zeevaartschool en de Machinisten avondschool. (Voorgesteld wordt het gevraagde ontslag eervol te verleenen, te rekenen met ingang van I Januari 1945). Gemeente-secretaris. Voorstel tot het benoemen van een Secre taris der gemeente. Aanbevolen worden: 1. R. Kamman, Secretaris der gemeente Tiel 2. Dr. Mr, E. van Bolhuis, Hoofdcommies redacteur ter Secretarie van de gemeen te Hilversum. Grondruil. Voorstel tot ruiling van grond met de Woningstichting. Veeverloskundige hulp. Voorstel tot verhooging van het subsidie voor veeverloskundige hulp te Koegras. Grondbedrijf. Voorstellen tot afvoer van gronden en tot wtjziging van de verkoopprijzen van de tot het Grondbedrijf behoorende gronden. Stembureaux. Voorstel tot het benoemen van leden van stembureaux en hoofdstembureaux. Tentoonstelling Reddingwezen. Voorstel om deel te nemen in het garantie fonds voor een van 1 tot en met 10 Juni a.s.- te houden tentoonstelling „Remavi". (Red dingwezen, enz.). Aanleg van den Koningsweg. Voorstel tot het aanleggen van den Ko ningsweg enz. Grondruil, Voorstel tot ruiling van grond met S. Prins. Aanvaarding van grond. Voorstel tot aanvaarding om niet van een stukje grond van Mejuffrouw A. Charmes. Benoeming de. van Bijstand. Voorstel tot het benoemen van een lid der Commissie van Bijstand voor de financiën in de vacature D. van der Mast. Overdracht Langevliet. Voorste! tot overdracht van een gedeelte van den Langevliet aan den podcr „Het Koe gras". Geneeskundige armenverzorging. Voorstel tot regeling van de geneeskundige armenverzorging te Koegras. Grondverkoop. Voorstellen betreffende verkoop van gronjd aan K. de Klerk en P. J. de Klerk. Rentebetaling. Voorstel om aan de Amsterdamsche Bank N.V. het debet-bedrag van de rekening-cou rant met deze gemeente per medio December 1933 te betalen. Wegenbelasting. Voorstel om afwijzend te beschikken op het bezwaarschrift van W. Venema tegen zijn aanslag in de Wegenbelasting, belastingjaar 1934. Benoemingen. Voorstellen tot het benoemen van twee leden van het bestuur van „Het Algemeen Wees huis" wegens periodieke aftreding va nmevr, M. W. van WilligenMelchior en den heer R, Gravemaker. Aanbevolen worden: a. in de vacature mevr. Van Willigen—Mel chior: 1. mevr. M. W. van Willigen—Melchior; 2. mevr. A. M. SchreuderJansen; b. in de vacature Gravemaker; 1. de heer R. Gravemaker; 2. de heer G. Reus; tot het benoemen van A. H. Voetelink, te re kenen met ingang van 3 September 1934 in tijdelijken dienst als leeraar aan de afdeel'ing Machinisten A én voorloopig Diploma, alsmede aan den Machinisten-Avondcursus der Zee- vaartschool, in de laatste functie te rekenen met ingang van 15 September 1934. Ter inzage. Ter inzage zijn gelegd: een opgave van verpleegden in de R. K. Zie kenverpleging „st, Lidwïna" over het laatste kwartaal 1934; een overzicht van de gedurende het vierde kwartaal 1934 in erfpacht uitgegeven, resp. verkochte gronden van het Grondbedrijf. Het antwoord op de vraag van den heer- a. J. H. de Njjs, Inzake plaatsing van ver- kjersagenten op drukke punten; Van der Veer- Jnzake overlast van de voetballende jeugd op landerijen; c. W, Biersteker, bwake het optreden van de politie bij het Uitvoeren van verordening^ enz d J. J Schoeflelenberger, inzake net waeh- ten van steuntrekkenden voor het gebouw v(ÜJ het bureau voor Maatschappelijk Hulpbetoon; het advies van de Commissie van bijstand voor het Grondbedrijf inzake het vervoer van zand voor gemeentewerken van de boerderij van den heer C. Schipper, met mededeeling, dat door Burgemeester en Wethouders volgens het advies gehandeld is. Begrooting. Behandeling van de gemeente-begroot mg, dienst 1935, met bijlagen. Aanleg Koningsweg enz. Met verwijzing naar ons voorstel ne. 88 (1934), deelen wij U mede, dat N. P. Krul op het in dat voorstel bedoelde terrein ten Oosten van den Koningsweg, 39 woningen heeft gebouwd, die reeds voor een gedeelte gereed zijn gekomen. Het is dus noodig, dat voor dit woningcomplex gas-, water- en elec- triciteitsleidingen gelegd worden en dat een gedeelte van den Koningsweg, alsmede de zij straten, waaraan deze woningen zijn ge bouwd, gerioleerd worden en van een bestra ting voorzien. Volgens raadsbesluit draagt Krul bij in de kosten van aanleg van bedoelde zijstraten. Zijn aandeel ad 2525.— heeft hij bereids in de gemeentekas gestort. De noodige voorzie ningen zullen derhalve thans spoedig door do gemeente moeten worden getroffen. Nu hebben wij van Th. C. Lugtenberg en M. Koorn eenigen tijd geleden een verzoek ontvangen voor het verleenen van medewer king voor de uitvoering van een door hen ontworpen bouwplan voor den bouw van 41 eenvoudige woningen op het terrein ten wes ten van den Koningsweg. Uiteraard gevoelen wij er voor om de gevraagde medewerking te verleenen, omdat hier aan goedkoope wo ningen nog behoefte bestaat. Dit zal even wel met zich medebrengen, dat de geheelo Koningsweg van bestrating en rWeering moet worden voorzien en dat tevens, over diepte der bouwblokken, de aan te leggen zijstraten ten westen van den Koningsweg moeten wor den gerioleerd en bestraat. Zooals de toestand thans is, mag aan den Koningsweg niet ge bouwd worden, omdat deze weg niet voldoet aan het bepaalde bij artikel 10 van de Bouw verordening. Met aanvragers is daarom over leg gepleegd. Zij zijn bereid van hun grond een zoodanige strook gratis aan de gemeenfs af te staan, als noodig is om den Koningsweg aan te leggen op een breedte van 12 M. en voorts om gratis van hun grond zooveel af te staan als noodig is om de drie ten westen van dien weg geprojecteerde zijstraten aan te leggen. Zij zijn tevens bereid om de kosten van bestrating en rioleering van de aan te leggen gedeelten van deze zijstraten, welke geraamd worden op f 1980.aan de ge meente te voldoen. Het komt ons niet noodig voor, dat zij bijdragen in de kosten van bestrating en rioleering van den Koningsweg. Belang!: «- benden moeten tamelijk veel grond gratis af staan voor aanleg van dezen weg en voor da gedeelten zijstraat, zoodat reeds een tane'ijk groot offer van hen wordt gevergd. Nog verschillende andere werkzaamheden, o.a. dempen eener sloot, staan hiermede in verband. Zij worden uitvoerig omschreven in Bijlage no. 14. De totaalkogten, inbegrepen die van het dempen van de sloot en het verplaatsen van hekwerk langs het kazerneterrein, worden geraamd op f 17.500.In dit bedrag is, zoo als reeds werd gezegd, bijgedragen vcor f 2525.Er zal nog in bijgedragen worden door Lugtenburg en Koorn voor f 1980. door Krul voor f 125.en door Bonsslaaf voor f 50.een en ander zooals boven is omschreven. b. Het aanleggen van openbare verlich ting voor den Koningsweg en de zijstraten in het complex-Krul, benevens het aanleggen van geleidingen voor gas, water en electrici- teit in dezen weg en deze zijstraten. De kosten van gas-, water- en electrischo geleiding worden geraamd op f 5095. Uiteraard wordt hierin door derden niet bij gedragen. Tenslotte vragen B. en W. nog de aandacht voor 't volgende. Het tegenwoordig trac van den Koningsweg is niet gelijk aan zijn v.oe- geren loop. Eertijds lag de weg meer westeLjk dan op het oogenblik. De gebruikers van den aangrenzenden grond hebben zich waarschijn lijk in den loop der jaren telkens een strookje van den weg toegeëigend. Zoodoende zullen Lugtenburg en Koorn, die thans eigenaren van den grond ten westen van den Konings weg zijn, van hun mogelijke aanspraken op bedoelde strook grnd afstand moeten doen, tot welke afstanddoening zij zich verbonden hebben. Hoe de eigendomsgrenzen hier precies zijn, is eerst vast te stellen na opmeting door den Landmeter van het kadaster. Het kan daarbij blijken, dat een gedeelte van die strook grond voor den aanleg van den Koningsweg niet noodig is. In dat geval zou het gewenscht zijn, dat die grond om niet in eigendom aan Lugtenburg en Koorn werd overgedragen. Zoo noodig zullen wij ook hieromtrent nog nader een voorstel doen aan U doen. Thans wordt voorgesteld een besluit, dat strekt tot afstand van den voor straataanlcg benoodig- den grond van Lugtenburg en Koorn vast te stellen. Tentoonstelling Reddingwezen, etc. Ingekomen is een adres van het Dagelijksch Bestuur van het Comité eener tentoonstelling op het gebied van Reddingwezen, Marine, Vis scherij, enz. „Remavi", waarin een garantio van de gemeente wordt gevraagd ter dekking van een eventueel tekort. Ter andere toelichting deelen B. en W. mede, dat deze tentoonstelling van 1 tot cn met 10 Juni 1935 zal worden gehouden in de Atjeh-loods aan de Buitenhaven, welke daar toe welwillend door de Marine-autoriteiten ,r» gebruik is afgestaan. Bedoelde tcntoonstel- ling, welke wordt georganiseerd ter gelegen-' held van de inwijding van het op het West-' plein alhier gestichte monument voor het Nederlandsch Reddingwezen welke inwij* ding zal plaats vinden op een datum gelegen binnen het tijdvak der tentoonstelling c° waaraan de Koninklijke Marine alle medewer king zal verleenen, heeft meer speciaal ten doel de aandacht te vestigen op het Redding wezen en de Visscherij hier te lande. Daaf Den Helder steeds zeer nauw betrokken 1® geweest bij het reddingwezen en de visscherij» terwijl bovendien aan verschillende zaken* menschcn gelegenheid zal worden gegeven een stand in het gebouw in te nemen, kan het voor de gemeente van groot belang den geacht, dat deze tentoonstelling gehouden wordt. Voorts zal de aandacht zeer op dez gemeente gevestigd worden, en kan verwac worden, dat de tentoonstelling zich in ee druk bezoek zal mogen verheugen, vooral ui®

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 6